Rekenkamer kritisch over steunbeleid Vermiste Iraanse jongen terug Mvocaat Haagse verplegers wijst op dubieuze rol huisarts 'Babymummies zijn in Zuid-Amerika voor het oprapen' AI bestem BINNENLAND A3 Jellinek: paddo's niet verbieden Engel des Doods verzorgt verder in de bajes Kamminga en Nijpels willen naar Gelderland Kader Industriebond FNV staat achter fusie Kabinet wil onderzoek allochtone criminelen Politie verdenkt verzetsbeweging Mudjaheddin Kabinet vreest publicatie Camera tegen overvallers mag wellicht niet fEMBER 1996 rittanme en ieria„, zonnige perioden"; In het westen ook wol len en met name in h i Ivan Ierland kans on «dagtemperatuur len; langs de NoorcC ts kouder, ook door* oostelijke wind. en Luxemburg: Woens lg zonnige perioden en ponderdag meer bewol" I later misschien eenre tt onweersbui. Middas" ptuur ongeveer 16 en Midden-Frankriik. hvelden en van het zui' ;t geleidelijk een toene' kans op een bui, moge |t onweer. Met name in lordwestelijke departe Ti ook nog wat zon. Ver b stevige noordoostelijke jen middagtemperatuur tot ongeveer 16 graden ■derdag. Trankrijk: Overwegend kt en van tijd tot tijd (regen, hier en daar met y Plaatselijk kan veel vallen. Woensdag maxi- Jd 21 graden; donderdag liveral flink wat frisser, fcal: Wolkenvelden en nB regen, vooral langs de pst. Met name donderdag zuiden ook zon. Langs de .Westkust woensdag veel Middagtemperatuur van iden in het noordwesten J in het zuiden. Ie: Wolkenvelden en van It tijd buiige regen met ftleine kans op onweer het oosten en zuiden toe zon en droger. Maxima ■e noordkust rond 20 gra- illders aan zee variërend 14 graden aan de Costa ba tot ongeveer 28 graden piden van Benidorm. 'ische Eilanden: Flinke ge perioden, in het noor- find uit zee en soms wol- Widdagtemperatuur onge- 18 graden. rca en Ibiza: Wisselend (kt en stevige regen- en lersbuien, soms met flinke Itoten. Middagtempera- Ingeveer 25 graden. 1 Zowel zon als stapelwol- Jn en enkele regen- of on- |buien. Donderdag meer ji en minder zon. Middag- .eratuur rond 20 graden. In liden nog rond 25 graden. ienland en Kreta: Woens- averwegend droog en flin- rnnige perioden. Donder seer wolken en enkele re- of onweersbuien. Middag- eratuur meest- tussen de 5 25 graden. dand: Wolkenvelden en in Tosten en zuiden eerst af en (vat regen. Later van het uit een toenemende I op een bui. In het noorden lesten woensdag eerst nog I zon. Middagtemperatuur 17 graden, woensdag in uiden hier en daar kouder. Jenrijk: Overwegend be lt en af en toe regen, met 1 in Tirol. Maxima meest 15 graden; donderdag in losten iets warmer. 10 11 12 13 14 15 leest; 5. uier; 7. kuras; 8. sap, 9. tus; 3. idee; 4. mikpunt; 6. rijp; qos do puiaq 'SW38J fuapjiijos do jeeij diue|J i i WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 Haag (anp) - Als het aan de Jellinek-kli- ek ligt, hoeft justitie de verkoop van geest- mrruiménde paddestoelen niet te verbieden. VL jellinek acht de verkoop van paddestoe len in smartshops, mits goed verzorgd, een verantwoorde zaak." J. Jamin zegt dit in Opportuun, het blad van het landelijk Open bar Ministerie in Den Haag. jn is pedagoog en preventiefunctionaris bij de verslavingskliniek in Amsterdam. Over de zoge noemde paddo's is de afgelopen maanden net veel commotie als onhelderheid ontstaan. De «emeente Den Haag nam zich voor jongeren te man informeren over de effecten en het gebruik ervan. Het liefst zou Den Haag de verkooppunten (smartshops) sluiten, maar dat kan niet. Amster dam heeft besloten een voorlichtingscampagne voor de jeugd te starten. In Rotterdam wil het OM een proefproces over deze geestverruimende pad destoelen. In het proefproces tegen een handelaar in dit soort gedroogde producten wil justitie een antwoord op de vraag of de paddestoelen onder de noemer 'preparaten' vallen. De paddo's bevat ten namelijk de stof psylocybine en de Hoge Raad heeft bepaald dat een preparaat van een psylocy- bine-bevattende paddestoel verboden is. Hoewel gemeente en politie zich in toenemende mate opwinden, noemen deskundigen de zoge noemde psychedelische ecodrugs geen aantoon baar gezondheidsrisico. Zij vallen niet onder de Opiumwet en de verkooppunten zijn dan ook bestuurlijk-juridisch moeilijk aan te pakken. Bij de paddestoelen is 'dagelijks gebruik of ver slaving schier onmogelijk', zegt Jamin. De smartshops nemen hun verantwoordelijkheid door de klanten schriftelijke voorlichting te geven. De klant krijgt op deze wijze voldoende basisinformatie over de risico's. „Drugsgebruik is risico's nemen." Jamin wijst er wel op dat personen die onstabiel, depressief of angstig zijn, of een psychotische aanleg hebben, het spul beter niet kunnen gebrui ken. De werking lijkt op die van LSD, maar dan in mildere vorm. Tijd en ruimte worden anders beleefd en de effecten duren drie tot acht uur. Van onze verslaggever Zevenaar - Vijf rechercheurs van de politie in Gelderland hebben na wekenlang zoeken een twaalfjarige Iraanse jon gen teruggevonden in Keulen. De jongen, afkomstig uit de Liemers, was op 14 augustus midden in de nacht door een onbekende man en vrouw meegenomen uit het huis van zijn pleegmoeder. De politie heeft het vermoeden dat Nederlandse leden van de Iraanse verzetsbeweging Mudja heddin zijn ontvoering op touw hebben gezet. De pleegmoeder, een 36-jarige Iraanse vrouw, ver klaarde bij de politie dat zij in 1990 was gevlucht uit Iran, waar V i f haar tnan was doodgeschoten wégens-verzetswerk. Zelf liep zij ook levensgevaar. De Mudjahed- dip'^jWe haar helpen, op voor waarde dat zij de toen zevenja rige jongen tijdelijk in haar gezin zou spftemen. De vrouw stelde de jongen in Nederland voor als haar zoon. Na zejr jaar wilde zij een einde mak#! fian de tijdelijke voogdij en sprak daarover met leden van de Iraanse verzetsbeweging. Ze hoorde niets, totdat er op 14 augustus een volstrekt onbekend paar voor de deur stond, dat zei de jongen naar zijn familie te zul len' bréngen. De pleegmoeder ging akkoord, maar vreesde later voor het leven van haar pleeg zoon en deed aangifte van ont voering. De Iraanse jongen was in Keulen in gezelschap van een andere Iraanse vrouw. Uit onderzoek bleek dat de jongen naar Istanbul in Turkije is gereisd. Toen zijn familie daar onvindbaar was, keerde hij terug naar Duitsland, waar hij door de vrouw verzorgd werd. De Nederlandse en Duitse politie vonden hem op 3 septem ber. De politie heeft de jongen terug gebracht naar Nederland. Hij is ondergebracht in een nieuw pleeggezin. De zaak is niet eerder in de open baarheid gekomen, omdat de rechercheurs vreesden dat de jongen voorgoed spoorloos zou zijn als er ruchtbaarheid aan de speurtocht naar de vermiste werd gegeven. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Algemene Rekenkamer is kritisch over het financiële steunbeleid van de vorige kabinetten aan grote bedrijven als Fokker, Daf en NedCar. Door toedoen van de ministers Wijers (Economische Zaken) en Zalm (Financiën) blijft het rapport hierover vooralsnog geheim. De publicatie is al sinds medio april gereed, maar al twee keer uitgesteld, bevestigt een woord voerder van de Rekenkamer. Naar verluidt zou de Rekenka mer onder andere constateren dat de besluiten tot staatssteun niet altijd stroken met de Europese richtlijnen. Ook zou de overheid onvoldoende zicht houden op de besteding van het geld dat zij in ilijdende bedrijven pompt. Wijers en Zalm, die het concept rapport hoogstpersoonlijk heb ben gelezen en van uitgebreid commentaar voorzagen, hebben vooral moeite met de bedrijfsge gevens die in het rapport van de Kekenkamer zijn opgenomen. Ze vrezen schade voor de betrokken bedrijven als die gegevens naar buiten komen. Ook zijn ze bang voor mogelijke juridische stap pen tegen de overheid. Het verzet van beide ministers is vooral ingegeven door koudwa- tersvrees, zo vindt de Rekenka mer. Wel laat zij juristen onder zoeken welke effecten een publi catie kan hebben voor de bedrij ven en de positie van het onder zoeksinstituut. Een woordvoer der wijst erop dat de Rekenkamer al jarenlang ervaring heeft in het omgaan met vertrouwelijke gege vens. Hij houdt het erop dat het rapport volgende maand uit komt. Van onze Haagse redactie Den Haag - Oud-WD-voorzitter Jan Kamminga en en oud burgemeester van Breda Ed Nijpels zijn beiden kandidaat voor de post van commissaris van de koningin in Gelderland. Dat hebben kringen in Den Haag gisteren bevestigd. De twee prominente WD'ers worden in Den Haag als grootste kanshebbers aangemerkt voor de opvolging van de huidige D66- commissaris van de koningin Jan Terlouw, die begin december met pensioen gaat. In totaal zouden er negen sollicitanten zijn voor de Het was al langer bekend dat de nieuwe commissaris van de koningin in Gelderland van vVD-imize zou moeten komen. DM krijgt in ruil daarvoor Flevo land en Utrecht. 'an Kamminga was tot voor kort voorzitter van de werkgeversor- ganisatie MKB-Nederland. Nij pels is nu president-directeur van Twaalf Provinciën Landelijke Arbodienst NV. Een jaar geleden legde hij het burgemeesterschap van Breda neer. Nijpels is oud- ractieleider van de WD in de 'weede Kamer en oud-minister vanVROM. %ns zegslieden in Den Haag zouden Kamminga en Nijpels iet van elkaar geweten hebben at ze gesolliciteerd hebben naar Martha U. voor de rechter tijdejis.huar veroordeling. Volgende week dient het hoger beroep in de zaak tegen de Engel des Doods. FOTO ANP »Ed Nijpels FOTO COR VIVEEN de post in Gelderland. De ver trouwenscommissie uit de Gel derse staten houdt de komende maand gesprekken met de kandi daten en zal daarna een voor dracht aan minister Dijkstal (WD, Binnenlandse Zaken) doen. Door Madeleen Wesseling (anp) Leeuwarden - De 43-jarige Martha U., bijgenaamd de Engel des Doods en veroor deeld voor vier moorden uit medelijden op patiënten in verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl, speelt opnieuw een gevaarlijk verzorgende rol in het huis van bewaring. Ondanks de voorspelling van deskundigen dat het gevaar op herhaling levensgroot is wanneer Martha opnieuw een verzorgende moederrol op zich zou nemen, zit ze in een gewone gevangenis en is voor medegedetineerden de cen trale, aardige, hulpvaardige vrouw. „Hoe langer dat duurt, hoe gerin ger de kansen om de verminderd toerekeningsvatbare vrouw te behandelen," aldus een van haar advocaten, mr. W. Anker. Vol gende week, bij het gerechtshof in Leeuwarden, zal hij ervoor pleiten dat Martha U. zo snel mogelijk met de tbs-behandeling kan beginnen. Insuline De vrouw werd in mei conform de eis veroordeeld tot negen jaar cel en tbs met dwangverpleging. Ze had twintig jaar in Vliethoven als ziekenverzorgster gewerkt. De vier moorden werden eruit 'gepikt' door justitie. Martha zelf bekende negen mensen maar mis schien wel meer te hebben 'dood- geprikt met insuline'. Medelijden met 'haar' mensen die niet of nauwelijks in staat waren te communiceren had haar daartoe gebracht. Dat de twee mannen en twee vrouwen tussen de 56 en 80 jaar helemaal niet om 'euthanasie' hadden gevraagd en eigenlijk volgens artsen in Vliethoven redelijk gelukkig leefden, was voor Martha geen probleem. Zij 'las' in hun ogen hun doodswens en handelde daarnaar. Kat op het spek De insuline - die bij met-suiker patiënten zorgt voor een onher roepelijke dood - was vrijelijk beschikbaar. Controle op de han del en wandel van de alom gewaardeerde ziekenverzorgster ontbrak. De mogelijkheid tot solitair optreden bond de 'kat op het spek', aldus rapporten van de Geneeskundige Inspectie. Daarmee kregen ook bestuur en directie van Vliethoven een deel van de zwarte piet toebedeeld. Bovendien bleek binnen het ver pleeghuis al jaren het vermoeden te bestaan dat mensen een onna tuurlijke dood stierven na insuli- nespuiten. Angst voor onderzoe ken sloot echter de monden van de directieleden. Nieuw management en leiding bij het tehuis in Delfzijl moeten er nu orde op zaken stellen. „Voor ons is de zaak-Martha geschiede nis," aldus interim-directeur drs. E. Bolle. Voor justitie echter ging de spréiifc 'de gelegenheid maakt de d niet op. In het summier f tiveerde vonnis wezen de i*w.iers vooral op het grote leed dat door toedoen van de vrouw aah de nabestaanden van de slathtoffers was toegebracht. Eerf lange straf, naast de tbs, was daarom noodzakelijk. Martha en haar advocaten, de gebroeders Anker, zijn het daar mee pertinent oneens. Anker: „Martha is veranderd. Zij ziet in dat er iets gedaan moet worden om te voorkomen dat zo'n drama nog éfeils gebeurt. Maar dan moet dat wel snel. Onderzoeken wijzen uit dat de kans op een geslaagde behandeling sterk vermindert als daarmee laat begonnen wordt. Gevangenisstraf en zeker het apfcrergap voor zoveel jaar werkt arken mr averechts." V Steunbetuigingen Volgenk de Ankers heeft de recht- bahk te veel gekeken naar de straf als vergelding en te weinig Baar de persoon van de verdachte en de omstandigheden van de ziak. Bovendien is, zo menen zij, de rechtsorde helemaal niet zo geschokt als men zou denken. Ailker: „Martha krijgt elke dag ^an onze verslaggever en Haag - Als de Haagse bejaar- nverzorgers de miljonaire Sloos- scher vermoord zouden hebben, n zou ook haar huisarts terecht oe'e?\staan. Want die heeft na haar "verlijden officieel verklaard dat het j. ,een natuurlijke dood ging. Blijft e "e verplegers beschuldigen moord, dan heeft de arts dus een steld over^ensverklaring opge- WriT 6en van advocaten van de A tv 3ia®se 'moord-verplegers', mr. dr. naiW l11, bestaat alle aanleiding tot van Rot, rzoek naar de dubieuze rol van i„rf ?-S^rts' ^aar de Haagse officier altnL beschouwt de huisarts v.oor- a's verdachte in de zaak van Jverplegers. mevr°uw Horstink bena- fonri ,v onderzoek nog lang niet Shk!nziiAdu?nietinkangaan °p Detnlit verdenkingen tegen de arts. arts 7i;Jei ssen de moordzaken en de door de raadsman van hoofd verdachte John H. gelegd, niet door jus titie. Zij sluit niet uit dat meer betrokkenen alsnog als verdachte bestempeld zullen worden. „Maar op dit moment gaat het om vier verdachten waarvan de zaak op 18 november behandeld zal worden." Dat betreft de bejaardenverplegers John H. (37) en André du M. (40) en hun (ex- )vrouwen. In de affaire rondom het overlijden van de hoogbejaarde miljonaire Sloos- Fischer in april van dit jaar, onder ver dachte omstandigheden, wekte het al eerder verbazing dat de huisarts een ver klaring van een natuurlijke dood tekende. Onmiddellijk daarna liet haar weduwnaar, bejaardenverzorger John H., haar cremeren. Onderzoek naar de doodsoorzaak is daardoor niet meer mogelijk.' De verzorger was in januari in het huwe lijk getreden met de steenrijke weduwe vaji 94. Hij was daarvoor via een spoed procedure gescheiden van zijn vrouw. Zijn zwager André had in februari ont slag genomen als hoofdverpleger bij de luxe Waalsdorp-serviceflat, om de weduwe Sloos thuis te verzorgen. De twee worden door justitie verdacht van drie moorden op bejaarde Haagse miljonaires door het onthouden van voedsel, drinken en het geven van een overdosis medicijnen. Behalve de weduwe Sloos-Fischer zou het gaan om jonkvrouwe Van Karnebeek-baronesse Van Wijnbergen. De verplegers worden in drie gevallen verdacht van moord. Er wordt vermoed dat een van de verplegers de hand zou hebben gehad in het overlij den van zijn vader. De twee verplegers zouden steeds nauwe relaties zijn aangegaan met rijke bejaarde dames die zij verzorgden, om hun vermogens en/of goederen in handen te krijgen, desnoods door hun overlijden te bespoedigen. In totaal onderzoekt de Haagse politie enkele tientallen ver dachte sterfgevallen in de laatste jaren waar de verplegers, via particuliere thuishulp en via de Waalsdorp-service- flat mee in nauw contact zijn geweest. Een van hen is jonkvrouwe Catharina Roëll, die lange tijd vriendin en particu lier secretaresse, vah koningin Juliana was en in december, vorig jaar op 84- jarige leeftijd overleed. De (ex-)vrouw van verzorger Jóhn H. werkte tot haar arrestatie ook bij de Waalsdorp-service flat. De Haagse huisarts in kwestie, die prak tijk houdt aan 'de Wassenaarseweg, dichtbij de flat w4ar de weduwe Sloos- Fischer woonde #p de verzorgingsflat waar hoofd verpleger André werkte, is eerder betrokken geweest in een zaak met een verklaring van natuurlijke dood, waar een luchtje aan zat. Ook toen zou het om dood gaaïl door een overdosis medicijnen. Het betrof de euthanasiezaak van het vermogende echtpaar Van Bemmelen in 1982. Het echtpaar had samen uit het leven willen stajïpen, maar alleen de vrouw overleed, na het nemen van een overdosis slaappilteh. Het Haagse OpenBaar Ministerie bracht de zaak, na een-Onderzoek, niet voor de rechter omdat ohvoldoende hard bewijs bestond om de at;ts te vervolgen wegens het opmaken vïn een valse overlijdens- Zou dat de inflatie van de miljoenennota zijn, dat vroe ger miljoenen mensen er daadwerkelijk nota van namen en tegenwoordig in de euforie van de economi sche opbloei steeds meer mensen er amper nog bij stil staan? Het gaat goed in dit land. Zo goed, dat het zelfs aan de verkeerde kant van de kloof tussen arm en rijk zo nu en dan zelfs redelijk toeven is. Althans waar het het finan ciële vernislaagje betreft. Onderhuids is er in dit land veel meer aan de hand en dat kun je wel camoufleren met mooie rapportpunten, maar wegcijferen natuurlijk niet. Geld maakt ook in dit geval niet gelukkig. Maar een kniesoor die daar op let. Voorlopig zijn we Europees Kampioen in monetaire zaken en als beloning daarvoor krijgen alle inwoners van dit land straks de Euro-medaille. Wat we precies met die Euro aan moeten, is me nog steeds niet duidelijk, want zoals de zaken er nu voor staan, zal Nederland het enige land zijn dat die Euro pese munteenheid in kan voeren. Kop kiezen pakt in het geval van munten lang niet altijd goed uit. MERIJN Den Haag (anp) - Het kader van de Industriebond FNV zal het hoofdbestuur vandaag de ruimte geven om fusiebesprekingen met drie andere FNV bonden aan te gaan. Dit blijkt uit een rondgang langs afgevaardigden naar de bondsraad, het vak- bondsparlement. De kaderleden willen wel een vinger aan de pols houden en vra gen het bestuur hen regelmatig in te lichten over de voortgang. Vorige week dinsdag stemde de bondsraad van de Dienstenbond in met fusiebesprekingen. De parlementen van Voedingsbond en Vervoersbond moeten nog ver gaderen. Uit de voorbereidingen op de ver gadering van vandaag blijkt dat er geen fundamentele kritiek is op de fusieplannen. „Het was hier bijna geen punt van discus sie. Ga de gesprekken maar aan," vat bestuurder Wemmers de loop van de discussie met Friese kaderleden samen. Zijn collega uit Groningen stelt dat de doorsnee van kaderleden uit zijn district 'overwegend positief', reageerde. De Gelderse kaderleden vinden dat 'het goede van alle bonden in de nieuwe club moet terug komen'. De kaderleden willen wel ophel dering over het feit dat de Bouw en houtbond buiten de fusie wordt gehouden. De districten wensen dat de deur voor deze bond openblijft. Den Haag (anp) - Het kabinet laat onderzoek doen naar de betrokkenheid van allochtonen bij criminele organisaties. kaarten en brieven van meele vende mensen. Steunbetuigingen uit het hele land." Ook wijzen zij op een onderzoek door de Stichting Korrelatie, na een televisie-documentaire over de ziekenverzorgster. Ruim zestig mensen, vooral vrouwen, vonden dat de Engel des Doods welis waar gestraft moet worden, maar zeker niet met negen jaar cel en tbs. Extra ruimte „Velen kunnen zich identificeren met Martha U. Zij wijzen op mensonwaardige situaties in ver pleegtehuizen, het falende beleid van directies en de liefde waar mee verpleegkundigen hun werk ondanks alles blijven doen. Velen zijn ervan overtuigd dat Martha inderdaad uit liefde en mededo gen handelde," aldus Korrelatie. Martha U. is blij dat haar zaak in hoger beroep zo snel wordt behandeld. Bij het hof in Leeuw arden is extra ruimte vrijge maakt om de grote hoeveelheid belangstellenden - familie van Martha, nabestaanden en publiek en pers - te herbergen. Wie niet meer in de zittingzaal kan, krijgt elders een plekje voor een televi siescherm. Nabestaanden en familie van Martha worden dit keer niet gescheiden ondanks de commotie die in Groningen voor de rechtbank aanvankelijk tus sen de twee groepen ontstond. De resultaten van dit onderzoek moeten uiteindelijk leiden tot een beleid dat is gericht op preventie door een effectievere integratie van etnische minderheden in de Nederlandse samenleving. Dit blijkt uit een brief die de minis ters Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie) naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. Aanleiding voor dit zogenoemde project Criminaliteit en Integra tie van Etnische Minderheden (CRIEM) zijn de 'signalen' van de onderzoeksgroep-Fijnaut. Die deed voor de parlementaire enquêtecommissie opsporings methoden onderzoek naar de georganiseerde criminaliteit in Nederland en rapporteerde alar merend over het aandeel hierin van Turkse, Marokkaanse en andere minderheidsgroepen. Het project is in handen gegeven van een externe commissie. Die staat onder voorzitterschap van dr. J. van Kemenade, commissa ris van de koningin in Noord- Holland. Overige leden zijn mr. L. Gonsalves, vice-voorzitter van de commissie gelijke behande ling, en procureur-generaal mr. C. Ficq namens het Openbaar Ministerie. Bij de werkzaamhe den worden ook minderhedenor ganisaties betrokken. Medio vol gend jaar volgt een eindnotitie. Leiden (anp) - De kans dat de in Amsterdam gevonden gemum mificeerde baby's uit Nederland afkomstig zijn, is uiterst klein. Het ligt meer voor de hand dat ze uit Zuid-Amerika zijn gesmokkeld. akte, dan wel wegens verdergaande betrokkenheid bij de euthanasie/zelf moord. De zaak was veertien jaar gele den ook geruchtmakend. Afgelopen vrijdag vond een eerste pro- forma-zitting plaats in de zaak tegen de verplegers. Daaruit bleek dat tegen hen 'zeer veel belastende verklaringen' zijn afgelegd. De twee blijven daarom in voorarrest. De echte behandeling van de zaak vindt plaats op 18 en 19 november. Intussen gaat het onderzoek verder. Volgens zijn advocaat heeft verpleger John nooit ontkend dat hij om haar geld met de weduwe Sloos was getrouwd. Van moord zou echter geen sprake zijn; bovendien is volgens de verdediger het gebruikte slaapmiddel niet dodelijk. Uit het onderzoek zou gebleken zijn dat alle acht artsen die gehoord zijn over sterfgevallen van patiënten die in ver band zijn gebracht met de twee verple gers staande houden dat het om natuur lijke dood ging. De persofficier wil, wij zend op het nog niet afgeronde onder zoek, niet ingaan op die bewering van een van de advocaten. Volgens de Leidse patholoog G. Maat, verbonden aan de Leidse Universiteit, is het onzin er van uit te gaan dat de baby's om het leven zijn gebracht voor mummi ficatie. In Nederland is het door het kli maat vrijwel onmogelijk dat op natuurlijke wijze mummificatie plaatsvindt. „En als iemand op kunstmatige wijze mummificatie wil toepassen, kost dat veel moeite. Je zult dan toch de mid delen moeten hebben om vocht te onttrekken aan overleden baby's. De mogelijkheid dat het op deze wijze is gegaan, is - bijzonder klein, al is opzet niet uit te slui ten," aldus Maat. Woestijnen Het ligt echter meer voor de hand dat de mummies afkomstig zijn uit Zuid-Amerika. Maat: „In de woestijnen van Chili en Peru lig gen de mummies bij wijze van spreken voor het oprapen. De indianen begroeven daar hun doden in de pre-Colombiaanse tijd. De droogte en de wind deden de rest. Het mag natuurlijk niet, maar het is best mogelijk dat iemand baby-mummies achter over heeft gedrukt en naar Nederland heeft gesmokkeld." Een andere mogelijkheid is dat de mummies via diefstal of het opdoeken van een collectie van een museum in de woningen in Amsterdam terecht zijn geko men. De Leidse patholoog ergert zich aan de speculaties van de afgelopen dagen in de media over moord op de baby's. „Het onderzoek moet technisch gebeuren en politiek-emotioneel neutraal zijn. Door ouderdoms- bepaling en het bestuderen van de uiterlijke kenmerken van de baby's is de herkomst op korte termijn vast te stellen. Dan zal wellich zal snel blijken dat de vondst niets te maken heeft met kindermisbruik." Den Haag - Het gebruik van videocamera's door benzinesta tions, banken en winkels is moge lijk onwettig. De Registratieka mer onderzoekt dit omdat een toenemend aantal mensen klaagt over inbreuk op hun persoonlijke levenssfeer. De wet Persoonsregistratie bepaalt dat methoden waarmee bedrijven en overheid gegevens van burgers verzamelen en bewa ren, bij de Registratiekamer moe ten worden aangemeld.

de Stem | 1996 | | pagina 3