'Noodwet om fileprobleem op te lossen' DE STEM Groepsdirecteur BolsWessanen wast handen in onschuld Opportunity moet vrouwen naar top bedrijfsleven helpen ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Computer in plaats van winkelmeisje DE VIOOL IN DE FOLKMUZIEK, VIOLISTEN EN HUMOR Red Band komt met nieuw snoepproduct Tegelfabrikant Mosa schrapt 86 banen A6 Pleidooi van wegvervoerders FESTIVAL VAN CONCERT VOOR KINDEREN EN HUN OUDERS [K WIL JE WEL, IK WIL JE NIET FESTIVAL VAN OLD ROPE STRING BAND SHOOGLENIFTY ECONOMIE KORT Economie ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1996 imstelveen (anp) - T.J. van N., de Vjarige groepsdirecteur van Bols- tesanen die sinds afgelopen woensdag vast zit, ontkent de spil te ajn geweest in het voorkennisschan daal rond dit drank- en voedings middelenconcern. Volgens de advocaat van Van N., mr. P. iet, heeft zijn cliënt zich naar eigen en' aan geen enkel strafbaar feit schuldig gemaakt. De verdachte mana ger is gisterochtend in het bijzijn van zijn advocaat voorgeleid aan de officier van justitie en de rechter-commissaris. Ondanks de ontkenning blijft Van N. voorlopig in verzekerde bewaring, om dat justitie hem niet gelooft. Tijdens het verhoor, dat ruim een half uur duurde, heeft justitie tegengespro ken dat zij Van N. als hoofdverdachte ziet. Speculaties in die richting komen niet van de kant van het Openbaar Mi nisterie, aldus de officier. Volgens deze hypothese zou Van N. koersgevoelige in formatie hebben gelekt naar de andere verdachten. Gisteren bleek ook dat de derde ver dachte, de 50-jarige P.D. uit Noord- wijkerhout, een voormalige werknemer is van een dochterbedrijf van BolsWes sanen. De man was tot 1 februari 1994 directeur van Duif Convenience Foods uit Katwijk. Duif, tevens eigendom van D., werd in oktober 1991 ingelijfd door Koninklijke Wessanen, dat in 1993 fu seerde met drankenproducent Bols. Justitie hield de verdachte, wiens identi teit tot nu toe onbekend was, vorige week woensdag aan en stuurde hem don derdagochtend weer naar huis. Justitie verdenkt hem met nog twee anderen van de handel met voorkennis in effecten BolsWessanen. De verkoop aan Wessa nen maakte hem miljonair. D. is goed bevriend met Van N. Beiden waren regelmatige bezoekers van Drank- en Spijshuis Blanje Bleu in Bent veld, dat een centrale rol speelt in de voorkennisaffaire. Twee andere verdachten, de 50-jarige J.G. en de 56-jarige A.H., die vorige week zijn opgepakt, maar inmiddels weer op vrije voeten zijn, waren tot voor kort eigenaar van Blanje Bleu. G. ver klaarde eerder dat hij veel gasten over de vloer kreeg die een hoge positie bekleden in het bedrijfsleven en uit die gesprek ken wel eens wat distilleerde. De drie verdachte beleggers hebben toe gegeven op 3 juli vorig jaar te hebben ge handeld in put-opties BolsWessanen, maar ontkennen in het bezit te zijn ge weest van voorkennis. Den Haag (anp) - Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) pleit voor de instelling van een noodwet, die de snelle uitvoering van grote infrastructurele werken mogelijk moet maken. Langduri ge en starre procedures vormen nu nog een belemmering. .Al leen door snel in te grijpen, zoals ook bij de dijkverzwaringen is d, kan aan het fileprobleem een einde worden gemaakt. leggen van doelgroepstroken, door rekening rijden en door uit breiding van de al bestaande ver keersgeleidingssystemen, is een efficiënter gebruik van het we gennet mogelijk. De organisatie wil het groepsper- sonenvervoer van het rekening rijden vrijstellen om een selectie ver gebruik van de particuliere auto te bevorderen. Daarvoor zijn ook omvangrijke investerin gen in het openbaar vervoer no dig. Volgens bronnen in Den Haag is het kabinet niet van zins een noodwet op te stellen voor grote infrastructurele projecten. Bin nen de huidige procedures zou den er al mogelijkheden zijn om sneller te werken. Ook hogere maximumsnelheden voor het vrachtvervoer kunnen niet rekenen op een enthousiast onthaal. De werkgeversorganisatie in het beroepspersonen- en beroepsgoe- derenvervoer over de weg vindt dat de overheid de investeringen in verkeer en vervoer moet ver helen van 5 tot 10 miljard. KNV is voorstander van een alge- meen inhaalverbod voor vracht- jHis en het snel invoeren van rekening rijden. Daarbij tekent het KNV aan dat dan wel de maximumsnelheid voor personenauto's, bussen en touringscars overal in de Rand- 1 naar 100 kilometer per uur moet. De maximumsnelheid voor vrachtwagens moet naar 90 kilo meter per uur. Het is nodig de snelheidsbegrenzers in de vracht- jens daarop aan te passen. Met een meer uniforme maxi mumsnelheid stroomt het verkeer beter door, zo meent KNV-voor- zitter Den Ouden. Door het aan- De inwoners van Tokyo kunnen sinds deze week een deel van hun boodschappen doen in de eerste winkel van Japan zonder per soneel. De plaats van vakkenvullers en caissières is ingenomen door computers. De winkel, waarin vooral drank en levensmiddelen worden verkocht, is 24 uur per dag open. foto epa Maandag geven de ministers Melkert (Sociale Zaken) en Wijers (Economi sche Zaken) het startschot voor een landelijke campagne om meer vrouwen door te laten stoten naar de top van het bedrijfsleven en andere organisaties. De campagne Opportunity is opgezet naar Engels voorbeeld, waar onderne mers zelf het voortouw nemen om meer vrouwen in managementfuncties te krijgen. Komt Nederland met het zo veelste plan voor positieve actie dat snel een zachte dood zal sterven? Direct betrokkenen bij Opportunity zijn over tuigd van het tegendeel. Wat maakt Op portunity zo anders? "oor Elly Lammers jkn Haag -Ditmaal schoven the Captains of Indus- mm aan tafel. ABN Amro, Philips, KLM en de Nederlandse Spoorwegen zijn enkele van de vele ednjven die meedoen aan Opportunity. ministerie van Sociale Zaken keek het idee af '1 de Engelsen. Aan de andere kant van de Noord- ee draait sinds 1991 met veel succes Opportunity 2000. Een initiatief van het bedrijfsleven om meer vrouwen door te laten stromen naar hogere func ties. Participerende bedrijven betalen voor hun lid maatschap, leggen hun doelen vast in een contract en verplichten zich dat na te komen. Een stafbureau met deskundigen ondersteunt ze bij de uitvoering van de plannen. En inderdaad, bij de deelnemende bedrijven blijkt het percentage vrouwen in hogere echelons te stijgen. Maandag start een soortgelijke campagne in Neder land. Dat KLM, Philips en andere grotere bedrijven bij de initiatiefnemers behoren, moet andere onder nemers over de streep trekken. In Nederland werkt maar eenderde van de vrouwe lijke beroepsbevolking. Dat is de laagste score in heel Europa. Het merendeel van die werkende vrou wen werkt part-time in lagere functies. Maar vier procent van de werkende vrouwen heeft een hogere functie. Daarmee scoort Nederland binnen Europa opnieuw laag. Broertje-dood De verschillende pogingen vanuit de overheid om de arbeidsparticipatie van vrouwen te verhogen, waren in het verleden niet altijd even geslaagd. De geschiedenis van positieve actie of positieve discri minatie kent meer mislukkingen dan successen. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft in de regel een broertje-dood aan het woord positieve actie. Zeker als maatregelen met streefpercentages van bovenaf worden opgelegd, gaan de hakken al snel in het zand. „Het is vechten tegen de bierkaai zolang de leiding van een bedrijf er niet achter staat," beves tigt vice-voorzitter Ella Vogelaar van de FNV. Vandaar dat het ministerie van Sociale Zaken (en Emancipatie) de ogen niet gesloten hield toen het hoorde over het succes van Opportunity 2000 in En geland. Oriënterende gesprekken van Sociale Za ken en Economische Zaken met het Nederlandse bedrijfsleven bleken vruchtbaar. Daarna was het initiatief voor een Nederlands Opportunity snel ge boren. Ella Vogelaar stond mede aan de wieg ervan. „Wat Opportunity zo anders maakt, is dat het dit keer niet' de overheid is die bedrijven poogt te stimule ren. Het zijn ook niet de vrouwen die vanuit een achterstandspositie op de deur van bedrijven klop pen. De bedrijven kiezen er zelf voor, op vrijwillige basis. Ze streven naar meer diversiteit in het mana gement, omdat ze denken dat dat de kwaliteit ver hoogt," zo verklaart ze het succes in Engeland. Dat bedrijven soms pragmatische redenen kunnen hebben om zich straks te melden bij het Opportu- niri/-stafbureau, kan Vogelaar niet deren. Moeilijk vervulbare vacatures voldoen net zo goed als motief als de prachtigste emancipatoire filosofieën. Vrijwilligheid De kracht van Opportunity zit hem in de vrijwillig heid. Die behelst in Nederland ook dat de stichting Opportunity straks niet controleert of deelnemende bedrijven hun eigenhandig opgestelde doelen wel halen. „Een verandering in mentaliteit dwing je niet af met controle," verklaarde de kersverse Op- portunity-voorzitter Sybilla Dekker onlangs. Dat ontlokte enkele vrouwenorganisatie al de uit spraak 'een en al vrijblijvendheid dus'. Ze vrezen dat bedrijven via Opportunity goede sier kunnen maken met mooie intenties, die vervolgens niet om gezet worden in daden. En waarom zouden bedrij ven nu ineens geld gaan betalen voor iets als posi tieve actie, waar ze altijd tegen waren? Tijd is rijp De tijd is rijp, zeggen de voorstanders. Bedrijven staan te springen om goede arbeidskrachten en zien het ontbreken van vrouwen in het management steeds.meer als een gemis. Dat maakt het gemakke lijker om over voorwaarden als zorgverlof, flexibele werktijden en deeltijdwerk te praten. Dat de tijd rijp is, blijkt ook uit de voorzichtig positieve gelui den die werkgeversorganisatie VNO-NCW laat ho ren. De werkgeversorganisatie voor kleinere bedrij ven MKB-Nederland neemt zelfs deel aan de initia tiefgroep. Directeur Emancipatie van Sociale Zaken, Ina Brouwer, zei het in het maandblad Opzij eerder zo: „Gelukkig begint men in te zien dat de meest ta lentvolle managers degenen zijn die meerdere din gen in hun leven belangrijk vinden. Als je die men sen wilt aantrekken, zul je je arbeidsvoorwaarden moeten aanpassen. Dat gaat absoluut gebeuren bij de beste bedrijven." (ADVERTENTIES) Zondag 15 september, Terneuzen, Grote Kerk. Aanvang 15.00 uur. Toegang 10.- CJP/Pas 65/7.50. Kinderen t/m 12 jaar ƒ5.- en "^"terrecital over de liefde met Nederlandse teksten Kaartverkoop: Zuidlandtheater, 0115 695555 oekhandel v.d. Sande, Noordstr. 55, Terneuzen 0 voor aanvang van het concert bij de kerk. ...iïiïffifSifi.'ri. Dinsdag 10 september, Mauritshof in IJzendijke. Aanvang 20.00 uur Toegang 30.-. CJP/Pas 65 25.- Met de beroemde Engelse groepen: Kaartverkoop: Zuidlandtheater, 0115 695555 Bockhandel v.d. Sande, Noordstr. 55, Terneuzen of aan de zaal. Van onze verslaggever Breda - De Bredase suikerwerk-producent Red Band Venco komt deze maand met een nieuw, naar eigen zeggen uniek, snoepproduct op de markt: 'Zelfmaaksnoep'. De doelgroep bestaat uit kinderen van 6 tot 12 jaar. Het gaat om snoep dat ver kocht wordt in poedervorm. Gemengd met water kunnen kinderen hier een deegje van maken en vervolgens met bij geleverde vormpjes zelf snoep jes maken. Na enkele uren zijn de snoepjes klaar voor con sumptie. Kinderen zijn een in teressante doelgroep voor snoepproducenten. De markt voor kindersnoep groeit snel, terwijl de snoepmarkt voor volwassenen al jaren stagneert. In Nederland kopen gezinnen met kinderen nu jaarlijks zo'n 15 kilogram snoep. „In Nederland zijn 400.000 ge zinnen met kinderen van 6 tot jaar 12 jaar. Ik verwacht dat we nog dit jaar zeker de helft van die gezinnen bereiken met onze 'Zelfmaaksnoep'," zegt directeur P. de Riês van Red Band Venco. Voor de productie van de nieu we snoep werkt Red Band Ven co samen met Honig (beide on dernemingen zijn onderdeel van de levensmiddelendivisie van CSM, red.). Een bedrijf van Honig maakt de snoeppoeder, Red Band Venco zorgt voor de verkoop. Verco International van ondergang gered Helvoirt - Horlogefabrikant Verco International in Helvoirt is van de ondergang gered. Het bedrijfje, dat afgelopen zomer in ernstige financiële problemen kwam te verkeren door het wegval len van een grote order uit Spanje, wordt met steun van de Bra bantse Ontwikkelings Maatschappij in afgeslankte vorm voortge zet, aldus een woordvoerder. Verco neemt op de horlogemarkt een bijzondere positie in. Het produceert voor bedrijven, instellingen en particulieren horloges in talloze variëteiten. De meeste klokjes zijn bedoeld als relatie geschenk. Het merendeel van de omzet, vorig jaar ongeveer zeven miljoen gulden, gaat naar het buitenland. Moret neemt onderdeel van VNG over Rotterdam - Moret Ernst Young gaat de ODRG-groep overne men van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Bij ODRG werken ruim 130 mensen die zich bezighouden met onder meer advisering aan de lokale overheid over vraagstukken op het ge bied van de gemeentelijke herindeling. Bij Moret werken 300 mensen in de sectorgroep Gemeenten, die lokale overheden adviseren over organisatie, belastingen en ac countancy. ODRP werkt vooral voor middelgrote en kleinere ge meenten, Morets klanten zijn ook te vinden onder de grote. Frans vastgoedfonds Cegep naar Rodamco Rotterdam - Rodamco, de onroerend-goedmaatschappij van Ro- beco, heeft een akkoord bereikt met de eigenaren van Cegep over een overname van deze Franse branchegenoot. Het Rotterdamse vastgoedfonds betaalt 575 miljoen gulden voor Cegep. De activa van Cegep bestaan voornamelijk uit belangen in grote regionale winkelcentra. Ook bezit het Franse vastgoedfonds een kantoorto ren in Lyon. Rodamco, het op twee na grootste onroerend-goedfonds ter we reld, zag de winst in dé eerste zes maanden van het boekjaar 1996/97 (maart tot augustus) uitkomen op 210 miljoen gulden. In de vergelijkbare periode van 1995 bedroeg de winst 224 miljoen gulden. Dochter GM wil belang in Filmnet New York - Hughes Electronics, een onderdeel van de Ameri kaanse autoproducent General Motors, wil een groot belang in Nethold, de Zuid-Afrikaanse moedermaatschappij van onder meer Filmnet. Volgens de Amerikaanse zakenkrant The Wall Street Journal wil Hughes voor 1,66 miljard gulden een belang van 30 procent kopen in Nethold. In Nederland start Nethold in samenwerking met Philips en KPN waarschijnlijk nog dit najaar als aanbieder van abonnee- en betaaltelevisie. Banengroei in VS volgens verwachting Washington - De Verenigde Staten hebben er de afgelopen maand 250.000 banen bijgekregen. De werkloosheid kwam uit op 5,1 procent van de beroepsbevolking. Dat is het laagste percentage sinds maart 1989, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Werk gelegenheid gisteren laten weten. In juli bedroeg de werkloosheid nog 5,4 procent. De financiële wereld had vol spanning naar de gegevens uitgekeken, omdat daar wellicht een nieuwe aanwijzing voor de komende ontwikkeling van de Amerikaanse rentetarieven uit te distilleren viel. Uit de banengroei viel niet zozeer een aanwijzing te halen, wel uit de werkloosheid, die vrij sterk afnam. Dat wijst op een behoorlij ke economische groei met kans op het oplopen van de inflatie, hetgeen de kans op een renteverhoging in de VS vergroot. Het beleidscomité van de Amerikaanse centrale banken komt op 24 september bijeen om zich te beraden over de rentetarieven. Van onze verslaggever Maastricht - Tegelfabrikant Mosa krimpt de productie van te gels in Maastricht met eenderde in en schrapt 86 van de 558 ar beidsplaatsen. Er vallen 73 gedwongen ontslagen. De maatre gel is volgens Mosa-directeur Cees van der Wiel nodig om de winstgevendheid te verbeteren. Van der Wiel heeft het personeel gistermiddag op de hoogte ge steld van de saneringsplannen. Ook de vakbonden en de onder nemingsraad zijn geïnformeerd. Met de vakbonden wordt de ko mende tijd onderhandeld over een sociaal plan voor de werkne mers die op straat komen te staan. Bestuurder V. Vonken van vak bond De Unie wilde gisteren nog geen inhoudelijke reactie geven op het plan. „We willen eerst overleggen met de onderne mingsraad. Maar het is natuur lijk zeer vervelend dat bij Mosa de ene reorganisatie gevolgd wordt door de andere. Vorig jaar besloot Mosa ook al de porceleinfabriek in Maastricht af te stoten en de matrijzenmakerij en showroom te verzelfstandigen. In eerdere jaren gingen in de te gelproductie ook al enkele hon derden banen verloren. De nu aangekondigde maatregel is volgens directeur Van der Wiel noodzakelijk om de bouw van een geheel nieuwe tegelfabriek veilig te stellen. „Die moderne fabriek moet onze continuïteit verzeke ren," verduidelijkt de Mosa-di recteur. Die fabriek kost 25 tot 30 miljoen gulden. De huidige Mosa-aan- deelhouder, het Italiaanse fami liebedrijf Fin Riwal, wil daar echter geen middelen voor be schikbaar stellen, zegt Van der Wiel. Volgens Van der Wiel wordt in middels met een partner gespro ken, die én bereid is een belang in Mosa te nemen én tevens de bouw van de nieuwe fabriek wil finan cieren. De naam van dat bedrijf wil hij niet noemen, omdat dit de onderhandelingen negatief kan beïnvloeden.

de Stem | 1996 | | pagina 9