a Nieuwe single van David Bowie alleen via Internet te horen Schrijvers moeten veel gaan praten BB Sport zonder Alcohol Componist maakt cd-rom als hulp om te stoppen bureau Planet Internet Net2Phone Newbie Etiket ïiveau eet precies uw klanten a dromen OCHT! edewerkers m/v (nmaaksters ^tratief med. TECHNIEK bv nd c.v./a.c.- urs eters ionteurs latietechniek bv [Dagblad De Stem] INTERNET E5 INTERFACE SCHIJF Terug van vakantie probeer INTERNET circa 30 medewerkers e" een uitste- 'ederland. (D) en Singapore. luctieproces: mechani- zijnen en logistiek en twikkelingen en heeft enz. enz. dat een snelle ontwik- beide benen op de ersoonlijkheidstest zal eken geschiktheid, een 'de gezien de branche, dagen sturen aan de Jent u geïnteresseerd Voor meer rtformatie kunt u contact opnemen net de heer G Rink, Commercieel Manager, telefoon (076) 597 34 51. ituur uw sollicitatie met c.v. bin- len 14 dagen naar de directie van Rabobank Zundert, Postbus 14, 4880 AA Zundert. i pakken weten i laten wapperen an de slag willen f naar/of bel Breda, 076-5204304 of 2, 076-5018018, Etten-Leur ng - klimaatbeheersing - irtechnische installaties - Ir- en gasvoorzieningen, ïergiebeheer, onderhoud lijk opererend installatie- pits- en woningbouw. ris uitbreiding van onze ing met uitstekende ar- rden; atenvergoeding; m; erkkring in een dyna- deze functie en/of ische afspraak bij de he 4817 BL Breda 1800 DG BREDA, ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996 Reacties: E-mail: L.Krijnen@uitg-zwn.nl CHIPS BITES Via de PC weg met de sigaret Ook geprobeerd te stoppen met roken tijdens de vakantie? En weer niet gelukt? Omdat de rest van het gezin het slechte humeur van de wils krachtige stopper niet langer wenste te verdra gen? Of omdat je zo gestresst raakte van de Franse automobilisten? Zelf zou je het wel ge kund hebben, als die anderen maar hadden meegewerkt. Geen zorg, er komen nieuwe kan sen. De Veldhovense componist Raimond Lap heeft een cd-rom gemaakt voor iedereen die er echt van af wil. Maar zelf steekt hij ze nog gere geld op. Dat zie je niet meer in Amerika: tophonkballers die reclame voor sigaretten maken... Raimond Lap Door Nico Koolsbergen Roken veroorzaakt kanker. Het kan hartklachten geven. Het brengt de gezondheid ern stige schade toe. De waarschu wing staat op alle tabakspro ducten. Ook zonder die tekst weten alle rokers hoe gevaarlijk hun gewoonte is. Waarom ze dan toch roken? Ze zijn ver slaafd, vinden het lekker, weten niet wat ze anders met hun han den moeten doen. Filmhelden roken niet meer. Bij stoere mannen als John Wayne of Humphrey Bogart was roken vanzelfsprekend. In de films van nu zijn rokers schurken of er zit een steekje aan los. Je ziet het aan de manier waarop ze hun kankerstokje opsteken. Met die gluiperige oogopslag en die steelse gebaren. Bogart en Way ne kregen beiden longkanker. Bogart stierf eraan, Wayne kwam de ziekte via een operatie te boven en tobde nog enkele ja- FOTO MARC BOLStUS ren voort. Zelfs Lucky Luke is gestopt. Raimond Lap (36) uit Veldho ven leeft en rookt nog. Maar wil er wel van af, van het roken dan. Ter wille van zijn drie kin deren, ter wille van zich zelf. Omdat hij geen slaaf van de ta bak wil zijn. „Af en toe probeer ik te stoppen. Dat duurt ander halve dag en dan denk ik: 'Wat is het leven toch een beerput'. Dan steek ik er een op en gaat de beerput weg." Lap is componist. Een eigen tijdse muziekmaker, die de ga rage van zijn woning omge bouwd heeft tot geluidsstudio. Omgeven door computers, met een geweldige synthetiser en een knots van een mengpaneel schept hij daar zijn composities. „Als Bach of Mozart computers hadden gehad, zouden ze die absoluut hebben gebruikt." Raimond Lap maakt naast mu ziek, complete cd-roms, met (bewegende) beelden en gelui den. Multimedia heet dat. Een van die cd-roms is 'Kreatief stoppen met roken'. Lap is, zegt hij, bij het maken hiervan zich van zijn eigen verslaving be wust geworden. Hij heeft op ba sis van zijn eigen stoppogingen geprobeerd de kijker/luisteraar aan het denken te zetten over het roken. Aan de hand van al- lerlei vragen - men moet ant woorden intikken of aankrui sen - wordt vastgesteld of er een spoortje echte wil is om met roken te stoppen. Die moet er zijn, anders is alle inspanning vergeefs. Raimond Lap zet rokers serieus aan het denken. Bij de start van de cd-rom - die verdeeld is in 'stimulans-tracks' met uiteenlo pende overwegingen om te stoppen - voert de gebruiker zijn persoonlijke gegevens in en daarna ontrolt zich een schouwspel van tekst, muziek, geluid, bewegende beelden. En dat is af en toe goed voor een flinke schok. Je hoort dat je een moordenaar bent, van jezelf, maar je weet de dag van de moord niet. Als je de executie datum zou weten, wat dan? „Je staat in de krant," klinkt het uit de luidsprekers en je ziet een plaatje van een krant met een stukje tekst waar nog net de naam van Raimond Lap te lezen valt. En nog eens klinkt het: „Je staat in de krant" en dan ver schijnt een overlijdensadver tentie. Met je eigen naam. Ge lukkig zonder datum. De risico's van het roken komen aan bod. Een plaatje van een jonge vrouw. Gesproken tekst: „Dit is Angelique. Ze slaapt niet. Ze is dood." Angelique vond roken altijd zo gezellig. De positieve kanten van het stop pen krijgen veel aandacht. „Je ademt je schoon." Je zelfrespect komt terug. Een symbolische handeling hoort erbij: begraaf de asbak met je laatste peuk. De peuk is het lichaam, de asbak de doodskist. Begraaf ze letter lijk. Zou het helpen? Zo'n cd-rom zet de roker aan het denken. Dat zal die vreselijke Club van Actieve Nietrokers - vreselijk vanwege de opgeheven vingers en een totaal gebrek aan hu mor - niet gauw lukken. Al heeft de CAN in ander opzicht wel gezegevierd. De sigaret en aanverwanten zijn maatschappelijk niet lan ger geaccepteerd. Ook al blijkt uit recent onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek dat Nederland in de jaren negentig niet minder is gaan ro ken. De aanpak van Lap biedt meer kans. „Het is een bewustwor dingsproces, geen wondermid del," zegt de componist. „Ik ben me ervan bewust geworden dat ik zelf nog twijfel. Ik zoek die ene opmerking die me ervan af kan helpen. Ik wil denk ik nog niet stoppen. Als je niet wilt, als je geen sprankje wil hebt, helpt niets. Dat heb ik in elk geval ontdekt." ■De cd-rom Kreatief stoppen met roken is voor 25 a 30 gulden te koop in warenhuizen en platen zaken. Vereist is een pc met Windows. Los Angeles - De nieuwe single van de Engel se popartiest David Bowie is sinds afgelopen woensdag te downloaden vanaf Internet. Vol gens Virgin Records, de platenmaatschappij die Bowie onder contract heeft, is het de eer ste keer dat een muzikant een compleet lied via het wereldwijde computernetwerk uit brengt. Het nummer 'Telling lies' staat op Bowies of ficiële Intemet-site (http://www.davidbo- wie.com). Internet-gebruikers kunnen drie versies van het lied direct beluisteren of gratis downloa den naar hun eigen computer. De geluids kwaliteit is vergelijkbaar met die van een compact disc. Het nummer, dat Bowie voor zijn nieuwe al bum heeft opgenomen en onlangs tijdens concerten in Europa ten gehore bracht, zal niet in de winkels te koop zijn en ook niet op de radio worden gedraaid. Voordat zijn nieuwe single officieel werd ge lanceerd, geeft Bowie in de nacht van woens dag op donderdag een 'cyherconferentie' op het Internet. Fans mochten vragen stellen aan de artiest zelf en twee nep-Bowies, waar na ze konden gokken welk antwoord van hun idool was. Niemand weet hoe het world wide web er over een jaar uitziet, laat staan over vijf jaar. Niemand weet weet wat er allemaal zal gebeuren onder invloed van de veranderingen op het web. leder avond zet ik met stekende en tranende ogen die vier kante kristallen bol uit, waar ik iede- |o dag meer vragen dan antwoor den tegenkom. Meningen zat, van deskundigen of van wat daarvoor zo praag door wil gaan, daar niet van, maar of je er wat aan hebt weet je nooit. Of het boek uiteindelijk wel of niet verdwijnen zal bijvoorbeeld. Ik heb daar ook al eens voorzichtig een be schouwing aan gewijd en de conclu sie was geloof ik dat er vooralsnog ™ks te concluderen viel. De afgelo pen week heb ik uit nieuwsgierig- dem een compleet boek van Kerouac gedownload, dat ergens onder een van die Amerikaanse ho mepages hing. Ik kan me niet voor tellen dat dat met toestemming van een uitgever gebeurd is, of zijn de echten, Jack heeft immers in 1969 '|n laatste teug whiskey genomen, inmiddels verjaard? oeit er ook allemaal niet toe, waar et hier om gaat is dat het met een atsoenlijk modem mogelijk is om en compleet boek binnen tien mi- sliij ^artk sc^te zetten, tel dat ik dat ding wil printen. Vijf- onderd vel printpapier kost onge veer een tientje, dus voor een paar gulden is dat boek geprint. Hoeveel vel gaat zo'n inktpatroon van Hew lett Packard eigenlijk mee? Die din gen zijn nogal aan de prijzige kant, een tientje of vijf. Ik ken overigens een paar mensen die zo'n inkpatroon navullen met behulp van een fors uitgevallen in jectiespuit. Dienaagaande een goede raad: niet bij de apotheek om de grootste mo gelijke injektiespuit vragen, terwijl je de avond daarvoor toevallig wat laat doorgezakt bent op een verjaar dagsfeestje. Ik heb dat een keer ge daan, omdat ik zo'n ding wilde ge bruiken om wat tectyl in met' andere middelen onbereikbare plekken in een oude auto te spuiten en bij de Gamma ble ken injectiespuiten niet voor handen. Wat die apotheker al lemaal dacht weet ik niet, maar ik kreeg er in ieder geval geen mee. Toen ik over die tectyl be gon trok-ie een wenkbrauw op, want die stond blijkbaar nog niet in het grote smoezenboek waarin alle apotekers noteren met welke voor wendselen junks aan spuiten probe ren te komen. Hoe dan ook, als het mogelijk is om een compleet boek snel te downloa den zal dat vaker gaan gebeuren. Het vervolgtraject bestaat uit ver schillende mogelijkheden: je drukt het af, of je leest het op een beeld scherm. Zo'n 17-inch monitor neem je niet mee naar bed, maar die lap tops worden intussen wel steeds be ter. Ik kan daarover meepraten nu ik eindelijk voor de ontvangst van mijn van bedrijfswege nieuwe speeltje heb moegen tekenen. OP dat TFT- scherm van die Toshiba staat een fo to alsof het een uitvergrote dia is en ook de letters zijn zo haarscherp en trillingvrij dat dat net zo prettig leest als zwarte letters op een vel wit pa pier. Ook dat ding neem je nog niet mee naar bed, want het is altijd nog een paar kilo en het is niet handig. Maar als deze ontwikkelingen zich consequenties. Voor uitgevers, voor drukkerijen, voor schrijvers. Ik las er gens de opvatting dat schrijvers in de nabije toekomst voor niets zullen moeten gaan schrijven. Niks te ma ken met uitgevers en rechten. Ge woon een boek schrijven en gratis publiceren op het web. Dat is, afge zien van het schrijven zelf, een fluit je van een cent. ledereen kan voor betrekkelijk weinig geld een paar megabyte ruimte op een server hu ren en daar past een debuut moeite loos in. Iedere schrijver kan dat doen, en iedere schrijver in spe kan op die manier de hele wereld berei ken zonder dat hij eerst jarenlang Door Léon Krijnen doorzetten, en dan doen ze dus, duurt het geen twee jaar meer of er is een platte lezer van een paar ons, waar je voor het slapen gaan even een boek inlaadt, en dat ding neem je dan wel mee naar bed. Ik stel me voor dat er maar een paar knoppen op zitten, om vooruit of achteruit te bladeren, en dat is het dan wel. Die gang van zaken heeft nogal wat langs allerlei uitgevers hoeft lopen te leuren. Wat zo'n schrijver straks wél nodig hoopt te hebben is een goed mana- gemèntsbureau dat zijn afspraken gaat regelen. Als zijn boek niet gelezen wordt, is hij alleen de tijd kwijt die hij aan het schrijven besteed heeft en de be scheiden investering die het plaat sen op en het onderhoud van de web-server heeft geëist heeft. Wordt het boek wel een hit, dan breekt de oogsttijd aan. De schrijver, die dankzij zijn gratis boek op het web de status bekend bereikt, zal de boer op moeten en zijn succes uit moeten gaan melken. Met spreek beurten van Vlissingen tot Delfzijl, zoals hier in de lande sommige schrijvers al meer verdienen dan met de verkoop van hun boeken, met het zetten van handtekingen bij bra derieën, het openen van computer winkels misschien. Schrijvers zullen in de toekomst vooral veel moeten gaan praten om aan hun geld te ko men. Intussen is het zover nog niet, en profiteren ook de traditione le uitgevers en boekhandels van de mogelijkheden van In ternet. Twee aardige start adressen dienaangaande zijn het Amerikaamse Amazon books en het Nederlandse Boeknet. Wie graag Engelse boeken leest, moet zeker eens gaan rondstruinen bij Amazon Books. Amazon levert wereldwijd en zit zelfs nog iets onder de tarieven van de Akerikaanse boekhandels, leder een die daar wel eens een boek ge kocht heeft, kent het enorme prijs verschil en zelfs als er een paar tien tjes voor de frankering bijkomen, is zo'n boek stukken goedkoper dan in een Nederlandse boekhandel. Boeknet is een Nederlandse site die zeer compleet is en waar een biblio fiel met beschikking over een Inter- net-aansluiting alles van zijn gading vinden kan. Vergelijk zelf maar eens de prijzen in Nederland en Amerika aan de hand van Boeknet en Ama zon Books. De adressen staan in de ze Interface zoals hij op onze websi te staat. Het adres van de site staat bovenaan deze pagina. Wie voor de verandering flink wil la chen, maar nog niet weet waarover, moet maar eens een kijkje nemen bij het Engelse humornet. Op de voor pagina prijken de koppen van de Blues Brothers en van de Young Ones en daar kun je kiezen uit een groot aantal hoofd-indexen. Zoals bijvoorbeeld Amerikaans, British, academie, random, stand-up, goo dies en nog wat van dat soort werk. En natuurlijk zijn er voor de echte liefhebbers dialogen en scripts uit ondermeer Fawlty Towers, het ver zamelde werk van Monthy Python en Rowan Atkinson te vinden. Zelfs een sound-file van 'Wheels on fire' stond erop, zijnde de titelsong van de 'Absolutely Fabulous Site'. Alleen jammer dat die splinternieuwe Tos hiba om de een of andere reden vastloopt als ik zo'n sound-file bin nen probeer te halen. Dat probleempje probeer ik dit weekeinde eerst maar eens op te lossen. De nieuwste software van Pla net Internet (de hoofdmoot is een aangepaste versie van Netscape) brengt de gebruiker hoe dan ook altijd eerst naar de website van Planet Internet zelf: http://www.pi.net. Dat is niet uit te schakelen, meldt de service-desk desgevraagd. Planet Internet kan via die pagina zichzelf in het zonnetje zetten maar belangrijker is dat via deze procedure tegelijk wat se curity wordt geregeld. PI is de enige Nederlandse provider die veilige beta ling via het Internet belooft. Supergoedkoop telefoneren met Amerika kan via Net2Phone. Op het adres http://www.net2phone.com is de benodigde software te vinden. Wie inge logd is op het Internet, kan dan via computer, microfoon en geluidskaart bellen met een gewone telefoon. De andere kant hoeft dus niet eens een computer te hebben. Bellen naar de VS kost van waar ook ter wereld 10 dollarcent per minuut. Andere landen zijn duurder (de prijslijst staat op de site) maar vaak nog goedkoper dan de PTT. Er zijn meer van die diensten maar voordeliger dan deze zijn we niet tegen gekomen. Wie zijn computerkennis niet bijhoudt, is na vijf jaar een newbie, een be ginneling. Jaren lang was dit de vuistregel. De snelle uitwisseling van gege vens via het Internet heeft de ontwikkelingen echter zo versneld dat die ter mijn nu nog maar vijf maanden bedraagt. Dat beweert tenminste Sun Mi crosystems, het bedrijf dat de programmeertaal Java voor het Internet heeft ontwikkeld. Etiketten Drukkerij is een nieuw programma van de Nederlandse uitgeverij Domus. Om snel etiketten te maken, met tekst, plaatjes en zo nodig auto matisch nummeren van een serie. Vooraf is te zien hoe de etiketten over het printvel verdeeld worden. Men kan formaat en verdeling gemakkelijk aanpassen. Het programma (ƒ39,95 op cd-rom) is voor Windows 3.x of Windows 95. Nog maar enkele maanden geleden bracht Domus Pret-Etiket op de markt, om speelse etiketten te maken. Dit nieuwe programma is voor het serieu ze werk. Door Nico Koolsbergen Sport op de televisie? Hoeft niet meer. Waarom zou je. Van zon dagse vechtpartijen en dronken supporters hebben we intussen de buik vol. En er is een alterna tief: sport op de computer. Computerspellen worden steeds realistischer. Echte sport op het computer scherm die wat beelden, sup porters, geluid en spanning niet meer onderdoet voor wat op de tv gebeurt. En dat zonder de wekelijkse verbouwde treinen of gesloopte stadions. Echte sport, zoals het bedoeld was. Microsoft brengt een serie spel len op de markt, die de werke lijkheid verbazend dicht bena deren. Voetbal bijvoorbeeld, maar ook basketbal en golf. Al lemaal wel afgestemd op de si tuatie in de VS, maar daarom niet minder knap. Wie de Ame rikaanse basketbalcompetitie wil naspelen, krijgt daartoe alle mogelijkheden. Alle clubs uit de nationale competitie zitten erin, plus informatie over de laatste honderd wedstrijden, plus de sterkten en speelstijlen van vele spelers. Het mooiste moment komt als het spel eenmaal draait. Op het scherm verschij nen bijna levensechte mensen, juichende supporters, sterke en minder succesvolle spelers die allemaal maar één doel hebben: die bal moet het net in. Idem di to met voetbal (soccer). Of met golf, waar de speler een echt mens lijkt op een realistische golfbaan. Bij deze spellen wordt een vorm van kunstmatige in telligentie toegepast, waardoor steeds nieuwe dingen gebeuren. Bij het starten van een tweede ronde van de zelfde teams, ver loopt de wedstrijd toch anders. Deze spellen verschijnen uit sluitend op cd-rom en werken alleen onder Windows 95. Dat biedt, zegt Microsoft, veel meer spelmogelijkheden. Geluid, plaatjes en video zijn zo'n on losmakelijk onderdeel van Win dows dat de spellen sneller en gelikter kunnen zijn dan hun te genhangers onder DOS. Om dat te bewijzen, brengt Microsoft voor Windows 95 nog meer spellen op de markt, ook van ty pes die vergelijkbaar zijn met wereldhits als Doom of Quake. CD-ROM RECENSIES Deadly Tide bijvoorbeeld of Hellbender, beide science-fic tion van de bovenste plank. Kenners uit Hollywood - onder meer de makers van Star Trek, the Next Generation - hebben eraan meegewerkt en dat is te zien. De beelden zijn adembe nemend, de figuren net echt. Geluidseffecten worden bewust gebruikt om sfeer te creëren of de spanning op te voeren. Hell bender bijvoorbeeld is een on versneden 'space opera', een oorlog tussen de sterren. De hit te lijkt soms van het scherm te spatten. Een spel dat het geheid gaat maken, is Monster Truck Mad ness. Racen met opgefokte en omgebouwde trucks, dwars door alles heen. Een typisch Amerikaanse 'sport' die in Eu ropa weinig bekend is. De spe lers kunnen zelf hun trucks op bouwen en tijdens de races is het mogelijk stiekem in de cabi ne -zeg maar gerust cockpit- van de tegenstander te kijken. MS Flight Simulator kost ƒ129,95 en is leverbaar vanaf november. Deadly Tide, Hell bender, Close Combat en Mon ster Truck Madness verschijnen dezer dagen, prijs 99,95. De overige spellen zijn in oktober leverbaar voor 79,95. Alles al leen op cd-rom en voor Win dows 95. Persoonlijke begeleiding. Snel aangesloten. Lokaal tarief voor 076 0168 0165 0162 0161 vanaf 22,50 p.mnd. Bel vandaag nog voor de folder. QStone Services B.V. tel./fax: 076-542 77 53

de Stem | 1996 | | pagina 29