lil afoon 19-990, la september is bij PSV de beleving al zoek Hoek pakt zijn eerste winst Feyenoord koploper met betonvoetbal DE STEM Rellen voor FC Twente- Feyenoord Einde carrière Maradona in zicht •8.- i-0402 ghLS,een h°gescb°°ibe_ HHHBÜHi Verdachte bomaanslag mag dossier inzien RHUIZEN7 IUITING7 Breda Zeeuws-Vlamingen hebben tegen ASWH weer talrijke kansen nodig om te scoren Ajax, PSV en Feyenoord als hogeschool B1 -nt op maat. rintje naar een mafoon. Of bel ads na 20.00 uur en Overige uren: per atielijn: per minuut oor de snelle beslis- tiigo®. Lichtgewicht bon waarmee je belt Hij is zo klein als voor 199 telefoon- In zwart KJ f 25,-. Gesprekskosten end: per minuut f 0,25. naand: vanaf f 34,95. uur en in het weekend: iren: per minuut vanaf ent waarmee je overdag het sporten? Dan /oor je achterlaten oordapparaat. elke mobiele tele- *402 is de makkelijk- oestelling wordt dan koopbedrag is f 35,-» a dit nummer kun je luizing doorgeven of regelen. \N PTT TELECOM Iveg ben, wil ik favoriete voet- Hi Sport kan ig abonnement toon. 's Avonds oor een kwart- :land. is: als ik 977 rtuitslagen. Zo van het actuele erland of heel ['f juist weinig, en een mobiele Excl. all. kosten en doet meer voor u Etten-Leur - Oosterhout Sport Sinchem-eDe Achterhoek heeft Suwe held en hij heet Ali. Gis- ZS De Graafschap tegen PSV 2.1) viel hem de titel Man of the Match ten deel. AK Ibrahim, zoals zijn naam voluit St is het type spits dat PSV in de schaduw van René Eijkelkamp goed 70U kunnen gebruiken. Altijd aan- meelbaar, altijd dreigend. De Gha- nees overgekomen van Grasshop- pers'uit Zürich, kan in Doetinchem na zes competitieronden al niet meer stuk- Eindhoven heeft sinds de zomer een nieuwe Braziliaan, Marcelo Silva Ra mos Bij afwezigheid van Eijkelkamp, zonder wie PSV maar moeilijk uit de voeten komt, mocht de centrumspits gis teren op De Vijverberg zijn kwaliteiten tonen. In negentig minuten tijd kwam Marcelo, al zijn acties bij elkaar opge teld, tot hooguit twintig goede seconden. Viel hem dat kwalijk te nemen? Ja en nee. Ja, omdat Marcelo zich, ondanks zijn doelpunt, veel te vaak verschuilde en geen meter verdedigde.Nee, omdat 'de aankoop voor de breedte' nu eenmaal niet het soort spits blijkt te zijn dat PSV hard nodig heeft. De ploeg van Dick Ad vocaat is veel meer gebaat bij een aan speelpunt, een vervanger voor de snel ge kwetste Eijkelkamp, en die rol is Marce lo, vooral een goaltjesdief, bepaald niet op het lijf geschreven.Bovendien kreeg Marcelo zijn kans in een elftal dat nau welijks spelvreugde liet zien. Dat was, wat de titelkandidaat betreft, eigenlijk nog het meest trieste. Want de kans op een kampioenschap is dit seizoen voor PSV levensgroot en een opwindend avontuur in Europa lonkt, maar de com petitie is nog geen maand oud of de be gaafde en ervaren ploeg speelt al wed strijden zonder bezieling. Spelers en trainers, samen verantwoordelijk voor de prestaties, moeten zich daarvoor schamen.In Batumi, waar PSV gelijk speelde (1-1) tegen het enthousiaste Di- namo, leek donderdag de beleving ook al ver te zoeken, al wilden de spelers daar zelf niets van weten. Maar toch, als niet scherp wordt gespeeld, ontstaan blessu res, en uit Georgië kwamen liefst vijf PSV'ers (Eijkelkamp, Nilis, Numan, Van der Weerden en Cocu) met kneuzingen terug.Behalve Eijkelkamp moest giste ren Nilis verstek laten gaan, maar de ab sentie van het gouden aanvalsduo was voor de andere spelers geen aanleiding om op weg naar Doetinchem alvast de mouwen op te stropen. De Graafschap, een goede subtopper, had bijna aan vechtlust alleen al voldoende voor de overwinning.Fritz Korbach, trainer van De Graafschap, kon het slappe verweer van PSV nog best verklaren. „Zo'n reis naar Batumi is zwaar en Advocaat heeft weliswaar met profs te maken, de spelers blijven toch ook mensen." Van een zwa re Europese trip als excuus wilde Advo caat echter niets weten. „Dat zou wel heel slap zijn."Dick Advocaat beseft dat hij PSV na vijf jaar weer aan een titel kan helpen, al is zijn selectie aan de smalle kant. In Doetinchem verdiende PSV de punten niet, al was de kansen verhouding na de doelpuntloze eerste helft zes tegen twee in het voordeel van de Eindhovense ploeg. De thuisclub, die voor de pauze Waterreus maar niet kon Door Ton Koomen k - Hoek heeft zich hersteld na de verrassende en pijnlijke nederlaag te- Veere in de openings wedstrijd in de hoofdklasse A van het KNVB-zaterdag- voetbal. Op eigen terrein werd een ver diende, maar moeizame 2-1- overwinning behaald op ASWH, de ploeg uit Hendrik Ido Am bacht, waartegen vorig seizoen in het slotduel het kampioenschap veilig gesteld werd. Evenals te gen Veere creëerde Hoek zich een ongelooflijk aantal kansen, maar het miste er vrijwel net zoveel. Onbegrijpelijk, maar het resul taat was wel dat het de Hoek- aanhang - zo'n 800 man sterk - dan door de broek liep tot aan het einde, want er bleef van alles HOOFDKLASSE A Even rust in de tent! Hoek kan weer lachen. Een eventuele ne derlaag op eigen terrein en de tweede op rij zou voor de forma tie van het trainersduo Johan Ballegeer-Nico van de Kerkhove uiterst ongelegen gekomen zijn. Na het kampioenschap vorig sei zoen worden er immers resulta ten verwacht in de Lovenpolder. Hoek staat echter nog lang niet waar het moet staan. Vooral aan vallend klopt er nog niet zoveel van. Positief punt is dat het zich kansen creëert bij de vleet, maar het rendement is vrijwel nihil. „Tegen zo'n ploeg mag je niet verliezen. ASWH is vrijwel niet gevaarlijk geweest. Een 4-1- overwinning voor Hoek zou nor maal geweest zijn gezien het ld, maar je moet ze er na- Geertjan de Smet scoort het openingsdoelpunt tegen het in witte shirts spelende ASWH. tuurlijk wel inknallen," merkte het Hoek-trainersduo op na af loop. Hoek, zonder rustgevende factor Geert de Poorter - herstel lende na een operatieve ingreep, maar zeker zes weken buitenspel - leek de les van het duel tegen Veere te hebben geleerd. Het speelde met veel inzet een fris en onbevangen spelletje in de eerste veertig minuten van de eerste helft, waarin het ASWH volko men overtroefde. Van onder schatting was zaterdag geen sprake. De Zeeuws-Vlamingen namen na negen minuten een dik verdiende 1-0-voorsprong via Geertjan de Smet, de man die volkomen terug is van wegge weest. De Smet kreeg een onbe rispelijke voorzet van Angelo Nijskens eigenlijk verkeerd op de voet, maar zijn inzet verraste wel ASWH-doelman Barendregt. Hoek had vanaf dat moment de wedstrijd in de pocket. ASWH, zonder Michel Devilee, die in de openingswedstrijd tegen Rijs- burgse Boys met gescheurde en kelbanden van het veld werd ge dragen, kwam er niet aan te pas. Het werd door een in die eerste periode goed spelend Hoek onder felle druk gezet. Hoek maakte echter de fout de talloze kansen niet af te ronden, daarmee zijn hondstrouwe aangang de zenu wen op het lijf jagend. Jacky Lambert en Angelo Nijskens, bei den 'ingehuurd' als spitsen om te scoren, kregen mogelijkheden om de vingertjes bij af te likken, maar ze faalden hopeloos. „Het is een positief punt dat we zoveel kansen weten te scheppen, maar het rendement blijft ver be neden de maat," merkte Johan Ballegeer terecht op. Hoek kreeg vlak voor rust, toen ASWH zelf ineens begon te geloven dat het mogelijkheden had als Hoek het dan toch naliet verder afstand te nemen, ineens de rekening gepre senteerd voor het slordig om springen met de mogelijkheden. De boomlange Erwin Midden dorp, goed voor zo'n twee meter lengte in de ASWH-aanval, zette voor en Mart van de Velden liet - geheel tegen de verhouding in - doelman André de Letter kans loos. De Letter die al eerder goed wegkwam toen Jos Kayser op de lijn redding bracht bij een inzet van Middendorp. De Letter ook die na rust, terwijl hij vrijwel niet in gevaar kwam, ineens 'stuntte' door te ver uit zijn doel te komen, waardoor het hachelijk werd voor de eigen pot. Na rust kreeg Hoek alle kans het karwei vrij simpel te klaren. Al in de negende minuut na de hervat ting maakte Lambert zijn faam als goaltjesdief dan toch waar toen hij een combinatie De Smet- Nijskens doeltreffend afrondde. Op dat moment was ASWH rijp voor de slacht. Hoek kreeg alle kans ver afstand te nemen van zijn tegenstander, maar vooral Angelo Nijskens, een man met een reputatie, die uitstekende in dividuele acties in huis heeft, T.K. zeer oud P°fp100., WAGENTJE 0165-541823 SPORTSCHOENEN 2xgedragen van 1 voor 100,- 0165-5vvj Nwe.SCHOENEN Wa ter m.40'/2 van ]ÖV' 35,- 0165-533894^ Enschede (anp) - Feyenoord, BSV en Ajax willen hun jeugdopleiding opwaarde- fen, vooral voor de buiten wacht. Daartoe is bij het ministerie 'an Onderwijs een verzoek ingediend om de status van Ivoetbaljhogeschool te verle nen. Me willen met die titel meer uitstraling en volume af- wuigen, zowel in binnen- ais buitenland," aldus Jorien Van aen Herik, de voorzitter fan Feyenoord. De drie topclubs hebben het P an gezamenlijk ontworpen en uitgewerkt. ooral Nicole Edelenbos, al- Jemeen directeur van Feye- oord heeft zich sterk ge in???or bet opmerkelijke uatief. Ze hoopt nog dit Jaar uitsluitsel van het mi nisterie te krijgen. Ll §aat niet om geld," ver arde Van den Herik. „Het kti .PLUur om de status. De wpclubs steken jaarlijks ■«oenen in de jeugdoplei- hlilt ma,ar bet instituuut Daarin6" uftje onSriiPbaar- f wllen wij verande- brengen. Als de KNVB ri„Joetbalacademie kan op- u? ,1 kunnen wij toch ze- COMMODORE 64^0' Door Jacques Hendriks Enschede - Voor de tweede maal dit seizoen heeft Feye noord de leiding genomen in de eredivisie. De eerste keer was het nog omdat concurrent PSV pas een paar dagen later in actie kwam, maar ditmaal is het 'echt': PSV verloor ver rassend van De Graafschap, Feyenoord klopte nummer drie FC Twente met 0-1 en staat dus 1 puntje Tos'. Beslissend in de bleke topper in het Diekmanstadion in Enschede was een hoekschop die Feye noord in de 38e minuut mocht ne men. Volgens trainer Arie Haan heeft het duo Van Gastel-Van Bronckhorst daar zo'n 35 varia ties op geoefend tijdens de trai ningen, maar pok hij had deze versie nog niet eerder gezien. Van Bronckhorst tikte van rechts kort op Van Gastel, die de bal met buitenkant rechts in de korte kruising joeg. Hoogtepunt Een schitterende goal, en zeker geen toevalstreffer, verzekerde de eenmalige international stra lend: „Toen Giovanni mij de bal gaf, zag ik dat Twente-keeper Boschker een stap richting twee de paal maakte omdat Henk Fra- ser daar naartoe liep. De korte hoek was zo helemaal vrij en tja, de bal ging er nog in ook." Het doelpunt vormde in feite het enige hoogtepunt van de wed- diskdr. mon. 2 j.st. - 125,- 076-5971591 Bi- strijd. Feyenoord was duidelijk niet gekomen om eens lekker aan te gaan aanvallen, terwijl thuis ploeg FC Twente dat evenmin van plan was. Door de aanwezig heid van trainer Hans Meyer wordt in Enschede immers aan 'Duitse degelijkheid' de voorkeur gegeven. Het leverde in de eerste helft - afgezien van een elleboog- je van Koeman dat in het gezicht van Petrov belandde - weinig schokkends op. Na de treffer van Van Gastel stapte Feyenoord he lemaal over op 'betonvoetbal' waar menig Belgische trainer zijn vingers bij af zou likken. Dat het publiek geen mooi duel had gezien, beaamde Arie Haan volkomen. „We hebben weinig kansen weggegeven, maar ook niet veel gecreëerd. Wel speelde de ploeg erg gedisciplineerd en vol overgave. FC Twente hoopte maar op één ding en dat was dat wij zouden gaan aanvallen, zodat zij konden counteren. Mijn ploeg is nog niet zover dat we ook dan een tegenstander klem kunnen zetten, we moeten eerst vooral organiseren. Win je een aantal keer zoals nu, dan stijgt het ver trouwen per wedstrijd en daarna komen we vanzelf aan aantrek kelijker voetbal toe. Al kunnen we deze tactiek ook 34 wedstrij den volhouden, hoor. Dat is toch niet verboden?" Haan, die in vergelijking met de in Moskou met 0-1 van CSKA ge wonnen wedstrijd een verande ring had aangebracht, Boateng voor Claeys, maakte het in de tweede helft helemaal bont. Ter wijl zijn ploeg zich steeds verder liet terugzakken, haalde hij of fensief ingestelde spelers als Tau- ment, Sanchez en later Van Bron ckhorst er uit en bracht daarvoor in de plaats slechts een aanvaller (Vos) en twee verdedigers (Schuiteman en Claeys) in de ploeg. Dat betekende dat de Rot terdammers in de laatste fase met liefst zes verdedigers speelden, terwijl centrale middenvelder Van Gastel naast Koeman ook nog als tweede libero fungeerde. „We hadden in die tweede helft wat meer vooruit moeten spelen," beaamde matchwinnaar J.P. van Gastel, „maar daar werken we aan. Deze speelwijze vraagt nu eenmaal heel veel van de twee aanvallers, die werken zich ka pot. Toch hadden we wedstrijd met grotere cijfers moeten win nen, in de slotfase kregen we kansen genoeg." Daar had hij gelijk in. Nadat Feyenoord in de tweede helft in een half uur slechts driemaal in de buurt van het Twente-doel was gekomen, verdween bij de aanvallend machteloze thuisclub - zonder de geblesseerde Bosman - de laatste hoop toen Bruggink door misgrijpen van De Goey op een leeg doel kon mikken, maar naast knikte. FC TWENTE - FEYENOORD 0-1 (0- 1). 37. Van Gastel 0-1. Scheidsrech ter: Temmink. Toeschouwers: 9000. Gele kaart: Oude Kamphuis, McKin- IBHH 1111 MAANDAG 16 SEPTEMBER 1996 verschalken, kreeg na de openingstreffer van Ibrahim (47 e minuut) en tegen de verdrukking in loon naar werken. Keeper Olyslager verrichtte huzaren stukjes, oud-PSV'er Fuchs poetste het middenveld steeds weer schoon en Eric Viscaal voerde na zeventig minuten de voorsprong op. Marcos Vampeta, de gre tige vervanger van Van der Weerden, gaf een kwartier voor tijd de voorzet waaruit Marcelo 2-1 maakte. DE GRAAFSCHAP - PSV 2-1 (0-0). 48. Ibra him 1-0, 70. Viscaal 2-0, 78. Marcelo 2-1. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 7800. Ge le kaarten: Schultz (De Graafschap). DE GRAAFSCHAP: Olyslager; Wilnis, Rede- ker, Hendriks en Lindenbergh; Lukassen (82. Victoria), Schultz, Fuchs en Godee; Ibrahim en Viscaal (87. Nok). PSV: Waterreus; Van der Weerden (59. Vam peta), Valckx (76. Van der Doelen), Stam en Numan; Vink, Jonk, Cocu en Zenden; De- gryse en Marcelo. foto camile schelstraete faalde in de afwerking. Verschillende keren dook hij al leen op voor ASWH-doelman Ba rendregt, maar telkens stond zijn vizier verkeerd afgesteld. Resul taat was dat een superieur Hoek in de slotfase van een steeds rom meliger wordend duel tot het ein de moest blijven oppassen voor de gelijkmaker van ASWH. Dat die er niet kwam was overigens terecht, want de Zuid-Hollanders verdienden niet te winnen. Pijnlijk werd het slot voor links buiten John Rijsdijk van ASWH, die zijn frustraties in de voorlaat ste minuut meende te moeten botvieren op Hoek-verdediger Jos Kayser. VERVOLG OP SPORT 5 Een aanhanger van Schalke '04 wordt in Enschede door een politieman afgevoerd. foto anp Enschede (anp) - De mobiele eenheid heeft zondag zowel voor aanvang als na afloop van de voetbalwedstrijd FC Twente - Feyenoord charges uitgevoerd. Zes mensen wer den aangehouden. Ongeveer 300 supporters uit Rotterdam raakten bij het Diekman-stadion slaags met op rellen be luste aanhangers van de Duitse club Schalke 04. Ook na afloop werden achter het Diekmanstadion gevechten geleverd. De politie loste vol gens een ooggetuige een waar schuwingsschot. Even verder op leverde de Mobiele Eenheid strijd met Schalke-aanhangers. De wedstrijd zelf was b.eladen wegens rellen in het verleden. De politie had volgens een woordvoerder zo'n 175 man paraat. Zij kreeg bijstand van collega's uit Duitsland in ver band met de komst van de Schalke-aanhangers. Voor de wedstrijd zijn 1300 tot 1500 kaarten aan Feyenoord- supporters verkocht. Hoeveei Rotterdamse supporters er zonder kaart naar Enschede zijn gereisd, is niet bekend. Twee jaar geleden liep een con frontatie tussen de twee sup- portersgroepen volledig uit de hand. Bij hevige rellen hadden onder andere enkele steekpar tijen plaats. Tijdens de wed strijd werd een vak met sup porters ontruimd aangezien een aantal Feyenoord-aanhan- gers daar niet in het bezit was van geldige kaartjes. Atlanta (rtr) - Richard Jewell, de verdachte van de bomaanslag in Centennial Olympic Park in Atlanta in de vroege ochtend van 27 juli, mag van de rechter zijn dossier inzien. De FBI moet hem de tot dusver geheime documenten binnen een week geven. De voormalige olympische beveiligingsbeambte en zijn advo caat willen weten waarom het politie-onderzoek zich op Jewell richtte en op welke juridische gronden opdracht is gegeven tot huiszoeking. De 33-jarige Jewell, een voormalige politieagent, werd aanvankelijk als een held beschouwd. Hij ontdekte de verdachte rugzak bij het po dium waar een popconcert aan de gang was en probeerde mensen weg te krijgen van de plaats des onheils. Hij hielp ook als. een van de eer sten de slachtoffers van de explosie van de pijpbom. Door de ontplof fing viel een dode en een Turkse cameraman overleed als gevolg van de explosie aan een hartaanval. Honderd mensen raakten gewond. Later rees het vermoeden dat Jewell de bom zelf had gemaakt en de „blanke man" was die een half uur voor de ontploffing had gewaar schuwd. De telefonische melding kwam, zo bleek later, uit een cel om de hoek van het olympisch park. Jewell ontkent elke betrokkenheid bij de aanslag. Eerder deze week onthulde CBS News dat de aandacht van de FBI momenteel uitgaat naar andere verdachten, die geen enkele betrekking hebben met Jewell. Feyenoord-spits Larsson gaat het luchtduel aan met de Twente- spelers McKinnon (links) en Karnebeek (rechts). non, Bosvelt (FC Twente), De Goey, Schuiteman (Feyenoord). FC TWENTE: Boschker; Oude Kamphuis, Ten Hag (71. Vennegoor of Hesseling), Karnebeek en McKin non; Bosvelt, Hoogma, Ten Caat en Ter Avest (55. Ajoepov); Petrov (55. foto anp Ellerman) en Bruggink. FEYENOORD: De Goey; Boateng, Koeman, Fraser en Graff; Van Won deren, Van Gastel, Sanchez (64. Vos) en Van Bronckhorst (75. Claeys); Taument (64. Schuiteman) en Lars- Buenos Aires (efe) - Het einde van de voetballoopbaan van Diego Maradona lijkt nu echt nabij. De 35-jarige Argen tijnse vedette, die onlangs weer een ontwenningskuur in Zwitserland heeft ondergaan, heeft in een interview met persbureau Telam gezegd dat hij in geen geval meer zal uit komen voor Boca Juniors in Buenos Aires. „De kans dat ik helemaal met voetbal stop is negentig procent." Maradona, die nog een con tract heeft voor een jaar en wel vaker heeft geroepen dat hij er mee ophoudt, klonk serieuzer dan ooit. Hij deed zijn uitlating na een conflict met clubvoorzitter Mauricio Macri. Die liet zich voor de radiomicrofoon ontval len dat hij bang was dat „Ma radona er op het veld in zou blijven." Die onverholen kritiek op zijn fysieke gesteldheid en trainingsopvatting wekte de woede van de onder meer door de cocaïne gevallen ster van weleer. „Hij hoeft zich geen zorgen te maken. Ik word re gelmatig onderzocht, vaker dan alle ander Argentijnse spe lers." Na zijn verblijf in de Zwitserse kliniek ging Maradona op va kantie naar Canada en Cuba. Woensdag keerde hij terug in Buenos Aires. Daar onderging de begenadigde spelbepaler de afgelopen dagen verscheidene medische tests om uit te vinden of hij fit genoeg is voor de com petitie.

de Stem | 1996 | | pagina 13