-kanaal met 24 uur weer 25 Tegenst Kamagurka en Herr Seele presenteren ouderwetse warboel Cultureel Gekleurd reddeloos verloren DE STEM Lokaal 01 in Breda krijgt voor vier jaar subsidie Oudste bewaard gebleven speelfilm in VS ontdekt Ritsaert ten Cate krijgt Sphinx Cultuurprijs 1996 Harry Otten wil ook regionale voorspellingen brengen Neneh Cherry Pat Travers Drama Richard III in perfecte staat DE STEM nadLu een gaan' Het i°u „In deze wereld is ieder woord, hoe dwaas, arm en duister ook, een woord van God." Paul Claes, literator WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 Dl HHHRM Herr Seele in actie foto stephanie saelman Door Guuz Hoogaerts Als de eindtune is weggestor ven en het journaille is uitge lachen, ligt de eerste vraag voor de hand: in de persinfo werd het VPRO-programma Wees blij met watje hebt aan gekondigd als een twaalfdeli ge heropvoedcursus voor de nimmer contente mens. Inclu sief cursusboek. Nu kun je de Vlaamse komieken Kamagur ka en Herr Seele van veel be tichten, maar heropvoeden? Cursus? Goed, Kamagurka geeft in de eer ste uitzending twee tips voor mensen die geen kung-fu kennen, waarvan tip één luidt: leer kung- fu. Beetje mager voor een cursus, niet? Programmamakers Rogier Dijkman, René van der Ploeg en Kamagurka lachen wat schaap achtig naar elkaar. „Het cursus idee was een houvast tijdens het schrijven en de opnames, maar onwerkbaar bij het monteren", grinnikt Dijkman. Dus lieten ze de hele formule maar vallen voor een 'ouderwetse warboel'. Het motto is echter gebleven. Wees blij met watje hebt, een wel haast oud-testamentische waar heid waar ouders nog altijd mee schermen. Altijd goed, want valt het programma of de grap tegen? Juist: wees blij met wat je hebt. Gelukkig valt Wees blij niet tegen. Het programma is nog het meest te vergelijken met Monty Py thon's Flying Circus: losse sketches, stand-up comedy, pas tiches en satire-wisselen elkaar in hoog tempo af. „De kijker krijgt geen gelegenheid om te gaan pis sen of koffie te halen. Dit is pure rock roll", typeert Dijkman het programma. Die verdienste, want zo mag je het wel noemen, komt geheel voor rekening van René van der Ploeg, die drie maanden aan opnames in twaalf afleverin gen moest proppen. Dijkman en Van der Ploeg waren eerder ver antwoordelijk voor Jonge Helden, TV-Nomaden, het vijfluik over voetbalclub Heracles en de trilo gie Frontlijn. Om toch even terug te keren naar het cursus-idee van Wees blij met watje hebt, volgens Kamagurka is de eerste aflevering vooral een 'introductie-les om een paar per sonages te introduceren die steeds zullen terugkeren'. Zoals de gal mende presentator Bob Visplatiné ('Dit is Bob Visplatiné en ik hoop van u hetzelfde'), de restaurant- gast die op daken en in donkere tunnels achter een stijve ober aanrent, de hevig lispelende stand-up comedianamiel Kafka ('Dit is Kamiel Kafka! Dit is Kamiel Kafka! En ik zal het geen twee keer zeggen!'), het onderdeel 'Dat is toch wel het laatste wat je zou verwachten' en de man die ge bruiksmogelijkheden van de blij- beugel demonstreert. De programmamakers hebben Vrieshuis Amerika in Amsterdam volledig benut voor Wees blij met wat je hebt. Het gekraakte voor malig pakhuis biedt momenteel onderdak aan onder andere ate liers, een rollerdisco en een skate- baan, maar er zijn nog genoeg le ge ruimtes waar programmama kers hun vingers bij aflikken. Een zeer inspirerende omgeving, zo blijkt tijdens de rondleiding als Dijkman en Kamagurka in vrij wel iedere ruimte tien nieuwe grappen bedenken. „Het is een schande dat de ge meente Amsterdam dit gebouw wil slopen om er woningen te kunnen bouwen", zegt Dijkman. „We zouden hier graag nog een serie op willen nemen." Wees blij wordt wekelijks afgewisseld door Waskracht. Eind maart volgend jaar is de laatste uitzending, en dan komt het Wees blij met watje fce&f-vakantieboek uit. „Vol thuisoefeningen om blij te zijn, met onder andere een zelfbouw pakket voor de blijbeugel", zegt Kamagurka tevreden. Helaas gaat de release van de geluidloze Wees blij met watje hebt-cd niet door. 'Wees blij met wat je hebt', Nederland 3, 20.02 uur Door Hans Bos Wat heet kijkdichtheid? Afge lopen winter telde Weather Channel in de VS op sommige momenten meer kijkers dan de andere nationale netwer ken. Als de sneeuw ruim een meter hoog in de voortuin ligt, is de weersvoorspelling im mers 'groot nieuws'. Sinds begin deze week kunnen kabelkijkers in de plaatsen Gou da, Oudewater, Moordrecht, Reeuwijk, Vlist, Gouderak, Ber- kenwoude en Waddinxveen zich '24 uur per dag op de hoogte stel len van 'Het Weer'. Van voortuin tot aardbol. Het nieuwe kanaal meldt niet alleen het weer in ei gen land en het buitenland, maar ook de voorspellingéri'binnen het gebied van de eigen kabelaan- sluiting. Het Amerikaanse Weather Chan nel verzorgt, vanuit Londen, de technische gang van zaken. De weerkundige gegevens over de huidige en toekomstige stand van zaken in de atmosfeer worden aangeleverd door Meteo Consult in Wageningen. Een jaar of acht geleden heeft dit bedrijf getracht op eigen kracht een nationaal weerkanaal op poten te zetten, maar deze pogingen zijn destijds door allerlei omstandigheden mislukt. Ir. Harry Otten, algemeen direc teur van Meteo Consult, ziet de toekomst van het weerkanaal, commercieel gezien, zonnig in. „Wij brengen dadelijk ook regio nale weersverwachtingen, toege spitst per kabelgebied. Ik ver wacht dat de meeste exploitanten ons graag in het basispakket wil len hebben, temeer daar wij voor doorgifte geen geld vragen", zo zegt Otten. In grote lijnen is de opzet als volgt. De kijker krijgt om te be ginnen een Nederlandse presen tator (m/v) te zien die live de weersverwachting voor ons land en de rest van Europa presen teert. Deze presentaties worden afgewisseld met radarbeelden en voorspellingen over het weer in eigen stad of streek. De ploeg weermannen en -vrouwen wordt De presentatoren van Het Weer Kanaal, vl.n.r. Maud van der Kroon, Carla KUipers, Klaas Dros, Eric Krediet, Peter Timofeeff en Mar tina Berne. foto het weer kanaal in Londen begeleid door de van de tv bekende Peter Timofeeff. Otten verwacht -overigens dat Weather Channel binnen een jaar of twee zal besluiten de Neder landstalige uitzendingen vanuit ons eigen land te laten geschie den. Reclame Otten is er heilig van overtuigd dat het weerkanaal geld oplevert. Dit moet geheel worden verdiend met de verkoop van reclametijd. Saillant detail is dat niet alleen grote of internationale bedrijven zendtijd kunnen kopen, maar desgewenst ook middenstanders in het aangesloten kabelgebied. „We gaan ervan uit dat elke kij ker minimaal één keer per dag naar ons overschakelt. Commer cieel gezien zal sprake zijn van frisse concurrentie met andere kanalen en media. Het weerka naal is, met de huidige digitale technieken, relatief goedkoop te maken. Mochten we onverhoopt uiteindelijk niet uit de kosten ko men, dan kunnen we er altijd nog een 'betaalzender' van maken", zo zegt Otten. De Wageningse weerman, geze gend met een stevige portie on- dernemersbloed, is tien jaar gele den vertrdkken bij het toen 'inge slapen' KNMI. Hij had met eigen ogen in de VS gezien dat je met een deskundig commercieel me teorologisch bureau een goede boterham kunt verdienen. Neder land telde destijds alleen een paar weerkundige eenlingen, on der aanvoering van de legendari sche, inmiddels overleden Jan Pelleboer. Inmiddels heeft Meteo Consult (45 werknemers) op de weermarkt een plaats van bete kenis veroverd, in eerste instantie tot grote ergernis van het KNMI. Zo levert het Wagenings instituut tegenwoordig niet alleen weers voorspellingen aan omroepen (tv en radio), maar ook aan dagbla den in binnen- en buitenland. Sprinkhanen Otten is er best trots op dat de voorspellingen in alle edities van de Financial Times uit Wagenin gen afkomstig zijn. Aan Gasunie levert Meteo Consult uitgebreide weersverwachtingen in verband met de vereiste stroom aardgas en voor de FAO, de voedsel en landbouworganisatie van de Ver enigde Naties, volgt het Wage ningse bedrijf de sprinkhanen- trek in het Midden-Oosten en Noord-Afrika. Maar Meteo Con sult houdt zich ook bezig met uit eenlopende zaken als het beste vliegweer voor postduiven en de bestrijding van de gladheid op de Nederlandse wegen door Rijks waterstaat. Ook anderszins breidt Meteo Consult de activi teiten steeds verder uit. Een be lang van vijftig procent is ver worven in een weerbedrijf dat ruim twee jaar geleden in Duits land van start is gegaan. Vrijwel zeker is dat Meteo Consult op korte termijn in het Chinese Sjanghai van start gaat met een .meteorologisch instituut. Invechten Otten: „De opmars van commer ciële meteorologische bureaus wordt veroorzaakt door het gro tere bewustzijn van de klant, of dat nu een bedrijf is dat een grote manifestatie wil houden in de openlucht of een tv-kijker die naar het strand wil. Op weerkun dig gebied kunnen we veel meer voorspellen en berekenen dan vroeger." „We hebben ons de eerste jaren moeten 'invechten'. Logisch, want uiteindelijk kwamen we met een nieuw produkt op de markt. Inmiddels ziet de toe komst er zonnig genoeg uit en verwacht ik een gestage expan sie. Inmiddels heeft ook het KN MI ingezien dat met meteorologi sche gegevens te verdienen valt. We hebben op het scherp van de snede gevochten, maar beschou wen elkaar nu meer als collega's dan als concurrenten. Maar pas over een jaar of tien zijn we in Europa zo ver dat we vrijelijk over eikaars noodzakelijke data kunnen beschikken. Pas dan wordt de meteorologie écht vol wassen". Het Weer Kanaal hoopt binnen kort het hele Westland te verove ren en richt zich vervolgens op een gedeelte van het kabelnet van Casema in het zuid-westen van het land. DE VORIGE cd Homebrew van Neneh Cherry bevatte naast vrij traditionele rock ook enkele aardige jazzy hiphop uitstapjes, waarbij ze hulp kreeg van on der anderen DJ Premier en Guru van Gang Starr. Ook op haar nieuwe (derde) solo-cd, Man, volgt Neneh Cherry die aanpak, alleen worden de doorsnee-pop- songs dit keer vooral afgewisseld door nummers met een triphop- in plaats van een hiphop-randje. Nummers als de single Woman en Feel It, waarmee de cd van start gaat, zijn aardige pop/rock-nummers, die mij ech ter weinig kunnen bekoren. Van een ho ger niveau is Seven Seconds, de hit die Cherry met Youssou N'Dour scoorde, maar dat nummer kenden we al. Dat laatste geldt ook voor Together Now, een samenwerking met triphop-koning Tric ky. Dat is misschien wel het hoogtepunt van deze cd, maar dat was het ook al op de eerder dit jaar verschenen Nearly God-plaat van Tricky. Van de nieuwe nummers op Man komen ondere meer Carry Me, Beastiality en Horn Beam goed over, terwijl ook de Marvin Gaye-cover Trouble Man niet onaardig is. Tussendoor hoor je enkele minder opvallende nummers, wat echter niet wegneemt dat Man als geheel een karaktervolle cd is. (Virgin) PAUL VERLINDEN DE CANADEES Pat Travers bracht een paar jaar geleden Blues Tracks uit. Het was een ode aan grootheden als Willy Dixon, Ray Charles en albino Johnny Winter. Met deze plaat maakte Travers een geslaagde comeback, want vanaf 1984 tot 1990 was het zeer stil rond de gitarist. De geestelijke vader van Blues Tracks, en direct verantwoordelijke voor de wedergeboorte van de zanger/gita rist, was producer Mike Varney. De blues legde Travers geen windeieren. Na Blues Tracks volgde Blues Magnet en Halfway To Somewhere. Allemaal pla ten die goed werden ontvangen. Het is dan ook logisch dat Travers en Varney blijven samenwerken. Ook op het zojuist verschenen Lookin' Up houdt Varney een oogje in het zeil als executive-produ cer. Travers heeft inmiddels de ideale sa menstelling gevonden. Met Sean Shan non op drums en Kevin Rian op bas, waagt hij zich weer eens buiten de blues. Op Lookin' Up staan veel ruige en hoeki ge rocknummers (Ice Queen, Hypnotized en Right to Complain). Deze muziek ver wijst naar de jonge Travers, die in de tweede helft van de jaren zeventig en de eerste helft van de jaren tachtig opzien baarde met energieke rock en blues. De Canadees zet zijn bluesrevival door met Dirty Blues en Surburban Blues, een nummer over een slechte en overspelige vrouw die hem zeer somber stemt. Van Travers als zanger ben ik niet kapot, maar zijn gitaarspel is virtuoos en heer lijk om naar te luisteren. (Provogue) PETER VIERENHALM Pat Travers. foto witold de man i r MHB Van onze verslaggever Breda - Het kunstenaars-initiatief Lokaal 01 krijgt van staatssecretaris Nuis (cultuur) voor de komende vier jaar een subsidie van 200.000 per jaar. Lokaal 01, gevestigd in Breda en Antwerpen, biedt kunstenaars uit binnen- en buitenland faciliteiten om werk te producerenen te exposeren. „Ik ben heel erg opgelucht om dit te horen," aldus Ad van Ros- malen namens Lokaal 01. De instelling is door deze beslissing opgenomen in het Kunstenplan voor de periode 1997-2000. „Vannacht lag ik er nog wakker van. Vier jaar geleden werd de vierjaarlijkse subsidie ons afgepakt. De reden was dat we niet internationaal bezig waren. Nu zijn we wel degelijk internatio naal bezig, met onze vestiging in Antwerpen, en bovendien be geven we ons op het terrein van de nieuwe media. Ons tijdschrift Digit verschijnt al geruimte tijd op floppy en is nu ook op Inter net te lezen." De afgelopen jaren draaide Lokaal 01 op jaarlijks toegekende geldverstrekkingen van de Mondriaan Stichting en van de ge- meente Antwerpen. Dat verandert dus nu. „Het gaat niet eens om die twee ton per jaar," licht Ad van Rosmalen toe. „Het grote voordeel is dat de subsidie nu voor vier jaar vastligt, dat we zeker weten dat we vier jaar vooruit kunnen. Dat scheelt enorm in de planning. Volgens Ad van Rosmalen is Lokaal 01 het enige kunstenaars initiatief in Nederland waaraan deze subsidie is toegekend. „Dit is voor ons ook een erezaak, een prestigekwestie. Boven dien kijkt nu het ministerie in België met andere ogen naar Van onze verslaggever Breda - Wiard Molenaar, directeur van het Festival Cultureel Gekleurd in Breda, klinkt niet eens meer erg teleurgesteld, besluit van staatssecretaris Nuis om het Festival niet subsidiëren had hij al verwacht. De Raad voor Cultuur zag dit voorjaar al geen brood meer in dit regionale, multiculturele theater- en muziekfestival in Breda, West-Brabant, Zeeland en Antwerpen. De telefoon van het bureau is al afgesloten, binnenkort gaat het bureau ook dicht. „Het is na tuurlijk bijzonder jammer"., al dus Molenaar, „maar er was ook bij de gemeente Breda onvol doende geld aanwezig om ons nieuwe beleidsplan voluit te steunen." „Wethouder Gielen had dit voorjaar met 13.000 gulden voor de uitwerking van het plan (met Breda als festivalhoofdstad) nog wel geprobeerd om het festival te redden, maar de financiële ba sis was onvoldoende. Daardoor kregen wij ook onvoldoende ver trouwen van rijk en provincie, vanouds de medesubsidievei- strekkers. Die vonden dat liet festival niet over een goede in frastructuur kan beschikken." De Stichting Cultureel Gekleurd trok begin dit jaar nog een artis tiek leider voor het festival aan, de toneelregisseur Dave Sch wab. Of hij nog in actie moet ko men is onduidelijk. Vol Wiard Molenaar blijft de Stich ting voorlopig bestaan. Zij zal eind dit jaar definitief besluiten over de toekomst van het festi val. „Wij gaan nog nader bekijken oi het festival in een andere vorm kan worden gegoten, maar er is natuurlijk al een overkill aan festivals." New York (ap) - Met de vondst van een uit 1912 stammendeSS minuten durende speelfilm over het Shakespeare-drama Bj- chard III is vermoedelijk de oudste bewaard gebleven Ameri kaanse speelfilm ontdekt. beste plek om celluloid-films te bewaren", aldus Thompson. Celluloid werd tot 1950 gebruikt; Het is kwetsbaar en kan normaal gesproken alleen bewaard wor den op een koele donkere plaats- Het kan bovendien vlam vatten. De gevonden film over Rid* III verkeerd nagenoeg in staat. Hij werd voor 30.000 dollar gemaakt in op dracht van M.B. Dudley Am* ment Co. uit New York en gin"" 1912 in première. De in die populaire Shakespeare-acW Frederick Warde speelt de rol»® Richard HI. In de film zitten mas- sa-scenes van slagvelden aan honderden acteurs Firstenberg liet weten op 29 oktober in Los J toond zal worden aan publiek. De film lag 30 jaar lang in de kel der van een vroegere filmopera teur uit Portland in de staat Ore gon, zo meldde de krant New York Times gisteren. „De vondst is zoiets als het ontdekken van een onbekende Rembrandt", al dus de directrice van het Ameri kaanse Filminstituut, Jean Pieker Firstenberg. De nu 77-jarige William Buffum werkte voor de Tweede Wereld oorlog als operateur in bioscopen in Portland en bewaarde uit die tijd voor zijn eigen plezier enkele films, zonder zich de waarde er van te realiseren. De schrijver van het boek Lost Films, Frank Thompson, noemde het ongelofelijk dat de film be waard is gebleven. „Zeker 90 procent van alle films van voor 1930 bestaan niet meer. De huizen van mensen zijn niet de Maastricht (anp) - Ritsaert ten Cate, oprichter en 25 jaar teur van Mickery in Amsterdam, krijgt de Sphinx Cultuurpn] 1996. Hij krijgt de onderscheiding voor zijn verdiensten voor ontwikkeling van het toneel, als inspirator, initiator en org sator. De Koninklijke Sphinx Gustavsberg heeft de prijs1 steld om degenen te eren die zich hebben onderscheiden als® nagers voor de kunst. Ten Cate is nu directeur van Dasarts, de tweede fase opleiding podiumkunsten in Amsterdam. Onderdeel van de prijs is een bw fisch essay, gewijd aan de winnaar. Gary Schwartz, beeldende t publicist, schrijft dat stuk. Eerdere prijswinnaars waren onder anderen Frans de Ruiter (<j teur van Koninklijk Conservatorium) en Martin Mooij (voormalig recteur van Poetry International). De prijsuitreiking heeft 13 december in het provinciehuis van Maastricht. Door Rob van Rooijen (anp) Amsterdam - De strijd van Greenpeace voor natuur en milieu begint in Alaska eind jaren zestig. De Verenigde Staten kiezen het eilandje Amchitka uit om hun kern proeven te doen. Op 2 oktober 1969 beeft Amchitka als de VS 1200 meter onder de op pervlakte een atoombom (co denaam Milrow) met een kracht van één megaton tot ontploffing brengen. Een protest van duizenden men sen bij de belangrijkste grenspos ten tussen de VS en Canada haalt niets uit,'vooral omdat de explo sie niet de zo vooraf gevreesde vloedgolf en aardbeving op Amchitka veroorzaakt. Het Ame rikaanse publiek weet niet eens dat er protesten in Canada zijn. Ook de media zwijgen. Vredes- en milieu-activisten be grijpen dat het protest anders Door Patrick Selbach (anp) Den Haag - In de kwart eeu actievoeren voor een schon aarde heeft de milieu-organi satie Greenpeace tegen vel schenen getrapt, en soms har ook. Gerenommeerde bedrij ven, overheden en wereldlei ders konden voortdurend re kenen op een beschuldigend vinger en een slechte kritie" ln de media als Greenpeac vreesde voor het lot van d aarde. In de loop van de jaren groeide d aanhang van de in vele ogen sym pathieke club tot enkele miljoe nen mensen, maar ook de tegen standers zaten intussen niet st' Het nieuwste middel in de strij egen de milieuvoorvechters i net wereldomspannende compu ternetwerk Internet. reenpeace was en is in haa ^Pagnes tegen kernproeve net doden van zeehonden of wal 'ssen het dumpen van afval i 7ee. °t de bescherming van d uidpool sterk verbonden aan d acht van de media. Spectacu laire beelden van kleine rubber j en e een enorme walvisvaa er tot stilstand brengen of ee haKeVOer?er ltggend op ee y-zeehond de knuppels va oi ,uiagers afweert, haalde va>wT nieuws. De boodscha van Greenpeace paste zeker in taten tachtig in het tijdsbeel aann milieuvervuiling h deels doSS. Groene golf swinpeace hotste echter o 'vhanrf™ or °P tegenstand van neitti Grote chemische onde lipFolf§en' overheden en ander waarH Sfaene golf van veron waardiging niet meer zo ma kon steeds meer rekenen

de Stem | 1996 | | pagina 16