Explosieve en snelle groei uitzendwerk DE STEM Verzet Heemkundige Vereniging tegen ombouw watertoren Violen er op los, het Festival is Groei havens zorgt voor werkgelegenheid Pater Moeskroen publiekstrekker in Clinge Eigentijdse versie van epos Reynaert de Vos Duizend gulden voor tasjesroof Terneuzen Arbeidsvoorziening 'wint' journalistenprijs Buurthuis Hoekse Rakkers na renovatie dorpshuis Rapport Arbeidsvoorziening A5 Terneuzen gaat grof groen inzamelen SEPTEMBER 1996 n en ze misschien in de dood en," luidt het oprechte ant rd. De instructrice kijkt be elijk. Hij heeft een beladen rd gebruikt. Voorgaan is na- lijk prachtig, maar onder», kten 'de dood inleiden' is een al te realistisch taalgebruik estigt de instructrice me' eger schreven kadetten dat rt zinnen aan hun vaders en ef het binnen de familie ar sinds CNN en Sky News tellen ze het meteen aan de ve wereld. lastingbetaler ediatraining is een belangrijk eet van de opleiding," zegt eraal-majoor Jack Deverell mandant van Sandhurst! belastingbetaler wil weten arvoor hij bijdraagt aan het fensiebudget". professionele niveau van de 'tse officier is nog steeds zeer vindt Deverell, duidelijk man van de oude stempel, ar helemaal gerust op de toe- st blijkt hij niet. Nieuwe 'oriteiten en rechten in de rgermaatschappij kunnen op i duur gaan afgeven op de le- discipline. „De kracht van leger is de eenheid. En ik heb aks een probleem als een indi- duele soldaat of officier me at vertellen dat hij of zij meer "hten heeft dan de groep. De iciency van het leger komt n in het geding," doceert de mendant. ij leidt vrouwen op voor offi- rsposten, maar van harte gaat t toch niet. „Persoonlijk denk dat er beperkingen moeten jn waarin je vrouwen kunt in- tten. Dat heeft niets te maken et fysieke risico's of dat ze bij- orbeeld krijgsgevangen wor- n gemaakt. Waar ik voor aarschuw is dat de relatie in n groep verandert. Als je een am van vier jonge mensen in Treme omstandigheden brengt er is een vrouw in de groep an gaan er dingen spelen in de elatie. Onder grote spanning ga snel van een platonische naar en seksuele relatie die risico's ~n meebrengen voor het uitvoe- en van de taak," zegt Deverell. at zulke uitspraken laag zullen coren op de schaal van politieke rrectheid weet hij ook wel. aar daarmee win je de oorlog iet. e bosexercitie loopt ten einde, a afloop van deze derde termij- en zit het erop en gaan de ieuwbakken tweede-luitenants erder naar de regimenten van un keuze. Geen kadet wil na- uurlijk afzwaaien met de vol- ende beoordeling: „Hij is een astige, onberekenbare figuur et een veel te hoge dunk van ichzelf en een jammerlijk ge- rek aan goede manieren die en zo gaarne in een kadet van andhurst ziet." at stond op het rapport van ene ernard Montgomery, de latere eldmaarschalk en een van de grootste Britse oorlogshelden uit Je recente geschiedenis. Zeeland yan onze verslaggever ftrneuzen - De Heemkundige Ver eniging Terneuzen verzet zich tegen het plan van een Amsterdams archi tectenbureau om de Terneuzense watertoren om te bouwen tot woon toren. pe Vereniging is bang dat het beelbepa- lende pand, dat in 1950 door A. van Eek is ontworpen, zijn waarde en zijn originele karakter gaat verliezen. De Heemkundige Vereniging schrijft dat aan B en W van Terneuzen die een schets- plan van het architectenbureau Van de Oever, Zaayer, Roodbeen en Partners uit Amsterdam hebben ontvangen. De toren wacht volgens die plannen een ingrij pende verbouwing. Rond de toren worden woonlagen gebouwd. De toren zelf speelt een centrale rol in het nieuwe appartementencomplex. Of er ook woningen in de toren komen is nog niet duidelijk. De Heemkundige Vereniging verafschuwt echter elke aantasting van het markante gebouw. „De watertoren staat immers op een unieke plaats aan de Scheldeboulevard, aan het randje van het stadscentrum. Het prachtige gebouw is een belangrijke herkenningspunt in de sky-line van de stad. Iedereen die het cen trum van Terneuzen nadert ziet hem al staan. Ook vanaf de Westerschelde valt de watertoren op. In de 46 jaar dat de toren nu aan de Scheldedijk prijkt is hij deel gaan uitmaken van het gezicht van de Scheldestad." De Vereniging snapt niet dat Terneuzen zo met haar monumentale panden omspringt. Terneuzen verkwan selt zijn verleden, vindt de Heemkundige Vereniging. „Het Terneuzense gemeente bestuur zou nu toch eens tot de ontdek king moeten komen dat verdere sloop, en drastische verbouwingen van monumen tale en beeldbepalende panden niet lan ger kan doorgaan," verzucht voorzitter H. Klein-Hesselink. „De Nederlandse watertoren worden beschouwd als waardevolle onderdelen van het landschap. Veel watertorens zijn inmiddels door de Nederlandse waterlei dingbedrijven afgestoten. We weten dat het moeilijk is om de torens een nieuwe bestemming te geven, maar over het alge meen lukt het de meeste gemeenten het originele karakter van de watertoren te behouden. We vragen ons af waarom dit in het monumentenarme Terneuzen niet zou kunnen." De Terneuzense politiek krijgt donderdag tijdens een vergadering van de commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een toelichting op het plan van architect Roodbeen. De buren van de watertoren zijn al geïnformeerd. Van onze verslaggever Ibmeuzen - Het uitzendwerk in Zeeland groeit explosief en sneller dan het landelijk gemiddelde. In 1995 steeg de inzet van uitzendpersoneel met 34 procent ten opzichte van 1994 (lande lijk 29,8 procent). Dit blijkt uit een rapport over arbeidsontwikkelingen in Zee land van Arbeidsvoorziening Zeeland dat donderdag aan gede puteerde D. Bruinooge (econo mie) wordt overhandigd. De verwachting is dat het aantal uitzendkrachten nog verder zal stijgen. Een extra toename wordt in 1998 verwacht, als het verbod op uitzendpersoneel in de bouw niet wordt verlengd. De groei van flexibele arbeid doet zich vooral voor in de che mische industrie en de metaal sector waar de afgelopen jaren veel vaste arbeidsplaatsen verlo ren zijn gegaan en zijn verruild voor contractarbeid. Ook de gemeentelijke herindeling leidt volgens het RBA tijdelijks tot meer flexibele arbeid. In Zeeland werden vorig jaar, op en beroepsbevolking van zo'n 150.000 mensen, bijna 3000 uit zendkrachten ingezet die langer dan vijftien uur per week werk ten. In heel Nederland werkten in 1995 140.000 mensen via het uit zendbureau. Dat is een stijging van bijna 30 procent in vergelij king met 1994. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek lag het totale aantal flexibele werknemers, (uitzendkrachten, thuiswerkers, oproepkracht en mensen met een tijdelijk contract) in 1995 gemid deld op 480.000 mensen. Dat is 56.000 meer dan in 1994, en 80.000 meer dan in 1993. De roep om flexibele krachten is verklaarbaar. Na de economische dip begin jaren '90, zijn werkge vers huiveriger dan ooit om men sen aan te nemen. Bedrijven wer ken steeds vaker met een vaste kern van werknemers. Daarom heen worden mensen buiten het bedrijf ingehuurd. Het gaat daar bij vaak om werknemers met de tijdelijke (jaar)contracten en free-lancers voor middelbare en hogere functies. Daarnaast komt de groep uitzend- en oproepcon- tracten, waarvan sommigen voor maanden en anderen voor dagen worden ingezet worden. Het Regionale Bureau Arbeids voorziening noemt ook de nieuwe Ziektewet als factor. Flexibele werknemers zijn goedkoop, zegt het RBA. „Weliswaar krijgen zij vaak hetzelfde nettoloon als de vaste werknemers, maar voor uit zendkrachten wordt geen vut-of pensioenpremie betaald. Daar door is de uitzendkracht in bij voorbeeld de metaalindustrie 20 procent goedkoper dan de vaste werknemer." De toename van uitzendkrachten heeft volgens het RBA een nega tief effect op de kwaliteit van het werk. Uitzendbureaus erkennen dat en proberen daarop in te spelen door hun personeel bij te scholen en opleidingen te laten volgen. Vol gens het RBA zullen werklozen, in Zeeland zijn 14.000 mensen zonder baan, die ontwikkeling met gemengde gevoelens ervaren. Van hen wordt een grote veer kracht gevraagd. Ze zullen door de toegenomen vraag naar uit zendwerk sneller aan een baan komen, maar zullen die ook snel ler weer kwijt zijn. 0 Staatssecretaris Nuis van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen opent het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. foto wim kooyman Van onze correspondente Oostburg - Het achtste Festi val van Zeeuwsch-Vlaande ren is zaterdag door staatsse cretaris Aad Nuis van Onder wijs, Cultuur en Weten schappen geopend met de woorden 'Violen er op los, het Festival is begonnen.' De staatssecretaris had zijn speech bewaard voor het groot publiek. In de uitverkochte kerk vertelde hij de aanwezigen dat hij hield van het Zeeuws- Vlaamse landschap. „Ik heb zoals in het reisboek gesugge reerd wordt, het strand gezien en elke knotwilg toegeknikt." De uitspraak dat je het beste voor het laatst moet bewaren en dus niet direct de ballen uit de soep moet lepelen, werd met gelach beloond. Vooral ook omdat hij de vergelijking door trok en na Hulst en Aardenburg dus Oostburg als het beste en het laatste opdiste. „Uw festival is al acht jaar bijzonder Zeeuws, zo Vlaams, zo internationaal. Het worden vele mooie avonden, laten we er maar aan beginnen." Bij de officiële opening voor het concert kwamen naast directeur Yolanda Mergler ook enkele sponsors aan het woord. Direc teur D. Ahles van Dagblad de Stem meende dat het Festival en deze krant samen horen, omdat het succesvolle festival hoort bij de uitstraling van de krant: cul tuur, kwaliteit, betrouwbaar heid en niveau. Yolanda Mergler hield een lof rede op Zeeuws-Vlaanderen. Zij dichtte het een prachtig land schap, een Bourgondische keu ken, vele zalen en kerken met een mooie akoestiek en een cul turele honger, toe. Zij ziet dit als basis voor een festival en is er trots op dat ook dit jaar weer gerenommeerde artiesten aan de concerten meewerken. „Het fes tival draagt bij aan een kwalita tieve en kwantitatieve groei van de kernen, het culturele niveau zorgt voor een opwaardering van de leefbaarheid van de streek en de bezoekers zijn voor een deel ook toeristen." Volgens Y. Mergler komt dertig procent van het publiek van buiten Zeeuws-Vlaanderen. Wouter Vossen van het Reinaert Ensemble zorgde tussen de toe spraken in dat de viool (het Thema van het Festival) gehoord werd. Hij vertolkte werken van.Bach en Kreisler. ZIE OOK ZEELAND - A6 Van onze verslaggever Terneuzen - Do groei van werkgelegenheid in Zeeland zal vooral van de havens in Terneuzen en Vlissingen moeten ramen. Bij de andere beeldbepalende sectoren in Zeeland, landbouw, de chemische industrie, toerisme en recreatie, roetaai en energie is de rek er ver uit. hat beeld schets Arbeidsvoorzie- arog Zeeland in een rapport over apeidsmarktontwikkelingen in Zeeland. De havens maken een sterk groei door. In 1995 steeg de goederenoverslag in Zeeland tot recordhoogte (boven de twintig roiljoen ton). De stijging met respectievelijk tien (Terneuzen) en 2es procent (Vlissingen) steekt Sonstig af bij de ontwikkeling van e Rotterdamse en Belgische avens. Het toekomstperspectief van de havens is voorbeeldig, owel in Vlissingen als Terneuzen j© nog een groot areaal aan natte aavengronden. In Vlissingen den- de havenautoriteiten de somende acht jaar honderd hec- are terrein uit te kunnen geven. "at levert, volgens alle gangbare Kongetallen en statistiek die de onderzoekers op die ontwikkeling «laten, 75.000 directe arbeids plaatsen op. Ook in Terneuzen met de ontwik keling yan de Axelse Vlakte (500 re) en De Mosselbanken bij «van Dow Benelux (120 hectare) J volgens Arbeidsvoorziening oTv j6 con<Hties voor werkgele- De landbouwsector wT *chteruit- 1,1 1995 is het aan- «u bedrijven gedaald met 2,4 pro- laühu Khmcturele factor die de r! bouw parten speelt is het feit men bij steeds meer producten te maken krijgt met een verzadigde markt. De Zeeuwse geraadpleegde deskundigen verwachten op korte termijn een stabilisatie van de werkgelegenheid. Ook in de chemisch industrie val len er klappen. De opkomst van de chemie in de Oost Europese chemi sche industrie vormt een bedrei ging. Deze landen kunnen het pak ket van basischemie-producten (in Zeeland is veel basischemie) goed koper leveren. „De overplaatsing van hooggekwalificieerd personeel naar voormalig Oost-Duitsland is illustratief voor dit verschijnsel." De werkgelegenheid in de metaal sector staat de laatste jaren onder druk doordat grote regionale bedrijven minder investeerden. Ook grote bedrijven uit de meta- lektro hebben werkgelegenheid verloren (Philips, de Schelde), door opverplaatsing van activiteiten naar Oost-Europa, het wegvallen van de marinebouw, reorganisatie en flexibilisering van het perso neelsbestand. Volgens de Arbeids voorziening vormt de sluiting van de kerncentrale van Borssele in 2003 een bedreiging voor de werk gelegenheid. „Daarbij is het de vraag in hoeverre dit gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid in de basismetaal (Pechiney) die sterk afhankelijk is van goedkope energievoorziening." Tijdens de Stemfeesten vermaakt het publiek zich met spelletjes. Van onze correspondent Clinge - Vele duizenden bezoekers waren afgelopen weekeinde aanwezig tijdens de 22e Sterrefeesten in Clinge. Vrijdagavond was de organisatie tevreden met een redelijke goed gevulde feesttent. De lief hebbers konden genieten van een optre den van het dansorkest The Sonny Boys en Wendy van Wanten. Zaterdagavond was het optreden van de band Pater Moeskroen en het dansorkest The Tip- sy's uitverkocht. Met name Pater Moeskroen sloeg aan bij het publiek. Zaterdagmiddag werden burgemeester A. Kessen en directeur J. Biegstraten verwel komd door voorzitter S. van der Hooft van de Stichting Samenwerking Clinge/Sterre. Tra ditiegebouw werden zij ontvangen bij de ingang van de poort vooraan het feestterrein. Directeur Biegstraten deelde mee dat het ook een historische dag was. Nadat 22 jaar de feesttent een vaste stek had op het feestter- foto wim kooyman rein, zal deze volgend jaar op een andere plek staan. De bouwactiviteiten op De Sterre gaan meer richting de kern Clinge toe, zodat ook de feesttent moet verhuizen. Het publiek werd op zaterdag- en zondag middag op de vele terrasjes vermaakt met dweilbands. De verschillende kraampjes op de Vlaamse kermis en de exposities werden goed bezocht. De Sterrefeesten werden gisteravond afgeslo ten met muzikale optredens van verschillende dweilbands in de feesttent. MAANDAG 9 SEPTEMBER 1996 Van onze verslaggever Koudekerke - Arbeidsvoorziening Zeeland heeft zaterdag in strandpaviljoen- Piet Hein in Koudekerke de Prix de Citron 'gewonnen'. De Prix de Citron is een prijs van Zeeuwse journalisten die aangesloten zijn bij de Neder landse Vereniging van Journa listen (NVJ). Deze prijs wordt jaarlijks uit gereikt aan personen of instan ties die de pers het liefst buiten de deur houden en openbaar heid schuwen. Arbeidsvoorziening sleepte acht van de negentien stem men binnen en nestelde zich daarmee op de eerste plaats. De twee andere genomineer den, het gemeentebestuur van Middelburg (zeven stemmen) en de Zeeuws-Vlaamse politie (drie stemmen) eindigden respectievelijk tweede en derde. Een journalist stemde blanco. Arbeidsvoorziening viel deze bedenkelijke eer te beurt vanwege haar rol bij de sluiting van de Janneke Dierx- school. 'Voor de eigen acties tegen bezuinigingen zoekt men graag de publiciteit, maar bij het opheffen van de Janneke Dierxschool ontbrak elke bereidheid tot het geven van een reactie,' aldus de motivatie van de jury. Arbeidsvoorziening, zaterdag net als de twee andere genomi neerden aanwezig bij de prijs uitreiking, volhardde ook dit weekend in die tactiek. Gevraagd naar een reactie op de verkiezing onthield RBA- voorzitter drs. T. G.A. Wester- veld zich van elk commentaar. Van onze correspondente Hulst - Het middeleeuwse epos over Reynaert de Vos blijft springlevend. Jonge mensen uit Zeeuws-Vlaanderen en het Waasland hebben een nieuwe, eigentijdse Reynaert-musical geschreven. Er is niet gesleuteld aan het verhaal. Wel is er een sarcastisch sausje overgegoten. gend en vlot. De componist maakt gebruik van verschillende stijlen en daardoor spreekt het geheel jong en oud aan. De musical is een grensover schrijdend project. Musical Exchange wil optredens realise ren in het Waasland en Zeeuws- Vlaanderen. Er zijn al afspraken met locale toneelverenigingen over samenwerking en voor de hoofdrollen worden vocalisten uit het semi-professionele circuit gevraagd. Initiatiefneemster is Marlène Bauwens uit Clinge en jonge muzikanten en vocalisten van Musical Exchange gaan de musi cal uitvoeren. Gisteren zongen enkele leden een paar liedjes uit de musical en het totale spektakel is in het voorjaar van 1997 op het podium te zien. De tekst is geschreven door Els Hoefman en de muziek door Mare van den Broeck. Hij schrijft nu de orkestratie uit. Volgens Marlène Bauwens is men nu zover dat de liedjes concertant gebracht kunnen worden. „Het is echter een vrij dure productie, vanwege geluidsinstallaties, belichting, regie, decors en orkest. We pakken er absoluut mee uit tijdens de Reynaertdagen in 1998. Er zijn al contacten met regisseurs en nu is het wachten op de steun van de gemeenten Hulst en Sint-Niklaas en het vin den van sponsors." De musical is tot stand gekomen na een aanvraag van de Rey- naertstichting en de gemeente Hulst. Het zoeken naar bestaande musicals en zangspelen was een hele klus en het resultaat was onbevredigend. „En toen hebben we het maar zelf gedaan." Els Hoefman schreef een tekst waarin de vrouw in het verhaal wat meer aandacht krijgt. Het mannelijk chauvinisme in het verhaal loopt dus een deuk op, maar Rein blijft vol streken zit ten. De musical is een luchtige satire met een brokje humor, een vleugje romantiek en een knipoog naar de werkelijkheid geworden en de muziek is eigentijds, swin- Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen gaat naast grof vuil ook grof groen ophalen. B en W denken aan twee rou tes in het voorjaar en twee in het najaar, In die periodes wordt er namelijke het meeste snoei- en tuinafval geproduceerd. Burgers kun nen zo vier keer per jaar op afroep grof groen aan de straat zetten. Het inlassen van de grof- groen routes betekent extra inzet van personeel. B en W gaan uit van 675 uren. Het voorstel van B en W wordt donderdag besproken tijdens een vergadering van de com missie Gemeentefinanciën en Milieuzaken. Aanvang 19.30 uur. Van onze correspondente Terneuzen - Het slachtoffer had justitie een briefje geschreven met de vraag of ze de dader niet wilden straffen. De 28-jarige L. v.d. K,, die vrijdag voor de politierechter moest verschijnen in verband met tasjesroof, toonde zich enigszins geroerd. Op 5 februari dit jaar had hij in zijn woonplaats het tasje van de schouder van een 73-jarige mevrouw gerukt. Het was de eer ste keer dat L. zich als 'tasjesdief' uitgaf. Het slachtoffer had vrij snel haar tasje weer terug omdat L. hem snel in een container gegooid had. „Ik pakte de tas in een opwelling, omdat ik in die tijd met veel per soonlijke problemen zat," de verdachte op de zitting uit. Het slachtoffer beaamde in haar brief dat ze het idee had dat L. zelf net zoveel als haar van het gebeuren geschrokken was. De politierechter nam deson danks het feit hoog op en von niste duizend gulden boete en een gevangenisstraf van vier maan den voorwaardelijk. Van onze correspondent Hoek - Wethouder A. Stahl-Hemelsoet van Welzijn opende zaterdag het gerenoveerde buurthuis de Hoekse Rakkers en de nieuwe peuterspeelzaal De Rakkertjes. Hiermee was een totaalbedrag gemoeid van f 250.000. Hoek sluit met het opening van het dorpshuis de rij van accomodatie- aanpassing voor het sociaal cultureel werk. Voorzitter Rob Mulder van stichting Dorpshuis benadrukte in zijn toespraak dat het gereno veerde buurthuis nu een volwaardig dorpshuis is geworden. Wethouder Stahl-Hemelsoet memoreerde in haar toespraak dat de eerste plannen in 1988 voor renovatie vastliepen omdat het kruiswerk niet over de brug kwam. „In 1993 kreeg het dorpshuis bestuur de helft van het oorspronkelijke bedrag om de klus, renovatie van het buurt huis en een nieuwe peuterspeelzaal, te klaren. Dat men hierin uitste kend is geslaagd zien we vandaag."

de Stem | 1996 | | pagina 7