De geschiedenisboekjes kunnen worden herschreven 'Onze verre voorouders leefden er best van' Naardermeer groeit tegen verdrukking in Oudste natuurmonument krijgt aansluiting op andere plassen Dintelse Gorzen Ruimte-aapjes zijn ethisch toegestaan Dioxine bedreigt Grote Meren in VS T.o.a. te Breda Ha. Snijmais Brieven onder nummer DE STEM, POSTBUS 3229, 4800MB BREDA DB STEM LIJF LEVEN E3 Weefsels Tien miljoen Schedels Weduwen Overlevingsplan Kerngebied Vuilnisbelt Historie onthuld in stenen boeken PRODUCT I SERVICE jkenATransacties Dr een zeèr speciale prik •mplete zonnestudio on «stekende huurlokatie n ingerichte ruimte vL ■hoonheidssalon nerii re' nagelstudio is teven, aanwezig. Tel. 0165-320520. indb.Veeteelt I. 0161-222582. Igen dat uw hypotheek nd LAGER wordt dan nu :EN BEZWAAR. EN. Ook als u geld wil vrijblijvend: MTERHEYDEN >5 1 ontacten Div.contacten lis U wilt reageren op ad- ertenties met brieven on der nummer gelieve U nksboven op uw envelop luidelijk het briefnummer uit de advertentie te vermelden en uw brief (gefrankeerd) alsvolgt te adresseren.' (NIET AAN ONS '.NTWOORDNUMMERIVM AUTOMATISCHE [OPENING VAN ANTWOORDNR. POST!) Indien U Foto's e.d. wenst terug te ontvangen van de adverteerder, is het verstandig een aan Uzelf gerichte en gefrankeerde envelop bij uw reactie te voegen. if ringen rlyamide met loodveter - 200 cm. hoog WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1996 poorRinze Brandsma Almere - De rondleider wijst, inde diep uitgegraven kuil vol slordige plastic lappen, plan ken kuilen en behoedzaam spittende archeologen. Beetje bij beetje ga je onze verre voorouders zien rondscharre len, daar aan de vroegere uev'er van de Eem, zeven- tot achtduizend jaar geleden. Niks geen primitieve, zwaar be baarde oermensen, maar mensen als wij, even lang, intelligent, met (Hi brede economie, ook al ston den ze heel dicht bij de natuur. Ze hadden het best goed hier: volop wild en vis, noten en vruch ten. Ze hielden varkens, runde ren, schapen en geiten. Ze maak- ten'ter plekke aardewerk en, van vuursteen, vlijmscherpe pijlpun ten, krabbers en klingen, een soort messen. Ze zullen zeker taal gekend hebben, gecommuni- teerd. De mannen zullen er ach ter de vrouwen aangezeten heb ben, en andersom. Ze moeten hier een best leventje gehad hebben." I Het publiek leeft enthousiast mee I met het verhaal van de wijzende j gids. „Hier zaten onze voorou- I ders, stookten een vurtje, maak- i ten klaar wat ze gevangen en ge- I vist hadden. Zie je die zwarte vlekken in dat afgegraven wand je! Dat waren hun haardkuilen. „Kijk, daar is de oever en waar die pakketten klei en veen liggen stroomde het riviertje de Eem. Daar en daar hadden ze visweren in het water gemaakt, dwars op de oever. Staken met daartussen gevlochten takken, met een fuik van twijgjes erachter. Daar heb ben we er al een stel van terugge vonden." Dolf Muller, voorlichter/rondlei der van de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek (ROB), legt uit waarom die om vangrijke opgravingsplek in de Flevopolder zo belangrijk is. „We weten juist van die tussenperiode in onze prehistorie zo weinig af. Het was een 'zwarte doos'. Hier vinden we, uit de periode dat ja gers/vissers/verzamelaars zich langzamerhand vast gingen ves tigen, uitstekend geconserveerde bewoningsresten. Er zijn nog maar weinig gebieden in Neder land waar de bodem zo ongerept is. Vaak zijn oude woonplaatsen weggespoeld, of verdwenen on der latere bebouwing of door diepploegen." Gids Dolf Muller legt uit aan belangstellenden: We weten juist van die tussenperiode in onze prehistorie zo weinig af. Het was een 'zwarte doos'. foto do visser De archeologische opgravingen aan de Hoge Vaart ten oosten van Almere gelden als sensationeel. Ze trekken ook drommen bezoe kers. Dagelijks komen er school klassen, op woensdagmiddagen is publiek er welkom en wordt des kundig rondgeleid. Op open da gen komen er dik vijfhonderd mensen. Op Wetenschapsdag, 6 oktober, is het eigen archeolo gisch centrum van de ROB in Zeewolde open. Mensen gaan zich meer voor hun verre voorgeschiedenis interesse ren, merkt Muller. Archeologie is geen duffe wetenschap die een kleine groep boeit, maar levert mooie verhalen op en trekt veel kijkers. Vondsten krijgen meer en meer belangstelling en publici teit. Ook wat dat betreft geldt de op graving van die oude jachtkam- pementen in de polder als voor proef voor een mega-klus waar voor archeologen zich nu al in de handen spugen en wrijven: het traject van de Betuwelijn. Ook daar zal veel opgegraven moeten worden, voordat de aanleg van de zware goederenlijn culturele bo demschatten vernietigt. Het belang van de vondsten aan de Hoge Vaart wordt vergeleken met die van de Vlaardinger Cul tuur en van de rijke vondsten bij het Brabantse Hazeldonk. De Flevopolder mag, als onze jongste provincie, nog maar tien jaar oud zijn, de bodem zit tjokvol stok oude vondsten. Laatste nieuws, dat Dolf Muller enthousiast aan zijn publiek ver telt, maar dat eigenlijk nog niet in de krant mag: er zijn weefsels gevonden. Nog gehuld in de klei, het moet nog voorzichtig uitge- prepareerd worden, gevonden tussen resten aardewerk. „We onderzoeken wat het precies is. Het gaat om patronen, indrukken van twee soorten weefsel van bij zonder hoge kwaliteit. Klopt dat en zijn het lappen, dan zullen wij ons beeld van die tijd weer moe ten bijstellen." Dankzij de opgegraven jacht- kampen moeten de geschiedenis boekjes worden herschreven, ver beterd. „Meer licht in het zwarte gat in de kennis van die tijd. Meer weten van hoe de mensen toen leefden." Als iemand van de kij kers zegt dat je temidden van al die sporen uit de oertijd je fanta sie lekker kan laten gaan knikt Muller met glanzende ogen: 'Dat is nou het mooie van prehistorie'. Sinds november 1994 wordt aan de Hoge Vaart gegraven. Het is een noodopgraving, omdat an ders de prehistorische resten ver nietigd zouden worden. Rondom ronken graafmachines en razen vrachtwagens met zand af en aan. Het is het tracé van de door te trekken A27 van Utrecht-Hil- versum naar Almere. Tot 1 janua ri hebben de archeologen de tijd, daarna is het zand erover. De zware dijklichamen voor de snel weg en de opritten voor de brug gen zouden de bewoningsresten, tweeëneenhalve meter diep onder het maaiveld, uit elkaar gedrukt hebben. Zoals altijd werken de opgravers met de hete adem van de aanne mer in hun nek, al krijgen ze hier meer ruimte... en geld. Rijkswa terstaat financiert de tien miljoen gulden die de grote opgraving kost. „Ook uit prestige. Rijkswa terstaat is blij dat ze kunnen la ten zien dat het niet alleen 'as- faltboeren' zijn, maar ook be zorgd om ons cultureel erfgoed. Dat daar, onderin de polder, de bodem ook archeologisch vrucht baar zou zijn, werd al vermoed. Het was bekend dat in de oertijd de Eem daar had gelopen, en dat op de oeverwallen waarschijnlijk mensen gewoond hadden. Proef boringen bevestigden dat en we zen de vijf belangrijkste vind plaatsen in het tracé van de snel weg aan. Het gaat om de 'Swifterband- cultuur'. De oudste haardkuilen lijken te stammen uit het Meso- lithicum, 5800 v.Chr. De grote concentraties terugge vonden vuursteen en aardewerk - vele honderdduizenden fragmen ten, stenen en scherven - moeten uit het Neolithicum komen, de Late Steentijd, 4300 v.Chr. Bij die jachtkampementen zijn ook veel botten gevonden van wild, eenden, zwanen, wilde paarden, edelherten, gedomesticeerde var kens, runderen, schapen en gei ten. En, in de rivierbedding, twee schedels van oerossen met hun enorme hoorns van anderhalve meter breed. Muller: „De mensen hadden hun basiskamp waarschijnlijk op de hoge Utrechtse en Veluwse zand gronden en kwamen hier aan het eind van de zomer en in de herfst om te vissen en te jagen. Dan leefden ze hier een week of wat, in eenvoudige hutten. Aan akker bouw deden ze hier niet. Bij el kaar waren het stammen van zo'n tien, vijftien mensen. Het was in die tijd 's zomers wat warmer dan nu. Er waren volop hazelno ten, vruchten als frambozen en appels en ze aten de wortels van de gele plomp, een waterplant. Er stonden eiken; de zevenduizend jaar oude resten daarvan hebben wij ook gevonden. Zo konden wij de vondsten nog beter dateren. „Ze kwamen vaak terug. De mannen gingen op jacht met hun pijlen, de vrouwen bakten een voudig aardewerk." Dat ging zo honderden jaren door. Rond 4000 v.Chr. breidde de Zuiderzee zich uit en liep het hier onder water. De afzettingen van zeeklei en veen vormden een perfecte be scherming van de bewoningsres ten." Het enige dat aan het geluk van de archeologen ontbreekt is ndg wat meer tijd, nog een paar laat ste droge, niet te koude maanden. „En als het kan een mooie boom stamkano en. resten van hun net ten en pijlen." Door Wim Wormser Naarden - Ook voor natuur gebieden geldt de wet: hoe groter hoe beter. Maar groeien valt niet mee, omdat de be schikbare ruimte steeds meer voor wonen, werken en trans port wordt opgeëist. Voor het Naardermeer heeft men er iets °P gevonden. Nederlands oudste natuurmonument breidt met 100 ha uit door middel van een verbinding met een ander natuurrijk gebied. Net Naardermeer wordt gron dig gerenoveerd. Nederlands oudste natuurmonument moet komende ®ft zó uit de in juni begonnen Wk zaamheden tevoorschijn ko dat watervervuiling en ver hoging minder vat op het 1.000 h' grote moerasgebied kunnen l «"'Igen. Met het tota le 'Herstel- Plan Naardermeer' is een langere periode ge moeid - gedacht wordt omstreeks 2050 de laatste in grepen gedaan zijn. Kosten: en- ele miljoenen guldens. j Snelweg ÜLAlraast zes rijstroken dik §s het Naardermeer, uitbrei- ®ng van de snelweg zit in de pen. •poorUjn die er al vele jaren 5 en dwars door het meer voert, iJ, Worden verdubbeld ten be- "oeve van een Flevolijn. Maar als nu een, bootje middenin het n lTgfbied verkeert, merk je sin Ja menseUjke verplaat- aogsdnft bijna niets. d!®0t0rV^ndedaeeliiksvaren- otcursieboot maakt meer la- De spoorlijn die dwars door het Naardermeer voert, moet worden verdubbeld ten behoeve van een Flevolijn. foto willem kolvoort 'NFORMATIE a artinfdere i.nform3t'e w'l omtrent en'n deze bijlage, kan fc,k3ntoor"Fenbeliennaar: *>-5312344 of 076-5312272. tafHeiiik;«9erenkanook. et adres daarvoor is: "a Stem, redactie Lijf Leven «bus3229,4800 MB Breda' Eredame: René van der Velden. waai dan de treinen en auto's in de verte. Het meer is heel mooi met zijn uitgestrekte velden wa terlelies en gele plompen. In het doorzichtige water dwarrelt een uitgebreid vissen- en insektenle- ven door elkaar. Het water is ove rigens wel eerst door een reini gingsinstallatie geleid. De watervoorziening van het Naardermeer klopt namelijk niet helemaal meer. Behalve dat dat vervuild is, komt er te weinig wa ter in terecht doordat in de omge ving steeds minder regenwater het grondwater bereikt. Dat ligt vooral aan de oprukkende bebou wing. Water dat op daken valt belandt nou eenmaal heel snel in het riool. Vroeger drong via op waartse druk ('kwel') veel meer grondwater het natuurmonument binnen. De aalschovers gedijen nog altijd goed in het paradepaardje van Natuurmonumenten. De kolonie, waar soms meer dan drieduizend paren vogels broeden, kan ge deeltelijk worden bezocht. Van uit een observatiehut en vanach ter rieten omheiningen bespiedt het publiek de vogels, zelfs in de broedtijd mag dat. Het verdient aanbeveling de neus niet te veel te gebruiken, want het stinkt er grotelijks naar dode vis en vogeluitwerpselen. De bo men sterven ook na verloop van tijd af als gevolg van de poep. Kom je er aan het eind van het broedseizoen dan wacht er een macaber beeld. Veel nesten ver tonen de resten van dode jongen die door voedselgebrek zijn dood gegaan, de oudervogels zitten er bij als rouwende zwarte wedu wen. Veertig procent sterfte is geen uitzonderlijk percentage, zegt de gids die de excursies be geleidt. 't Is een echt stukje natuur, maar je kunt je wel even voorstellen dat de vissers van het IJsselmeer niet zo gesteld zijn op de aal scholver. De zevenduizend exem plaren, tot welk aantal de kolonie kan uitgroeien, halen al hun vis uit de voormalige Zuiderzee en dat zijn heel wat kilo's per dag bij een gebruik van enkele kilo's per vogel. Overigens wordt door het water van de kolonie af te schermen van de rest van het meer voorkomen dat de vogelmest de rest van het meer vervuilt. Het Naardermeer groeit tegen de verdrukking in. In dat motto zoekt de Vereniging Natuurmo numenten het overlevingsplan. Oorzaken van de verdrukking: groeiende verstedelijking van de kant van met name Naarden en de regio Hilversum, uitbreiding van wegennetten en spoorlijnen. Het is hier, met Amsterdam in de buurt, één van de drukste streken van Nederland. Vergroting van het eigenlijke moerasgebied wordt momenteel gerealiseerd in de richting van de Ankeveense plassen die ten zui den van het Naardermeer liggen. Natuurmonumenten verwierf in de Hilversumse Bovenmeent, oorspronkelijk boerengebied, de afgelopen jaren honderd hectare weilanden. De draglines zijn nu bezig om de grond gedeeltelijk af te graven, zoadat er een afwisse lend gebied van water, moeras en land ontstaat, gelijkend op het laagveenmoeras van het Naar dermeer. Naardermeer en Ankeveense plassen komen dan in verbinding met elkaar te staan. En 'in ver binding staan' is een van de to verwoorden van de jaren negen tig. 'Ecologische verbindingszo nes' zijn namelijk belangrijke wapens tegen het uitsterven van flora- en faunasoorten: ze houden het contact tussen verschillende natuurterreinen in stand en daar mee ook de uitwisseling van soor ten. De verbinding die met de Anke veense plassen wordt geschapen, betekent meteen ook aansluiting bij het overige Vechtplassenge bied (zoals Loosdrecht), die weer iets zuidelijker liggen. In het Na tuurbeleidsplan is dit gebied trouwens aangewezen als kern gebied in de Ecologische Hoofd structuur van Nederland. Einddoel van het Herstelplan Naardermeer is een schoon, goed functionerend laagveenmoeras, zoals dat hier omstreeks 1930 aanwezig was. De verzuring en verruiging van de rietlanden is dan een halt toegeroepen en de soortenrijkdom onder de planten toegenomen. In een later stadium hoopt Na tuurmonumenten op een uitbrei ding in de richting van IJssel- meerkust en de Randmeren van de Veluwe. Gescheiden rioolsys temen in de stedelijke omgeving zouden de waterhuishouding moeten verbeteren. Regen- en af valwater worden dan gescheiden verwerkt. Het Naardermeer dreigde begin deze eeuw door Amsterdam als vuilnisbelt te worden gebruikt. Onderwijzer en schrijvende na tuurkenner Jac. P. Thijsse wist echter een aantal notabelen te mobiliseren en na hun acties ver wierp de Amsterdamse gemeen teraad in 1904 het dumpings- voorstel. Thijsse en zijn vrienden vonden een structurele oplossing voor het gevaar waarin het meer verkeer de en richtten de Vereniging Na tuurmonumenten op. Deze kocht het Naardermeer. De rest van de successtory is bekend: de vereni ging telt nu 800.000 leden en heeft over het gehele land bezit tingen. 'Onder de waterlelies van het Naardermeer' verscheen bij Uitge verij Uniepers in Vlaardingen en kost 49,90. Door Frank Lambregts Met een beetje geluk komt u een ree tegen. Dat staat er gewoon. In de beschrijving van na tuurgebied de Dintelse Gorzen. Alsof je als wande laar wel eens per ongeluk over een ree struikelt. Alsof reeën niet weten dat ze ver uit de buurt van de mensheid moeten blijven. Geen ree te zien dus. En de beloofde bunzing blijft ook al uit. Wat je wel ziet in de Dintelse Gorzen is gras. Hon derden hectaren gras. En het klinkt misschien gek, maar ze zijn prachtig, al die grassen. Het is niet van dat groene, geschoren weilandgras, maar lang gras met zandkleurige en paarse zaadpluimen, zo als dat ooit langs de bermen van polderweggetjes groeide. Bij het wandelen door een laaggelegen, droogge vallen kreek, kun je nog net over de graspluimen heenkijken. Dan zie je natuurkoeien onverstoord grazen en een kiekendief hoog in de lucht. Iemand met verstand van gras zal ongetwijfeld tientallen verschillende grassen- en russensoorten uit elkaar kunnen houden, maar daar waag ik me niet aan. We wandelen hier buitendijks, over aangeslibd land ten noorden van Dinteloord. Het baggeren door de zompige klei heeft wat weg van het wan delen op een rivierbodem. Als je ver genoeg naar het noorden doorloopt wandel je zo het Volkerak in. De horizon aan die kant wordt gedomineerd door zeilboten en binnenvaartschepen, aan de overkant ligt Goeree Overflakkee en het ruikt hier ook al naar Zeeland. Onderweg wordt het verschil uitgelegd tussen slik ken en schorren. Slikken zijn platen die bij vloed onder water lopen, schorren lopen alleen onder water bij springvloed. Natuurmonumenten, be dankt voor de uitleg. Eeuwenlang stond het Volkerak in directe verbin ding met de zee en was het water dus zout. Sinds in 1987 de Philipsdam op slot ging is het water zoet geworden. Maar de kleiachtige bodem van de Din telse Gorzen is door de eeuwen heen gemarineerd door het zout. De grond slaat er hier en daar wit van uit en er groeit een overvloed aan zoutminnen- de plantjes. Zo wandel je hier over tapijten van zeekraal, een eigenaardig plantje zonder bladeren dat lekkerder is dan zoute drop. Ik loop er voort durend op te kauwen omdat ik denk dat voedsel recht uit de natuur gezond is. Ze hebben hier nog meer groente: lamsoren bijvoorbeeld (dat heet bij Albert Heijn zeeaster), maar ik vind dat je dat spul eerst moet koken. En verder groeien hier plantjes met waanzinnige namen als: zilte schijnspurrie, schorrelzoutgras en hertshoornweegbree. Namen om op te kauwen. Halverwege de wandelroute die Natuurmonumen ten heeft uitgezet, staat sinds een paar dagen een vogelobservatiehut, vanwaaruit het mooi vogeltjes kijken is. Een jonge vogelaar heeft er voor een ka pitaaltje aan telelenzen uitgestald, waarmee hij de natuur bespiedt. Als hij in zo'n lens een verdwaal de bergeend, een groenpootruiter of een vreemde snoeshaan te zien krijgt is hij weer een dag geluk kig. Ik zie met mijn verrekijkertje een koppeltje aalscholvers en dat vind ik al mooi genoeg. De zwanen maken ook een gelukzalige indruk op me. Daarachter schuift een rondvaartboot met een groepje minnaars van het oppervlaktewater voor bij. Op de zandplaten is het zout inmiddels wegge spoeld, waardoor er zoutloze planten bestaans recht kunnen vinden. Tot 1953 groeiden er op de Zeehondenplaat zeehonden. Maar nu groeien er al leen wilgebossen en dat is jammer. Hier en daar zie je een vlier. „In de winter, dan moet je hier komen,zegt de vo gelaar. „Dan zitten hier zeldzame eenden en stelt lopers." „En zitten er dan ook reeën?" „Nog nooit een gezien, maar ik let alleen op vogel tjes." Aan zo'n vogelaar heb je dus ook niks. De wandelroute door de Dintelse Gorzen is sinds 7 september geopend voor het publiek. Een startpunt is te vinden aan de westzijde van het gebied, bij de jachthaven. Informatie over excursies: 0167-502970. Altijd laarzen meenemen. Rhesus-aapjes mogen als onvrijwillige astronauten worden ge bruikt. Het is niet 'onmenselijk' om de aapjes twaalf dagen aan boord van een ruimteschip baantjes om de aarde te laten maken om ze vervolgens na terugkeer te onderzoeken op de gevolgen van gewichtloosheid. Dat heeft een ethische commissie van de ruimtevaartorganisatie Nasa geconcludeerd na een onderzoek naar de ethische aspecten van de ruimtemissies Bion-11 en Bion-12. Bij beide proeven zul len twee rbesus-aapjes aan boord van een raket de ruimte in wor den geschoten. Daarna moeten ze weer veilig op aarde landen ter verdere bestudering. De commssie oordeelde dat de experimenten 'humaan' zijn en dat er geen alternatief is voor proeven met dieren. Een woordvoerster van Peta, een organisatie die'streeft naar de 'ethische behandeling van dieren', is het daarmee niet eens. Vol gens haar is bijvoorbeeld niet onderzocht hoe de aapjes zullen reageren op de manier warop ze tijdens de vlucht in bedwang worden gehouden. In het Chinese Boedistische klooster Yunju nabij Beijing is 's werelds grootste stenen 'naslagwerk' ontdekt. Van 605 tot 1644 na Christus hebben maar liefst 16.000 monniken gewerkt aan het bijhouden van de geschiedenis van de streek. De 'stenen boeken' waren verborgen in grotten, tot onlangs een Duitse expeditie ze ontdekte. In totaal gaat het om 14.300 stenen tabletten met 35 miljoen karakters. Door alles in steen vast te leggen waren de monniken in staat de informatie te be schermen tegen plunderaars, branden en kwaadwillige heersers. De Verenigde Staten en Canada moeten een einde maken aan de productie van chemische vervuilers zoals dioxine. Het tot nu toe gevoerde beleid om te komen tot een 'veilig' productieniveau werkt niet. Dat concludeert een onderzoekscommissie die door de regeringen van de twee landen in het leven is geroepen om de toestand te be studeren van de Grote Meren, in het grensgebied tussen Canada en de VS. Volgens de commissie komt er jaarlijks ongeveer 60 gram dioxine in de Grote Meren terecht. Dat lijkt weinig, maar dioxine en soortgelijke vervuilers hebben de neiging zich op te hopen in de voedselketen, aldus de onderzoekers. Dat zou ook gevolgen hebben voor mensen die vis eten die in de meren is gevangen. In het geval van zwangere vrouwen zijn er aanwijzingen dat hun kinderen kleiner zijn dan gemiddeld en problemen hebben met hun concentratievermogen.

de Stem | 1996 | | pagina 23