t. Schorpioenstaartjes in het mos Nationaal Park De Weerribben nu ook internationaal erkend Lente begint eerder door broeikaseffect Klimaat in veertiende eeuw veel aangenamer 1 van Europa; of XV extra Kleintje LIJF LEVEN Eerste mens liep rechtop r rsie van de Swift, en meerprijs van iet dat dit finan- naar tijdelijk is. vift is een even |*e auto, met aan- budskosten*. ■ofiteren van de jtember-aanbie- t uw huidige auto fiealer is ook niet zen. r.ts alk prijs bij verkoop op afbetaling x 13.090,77 ndtermijn prijs bij verkoop op afbetaling x -koopbosis (niet-doorlopend krediet) kredietaanvragen worden door SFS Bron: Consumentenbond en ANWB. 57 05. '076) 503 31 82. I) 36 18 41. >0162) 42 99 99. (0115) 47 27 10. Maak een reclame met een Het helpt. .lichting Fynaart verloting 1996 002315 001251 001732 001958 004301 001010 001249 002334 002486 005055 bijSanders Doe Het Zelf 120, Fijnaart Een personeelsdag?! ACE PAINTBALL Breda Info: 0164-254484^_ Ontslag(en)? bel voor jur. hulp de U.J- - 030-2332905 ookgev-in Ehvn evt. No CureNoJLL Echtscheiding Bel voor pers. en betaalb- jur. hulp de U.J-G-03~, 2332905 gev. in EhoWÜ, Massagesalon Putte voor alle massages van ma' t/m zat. 11.00 t/m 23.00 u- Breestr.6, Putte. Tel. 0164-604214j Een KLEINTJE nu TREFZEKERDER voorheen. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 De Spinnekopmolen is een van de bekendste 'plaatjes' uit Nationaal Park De Weerribben. FOTO'S JAN DROST Nationaal park De Weer ribben in de kop van Overijssel is eind augus tus bekroond. Het park kreeg het natuurdiploma van de Raad van Europa en schaart zich daarmee onder de 45 meest waar devolle streken van Euro pa. Het voormalige turf- wingebied van 3800 hec taren koestert zijn tril veen. Riet en water domi neren het landschap. Door Hans Rube Riettelers bundelen hun Kalen- berger riet. Hoge stapels langs de smalle weg markeren de route naar het kleine toeristische dorp je midden in Nationaal Park De Weerribben in noordwest Over ijssel. Plezierjachtjes varen file op de Kalenbergergracht. Hon derd meter verderop is het stil. Ritselt slechts het riet. Economie en goed milieubeheer gaan in de Weerribben hand in hand. Nuttige natuur? „Alle natuur is nuttig," Boswachter Edo Jans klinkt bijna verontwaardigd. „Maar, inderdaad, we halen er hier ook wat uit. De dorpsbewo ners in de Weerribben kunnen daar van bestaan." In het kantoor van Staatsbosbe heer in Kalenberg lopen slechts mensen met glunderende gezich ten rond. Pas in 1992 is het na tuurreservaat De Weerribben tot Nationaal Park gekroond. Amper her jaar later volgt erkenning door de Raad van Europa in de vorm van het zeldzame natuurdi ploma. lans: „En dat voor een landschap waarin jaarlijks 750.000 bezoe kers vertoeven. Niet eens een na tuurlijk gebied, want De Weer ribben is een zeer sterk beheerd, door mensenhanden onderhou den cultuurlandschap. In de hele nj van diplomagebieden zijn we ®iek. Een beetje proefgebied. De Raad van Europa is uiterst be zorgd over de manier waarop het j °ns uitpakt. We zijn de rebel- kinnen de club van diploma- gebieden." Water Het is mooi weer, ideaal om het water op te gaan en het gebied te wikennen. Wandelen in De weerribben is onmogelijk, het re servaat is een wirwar van water- Jes, kanalen en moeras. Rond het water lopen enkele fietspaden, Mermeer langs de beroemde Spinnekopmolen', een van de meest gefotografeerde plekjes van De Weerribben. Jans neemt een 'punter' met bui tenboordmotor. „De toeristen kunnen alleen elektrische 'fluis terboten' en kano's of roeibootjes huren. Dit is een stiltegebied." In De Weerribben zijn kilome terslange vaarrouten uitgezet. De toerist - campings, huisjes en 'Bed en Breakfast-mogelijkheden in overvloed - kan aan de rand van de natuur parkeren, op een paar plaatsen zijn bootjes te huur. „De vaarwegen zijn met borden aangeven. Iedereen houdt zich daar keurig aan." Jans heeft, in de vier jaar dat hij boswachter in De Weerribben is, overal de verbods-borden laten verwijde ren. „Onze kijk op natuurbeheer ver andert. In mijn visie moet elk na tuurgebied in principe openge steld zijn voor de mens. Alleen als er een hele goede reden voor is, die ook voor iedereen begrijpelijk is, kun je gaan afsluiten. Ik denk bijvoorbeeld aan broedplaatsen van zeldzame dieren, zoals de purperreiger. Maar dat kan ik dan ook uitleggen." Staatsbosbeheer heeft 'stellingen omgedraaid', legt Jans uit. „Vijf tien jaar geleden was een gebied afgesloten, tenzij. Nu is het open, mits. Je moet mensen de gelegen heid geven om die natuur te zien. Mensen die interesse tonen, kun nen het educatiecentrum bezoe ken, maar heel veel mensen ge bruiken de natuur als een per soonlijk decor, ze komen om te verpozen. Voor hen is het belang rijk dat ze genieten, dat ze in stemmend antwoorden als ik hen aan het einde van de dag vraag of ze een leuke dag hebben gehad. Als dat zo is, dan zeg ik: dat is dus precies waarom we zo zuinig op die natuur moeten zijn." „Ik merk dat onze bezoekers heel goed met die extra verantwoor ders in de kop van Overijssel turf daar waar nu riet wuift en zeld zame planten en beschermde die ren hun domein hebben. De naam Weerribben verwijst naar die his torie. De rechte waterwegen zijn de weren, daar is turf gestoken. Ribben zijn de smalle stroken land, de legakkers, waar het veen werd gedroogd. Voor een gebied dat jaarlijks 750.000 bezoekers trekt is het op- delijkheid om kunnen gaan. We hoeven nauwelijks vuil te rui men, ze komen alleen op de uitge zette route. De verbodsborden worden niet gemist, een slag boompje hier en daar en een toe gangsbord met de spelregels zijn voldoende. Historie In vroeger jaren staken de arbei- merkelijk stil. Op de 'hoofdweg', de Kalenbergergracht, passeert nog het ene na het andere Duitse pleziervaartuig. Het is een door gaande route van de randmeren naar Hamburg. Eenmaal op een zijtak is het stil. „We hebben absoluut geen idee hoeveel bezoekers we aankun nen," zegt Jans. „Waar ligt de bo vengrens? Een miljoen, anderhalf miljoen? Als het barstensvol zou worden, is er niets meer aan, dan wordt het een pretpark. Wij wil len een goed product aanbieden, dus dat zullen we in de gaten moeten houden." De natuur als 'product'? „Zo zie ik dat, ja. We bieden de Neder landse samenleving natuur aan. Daar moet de maatschappij, die daar geld in steekt, op de meest prettige manier in kunnen ver toeven. Ik wil in ruil van die sa menleving horen wat die van mij als boswachter verwacht. Nacht wandelingen? De zonsopgang meemaken midden in de natuur? Dan is het hier prachtig. Als daar veel mensen belangstelling voor tonen, dan zullen we dat moeten regelen." Otter Binnenkort moet de otter terug keren in het grote waterrijke ge bied. Eens was het dier het sym bool van de streek. Sommige be woners beweren zo nu en dan dat zij nog steeds zijn sporen zien. Officieel is de otter sinds het eind van de jaren tachtig uitgestorven. „We gaan hem weer uitzetten, de omstandigheden zijn ideaal." Op en langs het water wijst Jans op de bijzonderheden in 'zijn' park. Zoals de vlinders. De zilve ren maan, zeldzaam in Neder land, fladdert rond de boot. Op de wal heeft de grote vuurvlinder eitjes gelegd op de bladeren van INFORMATIE We nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan Ws kantooruren bellen naar: 076-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. net adres daarvoor is: Stem, redactie Lijf Leven, Postbus 3229,4800 MB Breda, eindredactie: René van der Velden. De toeristen kunnen alleen elektrische 'fluisterboten' en kano's of roeibootjes huren. Dit is een stiltegebied. Van onze verslaggever Een verandering in het kooldi oxidegehalte van de atmosfeer heeft, als gevolg van het zoge naamde 'broeikaseffect', invloed op de gemiddelde temperatuur op aarde. Maar die temperatuurstij ging beïnvloedt op' haar beurt het kooldioxidegehalte, heeft de Amerikaanse onderzoeker Char les Keling ontdekt. Daardoor be gint de lente tegenwoordig een week eerder dan vroeger. Keeling meet al sinds 1958 het kooldioxidegehalte op de top van Mauna Loa, een vulkaan op Ha waii. Hij onderzocht met name de zogenaamde 'C02-cyclus', die wordt veroorzaakt doordat de ve getatie op het Noordelijk Half rond in de winter afsterft of in 'winterslaap' gaat, waardoor de planten geen C02 uit de atmo sfeer meer opnemen. De damp kring kent dan een 'kooldioxide- piek'. Als de natuur in het voor jaar weer tot bloei komt, absor beren de planten meer kooldioxi de, waardoor het totale gehalte in de atmosfeer daalt. Tweede deel 'Duizend jaar weer en wind' uit Onlangs verscheen het tweede deel van de monumen tale serie Duizend jaar weer, wind en water in de La ge Landen van de hand van historisch geograaf Jan Buisman. Het werk is tot stand gekomen met steun van het KNMI en de Europese Unie en behandelt van jaar tot jaar de toestand van weer en klimaat in Ne derland en Vlaanderen. Door Martijn Hover de waterzuring. De enige plant waar de rups van kan leven. De boswachter geniet stilletjes van de roep van een verre vogel. „Zelf ben ik in de loop der jaren ook anders naar de natuur gaan kijken. Mijn eerste baan bij Staatsbosbeheer was in de bos bouw. Heel jong nog. Toen waren er maar twee geluiden in een bos van belang: dat van de ketting zaag en het geluid van omvallen de bomen. Benzinedampen in snuiven, rookwalmen: dat was de essentie van natuurbeheer. Vlin dertjes bespieden was iets voor geitenharensokken met ronde brilletjes." Wetland De Weerribben is internationaal aangemerkt als 'Wetland', van wege de unieke combinatie van water, moerasbos, veengrond en de uitgestrekte delen ondoor dringbare natte vegetatie, waar vogels ongestoord kunnen broe den. Eendensoorten in overvloed, maar ook zangvogels (rietgors, baardmannetje en de rietzanger) en de roerdomp koesteren zich in de beschutting van het riet. Bij zonder is de purperreiger, in gro te delen van West-Europa reeds uitgestorven. Met kunstgrepen wordt de 'na tuur' in De Weerribben in be dwang gehouden. De kwaliteit en de stand van het water zijn van enorm groot belang voor bijvoor beeld het 'trilveen'. In de zomer maanden moet schoon water het gebied binnenstromen zodat de veengrond niet uitdroogt, dood lopende sloten leiden het water onder het veen. In de winter wordt riet weggekapt op aange wezen plaatsen, de dakdekkers industrie in noord-west Overijs sel bloeit als nooit tevoren. Een speciaal ontworpen 'kraggenvre- ter' voert bagger af. De modder vindt zijn weg naar het buiten land in de vorm van pootaarde. Zonder beheer groeit alles dicht. Jans meert de boot af, op een plaats waar alleen boswachters dat mogen. Een korte wandeling over een drassige wei. Dan gaat hij op de hurken. Trots steekt de boswachter een minuscuul en on ooglijk plantje in de lucht. „Schorpioenmos, kijk maar. Hier dit staartje, daar dankt hij zijn naam aan. Het bewijs dat dit echt trilveen is, een van de laatste stukjes in Europa." Onder de laarzen lijkt de aarde te veranderen in een groot groen waterbed. Geen gesop, het plan- tendek van vijftig centimeter drijft. Dit is de essentie van De Weer ribben, water verandert lang zaam in land, land wordt her schapen in water, in een onein dige gecultiveerde cyclus. I Informatie en boekingen cam ping of 'Bed en Breakfast' Natio naal Park De Weerribben: 0561- 477743. Natuuractiviteitencen- trum: Hoogeweg 27, Ossenziil: 0561-477272. „Eigenlijk had ik het 'Het ge sprek van de dag' willen noe men", zegt historisch geograaf Jan Buisman. Die titel heeft het niet gehaald voor zijn omvangrij ke standaardwerk over het alle daagse leven in ons land, zoals dat in de afgelopen duizend jaar is bepaald door weer, wind en water. Buismans magnum opus is uit eindelijk Duizend jaar wind, weer en water in de Lage Landen gaan heten. Inderdaad een naam die de lading dekt. Maar Buisman lijkt haar toch wat prozaïsch te vinden. „Ik wilde vooral het be staan van de gewone mensen schilderen," vertelt hij. „Het moest gaan over de zaken die de mensen bezighielden." Eikels We mogen aannemen dat de weers- en klimaatomstandighe den al eeuwen een belangrijk ge spreksonderwerp vormden. Buis man: „Het weer speelde in het le ven van onze voorouders een be langrijke rol. Veel belangrijker dan tegenwoordig. Als een eiken- bos vandaag de dag in de herfst wat weinig eikels oplevert, mo gen we blij zijn als dat ons über haupt opvalt. Maar in de middel eeuwen was zoiets een ramp: wei nig eikels betekende dat de var kens weinig te eten hadden en dat betekende weer dat de mensen de winter met minder vlees moesten zien door te komen." Onlangs verscheen het tweede deel van Duizend jaar wind, weer en water. Na in deel 1 de jaren tot 1300 te hebben behandeld, gaat Buisman in deel 2 in op de jaren 1300 tot 1450. Naarmate hij dich ter bij het heden komt, wordt het verzamelen van bronnen gemak kelijker, vertelt de auteur. „In het eerste deel kon ik nog alles opne men wat ik heb gevonden en de moeite waard achtte. Voor dit deel heb ik al flink moeten selec teren omdat ik over veel meer ge gevens beschikte dan ik kwijt kon." Overstromingen Buismans jarenlange speurtocht door archieven en oude kronie ken heeft smakelijk leesvoer op geleverd. De auteur benadert de vaderlandse geschiedenis vol strekt chronologisch, geheel in de stijl van de oude kroniekschrij vers. Jaar na jaar meldt hij de op vallendste gebeurtenissen. Vaak blijken dat inderdaad de weers omstandigheden te zijn. Zo wordt van de winter van 1301-1302 ge meld dat die 'zeer zacht' was en werd gevolgd door een zomer die 'zich als een winter gedroeg'. West-Europa wordt in augustus geteisterd door overstromingen die de graanoogst ernstige schade toebrengen. Politiek „We mogen ervan uitgaan," aldus Buisman, „dat zulke dingen in derdaad het 'gesprek van de dag' vormden. Maar dat was natuur lijk niet het enige. De mensen in teresseerden zich bijvoorbeeld ook voor wat zich in de politiek afspeelde." Vandaar dat de weer-croniqueur tamelijk uitgebreid ingaat op (bijvoorbeeld) de Gulden Sporen slag die zich in datzelfde jaar af speelde bij Kortrijk. In deze veld slag nam een leger van Vlaamse burgers het (te voet) op tegen de bereden adel van de Franse ko ning - en won. Het was voor het eerst in de Europese geschiedenis dat een ruiterleger werd versla gen door voetsoldaten. Buisman: „Het staat wel vast dat de mensen het in hun dagelijkse gesprekken ook over dergelijke dingen hadden. Bij het KNMI vonden ze het aanvankelijk wat overdreven om zulke zuiver his torische wetenswaardigheden op te nemen in een boek over de ge schiedenis van het weer. Maar niet alleen spraken de mensen van toen over opvallende, voor hen actuele gebeurtenissen, ze zijn ook van belang voor de hui dige lezer, omdat ze hem helpen de weersgeschiedenis in een his torisch kader te plaatsen." Bovendien, meldt Buisman opge wekt, houdt het weer in bepaalde gevallen wel degelijk verband met historische gebeurtenissen: „Neem de moord op Floris V. Die is gebeurd tijdens een jachtpartij. Als het die dag erg slecht weer was geweest, was hij misschien thuis en in leven gebleven. Of neem de stadsbranden, waar de kronieken vaak melding van ma ken. Als zo'n brand zeer grote schade aanrichtte (in sommige gevallen ging een hele stad in vlammen op), dan mag je ervan uitgaan dat het in het betrefende jaar uitzonderlijk droog moet zijn geweest." Wijngetal We lezen ook dat het klimaat in onze contreien over het algemeen gesproken in de veertiende en het begin van de vijftiende eeuw zo aangenaam was dat tot in Bra bant wijn verbouwd kon worden. Gegevens over de wijnteelt heb ben Buisman zelfs een curieus handvat aangereikt om zomers te beoordelen die de croniqueurs niet de moeite van het vermelden waard vinden. Het 'wijngetal' heeft hij dat genoemd. „Ik heb ontdekt," vertelt de weerhistoricus met gepaste trots, „dat de datum van de wijnoogst fraai correleert met de aard van de zomer die eraan is voorafge gaan. Kon er al eind september, begin oktober worden geoogst, dan was dat een indicatie dat de zomer goed was geweest. Hoe la ter de oogst plaatsvond, hoe slechter weer de zomer met zich had meegebracht." Birmingham (rtr) - De eerste mensen liepen rechtop en niet in half-ge- bogen houding toen ze drie tot vier miljoen jaar geleden vanuit de bomen naar de grond afdaalden. Dit heeft een gezagheb bende wetenschapper ge zegd, na een studie op Lu cy- Robin Crompton van de uni versiteit van Liverpool werkte drie jaar met een nieuwe computersimulatie op Lucy. Dat is de naam van een skelet van een vrouw uit de tijd van de eerste mensen, de Australopithecus afaren- sis die bijna 3,6 miljoen jaar geleden in het oosten van Afrika heeft gewoond. Toen onderzoekers het skelet von den, luisterden ze net naar Lucy in the Sky with Dia monds van The Beatles. Crompton en co ontwierpen een computermodel van de manier waarop de mensen nu lopen en testten dit door vrij willigers te vragen voorover te lopen. Daarna voerden ze gegevens in de computer in over de afmetingen van Lu cy. Toen de oude dame werd gevraagd te lopen als een chimpansee, viel ze op haar neus. „Lucy kan dus onmo gelijk zo hebben rondgelo pen," besloot een zeer over tuigde Crompton. Hij riep antropologen op op nieuw na te gaan wanneer de mens begon te lopen. Cromp ton vermoedt dat de mens van vier naar twee voeten overschakelde nog voor hij de bomen verliet. Dat impli ceert dat de schatting over het tijdstip, waarop de eerste mens rondliep, met een paar miljoen jaar moet worden verlegd.

de Stem | 1996 | | pagina 29