■gen ellers 748.- Chemische industrie krabbelt op ;t ideel. Industriebond uiteindelijk winnaar in grootmetaal [Jet Hotelkantoor: een werkplek voor flexibele ambtenaren Kabinet weigert tuinders T, Toeleveranciers I offshore-industrie gaan kopje onder' verhuissubsidie Volker Stevin zoekt partners ondanks uitstekend resultaat Red Band Venco heeft er een 'broertje' bij bestem Analyse economie KORT ECONOMIE A6 gelijk combi-pakket fox Explorer® en ketline Jazz® ^mium Plus service L is slechts een klein voor leid van de service die het I Lwe door de Rijksgebouwen- list (Kgd) gerealiseerde kan- lniorsebouw biedt. Dieptepunt lijkt weer voorbij 4 T PUNTO 60SX OMFORT- EXTRA'S Kaderleden FNV steunen akkoord na maandenlang moeizaam erhandelen kwam er dinsdag- Partners ECT kunnen Nedlloyd uitkopen Oosterveer van Hero naar Iglo-OIa Benzine een cent duurder Rabobank en VNU samen op Internet NS krijgen er concurrent bij met ski-trein 1BER 1996 1111 DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1996 I -ale combinatie voor maximale ;baarheid. Inclusief één grote kaart die voor beide toestellen gebruiken. Samen bieden ze optimale gebruiksfuncties. I-jarig SuperSpace abonnement 1.098.- (excl. BTW) -jarig SuperSpace lement ,448,- voor 948,- itis carkit n zaktelefoon Marco P0I0+, in+ of Jazz met een 3- of g SuperSpace-abonnement. atïs 3 jaar toestel van PTT Telecom een 3-jarig SuperSpace Snement. Door Martijn Kamans (anp) „Haag - Pepermuntjes zit- jp„ in het standaardpakket, bier niet. I«zogenoemde Hotelkantoor is teren in Den Haag aan de bui- ILaeht gepresenteerd Zo'n Ihpetie al het meubilair staat op 1 «l ies „In dit pand staat dan I k „iets vast, zowel letterlijk 'als figuurlijk," concludeert ar- IchitectR- Stringa. rDicht bij allerlei instellingen moet het pand een werkplek worden voor ambtenaren die werken aan een ad-hoc project, een tijdelijke missie. De moderne kantoorfaciliteit is gehuisvest in het monumentale pand van het voormalige Rijks archief aan het Bleijenburg in het hartje van de Hofstad. Het ligt op een steenworp afstand van een groot aantal ministeries, het parlementsgebouw, winkels en het Centraal Station. Het idee ontstond zo'n twee jaar geleden. Ook bij de overheid kreeg toen het idee de overhand dat flexibeler huisvesting nieu we mogelijkheden bood. De ideeën resulteerden in een verandering van de bestaande huisvesting (werkplek niet lan ger voor één ambtenaar) en in kantoorinnovatie-projecten. Naast het Hotelkantoor in Den Haag werd dat bij voorbeeld een satellietkantoor in Arnhem. Ook daar kunnen ambtenaren gere geld bij elkaar komen om te ver gaderen, zowel 'live' als per tele werk-verbinding. Al met al leveren deze wissel werkplekken een grote ruimte-, winst, flexibiliteit en terugdrin ging van de automobiliteit op. Ambtenaren zijn niet langer ge bonden aan een puur eigen werkplek, maar zoeken een plaats op zo dicht mogelijk bij het werkgebied. Daarnaast kun nen ze vanuit huis werken. Het Hotelkantoor biedt kleine teams van ambtenaren die enke le weken of maanden met elkaar moeten samenwerken aan een bepaald project een onderko men. Het is de bedoeling dat' de ge bruikers hun eigen ideale werk wijze kunnen samenstellen. Zo kan een ruimte met twee bu reaus in een mum van tijd veran deren in klein kantoortuintje door enkele bureaus aan te schuiven. De naam Hotelkantoor zou wat verwarring kunnen scheppen want slapen kun je er nog net niet. „Wel bijna," licht Stringa toe. „Bij de balie kun je namelijk veel zaken in één keer regelen, zo ook een kamer bij een hotel boeken." Verder regelt de 'office-mana ger', die zijn domicilie naast de balie heeft, onder meer kinder opvang, secretariële ondersteu ning en' bij voorbeeld bioscoop- of treinkaartjes als daar behoef te aan is. Alles is gebaseerd op de filosofie dat werken niet langer een afge perkt kantoor en afgebakende tijdsspanne vergt. Volgens de architect is het be drijfsleven al afgestapt van het idee dat werken in een kantoor er perse zo behoort uit te zien. „Het kan daar best voorkomen dat een werknemer bepaalde re laties onderhoudt in een café. Werken is steeds meer communi ceren. Werkgevers kijken niet naar de aanwezigheid van hun werknemers, maar naar wat ze presteren." Voor de overheid gaat een be zoekje aan het café in de baas z'n tijd misschien net iets te ver. Het Hotelkantoor is daarvoor vol gens Stringa een redelijk alter natief. En bier mag dan niet in het standaardpakket zitten, maar bestellen kan altijd. Niet bij de barman, maar bij de office manager. [Leidschendam (anp) - De neergaande lijn in de economische lontwikkeling van de chemische industrie, die in de tweede helft |van 1995 inzette met hoge voorraden en dalende verkoopprij- m, heeft in de eerste helft van 1996 het laagste punt bereikt. Prijzen excl. BTW. Prijzen gelden alleen als tegelijkertijd een abonne ment op Het Mobiele Netwerk van PTT Telecom wordt afgesloten. Eén aanbieding per klant. imatie: Bij een nieuwe aansluiting is legiti- t verplicht met een geldig legitimatiebewijs, Lfschrift van bank/giro betalingoverzicht (niet f dan 1 maand) en (voor zakelijke klanten) Bittreksel van KvK (niet ouder dan 1 jaar). riedingen geldig t/m 30 september 1996. A officieel dealer ptt telecom A.P.S. 076-5870800; Automat I "714050; TB BAM B.V. 076-5787888 ÏSENDAAL: Next Telecommunicat# neester 0168-323590. ZUNDERT. Ije verkoopprijzen van de belang- rijkste chemische producten lij ken zich te herstellen en de indus- e krijgt naar verwachting in de e jaarhelft de opgaande lijn i te pakken. De Vereniging van de Nederland se Industrie VNCI con- dudeert dit op basis van gegevens n het Centraal Bureau voor de atistiek en signalen van haar le- I den. De branchevereniging schat dat jde chemische industrie in de eer ie zes maanden van dit jaar een omzet 23,9 miljard gulden heeft 7 procent minder dan in j de eerste helft van 1995. I De winst dook 31 procent omlaag naar 2 miljard gulden. Een hogere olieprijs en 100 miljoen gulden meer aan milieukosten waren daar debet aan. Ook de beschei den groei van de economie in Eu ropa, en vooral in Duitsland, is een belangrijke oorzaak van de dalende omzet en winst. De productie nam in het eerste halfjaar af met 1,5 procent, waar door onder meer de bezettings graad in de industrie afnam van 88 naar 86,5 procent. De investe ringen groeiden met 15 procent tot 1,6 miljard gulden. Inmiddels neemt het consumen tenvertrouwen in Nederland weer toe, wat gestegen binnenenlandse bestedingen betekent. Vooral de vraag uit de bouw en de verpak kingsindustrie stijgt weer. Amsterdam (anp) - Als de overheid niet binnen drie jaar met een industriebeleid voor de on- en offshore industrie komt, gaat een groot deel van 300 toeleveranciers in het internationale ge weld ten onder. Bij die bedrijven werken 22.000 mensen. De werkgelegenheid is er al 5 procent teruggelopen. Dit stelt directeur E. Lastdrager afdwingen dat oliemaatschappij- de IR0, de branchevereni ging voor toeleveranciers in de gas- en olie-industrie. „De Ne derlandse concessies zijn te vrij blijvend. Het is een gemiste kans ran de overheid om industriebe leid te voeren." De overheid moet volgens haar ■neer eisen stellen als zij een con- eessie verleent voor oliewinning de Noordzee, Daarmee kan ze O,- met ling •htiging Totale waarde f 4.875,- U betaalt slechts f UW VOORDEEL f 3.275, idrag krijgt voor uw huidige at dit hèt moment is voor een smaking met de Fiat Punto. 3RD. OOOB Vraag naar de exacte voorwaarden. 076 - 5222533 ■EL. 076-5037088 J65-312516 694564 .-5972303 "outen (anp) - De kaderleden de Industriebond FNV die in de metaal- en elektrotechnische ffldustrie (grootmetaal) werken, ®an achter het principeakkoord fior een nieuwe CAO. bet kader werd gisteren door e onderhandelaar M. Hagen gelicht over het principeak- oord. Unaniem steunden zij het resultaat. Overigens moeten de W'one leden nog stemmen over akkoord. Deze stemmingen saan nog weken duren. en, toeleveranciers en kennisin stituten nauw gaan samenwer ken. Alleen door zo'n bundeling kun nen kosten bespaard worden en krijgt de sector de kracht en om vang om op de wereldmarkt staande te blijven. Ook levert het een technologie- en kennisimpuls op die weer zijn uitstraling naar de industrie kan hebben. „De situatie is bedreigend. Als er niets gebeurd houdt Nederland een laagwaardige assemblage-in dustrie over. De kennis lekt dan weg. De basis is nu goed, 70 pro cent van wat de toeleveranciers voor de off-shore maken, gaat naar het buitenland. Een actieve rol van de overheid is volgens de IRO noodzakelijk. Het wordt steeds duurder om op de Noordzee olie te winnen. De druk op toeleveranciers om goedkoop werk te leveren is groot. De olie maatschappijen spelen op een wereldmarkt. Die gaan daar olie- winnen waar de grootste marges te halen zijn. Zij zullen het initia tief niet nemen om in Nederland de bundeling op gang te brengen. Red Band Venco-directeur P. de Ries FOTO COR VIVEEN Inlijving Malaco vesterkt positie CSM in suikerwerk Door Paul Verlinden Breda - Het voedingsmidde lenconcern CSM verwacht nog deze maand de koop af te ronden van het Scandinavi sche snoepbedrijf Malaco. Door de transactie staat de Bre dase CSM-dochter Red Band Venco niet meer alleen in het concern als het gaat om de pro ductie van suikerwerk. „CSM wilde graag uitbreiden in suikerwerk," zegt Red Band Venco-directeur P. de Ries. „Dat is prettig voor ons, want binnen de levensmiddelendivisie van CSM stonden we toch een beetje apart. Bedrijven als Honig en Hak noemen we altijd onze zus jes, maar met Malaco hebben we er een broertje bij." Met Malaco erbij wordt CSM met een marktaandeel van 20 procent de grootste speler in drop in Noord-West-Europa. De omzet in zoetwaren verdubbelt vrijwel. CSM koopt Malaco van Kraft Freia Marabou (een dochter van Philip Morris). Het bedrijf is voornamelijk actief in Dene marken, Noorwegen en Zweden, draait een omzet van 215 mil joen gulden en heeft 780 mede werkers. Red Band Venco is qua omzet (vorig jaar 210 miljoen gulden) nagenoeg even groot als zijn nieuwe 'broertje'. Het Bredase bedrijf heeft echter veel minder werknemers: 480. „Malaco heeft een hele grote verkooporganisa tie die direct met de winkeliers handelt," verklaart de Ries het verschil, „terwijl in Nederland de verkoop veel centraler ge beurt." Malaco wordt een zelfstandige werkmaatschappij binnen CSM, maar zal wel nauw gaan samen werken met Red Band Venco. De bedrijven kennen elkaar vrij goed omdat ze deels op dezelfde geografische markten werken (Red Band Venco haalt ongeveer 40 procent van de omzet uit ex port.) Zware concurrenten zijn het echter niet omdat hun product assortiment anders is samenge steld. „Wij maken bijvoorbeeld alleen gegoten drop, zoals Vol- drop, en Malaco produceert met name extrusiedrop. Extrusie wordt gebruikt voor Engelse drop en dropveters. Wat dat be treft versterken we elkaar dus," zegt De Ries. Volgens hem kan Red Band Ven co vooral gebruik maken van de sterke positie die Malaco in Noord-Europa heeft. Hij denkt daarbij onder meer aan het op de Scandinavische markt bren gen van producten die Malaco niet heeft, zoals King-peper- munt en Rang-zuurtjes. Voordelen van de samenwerking ziet De Ries ook in het inkoop traject. De bedrijven kunnen sa men scherpere prijzen bedingen bij de grondstof- en verpak kingsleveranciers. Verder kun nen ze leren van eikaars produc tieprocessen, die met name bij Red Band Venco zeer innovatief zijn. Verwelkomt Red Band Venco dezer dagen een nieuwe partner, het bedrijf neemt ook afscheid van een andere partner. Het chocolade-bedrijf Droste wordt namelijk door CSM verkocht aan het Duitse Hosta. Aangezien Red Band Venco de verkoop voor Droste doet, valt er een om zet van ruim 30 miljoen weg. Voor de werkgelegenheid bij Red Band Venco heeft het afsto ten van Droste geen gevolgen. Directeur De Ries verwacht dat de omzet-vermindering als ge volg van de Droste-verkoop op korte termijn weer teniet ge daan wordt door autonome groei van Red Band Venco. Zo timmert het bedrijf hard aan de weg in het buitenland, met name Engeland en Frankrijk waar nieuwe markten aangeboord worden. In Nederland heeft Red Band Venco al een sterke positie met de meeste bestaande producten, vandaar dat men hier groei tracht de halen door nieuwe producten op de markt te zetten. Daarbij volgt het bedrijf sinds twee jaar een andere strategie. „Voorheen werd aan zeker der tig verschillende projecten tege lijk gewerkt, wat als gevolg had dat de aandacht verdeeld was en er uiteindelijk weinig aan ver-, nieuwing gebeurde. Nu concen treren we ons op enkele projec ten, die we echt tot een succes willen maken." De andere benadering van pro duct-ontwikkeling leidde het laatste jaar onder meer tot een nieuw soort Voldrop ('zachte ju- bes'). Verder kregen de Tikkels er er nieuwe smaakjes bij (cola, fruit) en zijn ze nu ook verkrijg baar in kleine verpakkingen (die tot meer 'impuls-aankopen' moeten leiden). Nieuw is ook dat winegums sinds kort in een rol (Topgum) te krijgen zijn. Ook besteedt men bij Red Band Venco veel aandacht aan specia le kindersnoep. Zo wordt bin nenkort met de verkoop van Zelfmaaksnoep gestart: kinde ren kunnen zelf snoepjes maken door poeder met water te men gen en er vormpjes in aan te brengen. Niet alleen het product-assorti ment van Red Band Venco is aan verandering onderhevig, ook de interne organisatie werd en wordt onder handen genomen. „We hebben teveel locaties. Dat leidt tot complexiteit en com municatieproblemen," zegt De Ries. Wat productielocaties betreft, ging het aantal fabrieken vorig jaar al terug van vier naar drie. De fabriek in Naarden werd ge sloten. Zodat er nu fabrieken in Roosendaal, Turnhout en Sneek zijn. Ook wordt de verkooporganisa tie van Red Band Venco aange past. Zo wordt Het Antwerpse kantoor geintegreerd in de ves tiging in Turnhout. Ingrijpender is de aangekondig de verhuizing van het hoofdkan toor (80 werknemers) van Breda naar Roosendaal. Momenteel wordt in Roosendaal de locatie verbouwd. De Ries verwacht dat de verhuizing in de herfst van 1997 plaats zal vinden. vond laat witte rook uit de schoor- een van het hoofdkantoor van de eregevers in de grootmetaal in wetermeer. werkgeversorganisatie FME-CWM m e vakbonden sloten een akkoord Doe,en,n'euwe CAO in de grootmetaal. va„ herfst die de bonden in de vorm lnnriSSa^e stahingen hadden aange- Aanst ?erd °P tijd aïgewend. taat nfat 8 maandag zou de grootme- werW,ajZ1ln §eSaan- Geen prikacties of foJaurbyekingen, maar 'meteen hansJ er'n'' Z0a^s hoofdonder- T H,„aar van de Industriebond FNV, das ai i1! iuni hij de landelijke actie fs al had laten weten. afgesloten CAO voor de 180.000 een in de grootrnetaal krijgt Komt p van maanden. Daarin Prospnï6 .n totale loonsverhoging van 5 eenmalio o Ureel en 1,8 Procent als ge afkering. De bonden eisten 3 procent per jaar. Om de werkgelegen heid te stimuleren, storten bedrijven in 1996 0,6 procent en in 1997 0,5 procent in een centraal fonds. Bedrijven die met de vakbonden een concrete afspraak maken over werkgelegenheidsprojecten krijgen hun geld terug. De voorman van de werkgevers J. van den Akker sprak na afloop van de on derhandelingen van een 'evenwichtig akkoord'. Vooral het feit dat de 36-uri- ge werkweek van de baan was en de werkgevers de gevraagde flexibelere ar beidstijden hadden binnengehaald, pre senteerde hij alsof er een vette oorlogs buit was binnengehaald. De 36-urige werkweek was immers hét item waar mee de werknemers de onderhandelin gen waren ingegaan. Maar veel meer dan dat heeft Van den Akker zijn achterban niet te presente ren. Afgelopen vrijdag, bij de herope ning van de onderhandelingen, deed hij al flink wat water bij de wijn door de eis tot versobering van de vut te laten val len. Partijen gaan nu komend jaar onder handelen over de ombouw van de col lectieve vut-regeling naar een indivi dueel spaarsysteem voor flexibel pen sioen. Door Kees Bechtold Tijdens een vorige ronde stemden de werkgevers al in om bij ziekte het loon volledig door te betalen. FME-CWM wilde in eerste instantie niet verder gaan dan een aanvulling tot 85 procent van het loon. Begin dit jaar moest zelfs de rechter er nog aan te pas komen om de werkge vers, die tussentijds de jlopende CAO wenste te veranderen, te sommeren de aanvulling van het ziekengeld tot 100 procent door te betalen. Van de eis tot besparing op het ziekengeld is niets overeind gebleven. Zowel de versobering van de vut als de besparing van het ziekengeld waren speerpunten van de werkgevers in de onderhandelingen. Maar met de massa le stakingen als stok achter de deur is het FME-CWM gezwicht. Van den Ak ker heeft dan ook behoorlijk wat uit te leggen aan de achterban. De bonden lijken wat dat betreft op meer clementie van de achterban te kunnen rekenen, hoewel ze voor de tweede keer dit jaar botvingen wat be treft een werkweek van 36 uur. Eerder dit jaar kregen ze bij de onder handelingen over een nieuwe CAO bij Philips ook al geen poot aan de grond. De tegenvaller werd toen afgedaan als een 'incident'. De weerstand is dus gro ter dan getaxeerd. Het maximaal haalbare bleek het huidi ge centrale fonds te zijn. Bedrijven die willen, kunnen met de vakbond onder handelen over werkgelegenheid. Onder nemingen die de bonden buiten de deur willen houden, volstaan door de centra le heffing te betalen. Terwijl de vakbond in het CAO-gevecht met Philips als de grote verliezer uit de bus kwam, kunnen ze zich nu de rol van triomfator aanmeten. Het gevecht om de kortere werkweek hebben ze op pun ten verloren, maar boven de streep staan volledige doorbetaling bij ziekte en voorlopig nog geen aantasting van de vut. En ook niet onbelangrijk, de eis van een loonsverhoging van drie procent is bijna volledig ingewisseld. De bond had ingezet op drie procent per jaar, het zijn er vijf in 22 maanden geworden. En wat de kortere werkweek betreft: de trend erheen is onmiskenbaar. Dit jaar worden er ongeveer 240 CAO's afgesloten, en in heel wat is een kortere werkweek opgenomen of stappen daar toe. Volgens FNV-berekeningen werken in Nederland ruim twee miljoen mensen 37 uur of minder per week. Dat is onge veer een derde van het totaal aantal werknemers en een kleine 800.000 meer dan een jaar terug. Den Haag (anp) - Landbouwminister Van Aartsen blijft tegen een verhuissubsidie voor tuinders die willen verkassen vanuit de overbevolkte, traditionele kassengebieden, zoals het West- land, naar elders. „Zo'n aparte verplaatsingsregeling is geen gewenste ontwikkeling," aldus de minister. De Tweede-Kamerfracties van PvdA en D66 steunen het CDA- verzoek niet. De opstelling van de WD is vooralsnog onbekend. Het is echter al met al twijfelachtig of er een politieke meerderheid be staat voor de bepleite verhuis- steun. De regering trekt uitgesmeerd over de komende tien jaar ruim 300 miljoen gulden uit voor de herstructurering en sanering van de glastuinbouw. Een deel daar van komt bovenop de bestaande regelingen. Volgend jaar komt Van Aartsen al over de brug met 18 miljoen gul den aan extra subsidies voor de glastuinbouw. De seetor kampt met een relatief slechte concur rentiepositie ten opzichte van bui tenlandse tuinders als gevolg van een verouderde productiestruc tuur. De bedrijven in het West- land en rond Aalsmeer zijn te klein. Daarom wil Van Aartsen zijn geld inzetten om de bedrijven te moderniseren en te vergroten. Dat heeft echter geen zin als som mige tuinders niet verkassen en ruimte maken voor de achterblij vers, zegt CDA-Kamerlid Van Ar- denne. Daartoe wil ze de een ver- huissubsidies introduceren. Van Aartsen ziet daar echter niets in. Binnen het pakket maatrege len voor de herstructurering en modernisering is al geld beschik baar voor sanering van tuinders. Feitelijk worden daarmee telers, die weinig brood meer zien in de tuinbouw, weggekocht. Ook dat geeft ruimte voor de achterblij vers, redeneert hij. Rotterdam - De ECT-aandeelhouders krijgen twee maanden de tijd om hun mede-aandeelhouder Nedlloyd uit te kopen. Nedlloyd heeft de drie overige aandeelhouders gisteren ingelicht over de komende samenwerking met de Britse rederij P&O en de conse quenties daarvan voor het belang in het containeroverslagbedrijf ECT. Nedlloyd, dat zijn ECT-belang wil inbrengen in de nieuwe contai nerrederij P&O Nedlloyd, is verplicht zijn aandelen (30 procent) eerst aan de andere aandeelhouders aan te bieden. ECT verkeert in grote onzekerheid over de toekomstige eigen domsverhoudingen bij het bedrijf. Het wordt bepaald niet uitge sloten geacht dat Pakhoed, Internatio Muller en de Nederlandse Spoorwegen inderdaad de kans zullen grijpen om hun belang uit te breiden. Breda - L. Oosterveer, momenteel nog commercieel directeur van Hero Nederland in Breda, treedt per 1 november in dienst bij Ig- lo-Ola in Utrecht, onderdeel van Unilever. Hij krijgt daar de functie van directeur marketing/verkoop. Rotterdam - De prijzen van twee soorten benzine gaan. morgen met een cent per liter omhoog. Het betreft loodvrije bezine, die stijgt naar 2,01 per liter, en ongelode superbenzine, die omhoog gaat naar 2,06. De prijs van superbenzine met loodvervanger blijft ongewijzigd op 2,13 per liter. Haarlem - Rabobank Nederland en uitgever VNU gaan samen In ternetdiensten aanbieden en exploiteren. VNU zal daartoe deel nemen in TrefPunt Nederland, een onderdeel van de Rabobank. TrefPunt Nederland biedt toegang tot het Internet via zogeheten 'virtuele gemeenschappen'. Lokale Rabobanken bieden zo onder nemers en instellingen de mogelijkheid een eigen plek in te nemen op het net. VNU is met diverse titels van tijdschriften en kranten (onder meer De Stem) aanwezig op Internet. Rotterdam (anp) - Aannemer Volker Stevin is ondanks een pri ma resultaat op zoek naar partners, die blijvend willen samen werken bij gespecialiseerde activiteiten. De Rotterdamse on derneming acht dit noodzakelijk in verband met de hoge ont wikkelingskosten en de daaraan verbonden risico's. Voor de kernactiviteiten woning bouw en weg- en waterbouw zoekt het bedrijf overigens geen permanente samenwerkingsver banden. „Met de hoge productiekosten die bij zaken als wegbeveiliging of kunststofapplicaties nodig zijn, is samengaan absolute nood zaak," zegt bestuursvoorzitter A. van Baardewijk van Volker Ste vin in toelichting op de halfjaar cijfers. De aannemer heeft eerder dit jaar de meerderheid van de aandelen van milieudochter Ecotechniek verkocht aan energieproducent UNA. Met welke partijen het bedrijf praat over deelnemingen in ande re dochters, zoals de dienst Ver keerstechniek, wil de bestuurs voorzitter niet zeggen. Volker Stevin voerde de netto winst in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde pe riode van 1995 op van 10,3 mil joen gulden tot 16,1 miljoen gul den. Het bestuur verwacht dat de winst over heel 1996 belangrijk hoger zal zijn dan die over 1995. Toen bedroeg de winst 58,4 mil joen gulden. De hogere resultaten van de Ne derlandse activiteiten hebben de achteruitgang van buitenlandse activiteiten kunnen goedmaken. Volker Stevin haalt 85 procent van de omzet uit Nederland. De omzet bedroeg 1.121 miljoen gulden (tegen 1160 miljoen gul den in dezelfde periode van vorig jaar). De effecten van de lange winter op de omzet zijn in de loop van het eerste halfjaar voor een belangrijk deel geneutraliseerd. De jaaromzet zal ongeveer gelijk zijn aan die van 1995 (2,8 miljard gulden). De orderportefeuille bedroeg op 30 juni 2,1 miljard gulden tegen 1,9 miljard gulden eind 1995. De kwaliteit van de portefeuille is volgens Van Baardewijk goed. Deze week haalde Volker Stevin nog een mooie opdracht binnen. De aannemer is voor een belang rijk deel betrokken bij het Plan Sijtwende in de regio Den Haag. Het gaat hier om grootschalige woning- en wegenbouw met een totale waarde van f 450 miljoen. Amsterdam (anp) - Twee particulieren gaan het ko mende winterseizoen reizi gerstreinen exploiteren van uit verschillende plaatsen in Nederland naar de Oosten rijkse sneeuw. Er zijn dertien ritten gepland, die alle op vrijdagavond vertrekken. De goedkoopste tarieven zijn vrijwel gelijk aan die van de Alpen Expres van de Neder landse Spoorwegen. 'De Ski- Trein', zoals het vervoermid del heet, rijdt op sommige dagen voor 149 gulden van Nederland naar Tirol. Het goedkoopste NS-kaartje kost 145 gulden, al vertrekt de trein dan op de minder ge wilde zondag. De vrijdag- trein van NS kost ruim 200 gulden. De Ski-Trein is een initiatief van het echtpaar Weeber uit Delft. Zij huren de rijtuigen van het Duitse bedrijf Euro- Express-Treincharter. De Ski-Trein rijdt op Neder lands grondgebied met een locomotief van de NS met een NS-machinist aan boord. In Venlo maakt de Neder landse loc plaats voor een Duitse.

de Stem | 1996 | | pagina 7