Actie Slik start voor de vijfde keer Een nachtelijk onderzoek naar muizen PRINTEMPS WEEK-END I li Radio Delta gaat na 15 jaar verder als huisomroep POLITIE RAPPORT DUIVEN SPORT 'ULST ICCES Nieuwe bijbelcursus ZEELAND C3 -oeck b.v. TEEM BOUW nIGALOW OF OP MAAT Extra aandacht voor vervuiling van wegen door het jaarlijkse bietenvervoer Jubileum Radio Delta West-Zeeuws-Vlaamse ziekenomroep krijgt een uitgebreider publiek Inbraak Tegen vluchtheuvel Auto-inbraak Aanrijding Eenzijdig ongeval Boom op auto Autodiefstal Diefstal Telefoonautomaat Sport- en Speldag iii Terneuzen gaat niet door Peronne S)uievrain Veldspitsmuis Samenwerking Jonge en sportieve collecties getekend Escada Sport, Donaldson, Burberry en La Gaviotta. NIEUW: Polo Ralph Lauren PRINTEMPS WEEK- END XloJ BESTEM ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996 "I BriK 5pen zaterdag 7 steld voor het smaakt om het t-esseerden in nen zien. geerde in de t te bezichtigen. Indt 0114-312129. open dag Tivoli Gardens at bij Kindt •eciale im onder zeer aen. slefoon: 0114-314797 "oyale slaapkamer (24 nf) met inge- Vche. En een aparte was/droog ruime. |t hoogwaardige kunststof raam-en |ng (30 m'). Volop parkeergelegenheid lien etc. C i talloze varianten, Size dokumentatie. 'olters Systeembouw 'atertorenweg 21 351 AB Steenbergen I. 0167-563713 gelegen hoekwoning rging, woonk. 30 m2, luxe ne keuken, 4 sl.k., badk. Be- jrond v.v. lichte tegelvloer, 3 (combi 1993), riante tuin Ken (325 m2, ged. gehuurd neente). 1 groot he- ithenticiteit op zuiden, 0 m2), eet- idk. Inh. ca. t woning met woonk tisane keuken, 3 grote ftre-Tveel privacy biedende) mogelijkheid tot bouw gara- :t onderhouden vrijwel v' e woning met garage, roya witte hoekkeuken met bijkeuken, 3 grote st terend aangelegde tuin m ivacy. )PEN OPEN 3APPORT VOOP 1EN NODIG 'aarden. Bij ons is succes verzekerd VRDIJ se Makelaars Vereniging rheijden - Tel. 076- i-6931551 I van onze verslaggever Leuzen - Met het begin van de I Stencampagne gaat volgende week k Weer de Actie Slik van start. De I ne die wordt gevoerd door het 1 Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) in samenwerking met politie, wegbeheerders en verze- Lringsmaatschappijen, vindt voor Lvijfde keer plaats. ne Actie Slik doet vooral een beroep op i de landbouwers. Enkele jaren geleden zijn er door het ROVZ tienduizend sti ckers van groot formaat in de provincie verspreid, met daarop de waarschuwing 'Slik op de weg'. Van de landbouwers wordt verwacht dat ze bij het uitrijden van bieten ver vuiling van de openbare weg voorko men of zo snel mogelijk verwijderen. Maar als dat door de weersomstandig heden niet kan, kunnen ze met behulp van de stickers het verkeer waarschu wen. De respons van de kant van de land bouw in onze regio is volgens Aart Lod der van het ROVZ steeds goed geweest. „Je kunt ervan uitgaan dat er van die stickers zowat de helft in Zeeuws- Vlaanderen is terecht gekomen. We hebben een paar jaar geleden om reac ties gevraagd en de algemene tendens bij de landbouwers was toen: doorgaan. Ik denk dat met name de relatie wordt onderkend met de verkeersonveiligheid in het hele gebied," aldus Lodder. Politie en wegbeheerders constateren dat de landbouwers in het algemeen goed voldoen aan de spelregels die bij de actie horen. „Dat loopt goed. Je kunt niet op basis van enkele tientallen, die de regels aan hun laars lappen, de hele actie veroordelen. De boeren zelf vin- den'dat trouwens ook vervelend, want soms verpesten enkelen het voor de rest," zegt Lodder. Als er door de politie of wegbeheerder toch vervuiling wordt geconstateerd, wordt de veroorzaker in eerste instantie gewaarschuwd. De landbouwer krijgt de tijd om het wegdek binnen een bepaalde tijd schoon te maken. Gebeurt dat niet, dan volgt een bekeuring. Bij blikschade of letsel ten gevolge van een ongeval dat door slik is veroorzaakt, gaat het om een bedrag van 250 tot 500 gulden. Bij ernstiger gevolgen kan dat bedrag oplopen tot een paar duizend gulden. Het aantal verkeersslachtoffers door slik op de weg bedroeg in de afgelopen drie jaar twintig. Lodder heeft in ieder geval de indruk dat de actie effect heeft. „Je kunt het niet keihard maken, omdat de weersomstandigheden een sterke rol spelen. Maar dat het helpt, daarvan ben ik overtuigd." De actie loopt tot begin december. Het jubileumprogramma van Radio Delta ziet er als volgt uit: Zaterdag 14 september: Gezinsvervangend tehuis De Okkernoot, Schoondijke. Artiesten: Piet van Puyvelde e0 Frans de Schepper. Zaterdag 21 september: Ver zorgingstehuis Ter Schelde, Breskens. Artiesten: Piet van Puyvelde, accordeongroep La Musica en fanfare Excel sior. Zaterdag 28 september: Ver zorgingstehuis Coensdike, Aardenburg. Artiesten: Guus Schelfhout, Rina Marteijn en de plaatselijke fanfare. Zaterdag 5 oktober: Ver pleeghuis de Stelle, Oost burg, Artiesten: Guus Schei- fout, kinderkoor Fortissimo en de plaatselijke fanfare. Zaterdag 12 oktober: Verzor gingstehuis Huize Emmaus, IJzendijke. Artiesten: Vader Abraham, Zusjes Wouterse en de plaatselijke fanfare. Zaterdag 19 oktober: Verzor gingscentrum de Burgt, Oostburg. Artiesten: Piet Brakman en de plaatselijke fanfare. Zaterdag 26 oktober: Verzor gingstehuis Rozenoord, Sluis. Artiesten: Piet van Puyvelde, Sluisse Rakkertjes en plaatselijke fanfare. Donderdag 31 oktober: jubi leum-uitzending Ledel- theater Oostburg. Artiesten: Frank en Mirella, Twee Pin ten, Jacques Herb en duo Flair. Wethouder L.Cuelena- ere-Faes stelt de lijnverbin dingen in gebruik. Hoofdplaat - Bij een inbraak in een vakantiewoning aan de Westlangeweg zijn een televisie en een stereo-installatie gesto len. De eigenaar uit het Duitse Ubach-Palenberg ontdekte de inbraak donderdagmiddag. Hulst - Een inwoonster van Hulst deed bij de politie aan gifte van inbraak in haar auto. Ze mist haar zonnebril met een waarde van 200 gulden. De auto stond geparkeerd op het Godsplein. Terneuzen - Bij een aanrijding op het kruispunt Koegors- straat/Rijksweg N61 hebben twee auto's zware schade opge lopen. Het ongeval ontstond doordat een 32-jarige automo bilist uit het Belgische Sint Laurens geen voorrang ver leende aan een auto, bestuurd door een 30-jarige automobi liste uit Philippine. IJzendijke - Een 20-jarige automobilist uit Zaamslag raakte donderdagavond in een bocht van de Isabellaweg de macht over het stuur kwijt. Hij raakte van de weg en belandde in een sloot. De bestuurder bleef ongedeerd, zijn auto werd zwaar beschadigd. Clinge - Een 55-jarige automo bilist uit Hulst zag in de nacht van donderdag op vrijdag bij de afslag Clingeweg-'s Graven straat een vluchtheuvel over het hoofd. Zijn auto liep een deuk op. Aardenburg - Een omgewaaide boom heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in de Bogaardstraat een auto volle dig vernield. De boom legde in een storm het loodje en kwam op de auto terecht. Schoondijke - Van het Dorps plein is in de nacht van donder dag op vrijdag een blauwe Mercedes 190 D ontvreemd. De wagen, eigendom van een 33- jarige Schoondijkenaar, heeft kenteken NL-72-KV. Oostburg - Van een bedrijfster rein aan de Neringweg zijn enkele honderden meters pve- en drainagebuizen gestolen. De schade voor de eigenaar komt op 3200 gulden. Hulst - Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zater dag van een muur van het Hou tenkwartier een complete tele foonautomaat gedemonteerd en meegenomen. Van onze verslaggever Terneuzen - De Sport- en Spel dag van de organisatie Kleurrijk Terneuzen op sportpark Oude Vaart in Terneuzen gaat vandaag niet door. De organisatie durft het risico vanwege de te ver wachten slechte weersomstan digheden niet aan. „Het is te riskant," vertelde een woordvoerster gisteren. „Bij slecht weer komt de veiligheid van de sporters in gevaar en al het informatiemateriaal waait weg. Dit risico willen we niet lopen. Vandaar dat we hebben besloten de dag.niet door te laten gaan. Het is wel jammer." De organisatie denkt nu aan op korte termijn een binnenactiviteit hou den. Foto uit de oude doos van de jubilerende ziekenomroep Radio Delta. Van links naar rechts Nelleke Daansen-De Jonge, Donald de Betue, Kees de Ruijter en Rini Ver hulst. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Door Willy van Leeuwen Oostburg - Radio Delta - de radio-omroep voor zieken, bejaarden en gehandicapten in West-Zeeuws-Vlaanderen - bestaat op 31 oktober vijf tien jaar. In deze periode ver zorgde de ziekenomroep uit zendingen in het St. Antoni- usziekenhuis en verzorgings tehuis De Stelle. Maar eind oktober komen daar ook nog de Burgt in Oostburg, Huize Emmaus in IJzendijke en Ter Schelde in Breskens bij. De ziekenomroep verandert daar mee in een huisomroep met een vaste lijnverbinding naar de genoemde tehuizen. Ook het jubi leum laat men niet onopgemerkt voorbij gaan. Radio Delta werd in 1980 opge richt, uit twee groepen die al met radio doende waren. Na de bouw van een studio ging op 31 oktober 1981 de eerste uitzending de lucht in. In 1982 werden er uitzendin gen op band opgenomen en voor de tehuizen De Burgt en Ter Schelde afgedraaid. Dit alles dankzij de inzet van veel vrijwilli gers. „We hebben meestal dertig tot veertig vrijwilligers," aldus Ko Koster, secretaris van Radio Delta. Koster is al vanaf enkele maanden na de oprichting actief. „We zenden nu vijftien uur per week uit en het gaat uitstekend." Radio Delta maakte vijf jaar gele den een uitstapje naar video opnamen. „We gingen video opnamen maken in diverse dorpen en bij activiteiten. De apparatuur raakte verouderd en het kostte teveel tijd. We hebben toen beslo ten daarmee te stoppen. We draaien nog wel video's, maar de opnamen worden nu door een bedrijf uit Breskens gemaakt." Radio Delta richt zich nu weer volledig op radio. „Eerst hebben we plannen gehad om samen met Radio De Honte in Terneuzen voor heel Zeeuws-Vlaanderen programma's te maken. Dat is helaas mislukt." vervolgt Koster. „Er is nu nog wel een uitwisseling van programma's tussen ons en De Honte." De bewoners van genoemde tehui zen kunnen vanaf 31 oktober dagelijks naar Radio Delta luiste ren. „We hadden al goede contac ten met de tehuizen. We deden er één- of tweemaal per jaar al loca tie-uitzendingen. De directies reageerden allemaal enthousiast. 0,ok Aardenburg en Sluis komen aan de beurt zodra de bouwplan nen gereed zijn." Het jubileum en de verandering van zieken- naar huisomroep worden door Radio Delta de komende weken uitbundig gevierd. Het hoogtepunt van de jubileumviering zal plaatsvinden op donderdag 31 oktober. Dan zullen namelijk vierhonderd bewoners van alle West-Zeeuws- vlaamse verzorgingstehuizen een speciale jubileumuitzending bij wonen. Deze is in het Ledeltheater in Oostburg met artiesten als Frank en Mirella, De Twee Pinten, Jacques Herb en het duo Flair. De komende weken begint een toer- nee langs de diverse tehuizen, waarbij ook enkele artiesten zul len optreden. „We zijn al een jaar bezig met de voorbereidingen van deze festivi teiten," zegt Koster. „De mede werking van alle directies, zowel in de tehuizen als in het zieken- en verzorgingstehuis, is prima. We weten dat onze omroep in een behoefte voorziet, het kost veel vrije tijd. Maar het geeft wel veel voldoening." Voorlopig blijft de uitbreiding van Radio Delta beperkt tot West- Zeeuws-Vlaanderen. „Er zijn nu veertig vrijwilligers in touw, waaronder tien gastvrouwen. Er zijn 25 personen beschikbaar voor het maken van programma's en dat aantal willen we graag uit breiden." Voor Koster betekent het vijftien jarig bestaan geen mijlpaal. „Inte gendeel, Radio Delta is vijftien jaar jong. We maken nu een nieuwe start. We hebben als zie kenomroep een prima tijd gehad, maar we hebben nu weer veel jaren als huisomroep voor de boeg." Eendracht Maakt Macht Terneu zen, 137 duiven, 1226,95mpm: 1. J. de Jonge, 2,3,4,5, 7 en 9. Gebrs. Scheele, 6. P. Zegers, 8 en 10. H. Zegers. De Eendracht Terneuzen, 99 dui ven, 1225,17mpm: 1. Comb. Witte/Bruce, 2 en 3. J. van de Berg, 4. A. de Meijer, 5 en 6. J. Ver- planke, 7. F. van Cleemputte, 8, 9 en 10. G. van Houdt. Sluiskilse Reisduif, 78 duiven, 1193,19mpm: 1. Comb. Nachte gaal, 2. J. Sijs, 3, 4, 6, 7 en 10. J. Harms, 5, 8 en 9. J. van de Graaf. Volharding Westdorpe, 37 duiven, 1220,18mpm: 1. P. Baecke, 2 en 4. J. de Visser, 3. Comb. Gijsel/Istas, 5. Arn. van Paemel. De Vrede Sas van Gent, 68 oude duiven, 1222,24mpm: 1, 3, 4, 5 en 10. E. en L. Breepoel, 2. W. Winne, 6. M. van Dam, 7. B. van de Berghe, 8. P. Goossen, 9. R. Cap- paert, 74 jonge duiven, 1220,31mpm: 1, 3 en 5. G. Snel- ders, 2 en 6. W. Winne, 4 en 8. B. van de Berghe, 7. A. de Caluwé. De Reisduif Philippine, 177 dui ven, 1251,02mpm: 1, 2, 3 en 4. P. Pladdet, 5. T. de Bruijn, 6. Comb. Roegiest/Visser, 7. O. Haers, 8 en 10. J. Kornelis, 9. Comb. Wolfert. De Zeeuw Goes, 326 duiven, 1224,89mpm: 1, 3, 5, 7, 8, 9 en 10. J. Steenhard, 2. J. Eikenhout, 4. A. Merison, 6. M. Rokven. Concourscombinatie Biervliet, 136 jonge duiven, 1273,38mpm: 1, 5, 6 en 10. C. de Graaf, 2, 3 en 4. B. Provoost, 7. J. du Puy en zoon, 8. F. Dellaert, 8. C. de Regt en zoon. Eerste de Beste Schoondijke, 127 duiven, 1213,27mpm: 1, 3 en 5. P. CORnelis, 2 en 8. J. Dhont, 4. J. de Poorter, 6 en 7. E. de Wever, 9. Th. de Wever, 10. W. van de Velde en zoon. Steeds Sneller IJzendijke, 133 dui ven, 1269,20mpm: 1. M. Kuijl, 2, 4, 5, 6 en 10. Comb. Dellaert, 3 en 9. 5. van de Sande, 7. R. Thomas, 8. L. van de Velde. De Snelvliegers Oostburg, 220 duiven, 1270,80mpm: 1 en 6. J. de Smet, 2, 5, 7 en 9. R. van Hee, 3, 4 en 10. R. Daansen, 8. W. Prenen. Nog Sneller Breskens, 99 duiven, 1226,76mpm: 1 en 6. J. Stokker- man, 2, 7 en 9. H. Mookhoek en zoon, 3. Gebrs. Pijcke, 4. P. Gerna- ert en zoon, 5 en 8. S. van de Lijke, 10. Comb. Mulken/Mookhoek. Strijd in Vrede Groede, 78 duiven, 1269,57mpm: 1, 5, 6 en 7. D. Aaar- noutse, 2. A. Schaap, 3, 4 en 8. Mevrouw Buijze, 9. M. Elfrink, 10. G. Dusarduijn. De Getrouwe Duif Cadzand, 317 duiven, 1283,79mpm: 1, 2, 3, 4, 5 en 6. J. Kools, 7. D. van Kerkho ven, 8. J. van de Plasse, 9. P. Goos sen, 10. A. Duininck. Recht voor Allen Sluis, 103 dui ven, 1264,53mpm: 1, 3, 4, 5, 8 en 10. F. Baas en zoon, 2. H. van Damme, 6 en 9. P. Pielaet, 7. A. van de Bussche. VZV Hoofdplaat, 211 duiven, 1258,90mpm: 1. J. Waebeke, 2, 4, 6, 8 en 9, J. Vermeere, 3, 5 en 7. H. Calon, 10. A. Gernaert. Snelle Duif Clinge, 104 jonge duiven, 1220,0lmpm: 1. A. de Meyer, 2, 3 en 8. A. Thijs en zoon, 4 en 5. J. van Spaandonck, 6. W. Vergauwen, 7 en 10. J. van Goet- hem, 9. R. van Gaever. Van onze verslaggever Hulst - In Hulst start woensdag 18 september een nieuwe bijbelcur sus. De cursus wordt gehouden in de grote zaal van het Maristen- klooster aan de Carmelweg en staat onder leiding van prof. W. van de Riet. Het gaat om een reeks van zes tot acht bijeenkomsten op woensdag middag, telkens van 14.15 tot 16.00 uur. De deelnemers gaan tijdens de cursus op zoek naar hoe en waar in de huidige katechismus van de katholieke kerk en de bijbel komt naar voren als bron van inspiratie en wegwijzer voor het geloof in het leven. De cursus kost twintig gulden. Opgeven kan bij de pastorie of bij mevrouw T. Boon in de Moerschansstraat 4 in Hulst. Door Lucien Calle TIJDENS EEN mooie nacht gaat in het muizenkampje' om één uur de wekker af. in de grote tent is ineens bijna iedereen wakker. Snel maken de kinderen van de Jeugdgroep van De Steltkluut zich gereed ™or een nachtelijke tocht door het bos. Oeiukkig is er nog wat maanlicht, ui het bos aangekomen wordt in het half- uister begonnen met het controleren van muizenvallen. Dat gaat steeds geraffi neerder. wordt in hoog tempo gewerkt, ram, Elias en Iwan (allen 10 jaar) ren en steeds vooruit om de vallen op te spo ren. Om te voorkomen dat deze vallen gevonden worden door andere mensen, ijn ze goed verstopt en slechts met zil- ni«jes gemarkeerd. Die zilverpa piertjes reflecteren het licht van de 2aklampen. r?™iVa^,^aar^i niet altijd mee om in het ker de papiertjes te vinden. Steeds als een muis in een van de vallen is gelo- S 1S er ™ge opwinding. Hoewel er wordt" tameliik geruisloos gewerkt 7n8,r!tUiS .worc't bij zijn nekvel vastgepakt, Al* 1 niet 20 gemakkelijk kan bijten, ziin „e SS?rf en bet geslacht vastgesteld zièhr'0r? muis noS even in een door- em d Piastie bakje gedaan, zodat ieder- Dan ld'l8tïS-eVan beei g°e^ kan kijken, verrl,, i ziin vrijheid weer terug en ®Üampen.Snel het Zkht Van de deevoii12)GKevin (12>en Mirte (10) zetten Eem, d Weer teru§ en °P scherp, bom,, er wat rosse woelmuizen en CJongen. Da* is normaal herlton„ creen leert deze soorten snel (11) hn,?arin(ie (I5) en Marie-Claire n mtussen de administratie De rosse woelmuis tijdens een maaltijd. nauwkeurig bij. Val 2: woelmuis manne tje, val 6: bosmuis vrouwtje. Even later is het goed raak. Er wordt een veldspitsmuis gevangen. Deze muis komt binnen Nederland vrijwel uitsluitend in Zeeuws-Vlaanderen voor. We hebben nog niet zoveel waarnemingen van dit diertje en in deze omgeving, De Plassaert bij Koewacht, was nog geen populatie bekend. Bij spitsmuizen moet je, voor de bepaling van de soort, altijd de tandkleur even controleren. Deze muis tracteert daarbij plotseling op een flinke beet, waarmee het diertje direct zijn vrijheid verovert. Hoewel de maan steeds verder wegzakt en het dus steeds donkerder wordt, is geen van de kinderen bang. Terug bij de tenten aan gekomen duikt iedereen weer snel in de slaapzak, want in de ochtendschemer staat opnieuw een controleronde op het programma. De jongste deelneemster aan het onder- zoekskampje, Karima (8), is ook bij deze ochtendronde met geen mogelijkheid wakker te krijgen. In het vroegste och tendgloren ziet het bos er met de opko mende zon heel anders en sfeervol uit. Gelukkig worden er na afloop enkele woelmuizen en bosmuizen terug mee naar de tenten genomen, zodat ook Karima er wat te zien krijgt. Inmiddels is er ook een aardmuis gevangen. Alle muizen worden even bij elkaar in een bakje gezet, zodat de verschillende soorten goed vergeleken kunnen worden. De jeugdgroep van De Steltkluut houdt zomers regelmatig zo'n 'muizenkampje'. Daarbij snijdt het mes steeds aan ver schillende kanten. Voor de kinderen bestaat er niets spannenders dan 's nachts in het donkere bos muizen te gaan zoeken. Een opwindende vorm van natuurbeleving. Tegelijkertijd wordt er zo veel informatie verzameld over het vóórkomen van de verschillende muizen soorten in de diverse biotopen. Dat is ook nuttig voor de beheerders van de natuurterreinen. Vandaar dat bijvoor beeld Staatsbosbeheer graag toestem ming geeft voor dit soort onderzoek. Ze stelt zelfs alle vallen beschikbaar. En de muizen dan...? Ach, die zullen waar schijnlijk wel even schrikken, maar het eten smaakt goed in de inloopval en behoor je tot een zeldzame soort, dan heb je ook nog kans dat al dat gedoe bijdraagt aan een betere bescherming van je leef omgeving. Daar moet zelfs een muis toch wat voor over hebben. (ADVERTENTIE) Kaai 9, Sluis, 0117 46 16 68 M

de Stem | 1996 | | pagina 45