LK and DE STEM ieuw besluit an Staten >ver regio-tv 1 I Bakker in Hoek bezweert plaatselijke achterklap met folder 'Ik moet mijn eigen woning ontvluchten' fVorm WO V-tunnel ipnieuw beoordelen' Kakkerlakken terroriseren Terneuzens huis Vier mensen weg bij elektrobedrijf Oppervlaktewater vrij van bruinrot-bacterie - Modern |a wegvallen financiering 1 JSIEVE MEUBELEN :ER 013-5078901 Cliniclowns Idje te bestellen- Net ontsnapt aan aanrijding rinses Margriet ®pent nieuwbouw 311 hogeschool Bieuwe nota Architectuurbeleid: 'Er is eigenlijk geen schuldige' C1 Onderzoek waterschappen wijst uit: Fransen gewond bij ongeval in Terneuzen Illegale reclameborden aangepakt Weer een aangifte van verkrachting in Middelburg Kers Start Start Start Start Start Hogeschool W> Roozen&VanHoit Thickon ACT NDC Kraanbouw NOC Kraanbouw NDC Kraanbouw Vandra Golfkarton Kon. Hulshof' KIW BroeseenPeerebo., T.T.L. Sips T.T.L. Sips Varco BJ PoppelSnT" Test Systems ABI ABI ABI A.C.Z.C. Cokestabriek Lr Qerlach Hochstenbach ek_ Bakker E. Dekker uit hek heeft genoeg van derod- «s die sinds een week of zes fe hem en zijn gezin de ron den. Zijn ge2"1 1 achterklap. L daar voor eens en voor altijd Eeind aan te maken, heeft Dek ker deze week 1250 folders ver spreid waarin hij de Hoekenezen oproept te stoppen met de laster praat. Tot die opmerkelijke daad is Dek ker gekomen, nadat de affaire een dieptepunt bereikte. Toen gingen er in het dorp praatjes dat hij vreemd ging. „Natuurlijk is daar geen sprake van. Mensen hebben het recht niet dat te zeggen." Dekker vindt het buiten alle pro porties dat zijn naam zo 'te grab bel wordt gegooid'. „Dat ze mijn brood niet lekker vinden, dat mo gen ze gerust zeggen. We leven per slot van rekening in een vrij land. Maar als ze aan mijn privé- leven komen, moeten ze oppassen. Daar moeten ze met hun vingers van afblijven. Het is allemaal on zin. Allemaal gezwets wat ze over mij, mijn gezin en ook het perso neel zeggen," aldus Dekker, wiens kinderen door de affaire van slag zijn. „Ze kwamen al een keer huilend thuis. De Hoekse bakker weet niet wie er met de lasterpraat begonnen is. „Helaas niet, nee. Als ik dat wist, had ik geen brief aan alle inwo ners hoeven te schrijven. Dan was ik meteen op de aanstichters af gestapt." „In ieder huis in Hoek wordt er over mij gesproken. Ik vroeg me af hoe ik mijzelf moest verdedigen. Vandaar dat ik het een en ander op papier heb ge zet." Gisteren en eergisteren heeft hij de brief bij 1250 huishoudens in Hoek laten verspreiden. Die zat bij de normale reclamefolder. „Ik voel me publiek bezit. En ik wil dat daar een einde aan komt." Start Tempo-Team Tènce Tènce Tènce Maxim Maxim Maxim Maxim Job Support Job Support Job Support Job Support Job Support Job Support Job Support Job Support Job Support Job Support Job Support Job Support Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Tempo-Team ndige Tempo-Team Tempo-Team Tempo-Team Tempo-Team Tempo-Team Tempo-Team Tempo-Team Tempo-Team Tempo-Team Tempo-Team Tempo-Team Tempo-Team Tempo-Team Tempo-Team Tempo-Team Tempo-Team Randstad Randstad Randstad Randstad Randstad Randstad Randstad Dactylo Dactylo Dactylo Dactylo Manpower n onze verslaggever iddelburg - Nu de financiering onder de publieke regio-tv ia Omroep Zeeland is weggevallen, moeten de Zeeuwse Sta ll een nieuw besluit nemen over de invoering van die tv. Daar- ast moet Omroep Zeeland met een goedkoper bedrijfsplan men. Eerder al gingen de Staten akkoord met de heffing van a extra tientje op de Zeeuwse omroepbijdrage, maar er is Eer nodig. It melden Gedeputeerde Staten antwoord op schriftelijke vra- a van het Statenlid Van Kollem roenLinks). situatie is bekend. Omroep sland heeft een begroting voor t maken van een uur regio-tv Er dag komend jaar. Aanvanke- I leek de NOS daarin fors te Hen bijdragen,-maar die trok :h terug. Staatssecretaris Nuis ram daarop met een eigen sub- lie, Hij zou naast elk Zeeuws een tientje van de rijks- erheid leggen. Maar daar kan nroep Zeeland het niet van len. GS hebben de omroep in- iddels gevraagd met een goed- )per bedrijfsplan te komen en sloten gisteren de Staten te zij- rtijd onieuw te laten besluiten, in Kollem had ook gevraagd of in Zeeland plaats is voor een Manpower Manpower Manpower Ecco '7/17*9 Miles Centric DIV 8 ning Centrafarm S CCO Computers Ires en woonplaats naar: na telefonische afspraak ring mogelijk Mooie twee persoons bed sprei breed' 1.60 lang 2-3C f 15 - 076-5219478 U krijgt h et bezf beeldje in uw door 49,50 ovc' te maken op 8378, te Amersf°ort' o-v.v. 'Cliniclowns bel it meldt het kabinet in de nieu- [e nota Architectuurbeleid [W-2000, die gisteren met de 'begroting is gepresenteerd, ■t kabinet wil zogeheten 'tijde— r vorrngevingsplatforms' op- ijten, adviesorganen waarin thitecten, stedebouwkundigen «ndschaps-architecten verte- Woordigd zijn. Die platforms raten de vormgeving gaan be raden van grote infrastructu- projecten die forse ingrijpen landschap. Ook natuurpro- r® kunnen daartoe behoren. concrete voorbeelden van 'jecten waarbij de platforms al I" ingeschakeld noemt het ka- ffitde hoge-snelheidslijn en de ■nweroute. Als voorbeelden '«neuzen - Een nog onbe- ende automobilist in een nune stationcar is maan- ivond met grote snelheid Sereden op een 47-jarige rneuzenaar. Die kon zich Rauwernood in veiligheid SM?Tbr °pzij te sprin' L!ij Temeuzenaar had n daarvoor onenigheid ge- '"i met een sp0rter beeldje' of 06-1 eerst (40 et. p.m.)- DeCünicl^U- De specialisten ©uflfuPrinses Margriet 111 daar Wnaar vlissingen teW ?ieuwe gebouwen- sdto Van Hogeschool Zee- luwen m81181?,' Na iaren van tent, yetbouwen heeft de fij10?1 Zeeland een defini- Tenten voor haar onge- «hot end studenten en S Öd medewerkers. De Womlt Kjdag 11 °ktober onafhankelijke productiemaat schappij. GS betwijfelen dat. De markt in Zeeland is er eenvou digweg te klein voor, stelt het college. Gedeputeerde Staten schrijven dat ze niet willen morrelen aan het extra tientje dat de Zeeuwen moeten opbrengen. Er moet dus een of andere vorm van compen satie komen. Van Kollem had ook om het in stellen van een programmaraad gevraagd. GS antwoorden hierop dat de provincie uit doelmatig heidsoverwegingen heeft gekozen voor een structuur met alleen een Algemeen Bestuur. Het Commis sariaat voor de Media heeft hier mee ingestemd. Dezelfde con structie die nu voor de radiopoot van de omroep geldt, kan dan bij de tv in werking treden. (ao onze verslaggever t in Haag - Het kabinet wil de vormgeving van de Westerschel- Itunnel en de landschappelijke inpassing daarvan opnieuw Ito beoordelen door een nieuwe, landelijke architectuurcom- Issie. van projecten waar deze rijks- schoónheidscommissies nog aan de slag moeten, wordt de Wester- scheldetunnel genoemd. In Zeeland is de reactie positief. Gedeputeerde De Kok (Cultuur), die in Zeeland zijn eigen archi tectuurbeleid op poten aan het zetten is, zegt het een prima idee te vinden. „Het sluit helemaal aan bij onze opvattingen. Archi tectuur moet je niet eng opvatten, ook de natuur en de landschap pelijke inpassing van zulke grote werken moeten eronder vallen. Ik vind het een groot goed dat het kabinet sowieso aandacht aan deze materie schenkt," aldus De Kok. Of het platform nog daad werkelijk iets voor de vormge ving van de Zeeuwse tunnel kan betekenen, moet worden afge wacht. De tunnel en de land schappelijke inpassing ervan is namelijk al ontworpen op de te kentafels van de aannemers. VERVOLG VAN VOORPAGINA Zeeland is nu de eerste provincie van Nederland die de technische cijfers op tafel heeft, al moet er nog verder onderzoek gebeuren. Dek: „Maar het probleem geldt voor heel Nederland. Ook in Friesland en Groningen zijn zwakke stukken." Maar wiens schuld zijn van die krakkemikkige dijken dan? Heb ben Rijkswaterstaat en de water schappen prutswerk geleverd bij de bouw van onze nationale trots, de zeeweringen? Gedeputeerde Dek: „Nee, er is eigenlijk geen schuld. Na 1953 moesten de dij ken snel dicht en snel hoger, en dat was het belangrijkste. Over sterkte dacht men toen anders. De laatste jaren pas zijn er betere en moderne toetsingsmethoden gekomen om de sterkte te bepa len. Nee, ik geloof niet dat wat nu gebeurt toen kon worden inge schat." Hoewel dit lokdoosje helemaal vol zit, is de kakkerlakkenplaag in huize De Graaff aan de Terneuzense Larixstraat nog niet voorbij. FOTO CAMILE 5CHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - Corry de Graaf wil weg uit haar huis aan de Terneuzense La rixstraat. Ze heeft genoeg van de kakker lakken die haar woning sinds drie maan den terroriseren. „Als ik 's morgens opsta, moet ik eerst mijn kleren helemaal uit kloppen." Overdag is ze zo min mogelijk thuis. Tussen de middag even haar zoontjes Michael van ze ven en Steven van zes opvangen en vlug een boterhammetje eten. „Maar die kleine laat wel eens een korstje liggen. Daar zitten die kakkerlakken dan meteen aan te knabbelen." Daarna onmiddelijk weer naar haar zus, weg van die viezigheid. „Ik word er niet goed van, ik moet mijn eigen huis ontvluchten." Spuitbussen Corry de Graaf ontdekte het ongedierte voor het eerst op 17 juni. „In een keukenla. Ik had in eerste instantie geen idee wat het was. Al snel zaten ze overal en had ik wel door dat het kakkerlakken waren." Ze kocht een paar spuitbussen, maar die hiel pen niet veel. „Bovendien is mijn zoontje van zes astmatisch. Die kreeg last van dat chemi sche spul." Ze belde de gemeente. „Die wilde best actie ondernemen, maar op mijn kosten. En dat kon ik niet betalen." Toen belde ze Woningbouwvereniging Ter- neuzen, die op haar beurt een bedrijf inscha kelde dat gespecialiseerd is in de bestrijding van onder meer kakkerlakken. Die zijn een paar weken geleden komen spuiten. „Dat hielp wel even, maar na een week zat het weer vol." Lokdoosje In de keuken, in de kasten, tegen de muren, overal zitten de beestjes. „We hebben het ta pijt van de trap gehaald, 't Zat daar helemaal vol." Ze laat een lokdoosje zien om haar verhaal te onderstrepen. Het doosje zit vol. „Daar heb ik er inmiddels zes van." Zoon Michael trekt een gezicht van 'bah' en durft niet te dicht in de buurt te komen. Hij krabt nog maar eens aan zijn been. Broertje Steven noemt de kakker lakken 'vieze beesten met sprieten'. Binnenkort, vertelt Corry, komt het bestrij- dingsbedrijf nogmaals de boel ontsmetten. Maar gezien de resultaten van de eerste spuit- beurt heeft ze niet veel hoop dat ze voorgoed van de kakkerlakken verlost zal zijn. Daarom wil ze verhuizen. Aan de woning bouwvereniging heeft ze gevraagd of ze naar een woning aan het Wilgenplantsoen mag verkassen. „Naast mijn zus. Maar dat mocht niet. 'Dan neem je de kakkerlakken mee', zei den ze tegen me." „Het is toch geen stijl om iemand met twee kinderen zo te laten zitten," vindt Corry. „Ik wil hier weg, ik ga net zo lang door totdat ik een nieuw huis heb. Desnoods schakel ik Breekijzer in. Volgens A. Trapman van Woningbouwvereni ging Terneuzen heeft de vereniging onmid dellijk actie ondernomen toen de overlast be kend werd. „We hebben in nauw overleg met de gemeente een plan opgesteld. De bestrij ding van de kakkerlakken in de woning heeft twee ontsmettingsbeurten nodig. Volgens de deskundigen zal dat genoeg zijn om de wo ning van de kakkerlakken te verlossen." Quarantaine Dat Corry de Graaf voorlopig niet kan ver huizen, komt omdat ze middenin een 'quaran taine-periode' zit, laat Trapman weten. „Er moet in ieder geval eerst zekerheid zijn dat de ontsmetting gewerkt heeft. Anders gaan eitjes van de kakkerlakken mee naar het nieuwe huis en blijft het probleem hetzelfde. Wil ze inderdaad verhuizen, dan gelden voor haar dezelfde regels als voor andere huurders." Enkele weken geleden werden ook in een ap partement aan de Vondelstraat kakkerlakken aangetroffen. „Daar hebben we dezelfde dag nog actie ondernomen," aldus Trapman, die verder overigens niet vaak een kakkerlakken plaag heeft meegemaakt. „Gelukkig niet. De kakkerlak is een heel vervelend beestje om te bestrijden." WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 Dekker zegt gisteren al de nodige positieve reacties op zijn actie te hebben gehad. „Ik ben door wat mensen gebeld die blij waren dat ik eindelijk mijn reactie op de roddels heb gegeven." De bakker hoopt dat de hele af faire nu achter de rug is. Hij zet er een punt achter. „Ik heb mijn zeg je gedaan. Voor mij is de zaak nu afgedaan." Van onze verslaggever Oostburg - Bij Frank de Witte Installatie en Elektra bv in Oostburg (14 werknemers) vallen vier ontslagen. Het installatiebedrijf op het gebied van elektrotechniek, centrale verwarming en sani tair wordt opgesplitst. Ontsla gen zijn daarbij volgens direc teur F. de Witte onvermijdelijk. De afdeling elektrotechniek verhuist naar een nieuwe loca tie in IJzendijke en gaat verder onder de naam ETB De Witte bv. De loodgieterspoot wordt voortgezet door mededirecteur C. Jansen van Rosendaal, die zelfstandig gaat werken vanuit St. Kruis. Het bedrijfspand in Oostburg wordt gesloten en verkocht. Volgens directeur F. de Witte is in het verleden een verkeerde keus gemaakt door het van ori gine elektrobedrijf uit te brei den met loodgieters-activitei ten. Het bedrijf heeft zich op dat gebied nimmer kunnen ontpoppen als een sterke con current van gespecialiseerde bedrijven. De Witte neemt ze ven medewerkers mee naar IJ zendijke. Hoeveel mensen er bij Jansen van Rosendaal uitein delijk werk zullen krijgen, is onduidelijk. Van onze verslaggever Terneuzen - In het oppervlaktewater in Zeeuws-Vlaanderen is geen besmetting met de gevreesde bruinrot-bacterie geconsta teerd. Dat is de conclusie van een onderzoek van de drie Zeeuws-Vlaamse waterschappen. De speurtocht naar deze bacterie vond plaats naar aanleiding van de constatering van bruinrot- aantastingen bij aardappelen in Nederland. Deze waarneming heeft tot grote onrust geleid on der agrariërs. Bruinrot levert na melijk gevaar op voor de conti nuïteit van de aardappelteelt en voor de exportpositie in Neder land. Vandaar het onderzoek, dat in Zeeuws-Vlaanderen is uitge voerd door de Plantenziekten- kundige Dienst. De Zeeuws- Vlaamse waterschappen hebben in het kader van dit onderzoek een uitgebreide inventarisatie ge maakt op 44 plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen waar de combinatie oppervlaktewater en bitterzoet voorkomt. Bekend is immers dat de bruin rot-bacterie naast de "aardappel de bitterzoetplant als waardplant heeft. Een waardplant is een gastheer voor parasieten. De plant komt in Nederland voor op alle grondsoorten, groeit zowel in de zon als in de schaduw, op dro ge en op bijzonder natte plaatsen. De bitterzoetplant komt echter vooral voor in bosranden, stru welen, hagen en in waterkanten. Enkel in situaties waar de plant zelf besmet is met de bruinrot- bacterie en met de wortels in het water staat, levert zij risico op voor het gewas aardappelen. De bruinrot-bacterie kan dan via de Van onze verslaggever Terneuzen - Twee Fransen zijn maandagmiddag gewond geraakt bij een ongeval op de Gravin Ma- riaweg in Terneuzen. De 23-jarige bestuurder van de auto verloor in een bocht de macht over het stuur. Hij raakte van de weg en belandde in een sloot. Hij liep daarbij een hoofd wond op, terwijl zijn passagier aan het ongeluk een hersen schudding overhield. Beiden werden overgebracht naar zie kenhuis De Honte. De bestuurder, die in het bezit was van acht gram softdrugs, moest een bloedproef ondergaan. De politie vermoedde dat hij on der invloed van drugs had gere den. wortels van de bitterzoetplant in het oppervlaktewater terecht ko men. Als een geïnfecteerde plant in het voorjaar uitloopt, kan de bacterie in het water worden af gescheiden en zich via stroming verspreiden. Besmetting van het gewas kan via beregening met oppervlaktewater optreden. Op de 44 plaatsen zijn door de Plantenziektenkundige Dienst op aanwijzing van de Adviesdienst Waterbeheer van de Zeeuws- Vlaamse waterschappen mon sters genomen van zowel de aan wezige bitterzoetplanten als ook van het oppervlaktewater. Na analyse van de genomen mon sters is nu gebleken dat de bruin rot-bacterie niet aanwezig is in de oppervlaktewateren die in be heer zijn bij de Zeeuws-Vlaamse waterschappen. Van onze verslaggever Middelburg - Na jaren van aandringen, klachten van burgers en stoere taal van provinciebestuurders, lijkt het er nu toch van te komen. Het provinciebestuur trekt 50 mille uit voor de verwijdering van de duizenden illegale re clameborden uit het Zeeuws landschap. Het is Provinciale Staten en menig particulier al jaren een doom in het oog. Langs de wegen staan op stukken grond van boeren die daar voor betaald krijgen allerlei reclameborden. Landschap vervuiling wordt het vaak ge noemd. Met de wet in de hand kon de provincie ze niet ver wijderen, maar nu wordt spe ciaal daarvoor de Provinciale Milieuverordening gewijzigd. Extra menskracht wordt in gehuurd voor eerst een inven tarisatie en daarna een sane ring. Het 'Plan van Aanpak Bordenproblematiek' heet het al. Dit najaar komt het in procedure en in het voorjaar van komend jaar kan de mi lieuverordening dan worden gewijzigd. Daarna kan de verwijdering op gang komen. Van onze verslaggever Middelburg - Voor de tweede maal binnen enkele dagen heeft de politie in Middelburg aangifte gekregen van verkrachting. Pas gisteren meldde een 18-jarige vrouw uit de Zeeuwse hoofdstad dat twee mannen haar zondag avond bij de Stadspoort hadden verkracht. Eind vorige week was in Amemuiden een 15-jarig meis je slachtoffer. Volgens de Middel burgse werd zij zondagavond rond 22.15 uur bij de Stadspoort aangesproken door twee mannen. Toen ze verder wilde lopen, gre pen die haar beet en sleurden haar naar een voetpad achter de schouwburg. Ondanks dat de vrouw zich probeerde los te ruk ken en constant gilde, werd ze door beide mannen verkracht. Daarna lieten ze haar gaan. De 18-jarige. vrouw heeft van de daders een vrij duidelijk signale ment opgegeven. Het gaat om een ongeveer 25-jarige man met een getinte huidskleur en kort donker haar. Hij sprak gebrekkig Neder lands en droeg een donkergrijs Australian trainingspak. De twee de aanvaller is eveneens rond de 25 jaar. Ook hij heeft een getinte huidskleur met kort krullend haar. Hij droeg een bordeaux-ro de Australian. De politie zoekt in middels nog naar de naar schat ting 18-jarige man die afgelopen vrijdag een 15-jarig meisje in Ar- nemuiden trachtte te verkrachten. Hij droeg een jas met opvallend helblauwe en paarse vlakken en paarse mouwen.

de Stem | 1996 | | pagina 11