Nederlandse toeristen naar Irak Nominaties AKO Literatuurprijs 1996 bekendgemaakt Skeletten middeleeuwers opgegraven e^elHd DE STEM Brand in Rotterdamse school Mogelijk onderzoek vrachtpapieren El Al Bossche ex-wethouder ook uit gemeenteraad bestem Morgen zijn IKEA Delft, Eindhoven, Sliedrecht en Utrecht geopend. BINNENLAND A3 Ondanks reële kans op oorlog Verkoop van huurwoningen verdubbeld 0p zoek naar werk heeft vandaag ruim 320 vacatures. Maak er werk van Monument voor militairen die vredesmissie niet overleefden Beveiliging van Koninklijk Huis test pepergas Bouwvakkers in Apeldoorn stuiten dagelijks op tientallen botten Onderzoek naar mishandeling op basisschool Aanhouding in moordzaak Sabrina Pelizzon ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996 tannië en Ierland. on, maar vooral in er ook wolkenveld egend droog. Mid. atuur rond 18 gra otland en langs dè st enkele graden Luxemburg: In ai et weekeinde droger weer en meer zon peratuur wat 0p^ r 17 graden op zon_ Midden-Frankrijk- rdoosten eerst nog bui. Verder droog zon. Maxima van in het noordwesten 0 in de Vende'e. nkrijk: Droog en pe. t zon, maar in de Py. st ook bewolking veel plaatsen iets 0 graden. Flink wat zon en d droog. Middag- ur tussen 21 en 26 aterdag even iets rm. eleidelijk meer zon, t ook nog een enkele bui. Middagtempe- 1 het noordwesten aden, aan de costa's van 24 graden rond tot 28 nabij Malaga, sie wordt het onge- aden. e Eilanden: Perio- on, maar ook kleine en enkele bui. Mid- "atuur tussen de 25 en. en Ibiza: Flink wat ook kans op een en- weers)bui. Maxima aden. Geleidelijk minder meer zon. Maxima aden in het noorden het zuiden, and en Kreta: Met na- westen van Grieken- eers)buien. Naar het e, en zondag ook el- rwegend droog weer wat zon. Middagtem- van 24 graden in het tot 30 nabij Larisa. 'ets lagere maxima. J: Zaterdag wisselend en enkele buien, soms eer. In de Alpen valt 'uw. Zondag minder meer zon. Maxima naar een graad of 17. nd: Vrij veel bewol- egeld buiige tegen, in n ook sneeuw. In de het weekeinde meer al aan. de.-noordzijde een bui. Iets hoger zondag rond 16 in het in de omgeving van net boven 20 graden, ijk: Veel bewolking en vooral aan de noord- n de Alpen nog buien, gen ook sneeuw. Zon- zon, minder buien en de wind. Maxima ssen de 12 en 18 gra- -cirkel -onkies -misere -panter -londen -idylle -magiër -esprit -nestor -tevens COMPLIMENT I iflsterdam (anp)-H Vonhoff, oud- mi«aris van de koningin van rCingen en voorzitter van de AKO Trteratuurprijs 1996, heeft gisteren Amsterdam de zes nominaties r je literaire prijs van 100.000 gulden bekendgemaakt. nomineerde boeken zijn Terug naar i m Pan Erkoms (Rudy Kousbroek), wrdeiam (Charlotte Mutsaers), Maer- |P t wereld (Frits van Oostrom), Bol- i„u Een biografie (Willem Otterspeer), I Begeerte (Manon Uphoff) en Zionoco (Leon de Winter). Vorig jaar won Connie Palmen met haar roman De vriendschap. De prijs wordt dit jaar voor de tiende keer toegekend. De prijsuitreiking vindt plaats op 19 ok tober tijdens een rechtstreekse televisie uitzending van Sonja Barend vanuit de Beurs van Berlage in Amsterdam. De ju ry koos de zes titels uit 270 Nederlands talige boeken, zowel fictie als non-fictie, die het afgelopen jaar verschenen. De keuze was unaniem, aldus Vonhoff. Hij noemde de literaire oogst van het af gelopen jaar van 'voldoende kwaliteit en variatie'. Opvallend was het grote aantal biogra fieën. Twee maanden geleden maakte de jury een eerste keuze van 28 titels be kend. Daarop prijkten er drie. De bio grafie over Herman Heijermans van Hans Goedkoop ontbreekt op de lijst van de zes nominaties. Het boek werd vol gens Vonhoff na ampel beraad niet opge nomen. De biografieën van Van Oostrom en Otterspeer haalden wel een nomina tie. De jury was lovend over de zes titels. Kousbroeks boek werd een 'hoogtepunt uit zijn oeuvre' genoemd. Ottespeer schreef 'met groot stijlgevoel en humor' een 'magistrale' biografie. De verhalen bundel van Uphoff noemde Vonhoff een 'belangwekkend debuut'. Met de keuze voor de zes boeken ging de jury voorbij aan Huldigingen, waarvoor Alfred Kossmann in mei de Libris Lite ratuur Prijs 1996 kreeg. Die concurre rende literaire onderscheiding levert eveneens 100.000 gulden op. Het boek stond wel op de lijst van 28 gegadigden. Daarop stond ook Paarden zijn ook var kens, van de Vlaamse schrijver Guido van Heulendonk. Dat boek won eerder dit jaar de Gouden Uil van ongeveer 40.000 gulden. De Uil is volgens de ini tiatiefnemers de enige echt overschrij dende boekenprijs van Nederland en Vlaanderen. Voor de AKO Literatuur prijs 1996 zijn geen Vlaamse schrijvers genomineerd. De jury ging ook voorbij aan Gerard Re- ve (Het Boek van violet en dood), Her man Koch (Eindelijk oorlog) en Gerrit Komrij (Een zakenlunch in Sintra). De jury bestaat verder uit de literatuurcriti ci Ed van Eeden (Utrechts Nieuwsblad), Janet Luis (NRC Handelsblad), Marcel van Nieuwenborgh (De Standaard), Henk Pröpper (de Volkskrant) en Frans Roggen (De Morgen). I J; burgeroorlog tussen de Koer- Idm en de oorlogshandelingen n Irak en de Verenigde Staten i lijn voigens het organiserende geen reden tot uit- of qoaj >||om 'uadou>| uia[W30>Q „Als ik vanuit Irak ook maar enig bericht zou krijgen dat het niet veilig is, of zelf dat gevoel zou hebben, dan had ik de reis on middellijk afgezegd," aldus P. Harthoorn, eigenaar van het Nij- jse reisbureau Middle East Travel dat de tour heeft georga- Oorlogsvloot de Verenigde Staten haar oorlogsvloot rond Irak weer op volle sterkte brengt, zegt Hart hoorn niet zoveel. „Ach, zoals Saddam Hussein eerder moest la ten merken dat hij nog steeds de absolute macht heeft, zo moet Amerika nu voor het oog van de wereld een vuist maken. Maar als ze al iets beschieten zijn dat toch I Door Jan Ligthart Eindhoven - Terwijl de spanningen in en rond Irak per dag ho- r oplopen, vertrekt vandaag een groep van vijftien Neder- Isten vanaf Schiphol voor een rondreis door dit land. militaire doelwitten in de woes tijn. Tot op heden heb ik daarom geen reden gezien om de reis plannen af te breken." Het wordt voor Harthoorn, een ex-antiekhandelaar, de eerste maal dat hij een reis naar Irak or ganiseert. De trip, waarbij op Amman wordt gevlogen en met een bus over het Jordaanse vaste land naar Bagdad wordt gereisd, telt elf dagen in Irak en vijf in Jordanië. Het Koerdische gebied in Noordoost-Irak wordt niet be zocht. Wel worden plaatsen aan gedaan die zich in de no-fly-zo- nes bevinden. De deelnemers van het tourgezel schap hebben hun cultuurreis naar het oude Mesopotamië al weken geleden - lang voor de nieuwste vijandelijkheden uit braken - vastgelegd. Volgens Harthoorn hebben ze de afgelo pen week vrijwel allemaal con tact met hem gezocht. „Iedereen heeft het nieuws op de voet;.ge volgd. Maar niemand heeft zijn reis afgezegd. Voor driekwart zijn het mensen die het Midden oosten heel goed kennen en er al vaker geweest zijn. Die mensen weten ook dat in het Koerdische gebied van Irak al jarenlang pro blemen bestaan, maar hebben uit het reisschema op kunnen maken dat wij daar helemaal niet ko men. Zij zien er zelf dan ook geen bezwaar in om op dit moment Irak te bezoeken." Visa De Iraakse autoriteiten hebben het Nijmeegse reisbureautje tot twee maal toe visa voor de deel nemers toegezegd. Over de situa tie die de afgelopen weken is ont staan sinds de Verenigde Staten beschietingen uitvoerde en de Koerdische strijd met inmenging van Irak oplaaide, heeft Hart hoorn van de Iraakse zaakgelas tigde in Den Haag geen commen taar gekregen. „Maar er is een af wijkend reisplan opgesteld zodat we indien nodig in Irak een ande re route kunnen volgen. En voor het geval we morgen aan de grens van Jordanië en Irak toch visa- problemen krijgen, is er een al ternatief. Dan bezoeken we niet Irak, maar Syrië." De Bilt (anp) - De verkoop ran huurwoningen door wo ningcorporaties loopt in 1996 op tot 22.000 stuks. Dat is een verdubbeling vergeleken met 1995. Tot het jaar 2000 ver wachten de corporaties jaar lijks nog zo'n 17.000 huurwo ningen te verkopen. Dat blijkt uit een gisteren in De Bilt gepubliceerd onderzoek in opdracht van het NCIV, de koe pel voor woningcorporaties. 7oor de corporaties is het voor komen van leegstand de belang rijkste reden om vooral de duur te huurwoningen (boven 810 tuiden per maand) te verkopen. Andere argumenten zijn het ver teren van de leefbaarheid en net voorkomen van een te grote eenvormigheid van buurten en wijken. het onderzoek blijkt ook, dat de corporaties de opbrengsten uit verkopen gebruiken om in nieuwe projecten te investeren, "t leidt tot lagere huren van w te bouwen woningen, wo ningverbetering en verbetering de leefbaarheid van de wij ken, aldus NCIV. De rijksoverheid heeft weinig Pr lemen roet de verkoop van uurwoningen, zo bleek in juli jsar uit antwoorden van aatssecretaris Tommei van tosïïisvestinS °P vragen van W-Kamerlid Poppe. Het past «netoverheidsbeleid om het ei- w°ningbezit te bevorderen, "dus de bewindsman. (ADVERTENTIES) Leuke Tip oupfim v :r z'in DKEA Delft, Eindhoven, 17.00 n Utrecht geopend van 10.00 tot ur. De overige 3 vestigingen zijn gesloten. oensdag, donderdag en vrijdag hebben alle vestigingen koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0184-495 555. Een uitslaande brand in een dependance van het Albeda College aan de Breitnerstraat in Rotterdam heeft gisterochtend voor enkele honderdduizenden guldens schade veroor zaakt. Het vuur ontstond rond kwart over acht en zette binnen enkele minuten een deel van het dak volledig in vlam. Volgens direceur F. Spruit ontdekte de con ciërge het vuur, dat vermoedelijk op zolder is ontstaan in een bergplaats voor oud meubilair. Niemand raakte gewond. Het Albeda College aan de Breitnerstaat verzorgt beroepsonder wijs voor jongeren en volwassenen boven de 16 jaar, en telt 2000 leerlingen. De brandweer sloeg groot alarm omdat het schoolgebouw in een woonwijk staat. De scholieren en werkne mers zijn naar huis gestuurd. FOTO ANP Soesterberg (anp) - Er komt een monument voor Neder landse militairen die niet van hun vredesmissie zijn terug gekeerd. Het gedenkteken komt op het ve- teranenlandgoed Vrijland (bij Schaarsbergen). Het ministerie van Defensie steunt het initiatief van de Stichting Dienstverlening Veteranen en de Stichting vetera- nenlandgoed Vrijland. Staatssecretaris Meijling heeft dit gistermorgen in Soesterberg gezegd tijdens de opening van de themadag Thuisfrontzorg. Thuis- frontzorg is de opvang van en fa milie- en gezinsleden van uitge zonden militairen. Op de thema dag, een soort 'open huis', pre senteerden zich 22 in dat veld opererende hulpinstanties. Volgens Meijling past 'een ge denkteken binnen één van de grondslagen van het veteranen beleid: maatschappelijke erken ning voor wat veteranen voor Ne derland hebben betekend'. Den Haag (anp) - De beveili gingsdienst van de koninklij ke familie oefent sinds kort met spuitbusjes pepergas. De oefeneningen zijn in de eerste plaats bedoeld om na te gaan 'wat het kan en wat het doet' in het geval de beveiligers met dit wapen worden geconfronteerd. Dat zegt woordvoerder A. Fol- gerts van de beveiligingsdienst, de Divisie Koninklijke en Diplo matieke Beveiliging (DKDB). De leden van de dienst dragen het wapen zelf niet 'op de man'. Fol- gerts wil zich niet uitlaten over de vraag of leden van het konink lijk huis in de toekomst met dit wapen worden uitgerust om bela gers van het lijf te houden. Hij bevestigt dat zich onlangs bij een oefenening een incident voor deed. Een beveiliger van de dienst kreeg plotseling het peper gas in zijn gezicht gespoten. Pa niek was het gevolg totdat ie mand het slachtoffer met zijn hoofd in een emmer water duw de. TNO onderzoekt momenteel in opdracht van minister. Dijkstal van Binnenlandse Zaken of een spuitbus met pepernevel een voor de politie bruikbaar wapen kan zijn. Apeldoorn (anp) - Tientallen skeletten van mensen die in de middeleeuwen in Apeldoorn hebben geleefd, zijn gisteren aan het licht gekomen bij rio leringswerkzaamheden op het Raadhuisplein in de stad. De Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) is zeer geïnteresseerd omdat nog nooit eerder zulke grote aantal len skeletten in ongeschonden staat zijn gevonden. Volgens beleidsmedewerker mo numentenzorg H. Ummels wist de gemeente dat er botten gevon den zouden worden bij de graaf werkzaamheden. Op het huidige Raadhuisplein heeft namelijk van de twaalfde eeuw tot 1842 de Oude Kerk gestaan. Rondom de kerk was een begraafplaats. In de kerk zijn de vermogende burgers van destijds begraven. De grote hoeveelheid skeletten heeft de gemeente echter wel verrast. Sinds donderdagmiddag komen bij elke schep van de graafmachi ne schedels en botten mee naar boven. In eerste instantie besloot de gemeente de botten te verza melen in kisten. De kisten wor den herbegraven op de gemeente lijke begraafplaats aan de Soe- renseweg. Gistermorgen bleken er in de diepste lagen onder het Raadhuisplein ook volledig onge schonden skeletten te liggen. Ge meentewerkers hebben boven dien eeuwenoude familiegraven gevonden. Na overleg is besloten deze licha men elk in een aparte zak te ver pakken, zodat de Rijksdienst de skeletten wetenschappelijk kan onderzoeken. Omdat het om gro te aantallen gaat, denkt de dienst uit de beenderstructuur af te kunnen leiden hoe Apeldoorners in de vroege middeleeuwen heb ben geleefd, zegt Ummels. Vast staat al dat zij goede voedingsge woonten hadden, want vrijwel elk skelet heeft een gaaf gebit. Ais de rioleringswerkzaamheden aan de zuidkant van het plein klaar zijn gaat de gemeente aan de noordkant verder. Ummels verwacht dat daar opnieuw veel skeletten zullen worden opgegra ven. In de tweede helft van september 1 V5 De huishoudens hebben in de afgelopen jaren relatief veel elektrische apparaten aangeschaft. Magnetrons en wasdrogers scoren hoog. In 1 op de 10 huizen staat een zonnebank. Hele straten zien 's avonds blauw van ge not. Vroeger was die luxe voorbehouden aan wie het kon be talen, maar sociale diensten overwegen nu om bijstands gezinnen óf eens in de drie jaar geld te verschaffen voor dure apparatuur óf een lease-systeem te bedenken dat kopen op afbetaling vergemakkelijkt. Zou je bij aankoop of lease daar nou ook social miles bij krijgen of moet je straks juist die spaarpunten inleveren om voor zoiets in aanmerking te komen? Stel dat zo'n systeem van social miles er komt, wie houdt er dan toezicht op de puntentelling en wie garandeert dat er niet mee gesjoemeld wordt? Voor zover ik het kan bekijken, komt het toch neer op het beschikbaar stellen van je eigen spaarpotje aan het collectief. Op het moment dat je dan eindelijk zelf eens aan de beurt denkt te zijn, is het potje leeg. Zit er dan echt geen les in AOW-, VUT- en pensioen-fias co st MERIJN Den Haag (anp) - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) wil snel helderheid verschaffen over de nieuwe verwarring rond de lading van de El Al-Boeing die in oktober 1992 neer stortte in de Bijlmer. De minister sluit niet uit dat 'als daar de noodzaak voor is' er een onafhankelijk onderzoek moet komen. Dit zei de minister giste ren in Den Haag. Het tv-programma Nova toonde donderdagavond onder meer aan dat er verschillende versies be staan van vrachtbrieven van de rampvlucht. Daardoor is er op nieuw onduidelijkheid over de precieze inhoud van het toestel. Verscheidene fracties in de Twee de Kamer lieten al weten dat Jor ritsma met nadere informatie moet komen om zo eindelijk de discussie over de nasleep van de Bijlmerramp te kunnen sluiten. Jorritsma stelde nadrukkelijk dat ze tot dusver alles heeft gedaan om alle gegevens op tafel te krij gen. Ze vindt het dan ook onterecht Den Haag (anp) - De Haagse politie onderzoekt of zij stap pen moet nemen tegen een aantal leerkrachten van de Valentijnschool in de Vogel wijk. Diverse ouders van leerlingen van de school voor speciaal on derwijs hebben drie weken gele den aangifte gedaan van kinder mishandeling. Door het geweld van de leraren zouden ex-leerlingen van de school een leerachterstand heb ben opgelopen van twee jaar en met psychische klachten kampen. De Haagse wethouder van onder wijs A. van Kampen heeft afgelo pen week een interim-directeur op de school aangesteld. Die on derzoekt de zaak van binnenuit. Afgelopen mei lieten de ouders in een brief aan de wethouder weten dat de gang van zaken op de school niet normaal was. De klachten varieerden van on deskundigheid en onveiligheid tot geestelijk en lichamelijk ge weld van leerlingen door leraren. De wethouder heeft vervolgens een onderzoek toegezegd en de politie heeft inmiddels drie scho lieren ondervraagd. dat enkele Kamerleden haar be tichten van onzorgvuldigheid. Inmiddels heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat bij Nova de bewuste vrachtdocu menten opgevraagd. De hoofdre dactie geeft de stukken echter niet af omdat de bron van de journalisten volledige bescher ming wilde. „Naar goed journa listiek gebruik kunnen wij deze afspraak uiteraard niet schen den." De hoofdredactie zegt het boven dien onwaarschijnlijk te vinden dat het Bureau Vooronderzoek Luchtvaartongevallen niet in staat is om die papieren te be machtigen. De Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al vindt de jongste commotie over de verschillende vrachtdocumenten merkwaardig. De suggestie dat er is gesjoemeld met de papieren wijst El Al van de hand. Ook uit de meerdere of ficiële onderzoeken naar de gang van zaken rond de ramp is niets van dien aard gebleken, zegt een woordvoeder. El AI benadrukt dat de maat schappij al sinds het ongeluk alle medewerking geeft aan instanties en personen die officiële onder zoeken naar de ramp instelden. Van onze verslaggever Spijkenisse - De politie heeft gisteren een negentienjarige inwoonster van Spijkenisse gearresteerd in verband met betrokkenheid bij de verdwij ning en gewelddadige dood van de achttienjarige Sabrina Pelizzon. Het lichaam van Sabrina werd 18 augustus gevonden op de schor ren bij Viane in de buurt van Ou- werkerk op Schouwen-Duive- land. Het meisje was vermoord. De aangehouden vrouw wordt momenteel verhoord. Politie en justitie doen volgens woordvoerder J. van Mourick van de Zeeuwse politie geen medede lingen of er meerdere aanhoudin gen in deze zaak worden ver wacht. Den Bosch (anp) - De onlangs onder druk van de gemeenteraad opgestapte Bossche wethouder drs. P. Kagie (PvdA) legt ook zijn raadslidmaatschap neer. Een bouwvakker legt de op het Raadhuisplein in Apeldoorn opgegraven botten en schedels in een kist, foto anp onderzoekt de ROB de binnen kant van de gevonden funderin gen van de kerk. Ook daar is nog een grote hoeveelheid ongeschon den graven aanwezig. Mogelijk vinden de onderzoekers nog veel oudere skeletten, want Apel doorn wordt al in geschriften uit 792 genoemd. Dat verklaarde hij gisteren voor Omroep Brabant naar aanleiding van nieuwe commotie die is ont staan omdat hij zijn gemeentelij ke creditcard heeft gebruikt voor privé-uitgaven. Bij de burge meester is echter nog geen ont slagbrief binnengekomen, aldus een woordvoerder van de ge meente. De oud-wethouder was vrijdag niet bereikbaar voor commentaar. Kagie kwam afgelopen zomer in opspraak toen hij een voormalig bestuurslid van de lokale omroep een vuistslag toediende. Dat was voor een meerderheid in de raad aanleiding om met een motie van wantrouwen te dreigen, temeer daar er nog veel meer kritiek op zijn optreden was. Kagie hield de eer aan zichzelf en stapte op als wethouder. Deze week lekte uit dat hij danig misbruik heeft gemaakt van de creditcard die hem door de ge meente ter beschikking is gesteld. Hij betaalde daar ook allerlei persoonlijke rekeningen mee. Ambtenaren en de burgemeester hebben hem in verband daarmee al voordat hij opstapte op het matje geroepen. Kagie heeft het geld inmiddels terug betaald met de mededeling dat er slechts sprake was van een slordigheidje. De gemeente heeft besloten geen aangifte te doen omdat Kagie niet de bedoeling zou hebben ge had zichzelf te verrijken. Voor de PvdA was de nieuwe rel echter aanleiding om aan te kondigen dat voor de ex-wethouder geen plaats meer is in de fractie. Kagie oogstte tijdens de jongste gemeenteraadsverkiezing alom lof. Het zou vooral aan hem te danken zijn dat extreem-rechts uit de Bossche raad is verdwenen.

de Stem | 1996 | | pagina 3