Groepsgewijs oversteken Vele wegen leiden naar Goes 5W (uw, de ScJtóofóae Watertoren Van de hoge Onderaardse waker HE JA, DAT KEN IK! ent mgeving- n m/v n/v AN HOOF en selectie - DËSTEM ZEELAND C4 GAOTA NOOIT NIEMER UIT NE MENS ZIJN GEDACHTEN? PASTORIEDIENSTEN PGKERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN JAN BOEMEL 5 cademie voor Beeldend. abant, vacatures voor leidingen: fotografie, ie van de Tweede Fase igen, die in de dagelijkse -retaresse m/v. .ede Fase coördinatie, ring, agendabeheer, ïnten en de administratieve omen uitvoering van het en en vormgeving de Engelse taal werken kreek. Bij voorbereiding c.q. rleg, gedurende bepaalde irden. grond van leeftijd, ervaring er maand 3.752,-) bij een met Alexandra Dikkers rk)of 076-5141354 (privé). i het meewerken en ,j(italiseerde audiovisuele •eer en onderhoud van ik van ruimten amen en bij zowel lineaire i de werkplaats Audio- |n het beleid met betrekking uur. akgebieden are opleiding fiers, producenten en lan mensen goed samen lortijden te werken. grond van leeftijd, ervaring per maand (schaal 7 BB RA) I met de heer A. Meijsen, mgeving-Programmamaken, ffprivé). Iptember a.s. en met resse) en 419 (werkplaats ant, t.a.v. de heer ganisatie, Postbus 90116, ïijds vertrek en een eerder nief kervaring op academisch- of [igheden; beroepschriften strekt tot aan- sie, is graag bereid u nadere k>rief vóór 25 september a.s. Etten-Leur, Postbus 10.100, renummer 96/23 vermelden, t aanvaarden van een functie iveau ontwikkeld. U heeft fieke cursussen gevolgd op k. Als natuurlijk leider weet en; waar nodig steekt u ook itisch ingesteld en bent u nisatie (van het magazijn)- nderneming; Jiutten; :t en bekende winkelketens ontwikkeling. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996 „JLKE Zeeuws-Vlaming kent hem niet: de Terneuzense water- ren stoer en fier staat hij sinds Lr en dag aan de zeedijk. Onbe- fien laat hij alle veranderin- !n aan zich voorbij gaan. Zijn ®zag lijkt boven alles verheven, L aanwezigheid onaantast baar. Terwijl de stad zich ont wikkelt, verandert en zich uit breidt, blijft de toren op zijn markante manier het gezicht van be Scheldestad bepalen. Niet Leen als baken voor alles wat langsvaart maar nog meer als houvast voor de Terneuzenaar, jie dreigt zijn stad te verliezen. Als deze met z'n hondje langs de dijk wandelt, blikt de toren geruststellend op hem neer. Met belangstelling volgt hij de wan delaar en ziet welwillend toe hoe deze op het bankje vlak voor hem gaat zitten. Als het hondje verder wil, krijgt de Terneuzenaar een samenzweerderig knipoogje van de toren, De verzekering dat alles hier nog bij het oude is. In de loop der jaren wisselt het uitzicht van de watertoren; imposante zeesluizen worden aangelegd, het ziekenhuis wordt gesloopt, het oude lyceum ver dwijnt. De toren lijkt het enige stabiele oriëntatiepunt. Het gemeentehuis in de Noordstraat wordt afgedankt en de toren krijgt het vervangende bouw werk als buurman. In snel tempo raakt hij zijn monopoliepositie kwijt; als hij voorzichtig naar rechts tuurt, ziet hij hoe meer en meer hoogbouw verrijst. Het lijkt alsof hem dat niets doet, maar dat is slechts schijn. Hij staat daar te staan en denkt een tikje weemoedig terug aan zijn beginjaren. Aan de tijd dat hij nog opengesteld was voor publiek. 'In die jaren', mijmert de toren, 'waren de mensen nog met weinig tevreden. Een wan deling in het zonnetje over de zeedijk met als hoogtepunt een bezoekje aan mij'. Hij weet dat de mensen tegenwoordig meer willen maar hij koestert de her innering aan de weekenden toen hele gezinnen in hun zondagse kleren door zijn buik naar boven zoefden. De opgewonden kinder stemmetjes kriebelden op een aangename manier in zijn bin nenste. In gedachten hoort hij nog de moeders die hun kroost zenuwachtig waarschuwden om niet naar beneden te vallen. Nooit zal hij vergeten hoe de mensen genoten van het uitzicht over de stad, hoe ze elkaar bekende plaatsen aanwezen, hoe ze lachend eikaars huis probeer den te ontdekken. Voorgoed is het beeld van de vele paartjes die verliefd verstrengeld tegen zijn reling leunden, in zijn herinne ring vastgeklonken. De toren staart mistroostig naar de over kant. Het publiek komt allang niet meer, de mensen wonen tegenwoordig allemaal zelf aan de zeedijk. Ze hebben hem niet meer nodig. En het donker blonde meisje met haar witte sokjes, dat vroeger altijd pro beerde om al zijn grijze steentjes te tellen, heeft dat al jaren gele den opgëgeven. Er gaat een huivering door de toren. Hij heeft gehoord dat zijn dagen geteld zijn, hij heeft het gefluister opgevangen over Roodbaard, die nog erger moet zijn dan zijn broer Blauwbaard. Onvoorstelbare plannen heeft die man met hem; hij zal zijn sil houet kwijtraken en geen kind zal ooit nog zijn steentjes kunnen tellen. De toren zucht zachtjes en hij wilde dat hij een paar tranen had. WIE kent niet de betekenis van die witte strepen over de weg....een zebrapad wordt het genoemd. Van automobilisten wordt ver langd om netjes te stoppen, opdat voetgangers de kans krij gen zonder gevaar voor lijf en leden naar de overkant te lopen. Nu zijn er auto's die zelfs voor dieren stoppen, maar ook heel wat chauffeurs vinden dat over stekend wild erg lastig. Dat maken ze de tweevoeters, die vaak in de regen staan te wach ten om ook eens te mogen, van uit hun droge en warme ver voersmiddel al toeterend duide lijk. In Vlaanderen is het over steken van een weg helemaal een hachelijke onderneming. Het komt regelmatig voor dat een volkomen in zijn recht zijnde voetganger het bekende gebaar van die stomme middel vinger te zien krijgt en een rood- aangelopen hoofd van een auto mobilist die echt niet snapt dat hij niet met 80 kilometer kan doorrazen. Een gewaarschuwd man/ vrouw let dus dubbel op. Maar zelfs na veranderingen in de verkeers wet, waarin het verplicht stop pen is vastgelegd maar de boetes uitblijven, zijn de voetgangers als wilde dieren overgeleverd aan automobilisten. De politie probeert de voetgan gers gerust te stellen en hen uit te leggen wat ze het beste kun nen doen. De volgende zin is letterlijk uit gesproken op de televisie door een politieman: „Voetgangers die veilig een zebrapad willen oversteken doen er verstandig aan dat met een groep te doen. De automobilist is dan eerder bereid te stoppen, want een bot sing zou dan schade aan zijn voertuig kunnen opleveren." Ziet u nu ook bloed voor uw ogen? (JV) DE STELLING dat een rechte lijn de korste verbinding is tus sen twee punten is niet besteed aan de vervoersonderneming ZWN. Deze voorzichtige conclusie valt althans af te leiden uit een brief van een lezeres uit Klooster- zande, waarin zij verhaalt over haar belevenissen tijdens een busreis van haar woonplaats naar Goes. Een reis via vele omwegen, om nog maar niet te spreken van extra strippen. Want wie -gewenst of onge wenst - lang rijdt, die betaalt meer, da's voor de ZWN een ijze ren wet. De briefschrijfster stapt op een woensdag in Klooster- zande op lijn 10 van 10.13 uur naar Goes, met als doel een kopje koffie bij haar nicht. Een reisje dat ze met enige regel maat maakt, en gewoonlijk staat het eerste bakkie troost dan om 11.10 uur voor haar neus. Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Wim Kooijman, Marjon Sarneel, Jeanette Vergouwen en Peter van den Assem. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- of aanmer kingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Post bus 145,4530 AC Terneuzen. Even leek het enige tijd geleden een rage te worden om in avondlijke of nachtelijke uren de stei gers rond de Willibrordus-basiliek te Hulst te beklimmen. Een levensgevaarlijke tocht, en het moge een wonder heten dat geen van de klimmers 'van de hoge' is gevallen. Voor de twijfelaars: Wie naar het topje van de basiliek kijkt, die weet nu zeker waar de bescherming vandaan komt. foto wim kooyman Niet echter ditmaal, want de ZWN heeft enige wijzigingen in de dienstregeling aangebracht.. Vele wegen leiden immers naar Rome. Een rondrit door Kruin- ingen en een noodgedwongen overstap aan het station Kruin- ingen-Yerseke op lijn 29. Met als toegift een toertje door Kapelle, de bloesem van Zuid- Beveland. En zo kwam het dat onze reiziger pas tegen twaalven, op haar bestemming arriveerde. Na een gezellige middag werd de thuisreis aanvaard: lijn 29 (van 17.51 uur) dus, met andermaal een verplicht rondje Kapelle en een even gedwongen overstap naar lijn 10 op het station. Met een even verplichte wachttijd van een hall uur ('Maar ja, 't was mooi weer'), andermaal 'sight seeing' in Kruiningen ('Eigenlijk wel een mooi dorp', meldt de schrijfster) en aankomst bij de veerboot. Bij de boot krijgen de inzittenden het 'verzoek' allen uit te stappen en beladen met tassen en pakjes te voet aan de boord van de pont te gaan. 'En verrek', verbaast de briefschrijf ster zich oprecht, 'in Perkpolder stond de bus naar Kloosterzande al te wachten, zodat ik nog om kwart voor acht daar arri veerde.' Niettemin heeft ze haar les geleerd: "Volgende keer ga ik met de fiets. Ben ik zeker sneller thuis dan met het openbaar ver voer van tegenwoordig." Het heeft weinig stof doen opwaaien, de koude rilling die enkele paragnosten vorige week door lijf en leden voelden gaan bij het betreden van een - naar hun overtuiging althans - heus spook huis in Sas van Gent. Spoken noch geesten lieten van zich zien of horen, bij dat bezoek. Nu is dui delijk waarom: het spook, of wat daar voor door mag gaan, huist even verderop in het onderaardse gangenstelsel - zeg maar de Hades - van Sas van Gent. Als portier of bewaking bijvoorbeeld. Wie wil kan er vandaag een kijkje gaan nemen. Want het is Open Monumentendag. En nu maar hopen dat Cerberus slaapt... foto wim kooyman Ons durpken is nie groot, eer klein, en wa't meest opval: t'ist'r stil. Net zo goed snachs as overdag, da maok ammel nie zo eelveel verschil. Overdag oorde wat d'autoos raien, n'n trekker die tuft lankzaom verbij. s Wa kleine gasten die lawijten; oog in de lucht kom 'n vliegmasien dichterbij. Sies van Leuven oord' op zijnen bugel spelen attij klaor is mee izjn werk. ■Att r enen dood is, oord't koor 'In Paradiso' zingen in de kerk. Vriesganzen roepen da't liefebberai is voor z'ieverast in 'n wai plakken. In de zomer vliegen die zwarte zwaolies nog, dan is de zon al lank aont zakken. Affetoe oord' ook snachs wel 's ne vlieger, gene groten en zo eel oog nie. Oene straoljaoger, zukken lik agg' in d'n oorlog zag, mee schroeven of oe noemde die 'in wijd oorde da geronk al kommen, t'oor nie echt aokelug ard en nan oord't weer wegsterven; alles tesaomen klink 't eel apart. Voor mij dan toch. Ank da d'oor deenk'k alt aon d'n oorlog t'rug. If log tan in ouw bed en om't goed te kenne volgen, lee d'ouw op ouwen rug. o wist nooit nie oft n'n Duitser was of enen van 'onzen' kant. oor dan nog, alt vroo d'ou af: wa d'ister messchien botskes aon d'and? Laotzj bommen vallen of beginne ze d'rop te schieten uit alle macht? j ,?on die man, stuik alleen messchien in die stikdonkere nacht. ae wjèreld verduisterd, nie t'minste schijntjen licht, vaneigen donk're maon. !3 im ook, de meterkes ost nie te zien, steenkoud, 'n dikke vest en zo aon? Ingelsman? Wa toetie ier talven in de nacht, nao waor is die op pad? ZnlH n®° bommen bijj'm en wie weet wat gooitij bots plat. t wel goed. aflopen? Zittij in spannuk of draoitie voor zoiets zijn and niemer om? urie zal zeggen oft ammel goed afloop, ofta vliegmasien weer t'rug thuiskom! Wie ettij achtergelaoten? 'n Vrouw die schijtend-banaud thuis zit messchien? 0Qn>t 9sat die 'n lekkere meid èt; eur foto ang in't vliegmasien ia ne vlieger overkommen, gene stroaljaoger en nie zo eel oog li'k al zee, oor k alt d'n oorlog weer. Vijftug jaor nadien! Draog ne mens da tan eel zijn leven mee? Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. J. v.d. Heijden, Clinge, tel. 0114- 312230 WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. M. Janssen, tel. 0117-461208 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid- dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. E. Erpelinck, tel. 0115- 451661. zaterdag ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. ds. A. Dingjan'. Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. ds. G. de Rond. Vlissingen ('t Anker) 9.u. ds. G. de Rond. zondag HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (St. Baafskerk): 10.30 u. ds. F. Blokland. Axel: llu. ds. Reinders, 19 u. ds. Van Elderen. Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. L. de Nood. Cadzand: geen dienst. Groede: 9.30 u. ds. A. van Andel. Hoek: 10.30 u. ds. A. van der Maas. Hontenisse: 9.30 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: dienst te IJzendijke. Hulst: llu. ds. A. de Meij Mecima. Nieuwvliet: 10 u. D. v.d. Bauw- hede. Philippine: 10 u. ds. J. Roodenberg. Retranchement: 11 u. ds. Houw- aart. Schoondijke: 9.30 u. ds. Riesebos. Sint Anna ter Muiden: geen dienst. Sint Kruis: 9 u. ds. F. Blokland. Sluis: 9.30 u. ds. Houwaart. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. M. Heijting, 19 u. ds. A. de Meij Mecima. (Opstandingskerk): 10 u. ds. J. van den Hoek. (Zieken huis De Honte): 17.45 u. Ds. D. Stap. (Ter Schorre): 10.30 u. ds. M. Taalman-de Ruiter Waterlandkerkje: 11.30 u. ds. A. van Andel. IJzendijke: 9.30 u. de heer Kruide nier. Zaamslag: 9.30 u. ds. H. Reinders. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 u. ds. R. van Elderen, 19 u. (De Vurssche) ds. R. van Elderen. Terneuzen: (Opstandingskerk) 10. 30 u. ds. ds. A. Klap. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. J. Burger. Hoek: 9.30 u. en 15 u. ds. K. Fol- kersma. Terneuzen: 9. 30 u. ds. L. Leef tink, 15 u. ds. A. Kramer. Zaamslag: 9.30 u. ds. P. Storm, 15 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. H. van der Ham. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Rave lijn'): 10 u. Johan Wulffraat. Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. K. de Jager. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9 u. dhr. J. Sinke te Oost-Souburg. Nieuwvliet: 10.30 u. drh. J. Sinke. Retranchement: 10 u. ds. G. van de Wetering. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. dr. C. Lecompte te Brasschaat. Middelburg: 11 u. ds. P. Messie te Breda. Vlissingen: 9.30 u. ds. P. Messie. NIEUW -APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. CHRISTEN GEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (Den Hoekzak) 10 u. dhr. T. van Nes. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (St. Baafskerk), 10.30 u. ds. F. Blokland te Oostende. Oostburg: (Ned. herv. kerk), 10 u. ds. C. van Duinen. Oostburg: (Gerefomeerde kerk) 10 u. ds. A. Poldervaart te Breda. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. llu. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Triniteitskerk). zond. llu. Verre zen Christus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. llu. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Aflevering 477 SOMS IS EEN terloops gemaakte opmerking voldoende om iemand weer op het rechte pad te helpen of een eind te maken aan zijn drankprobleem. Wie daarmee sukkelt kan bij ons veel goede raad krijgen, want op een rommelmarkt vonden we de 'Liederenbundel van Sobrië- tas', zeg maar het liedboek van de mannen van de Blauwe Knoop, de drankbestrijders. Het stamt uit 1912 en uit de 36 anti-drankliederen kozen we er een dat gezongen wordt op de wijze: In naam van Oranje. Of er nu in naam van Oranje altijd minder gedronken is, betwijfelen we, maar het is een lied voor jeugdige drankbestrijders staat erbij, Zijn we content dat het jeugdige er bij ons al wat af is. Zeg, heb je wel ooit van Jan Boemel gehoord, Die drinkt 's morgens vroeg, 's avonds laat! Hij gooit al zijn geld en fatsoen overboord En zwiert ied'ren dag over straat. We zien hem en zeggen: het is toch een schand! Wij hebben aan drinkers en boemlers het land, Wij, jongens van eer en fatsoen, (bis) En weet gij, hoe Jan is geworden een lap? Zijn vader bedierf hem al vroeg; Want Jantje mocht meegaan naar Jenneke Tap, En kreeg dan een slok in die kroeg. Da's lekker! zei Jan, en ras dronk hij er twee, Maar wij willen zóó met ons vader niet mee, Wij, jongens van eer en fatsoen, (bis) En Jan kreeg al gauw in de herberg veel praats, En speelde den grooten menheer; Zoo werd hij het ventje bij al zijne maats, Want altijd riep Jan: „Ik tracteer!" Hij had niet genoeg aan een groot tractement, O ja, dan zijn wij met veel minder content, Wij, jongens van eer en fatsoen, (bis) Ga voort maar Jan Boemel, wij volgen u niet! Wij willen niet worden als gij! Het drinken maakt arm, en wat bitter verdriet Wat onheil en schand' komt erbij! Wees matig en spaarzaam, zoo zingen wij luid, Dan komen wij verder in 't leven vooruit, Wij, jongens van eer en fatsoen, (bis) Pegam.

de Stem | 1996 | | pagina 47