DPK neemt laatste iolwerk in Chaos omringt Bosnische verkiezingen Ex-legerstafchef wil premier Israël worden Partij van Megawati opent toch kantoor 9) 4,' Ex-minister geboeid afgevoerd T, ment aar riek Gedeeltelijke bekentenis van Nihoul Analyse A4 pBSTEM \ND KORT Jut asfalt' jen drukwerk ig zakenman iat door irtner rgrijp mag BUITENLAND A5 )orlog Irak in een nieuwe fase Netanyahu met dood bedreigd an Thijn bepleit "pnieuw uitstel aadsverkiezingen ^berSï®3118™1114 Sollen Wanorde BUITENLAND KORT Vredesoverleg Noord-Ierland verdaagd Okinawa wil minder Amerikanen Verkiezingen Zuid-Filipijnen vreedzaam Tsjetsjeense leiders weer in Grozny De Klerk beschuldigd van bloedbad 'Cambodjanen moeten verleden vergeten' Spoedhulp voor stervende kinderen JUMBO TOPPERS VAN DE WEEK! 48 98 8) 98 75 98 BER 1996 nd van organisaties e van minister Ritzen' jn de raden met hun de nieuwe Mub de rsorganisatie, is alles achten van Veringa zetting verdwenen "tuur en beheer Zi'i k gesteld voor de qe e ellende van de uni- jaren zestig vochten nten zij aan zij tegen nd had aan de univer werkte, behalve een onderling handjeklap hadden deze weten amen dit niet langer nmalige minister van nieuw, binnen detijd- kwamen parlement- ergeschikt werd. nauwelijks. Vergader- nboven werd het uni- re inhoudelijke en fi- elke gekozen bestuur- ndigen ondersteund n intrede op de univer- -tuurlijke onmacht der ziekenhuis leiden en kunnen overmorgen teiten in onderwijs en ver managementspro- en nog te besturen op _ar geleden. Daarvoor rote belangen mee ge- ma mater een knopen- ndigheid over onder- nden worden dan bij de effectiviteit van on- "erwijs genieten? Maar dat het gedaan direct betrokkenen, is kan dan reeds gea- oningen waarschijnlijk is verwerkt, waardoor ordvoerster van Rijks- .Jlut geen vervanger voor tijd nodig," zegt ze. Het ^rslag aan de weg vast- trooid hoeft te worden derzoek moet blijken of bruikt en wat het voor- één korrel zout scheelt, 'e is gisteren gestart met l reclamedrukwerk. De verspreiden waarmee en niet in de bus willen kers alleen verkrijgbaar jaïntroduceerd. Nu blijkt hopeloos tekortschiet, évenbussen heeft een sti- gegeven aan het bestaan Milieudefensie. Eerdere kers ook via postkanto en, zijn gestrand op een heeft gisteren de 24-jari- igevangenisstraf van vier ns/Belgische zakenman edader, de 33-jarige P.V. tot een celstraf van vijf een bedrijf in wegwerp- aan de Boompjes in het 'er werd geboeid meege- ontvoerders reden tever- Antwerpen, waar het [liggen. 1 her en der geld opgeno- de zakenman na twaalf |n Noord-Holland is ak- vijk van 18.000 woningen I Groenen, twee leden van (AOV) stemden tegen. IJ- woonruimte aan zeker vorige week al akkoord nt de beslissing 'een eco- ,en op de schaarse natuur met 43.000 leden in Am- Jmeer en van milieugroe- -omst van de wijk organi- rijgen niet eerder dan op le kortingskaart (pas-65). delijke leeftijdsgrens en is e. De raad stelde daarmee ■e en Heerlen in het onge lijk voor de pas-65, geeft E:t recht op een eigen kor re, aanzienlijk jonger da nerend. In de uitspraa echt om een grens te treK- logisch lijkt. Jlaaldelijk worden overtre- ?n van 500.000 gulden, vn "L De raad deed uitspraa schroot en autowrakken e industrieterrein Binc - akt de raad de weg vrij uvervuiling. den boete betalen, waa .t 500.000 gulden. Protes- .elpen niet, zo blijkt uit de I I I I I DINSDAG 10 SEPTEMBER 1996 rJofr Viii Hp 1pi~ f^ondigd, dat hij de lei- aln de Israëlische Arbeid- Jij wil worden en dat hij t de volgende premier Israël te zijn- Momenteel je leiding van Arbeid in Jen van ex-premier Shi- iion Peres- persconferentie in Tel lp e® Aviv deed Barak een felle aanval op premier Benjamin Netanyahu, de leider van de rechtse Likud- partij die Peres in mei van dit jaar bij de verkiezingen net wist te verslaan. „Op onprofessionele en primitie ve wijze en met een recordsnel heid heeft hij (Netanyahu) Israëls positie op alle fronten verslech terd. Er zijn problemen met de Arabieren en tekenen van achter uitgang op ieder gebied. Het is moeilijk om je voor te stellen, hoe rampzalig het nog kan worden als we zo door blijven gaan," al dus Barak, die stelde de beste pa pieren te hebben om Netanyahu bij premiersverkiezingen te ver slaan en het Midden-Oosten vre de te brengen. De eerstvolgende verkiezingen staan gepland voor 2000, maar zouden eerder gehou den moeten worden, als Netanya hu's coalitie uit elkaar valt. De Arbeidspartij houdt volgend jaar verkiezingen voor het partijlei derschap. De 73-jarige Peres, die te kennen heeft gegeven het leiderschap niet vrijwillig op te zullen geven, liet weten door Barak op de hoogte te zijn gesteld van diens beslissing en stelde: „Dat is geen probleem." Naaste medewerkers van Peres zeiden echter, dat deze van zijn stuk is gebracht door Ba raks beslissing. De niet op zijn mondje gevallen Barak is 54 en geniet een grote populariteit. Hij is 's lands meest onderscheiden officier en wordt gezien als een soldaat, die tevens een intellectueel is. Zijn imago komt een beetje in de richting van dat van wijlen premier Yit zhak Rabin, die eveneens zijn strepen had verdiend als militair. Rabin versloeg Peres in 1992 bij de strijd om het partijleiderschap en won dat jaar de verkiezingen, doordat hij als oorlogsheld ook kiezers uit de centrum-rechtse hoek aan zich wist te binden. Ljbet Sultan/Dokan/Dubai/Teheran (afp/rtr/dpa) - De Lr Irak gesteunde troepen van de Democratische Partij loerdistan (DPK), die steun krijgen van het Iraakse leger, lebben het offensief tegen de rivaliserende Patriottische LeKoerdistan (PUK) gisteren uitgebreid. KDP-leider Masoud Barzani foto reuter ulaimamya, t laatste bol- ïk van de IJK, is door de PK ingeno- en. De Vere- gde Naties ebben dat gis- savond beves- igdDuizenden anhangers van PUK zijn uit torf-Irak op e vlucht gesla- en naar Iran. listerochtend vielen de plaatsen lixan en Nazenin in de onmid- omgeving van Sulaima- iya in handen van de DPK. Itrijders van de DPK veroverden irvolgens de belangrijke stuw- lam bij Dokan op hun rivalen /an de PUK. Het Iraanse persbu- reau IRNA meldde, dat een grote troom vluchtelingen - voorna- ïelijk vrouwen, kinderen en be urden - op weg is naar de raanse grens. Haar Iran heeft gisteren ver haard niet meer Koerdische luchtelingen uit Irak op te zul- en nemen. Irans vluchtelingen- xmissaris Ahmad Hosseini liep tevens op tot hulp van de in- ernationale organisaties om een «nselijke tragedie te voorko- men. Volgens hem is een half mil- Koerden dakloos geraakt of p de vlucht geslagen Ie PUK vroeg gisteren de Vere nigde Staten steun om een slach- in het noorden van Irak te (oorkonten. De Amerikaanse resident Clinton zei, dat de VS r alles aan doen om aanhangers /an de PUK te helpen Irak te ont luchten. Hij riep de DPK en de 'UK op naar de onderhande- ingstafel terug te keren. een DPK-woordvoerder ïjn ongeveer 250 PUK-soldaten de recente gevechten om het Juzalem (dpa) - Een anonie- '6 beller heeft gedreigd pre fer Netanyahu te vermoor- ffl, als Jigal Amir niet wordt Ttjgelaten. ®ir zit in de gevangenis wegens et doodschieten van premier Ra il. De politie zei dat het tele- »ntje binnenkwam in de plaats Jlr Saba, ten oosten van Tel tw' f00r het gesprek te traceren dat het dreigement vanuit en telefooncel is geuit. Een ver- 'chte is aangehouden, maar we- sjis gebrek aan bewijs weer vrij- f ten. De Israëlische geheime heeft herhaaldelijk ge schuwd voor aanslagen van «htsradicale kringen. o (afp/anp) - Het zou beter i as graneenteraadsverkiezin- isnië uit te stellen tot het fcm ze °P de voorgeno- e„ n i"im november te hou- Ed van Thijn, leider p^SE-waarnemers in Bos- gisteren gezegd. de EU-afgezant voor mi Car' Eddt, betekent het Bo^ië d°g' ais de partijen in na ?e verkiezingen van za len Hi we!®eren de macht te de- ozei dat gisteren in Saraje- an ?'et toe °P ket verloop sn de verkiezingen. De gemeen- tiet 'ver®ezingen zijn al eerder tanvanllei--,maanden ^gesteld. was het de bedoe- «entsvfu g jk met de Parie" fhouH^ vmgen van september 'VSE-t zei dat 980 ïbm aarnemers de verkiezin- hZr°T Zij ^11 twee da- leven gekomen. Aanhangers van PUK-leider Talabani zou den zich mas saal aan de DPK hebben overgegeven. Talabani zelf zou ook onder weg zijn naar Iran. Irak ontkent dat het zich aan de zijde van de DPK in de gevechten tussen de twee Koerdische facties mengt en ook de VN zegt dat er geen teke nen zijn, dat Iraakse troepen zich in het gebied bevinden. Een ver tegenwoordiger van de PUK zei echter, dat vluchtelingen uit de zondag gevallen plaats Koi San- jak ongeveer vijftig Iraakse tanks en pantsereenheden hebben ge zien in het gebied. De PUK-leiding vreest dat de stroom vluchtelingen tot grote humanitaire problemen zal lei den en heeft daarom de VS en hun bondgenoten opgeroepen de Iraakse opmars in Noord-Irak een halt toe te roepen. Ook de VN-vluchtelingenorganisatie en het Rode Kruis zijn gealarmeerd. De medische hulporganisatie Me- misa heeft haar laatste twee me dewerkers opdracht gegeven het noorden van Irak zo snel moge lijk te verlaten. Het duo zal pro beren de Iraanse grens te berei ken. Memisa acht de situatie in de stad Sulaimaniya te gevaar lijk. De bevolking van de stad is in het weekeinde massaal op de vlucht geslagen, zo hebben de medewerkers aan het hoofd kwartier in Rotterdam gemeld. De Waalse ex-minister Vanderbiest is gisteren opnieuw verhoord over de moord op André Cools. Na het verhoor werd hij geboeid afgevoerd. foto reuter Jakarta (rtr) - Aanhangers van de Indonesische opposi tieleider Megawati Sukarno putri hebben gisteren een nieuw hoofdkantoor van de Indonesische Democratische Partij (PDI) geopend. Zij de den dat ondanks een waar schuwing van het leger, dat politieke activiteiten van de PDI onacceptabel zijn. Megawati, die in juni werd afge zet als partijvoorzitter, was niet bij de opening aanwezig. Een woordvoerder van de PDI zei, dat de Indonesische autoriteiten al enige tijd geleden zijn inge licht over de plannen voor een nieuw hoofdkantoor, maar dat niemand er tot dusver op had ge reageerd. De waarschuwing aan het adres van de PDI kwamen van luite nant-generaal Syarwan Hamid, hoofd van de sociale en politieke afdeling van het leger. In een in terview in het dagblad Republi- ka van gisteren noemde hij Me gawati's plan om een nieuw PDI-hoofdkwartier te openen onacceptabel. Hamid zei ook, dat de regering het evenmin zal accepteren als Megawati en haar aanhangers kandidaten voor stellen voor de verkiezingen van volgend jaar. Het Indonesische leger heeft krachtens de Grond wet belangrijke zeggenschap in politieke zaken. De politie heeft de macht in han den in het voormalige hoofdkan toor van de oppositiepartij in het centrum van Jakarta, sinds ze daar op 27 juli een inval deed om de aanhangers van Megawati te verwijderen. Brussel (anp) - Jean-Michel Nihoul, een van de verdachten in het Belgische zedenschan- daal, zou een gedeeltelijke be kentenis hebben afgelegd. Dit hebben enkele Belgische me dia gemeld. De 54-jarige Nihoul werd op 15 augustus gearresteerd. Ten tijde van de ontvoering van Laetitia Delhez had hij geregeld telefo nisch contact met hoofdverdach te Mare Dutroux. Justitie ver denkt de voormalige vastgoedex pert ervan een belangrijke rol te hebben gespeeld in het netwerk van kinderporno. Nihoul heeft elke betrokkenheid steeds ontkend. Hij zou Dutroux en diens compaan Michel Le- lièvre alleen maar de opdracht hebben gegeven zijn auto te on derhouden. Volgens enkele Belgische media heeft Nihoul tijdens de jongste verhoren toegegeven een nauwe re band met Dutroux en Lelièvre te hebben dan hij eerder had ge zegd. Welke band dat precies was, is echter nog altijd niet dui delijk. Zijn voormalige echtgenote Anne Bouty, die vorige week werd ge arresteerd, gaf al eerder toe dat Nihoul geregeld bezoek heeft ge had van Dutroux en Lelièvre. De recente onthullingen in de zaak-Dutroux en de moord op socialistenleider André Cools maken een parlementair onder zoek naar het functioneren van de Belgische rechtsstaat noodza kelijk. Dat vinden de Waalse li beralen (PRL-FDF). Ook het Vlaams Blok is voorstander van een parlementaire enquête. Beide zaken werpen een smet op de Belgische instellingen, meent de gecombineerde Waalse frac tie. Een onderzoekscommissie moet nu de politieke verantwoor delijkheden bloot leggen om een beter functioneren van de demo cratie in België te garanderen. De onthullingen in de zaak-Cools maken de Waalse Parti Socialiste (PS) voor de gematigd Vlaams- nationalistische Volksunie totaal onaanvaardbaar als regerings partner. Fractieleider in het Vlaams parlement Paul van Grembergen vraagt daarom om de onmiddellijke opheffing van de PS. „De PS heeft haar geloofwaar digheid verloren en lijkt gecor rumpeerd op alle bestuursni- veau's," aldus Van Grembergen in een verklaring. De aanhouding van Vanderbiest stelt het geloof van de burger in de politiek op nieuw op de proef. De verwikke lingen in de moord op Cools heb ben de Belgische democratie in opspraak gebracht, meent de Volksunie. De ontbinding van de PS, die in Wallonië al zwaar onder vuur ligt wegens de medewerking aan tal van geplande bezuinigingen, kan volgens Van Grembergen lei den tot politieke vernieuwing en zou Wallonië alleen maar deugd doen. Sarajevo - Aggy Kupermann heeft een baan, die zelfs een hongerige straathond in Sarajevo nog niet met haar zou willen ruilen. Als nieuwe woordvoerster in de Bosnische hoofd stad van de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa, OVSE, wordt ze tijdens de dagelijkse persconferentie overspoeld met kri tiek over de rol die de OVSE speelt bij de voorbereiding van de Bosnische verkiezingen, die zaterdag worden gehouden. „Hoe kun je verkiezingen organiseren, terwijl de etnische zuiveringen gewoon doorgaan?," roept een correspondent, doelend op het recentelijk verjagen door Bosnische Serviërs in Banja Luka van 31 moslims. „Wat gaan jullie doen tegen al die gevallen van manipulatie?," vraagt een collega. „Waarom zien we het gezicht van Karadzic nog dagelijks op de Servi sche televisie, terwijl jullie hebben gezegd dat dat verboden is," roept een ander. Een Amerikaanse verslaggever kan het niet meer aan zien en schreeuwt door de mi crofoon: „Aggy, deze verkiezingen zijn een farce!" Al deze onverhulde kritiek op de OVSE doet Aggy Kupermann huiveren. Ze stot tert, zegt dat iedereen niet zo negatief moet doen en als ze het niet meer weet, vertelt ze dat ze 'het morgen zal gaan op zoeken'. Alleen Alexander Ivanko - de woordvoerder van de VN die tijdens Un- profor-missie ook veelvuldig onder vuur werd genomen - zit rustig naast haar. Al die kritiek op de OVSE is niet helemaal ten onrechte. De honderden medewerkers van de organisatie mogen dan wel de grootste kantoren in Sarajevo hebben ge huurd en in prachtige auto's met eigen embleem rondrijden, verkiezingen orga niseren in een door etnische haat ver scheurd land is heel wat anders. „Hun grote probleem is dat slechts weinigen binnen de OSVE iets begrijpen van de Bosnische situatie. Ze weten van toeten nog blazen", zo meent een onafhankelijke waarnemer die al drie jaar in Bosnië ver blijft. „De meesten zijn enkele maanden gele den hier naar toe geko men in de veronderstel ling dat ze verkiezingen 1 moesten organiseren. In normale landen moet je dan zorgen voor rode potloden en genoeg stembussen. In Bosnië dien je alle 'ins en outs' te weten, omdat de partijen anders met je gaan sollen." En dat is precies wat er op dit moment ge beurt, menen velen. Toen de OVSE ruim een half jaar geleden naar Bosnië kwam, stelde het hoofd van de missie, Robert Frowick, nog trots vast dat de verkiezin gen eerlijk en vrij moesten gaan verlopen. „Anders gaan ze niet door," ze) hij. Twee maanden geleden echter - toen bleek dat democratie en de civiele uitvoering van het Dayton-akkoord nog even ver weg was als daarvoor - paste Frowick zijn ei sen aan en zei dat hij al tevreden zou zijn, Door Harald Doornbos wanneer de verkiezingen min of meer eer lijk en vrij zouden verlopen. Medewerkers binnen de organisatie die kritiek hadden op de eigen aanpak, werden simpelweg naar lagere posten verwezen of ontslagen. Inmiddels heeft de OVSE, zo zegt een be trouwbare bron, al twaalf kritische Euro peanen vervangen door Amerikanen, die vers worden overgevlogen vanuit Was hington. „Vanwege de herverkiezing van Clinton moeten de verkiezingen in Bosnië hoe dan ook doorgaan," vervolgt ze. Zo moeten partijen die aan de Bosnische verkiezingen meedoen, een programma hebben dat de sfeer van het Dayton-akkoord ademt. Alle Servische partijen - afgezien van de margina Liberale - streven echter naar aan eensluiting van Servisch gebied in Bosnië met hun moederland Servië. De OVSE bestraft niemand. Ook zou de van oorlogsmisdaden beschuldigde voormalige president van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic niet meer op de televisie mogen verschijnen. Iedere dag valt Karadzic echter op de Servische zen der te zien. „Zelfs bij duidelijke schendin gen van de afspraken doet de OVSE hele maal niets," meent een Nederlandse IFOR-majoor. „Zo maak je geen enkele indruk op de partijen." „We mogen simpelweg niet vergeten," zo stelt de woordvoerder van de VN-vluchte- lingen organisatie Unhcr, „dat de interna tionale gemeenschap verkiezingen wil gaan organiseren, terwijl dezelfde figuren nog de macht hebben, die vier jaar gele den verantwoordelijk waren voor de etni sche zuiveringen en de concentratiekam pen." Afgezien van politieke problemen kampt de OVSE ook nog eens met een organisa torische wanorde. Zo werd er 750.000 mark overgemaakt naar een rekening in de Servische hoofdstad Belgrado. Het geld was beschikbaar voor ondersteuning van Servische partijen in Bosnië, maar toen een afgevaardigde onlangs aan de re kening wilde komen, bleek die leeg. Nie mand weet waar het geld gebleven is. Ook zijn de verkiezings-spelregels derma te ingewikkeld, dat waarnemers zich al grote zorgen maken of wel iedereen snapt hoe de procedure verloopt. De Bosniërs worden namelijk met een dik pak papie ren het stemhokje ingestuurd, omdat ze maar liefst voor vier soorten verkiezingen moeten stemmen. Toen de stembussen af gelopen week al open waren voor Bosni sche vluchtelingen in het naburige Kroa tië, bleken de formulieren voor de - in middels uitgestelde - gemeenteraadsver kiezingen nog niet verwijderd. In Kroatië deed een stemgerechtigde gemiddeld 15 minuten over het uitbrengen van z'n stem. De OVSE heeft berekend, dat iedereen 70 seconden de tijd heeft, omdat anders niet iedereen kan stemmen op de 14e. „Ik heb medelijden met ons volk," zegt daarom ook een Bosnische man in Saraje vo. „Eerst worden we uitgemoord en be schoten, daarna krijgen we de VN en de OVSE. Ik weet niet meer wat eigenlijk slechter is." Belfast - De onderhandelingen over de toekomst van de Britse provincie Noord-Ierland zijn gisteren onmiddellijk na het eind van een zomerreces een dag verdaagd. Dit voor beraad over een eis van de radicale Noordierse protestantse Unionistenleider Paisley. Hij dreigde zelfs met een boycot. Paisley wil twee uiterst kleine extreme protestantse partijen van het overleg uitsluiten-, omdat zij zich volgens hem niet aan het principe van geweldloos heid houden. De katholieke Sinn-Feinpartij is om die reden al vanaf het begin van de onderhandelingen uitgesloten. Naha/Tokyo - De inwoners van het Japanse eiland Okinawa heb ben zich in grote meerderheid uitgesproken voor vermindering van het grote aantal daar gestationeerde Amerikaanse troepen. Premier Ryutaro Hashimoto zegde gisteren opnieuw toe zich daarvoor in te zullen zetten. Volgens de kiescommissie toonde zich 89 procent van de kiezers in de niet-bindende volkspeiling voorstander van beperking van de Amerikaanse aanwezigheid. Ruim 8 procent was tegen het voorstel. De opkomst onder de 910.000 kiesgerechtigden was onder de 60 procent. Jolo - Vele honderden moslimrebellen hebben gisteren met de lo kale bevolking gestemd voor een nieuw regionaal parlement in het zuiden van de Filipijnen. De verkiezingen waren een eerste proef voor het een week geleden tot stand gekomen vredesverdrag tussen de regering en de rebellen, die 26 jaar lang vochten voor zelfstandigheid voor het islamitische zuiden. Niet alleen bleek het vredesverdrag tot en met gisteren stand te houden, ook de verkie zingen verliepen uitzonderlijk vreedzaam in een land waar de stembusstrijd doorgaans met geweld gepaard gaat. De verkie zingscommissie zei dat de opkomst onder de 900.000 kiesgerech tigden in de vier provincies - Lanao del Sur, Maguindanao, Sulu en Tawi-Tawi - hoog was. Moskou/Grozny/Straatsburg - Leiders van de opstandelingen in Tsjetsjenië verschijnen vandaag in de Tsjetsjeense hoofdstad Gro zny. Dat is voor het eerst sinds het Russische leger de stad begin 1995 veroverde. Rebellenleider Asian Maschadov en de comman dant van het rebellenleger Zelimchan Jandarbijev nemen deel aan een congres over de vorming van een nieuwe regering en het hou den van verkiezingen voor zo'n regering in de Kaukasische repu bliek. Dat meldt het Russische persbureau Interfax. Ook de vei ligheidsadviseur van president Jeltsin, Aleksandr Lebed, gaat vanmorgen naar Grozny. Lebed en Maschadov geven op 23 sep tember tijdens de assemblee van de Raad van Europa in Straats burg een toelichting op hun vredesakkoord, zo heeft de raad gis teren bekendgemaakt. Russische troepen hebben gisteren intus sen de aftocht uit Tsjetsjenië voortgezet. Bisho - De voormalige Zuid-Afrikaanse regering van F.W. de Klerk was verantwoordelijk voor het 'Bisho bloedbad' in 1992. Dat heeft de ANC-leider Cyril Ramaphosa gisteren voor de Waar heidscommissie gezegd. Op 7 september 1992 kwamen bij een protestmars 29 zwarte beto gers om het leven en vielen 200 gewonden. Volgens Ramaphosa was de 60.000-koppige menigte, die betoogde tegen de afschaffing van het thuisland Ciskei, in een val gelokt. Hij zei, dat het gat in het hek aan de grens met Zuid-Afrika opzettelijk was aange bracht. Het leger van Ciskei, dat zonder waarschuwing het vuur opende, stond onder commando van brigadier Oupa Gqozo. Vol gens Ramaphosa was De Klerks blanke regering uiteindelijk ech ter verantwoordelijk. Phnom Malai - 'Vergeet de twee miljoen doden uit het verleden, sluit vrede en maak een begin met de heropbouw van het land.' Met deze boodschap richtte de dissidente Rode-Khmerleider leng Sary zich gisteren tot het Cambodjaanse volk. Op een persconfe rentie in zijn hoofdkwartier in Phnom Malai aan de grens met Thailand schoof leng Sary, lange tijd de tweede man binnen de Rode Khmer, alle verantwoordelijkheid voor de begane wreedhe den en de massamoord onder het Rode-Khmerregime tussen 1975 en 1979 in de schoenen van Pol Pot, de topleider van de radicale guerrillabeweging. „Men zegt altijd dat ik de tweede man achter Pol Pot was. Dat is niet waar. En Pol Pot nam alle beslissingen; alle anderen voerden zijn bevelen uit," aldus leng Sary. Hij zei verder, dat de regering de volgende stap moet doen nu er een staakt-het-vuren tussen zijn aanhangers en de regeringstroepen van kracht is. De regering moet hem en andere afvallige Rode-Khmerstrijders amnestie ver lenen, aldus Sary. Brussel/Monrovia - Hulporganisaties hebben gisteren met spoed voedsel voor de Liberiaanse stad Tubmanburg aangevoerd om honderden stervende kinderen te redden. Van 1679 onderzochte kinderen waren er 1313 ernstig ondervoed. De situatie is teke nend voor vele plaatsen van het land waar een broos staakt-het- vuren is ingesteld. (ADVERTENTIE) WK 37. Geldig t/m zaterdag 14 september 1996. VAN MELLE MINI'S Nu met kleurwedstrijd lange jan, mentos, fruittella of dummy, per zak van 2,88 voor WELLA HAIRSPRAY forte extra, duo-pack 2x400 ml. van 14,90 voor BIOTEX groen of blouw, pak a 1 kilo van 9,88 voor EDET DECOR 2-LAAGS TOILETPAPIER pak a 8 rollen van 5,55 voor VERSE BRAADWORST div. soorten o.a. merqueze en bretons gekruid, per kilo van 12,90 voor HET SPAARKADO Me* ome Pro-Kttdo spaarokHe spoort o het hele jaor snel en voordelig voor prachtige huishoudelijke kado's me* wel 90 tot 50% spoorwins*. Haal snel de informatiefolder bij de Jumbo-Supermarkt. DEZE WEEK MET 3 GRATIS PRO-KADO ZEGELS MEUTTA AROMA FILTERS nr. 102 wit af natuur pok 80 stuks af 1 x4 wit of natuur pok a 80 stuks HERO FRUIT SPRING oronge/temon, appel/lemon af cossis/lemon, fles a 1,5 liter GRAND'ITALIA SUGOCASA traditioneel, kruiden, groenten of champignon, pot 665 grom KELLOGG'S FRUIT 'N FIBRE pak d 375 gram COBERCO MILK FRUIT pak a 1 liter KLANTENINFORMATIE BEL GRATIS: 06-0220161 van maandag t/m vrijdag van 10.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur

de Stem | 1996 | | pagina 5