'Doorgaan met renovatie terrein Boys' >proken ia! wat. ly, B.V. ■erg buurt «ccö ZAMAN 10 gulden DER DEKKER 'IDING h J gordijnen i B.V. Commissie pakt ruilverkaveling Reuzenhoek-Zaamslag weer op Relatie tussen VS en Nederland belicht 'Ik zou wel tien boeken kunnen vullen' W. Schelstraete legt geschiedenis Sluiskil vast DUIVEN SPORT 'BAKKER JAN' 5 broden naar keuze 'BAKKER JAN' porthuis J. de Coc OOSTBURG Cottage dealer SPECIAALZAAK IN NIEUW/ANTIEK GELOOGD GRENEN DE STEM ZEELAND C3 I landinrichtingscommissie van deze I ruilverkaveling besloten weer aan de uningsbedrijf 4 CDA wil voorfinanciering simons bv /-erzorgd door: IDRIJF 13 Tien jaar Roosevelt Study Center jrden tel genoegen Fancy fair met wafels in Oostburg 7 ~N De grootste keus in Ecco's vindt u in Hulst ELKE WOENSDAG BIJ Noordstraatpromenade Terneuzen s Tel. 0115-619817 1 Er kan slechts één de goedkoopste zijn MERKSP0RTSCH0ENEN j SP0RTPRIJZEN nu extra goedkoop BOMBERJACKS Brouwerijstraat 32 - Oostburg 0117-455221 196 *55; WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 (ADVERTENTIE) I Van onze verslaggever I Zaamslag - Na een lange periode van I stilte rondom het landinrichtingspro- I ject Beuzenhoek-Zaamslag heeft de slag te gaan. De ontpolderingsplannen van Rijkswa terstaat zijn immers voorlopig van de baan, zodat de commissie zich weer kan richten op het verbeteren van de agrari sche inrichting van het gebied. De commissie houdt in november een in tensieve voorlichtingsronde in het ge bied van het project Reuzenhoek-Zaam slag. De stemming staat voorlopig ge pland op eind 1997. Op 27 augustus is een voorlichtingsbijeenkomst gehouden voor Margaretha- en Hellegatspolder. Deze ging over de positie van landinrich ting ten opzichte van het herstelplan Na tuur Westerschelde. De meest betrokken belanghebbenden hebben instemmend gereageerd op het voornemen van de commissie om weer voortvarend verder te gaan met het landinrichtingsproject. Het voorontwerp-landinrichtingsplan is begin november klaar. Dit plan wordt gepresenteerd tijdens een algemene voorlichtingsbijeenkomst op 11 novem ber. Hierna zijn drie lokale inspraakbij eenkomsten gepland op 19, 25 en 26 no vember. De mogelijkheid tot het indie nen van schriftelijke inspraakreacties loopt van 1 november tot en met 31 ja nuari. De eerste week van december is er de mogelijkheid tot een persoonlijk ge sprek met de commissie. De commissie wijst op het belang van de inspraak. Dit project heeft immers alleen kans van sla gen als het door iedereen wordt gedra gen. De commissie probeert zoveel mo gelijk van de meningen mee te nemen in het landinrichtingsplan. Van onze verslaggever lfcmeuzen - De renovatie van de accommodatie van voetbal vereniging Terneuzense Boys mag geen vertraging oplopen. Dat is de mening van de CD A-fractie na het afketsen van grondver- koop aan de Zuiderparklaan aan het centrum voor verstande lijk gehandicapten De Sterre. I Steenbergenlaan 35 J7 BB Terneuzen 0115-612885 |55, telefax (0115)614978. ïieuwe aanbouw. Een deel van de grondopbrengst zou worden gebruikt voor het op knappen van de accommodatie van de Boys. Nu de transactie met De Sterre is mislukt, vraagt het CDA of het college bereid is derenovatie voor te financieren. Door deze voorfinanciering kan derenovatie volgens het CDA im mers volgens de tijdsplanning verlopen. Het CDA wil weten of B en W bereid zijn een voorstel tot voorfinanciering te doen. Fractievoorzitter C. de Mol-Mar- cusse laat dat weten in schrifte lijke vragen aan het college. Ze \ril ook weten of de waarde van het beschikbare perceel in princi pe hetzelfde blijft. Het bestuur van De Sterre ziet af van de grondaankoop, omdat het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport op dit moment geen medewerking verleent aan de gedachte uitbreidingsplannen in Terneuzen. De Sterre wilde aan de Zuiderparklaan eerst een dependance bouwen voor de huisvesting van twaalf bewoners en in een later stadium een uit breiding realiseren voor 38 bewo ners. Maar het ministerie wil nu niet verder gaan dan de financiering voor de aankoop van een perceel voor één woning. Het bestuur gaat nu met de gemeente praten over de aankoop of huur van een huis elders in Terneuzen voor de huisvesting van bewoners. Het college laat het hier overi gens niet bij zitten. Wethouder J. van Rooijen zei vorige week niet uit te sluiten dat de gemeente het instituut aan het ondertekende koopcontract zal houden. Juridi sche adviseurs van de gemeente bekijken momenteel wat moge lijk is. De ontwikkelingen hebben vol gens de wethouder overigens geen grote gevolgen voor de op knapbeurt van de accommodatie van de Terneuzense Boys. On danks deze woorden wil het CDA de renovatie in ieder geval voor financieren om vertraging te voorkomen. ïïgiefers Middelburg (anp) - Het Roosevelt Study Center in Middelburg viert morgen zijn tienjarig bestaan met een symposium. Het materiaal van het studiecentrum is in deze periode gegroeid naar meer dan drie miljoen documenten. Ze beslaan de geschie denis van de Verenigde Staten in de periode van Theodore Boosevelt tot Richard Nixon. I ■Tel. 0115-431920 Inmiddels hebben tienduizenden het studiecentrum en tentoonstel lingen aldaar bezocht. In 1982 brachten enkele nazaten van president Franklin D. Roose velt in gezelschap van vertegen woordigers van het Roosevelt In stitute in New York een bezoek aan Zeeland. Daar woonden naar alle waarschijnlijkheid ooit hun verre voorouders. Het gezelschap rilde documentatiemateriaal overF.D. Roosevelt schenken aan de Zeeuwse bibliotheek, die ech ter geen plaats had. De provincie Zeeland stelde een gedeelte van het Abdijcomplex in Middelburg beschikbaar, om daar een Euro pees onderzoeksinstituut te ont wikkelen rond de geschiedenis van de Verenigde Staten en de Amerikaans-Europese verhoudin gen. De oprichting van het Roose velt Study Center was een feit. Grote bekendheid geniet het RSC door de tweejaarlijkse uitreiking van de Four Freedoms Awards aan mensen die zich hebben inge zet voor de door Franklin D. Eoosevelt geformuleerde vier vrij heden: de vrijheid van meningsui ting en godsdienst en de vrijwa ring van gebrek en vrees. Het Roosevelt Institute in New York kende die onderscheiding vanaf Ie jaren vijftig toe, alleen aan Amerikanen. Prinses Juliana was eerste niet-Amerikaan die de freedoms Award in Middelburg ai ontvangst nam. Daarna viel de eer onder meer te beurt aan Va clav Havel, Simon Wiesenthal, Helmut Schmidt, de Dalai Lama en dit jaar aan de toenmalige pre mier Simon Peres van Israël en koning Juan Carlos van Spanje. „Het instituut is veel meer gewor den dan oorspronkelijk verwacht werd," concludeert directeur dr. C.A. van Minnen van het RSC. Op het symposium morgen in Middel burg belichten sprekers uit de di plomatieke wereld, het bedrijfsle ven en de wetenschap onderwer pen als de Amerikaans-Europese betrekkingen, de actuele Ameri kaanse politiek, Nederlands- Amerikaanse handelsrelaties en de plaats die het RSC als interna tionaal onderzoeksinstituut inneemt. Oostburg - De Oostburgse afde ling van de Katholieke Bond van Ouderen houdt zaterdag 28 sep tember een fancy fair in het paro chiehuis achter de Katholieke kerk. Deze duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Er zijn verschillende handwerk-artikelen zoals tafel kleedjes, ontbijtlakens en sokken. Er worden onder meer ook wafels geserveerd. Mensen die niet aan wezig kunnen zijn en toch de wa fels willen eten kunnen ze bestel len van maandag 23 tot en met donderdag 26 september tussen 17.00 en 19.00 uur bij de afdeling. De wafels worden dan op zater dag 28 september thuis bezorgd. PERONNE Terneuzen - Mede door het for midabele resultaat in de gehou den wedvlucht vanuit Peronne heeft J. Kools te Cadzand de lei ding genomen in het tussenklas- sement bij de navluchten in Rayon 1. Rayon 1: 571 duiven, 1283,95mpm: b2.3,7,9 en 10. J. Kools, Cadzand, J- de Smet, Oostburg, 5. Comb. Dellaert, IJzendijke, 6. F. Baas, Sluis, 8. Joeri Waebeke, Hoofdplaat. Rayon 2: 739 duiven, 1251,02mpm: T P- Pladdet, Hoek, 2. A. Schieman, Axel 3. J. de Jonge, Hoek, 4. J. hamelink en zoon, Zaamslag, 5. Ge- ors, Scheele, 6. Comb. Witte/Bruce, 7- J. van de Berg, allen Terneuzen, 8. E- en L. Breepoel, Hoek, 9. G. Snel- J®rs, Sas van Gent, 10. P. Baecke, westdorpe. Rayon 3: 281 duiven, 1245,08mpm: JA 3,4,5,7, 8 en 9. E. van Deursen, St.-Jansteen, 6. Jan van Helsland, Opoe Van Hijfte trapt af voor de voetbalwedstrijd tussen de familie Van Hijfte en VV Sluiskil. Deze foto (uit 1956) staat in het boek van Willy Schelstraete. Door Jeanette Vergouwen Hulst - 'Al ben je maar een klein vlekje, Sluiskil mijn geboorteplekje....' Zo begint het refrein van het Sluiskilse volkslied. Willy Schelstraete legde de gebeurtenissen in het kanaaldorp vast op fo to's. Samen met hem herin neringen ophalen van Sluus- kille, zijn en mijn geboorte dorp, is een lust. In het kijk- en leesboek dat door van Geyt Productions is uitge geven zijn 180 foto's afgedrukt. George Sponselee werkte mee aan de tekst. Als ik aanbel bij Schelstraete, die sinds zijn pen sionering in Hulst woont, krijg ik meteen te horen dat ik er een tje ben uit de 'Margarinebuurt'. Als rechtgeaarde Sluuskilse neem ik deze opmerking niet en leg hem omstandig uit dat ik er eentje ben van de Caluwé van 'Onder de Bomen', bij anderen beter bekend als 'In de Wei bij Stroodorpe'. „Je weet wel, die wei die uitkwam bij Broer Smet en die afgezoomd werd door de leiding: de blauwe Donau met de heerlijkste geuren in de ba- mistijd." Veldwachter We praten over de mensen van vroeger die we beiden gekend hebben: de veldwachter die hem in het kot stopte omdat hij fruit uit zijn tuin pikte, de jodelak en zoete rek-reklappen die we kochten bij Blondine die onder aan den april een winkeltje run de. „In mijnen tijd had ik voor vijf cent een zak vol snoep," grinnikt Willy Schelstraete. „Doe er voor mijnen tijd maar een kluit bij," is mijn antwoord. „En vertel me nu maar eens waarom je dit boek gemaakt hebt." „Dat is snel uitgelegd. Ik lever wel eens foto's voor exposities, Willy Schelstraeate: „Ik wijd dit boek aan mijn Sluuskille. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE bijvoorbeeld bij de viering van het verblijf van de zusters in Sluiskil en toen er in De Stem een oproep stond voor foto's over de wereldoorlog ben ik met mijn spullen naar Sponselee ge stapt. En die was zo verrukt over al dat materiaal dat hij me opstookte er een boek van te maken." Niet prettig Het is snel uitgelegd, maar Willy Schelstraete heeft er veel tijd en werk ingestopt. De tandtechnie- ker met als hobby fotografie leg de alles wat er in Sluiskil tot 1990 gebeurde vast. Het interes sante van dit dorp is dat het in 1870 ontstaan is bij een kil van het kanaal, uitgroeide tot een industriedorp met een best aan trekkelijke omgeving, door groeide vanwege de aanwas van arbeiders en nu weer min of meer leegloopt, omdat het wo nen in de nabijheid van de fa brieken niet echt prettig is. In de roemruchte tijd van Ho- noré Colsen, de man van de Vrije Veren, waren er drie hotels, veel café's, een ziekenhuis met streeklaboratorium, een oplei ding voor verpleegsters enzo voorts. Nu is de verpleegsters flat omgebouwd tot hotel en de rest is afgebroken of in het ka naal gevallen. „Ja, zo noemen ze dat in Sluis kil. Toen het kanaal verbreed werd, is er veel afgebroken, de oude brug verviel, het pontje kwam, het ziekenhuis ging plat en heel Sluiskil-Oost werd afge broken. Daar, niet ver van de brug heb ik er met mijn vrouw Maria van Maele en onze zes kinderen fijn gewoond en als een van de laatste bewoners van Oost mijn huis zien verdwijnen. Maar hier in Hulst voel ik me al thuis. Vlakbij onze zoon Camile, die fotograaf van beroep is ge worden. Uit zijn archief heb ik enkele foto's over de afbraak ge bruikt." Schotje en Schippertje Willy Schelstraete haalt ordners en dozen tevoorschijn vol nega tieven en foto's. „Ik zou tien boeken kunnen vullen. Ik heb duizenden foto's geschoten. Meteen van het begin met een goede camera. Ik heb alles zelf ontwikkeld." Schelstraete vertelt over de vis- verkopers Schotje en Schipper tje en lacht breeduit als ik hem vertel dat hun opvolger zijn vis- kar uitsopte met het water uit het kanaal. „Ik heb bij veel oud- Sluiskillenaars inlichtingen in gewonnen en zo is het boek ge groeid. Er zijn hoofdstukken over de bruggen van Sluiskil, het Eiland van Pooter, het ka naal, de scholen, de bedrijven, de paters capucijnen, het zie kenhuis, de verenigingen en de mensen. Vooral de mensen, want die zijn voor mij het meest inte ressant." Hij krijgt heel veel positieve reacties, zegt hij. „En ik hoop dat velen herinneringen kunnen ophalen door het boek te lezen. Sluuskille was een gezellig dorp met veel kameraadschap onder de mensen. Als ik er nu kom, denk ik met 'zeer in mijn hart' aan vroeger. Het refrein van het volkslied eindigt met de zin 'Aan jou wijd ik dit lied, verge ten, vergeten dat doe ik jou niet'. Wel, ik wijd dit boek aan mijn Sluuskille." 10. P. d'Hondt, beiden Hulst. Rayon 4: 1317 duiven, 1249,72mpm: 1. Sj. van Eijkeren, 's-Heerenhoek, 2. A. Geluk, Heinkenszand, 3. P. Pie- ters, Lewedorp, 4. C. Steenhard, Goes, 5. Gebrs. Franse, Kwaden- damme, 6. M. Clement, Kamperland, 7. J. Beulens, Kwadendamme, 8. Me vrouw Filius/Verweij, Wissenkerke, 9. J. Steenhard, Goes, 10. Joh. van 't Westeinde, Heinkenszand. Rayon 5: 1840 duiven, 1250,32mpm: 1, 5, 9 en 10. J. Zegers, Biezelinge, 2 en 3. W. Scheers, Goes, 4. Mevrouw Van der Jagt, Yerseke, 6. C. Zegers, Biezelinge, 7. M. Boone, Yerseke, 8. Gebrs. Clement, Krabbendijke. Rayon 6: 999 duiven, 1227,92mpm: 1. F. Bal, Tholen, 2 en 10. J. Bolier, Scherpenisse, 3. D. Vaders, Oud- Vossemeer, 4, 5 en 6. P. Laban, Tho len, 7. J. Moerland, Stavenisse, 8 en 9. R. van de Linde, Zierikzee. Rayon 7: 1505 duiven, 1280,36mpm: 1. D. Wissekerke, Vlissingen, 2, 8 en 10. J. Schroevers, Arnemuiden, 3. Comb. Abee, Vrouwenpolder, 4 en 7. G. de Nooyer, 5. C. Schroevers, bei- den Arnemuiden, 6. A. Stroo, Zoute- lande, 9. A. Houmes en zoon, Mid delburg. CHATEAUROUX Terneuzen - In het inkorfcentrum Hulst vlogen vanuit Chateauroux 239 jonge duiven. Winnaar met een snelheid van 1132,20 meter per mi nuut werd een duif van Antwan Thijs uit St.-Jansteen, 2. Ch. de Beuke, Heikant, 3, 6 en 8. E. van Deursen, St.-Jansteen, 4 en 9. A. van de Veeken, Hulst, 5. Frankie Thijs, St.-Jansteen, 7. J. de Cock, Hulst, 10. Om. van Damme, Koewacht. Verwachting Axel, 134 jonge dui ven, 1065,69mpm: 1, 3, 4, 5, 6, 9 en 10. K. Verbunt, 2 en 8. P. de Bakker, 7. Comb. Van Eijk/Den Exter. De Voorwaarts Zaamslagveer, 100 jonge duiven, 1048mpm: 1 en 4. M. Schee en zoon, 2. D. Nice, 3, 5, 6 en 9. H. de Feijter, 7 en 8. J. de Feijter, 10. E. Strooband. Concourscombinatie Biervliet, 59 jonge duiven, 1105,76mpm: 1, 2, 3, 4, 7, 8 en 9. J. du Puy en zoon, 6 en 10. B. Provoost. De Getrouwe Duif Cadzand, 97 jon ge duiven, 1031,47mpm: 1 en 10. C. Riemens, 2. W. de Die, 3, 6 en 9. M. de Lijser, 4 en 7. J. de Mey, 5. Aart Vasseur, 8. P. Góossen. Nog Sneller Breskens, 124 jonge dui ven, 1032,07mpm: 1. Comb. Mul- ken/Mookhoek, 2 en 4. H. Mookhoek en zoon, 3, 5, 7 en 8. R. de Smit, 6, 9 en 10. S. van de Velde en zoon. Herleving Kloosterzande, 103 jonge duiven, 1058,14mpm: 1. R. Mahu, 2, 3 en 4. Jo. Voet, 5 en 6. W. Volleman, 7. R. de Nijs, 8. G. Vioen, 9. Rudy Voet, 10. H. van Dijk. De Snelle Duif Clinge, 79 ionge dui ven, 1142,83mpm: 1, 4, 5, en 7. A. Thijs en zoon, 2 en 3. Comb. Dan- ckaert/Van Riel, 8, 9 en 10. J. van Spaandonck. Met Moed Vooruit Vogelwaarde, 44 jonge duiven, 1027,50mpm: 1 en 3. D. Dobbelaar, 2. A. Wauters, 4 en 5. Th. Dobbelaar. Sluiskilse Reisduif, 87 jonge duiven, 1122,85mpm: 1, 2, 7, 9 en 10. J. de Visser, 3, 5 en 6. O. Haers, 4 en 8. J. Dane. Eendracht Maakt Macht Terneuzen, 40 jonge duiven, 1073,38mpm: 1 en 3. Gebrs. Scheele, 2. J. de Jonge, 4 en 5. G. Neels en zoon. Eerste de Beste Schoondijke, 66 jon ge duiven, 972,93mpm: 1. Th. de We ver, 2, 5, 6 en 10. J. de Poorter, 3, 7, 8 en 9. E. de Wever, 4. W. van de Velde en zoon. De Snelvliegers Oostburg, 108 jonge duiven, 1064,99mpm: 1, 3 en 9. A. de Wever en dochter, 2, 8 en 10. R. Daansen, 4. J. Simpelaar, 5 en 7. R. van Hee, 6. W. Prenén. De Vrede Sas van Gent, 129 jonge duiven, 1081,44mpm: 1, 6 en 8.E. en L. Breepoel, 2, 3, 5, 7 en 10. T. de Bruijn, 4. R. Pielaet, 9. Comb. Geer- naert/Betue. De Eendracht Terneuzen, 57 jonge- duiven, 1050,33mpm: 1, 2, 3, 6,7 en 9. J. Verplanke, 4. Comb. Koch/Rie- mens, 5 en 10. Comb. Bos/Westein de, 8. J. Geelhoedt. VZV Hoofdplaat, 52 jonge dui ven,1070,91mpm: 1, 2, 4, 8 en 10. H. Calon,3. J. Vermeere, 5 en 9. A. Mar tens, 6. Mevrouw Martens, 7. J.de Ruysscher. Steeds Sneller IJzendijke, 60 jonge duiven, 1029,98mpm: 1, 2, 4, 7 en 9. M. Kuijl, 3.J. de Smet,5. L. van de Velde, 6 en 8. G. de Boevere, 10. R. Thomaes. Strijd in Vrede Groede, 34 jonge duiven, 976,69mpm: 1 en 2. Mevrouw Buijze, 3 en 4. A. Schaap, 5. M. Elfrink. QUIEVRAIN De Snelle Duif Clinge, 64 jonge duiven, 1187,48mpm: 1. J. van Goethem, 2. W. de Cock, 3, 5 en 8. J. van Spaandonck, 4, ,6 en 7. A. van de Brande, 9. W. Ivens, 10. W. Ver- gauwen. VnidaninSdaalSewe312-Hulst rijdag koopavond Zondags geopend reeds vanaf w m Grote keuze De nieuwe van Adidas zijn binnen Wij zijn de enige dealer van het bekende Duitse sportkledingbedrijf ERIMA voor de hele streek Marktstraat 11Aardenburg Tel. 0117-491314

de Stem | 1996 | | pagina 15