De Grave beperkt rol van CTSV Verhuizing PvdA-kantoor symboliseert einde polarisatie PK n aatste olwerl 6Provinciegrenzen afvalverwijdering moeten verdwijnen' Politie zet bezetters Maagdenhuis op straat PTT leest Fiod-dossiers personeel E binnenland afstem Tïlburgers verdacht van afpersing commentaar! Universiteit of fabriek DE STEM Onafhankelijk toezicht blijft Scherpe kritiek Raad van State op gang van zaken Geen WAO meer voor gevangene JJj ROLTRAP Agenda DE STEM KORT Proef in Groningen met 'zout asfalt' Milieudefensie start actie tegen drukwerk Vier jaar cel voor ontvoering zakenman Plan woonwijk in IJmeer gaat door Niet eerder pas-65 voor partner Hoge boete voor milieuvergrijp mag Aviv (ap) - De P°PTulalr1e Netanyahu met lood bedreigd Van Thijn bepleit opnieuw uitstel 'aadsverkiezingen DINSDAG 10 SEPTEMBER 1996 Van onze verslaggever Wijster - De provinciale grenzen voor de afvalverwijdering moeten verdwijnen. Daarvoor in de plaats moet er in Nederland één landelijk plan komen voor alle afvalstromen. Zo'n nieuwe structuur kan verhel pen dat de ene regio met te veel afval zit terwijl de andere kampt met een tekort. Dat geluid klonk gisteren in het Drentse Wijster, waar de Geïntegreerde Afval verwerkingsinstallatie (Gavi) officieel in gebruik werd genomen. Voor die gele genheid waren 750 gasten uitgenodigd die een toppositie bekleden in de afval sector. De hypermoderne milieufabriek kan 840.000 ton afval per jaar verwer ken, heeft bijna een miljard gulden ge kost en biedt werk aan honderd mensen. Toch zorgde niet de opening, maar een rapport van de commissie-Epema voor de meeste gespreksstof. Op verzoek van milieuminister De Boer heeft Epema het afvalbeleid doorgelicht. Zijn belangrijk ste conclusie: de afvalmarkt wordt als maar complexer en groter. In vijftien jaar tijds is dit uitgegroeid tot een nieu we bedrijfstak van internationale om vang. De huidige, op provinciale schaal opgezette organisatie van afvalverwijde ring is daar niet langer op toegesneden. Bundeling van krachten op bovenregio nale schaal is dus nodig. Minister De Boer liet gisteren in Wijster weten dat dit advies 'goede aankno pingspunten biedt' voor een koerswijzi ging. Eind volgende maand zal de Twee de Kamer met haar discussiëren over de vraag of de provinciegrenzen voor afval verwijdering inderdaad een sta-in-de- weg zijn voor doelmatig werken. In Wijster waren veel deskundigen het er gisteren over eens, dat daarmee de deur op een kier staat voor de vorming van één 'landelijke organisatie op het gebied van afvalverwerking. Maar of alle advie zen uit het rapport worden opgevolgd, blijft de vraag. Zo liet De Boer tijdens de opening van de Gavi weten dat ze er te- Van onze Haagse redactie Den Haag - Niet het College van Toezicht Sociale Verzekerin gen (CTSV) moet bepalen aan welke regels de uitvoerders van de sociale zekerheid zich moeten houden, maar de minister en het parlement. Het CTSV moet controleren of de uitvoerders de regels goed naleven. Dat blijkt uit het aangepaste wetsvoorstel Organisatie van de Sociale Verzekeringen 1997 (OSV). Staatssecretaris De Gra ve (Sociale Zaken) presenteerde het gisteren. Volgens het wets voorstel wordt de uitbetaling van de werknemersverzekerin gen (Werkloosheidswet, Ziekte wet, Arbeidsongeschiktheids wet, Toeslagenwet en Wet Ar beid Gehandicapte Werknemers) en de volksverzekeringen (AOW, Nabestaandenwet en Kinderbij slagwet) op een andere manier georganiseerd. Minder invloed Die andere organisatie moet er voor zorgen dat minder mensen afhankelijk blijven van een uit kering en velen weer aan het werk gaan. Ook moet de nieuwe opzet garanderen dat er geen uitkeringen ten onrechte worden uitbetaald. Enkele grote lijnen voor een an dere uitvoering van die wetten was al eerder bekend geworden. De werknemers- en werkgevers organisaties zullen veel minder invloed krijgen. Het CTSV zal toezicht houden op de uitvoer- Tilburg - De politie heeft gisteren in Tilburg drie inwoners van die stad aangehouden op verdenking de afgelopen anderhalf jaar een aantal bedrijven in de regio te hebben afgeperst. De verdachten zouden daarbij herhaaldelijk ge weld hebben gebruikt. Om hoe veel en welke bedrijven het gaat wil de politie niet zeggen. Bij de omvangrijke actie waren 70 agenten betrokken. De politie lichtte de drie verdachten (34, 31 en 26 jaar oud) in alle vroegte van hun bed. Op het zelfde moment deed zij op zes plaatsen huiszoe king. Daarbij nam zij twee door geladen pistolen en vermoedelijk een kleine hoeveelheid cocaïne in beslag. ders. Voor de uitvoering wordt een nieuwe instelling, het Lan delijk Instituut Sociale Verzeke ringen (LISV) in het leven geroe pen. Die besteedt de uitvoering van de wetten uit aan met elkaar concurrerende instellingen. Het CTSV kwam de laatste tijd negatief in het nieuws, omdat die organisatie slecht bleek te werken. De Raad van State advi seerde zelfs het CTSV op te hef fen als zelfstandige instelling en het werk te laten doen op het mi nisterie van Sociale Zaken. Het kabinet heeft dat advies niet overgenomen en wil een onaf hankelijke en onpartijdige con troleur, los van het ministerie. De onduidelijke verhouding tus sen CTSV en het ministerie van Sociale Zaken was een van de factoren die leidde tot het op stappen van staatssecretaris Linschoten in juni van dit jaar. In de nieuwe wet krijgt de minis ter of staatssecretaris een 'aan wijzingsbevoegdheid' tegenover het CTSV. Dat betekent dat de minister kan ingrijpen bij het CTSV als dat nodig mocht zijn. De Grave benadrukte gisteren overigens dat het aanpassen van structuren alleen geen garantie is dat er zich geen problemen meer zullen voordoen. Volgens hem is belangrijk hoe bestuur ders van verschillende organisa ties samenwerken. Salarissen Het bestuur van het CTSV is en kele maanden geleden ontslagen. Over de aanstelling van een nieuw bestuur wilde De Grave gisteren niet veel kwijt. De hoge salarissen van die bestuurders trokken destijds grote aandacht. De Grave liet gisteren doorsche meren dat hij ook de nieuwe be stuurders waarschijnlijk niet zal belonen via ambtelijke salaris schalen. Ambtenaren zijn immers erg moeilijk te ontslaan. Het LISV wordt de opvolger van het Tijdelijk Instituut voor Coö rdinatie en Afstemming (TICA). Het oud-Kamerlid Buurmeijer is voorzitter van het TICA. Ver wacht wordt dat hij ook LISV- voorzitter zal worden. Zo'n 50 studenten hielden gistermiddag het Maagdenhuis bezet. Amsterdam (anp) - De politie heeft giste ren aan het eind van de middag het Maag denhuis, het bestuurscentrum van de Universiteit van Amsterdam, ontruimd. Boze studenten hielden het gebouw al vanaf de ochtenduren bezet uit protest te gen het wetsvoorstel Modernisering Uni versitaire Bestuursstructuur (Mub). Binnen zaten aan het eind van de middag nog ongeveer vijftig bezetters. Bestuur en perso neel van de universiteit mochten het gebouw niet in. De actievoerders weigerden vrijwillig het ge bouw te verlaten. Politieagenten sleepten hen zonder verder geweld naar buiten. Op de stoep bleven de actievoerders nog leuzen scanderen. Het wetsvoorstel houdt in dat het College van Bestuur en de decanen meer macht krijgen ten koste van de universiteitsraad. Minister Ritzen van Onderwijs wil hiermee van uni versiteiten moderne, efficiënt geleide organi saties maken. De bezetters eisten dat Ritzen het wetsvoor stel intrekt en dat hij naar het Maagdenhuis zou komen. De bewindsman piekerde er niet over. Hij toonde zich wel bereid tot een gesprek, 'maar niet op stel en sprong'. Den Haag (anp) - Staatsse cretaris De Grave van Socia le Zaken wil een eind maken aan de mogelijkheid dat ge vangenen een WAO-uitke- ring krijgen. Hij zal dat bin nenkort aan zijn collega Sorgdrager van Justitie schrijven. Op dit moment heeft een gedetineerde al geen recht meer op WW of bijstand. Een WAO-uitkering loopt echter gewoon door als iemand achter de tralies be landt. Enkele duizenden ge vangen ontvangen zo'n uitke ring. De Grave vindt dat niet eerlijk tegenover mensen met een baan en andere uitke ringsgerechtigden, die hun bron van inkomsten meteen kwijt raken als ze in de cel te recht komen. Den Haag (anp) - De PTT heeft lange tijd de dossiers van het eigen personeel bij de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (Fiod) mo gen lezen. Het ministerie van Justitie gaf hier toestemming voor. Dat blijkt uit een gisteren bekendgemaakte uitspraak van de Raad van State, waarin dit rechtscollege harde kritiek heeft op deze praktijk. Een inwoner van Zoetermeer die in 1994 werkzaam was bij PTT-Telecom, wilde een uitspraak van de raad over het inzien van de dossiers. De officier van justitie in Den Haag liet de man eerder weten dat zijn werkgever toestemming kreeg het Fiod-dossier in te zien. De PTT heeft voor de screening van het eigen perso neel een aparte afdeling, de PTT Risicom Recherche BV. Uit de uitspraak van de Raad van State blijkt dat het bedrijf is opgericht om de betrouwbaarheid van het personeel te controleren. Een medewerker met bij voorbeeld een hoge belas tingschuld is in de ogen van PTT Telecom een risico. Door de schuld zou zo'n medewerker chantabel zijn 'DE VERBEELDING aan de macht'. Er waren in de jaren zeventig mensen in de Partij van de Arbeid die er hun leven aan wijdden. Maar zakelijk heid heeft het gewonnen van de verbeelding. De PvdA gaat het partijbureau verplaatsen van Amsterdam naar Den Haag. Het lijkt een bericht van niks. Elke organi satie verplaatst weieens een hoofdkantoor. En de reden lijkt in dit geval zeer plausibel. Als de partijbestuurders en hun medewerkers dicht in de buurt zijn van Kamerleden en bewindslieden, vergemakke lijkt dat de contacten. Maar wie de geschiedenis van de Partij van de Arbeid kent, weet dat dit besluit een grote symbolische waarde heeft. 'Am sterdam' was decennia lang de controlepost van 'Den Haag.' Heel bewust werd die zeventig kilometer tussen theorie en praktijk van de politiek in stand gehouden. Afstand moest er zijn, voldoende afstand om de be roepspolitici kritisch en onaf hankelijk te volgen. Nadat Nieuw Links op de grens van de jaren zestig en zeventig in de PvdA de touwtjes in handen had gekregen, was het afgelopen met 'twee handen op een buik.' Partijvoorzitters als André van der Louw, Ien van den Heuvel en Max van den Berg brachten Ka merleden en ministers af en toe tot razernij door hun bemoei zucht en dwarsliggerij. Of er geregeerd werd of niet, dat maakte eigenlijk niet eens zo veel uit. Het partijbestuur wilde veelvuldig iets anders dan de 'Haagse' politici. En droeg dat ook gretig uit. Zo deed bijvoor beeld de onverholen sympathie van sommige bestuurders voor communistische dictaturen veel stof opwaaien. Later wilde het partijbestuur alle kernwapens uit Nederland verbannen en Ne derland losmaken van de Navo. Dankzij Nieuw Links was de Pv dA nu eenmaal een 'actie-partij' geworden, waar de 'participatie democratie' zo ongeveer de be langrijkste toetssteen aller din gen was. Dat kon soms heel bitter uitpak ken, zoals onderhandelaar Ed. van Thijn en beoogd premier Joop den Uyl in het najaar van 1977 ondervonden. Na maan denlang moeizaam onderhande len lag er een voor de onderhan delaars en een meerderheid van de Tweede-Kamerfractie aan vaardbare blauwdruk op tafel voor een tweede kabinet-Den Uyl, samen met CDA en D66. Maar de achterban vond het slappe kost en keurde het onder handelingsresultaat tijdens een partijraad op 25 oktober 1977 met overgrote meerderheid af. Voorzitter Ien van den Heuvel ging niet vierkant achter Den Uyl en Van Thijn staan maar verklaarde op voorhand de uit spraak van de partijraad te zul len respecteren. Het tweede ka binet-Den Uyl is er dan ook nooit gekomen. Ook na die tijd waren er nog tal loze conflicten en aanvaringen. De keuze in 1979 voor de radica le Max van den Berg als partij- ILLUSTRATIE MAT RUNDERS voorzitter in plaats van de gema tigde 'Haagse' beroepspoliticus Wim Meijer betekende voor de toenmalig leider Joop den Uyl het begin van een nieuwe perio de van teleurstellingen en frus traties. Maar het feit, dat hij zich in dat klimaat staande wist te houden, is tegelijkertijd het be wijs: van zijn grote politieke kwaliteiten. Deri Uyls opvolger Wim Kok heeft minder last van een dwars liggend partijbestuur. Hij heeft de tijdgeest mee. Bestuurders krijgen weer de ruimte om te be sturen. Geleidelijk aan is de in vloed van de leden teruggelopen. De tijd van druk bezochte afde lingsvergaderingen, waar na verhitte discussies moties wer den aangenomen over allerlei nationale en internationale poli tieke kwesties, is voorbij. Plaat selijke afdelingen organiseren nu veel liever thema-avonden over lokale kwesties. De invloed van het partijbestuur als verlengstuk van een enthou siast en hinderlijk meedenkende achterban is geslonken. Daar mee is ook de belangrijkste rechtvaardiging voor een fysieke afstand tussen 'Amsterdam' en 'Den Haag' verdwenen en kan het partijbureau net zo goed naar de regeringsstad verhuizen. Ook de drie andere grote politie ke partijen hebben hun partijbu reau in Den Haag. De voorgenomen verhuizing symboliseert ook een persoonlij ke tragedie. De huidige PvdA- voorzitter Felix Rottenberg is al lange tijd ernstig ziek als gevolg van een moeilijk te overwinnen virusinfectie. In de PvdA heeft iedereen er zich - zij het met grote moeite - in middels mee verzoend dat Rot tenberg zijn functie zal moeten neerleggen. Ondanks de veran derde tijdgeest had hij nog die uitstraling van een onafhanke lijk partijvoorzitter, iemand die Kamerleden en bewindslieden af en toe het vuur na aan de sche nen kan leggen. Uit kiesheid is de discussie over zijn opvolging binnen de PvdA nog geen openlijk onderwerp van gesprek. Maar over zijn ver vanging op dit moment hoor je niemand klagen. Terwijl die ver vanger, Ruud Vreeman, toch zo wel partijbestuurder als Kamer lid is. Dat feit geeft, misschien meer nog dan de verhuizing van het partijbureau, aan dat de po larisatie binnen de PvdA tussen bestuurders en uitvoerende poli tici tot het verleden behoort. Er gebeuren geen grote ongelukken meer. En waarom zou je je dan nog druk maken over zoiets als 'de verbeelding aan de macht'? De Tweede Kamer buigt zich de ze week opnieuw over het wets voorstel dat een eind moet ma ken aan het medebestuur van studenten op universiteiten. Verder komen onder meer aan de orde de Rampenwet, de Kinder bescherming en, in korte debat- jes, de tuinbouw en de tandzorg. De Eerste Kamer buigt zich on der andere over de wet op de dierproeven. gen is dat de afvalsector het aanbod op eigen houtje gaat verdelen. Het landelij ke afvalplan blijft uiteindelijk een zaak van de overheid. Ook provincies en ge meenten moeten erbij betrokken blijven, aldus de minister. De Boer herhaalde dat ze er ook niets voor voelt om de landsgrenzen voor afval open te stellen. Zo lang er voldoende aanbod is van brandbaar afval in ons land, blijven de slagbomen dicht, aldus De Boer aan het adres van afvalverwer kers die lonken naar buitenlands vuil. Bi INSPRAAK is uit. Managers met verstand van organisatie^ budgetten en planning moeten in de visie van minister Ritzer j de universiteiten besturen. Niet langer zijn de raden met hun 1 eeuwige discussies beleidsbepalend. In de nieuwe Mub Wet Modernisering Universitaire Bestuursorganisatie, isall» dat herinnert aan de democratiseringsgedachten van Verinoa Posthumus en de grote Maagdenhuisbezetting verdwenen Studenten verliezen hun invloed op bestuur en beheer a worden, anders gezegd, verantwoordelijk gesteld voor deq«! brekkige bestuurskracht en de financiële ellende van de i versiteiten. Ten onrechte. In de tweede helft van de jaren zestig vochten] wetenschappelijk medewerkers en studenten zij aan zij tegen de autocratie der hooggeleerden. Niemand had aan de univer siteit iets te vertellen, hoe lang hij er ook werkte, behalve eer. handjevol elkaar vliegen afvangende of onderling handjeklap spelende professoren. En van besturen hadden deze weten schappers zelden verstand. Studenten en wetenschappelijke staf namen dit niet lan Het ging over hen en zonder hen. De toenmalige minister van I Onderwijs Veringa bedacht daarom een nieuw, binnen de tijd geest passend systeem. Op alle niveaus kwamen parlement achtige raden, waaraan het bestuur ondergeschikt werd. Goed gewerkt heeft Veringa's uitvinding nauwelijks. Vergader tijgers hadden het hoogste woord. Daarenboven werd het uni versitair bestuur door de ene na de andere inhoudelijke en fi I nanciële reorganisatie zo complex dat elke gekozen bestuur der door steeds meer ambtelijke deskundigen ondersteund moest worden. De bureaucratie deed zijn intrede op de univer siteit. En dat is een van de oorzaken van de bestuurlijke onmacht der universiteiten. Figuren die vandaag een ziekenhuis leiden en morgen baas zijn over een waterschap, kunnen overmorgen ineens moeten beslissen over de prioriteiten in onderwijs en onderzoek. Zij hebben immers kennis over managementspro- cessen. Het is natuurlijk onmogelijk universiteiten nog te besturen op de amateuristische manier van dertig jaar geleden. Daan/oor gaat er te veel geld in om en zijn er te grote belangen mee ge moeid. Maar om net te doen alsof de alma mater een knopen fabriek is, is het andere uiterste. Deskundigheid over onder zoek kan eerder bij onderzoekers gevonden worden dan bij ambtenaren. En wie kan er meer over de effectiviteit van on derwijs zeggen dan degenen die dat onderwijs genieten? Dat er wat veranderen moet, is evident. Maar dat het gedaan I zou moeten zijn met de inspraak van de direct betrokkenen,is dwaas. Een volgende reorganisatie kan dan reeds gea gendeerd worden. FOTO ANP Het Maagdenhuis werd in 1969 ook bezet door studenten. Studenten vochten toen voor het recht op medebestuur in het kader van de democratisering van de universiteiten. Nu maken de actievoerders zich sterk voor het behoud van de toen verworven inspraak. Circa dertig studenten hebben gisteravond drie gebouwen van de universiteit in Maast richt bezet. Een van de gebouwen werd gis teravond laat al ontruimd. De studenten pro testeren tegen de meegaande houding van het universiteitsbestuur tegenover de plannen van Ritzen. ZIE OOK COMMENTAAR en geheime informatie aan derden kunnen verko pen. Eerder gaf de rechtbank in Den Haag toestemming voor deze aanpak. Dat was voor de inwoner van Zoetermeer - die inmiddels niet meer bij de PTT werkt - reden om de zaak aan de Raad van State voor te leggen. In de uitspraak heeft de Raad van State harde kri tiek op de gang van zaken. Eerbiediging van per soonlijke gegevens weegt hier veel zwaarder dan het PTT-belang, aldus de raad. Het ministerie van Justitie moet voortaan zorgvuldiger zijn met derge lijke aanvragen. In de regel 'zal het verzoek van de PTT moeten lei den tot een weigering deze informatie te geven', meent de raad. Het college wijst hierbij op wetten tot het beschermen van vertrouwelijke informatie, maar ook op het Europees verdrag voor de rechten van de mens. In dat verdrag, ook door de Nederlandse regering onderschreven, heeft iedereen recht op 'eerbieding van het privé-leven, het eigen gezin, het huis en de briefwisseling'. Groningen - Rijkswaterstaat gaat in Groningen waarschijnlijk een proef nemen met asfalt waar zout in is verwerkt, waardoor gladheid wordt vermeden. Volgens een woordvoerster van Rijks waterstaat is de substantie echter absoluut geen vervanger voor het strooien met pekel. „Strooien blijft altijd nodig," zegt ze. Het 'zoute asfalt' zou het tijdstip waarop neerslag aan de weg vast vriest, vertragen, waardoor er minder gestrooid hoeft te worden om wegen begaanbaar te houden. „Uit onderzoek moet blijken of de substantie in het asfalt kan worden gebruikt en wat het voor- eel ervan is. Als het gebruik ervan slechts één korrel zout scheelt, heeft het geen zin," aldus Rijkswaterstaat. Amsterdam - De vereniging Milieudefensie is gisteren gestart met een landelijke actie tegen ongeadresseerd reclamedrukwerk, De organisatie zal zelf brievenbusstickers verspreiden waarmee huishoudens kunnen aangeven wat ze wel en niet in de bus willen hebben. Tot dusver waren dergelijke stickers alleen verkrijgbaar bij de gemeenten. De stickerregeling is drie jaar geleden geïntroduceerd. Nu blijkt volgens de vereniging dat de regeling hopeloos tekortschiet. Slechts 7 procent van de Nederlandse brievenbussen heeft een sti cker. Bovendien wordt weinig ruchtbaarheid gegeven aan het bestaan van de brievenbusklevers, zo klaagt Milieudefensie. Eerdere voorstellen van de milieuclub om de plakkers ook via postkanto ren en bibliotheken aan de man te brengen, zijn gestrand op een veto van de reclamebranche. Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de 24-jari- ge Dordtenaar A.H. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar voor de ontvoering van de Rotterdams/Belgische zakenman Bruning op 2 mei van dit jaar. Een mededader, de 33-jarige P.V- uit Rotterdam, is onlangs veroordeeld tot een celstraf van vijf jaar. De mannen bedreigden de directeur van een bedrijf in wegwerp artikelen met een pistool in zijn woning aan de Boompjes in het centrum van de Maasstad. Het slachtoffer werd geboeid meege voerd in een door V. gestolen auto. De ontvoerders reden tever geefs langs diverse adressen in Breda en Antwerpen, waar het slachtoffer goud en juwelen zou hebben liggen. Met bankpasjes van het slachtoffer werd her en der geld opgeno men. In Nieuwerkerk aan de IJssel wist de zakenman na twaalf uur aan zijn ontvoerders te ontkomen. Amsterdam - Het provinciebestuur van Noord-Holland is ak koord met de bouw van een nieuwbouwwijk van 18.000 woningen in het Umeer bij Amsterdam. Alleen De Groenen, twee leden van D66 en het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) stemden tegen. IJ- burg verrijst op zes eilanden en biedt woonruimte aan zeker 40.000 mensen. De gemeenteraad van Amsterdam ging vorige week al akkoord met de plannen. De Vereniging Natuurmonumenten noemt de beslissing 'een eco logische ramp met onherstelbare effecten op de schaarse natuur rond Amsterdam'. Natuurmonumenten, met 43.000 leden in Am sterdam, steunt omwonenden van het IJmeer en van milieugroe peringen, die een referendum tegen de komst van de wijk organi seren. Den Haag - Partners van 65-jarigen krijgen niet eerder dan op hun zestigste een zelfstandig recht op de kortingskaart (pas-65)- Volgens de Raad van State is dat een redelijke leeftijdsgrens en is er geen sprake van leeftijdsdiscriminatie. De raad stelde daarmee gisteren twee jongere partners uit Wijlre en Heerlen in het onge lijk. Het ministerie van VWS, verantwoordelijk voor de pas-65, ge® een jongere partner vanaf zestig jaar het recht op een eigen kor tingskaart. M. Schmitz-de Jong uit Wijlre, aanzienlijk jongen» haar man, vond de regeling discriminerend. In de uitspraa noemt de Raad van State het echter terecht om een grens te tres- ken, waarbij de leeftijd van zestig jaar logisch lijkt. Den Haag - Wanneer milieuwetten herhaaldelijk worden overt5j den, mag de overheid een boete opleggen van 500.000 gulden, u heeft de Raad van State gisteren bepaald. De raad deed u>tsP'? n rond de grootschalige verwerking van schroot en autowrak* door het bedrijf Pametex op het Haagse industrieterrein «vul "V.I UV.UJ.ljl. X U111VVV.A "V.U liuagoo lUVAMUVliv» horst. Met deze principe-uitspraak maakt de raad de weg voor uitzonderlijk hoge boetes bij milieuvervuiling. Pametex moet per overtreding 25.000 gulden boete betalen, waa bij het totaal aan boetes mag oplopen tot 500.000 gulden. Pro ten van Pametex bij de Raad van State helpen niet, zo blijkt ui uitspraak. Aviv op pi de le parti jaar te ve: „Op ve w heid posit Kerstafchef van Israel, Kd Barak, heeft gisteren Plondigd, dat hi] de lei- Hfn de Israëlische Arbeid- ïartii wd worden en dal hij K•'de volgende premier F Israël te zijn. Momenteel he Sing van Arbeid in tanden van ex-premier Shi- Von Peres- een persconferentie in Tel )orlog Irak in een Heibet Sultan/Dokan/Dubai/Teh. Hoor Irak gesteunde troepen van c koerdistan (DPK), die steun krijg hebben het offensief tegen de riv Unie Koerdistan (PUK) gisteren i Bulaimaniya, het laatste bol- Lerk van de PUK, is door de DPK ingeno- nen. De Vere ngde Naties hebben dat gis teravond beves- ligdDuizenden aanhangers van He PUK zijn uit Noord-Irak op He vlucht gesla gen naar Iran. Jisterochtend vielen de plaatsen liran en Nazenin in de onmid dellijke omgeving van Sulaima- niya in handen van de DPK. Strijders van de DPK veroverden Vervolgens de belangrijke stuw dam bij Dokan op hun rivalen tan de PUK. Het Iraanse persbu reau IRNA meldde, dat een grote itroom vluchtelingen - voorna- nelijk vrouwen, kinderen en be jaarden - op weg is naar de iraanse grens. Jaar Iran heeft gisteren ver- daard niet meer Koerdische kduchtelingen uit Irak op te zul- |len nemen. Irans vluchtelingen commissaris Ahmad Hosseini Tiep tevens op tot hulp van de in- (temationale organisaties om een nenselijke tragedie te voorko nen. Volgens hem is een half mil- Koen Koerden dakloos geraakt of op de vlucht geslagen Je PUK vroeg gisteren de Vere- ligde Staten steun om een slach- ing in het noorden van Irak te voorkomen. De Amerikaanse president Clinton zei, dat de VS er alles aan doen om aanhangers van de PUK te helpen Irak te ont vluchten. Hij riep de DPK en de PUK op naar de onderhande lingstafel terug te keren. Volgens een DPK-woordvoerder jzijn ongeveer 250 PUK-soldaten de recente gevechten om het KDP-leider Masouc DPB twee ook nen in b tege echt zone jake en zien De stro hurr den hun Iraa een VN- het Dei mis, dew noo lijk bere ken, de lijk in 1 vlue mee kwi leruzalem (dpa) - Een anonie me beller heeft gedreigd pre- tier Netanyahu te vermoor- len, als Jigal Amir niet wordt "Ijgelaten. Jiir zit in de gevangenis wegens iet doodschieten van premier Ra- )ffi, De politie zei dat het tele foontje binnenkwam in de plaats Mar Saba, ten oosten van Tel lu b°or het gesprek te traceren yek, dat het dreigement vanuit sn telefooncel is geuit. Een ver achte is aangehouden, maar we gens gebrek aan bewijs weer vrij- ?elaten. De Israëlische geheime lenst heeft herhaaldelijk ge waarschuwd voor aanslagen van *chtsradicale kringen. (afP/anP) - Het zou beter a gemeenteraadsverkiezin- Z? os,nië te stellen tot het nm r3* ze °P de voorgeno- dm n t"1 I11 november te hou- ff'?a* haeft Ed van Thijn, leider lië of ?VSE"waarnemers in Bos- gisteren gezegd. 3osn,°sgeoS h^EU-afgezant voor ODnio Bildt, betekent het WaW °^rlog' 313 de partijen in «rdav M verkiezingen van za- m J> weigeren de macht te de- 1 zei dat gisteren in Saraje- '4<deSE Zjet toe °P bet verloop Jal vai tie pu nie In( Pa de: sci po! PU Me zet bij I C t net k "luëen zijn al eerder Aanvanlf6i maanden uitgesteld, fjnvankelrjk was het de bedoe- ffientsveri, gelljk met de Parle" te honn ,?mgen van september 0Vsp.,en' an Hnjn zei dat 980 Ben hiï,yaamem?.rs de verkiezin gen vnn °A6n' zuBen twee da- SePtemW stembusgang van 14 gember arriveren.

de Stem | 1996 | | pagina 4