iiTii'i Kabinet wil rem groei Schiphol Kies kwaliteit Het beste tv-tijdschrift ,PJA£°S!- 'Van Damme werd geruild voor Maria Krol' Bestuur NU'91 weg door ziekenhuis-CAO Seksueel misbruik door pupillen internaat Urmond Verdachten kameleonhandel slaan terug Tien jaar voor moord op kapper Wereldklasse in woonkeukens Nü in de winkel Of wordt meteen lid/abonnee - (tot 1 februari '97 voor maar één tientje) Bel: 035-6 711911 BINNENLAND Nog meer plagiaat Diekstra Komst vijfde baan duurt te lang Doek valt voor Riksbioscopen Door Servaas Smulders Den Bosch - Het gerechtshof in Den Bosch heeft twee man nen uit Veghel, verantwoorde lijk voor de moord op kapper Mari van Zutven, begin april vorig jaar, gisteren veroor deeld tot elk tien jaar celstraf. Daarnaast legde het hof evenals de rechtbank de twee terbeschik kingstelling met dwangverple ging op. De celstraf van tien jaar is vier jaar hoger dan bij de rechtbank in eerste instantie. Het gerechtshof veroordeelde de twee Veghelaren van 22 en 26 jaar ook tot het betalen van elk 10.448 gulden aan een ouder echtpaar uit Oeffelt. Dit echtpaar werd op 31 maart vorig jaar, tien dagen voor de moord op Mari van Zutven, overvallen en in de eigen woning in een kast opgesloten. Het echtpaar, dat door de ernsti ge bedreigingen onder meer met een vuurwapen in een bijna niet te openen kastruimte werd opge sloten, gaat nog altijd gebukt on der de angst van de overval. Bij het hof was door de procu reur-generaal tegen de twee Veg helaren voor zowel de moord als de overval met opsluiting twaalf jaar celstraf geëist. Deze eis was gelijk aan de eis door de officier van justitie bij de rechtbank. De rechtbank veroordeelde het tweetal tot zes jaar cel met tbs. In het arrest geeft het Bossche ge rechtshof niet concreet aan waar om het de straf van zes naar tien jaar heeft verhoogd. Wel wijst het hof op eerdere veroordelingen van de twee Veghelaren ook voor misdrijven waarbij geweld werd gebruikt. Van Zutven werd eerst met heel harde klappen bewusteloos en misschien al wel bijna-dood ge slagen, waarna de jongste dader hem met een keukenmes de keel doorsneed. Daarbij werd ook de halsslagader doorgesneden. (ADVERTENTIE) Verlegh Bad keukenplanning Ginnekenweg 284 BREDA Tel. 076-5652550 TV-MAÖI AZ-IN& SEPTEMBER 1996 root-Bnttannië en Ierland angs de Noordzeekust veel h!' olking, soms winderig en :geld buien. Naar het west™ MStif^en meer ka® op n. Middagtemperatuur meert an 15 tot 18 graden, maa! ooral langs de Noordzeek,k nkele graden lager. st elgië en Luxemburg: Overwe "nd bewolkt, enkele buien en ooral langs de kust een stevig antrekkende wind. Middag emperatuur donderdag on„f eer 15 graden, vrijdag iets la" er. oord- en Midden-Frankrijk de oostelijke helft veel be olking en op beide dagen kans p regen. In het westen droog en van tijd tot tijd zon. In het wes- 'en circa 18 graden, in het oos- en temperatuur dalend tot 14 op vrijdag. Zuid-Frankrijk: Soms zon maar vooral in het zuidoosten en tegen de Pyreneeën ook flink wat bewolking en kans op re gen. Maxima vrijdag van 17 graden rond Lyon tot 20 of iefs hoger in het westen en langs de Middellandse Zee. Portugal: Op steeds meer plaat sen droog weer met flink wat zon. Middagtemperatuur tussen 23 en 26 graden. Spanje: Donderdag vooral in het oostelijke helft nog enkele soms zware, regen- en onweers buien. Vrijdag geleidelijk dro ger en meer zon. Maxima van 20 graden in het noordwesten tot 30 in Andalusie. Canarische Eilanden: Perioden met zon, aan de noordkant van de eilanden wellicht een spat regen. Middagtemperatuur tus sen de 25 en 30 graden. Mallorca en Ibiza: Donderdag nog kans op een regen- en on weersbui, vrijdag droog en ge leidelijk meer zon. Maxima rond 24 graden. Italië: Donderdag in de zuidelij ke helft erg warm, vrijdag maxima van 16 graden in het noorden tot 23 elders; alleen in het uiterste zuidoosten is het dan nog warm. Verder op beide dagen kans op een stevige re gen- of onweersbui. Griekenland en Kreta: In het noorden toenemende kans op enkele regen- of onweersbuien. Elders droog en geregeld zon. Maxima rond 30 graden. Duitsland: In het algemeen veel bewolking. Donderdag vooral in het noorden, vrijdag juist in het zuiden flink wat regen, in de bergen sneeuw. Langs de Noordkust soms flink wat wind. Daling van temperatuur met op vrijdag maxima rond 13 graden. Zwitserland: In het zuidoosten geregeld zon. Verder veel be wolking en vooral vrijdag flink wat regen, misschien met on weer en in de bergen sneeuw.. Maxima vrijdag in het noorden en westen 10 graden of iets ho ger. Oostenrijk: Vooral vrijdag veel bewolking en hier en daar veel regen, soms ook onweer en in de bergen sneeuw. Daling van temperatuur, maxima van 9 tot 13 graden. VISITEKAARTJE C.S. Kilders Nuth naam en woonplaats van deze man n andere volgorde de naam van zijn beroep. Vat doet hij voor de kost? gisteren takel; 2. aaneen, eens, elite; 3. tropen, tol, rotor, aloe, Ie; 5. peso, energiek, dan, eega; 7. lee, veen, rem, Arles; 8. teder, 9. one, node, tenor, ave; 10. adrem, draad, n, kelk, ruim, erg; 12. er, meer, as, eren, ad, olm, Aida; 14. Irene, arena, ds, een; 1? Is. e, kim; 2. harten, eender, ara; 3. Ino, os, mep, loeven, ene, enk; 5. peer, eker, nonce, adder, aai; 7. nest, einder, laars, 8. Dee; 9. energie, me, are, ons; 10. Esla, 11. teller, anoniem, dr; 12. ale, oker, tro delman, epiek; 14. etalage, over, edel; ©JFS 'a[iua>|0p 'uaAoq |E0d 'snpjeo 'shu!I ua6Jd0 pBSTEM fj, hangeE wegens het bezit O drugs, in ruil voor de vrij- Lk van de Nederlandse La Krol die ook in de !tadsstaat terechtstond omdat verdovende middelen in haar bezit had. nat meldt Vrij Nederland deze Ik op basis van corresponden- f tussen de ambassade in Singa- L en het ministerie van Buiten landse Zaken. Beide Nederlanders werden in 1991 in Singapore opgepakt om dat zij enkele kilo's heroïne bij zich hadden, Maria Krol in april en Van Damme in september. Ma ria Krol werd op 29 oktober 1993 vrijgesproken. De rechtbank ver oordeelde Van Damme in april 1993 ter dood. Nadat hij vergeefs in hoger beroep ging, werd hij op 23 september 1994 geëxecuteerd. Vrij Nederland leidt uit corres pondentie tussen ambassadeur Hanswijck de Jonge en het minis terie af dat Nederland en Singa pore over de rechtsgang in beide zaken hebben overlegd. De rege ring heeft tijdens beide rechtsza ken steeds gezegd zich niet te wil len mengen in de rechtsgang van een soevereine staat. Volgens VN zijn beide zaken wel degelijk voorgekookt. Zo blijkt uit het dossier dat de Nederlandse ambassadeur op 4 februari 1993 overleg voerde met de Singapore se procureur-generaal. Vervol gens werd eerst de zaak tegen Van Damme en daarna die tegen Krol gevoerd. VN voert ook een bericht van de ambassadeur op over de rechtszaak tegen de Amerikaanse Michael Fay. Daarin verminderde de Singaporese president onder druk van de VS en een massaal publiciteitsoffensief de straf van de jongen van zes tot vier stoksla gen. Hanswijck de Jonge schrijft dan: „De affaire Fay is geken merkt door een geheel andere pu blicitaire benadering dan de za ken-Van Damme en -Krol. Waar in deze laatste zaken is gekozen voor een discrete achter de scher men activiteit van Nederlandse overheidszijde (met succes overi gens in de zaak Krol) is de affaire Fay door de Amerikaanse ambas sade en door het Witte Huis maxi maal publicitair opgespeeld met publieke verklaringen van onbe grip." Buitenlandse zaken noemt in een reactie de suggestie dat de regering met Singapore een deal gesloten zou hebben 'onjuist en geheel voor rekening van Vrij Ne derland'. De regering heeft aan beide Nederlanders alle mogelijke consulaire bijstand verleend en - in het geval van Van Damme - geen inspanning onbeproefd gela ten om tenuitvoerlegging van het vonnis te voorkomen. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1996 A3 Amsterdam (anp) - In zijn boek 'Het onderste boven' heeft prof. dr. R, Diekstra nog eenentwintig pagina's ongevraagd en onver meld overgenomen uit een ander psychologisch werk. Volgens het weekblad Vrij Nederland gaat het om een hoofdstuk uit het bekroonde werk 'The Anxiety Phobia Workbook' van Edmund Bourne. Het aantal pagina's plagiaat in het boek komt daarmee op zesenzeventig, ruim de helft van het totaal aantal bladzijden. De Rijksuniversiteit Leiden installeert deze week de commissie die de beschuldigingen over plagiaat gaat onderzoeken. Tot de uitkomsten bekend zijn is Diekstra met ziekteverlof. Met uitgeverij Bruna heeft de hoogleraar de afspraak gemaakt dat hij al zijn boeken zal napluizen op citaten zonder bronvermelding. Het boek van Diekstra verscheen in samenhang met een gelijknamig tv-programma. In augustus constateerde Vrij Nederland dat de hoog leraar voor het boek zeven pagina's had gebruikt uit 'How to heal a depression' van Bloomfield en McWilliams. Later ontdekte het week blad dat achtenveertig pagina's zonder bronvermelding waren over genomen uit een ander boek. VN beschuldigt Diekstra er ook van de bestseller 'Ik kan denken voe len wat ik wil', voor ruim de helft te hebben overgenomen. (ADVERTENTIE) Stond er gisteravond iemand met een collectebus voor de deur, had ik alleen maar een chipknip op zak. Dat zei ik tenminste en de collectant in kwestie was zo verbou wereerd dat hij meteen vertrok. Met die smoes kan ik minstens nog een halfjaar vooruit. René Diekstra mag 'm van me lenen op voorwaarde dat- ie na iedere tien keer gebruiken 25 gulden overmaakt naar een goed doel. Het zijn ongetwijfeld goede mensen met hele nobele bedoelingen die voor hart-, kanker- en weet ik wat voor fondsen langs de deur komen, maar ik krijg er niettemin een onbehaaglijk gevoel bij. Is het in dit land dan echt zo droevig gesteld dat weten schappelijk onderzoek op medisch gebied alleen via de collectebus gefinancierd kan worden? Je zou toch mogen verwachten dat zoiets van overheidswege betaald wordt. Maar omdat ik dat niet zeker weet en straks bij een eventueel infarct of gezwel toch up-to-date geholpen wil worden, zwicht ik iedere keer weer als ik aan mijn voordeur op mijn gevoel gechanteerd wordt. De collectebus is wel een heel ver gevorderde vorm van geprivatiseerde gezondheidszorg. MERIJN Utrecht (anp) - Het bestuur van de beroepsorganisatie voor de verpleging NU'91 is dinsdag afgetreden. Dat heeft een woord voerster van de organisatie gisteren bevestigd. Het bestuur was het niet eens met de eigen achterban over de ondertekening van de CAO-ziekenhuiswezen. Dinsdag besloot de landelijke raad, het 'parle ment' van NU'91, de CAO niet te tekenen. De CAO bepaalt onder meer dat de werkweek wordt verkort naar 36 uur, sommige toesla gen voor onre gelmatig werk worden afge schaft, en dat de lonen slechts zuinigjes worden verhoogd (2 pro cent in twee jaar pen van e siechts vijfender- tijd). De CAO is jjg demonstranten op het Jaar- voor voltijds ver- beursplein. pleegkundigen ongunstig, en vooral zij zijn lid van NU'91. De organisatie, die zich met bijna twintigduizend leden qfzgt tegen de reguliere vakbonden maar wel meedoet aan het CAO-overleg, heeft nog geprobeerd van de werkgevers de garantie te krijgen dat niemand er per saldo op ach teruitgaat. De werkgevers gingen niet verder dan een intentiever klaring. De leden vonden dat veel te mager en keurden de CAO massaal af. Het bestuur was de afgelopen tijd juist geneigd wel te tekenen. Toen de landelijke raad de finale beslis sing nam om de CAO te verwer pen, stapten drie van de vier leden van het dagelijks bestuur op. Wat het vierde lid gaat beslissen is niet duidelijk, omdat dat dinsdag niet aanwezig was. Er is een interim- bestuur samengesteld uit leden van de landelijke raad. NU'91 is begin jaren ne gentig ontstaan uit protestgroe pen die met suc ces de toenmali ge CAO aan vochten. De de monstranten, die massale acties ontketenden in ziekenhuizen en zorginstellingen, eisten en kregen flinke loonsver hogingen. De af gelopen jaren hebben de ver pleegkundigen echter geen en kele loonverho- ging gehad. De foto anp houding van NU'91 tegenover de nieuwe CAO-ziekenhuiswezen (320.000 mensen) haalt niets uit, aangezien de andere vakbonden de CAO wel hebben goedgekeurd. NU'91 heeft gisteren in Utrecht amper vijfendertig demonstran ten op de been weten te brengen voor een protest tegen de CAO in het ziekenhuiswezen. Het groepje verzamelde zich op het Jaarbeursplein en begon daar aan een protestmars richting de Oudlaan, waar de Nederlandse Zorgferatie kantoor houdt. De demonstranten, ondanks hun ge ringe aantal omstuwd door televi sieploegen en journalisten, droe gen spandoeken met leuzen als 'de verpleging wordt uitgekleed'. De protesten zijn op voorhand weinig kansrijk. De overige CAO-par- tijen, waaronder de AbvaKabo en CFO, hebben de overeenkomst reeds van hun handtekening voor zien. Den Haag (anp) - Het kabinet wil de groei van Schiphol afrem men. Nog dit jaar stuurt het kabinet een brief naar de Tweede Kamer, waarin het aangeeft hoe het denkt de voorspelde enor me groei af te remmen. De ministers Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) en De Boer (Mi lieu) zegden dit gisteravond toe tijdens een overleg over de Aan wijzing Luchtvaarterrein Schip- hl. Kamer en kabinet maken zich grote zorgen over de groei van Schiphol. De verwachting is dat er volgend jaar 303.000 vliegbe wegingen zullen plaatshebben. Aangezien de aanleg van de vijf de haan pas in 2003 een feit is, zal de luchthaven de groei moeten opvangen met de bestaande vier banen. h de Aanwijzing staat echter dat zolang de vijfde baan er niet is maximaal 330.000 vliegbewegin gen zijn toegestaan. Door deze grens komt Schiphol op basis van de bestaande groeiscenario's al snel in capaciteitsproblemen. De Kamer maakte gisteren wei nig woorden vuil aan de foute be ringen door het Nationaal Luchtvaart- en Ruimtelaborato rium (NLR) over de veiligheids zones rondom Schiphol. Jorrits- Amsterdam (anp) - De Riksbioscopen gaan dicht. Pathé Cinemas heeft be sloten de theaters waar voor 2,50 gulden een film is te zien, weer te gebrui ken voor de reguliere pro grammering. Op 25 sep tember staan de laatste voorstellingen gepland. De eerste Riks-bioscoop ging vier jaar geleden open in de voormalige Cineac bioscoop aan de Reguliers- breestraat in Amsterdam. Daar opent volgende maand een restaurant van Planet Hollywood, het bedrijf met onder andere Arnold Schwarzenegger en Sylves ter Stallone als aandeelhou der. Na Amsterdam kregen ook Rotterdam, Den Haag, Groningen en Maastricht een Riksbioscoop. Het idee om voor een gering bedrag in oudere zalen films te to nen die al uit de roulatie waren, sloeg zeer goed aan, jjdus Pathé Cinemas. Ha de opening van een aan tal nieuwe megabioscopen opende het concern daar ook een Riks-bioscoop. Inmid dels zijn de oudere zalen vernieuwd waardoor ze ook te gebruiken zijn voor het p.?u''ere filmaanbod. Als ttiksbioscopen leveren ze te *einig geld op. Het aantal bezoekers is vol gens woordvoerder L. Niel sen best redelijk', maar een sbioscoop zou zes keer zo veel mensen moeten trekken een gewone zaal om fi- jancieel aantrekkelijk te Nielsen verwacht niet dat de mÏÏ terugkeert. de sluiting vandeRiks- soopen introduceert Pa- we Cinemas met ingang van „nnsePtember een korting Vot|r studenten. (ADVERTENTIE) V'iens-De Schelde «elandhaven 7 BERGEN OP ZOOM tel. 0164-2715OQ Van onze verslaggevers Urmond - Het jongereninternaat Gas- tenhof in Urmond is in opspraak ge raakt na berichten over mishandelin gen, seksueel misbruik en fysiek ge weld door pupillen tegenover medebe woners. De meldingen komen onder meer van ouders van pupillen. De directie bevestigt dat zich soms dingen afspelen die Voor de: buitenwereld heel vreemd zijn. Maar volgens directeur H. vqn Geffen huisvest het internaat nu een maal heel problematische kinderen. „Kinderen die bij ons komen zijn vaak al in aanraking geweest met justitie en wor den juist om die reden bij ons geplaatst. Soms zijn de problemen van de kinderen echter dusdanig dat we echt niet weten wat we eraan moeten doen." De directeur zegt dat er bij hem geen officiële klacht is binnengekomen van ouders. In het katholieke Gastenhof wonen moei lijk lerende kinderen en jongeren tussen de 4 en 21 jaar. Dë instelling'is het enige in stituut in Limburg waar moeilijk opvoed bare licht verstandelijk, gehandicapten worden behandeld. Gastenhof heeft inter naten in Urmond, Simpelveld en Roer mond. In dagrapportages beschrijft de groepslei ding wat er die dag is voorgevallen. De rapportages zijn uitsluitend voor intern gebruik. Ouders mogen de rapporten, die na enkele maanden vernietigd worden, niet inzien. Enkele rapportages zijn toch in handen van derden gevallen. Eén van de ouders bevestigt dat haar dochter door een jongen aan een boom werd vastgebonden en vervolgens seksueel misbruikt. Volgens een andere moeder,, werd haar zoon gedwongen om op wacht te staan terwijl een ander meisje ook zo werd misbruikt. De ouders zijn over deze incidenten door de internaatsleiding zelf op de hoogte gebracht. De dader is na de incidenten overgeplaatst naar een andere groep. Ook de twee slachtoffers wonen nu elders. Gastenhof-directeur Van Geffen en L: Bouten, hoofd van het internaat in Ur mond, willen om privacy-redenen niet in gaan op de afzonderlijke gebeurtenissen binnen de instelling. „Ik kan gewoonweg niets over de kinderen, zeggen jn verband met de privacy," aldus de directeur. ma en De Boer schreven dinsdag in een brief aan de Kamer dat het NLR een verkeerde berekenings methode heeft gehanteerd, waar door niet zevenendertig, maar wellicht zevenentachtig wonin gen moeten worden gesloopt. De Kamer sprak weliswaar van een pijnlijke misrekening, maar zag geen aanleiding de Aanwij zing op te houden totdat het nieuwe onderzoek er is. Het kabi net kan gewoon verder gaan met de uitbreiding van Schiphol. Door foute berekeningen moeten wellicht niet zevenendertig, maar zevenentachtig woningen in de buurt van Schiphol worden ges loopt. foto anp Van onze rechtbankverslaggever Breda - Kameleons die gestrest zijn, ver schieten van kleur. De handel in kame leons stond gisteren centraal in de Bre dase rechtszaal. In een kort geding van vier verdachten van illegale handel in kameleons tegen de ex-AID-medewerker W. Luijf uit Breda en A. Bom van het op vangcentrum voor uitheemse diersoorten Iguana in Vlissingen verschoot echter niemand van kleur, ondanks lang niet malse beschuldigingen over en weer. Eisers waren de advocaat en tevens secretaris van de Kameleongroep van de reptielenvere niging Laeerta F. van Duin uit Klaaswaal en zijn vrouw, voorzitter J. Walhout van het Til- burgse reptielenhuis De Oliemeulen en han delaar in kappersbenodigdheden S. van Wil ligen uit L'immen. Zij willen dat Luijf en Bom verboden wordt nog langer 'uitspraken over hen te doen die zij niet kunnen bewijzen.' Bovendien willen ze dat vice-president mr. J. Leijten hen verplicht uitlatingen in twee kranten te rectificeren. Het geding heeft alles te maken met een groot onderzoek van de politie in Rotterdam en de Algemene Inspectiedienst naar de illegale handel en smokkel van beschermde kame leons. Volgens justitie zijn de illegale kame leons doorverkocht in Nederland, België, Duitsland en Engeland. Er zijn vierendertig mensen opgepakt. Bij huiszoekingen zijn vele honderden kameleons in beslag genomen. In de dagvaarding tegen Luijf en Bom worden twee publicaties in kranten genoemd. Daarin heeft Luijf het onder meer over 'beruchte ka meleonsmokkelaars' en 'dierenmishandel- aars'. Bom over 'zware criminelen'. Mr. A. Rotmans uit Klaaswaal wees erop dat Luijf er bij de AID is uitgegooid en nu werkt voor Traffic Europe, onderdeel van het We reld Natuur Fonds. Rotmans en haar cliënten betichten hem ervan al jaren een privé-oorlog te voeren tegen alle reptielhouders. Hij zou vanuit zijn obsessie de publiciteit ge zocht hebben. Het gerechtshof in Den Haag heeft Van Duin, Walhout en Van Willigen na ruim vijf weken voorarrest vrijgelaten, omdat 'er geen gronden zijn geweest voor hun voor lopige hechtenis.' Mr. W. Schroder vond dat Bom en Luijf in de hen gevraagde reacties niets verkeerds gezegd hebben. Hun reacties waren volgens hem tegen smokkelaars van bedreigde dieren in het algemeen gericht. Hij wees erop dat Van Duin op heterdaad be trapt is toen die in Parijs een doos bescherm de dieren ging ophalen. Van Duin zei dat ach teraf duidelijk werd dat alle papieren klop ten. Bom bepleitte in de rechtszaal een algemeen verbod voor het thuis houden van kameleons. Luijf kwam met het verhaal dat extreme groepen dierenbeschermers plannen hadden illegale handelaren te liquideren. Naar zijn zeggen had vader Van Willigen een dependance van zijn handel in Kenya en wer den jonge kameleons in kappersflacons per post naar Nederland gestuurd. Hij zei over in formatie te beschikken dat Van Duin mensen bedreigt. De zoon van Van Willigen kent hij als een beruchte smokkelaar. Van Willigen senior: „Typisch Luijf. Puur een warhoofd." Uitspraak 18 september. Een echte waaghals voelt rietdekker Kooijman zich niet. Ook al loopt hij ter inspectie over de wieken van de molen Slokop, die momenteel gerestaureerd wordt. De molen is eigendom van de Vereniging de Hollandse Molen. foto anp

de Stem | 1996 | | pagina 3