GroenLinks wil noodplan voor milieu is morsen, zondag open! PIET KLERKX KEUKENWERELD Gerech wil Mat onderv Marechaussee wilde geweld gebruiken tegen vluchtelingen Piet klerkx Keukenwereld Waalse so< PvdA wil compromis over universiteiten Via de beeldtelefoon bellen met Bosnië 'In werkelijkheid economische Politie in graaft dra Conflict nekt bewoners bejaardenoorden ZEEUWSCH-VLAANDEREN Agrarisch onderwijs aangepast commentaar Ambtenaren Gelderland misleidden minister EMMY VERHEY EN CARLOS MOERDIJK ZEE1 HUELGJ ENSEM DE STEM BINNENLAND Milieusituatie 'schokkend' Bisschop Muskens haalt uit: VAN 10.00 TOT 17.00 UUR. DE STEM Luxe-probleem BINNENLAND KORT Moordwapen Co ALLES VOOR UW KANTOOR FESTIVAL VAN 11111 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996 L Den Haag (anp) - De fractie van GroenLinks in de Tweede Kamer wil van staatssecretaris Schmitz (Justi tie) opheldering over de geweldsin- structie van de Koninklijke Mare chaussee bij het uitzetten van asiel zoekers. Aanleiding hiervoor vormt een uitgelekt intern rapport van de marechaussee in zake de mislukte uitzetting van negen tien Somalische asielzoekers in juni.De groep Somaliërs werd uitgezet via een vlucht naar Pakistan. Het was de bedoe ling dat zij het vliegtuig tijdens een tus senstop op de luchthaven van Dubai zouden verlaten, om vandaar met een chartervlucht naar hun vaderland te worden vervoerd. De groep weigerde echter over te stappen. Volgens het marechausseerapport, dat gisteren publiek werd gemaakt door de VPRO-radio, was het mogelijk de Soma liërs uit het vliegtuig te verwijderen. Het gebruik van geweld was daarvoor nood zakelijk. De opstellers van het rapport hebben daar geen moeite mee, hoewel ze zelf constateren dat 'het risico van let sel/gewonden, ook onder de vrouwen en baby's, reëel aanwezig was'. Het GroenLinks-Kamerlid Sipkes heeft Schmitz gisteren schriftelijk gevraagd of het juist is dat de marechaussee heeft be sloten geweld te gebruiken. Ook wil zij een antwoord op de vraag of de mare chaussee vaker overgaat tot het gebruik van geweld bij uitzettingen. Dat de over stap - en daarmee de uitzetting - van de negentien Somaliërs niet doorging, is te danken aan de opstelling van de politie van Dubai. Die verbood de Nederlandse marechaussee de Somaliërs met geweld het vliegtuig uit te werken. Volgens het rapport heeft de Dubaise po litie tijdens de moeizame onderhandelin gen een aantal keren de hand op het pis tool gehad. De Somaliërs zijn met de marechaussees doorgevlogen naar Pakistan. Daar - en op de terugvlucht opnieuw in Dubai - is nogmaals tevergeefs geprobeerd de groep Somaliërs te laten uitstappen, al dus het rapport. Een woordvoerder van de marechaussee spreekt met kracht tegen dat de politie van Dubai de marechausseemensen met wapens moest bedreigen om hen van ge weld tegen de asielzoekers af te houden. „Klinkklare onzin, een volstrekt foute interpretatie van een zinsnede." Van onze Haagse redactie Den Haag - GroenLinks pleit voor een 'noodplan' dat het Ne derlandse natuur- en milieubeleid moet redden. Ook de stich ting Natuur en Milieu noemt de gisteren uitgelekte Milieuba lans 1996 'schokkend'. De regeringspartijen PvdA, WD en D66 maken zich minder zorgen. Uit het onderzoek van het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) blijkt dat de doelstellingen van het kabinet op veel terreinen niet worden ge haald. De uitstoot van de schade lijke stoffen C02, zwaveldioxide, stikstofoxiden en ammoniak loopt weliswaar terug, maar aan zienlijk minder dan gepland. Verantwoordelijk daarvoor zijn de aanhoudende groei van de productie, consumptie, energie gebruik en het wegverkeer. Bossen Vooral in de landelijke gebieden heeft de natuur het nog altijd zwaar te verduren. In Zuidoost- Brabant, de Achterhoek en delen van de Veluwe wordt meer dan 7 5 procent van de plantensoorten bedreigd. Die regio's zijn het meest vervuild met ammoniak en mest uit de intensieve veehoude rij. 21 tot 24 procent van de bos sen is niet vitaal. Zorgelijk is het RIVM ook over de mensen die langs drukke wegen en in grote steden wonen. Die hebben steeds vaker te maken met 'stressfactoren' als luchtver ontreiniging, gebrek aan ruimte, stank en geluidoverlast. Daar staat tegenover dat het totale percentage Nederlanders dat hier last van heeft, de laatste jaren is gedaald. PvdA-Kamerlid Crone wijst op een andere positieve constatering in het RIVM-rapport: de econo mie groeit sneller dan het milieu wordt geschaad. Volgens Crone is er op dit punt sprake van een 'trendbreuk'. Voor de problemen met C02, het verkeer en de Randstad heeft het kabinet eerder al extra maatrege len aangekondigd, die op Prins jesdag worden gepresenteerd. Crone: „We moeten maar eens bekijken of dat voldoende is. Mo gelijk is er aanvullend beleid no dig." Crone's WD-collega Te Veldhuis voelt echter weinig voor een extra milieu-beleid. „Wij geven in Nederland al fantastische hoe veelheden geld uit aan het terug dringen van de milieuverontrei niging. Laten we met beide benen op de grond blijven. Desnoods moeten sommige milieunormen maar een aantal jaren later wor den gehaald." D66-Kamerlid Au- gusteijn is vooral boos over het feit dat de Nederlandse natuur ontwikkeling achterblijft bij de doelstellingen. Zij wijst erop dat daar 260 miljoen gulden beschik baar voor is, die onvoldoende wordt benut. Onzin Minister De Boer (Milieubeheer) reageerde gisteren fel op de aan tijging dat haar beleid op vrijwel alle belangrijke punten zou falen. „Radicale onzin," vindt ze. Ze er kent wel dat er problemen zijn) zoals bij de uitstoot van C02. Ze werkt aan plannen voor een an dere economische structuur waarin andere vormen van ver voer, andere brandstoffen, een beter gebruik van de ruimte en milieuvriendelijker productie processen worden gestimuleerd. Minister De Boer (Milieu) zit met het probleem dat veel verbeterin gen voor het milieu, zoals een be sparing op het energiegebruik in het bedrijfsleven, gedeeltelijk te niet worden gedaan doordat de bevolking groeit, de economie aardig draait, mensen meer rij den en het gas- en stroomgebruik stijgt. Den Haag (anp) - De PvdA verwacht dat de Tweede Kamer toch zal instemmen met het wetsvoorstel Modernisering uni versitaire bestuursstructuur (Mub) van minister Ritzen (Onder wijs). De partij denkt hierover een compromis te kunnen slui ten met de twee andere regeringsfracties, D66 en de WD. D66 wil er 'het uiterste' aan dóen om de wet door de Kamer te krij gen. Ook de WD hecht daar groot belang aan. Ritzen riep de drie regeringsfracties gisteren op om een overeenkomst te sluiten in plaats van 'spierballen te to nen'. PvdA en D66 willen zwart op wit in de wet opnemen dat een student in het faculteitsbestuur kan zitten, de WD juist niet. De WD heeft gezegd tegen de wet te zullen stemmen als de Kamer dit wijzigingsvoorstel van de PvdA aanneemt. Water bij de wijn Hoewel de PvdA vooralsnog wei gert het voorstel in te trekken, denkt woordvoerder Van Gelder dat een compromis haalbaar is. „Ik vind, net als Ritzen, dat we het voor 95 procent eens zijn. Die overige 5 procent moet te over bruggen zijn, ook met de WD." Dan moeten wel alle partijen wa ter bij de wijn doen, aldus Van Gelder. Een belangrijke reden ADVERTENTIE Bellen met je man of zoon die in Bosnië bij de Ifor-vredesmacht dienst doet, en hem daarbij ook nog te zien krijgen. Dat kan sinds gisteren op de vliegbasis Soesterberg. Tijdens een thuisfront-dag werd daar deze nieuwe mogelijkheid voor familieleden om te pra ten met uitgezonden militairen in gebruik genomen. Als eerste sprak Carla Brouwer via de beeldtelefoon met echtgenoot Cor. Den Haag (anp) - Bisschop Muskens van Breda gelooft dat er een economische crisis gaande is die bewust wordt verzwegen. „We krijgen een slechte voorlichting over de groei van de economie. De cijfers worden gemanipu leerd," zegt de bisschop in Zeggenschap, een vakbewe gingstijdschrift. Muskens, voorzitter van de bis schoppelijke commissie Kerk en Samenleving, twijfelt eraan dat er momenteel een economische bloeiperiode aan de gang is. In tegendeel, hij ziet een groeiende groep 'nieuwe armen'. „De wer kelijkheid is dat we momenteel in een crisis verkeren." De si tuatie doet wat betreft armoede weinig onder voor die van de ar men van voor de oorlog. De politiek is er wat Muskens betreft niet in geslaagd armoede uit te bannen. „Het gaat alleen nog maar om import- en export cijfers, niet meer om mensen." De ethiek is weg, er heerst een verkeerde mentaliteit. „Zelfs de PvdA is ervan overtuigd dat ar moede het best kan worden be streden door de economie de vrije loop te laten." Maar nog steeds is het besef van de groeiende armoede niet doorge drongen in de Nederlandse sa menleving. Kennelijk moet de nood nog groeien. „Pas als er nog veel meer mensen niet meer rond kunnen komen, zal er wel licht een bewustzijnsverande ring komen." Hij pleit ervoor dat mensen in verzet komen, maar dan wel binnen de grenzen van de Ne- Bisschop Muskens FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP derlandse samenleving. Mogelijkheid daartoe is volgens de bisschop het houden van de monstraties. De 'arme kant van Nederland' zou volgens Mus kens geholpen zijn bij de aan stelling van een werknemers vertegenwoordiger in de Raad van Bestuur of de Raad van Commissarisen van een onder- nememing. Zo kunnen werkne mers toezicht houden op wat er met de bedrijfswinsten gebeurt. (ADVERTENTIE) voor een compromis is dat PvdA en D66 niet afhankelijk willen zijn van andere fracties. Het CDA stemt mogelijk tegen de nieuwe wet, die de invloed van personeel en studenten op het universitaire bestuur aanzienlijk beperkt. Van tafel Ook D66 wil er graag met de Pv dA en de WD uitkomen, aldus woordvoerder Jorritsma. „De Mub is te belangrijk." De WD hoopt eveneens dat er een oplos sing komt. „Het is onze intentie om het met elkaar eens te wor den. Maar het wijzigingsvoorstel van de PvdA moet absoluut van tafel," aldus woordvoerder De Vries. De Kamer stemt maandag over het wetsvoorstel. VERGELIJK MET DE COLLEGA'S; WE ZIJN 10 A 30% VOORDELIGER! PROF. LORENTZSTCAAT 4, INDUSTRIETERREIN ZANDDONK, WAALWIJK, TEL. 0416-336300, GEOPEND VAN DINSDAG T/tl ZATERDAG, VRIJDAG KOOPAVOND. DE BRAND 1, AMERSFOORT, TELEFOON 033-4570066, GEOPEND VAN DINSDAG T/M ZATERDAG, VRIJDAG KOOPAVOND. Den Haag (anp) - Het kabinet gaat het agrarisch onderwijs en onderzoek ingrijpend aanpassen. In Wageningen komt een groot Kenniscentrum, wat een samen voeging is van de Landbouw Uni versiteit, de meeste onderzoeks instellingen van het ministerie van Landbouw, en het Interna tionaal Agrarisch Centrum. Het praktijkonderzoek en de voorlichting worden geherstruc tureerd en het agrarische be roepsonderwijs wordt versterkt. Het kabinet heeft dit standpunt gisteren bekend gemaakt. Het kabinet volgt een groot aantal aanbevelingen op uit het rapport dat de Rotterdamse burgemeester Peper in mei presenteerde. Op verzoek van minister Van Aart- sen lichtte hij het landbouw-on- derwijs door. HET GAAT slecht in de grote stad. Het Sociaal en Cultur Planbureau heeft in zijn tweejaarlijkse rapportage de ellen op een rij gezet. In de vier grote steden is de gezondheid ski ter, de levensverwachting korter, het inkomen lager, de uil. in het onderwijs hoger en de kans om slachtoffer te wor? van criminaliteit en geweld vele malen groter dan inde/ van Nederland. 'e* Een onrustbarend, edoch geen nieuw geluid. De grote stede lijden onder de trek naar buiten. Beter gesitueerden enjp sen met een middeninkomen geven de voorkeur aan beteree ruimere behuizingen, eengezins-koopwoningen bijvoorbeelr en die zijn in de steden dun gezaaid. De oude vooroorloqj maar nu zelfs al de naoorlogse stadswijken - worden gheV van achterstand en armoede. Er dient wat aan gedaan te wor den, dat is duidelijk. Zo'n bewijs van ongelijkheid kan eenfc schaafde maatschappij zich niet veroorloven. De oplossing is voor de hand liggend en ook al jaren beken Zorg voor aantrekkelijke nieuwbouw in de oudere wijken v; de steden en de leegloop stopt. De verpaupering eveneens' Vandaar dat al de ophef over het rapport wat overdreveni Het gaat om een praktisch probleem, dat met goede wil,® en concreet beleid oplosbaar is. De stemverheffing waaml de bevindingen gepresenteerd zijn, belemmeren daarenbm het zicht op de juiste proporties. Zonder iets af te willen doen aan de ernst van de situatie inde vier grote Nederlandse steden, moet toch vastgesteld worden dat het hier een luxe-probleem betreft. Vergelijk de situatiein Rotterdam met die van Sint Petersburg, die van Nederlanc met Zuid-ltalië en die van West-Europa met Centraal-Afrikaei het is duidelijk dat het met levensverwachtingen, gezonj heidssituatie, onderwijsmogelijkheden, inkomensniveau e-, geweldsproblemen elders aanzienlijk slechter is gesteld dar hier. Al te veel uitvoerige discussie over de vaderlandse problemen beneemt het zicht op de mondiale, veel nijpender, problem, tiek. Dat moet voorkomen worden, want Nederland is niet ij hele aardbol. En een volk dat zich beschaafd waant, heeft ooi verplichtingen ten opzichte van de rest van de wereld. Arnheuï' (atnp) - Ambtenaren van de provincie Gelderland hebben minister De Boer (Mi lieubeheer) en het stadsbe stuur van Nijmegen misleid om de energiecentrale EPON in die plaats aan een vergun ning te helpen voor de ver branding van ernstig veront reinigd afvalhout. Daaruit kwamen giftige dioxine- dampen vrij.De misleiding blijkt uit geheime documenten die een ambtenaar aan de politieke partij De Groenen heeft toegespeeld. De kolengestookte EPON-cen- trale wilde, in 1992 een vergun ning hebben voor het bijstoken met houtafval. In de ambtelijke stukken valt te lezen dat het zwaar vervuild hout betrof. Dat legaal verwerken, vereiste kost bare nieuwe apparatuur. Daar voelde de energiecentrale niets voor. Provincie-ambtenaren lie ten het vervolgens voorkomen of het om onschuldig brandbaar materiaal ging. Een interne notitie van ambte naar D. Ariaens aan collega's vermeldt: „Wij moeten dus van meet af aan stellen, dat we de houtstook niet beschouwen als het stoken van afval, want dan hangen we aan de MER-plicht (milieu-effectrapportage, red.). Dit kunnen we alleen bestrijden door categorisch te ontkennen dat het over afval gaat en dus ook niet over afval te spreken." Nijmegen verstrekte de EPON haar vergunning in 1994. De mi nister heeft nooit tijdig kunnen reageren omdat het provinciebe stuur haar slechts twee weken bedenktijd had gegeven. Kabinet: Minder Kamers van Koophandel Den Haag - Het kabinet wil het huidige aantal van dertig Kamen van Koophandel (KvK's) terugbrengen tot ongeveer twintig. Ver der wordt het systeem van financiering gewijzigd. Dat staat in de nieuwe Wet op de Kamers van Koophandel, die de ministerraad gisteren heeft goedgekeurd. Door middel van fusies moet het aan tal KvK's omlaag. Het kabinet denkt dat de Kamers effectiever kunnen werken als de gebieden die zij bestrijken, groter worden, In plaats van de huidige contributies gaan bedrijven de KvK's be talen per dienst die ze afnemen. Deze diensten zullen dus fors duurder worden. Peper in beroep tegen vonnis CP'86 Rotterdam - De gemeente Rotterdam gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van rechtbankpresident mr. J. Mendlik dat de frac tiekamer van CP'86 weer open moet. Burgemeester Peper meent voldoende bewijs te hebben dat vanuit die kamer op het stadhuis meerdere dreigtelefoontjes zijn gepleegd naar wethouder H. Si mons. De kamer ging daarom eerder deze zomer op slot, op last van Peper. De rechtbank oordeelde donderdag in een kort geding dat er onvoldoende bewijs voor de sluiting bestaat. Wel is ervan uit de fractiekamer gebeld door leden van CP'86 naar de Tweede Kamer om achter het privénummer van Simons te komen, maar waar de feitelijke dreigtelefoontjes daarna vandaan kwamen blijft volgens mr.'Mendlik onduidelijk. Vergoeding voor ouders gehandicapten Den Haag - Ouders van thuiswonende gehandicapte kinderen krijgen jaarlijks een uitkering van 1000 gulden als tegemoetko ming in de kosten van de verzorging. Voor kinderen die meervou dig gehandicapt zijn, bedraagt de uitkering 1500 gulden. Dit heeft het kabinet besloten. Ouders die zelf voor hun gehandicapte kind zorgen ontvangen momenteel maar enkele kinderbijslag, terwijl ouders die hun kind uit huis plaatsten recht hebben op dubbele kinderbijslag. De Tweede Kamer vindt al geruime tijd dat er iets aan deze ongelijke behandeling gedaan moest worden. Verplegers blijven in voorarrest Den Haag - De twee verplegers uit Den Haag die worden verdacht van moord op drie bejaarden en beroving van onder meer de schoonzus van prins Bernhard, blijven in voorarrest. Dat heeft de rechtbank in Den Haag gisteren bepaald. De rechtbank heeft de rechtzaak in deze voorlopig op maandag 18 november vastge steld. Tot die tijd moeten de twee verdachten in voorarrest blij ven. Justitie beschuldigt de verplegers J.H. en A. du M. van de moord op tenminste drie bejaarden, waaronder de vader van H. Mogelijk zijn er nog zo'n 20 moordgevallen méér. Elk van de sterfgevallen betreft gefortuneerde dames, onder wie Catharina Roëll, jarenlang particulier secretaresse van toenmalig koningin Juliana. Plagiaat-commissie Diekstra aan het werk Leiden - De Rijksuniversiteit Leiden heeft gisteren de commissie geïnstalleerd die uitsluitsel moet geven of prof. dr. R. Diekstra zonder bronvermelding en op grote schaal het werk van andere psychologen heeft overgeschreven. De Leidse hoogleraar staats- en bestuursrecht mr. Th. G. Drupsteen assisteert de Groningse hoogleraar psychologie dr. W. Hofstee bij het plagiaat-onderzoek dat begin november klaar moet zijn. De commissie geeft ook ad vies over de vraag of Diekstra ontslagen moet worden. Diekstra zit in afwachting van het onderzoek 'ziek' thuis. Archeon stevent af op faillissement Alphen a/d Rijn - Het voortbestaan van het archeologisch pret park Archeon in Alphen aan den Rijn is in hoge mate onzeker. Het gemeentebestuur ziet er geen toekomst meer in. Vertrouwelijke exploitatiecijfers hebben het college van B en W geschokt, aldus wethouder Van der Veen. Uit die gegevens blijkt dat ook een klei ner Archeon niet levensvatbaar is. Het college vindt het niet ver antwoord gemeenschapsgeld in een twijfelachtige opzet testeken, zo liet het weten. OE STEM nnor Bert Schampers socialistische politicus Guy Mathot. 7ii„ naam duikt in allerlei schan- fr' 0D maar nooit wordt zijn betrokkenheid aangetoond. Ook jf de zaak Cools gebeurt dit SfmysterieSnonie]me getuige dfe de oplossing van de moord op Cools in een stroomversnelling heeft gebracht, noemde zowel Alain Vanderbiest als een andere minister, Guy Mathot, als de opdrachtgevers. Ook zou nog een derde niet gemdentificeerde, hooggeplaatste persoon m het Van onze redactie buitenland Luik/Brussel - Het Luikse gerecl ment te verzoeken de pariemei parlementslid en oud-minister G tie wil Mathot ondervragen ov( Cools. Mathot zelf ontkent ook maar iets te maken te hebben met de moord op de Waalse socialisten leider Cools. Zijn naam valt met name in de verklaring van een anonieme getuige. Het is deze verklaring geweest die de recente arrestaties in de zaak-Cools mo- ijk heeft gemaakt, naam van Mathot viel enkele I jaren geleden ook al in verband 'met de moord. Mathot eist dat de getuige zijn identiteit prijsgeeft zodat hij zich kan verdedigen. In een interview met de Belgische radio zei de Waalse ex-minister dat 'men de zaken weer danig aan het verdraaien is en dat men de werkelijke problemen wil toe dekken'. Het pistool dat afgelopen maan dag is aangetroffen in het Ourthe-kanaal in Luik, blijkt het wapen te zijn waarmee Cools in 1991 is vermoord. Dat is gebleken uit ballistisch onderzoek op het wapen. Het pistool, dat samen met enke le andere wapens in een koffertje zat, bevatte nog twee kogels. Vol gens Brusselse onderzoekers ko men die overeen met de kogels Paramaribo (anp) - De Surinaarr kilometer ten zuidwesten van van een cocaïne-transactie opg gezin zijn aangehouden, één v; indianendorp. Justitie hoopt dat de verhoren leiden tot het opnieuw aanhou den van één van de hoofdver dachten in de aanvoer van de drugs. De man, een ondernemer uit Paramaribo, kwam vorige maand op last van de rechter op vrije voeten, zonder dat het on derzoek was afgerond. De vrijlating, na de grootste drugsvangst in de Surinaamse geschiedenis, riep veel vraagte kens op. Uit onderzoek bleek dat de ondernemer materieel ter be schikking stelde voor de verbre ding van de weg waarop het vliegtuig landde. Sinds de illegale landing van het vliegtuig met ongeveer 1250 kilo cocaïne in de omgeving van Ca- sipora in april nam de politie aan dat de dorpelingen meer van de aanvoer van de drugs uit Colom- (AD VERTE NTIE) KANTOOREFFICIEl KANTOORMACHINES-MEUBELEN KANTOORBENODIGDHEDEN TELECOMMUNICATIE g De Meeten 42 - 4706 NG Roosendaal 5 Tel. 0165 - 55 49 35 Fax 0165 - 56 49 31 Den Haag (anp) - De overheveling van verzorgingshuizen naar de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) per 1 januari 1997 komt in gevaar. Tussen staatssecretaris Terpstra van Welzijn en de provincies en vier grote steden bestaat een groot verschil van mening over het geld dat volgend jaar voor de bejaarden oorden beschikbaar zal zijn. Volgens provincies en steden is er een gat van maximaal 300 miljoen gulden, dat ten koste zal gaan van andere ouderenzorg. Als de overheveling niet doorgaat, dan betekent dit ook dat de vermogenstoets voor de bewoners van bejaardenoorden niet wordt afgeschaft. Het conflict is inmiddels zo hoog opgelopen dat de Tweede Kamer, die al met de overheve ling heeft ingestemd, de bewindsvrouw giste ren om opheldering heeft gevraagd. Terpstra kondigde direct daarop aan dat zij gistera vond nog een brief zou versturen met een toe lichting over de gehanteerde cijfers en de in terpretaties daarvan. Zij is ervan overtuigd dat partijen eruit zullen komen. Het conflict is ontstaan door een brief die Terpstra medio juli naar de provincies en vier grote steden stuurde. In die brief kiest ze voor een ander financieel kader dan ze eerder had aangekondigd. In december had ze aangege ven hoe groot het budget voor elke provincie en stad was. In de brief van juli stapte de be windsvrouw weer van die budgetfinanciering af. Steden en provincies moeten nu op basis van de capaciteit zelf de inkomsten bereke nen. Provincies en steden zijn laaiend over die handelwijze van de bewindsvrouw. „Onbe hoorlijk bestuur," aldus het IPO (de organisa tie waarin de provincies samenwerken) giste ren op een persconferentie, mede namens de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag. Zij zijn vooral boos omdat in de nieuwe regeling een gat zit van tenminste 150 miljoen gulden, dat nog kan oplopen tot 300 miljoen gulden. Volgens de provincies gaat Terpstra uit van een te lage bezettingsgraad van de verzor gingshuizen. Hoe meer bewoners, hoe hoger de kosten voor de provincies en gemeenten. Weliswaar is er dan ook een groter bedrag aan eigen bijdragen van de bewoners, maar dat komt ten goede aan de AWBZ-kas. Extra kosten voor de provincies gaan daardoor ten koste van andere ouderenzorg, voorspelt het IPO. viool en luthéal Beethoven, Fauré, Kodaly, de Falla en Ravel Dinsdag 24 september, St. Jansteen r.-k. kerk. Aanvang 20.00 uur Toegang 25.-/15.- CJP/Pas 65 5.- korting Kaartverkoop: Zuidlandtheater, 0115 695555 Boekhandel v.d. Sande, Noordstr. 55, Terneuzen of voor aanvang van het concert bij de kerk. FESTT o.l.v. Paul van Nevel met Julien Schoena DODENDANS Middeleeuwse eleg van Hugo Distier en van Saskia Macris. Donderdag 19 sept< Namen, r.-k. kerk. Aanvang 20.00 uur Toegang 25.-/15.- CJP/Pas 65 5.- kor Kaartverkoop: Zuid 0115 695555/Boekh. de, Noordstr 55, Te half uur voor aanvé r

de Stem | 1996 | | pagina 6