'Voorgaan in de dood, dat zeg je zo niet' Explo snelle uitzeil* Officiersopleiding op prestigieus Sandhurst heeft ook mediatraining Verzet H Groei hav voor werls DE STEM BUITENLAND Rapport Arbe MAANDAG 9 SEPTEMBER 1996 Door Bob van Huët Sandhurst - Een groep ka- detten zeult met vervelend onhandige boomstronken door het bos rond Surrey Hill. Heen en weer. En steeds moeten ze uitputten de opdrukoefeningen doen. „Kom op, Sir. Laat zien wat u kan, Sir. Zet aan, Sir," dondert een quasi be leefde instructeur tegen een afgepeigerde achter blijver. „Yes, Sir," luidt de verbeten repliek. Het lijkt een scène uit de Ameri kaanse film An Officer and a Gentleman, maar dit gaat zeer op zijn Engels. Er staat wat op het spel voor de bezwete kadet. Want niet alleen zijn mili taire ambities maar zeker ook de civiele carrière daarna zullen zeer zijn ge holpen als de instructeur tevreden is. In een natie waarin de 'old boy'-circuits nog veel invloed hebben is een promotie aan de presti gieuze Royal Military Aca demy Sandhurst van grote waarde. In een natie waarin de 'old boy'-circuits nog veel invloed hebben is een promotie aan de prestigieuze Royal Military Academy Sandhurst van grote waarde. Eigenlijk zijn er nog maar twee domeinen waarin Britten met recht aanspraak kunnen maken op een superieur professionalis me: toneelspelen en vechten. Britse acteurs en actrices zijn pijnlijk overtuigend vergeleken met schmierende Hollywood- collega's. En Britse militairen deden van zich spreken op de grote strijdtonelen van de recen te geschiedenis. In de Falkland Oorlog en de Golf Oorlog werden ze overladen met medailles voor moed en vakmanschap. Bij de uitvoering van vredestaken in het voormalige Joegoslavië en in Noord-Ierland, in de eigen ach tertuin, hebben Britse officieren hun eigen, hoge, normen. Op de trainingsbaan van Sand hurst blijken vechtjassen ook ac teurs. Sergeant-majoors spreken de kadetten (feitelijk hun onder geschikten) aan niet Sir. Omge keerd worden ze met Sir aange sproken door de kadetten. „Het enige verschil is dat de een meent wat hij zegt en de ander niet," zegt kolonel Richard Co ward. Een boom van een mili tair, 27 jaar 'beroeps' en stafchef op Sandhurst. Beginselen Hare Majesteits officieren in spe wordt hier de beginselen van mi litaire kennis en vaardigheden ingeprent. Formeel zal het gedis tingeerde en vanwege perma nente IRA-dreiging streng be waakte instituut in 1997 haar vijftigjarig bestaan vieren. Dat geldt dan voor het 'moderne' Sandhurst, dat zo'n vijftig kilo meter zuidwestelijk van Londen ligt. De hedendaagse officiers opleiding is een samenvoeging van de koninklijke militaire aca demies van Woolwich en High Wycombe, respectievelijk ge sticht in 1741 en 1799. Excentrieke traditie - waarbij de commandant te paard door de academiegangen paradeert - is er nog. Maar de bekakte blauw- Moedige kadetten die het ver schil niet weten tussen een broodje en een Opel zijn een zeldzamer fenomeen geworden. De eisen van moderne oorlog voering, politiek begrip en de in middels bijna net zo belangrijk geworden 'mediatraining' heb ben de opleiding flink afgestoft. De academie is (helaas voor de liefhebber) niet meer de uit films en literatuur bekende enclave van bevoorrechte luiheid voor jongens van stand. Het roer ging in de jaren zestig stevig om onder de toenmalige stafchef luitenant-generaal Hac- ket. Bij de landstrijdkrachten van de Kroon was volgens hem geen plaats voor 'mensen die de industrie niet wil hebben, jonge mannen die te traag zijn om voor Shell of ICI te werken'. Een Ja panse vice-admiraal die onlangs een werkbezoek bracht kon even denken dat alle bizarre verhalen die hem over Engelsen waren verteld dan toch waar waren toen hij kadetten in curieuze houdingen zag huppelen in een scène die dichter bij Monty Phy- ton lag dan bij wat je mag ver wachten van een serieuze offi cierenopleiding. Gelukkig ble ken het Schotse kadetten die zeer serieuze danspassen oefen den voor een Hooglands ceremo- niëel. Karakter Op de stormbaan wordt een pe loton kadetten flink uitgekne pen. Het is de Rowallan Compa ny, degenen die bij de eerste se lectie zijn afgewezen maar die in aanmerking komen voor een tweede kans als ze deze extra dril doorstaan. „Zorg eerst dat ze karakter krijgen, het militaire leiderschap volgt dan vanzelf," was het devies van Lord Rowal lan, een verlichte geest naar wie deze herkansingsklas is ge noemd. De kadetten moeten zweten. Omdat ze bij de driedaagse toe latingstests te onzeker zijn ge weest of juist te arrogant. Een enkeling moet gewoon nog wat roest uit de botten werken. Ze zijn dankbaar voor de herkan sing, evenals Sandhurst want doorzetters kan men gebruiken. Ex-Rowallan kadetten dragen inmiddels het Sword of Honour, de Queen's Medal of andere mili taire onderscheidingen. Kolonel Coward begroet elk jaar rond de negenhonderd groentjes. Daarvan tien procent vrouwen en vijf procent buitenlanders. De niet-Britten komen meestal uit het Midden- of Verre Oosten. Niet toevallig uit landen die re gelmatige afnemers zijn van Brits defensiemateriaal. De stafchef zegt dat hij opleidt wie het ministerie van Defensie op zijn lijst laat zetten. Offi ciersopleidingen voor bepaalde Afrikanen of Arabieren hebben volgens hem niets te maken met miljardencontracten voor wa pentuig. „Ik denk dat landen hun goede redenen hebben om hun kader naar Sandhurst te sturen. Dat moet u maar aan de landen vragen die hun kadetten naar ons sturen," aldus Coward. Rond de stormbaan glimlachen officieren als hun de vraag wordt gesteld. „Het kan geen kwaad mensen te trainen met Britse spullen," aldus een kapi tein. Net zoals andere presti gieuze militaire academies in de wereld heeft ook Sandhurst een belangrijke rol in gecompliceer de diplomatieke en commerciële relaties van de BV GB. De reke ning voor de opleiding van een buitenlandse kadet is ongeveer 50.000 gulden. Toelating De belangrijkste criteria voor toelating op Sandhurst heten in telligentie, fysieke prestaties en vooral leiderschapskwaliteiten. Ongeveer tachtig procent van de kandidaten heeft reeds een of andere universitaire graad. Hun gemiddelde leeftijd is 23 jaar. Het is de reputatie die Sand hurst zo speciaal maakt. „Ik denk dat het overtrokken is. Ik heb een officiersopleiding in mijn eigen land gevolgd en erg veel verschil is er niet. Maar zonder Sandhurst heb je thuis veel minder aanzien," vindt een Afrikaanse kadet. Sandhurst ademt een sfeer van krijgskunst in de surrealistische, bijna artistieke zin van het woord. De gangen van het Old College hangen vol heroïsche schilderijen. Bijvoorbeeld van ene luitenant Thomas Adair Butler die in 1858 onder zwaar vijandelijk vuur over de rivier Gomtee in India trok. Het zijn herinneringen aan een machtig wereldrijk dat Enge land in die dagen was. Sand hurst leverde toen officieren die op alle continent van de wereld vochten. Een van de laatsten uit die lange traditie van globetrot ters was misschien Sir Peter de la Billière, de Britse comman dant in de Golfoorlog. Hij knok te in Korea, Maleisië, Jordanië, Borneo, Egypte, Aden, Soedan, Oman en de Falkland Eilanden. Ondanks de reputatie van de academie was een paar jaar gele den een advertentiecampagne nodig om Britse vrijwilligers te werven. Recente bezuinigingen bij de strijdkrachten hebben een legercarrière minder aanlokke lijk gemaakt. Ook het wegvallen van de 'zekerheid' van een sta tisch Oost-Westconflict heeft zijn invloed gehad. „Ik denk dat het leger nieuwe uitdagingen biedt. Vredestaken in Bosnië en Somalië kunnen voor jonge offi cieren interessanter zijn dan ja ren in Duitsland te moeten wachten op een offensief van het Warschau Pact," denkt Coward. Hij gaat over de basistraining van zeventig procent officieren in Britse leger. Dertig procent promoveert 'through the ranks' en met vallen en opstaan in de hiërarchie. Ze zijn ooit begonnen als soldaat. Zwaarden Aan klinkende namen ontbreekt het uiteraard niet. Staatshoof den die de koninklijke academie doorliepen waren onder anderen koning Hussein van Jordanië en de sultans van Oman en Brunei. Bij wijze van dank aan de goede tijd op Sandhurst hebben ze schitterende zwaarden gegeven, ingelegd met diamanten. „Dit is wel anderhalf miljoen gulden waard," zegt een officier. Hij wijst naar een vitrine waarin een souvenir glinstert van de sultan van Brunei, de rijkste man ter wereld. Maar anders dan voor de oude garde is de omgang met de media voor een verse kadet tegenwoor dig bijna net zo belangrijk als het kunnen afschieten van een kanon. Op Sandhurst krijgen de aanstaande officieren een gelik te mediatraining, ongeveer als de spelers van Ajax. „Wat leer je hier?" vraag ik een jonge kadet die net zijn eigen vi deo-interview met een instruc- trice heeft teruggezien. „Je leert verantwoordelijkheid om men sen te leiden. Je moet ze voor gaan en ze misschien in de do® leiden," luidt het oprechte anl woord. De instructrice kijkt b« denkelijk. Hij heeft een belade woord gebruikt. Voorgaan ism tuurlijk prachtig, maar onder» schikten 'de dood inleiden' is eè wat al te realistisch taalgebruil bevestigt de instructrice Vroeger schreven kadetten dat soort zinnen aan hun vaders® bleef het binnen de familie Maar sinds CNN en Sky fci vertellen ze het meteen aan is halve wereld. Belastingbetaler „Mediatraining is een aspect van de opleiding," generaal-majoor Jack Devereï commandant van Sandhi® „De belastingbetaler wil wet® waarvoor hij bijdraagt aan defensiebudget". Het professionele niveau van d Britse officier is nog steeds hoog, vindt Deverell, duidelijl een man van de oude s Maar helemaal gerust op komst blijkt hij niet. Nieuw prioriteiten en rechten in 1 burgermaatschappij kunnen o den duur gaan afgeven opdek gerdiscipline. „De kracht w het leger is de eenheid. En ik he straks een probleem als een indi viduele soldaat of officier gaat vertellen dat hij of zij n rechten heeft dan de groep. D efficiency van het leger dan in het geding," doceert d commendant. Hij leidt vrouwen op voor ciersposten, maar van dat toch niet. „Persoonlijk denk ik dat er beperkingen moeta zijn waarin je vrouwen kunt in zetten. Dat heeft niets te make: met fysieke risico's of dat ze bij voorbeeld krijgsgevangen woi den gemaakt. Waar ik voot waarschuw is dat de relatie ii een groep verandert. Als je team van vier jonge mensen ii extreme omstandigheden breng, en er is een vrouw in de groep dan gaan er dingen spelen in d( relatie. Onder grote spanning ga je snel van een platonische een seksuele relatie die ris kan meebrengen voor het uitval' ren van de taak," zegt Deverell. Dat zulke uitspraken laag zullen scoren op de schaal van politieke correctheid weet hij ook wel Maar daarmee win je de oorloj niet. De bosexercitie loopt ten Na afloop van deze derde termij nen zit het erop en gaan 4 nieuwbakken tweede-luitenants verder naar de regimenten 9 hun keuze. Geen kadet wil M' tuurlijk afzwaaien met de gende beoordeling: „Hij is lastige, onberekenbare fi| met een veel te hoge dunk vu zichzelf en een jammerlijk gi- brek aan goede manieren men zo gaarne in een kadet vit Sandhurst ziet." Dat stond op het rapport van® Bernard Montgomery, de veldmaarschalk en een van grootste Britse oorlogshelden»' de recente geschiedenis. 1 'Kom op, Sir. Laat zien wat u kan, Sir. Zet aan, Sir.' Uitputtende opdrukoefeningen. FOTO'S Van onze verslaggever Tterneuzen - De Heemkundi enieing Terneuzen verzet zie Lr plan van een Amsterdam; tectenbureau om de Tern, watertoren om te bouwen tol toren. Tie Vereniging is bang dat het b jgnde pand, dat in 1950 door A. v< ontworpen, zijn waarde en zijn karakter gaat verliezen. De Heemkundige Vereniging scl Van onze verslaggever Tterneuzen - Het uitzendwei sneller dan het landelijk gem uitzehdpersoneel met 34 pro lijk 29,8 procent). Dit blijkt uit een rapport ov- arbeidsontwikkelingen in Zei land van Arbeidsvoorzienii Zeeland dat donderdag aan ged puteerde D. Bruinooge (econ- mie) wordt overhandigd. De verwachting is dat het aant uitzendkrachten nog verder z stijgen. Een extra toename wor in 1998 verwacht als het verb op uitzendpersoneel in de boi niet wordt verlengd. De groei van flexibele arbe doet zich vooral voor in de cl mische industrie en de meta; sector waar de afgelopen jar veel vaste arbeidsplaatsen verl ren zijn gegaan en zijn verru: voor contractarbeid. Ook gemeentelijke herindeling le: volgens het RBA tijdelijks meer flexibele arbeid. In Zeeland werden vorig jaar, en beroepsbevolking van z. 150.000 mensen, bijna 3000 u zendkrachten ingezet die lanj dan vijftien uur per week we. ten. In heel Nederland werkten 1995 140.000 mensen via het r zendbureau. Dat is een stijg: van bijna 30 procent in verge king met 1994. Volgens het Centraal Bure voor de Statistiek lag het tot aantal flexibele werknem. (uitzendkrachten, thuiswerk, oproepkracht en mensen met tijdelijk contract) in 1995 gem deld op 480.000 mensen. Dat 56.000 meer dan in 1994, 80.000 meer dan in 1993. De roep om flexibele krachtei verklaarbaar. Na de economis dip begin jaren '90, zijn werk Van onze verslaggever Terneuzen - De groei va: vooral van de havens in komen. Bij de andere be landbouw, de chemische metaal en energie is de rek Dat beeld schets Arbeidsvoor mng Zeeland in een rapport arbeidsmarktontwikkelingen Zeeland. De havens maken sterk groei door. In 1995 stee; goederenoverslag in Zeeland recordhoogte (boven de twi miljoen ton). De stijging respectievelijk tien (Terneuzer zes procent (Vlissingen) st gunstig af bij de ontwikkeling de Rotterdamse en Belgii havens. Het toekomstperspe van de havens is voorbee Zowel in Vlissingen als Temet hgt nog een groot areaal aan bovengronden. In Vlissingen sen de havenautoriteiten komende acht jaar honderd tare terrein uit te kunnen g_ Dat levert, volgens alle gang kengetallen en statistiek di onderzoekers op die ontwikk loslaten, 75.000 directe arb plaatsen op. Ook in Terneuzen met de ont kelmg van de Axelse Vlakte ectare) en De Mosselbanke en van Dow Benelux (120 he. zbn volgens Arbeidsvoorzi.- gunstige condities voor werk genheidsgroei. De landbouws boert achteruit. In 1995 is het tal bedrijven gedaald met 2 Wen structurele factor landbouw parten speelt is he at men bij steeds meer prod ,4 c

de Stem | 1996 | | pagina 6