Greenpeace: 25 jaar vechten voor het milieu Tegenstanders Greenpeace voeren actie op Internet Breda kleurd rloren Grace O'Sullivan is de milieustrijd nog lang niet moe bestem gebleven ontdekt te krijgt rprijs 1996 GREENPEACE rfecte staat nlLv heen §aan- Het Jour- 'Ik ben altijd blijven geloven in dejuistheid van mijn inzet' BER 1996 D1 kaal 01 krijgt van komende vier jaar biedt kunstenaars te produceren en aldus Ad van Ros- door deze beslissing 1997-2000. jaar geleden werd de eden was dat we niet el degelijk internatio- pen, en bovendien be- media. Ons tijdschrift en is nu ook op Inter- jaarlijks toegekende tichting en van de ge- u. „Het gaat niet eens osmalen toe. voor vier jaar vastligt, rit kunnen. Dat scheelt het enige kunstenaars- ridie is toegekend, estigekwestie. Boven- met andere ogen naar n het Festival Cultureel er erg teleurgesteld. Het t Festival niet langer te wij ook onvoldoende ver- .n van rijk en provincie, ds de medesubsidiever- ers. Die vonden dat het 1 niet over een goede in- ctuur kan beschikken." 'chting Cultureel Gekleurd egin dit jaar nog een artis- eider voor het festival aan, neelregisseur Dave Seh- Of hij nog in actie moet ko- is onduidelijk. Volgens Molenaar blijft de Stich- voorlopig bestaan. Zij zal dit jaar definitief besluiten de toekomst van het festi- gaan nog nader bekijken of estival in een andere vorm "orden gegoten, maar er is urlijk al een overkill aan als." ~n uit 1912 stammende 55 Shakespeare-drama Ri- bewaard gebleven Ameri- e plek om celluloid-films te aren", aldus Thompson, uloid werd tot 1950 gebruikt- is kwetsbaar en kan normaal rnoken alleen bewaard wor- op een koele donkere plaats, kan bovendien spontaan m vatten. gevonden film over Richard rerkeerd nagenoeg in perfecte it. Hij werd voor ongeveer 000 dollar gemaakt in op- cht van M.B. Dudley Amu se nt Co. uit New York en ging m ,2 in première. De in die tij mlaire Shakespeare-acteur derick Warde speelt de rol van hard III. In de film zitten mas- eenes van slagvelden waai- honderden acteurs meedoen stenberg liet weten dat de tu 29 oktober in Los Angeles ge- nd zal worden aan "e oliek. e, oprichter en 25 jaar direc rijgt de Sphinx CultuurpW voor zijn verdiensten voor spirator, initiator en or8a tavsberg heeft de prijs ing ebben onderscheiden als de tweede fase opleiding rdeel van de prijs is een biog ïary Schwartz, beeldende K inderen Frans de Ruiter (dk^_ en Martin Mooij (voormalig j prijsuitreiking heeft plaa i Maastricht. Door Rob van Rooijen (anp) Amsterdam - De strijd van Greenpeace voor natuur en milieu begint in Alaska eind jaren zestig. De Verenigde Staten kiezen het eilandje Amchitka uit om hun kern proeven te doen. Op 2 oktober 1969 beeft Amchitka als de VS 1200 meter onder de op pervlakte een atoombom (co denaam Milrow) met een kracht van één megaton tot ontploffing brengen. Een protest van duizenden men sen bij de belangrijkste grenspos ten tussen de VS en Canada haalt niets uit, vooral omdat de explo sie niet de zo vooraf gevreesde vloedgolf en aardbeving op Amchitka veroorzaakt. Het Ame rikaanse publiek weet niet eens dat er protesten in Canada zijn. Ook de media zwijgen. Vredes- en milieu-activisten be grijpen dat het protest anders moet als Amerika in 1971 een nieuwe kernbom (Cannikin), vijf keer zo krachtig als de Milrow, tot ontploffing wil brengen. Jim Bohlen en Irving Stowe, actief lid van de Canadese afdeling van de Amerikaanse natuurbescher- mings-organisatie Sierra Club, en Paul Cote maken zich grote zorgen over nieuwe kernproeven op Amchitka. Uiteindelijk kiezen ze ervoor om met een schip de atoomproeven te verhinderen. Er komt in 1970 een actiecomité met de naam 'Don't Make A Wa ve Committee'. De naam slaat niet aan, waarna in 1971 de jonge Canadees Bill Darnell de be zorgdheid voor de aarde en het verzet tegen kernwapens met el kaar verbindt in het begrip 'Greenpeace'. De nieuwe organisatie Green peace huurt voor 15.000 dollar een krakkemikkig protestschip, de trawler Phyllis Cormack. Het schip wordt omgedoopt in Green peace en vaart op 15 september Vancouver uit. De internationale pers is nu wel massaal aanwezig. Na twee jaar voorbereiding be gint de eerste Greenpeace-actie. De bemanning besluit echter op 12 oktober, zwaar teleurgesteld en onderling sterk verdeeld, te rug te varen als blijkt dat de kernproef 'niet ergens in oktober' is, maar is uitgesteld. De conditie van het schip maakt de reis als gevolg van slecht weer ook veel te gevaarlijk. Nixon Niemand bij Greenpeace weet wanneer de Cannikin precies zal ontploffen. President Nixon wel, hij legt de uiterste datum voor de kernproef op 4 november. Hij is en blijft doof voor fel protest uit vooral Canada, maar ook uit ei gen land. De steun voor Greenpeace is in middels zo groot, dat mede-op richter Stowe in zeer korte tijd voldoende geld bij elkaar krijgt voor een nieuw, sneller schip. De Edgewater Fortune, een mijnen veger, is al op weg als de Corm ack nog bezig is aan de terugreis. Het wordt een verloren race te gen de klok. Het tot Greenpeace Too omgedoopte schip is nog dui zend kilometer van zijn doel af als op 6 november de bom ont ploft. Er ontstaat vervolgens een poli tieke vloedgolf. Het protest tegen de kernproeven is zo groot dat de VS bezwijken onder de druk. Amerika kondigt na vier maan den stilzwijgen aan 'om politieke en andere redenen' te stoppen met atoomtests bij de eilanden groep Aleoeten, Amchitka wordt een beschermd natuurreservaat. Greenpeace gaat door met de strijd. Het doel wordt het atol Mururoa in Frans-Polynesië, waar Frankrijk nucleaire tests houdt. Deze actie maakt Green peace wereldwijd bekend, al blij ven de acties zeker niet alleen be perkt tegen kernproeven. Bij het grote publiek spreken vooral de acties tegen afvaldum- ping in zee, het doodknuppelen van zeehonden en de jacht op walvissen tot de verbeelding. De campagne tegen het stoppen van de kernproeven blijft echter het grimmigst. Zo wint de milieubeweging de slag met Frankrijk om Mururoa pas op zaterdagavond 28 januari 1996, na meer dan twintig jaar actievoeren. Frankrijk voert dan zijn zesde en laatste ondergrond se kernproef uit in een reeks tes ten in de Stille Zuidzee. Green peace heeft eerder al voor elkaar gekregen dat Frankrijk een ver bod krijgt opgelegd voor boven grondse kernproeven. Mitterrand De episode Mururoa lijkt dan af gesloten totdat in juli dit jaar on verwacht een vraaggesprek met de in januari overleden oud-pre sident Mitterrand in het Week blad Paris-Match verschijnt. Een interview dat dateert uit augus- Het wrak van de Rain bow Warrior wordt gebor gen in de ha ven van Auckland nadat Franse geheime agenten het schip tot zin ken hebben gebracht. FOTO ANP tus 1995, maar door afspraken tussen Mitterrand en journalist niet eerder vrijkwam. De staats man veroordeelt in het blad de aanslag van zijn geheime dienst op het actieschip Rainbow War rior in 1985. Agenten brengen in de Nieuw- Zeelandse havenstad Auckland het Greenpeace-schip, dat actie wilde voeren tegen de Franse proeven, tot zinken. De Neder landse fotograaf van Portugese afkomst Fernando Pereira (35) komt om bij de bomaanslag. Mitterrand noemt de sabotage actie 'een ontoelaatbare en on vergeeflijke blunder'. Hij zegt dat hij er ook niets mee te maken heeft gehad. AI geeft Mitterrand wel toe het leger opdracht te heb ben gegeven zich te verdedigen tegen elke inmenging in de Fran se politiek wat de Stille Oceaan betreft. Het late excuus van Mit terrand ten spijt blijft de bom aanslag een dieptepunt in 25 jaar Greenpeace-geschi edenis. Door Patrick Selbach (anp) Den Haag - In de kwart eeuw actievoeren voor een schone aarde heeft de milieu-organi satie Greenpeace tegen vele schenen getrapt, en soms hard ook. Gerenommeerde bedrij ven, overheden en wereldlei ders konden voortdurend re kenen op een beschuldigende vinger en een slechte kritiek ln de media als Greenpeace vreesde voor het lot van de aarde. k de loop van de jaren groeide de aanhang van de in vele ogen sym pathieke club tot enkele miljoe nen mensen, maar ook de tegen standers zaten intussen niet stil. ™t nieuwste middel in de strijd ef>en de milieuvoorvechters is net wereldomspannende compu ternetwerk Internet. Greenpeace was en is in haar !?»Pafnes tegen kernproeven, et doden van zeehonden of wal- vissen, het dumpen van afval in %-a bescherming van de dpooi sterk verbonden aan de acht van de media. Spectacu laire beelden van kleine rubber- en die een enorme walvisvaar- er tot stilstand brengen of een dievoerder die liggend op een oy-zeehond de knuppels van afweert, haalden ral het nieuws. De boodschap van Greenpeace paste zeker in de «en tachtig in het tijdsbeeld !m, milieuvervuiling het maatschappelijke debat groten- veels domineerde. Groene golf Greenpeace botste echter ook s,;, rif meer °P tegenstand van de „.J?" Grote chemische onder lip,'§en' overheden en anderen ta e groene golf van veront- «'aardjging niet meer zo maar kon steeds meer rekenen op Een actie van Greenpeace bij Dordrecht. Een actievoerder heeft zich vastgeketend aan de rails om een chloortrein te stoppen. wetenschappelijk gefundeerde gegevens die het tegendeel be weerden van wat Greenpeace steeds relatief ongestraft bleef melden. Bovendien verschenen vooral be gin jaren negentig artikelen en documentaires die de vloer aan veegden met de organisatie. Be stuurlijke chaos binnen de kanto ren van Greenpeace en vermeen de malversaties in de financiële handel en wandel van het miljoe nenbedrijf werden breed uitge meten. De organisatie zelf zag steeds meer in dat actievoeren alleen niet genoeg was. De kracht van de argumentatie ging de boven toon voeren. Overtuigen met het woord en minder met het beeld was het devies. De recente breed- gedragen maatschappelijke actie tegen het dumpen van de Brent Spar of de Franse kernproeven tonen aan dat deze strategie vruchten afwerpt, maar het FOTO ANP speelveld is kleiner dan ooit. Elk foutje is fataal. Verkeerde schattingen over de inhoud van de Brent Spar en cruciale strate gische fouten in de 'zeeslag' tegen de Fransen in de Stille Zuidzee geven de tegenstanders voluit de gelegenheid Greenpeace neer te sabelen. Met het huidige bereik van de media kan Greenpeace zich wéinig uitglijders veroorlo ven. Uiterst fanatiek verweert zich een groep werknemers uit de chloorindustrie. Onder aanvoe ring van de Belg Ferdinand En gelbeen gebruiken de zogenoem de 'Chlorofielen' zelfs Internet al om de 'leugenaars' van Green peace een hak te zeten. In de campagne van de milieuclub te gen chloor en aanverwante stof fen maakt Greenpeace zich schuldig aan 'eerroof' en 'laster', zo stelt de groep in verschillende talen op zijn 'site'. „Greenpeace pleegt broodroof ten aanzien van onze jobs. Zon der dat daar enig milieuvoordeel tegenover staat, integendeel, zij brengt de hele milieubeweging is diskrediet. Greenpeace is een multinational geworden, waar voor geld en macht belangrijker zijn dan de zorg voor het leefmi lieu," zo kan de Net-surfer lezen. De 'regenboog-militantenvereni- ging', zoals de Chlorofielen Greenpeace noemen, kan op haar beurt niet achterblijven. Dat be seft ook directeur Tilo Bode. De grote baas van Greenpeace Inter national heeft de bestuurlijke teugels vanuit het hoofdkantoor in Amsterdam de afgelopen maanden dan ook flink aange trokken. Wil Greenpeace de ko mende jaren haar strijd blijven voortzetten, dan is een strak ge leide organisatie essentieel, zo vindt de Duitse ex-zakenman. Professionele milieumarketing en -onderzoek, een openbare ver slaglegging van de boekhouding, een weloverwogen en gerichte campagne-strategie en een trans parante verdeling van bevoegd heden moet Greenpeace gereed maken voor het volgende jubi leum. Met gehaaide tegenstan ders die nu scheenbeschermers dragen, is trappen tegen de ge vestigde orde geen zaak meer van schreeuwen alleen. Grace O'Sullivan: „Ik was soms echt bang, maar ook over tuigd dat we voor een goede zaak vochten.foto anp Amsterdam (anp) - Meer dan eens zette ze haar leven op het spel om het milieu te redden. Overal ter wereld, van de Zuidpool tot de Stille Zuidzee, bleef de Ierse Grace O'Sul livan (34) trouw aan het principe dat acties van 'haar' Greenpeace geweldloos zijn. Ondanks een bomaanslag op de Rainbow Warrior en verscheidene arrestaties is de ge dreven activiste van het eerste uur de milieustrijd nog lang niet moe. „Ik heb soms voor mezelf te veel risico's genomen, maar ik ben altijd blijven geloven in de juistheid van mijn inzet." Grace groeide op aan de zuid oostkust van Ierland. Ze was gefascineerd door de zee, actief bij de reddingsbrigade en een fanatiek surfer. Ze werd zelfs nationaal kampioen. Eind jaren zeventig, tijdens een bezoek aan Scheveningen, zag ze het statige vlaggenschip Rainbow Warrior van de toen nog jonge milieuor ganisatie Greenpeace. Het vaartuig maakte een enorme in druk op de jonge Ierse. „Bescherming van het milieu en dan vooral van de zee en dan ook nog eens vanaf een boot. Het leek me geweldig." Ze had toen nog geen idee welke rol juist de Rainbow Warrior in haar leven zou gaan spelen. O'Sullivan belde in een opwel ling Greenpeace om zich spon taan aan te melden, maar pas jaren later volgde er antwoord. „Het schip de Sirius zou naar Noorwegen gaan om de protes teren tegen het doden van zee honden. Of ik mee wilde." Pelsjagers Korte tijd later zat Grace in de snelle speedboten van Green peace om de schepen van de pelsjagers te verhinderen uit te varen. „Ik kon het niet geloven welke capriolen we allemaal uit haalden om de schepen te stop pen. Ik was soms echt bang, maar ook overtuigd dat we voor een goede zaak vochten." De actieve jonge Ierse vrouw was vanaf 1983 de finitief opgenomen in de gele deren van de milieuclub. Vooral de acties tegen de radio-actieve vervuiling van de Ierse Zee door de opwerkingsfabrieken in het Britse Sellafield (voorheen Windscale) gaven haar gedre venheid voeding. „In die tijd was de Ierse Zee de radio-actiefste zee ter wereld. Het maatschappelijke bewust zijn over milieuvervuiling groeide echter ook. Halsbreken de toeren haalden we dan ook uit om vervuilende pijpen van de installatie op te sporen en te blokkeren. Boetes en arrestaties waren het gevolg." In-1985 startte de ingrijpenste tocht voor O'Sullivan. Operatie Exodus moest de ongeveer drie honderd bewoners van het atol Rongelap in de Stille Zuidzee een beter en veiliger heenkomen bieden op een ander eiland. Rongelap is als gevolg van Amerikaanse kernproeven tus sen 1946 en 1958 radio-actief besmet. De Rainbow Warrior schoot te hulp om een kleine volksverhuizing mogelijk te maken. Grace, begin twintig, was diep onder de indruk. „Het was voor mij het eerste contact met de slachtoffers van het nucleaire tijdperk. Mis vormde kinderen, ernstig zieke kankerpatiënten en een angsti ge bevolking, het was een enor me confronterende ervaring." De operatie kreeg veel aandacht in de media. Op de golf van dat succes, voer de Rainbow War rior naar Nieuw-Zeeland om van daaruit de strijd aan te bin den met de Franse kernproeven nabij het atol Mururoa. Een bomaanslag op het schip in de haven van Auckland maakte echter een abrupt einde aan de plannen. Het schip zonk en de Nederlands-Portugese Green- peace-fotograaf Fernando Pe reira kwam om het leven. Grace was niet aan boord toen het ex plosief, aangebracht door Fran se geheime agenten, ontplofte. „Ik voelde me machteloos, ho peloos. Een collega dood, ons varende huis weg, mijn bezit tingen weg, een deel van een le ven weg. Mijn ouders wilden dat ik direct thuiskwam, maar dat kon ik niet. Ondanks het be sef dat een overheid kennelijk zo ver wilde gaan om Green peace te stoppen, had ik het ge voel dat ik door moest." Op de zeilboot Vega ondernam Grace, samen met een kleine vloot andere schepen, alsnog de tocht naar Mururoa. De Franse marine pakte haar op en zes da gen zat ze vast op een Frans mi litair schip. Uiteindelijk werd ze zonder pardon op het eerste de beste vliegtuig teruggezet naar Dublin. In een koud en winters Ierland kwam O'Sulli van aan. Met een paar sanda len, een broek en een t-shirt als enige kle dingstukken. De politiek in haar geboorte land was fu rieus over de Franse acties. Grace verscheen in talkshows, journalisten stonden voor de deur en een foto van haar en haar moeder sierde de voorpa gina van een invloedrijk dag blad. „Ik was 23 jaar'en kwam terug in een andere wereld. Tsjernobyl Na campagnes op de Zuidpool en in de Middellandse Zee hoor de O'Sullivan in 1986 van het ongeluk in de kerncentrale in Tsjernobyl. „Eigenlijk konden we het niet geloven. Alles waarvoor al zo lang waarschuwden bleek een trieste waarheid geworden. De vermeende nucleaire veiligheid bleek een farce!" Na omzwervingen over de gehe le wereld belandde Grace begin jaren negentig bij Greenpeace in Amsterdam. Daar is de nu 34-jarige verantwoordelijk voor de bemanningen van de Green- peace-vloot. „Ondanks de gevaren zijn onze acties niet voor niets geweest. We hebben wellicht niet hele maal onze zin gekregen, maar het is toch voor een groot deel aan Greenpeace te danken dat de wereld bewuster is geworden van het belang van een schone en mooie aarde. In een relatief korte tijd is er toch, veel voor uitgang geboekt. Er liggen nog talrijke uitdagingen. Ooit ver wachtte ik zeer snelle resulta ten, die illusie ben ik nu wel ar mer. Verbetering van het milieu is een kwestie van lange adem." WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 D

de Stem | 1996 | | pagina 17