Acties tegen nieuwe CAO ziekenhuizen GOED KOOP pvdA wil Amsterdamse 'rode burcht' naar Den Haag verplaatsen Rotterdam trekt veel bezoek Het 75-jarige 'Legioen van Mariakwijnt weg 1" Gas-installaties aan boord plezierjachten vaak zeer gevaarlijk Boze Advocaten: asielverzoeken vaak 'onzorgvuldig' afgehandeld Arme bejaarden mogen toch in het ziekenfonds Brunch on the Bridge IJSBERGSLA A2 DESTEM BINNENLAND A3 afschaffing toeslag valt slecht Doek Flinck terug naar Nederland BS*. 'Bijstandswet leidt tot veel willekeur' per krop BINNENLAND KORT Van der Heijden schrapt 200 banen Fabrikant vraagt knuffels te vernietigen WD wil indexering rentevrijstelling Bouwbond voorziet flinke looneis PvdA tegen lager minimumloon Zuidelijk Toneel krijgt Grote Prijs Bewoners helpen politie met drugsactie SEPTEMBER 1996 oot-Brittannië en Ierland lkenvelden, ook hier rzon. Dinsdag in het non? en oosten enkele buien xima van 15 graden i„ rden tot 20 in het zuiden sdag iets frisser. gië en Luxemburg: Wol velden en af en toe wat re Middagtemperatuur om' eeks 17 graden. ord- en Midden-Frankrijk nnige perioden, maar van t noorden uit geidelijk wat er bewolking en kans 0D -n bui. Middagtemperatuur geveer 20 graden. id-Frankrijk: Vrij zonnig ar maandag in de Pyre' -en en mogelijk ook langs de usten van de Languedoc eer bewolking en kans op n regen- of onweersbui iddagtemperatuur tussen 20 25 graden. rtugal: In het noorden en ordwesten overwegend zon- g. Elders meer bewolking en t name dinsdag kans op een -en- of onweersbui. Mid- gtemperatuur tussen 23 en graden, panje: Nu en dan zon en ooral in de oostelijke helft an het land enkele zware re- .n- en onweersbuien. Minder arm met maxima rond 23 aden, in het uiterste zuiden anarische Eilanden: Veel "n, aan de noordzijde van de ilanden soms ook enkele wol- envelden en dinsdag een klei- e kans op een bui. Maxima geveer 27 graden. allorca en Ibiza: Nu en dan on, maar ook kans op een ste- ige regen- of onweersbui, 'axima rond 25 graden. alië: Zonnige perioden, 'nsdag in het uiterste zuiden ans op een fikse regen- of on weersbui. Middagtemperatuur geveer 23 graden, in het zui- en tussen 25 en 30. riekenland en Kreta: Flinke nnige perioden en nagenoeg veral droog. Maxima op- pend naar ongeveer 26 gra- en. uitsland: Wolkenvelden, ook u en dan zon en plaatselijk at regen. Aan zee geleidelijk eer wind. Middagtempera- uur tussen 15 en 19 graden. witserland: Zonnige perio den, aan de noordzijde van de lpen ook enkele wolkenvel- maar waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot 22 in Wallis, Tessin en En- gadin. Oostenrijk: Wolkenvelden en plaatselijk wat regen. In het westen en zuiden meest droog en af en toe zon. Minder koud met op dinsdag maxima tussen 16 en 19 graden. 7 1 Mg 9 15 19 10 16 [25 27 43 58 ■M- 54 59 "60 ■■65 68~ JP70 Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 4. Airbus; 9. Gevechts vlieger; 10. koeievlaai; 11. Koen; herder; 13. rijbanen; 14. jak; 15. bek ken; 16. naslag; 18. non; 19. donsde ken; 21. gierkar. Vertikaal: 1. Jachtvergunningen; prijskaartjes; 3. vuilnisbak; 5. vel ove been; 6. mediadeskundige; 7. dek king; 8. brons; 17. ankers; 20. dok. UBU1 u8*Jg°° uiepauioips '3(>||om>|ooj 'isd uba MAANDAG 9 SEPTEMBER 1996 (anp) - De PvdA-top wil Hetuagaij»- bestuur van de sociaal-de rraten onder aanvoering van plaats eneend partijvoorzitter Vreeman, Ut dat voor aan het dagelijks bestuur, moet in oktober de knoop doorhak- meldt het PvdA-Vlugschrift dit •ilttheeft de PvdA al besloten het See hoofdkwartier aan de Witsenka- jin Amsterdam te verkopen en een jeuwe locatie te huren. Penningmeester Etty beaamt het voor nemen om te verkassen naar Den Haag. „We willen de synergie tussen de vereni ging en de fractie in Den Haag vergro ten. Meer Kamerleden moeten vaker het land in. Er moeten meer projecten ko men die nieuwe verbindigen tot stand brengen." Amsterdam heeft voor de PvdA naar Et- ty's opvatting 'geen toegevoegde waarde, dat is alleen een emotioneel sentiment'. Een verhuizing naar de Hofstad zal, als het doorgaat, nog een paar jaar op zich laten wachten. Etty: „Op suggestie van enige personeelsleden stellen we dat drie jaar uit. Het geeft personeelsleden de tijd zich te bezinnen op wat ze willen: mee verhuizen of ander werk zoeken." De PvdA heeft sinds een paar jaar al een soort dependance in Den Haag: aan De Plaats op een steenworp afstand van het Binnenhof. Wanneer de partij definitief zijn domici lie kiest in Den Haag, hebben alle vier de grote partijen er hun hoofdkwartier. Het CDA zetelt aan de Dr. Kuyperstraat, de WD aan de Koninginnegracht en D66 op de Noordwal. Een verhuizing van de PvdA naar Den Haag zou een einde maken aan de sinds jaar en dag slepende onvrede binnen de partij over 'de macht' van Amsterdamse 'rode burcht' versus de politiek van de dag aan het Binnenhof. Amsterdam was symbool voor 'de basis' in de partij met machtige afdelingsvoor zitters, de roemruchte partijraad en het partijbestuur. Den' Haag is in de politieke beleving meer de 'redelijke' tak van de partij, waar daadwerkelijk met andere partijen zaken moeten worden gedaan. De Tesselschadestraat, het onderkomen van de PvdA tot 1980, was daar een toonbeeld van. De felle strijd tussen de kandidaat-partijvoorzitters Max van den Berg (de 'Raspoetin van het Noor den') en voormalig staatssecretaris Wim Meijer (Welzijn) begin 1979 is het meest aansprekende voorbeeld uit de PvdA- historie. De Twee Nieuwlinksers van het eerste uur voerden een keiharde strijd als ver tegenwoordigers van het Haagse circuit (Meijer) en de basis (Van den Berg). Van den Berg won toen. Indien de PvdA geheel verhuist naar Den Haag gelden wederom de vermaarde woorden van oud-leider Den Uyl: „Het zal nooit meer worden zoals het was. Utrecht (anp) - Twee groepen verpleegkundigen organiseren protestacties tegen de nieuwe CAO-ziekenhuiswezen (320.000 werknemers). De initiatiefnemers van het protest zijn deels de zelfden die eind jaren tachtig de massale demonstraties onder ziekenhuispersoneel organiseerden. is nog niet bekend hoeveel mensen zich woensdag om 12 uur op het Utrechtse Jaarbeursplein zullen verzamelen. „Misschien staan we met zijn vijven, maar Den Haag (anp) - Het schilde rij 'Portret van Abraham Boom' van de Nederlandse meester Govert Flinck uit 1643, dat tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi's was gestolen en in Canada te rechtkwam, komt terug naar Nederland, De eigenaren, die het doek ja renlang in hun bezit hadden zonder te weten dat het was gestolen, hebben het afgele verd bij het Nederlandse con sulaat in Montreal. Directeur H, van Os van het Rijksmuseum in Amsterdam zegt nog nooit van het schil derij van de eerste burge meester van Amsterdam te hebben gehoord. Volgens hem duiken er regelmatig tijdens de oorlogsjaren gestolen doe ken op, maar komt het zelden voor dat de eigenaren het te- in de Galerie Nationale d'Ottawa hadden het schilderij van 76 bij 62 centimeter, drie jaar geleden getaxeerd. Maar het doek was onverkoopbaar omdat het ei gendom van Nederland was. In een in 1965 in Amsterdam uitgegeven catalogus, staat dat het schilderij in 1925 voor het laatst in Nederland op een tentoonstelling te zien was. Het verdween in 1945 uit het Hooft Graaflandmuseum in München. misschien zijn het er velen," zegt G. Groeneveld, een van de initia tiefnemers en oprichter van VIO (Verpleegkundigen In Opstand). De actie wordt samen met VLV georganiseerd. VLV staat voor Verontruste Leden in Verzet, waarmee leden van de beroepsor ganisatie Nu'91 worden bedoeld. De organisaties roepen op tot het protest door middel van adverten ties in kranten en door het ophah- gen van affiches in de instellingen. De verpleegkundigen protesteren tegen de CAO, die overigens door bijna alle vakbonden en door de werkgevers al is ondertekend. De CAO voorziet in een verkor ting van de werkweek tot 36 uur en een loonsverhoging van 2 pro cent in twee jaar tijd. Verder wordt een aantal toeslagen voor onregelmatige diensten afgeschaft of verlaagd. Vooral dat laatste stuit de verpleegkundigen tegen de borst. Wie een volledige werk week heeft, gaat er in de nieuwe CAO in inkomen op achteruit. De afgelopen drie jaar zijn de lonen van de verplegers ook al niet ver hoogd. Wel werkt men binnenkort twee uur minder per week, maar daar zit volgens de actievoerders niemand op te wachten. Ze vrezen bovendien dat de be loofde 10.000 extra banen nooit een feit zullen woren, niet in de laatste plaats omdat er nu al een tekort is aan verplegers. De beroepsorganisatie Nu'91 weet nog steeds niet of zij de CAO zal ondertekenen. Morgen wordt een besluit genomen. De leden zijn in meerderheid tegen de CAO, maar het bestuur van Nu'91 vreest dat de organisatie buiten allerlei overlegorganen wordt gehouden als het de CAO niet tekent. Daarmee staat Nu'91 voor een di lemma. Als ze de CAO niet onder tekent, wordt ze geweerd bij over leg over onder meer de inhoud van het beroep verpleegkundige, waar de organisatie zeer aan hecht. Als ze wel ondertekent, zullen veel le den hun 'bond' de rug toekeren. Den Haag (anp) - Ongeveer 200.000 bejaarden met een laag inkomen nu particulier zijn verzekerd, kunnen toch naar het ziekenfonds. Daarover is in het kabinet in principe overeenstemming bereikt. Alvo- ®s een formeel besluit te nemen wil het kabinet de effecten van de vergang echter eerst nog laten doorrekenen. e betrokken groep gaat niet in een keer over naar het ziekenfonds. e'kabinet trekt daar de jaren 1997 en 1998 voor uit. In de bereke- van de loongrens voor het ziekenfonds komt geen verande- ra aantal ziekenfondsverzekerden niet explosief te laten groeien «ten ongeveer 185.000 studenten die nu nog gratis bij hun ouders n verzekerd omzien naar een particuliere verzekering. In vier jaar I moet deze groep verzekerden geheel uit het ziekenfonds zijn ver- »iJnen De stU(^enten zullen er overigens niet in inkomen op achter- °aan' He premie voor hun particuliere verzekering zal worden ge- Penseerd in de studiebeurs. Ruim. 5000 inwoners van de Maasstad genoten gistermorgen van een door het Rotterdamse ge meentebestuur aangeboden brunch op de gloednieuwe Erasmusbrug. Uit een lange rij geparkeer de trams serveerden kelners de gelukkige bezitters van een plaatsbewijs koffie, sinaasappelsap, broodjes en fruitsalade. foto anp Rotterdam (anp) - De We reldhavendagen in Rotter dam hebben dit jaar een re cordaantal bezoekers op de been gebracht. Naar schatting 550.000 mensen namen het afgelopen weekein de een kijkje bij de talrijke at tracties rond bedrijfs- en ha veninstallaties en bij demon straties van de Koninklijke Marine, de brandweer en de Ri vierpolitie. Absolute trekpleister vormde de Erasmusbrug. De nog maag delijke oeververbinding gaat pas donderdag open voor het verkeer, maar zaterdag en zon dag wandelden al tienduizen den mensen per uur over de brug. Zaterdagavond vormde 'de Zwaan' het middelpunt van concerten, uitvoeringen en vuurwerk. Doctor Abraham Peper zal zich zelden zoveel burgemeester van Rotterdam hebben gevoeld als zondag rond het middag uur, toen hij geflankeerd door echtgenote Neelie de Erasmus brug trachtte te bestijgen. Het kostte Peper bijna een uur om, losjes handenschuddend en handtekeningen strooiend, het midden van de Zwaan te berei ken. Geheel in zijn element liet Peper zich uitputtend fotogra feren, waarbij hem tientallen spontane klapzoenen en om helzingen ten deel vielen. Zondagochtend rond elf uur waren 5000 mensen aangescho ven op gereserveerde stoelen op het wegdek van de brug. De Er asmusbrug lag er zonovergoten bij, waardoor de Brunch on the Brigde als een onvergetelijk hoogtepunt valt bij te schrij ven. De attracties die het Gemeen telijk Havenbedrijf en het Ont wikkelingsbedrijf Rotterdam met organisatiebureau B-Pro ducties tijdens de Wereldha vendagen presenteerden, moe ten wedijveren om het predi kaat 'drukst bezocht'. Zo kwamen vrijdagavond naar schatting 50.000 mensen af op drijvende popconcerten langs beide Maaskades, zaterdag middag brachten de beziens waardigheden samen zo'n 150.000 mensen op de been. 's Avonds bezochten nog eens 125.000 bezoekers een impone rende vuurwerkshow, waar voor de Erasmusbrug het decor vormde. Het spektakel ging ge paard met muziek en laserstra len en sloot af met Caribische live-muziek. Zondag kwamen naar schat ting 225.000 bezoekers richting haven, ondermeer voor een concert van pianist Wibi Soerjadi en de Floating Fanfa re, waar 1500 muzikanten op traden onder leiding van diri gent Keimke de Jong. onderdvijftig mensen vierden zaterdag het 75-jarig bestaan van het Legioen van Maria. °ogtepunt was de pontificale hoogmis in de Sint-Janskathe- «aal in Den Bosch. D°örHans Rube Bos<;h - Een groep van twintig naapverdranen zet in het Portugees lofzang op Maria in. Ongeveer honderdvijftig leden van het dp L eDiVan Ma™' staan samengepakt in Den Bq6?®11 'Zoete Lieve Vrouw van verstoord, een ander geniet. 75 iari feestelijke viering van het 'Hang bestaan sfeer. derian?r°en van Maria' kwijnt weg in Ne- omvang is het 'leger' geslonken tot dat van een doorsnee biljartvereniging. Tijdens de Pontificale Hoogmis in de Sint jan zijn zaterdagochtend vrijwel alleen grijze haren verenigd rond de maagd aller maagden. Eenderde van de aanwezigen is geboren in het buitenland. De Kaapverdianen wonen tegenwoordig in Rotterdam. De heer L. da Veiga richtte er vijftien jaar geleden een eigen afdeling van het Legioen op. Nu zijn er twee onder afdelingen. „Maria leeft enorm op onze eilanden," zegt hij. Zijn groep, hoewel prachtig bij stem, was wat geschrokken van de reacties bij de omstanders na hun spontane loflied. „Ik geloof dat het niet helemaal de bedoe ling was," zegt een vrouw. „Toch wel," meent iemand van de organisatie. „Niet iedereen wist dat." De situatie in Rotterdam geeft goed de na tionale trend weer. Slechts onder buiten landse en Limburgse rooms-katholieken groeit de groep aanbidders van Maria. Tijdens de viering lopen maar vier jonge knullen rond. Studenten, zo blijkt, van het seminarie in Den Bosch. „We. weten nog niet of het met school te combineren is, anders willen we wel lid worden," zeggen ze. I Het Legioen bidt tijdens de mis onder lei ding van bisschop J. ter Schure voor het eigen bestaan; dat het ledental mag groeien. Het leger van Maria zou graag een rol wil len spelen in de herevangelisatie van de samenleving. Helaas kunnen lang niet alle leden het fysiek opbrengen twee uur per week met rozenkrans en bijbel de straat op te trekken. Want dat hoort erbij, als je als gelovige toetreedt tot het Legioen. Ook onderwerpen ze zich devoot aan het gezag van de bisschoppen, het Legioen is trouw aan de paus, al sinds 7 september 1921 toen het door vijftien vrouwen werd opgericht in het Ierse Dublin. Populair werd de organisatie vooral door het werk in arme wijken, onder hoeren en de zelfkant van de samenleving. Helaas, de glorie in het Westen is voorbij. Het Legioen floreert nu nog in Azië en Afrika. In de Mariakapel in Den Bosch klinkt za terdag het gebed tot Maria haast wanho pig: 'Wij zijn geheel de Uwe, onze Konin gin en Moeder, al wat wij hebben en zijn, heel het legioen behoort aan U'. Den Haag (anp) - De nieuwe Bijstandswet pakt voor som mige groepen uitkeringsge rechtigden zeer onvoordelig uit. In strijd met de bedoeling van de wet spelen lokale en regionale omstandigheden nauwelijks een rol bij de vaststelling van de hoogte van de bijstandsuitkering. Dat stelt de Nederlandse Vereni ging van instituten voor Sociaal Raadsliedenwerk (LVSR) na een vergelijking van het uitkerings regime in twaalf gemeenten. De nieuwe wet biedt gemeenten de mogelijkheid de verstrekking van bijstandsuitkeringen beter toe te snijden op lokale, regiona le en individuele omstandighe den. Volgens de LVSR blijkt het gros van de gemeenten echter niet te beschikken over heldere normen voor toeslagen en kortingen op de basisnorm. Het gevolg daarvan is dat er geen maatwerk wordt ge leverd, zoals de bedoeling is van de wet, maar dat de bijstandsge rechtigde is overgeleverd aan de 'willekeur' van de sociale dienst, cocludeert de vereniging. De LVSR constateert dat de ver schillen voor uitkeringtrekkers in gelijke situaties kunnen op lopen tot 567 gulden per maand; verschillen die niet zijn te verkla ren uit de lokale omstandighe den. Ongelijkheid Met name samenwonende fami lieleden en jongeren blijken last te hebben van de ongelijkheid. De diverse gemeenten hanteren uiteenlopende definities voor woningdelen en medebewoning, hetgeen negatief kan uitpakken voor familieleden die onder een dak wonen. De normen die op jongeren onder de 21 worden losgelaten leiden vrijwel nooit tot een uitkering die hoger is dan het niveau van de studiefinanciering. Vooral jonge ren met weinig kansen op de ar beidsmarkt hebben daar last van. Al eerder toonden onderzoeken van onder meer de vakbeweging en de organisatie van uitkerings gerechtigden in Limburg aan dat de nieuwe Bijstandswet leidt tot tamelijk willekeurige verschillen tussen gemeenten. (ADVERTENTIE) 79 HEINZ TOMATENKETCHUPJ99 fles 570 gram van.27ïr BOERENW1T OF TARWE heel NU Aanbiedingen geldig van ma 9 sept t/m wo 11 sept 1996 A&P Services B V tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS Hilversum/Rotterdam (anp) - Het is droevig gesteld met de vei ligheid van gas-installaties aan boord van plezierjachten. Ver reweg de meeste deugen niet. Het is daarom hoog tijd dat er een wettelijke regeling komt, zegt ANWB-medewerker E. Piena. De ANWB dacht tot nu toe op grond van keuringen dat vier op de vijf gas-installaties niet deu gen of verkeerd zijn aangelegd. „Maar recent onderzoek heeft uitgewezen dat dit bijna 100 pro cent is." Voor de aanleg van gas-appara- ten bestaan wel richtlijnen van de ANWB en de Hiswa, maar die hoeven mensen niet op te volgen. Bovendien zijn de normen de af gelopen jaren verscherpt. „Wat vele jaren geleden met goede be doelingen is aangelegd, is nu le vensgevaarlijk," aldus een con troleur. Het komt nogal eens voor dat wa tersporters LPG-installaties op hun bootjes aanleggen. Dat is strikt verboden. Ook stuiten con troleurs vaak op slechte aansluit- stukken, slecht aangelegde lei dingen en gebrekkige afvoerlei- dingen. Volgens de ANWB zijn afgelopen zomer weer 'extreem veel' boten de lucht ingevlogen als gevolg van gasontploffingen. ANWB, rivierpolitie en brandt weer zijn daarom afgelopen za terdag een grote voorlichtingsac tie gestart onder watersporters. Tijdens een controle-actie op ple ziervaartuigen in de havens van Spijkenisse en Zwartewaal heeft de politie zaterdag van de 55 geïnspecteerde boten er 43 als ondeugdelijk aangemerkt. Volgens een woordvoerder van de politie werden op enkele jachten ronduit 'gevaarlijke situaties' aangetroffen. „We zijn nogal ge schrokken van wat we hebben aangetroffen," aldus de woord voerder. Veghel - Het transportbedrijf Van der Heijden Logistic Services gaat ingrijpend reorganiseren. Om uit de verliezen te komen, schrapt het bedrijf bij de acht vestigingen in Nederland en België 200 van de 940 arbeidsplaatsen. Bij de Veghelse vestiging, de ba kermat van het bedrijf, moeten circa tachtig van de 436 medewer kers afvloeien. De vestiging in Eindhoven, waar ook het hoofdkan toor zit, verliest een tiental banen. De directie heeft het personeel zaterdag tijdens bijeenkomsten over de operatie ingelicht. Volgens directeur A. Rutten is het onvermijdelijk dat een aantal mensen ge dwongen ontslagen wordt. Den Haag - Fabrikant Kortman/Intradal van Zwitsal huidverzor- gingsproducten heeft 20.000 ouders in een brief verzocht de knuffel die zij voor hun baby hebben gekregen te vernietigen. De producent besloot hiertoe nadat was gebleken dat de poppetjes kapot kunnen. De poppen zijn toegestuurd aan ouders die hebben meegedaan aan een spaaractie van Zwitsal-producten. De producent is bang voor ongelukken als baby's de vulling uit de pop kunnen pulken en in hun mond stoppen. Iedereen krijgt automatisch een nieuwe knuffel toegezonden. Den Haag - De WD wil het bedrag dat belastingvrij aan rente mag worden ontvangen jaarlijks laten meegroeien, met de ontwikkeling van de inflatie. Momenteel mogen belastingbetalers jaarlijks 1.000 gulden aan rente ontvangen zonder dat daarover belasting wordt geheven. Tot het eind van de jaren tachtig gold een bedrag van 700 gulden. Dat is destijds verhoogd om de geldontwaarding te com penseren. Naast de indexering bepleit de WD een samenvoeging van de vrij stellingen voor rente en dividend. Net als voor rente geldt voor ont vangen dividend een vrijstelling van 1.000 gulden. De liberalen wil len dat burgers in de toekomst totaal 2.000 gulden mogen ontvan gen zonder daarover belasting te betalen. Utrecht - Voorzitter R. de Vries van de Bouw- en Houtbond FNV denkt dat de komende CAO-onderhandelingen in de bouw 'wat ste viger over de looneisen zullen gaan'. Wel wijst hij zijn achterban op de maximum looneis van 3 procent die de FNV voor het komende seizoen heeft vastgesteld. Een deel van de leden van de bouwbond had de afgelopen maanden gepleit voor een loonsverhoging van 5 procent per jaar. De vorige CAO-onderhandelingen, in het voorjaar van 1995, leid den tot maandenlange stakingen. De bouw-CAO geldt voor circa 200.000 mensen. Den Haag - De PvdA is mordicus tegen verlaging van het mini mumloon om het hoofd te bieden tegen het onstaan van een onder klasse in de samenleving. Het Kamerlid Van der Ploeg maakt in het PvdA-Vlugschrift korte metten met een verlaging van het wettelijk minimumloon met dertig procent, zoals WD-voorman Bolkestein afgelopen week heeft geopperd. De WD vindt dat het mogelijk moet worden om werknemers die weinig productiviteit hebben, aan te stellen tegen een loon dat niet hoger ligt dan 70 procent van het minimumloon. Een dergelijke maatregel kan nodig zijn om de vele tienduizenden mensen, vooral van allochtone afkomst, wier productiviteit het minimumloon niet rechtvaardigt, aan een baan te helpen. Van der Ploeg vindt het beter om de arbeidskosten te verlagen. Als voorbeeld geeft hij de fiscale aftrek voor bedrijven die langdurig werklozen in dienst nemen. Ook de laagstbetaalde werknemers zouden in zijn ogen meer fiscale voordelen moeten hebben. Amsterdam - Het Zuidelijk Toneel heeft de Grote Prijs van het Theaterfestival in Amsterdam gekregen. Het gezelschap kreeg de prijs van 50.000 gulden voor Caligula onder regie van Ivo van Ho ve. Het theaterfestival vond plaats in De Balie, theater Beilevue en de Stadsschouwburg. De organisatie is tevreden over het evene ment: de zalen waren voor 80 procent bezet. Rotterdam - Tijdens een verkeers- en drugscontrole op de Al 6 tus sen Rotterdam en Breda hebben de douane en de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag nauw samengewerkt met de Bewonersver eniging Rotterdam-West. Tien mensen werden bij de controle aan gehouden. Bewoners gaven aan de politiemeldkamer de kentekens door van Franse, Duitse en Belgische auto's, nadat die op verdachte lokaties waren gesignaleerd. Een woordvoerder van de regiopolitie Rotter dam-Rijnmond spreekt in dit verband van 'een perfecte samenwer king, die een mooi resultaat heeft opgeleverd'. De controles vonden plaats in het kader van de actie-Victor, die bedoeld is om de drugs overlast in Rotterdam te verminderen. Den Haag (anp) - De Orde van Advocaten luidt de noodklok over de afhandeling van asiel verzoeken en bezwaarschrif ten door het ministerie van Justitie. Het grote aantal asielverzoeken en bezwaarschriften leidt tot on zorgvuldige beschikkingen. „Het niveau van de beslissingen is ten hemel schreiend," zegt mr. Ha merslag, voorzitter van de ad viescommissie vreemdelingen recht van de Orde van Advoca ten. Bij de immigratie- en natu ralisatiedienst (IND) van het mi nisterie liggen nog 8.000 asielver zoeken en 30.000 bezwaarschrif ten. De behandeling hiervan ge beurt onder grote tijdsdruk, het aantal afwijzende beslissingen neemt toe en daarmee neemt het aantal bezwaarschriften weer toe. De zorgvuldigheid is ver te zoe ken, aldus Hamerslag. „De advo catuur raakt ook in de proble men. Want afgewezen asielzoe kers gaan weer in beroep bij de rechter. Teveel rechtszaken ko men zo op de advocatuur af." De Orde van Advocaten heeft ko mende week met de IND overleg over de problematiek. Volgens Hamerslag moet er ook meer geld naar de advocatuur om tijdelijke ondersteuning te krijgen voor de toenemende stroom zaken. VVD-Kamerlid Rijpstra zegt in een reactie meer geld voor de ad vocatuur niet nodig te achten. „Een inhaalslag bij de afwikke ling van het aantal asielverzoe ken in wel nodig," vindt hij.

de Stem | 1996 | | pagina 3