Veiligheidsraad blijft verdeeld over kwestie-Irak Eindelijk een advocaat voor Dutroux Fregatten brengen geschenk voor Russen >eel nieuwe grondwet !uid-Afrika onwettig Cools schaduw boven Belgische politiek VW gebruikte joden als dwangarbeiders VS willen 'Nieuwe Atlantische Gemeenschap' Ie twijfel Preston Palace Aimeio-tei. 0545-542121 BESTEM BUITENLAND A5 COMMENTAAR Huiszoeking bij moeder Martin •NLAND KORT fkaan Fran eist zeker elf levens BUITENLAND KORT Connectie tussen Dutroux en moordzaak-Cools OVSE: Van Thijn houdt zijn bevoegdheden Enkele dagen heerlijk ontspannen met het unieke w all-in concept SEPTEMBER 1996 A4 en de nieuwe Surinaamse ederlandse regering is no de teksten die na de verki» 'uceerd, de conclusie worden ide landen nog steeds onder- amerbreed zijn teleurstellino aken in Suriname. De Neder- ns zeer terughoudend op. g» itenlandse Zaken Van Mierlo wikkelingen 'nauwlettend zal [end. üsch heeft van zijn kant al dui- ïmerkingen weinig indruk op fie is dat het Surinaamse volk elen en niet een vreemde mo- nalige moederland. :ende eenvoud waar ook noq ;n dat beseft Wijdenboschter jnd en Suriname is bijzonder oloniale verleden. Nederland gemaakt over een financieel Iken in Suriname is niet zoda- in. De economische situatie is elvaartspeil van de bevolking niveau. regering de bereidheid toont 'an een rechtsstaat en herstel rland verplicht zijn financiële erland moet dat proces nauw- J en met alle respect voor Den Haag is volkomen opzijn jpsis bestaat over de toekom- voormalige dictator heeft met naar voren geschoven. Wan- terse blijkt te dansen, dan iser m. De nieuwe president krijgt tr kan hem op dit moment niet ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1996 v n York/Washington/Ankara (dpa/efe/rtr/ hl - De Veiligheidsraad van de Verenigde fL is niet tot een verklaring gekomen over Je laatste crisis in Irak. Qd bleef zich in New York verzetten tegen hides over de Iraakse inval in de door de VN als /L voor Koerden bestempelde zone in Noord se Rusland is verbolgen over de raketaanvallen de Verenigde Staten in een reactie op eigen ,t-e deze week hebben uitgevoerd op Irak. Veiligheidsraad was slechts kort achter gesloten Turen bijeen. Het was de derde achtereenvolgende dag dat de raad tevergeefs trachtte een verklaring op It stellen- Moskou dreigt een veto uit te spreken tegen elke verklaring die de 'onaanvaardbare' acties van de VS rechtvaardigen of goedpraten. De Russische ambas sadeur bij de VN in New York, Sergej Lavrov, zei wel dat Rusland bereid is tot een compromis, maar niet als het om beginselen gaat. In de ogen van (onder meer) Rusland heeft Wash ington de soevereiniteit van een andere staat op schandelijke op wijze geschonden. De Iraakse aan val en inname van de stad Irbil, het afgelopen week einde, was in principe een interne Iraakse aangele genheid. Lavrov wil dat de Veiligheidsraad ten minste 'het gebruik van geweld in Irak' veroordeelt. De Amerikanen en Britten wilden dat de Veilig heidsraad de Iraakse inval in het Koerdische noor den veroordeelt zonder verwijzing naar de Ameri kaanse tegenactie. Mogelijk spreken beide Engels talige mogendheden in een uiteindelijk compromis slechts 'hun zorg uit' over de Iraakse inval in Koer- distan. De VS noemen de raketbeschietingen geslaagd. De Iraakse luchtverdediging is verder verzwakt en de Iraakse troepen trekken zich vol gens Washington uit hét noorden terug. Turkije maakt zich ondertussen op voor een eigen reactie op de onrust in Iraaks Koerdistan. Berichten als zou Turkije donderdag aanvallen in Irak hebben uitge voerd worden ontkend. Dat het Turkse leger in actie komt staat vrijwel vast. Washington zei donderdag niets tegen een Turks voorstel te hebben om een 'bufferzone' in te stellen langs de Iraaks-Turkse grens om 'terroristen' buiten de deur te houden. Het Turkse leger is volgens Washington niet van plan om zich er in te graven. Volgens zegslieden over weegt Akara echter, mogelijk in overleg met de Iraakse Koerdenleider Massoud Barzani, om troe pen in Noord-Irak te stationeren om zo de Turks- Koerdische guerrilla (PKK) in de tang te nemen. De Iraakse regering heeft gisteren een hoge Turkse diplomaat in de hoofdstad Bagdad ontboden om beklag te doen over de troepenopbouw aan de grens met het Koerdische gebied in Noord-Irak. De Iraakse minister van Buitenlandse Zaken Moham med Saeed al-Sahaf zei de versterking van Turkse troepen als een schending van Iraaks soevereiniteit en grondgebied te beschouwen. jBrussel (belga/anp) - De hoofdverdachte in de Belgische zeden- Lak, Mare Dutroux, heeft eindelijk een advocaat. Het is mr. Lien Pierre uit Luik, die van de stafhouder van de balie ipdracht heeft gekregen Dutroux te verdedigen. als nazi nternetters is ophef ontstaan lent waarop VVD-leider Bol- j de Hitlergroet brengt. Een ie publicatie 'uiterst onplezie- nte heeft op zijn pagina bij de r De Digitale Stad (DDS) een klikken, laat de bezoeker Bol de pagina staat ook een foto npf, waarin een foto van ex- B gemonteerd. teurs NS loeten zich bij de aankoop van jn van iedere druk op grondei- eel klachten," zegt staatsraad e afdeling bestuursrechtspraak ing aan de marathon-zittingen bezoek van NS-taxateurs, ge- Tijwillige verkoop van grond, ische bedrijven sneuvelen voor het niet vrijwillig gaat, volgt ren te horen als ze niet snel ak- r borstimplantaten m over hun siliconen borstim- 1997 de tijd een eis tot schade- miebedrijf Down Corning in de ndgemaakt. Uwen in Nederland hebben een groep vrouwen heeft klachten tten. Veel genoemde problemen en huidontstekingen, extreme ig. n zich de afgelopen jaren bij de organisatie voert namens bijna are voor schadevergoeding. pchwitz-museum van Justitie heeft tijdens haar ulden beschikbaar gesteld voor lalige concentratiekamp Ausch- anleg van een brandveiligheids- varmingsinstallatie voor het ge- sitie is gevestigd en de aankoop lieden en materialen, onderstreepte de bewindsvrou- raties van groot belang is kennis elijke gebeurtenissen die zich in itz-Birkenau hebben afgespeeld. 1993 door de regering toegezegd, ter veel tijd gekost om de beste- rlandse bijdrage na te gaan. ossiers waterschade andbouw, Natuurbeheer en Vis- jsluit over de vraag of het nodig m voor waterschade aan boeren )e departementale Algemene In een steekproef ontdekt dat tien vragen om een schadevergoeding ndbouw gisteren bevestigt. Het besloten om gevallen van erns i et Openbaar Ministerie. Hier ij ichte schadeclaims van tiendui p basis van de speciale bijdrage de landbouwsector 2,4 mllj0^ e hebben aan boeren en tuinde iljoen gulden uitbetaald. worming kabinet t de verkeerde volgorde in de b? ucturele onderwerpen en het ver de HSL of Schiphol worde jken de ministers of de beslui p de inrichting van Nederlan iet Wereld Natuur Fonds gister idblad van Milieudefensie, nor het Groene Hart aan te legs over de inrichting van de oaan en vervolgens gaatmen P artinfrastructuur. In het voo 1 i pas in het najaar volgt ae r de voormalig VVD-minister slissingen waren genomen bije ming. „Je zou in elk geval ee Idus de WNF-voorzitter. t meer terug te draaien zijn- It de milieubeweging haar ta ig om op de traditionele rn ïilieubeweging in Den Haag jeen enkele advocaat bleek >ereid op verzoek van de hoofd- jerdachte de verdediging op zich Ie nemen. iijkswacht en burgerbescher- ning hebben gisteren in Water- oo opnieuw huiszoeking gedaan ij de moeder van de ook in hech- >nis zittende Michèle Martin, de vrouw van Dutroux. Kort na aanhouding van Dutroux en aartin was er al gezocht in het Dit keer concentreerden de inderzoeken zich op de tuin. Jus- jtie zette een Duits politieteam letspeciaal getrainde honden in. lok de Nederlandse speurder lairy Jongen was in Waterloo lanwezig. Aan het eind van de Biddag werd het onderzoek af ge- naar verluidt zonder isultaat. listeren verrichtte de politie ook uiszoekingen en onderzoeken in utroux' hoofdverblijfplaats ars-la-Buissière, een autoslope- Ij in Onnezies bij de Franse ■ens en in het Waalse stadje iercée. Donderdag nam justitie een huiszoeking in een pand de''Brusselse gemeente Elsene ikele bewijsstukken in beslag, nder kinderkleding. In lsene gaat rnaand'ag mogelijk :t onderzoek verder, istitie in Neufchateau heeft isteren met klem de berichten itkend als zou er bij de opgra- ngen in Jumet, waar de politie hisdag de stoffelijke resten van n Marchal en Eefje Lambrecks inden, een derde lijk zijn aange- offen. etwee meisjes worden vandaag 'graven in Hasselt. De uitvaart plechtigheid voor Eefje begint om half elf in de kerk Onze Lieve Vrouw der Armen in de wijk Banneux en die van An om twee uur 's middags in de Sint Quinti- nuskathedraal in het stadscen trum. De meisjes worden op verschil lende kerkhoven begraven. Bij de plechtigheden in de kerken zul len vertegenwoordigers van het Belgische koningshuis en van de federale en de Vlaamse regering aanwezig zijn. De politie verwacht dat er zo veel mensen naar de plechtigheden komen, dat er verkeersproblemen zullen ontstaan. De uitvaartmis sen zijn rechtstreeks op de televi sie te zien. Een aantal Belgische kranten komt zondag met een extra editie naar aanleiding van de begrafenissen. Intussen is gebleken dat Michèle Martin begin dit jaar drie maan den bij haar moeder in Waterloo heeft gelogeerd, toen Dutroux in de gevangenis zat. In die periode waren Mélissa Russo en Julie Lejeune nog in leven en werden ze in Charleroi gèvangeh gehou den. Aanvankelijk zei Martin dat ze daarvan niet op de hoogte was, maar later heeft ze op aandringen van haar advocaat toegegeven dat Dutroux haar had opgedra gen de kinderen te verzorgen. Volgens het persbureau Belga is gebleken dat Martin in die periode regelmatig van Waterloo naar Charleroi is gereisd. Aan haar moeder zou ze verteld heb ben dat ze er de honden ging ver zorgen. t om bepalingen ten aan- 11 van de bevoegdheden van [windes, die niet stroken met {«principes van de thans gel- e cvergangsgrondwet. par iet moet geen groot pro- z:jn om een tekst te formu- jendi? wel voldoet aan de voor J grondwet vereiste principes," Bus Ckaskalson. J "iaiwe wet, 140 pagina's, r' °P 1 januari van kracht fraen. Zonder goedkeuring van "den tellende hof kan dat 1 leden van de twee jaar fMen gekozen grondwetge- 1 vergadering keurden het in»,'0?1"1 me' 80erï na maanden 1 'ghtid tussen de zwarte Pteneidspartij ANC en de w0?? ^arbj van oud-presi- I. ®erk over haar eisen op onderwijs in het handhaving van Ppnsrechten uit de tijd van T neu en een recht van werk- s °u stakende werknemers johaniiesburg (afp/rtr/anp) - Zuid-Afrika's hof voor de grond- >et stemt niet in met bepaalde punten in de nieuwe grondwet, leeft de president van het hof, Arthur Chaskalson, gisteren pklaard. uit te sluiten. Volgens Chas kalson voldoet het ontwerp wel iswaar aan de overgrote meerder heid van de beginselen voor een grondwet. Op een aantal punten, die elk op zich en in hun samen hang van belang zijn, is dit echter niet het geval. „Maar het moet geen groot probleem zijn om een tekst te formuleren die wel vol doet aan de voor een grondwet vereiste principes," zo conclu deerde hij. Het hooggerechtshof heeft het opgaan van twee voormalige apartheidskerken in de Vereni gende Gereformeerde Kerk in Zuidelijk Afrika goedgekeurd. Dit heeft scriba (secretaris) ds. L. Appies van de nieuwe kerk giste ren bekendgemaakt. Begin vorig jaar besloten de Nederduits-Gereformeerde Kerk in Afrika (de vroegere NG-doch- terkerk voor zwarten) en de Nederduits-Gereformeerde Sen- dingkerk (kleurlingen) samen te gaan. Door Frans Wijnands Bonn - Amerika wil de nieuwe eeuw ingaan met een 'Nieuwe Atlantische Gemeen schap'. De Navo-nieuwe-stijl - met Frankrijk en Spanje - zal daar de ruggegraat van moeten zijn; inclusief nieuwe Oost-Europese partners. De grenzen van vóór de Koude Oorlog zullen worden overschre den, de VS blijven ook in de vol gende eeuw volledig verbonden met en betrokken bij het nieuwe Europa. Rusland zal in die nieuwe Atlantische Gemeen schap een volwaardige partner zijn. De samenwerking tussen Navo en Rusland zal in een speci aal handvest moeten worden vastgelegd. Amerika is in alle opzichten bereid om de nieuwe onafhanke lijke staten in Midden/Oost- Europa en de daar ontluikende democratie te steunen om ze ten slotte als partners in de nieuwe Atlantische samenwerking op te nemen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Warren Christopher ontvouwde gisteren in Stuttgart deze Amerikaanse visie. „Tien jaar geleden was dit alles een droom. Over tien jaar zou de kans om dit te realiseren wel eens voorbij kunnen zijn." De Amerikaanse minister hield zijn rede precies vijftig jaar na de historische toespraak van zijn toenmalige voorganger, James Byrnes. Die beloofde toen het verslagen en platgebombar deerde Duitsland alle steun; de latere Marshall-hulp. Belangrijk ste zinsnede in zijn rede was dat 'het Amerikaanse volk de Duit sers hun eigen regering terug wil den geven en Duitsland te helpen bij het hervinden van een eervolle plaats onder de vrije en vredelie vende naties in de wereld'. Een 'toespraak van hoop'. Christopher ontvouwde gisteren - mede namens president Clinton - 'een visie van hoop', waarin hij Rusland nadrukkelijk een vitale rol toebedeelde: „Wij verwelko men Rusland als volle partner in het opbouwproces van een Europa dat vrij is van tirannie, verdeeldheid en oorlog." Chris topher noemde de integratie van Oekraïne een wezenlijk bestand deel van de nieuwe Amerikaans- Europese samenwerking. Een sterkere Organsisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), is bij dat alles een vanzelfsprekende noodzaak, aldus de Amerikaanse minister. In Lissabon zullen daarover - in december, op de eerstkomende OVSE-top - praktische besluiten (moeten) worden genomen. Het is volgens Christopher ook in het belang van Duitsland zelf om in dat proces actief deel te nemen en zijn oostgrens te maken wat de westgrens altijd was: een open poort, geen barrière. Zo'n nieuwe, velen omvattende samenwerking moet volgens de Amerikaanse bewindsman een drama als op de Balkan in de toe komst kunnen voorkomen. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Klaus Kinkel zei in Stutt gart dat de Bondsrepubliek ook Ist'h orkaan Fran, die gisternacht de Amerikaanse r öeikte, heeft zeker elf levens geëist. snelheden tot op 193 kilometer per uur, hulde de kust- L p'n North-Carolina over een lengte van 160 kilometer in duis- ,lhu fctriciteitsleidingen braken en ontwortelde bomen slinger- |l jj® wnnen en kwamen op snelwegen terecht. Pi'val°nl ®r^aancentrum in Miami waarschuwde dat hevige "tan landinwaarts tot overstromingen kan leiden. De ver- !h-C IS|^ran z'c'1 ia'er vrijdag naar het oosten van j ,'rohna verplaatst en Virginia bereikt. Daar is de noodtoe- i°r orn'allen'd1^ b^6rS ^wamen om 'let leven hij auto-ongelukken of lf Ss?|\S'raten van North-Carolina staat het water anderhalf tot ivanpp "^e hebben grote materiële schade. Het heeft veel i - n film, een griezelfilm," aldus een politieman. Brussel (anp) - De moord op de Waalse socialistische politicus André Cools hangt al jaren als een schaduw boven de Belgische politiek. Het onderzoek legde een reeks schandalen bloot die leidde tot het ontslag van vier ministers, het aftreden van secretaris-gene raal Willy Claes van de Navo en de zelf moord van een hoge militair. De 63-jarige Cools, de voormalige voorzitter van de Parti Socialiste, kwam op 18 juli 1991, om 07.25 uur, op een parkeerplaats in het centrum van Luik aan zijn einde. Een onbekende dader vuurde zeker vijf kogels uit een FN 7.65 revolver af op de gehate en geliefde 'godfather' over het Waals-socialis tische bolwerk Luik. Cools' vriendin raakte zwaargewond maar overleefde de aanslag. Als vermoedelijk verdachte van de aanslag gold toen een 30- tot 40-jarige man met een rode motorfiets. De motor is volgens onbe vestigde berichten teruggevonden in een woning van de bende van Mare Dutroux, de hoofdverdachte in de ontvoerings- en zedenzaak. De weken na de moord trok de politie een massa sporen na, maar het onderzoek leverde volgens het parket in Luik niets op. De verdachte met de rode motor en het motief van de opdrachtgever(s) bleven grote raadsels. Het onderzoek leidde tot een speurtocht naar de partijfinanciering in met name de Luikse afdeling van de Franstalige socialis- André Cools foto epa ten. Onderzoeksrechter Veronique Ancia beet zich in de zaak vast en gold als de 'femme fatale' van de Waalse socialisten, wat haar op politieke tegenwerking en ano nieme bedreigingen kwam te staan. Gravend in de partijfinanciering ontdekte het onderzoeksteam sporen naar Italië. Ach ter de Belgische aankoop van 46 gevechts helikopters van de fabrikant Agusta ter waarde van 600 miljoen gulden, bleek een Octopus-achtige smeergeldaffaire schuil te gaan. Cools had zekere bemoeienis met de Agusta-aankoop wegens de beloofde com pensaties waar Luik van zou profiteren. Eerst kostte de kwestie de drie Guy's de politieke kop: de PS-kopstukken vice-pre mier Guy Coëme en de jarenlange senatoren Guy Mathot en Guy Spitaels. De zaak begon zich ook uit te strekken naar de Vlaamse socialisten en Navo-hoofd en voormalig minister Willy Claes. Eind 1995 was de posi tie van Claes als secretaris-generaal van de Navo niet meer te handhaven nadat hij een onderzoekscommissie van het Belgische parlement onvoldoende had overtuigd dat hij niets wist van het smeergeld dat Agusta had betaald in december 1988, toen Claes minister van Economische Zaken was. Cools maakte sinds de jaren zestig deel uit van de Belgische regering, eerst als minister van Begroting en daarna als vice-premier. Van 1981 tot 1985 was Cools voorzitter van de Waalse gewestraad, de regering van Wal lonië. Hij was krachtig voorstander van de opdeling van België. Cools werd in 1988 minister in die raad, magr stapte later op na problemen over de financiële sanering van Luik en Charleroi die niet van de grond kwam. Maar aan zijn machtspositie binnen de PS deed dit niets af en kandidaten voor belangrijke posten kon hij maken en breken. Opbrengsten Mein Kampf in Zwitsersland Londen - De miljoenen die Adolf Hitlers boek Mein Kampf heeft opgebracht staan op een Zwitserse bankrekening. Dat bericht de BBC op grond van de in Londen verschenen krant The Jewish Chonicle. De ontdekking van de bankrekening bevestigt volgens de krant de belangrijke rol van Zwitserland als bankier van de nazi's. Moeder Teresa uit ziekenhuis Calcutta - Moeder Teresa is gisteren uit het ziekenhuis in Cal cutta ontslagen. De rooms-katholieke geestelijke werd op 20 augustus met hartproblemen opgenomen. Ze zou die problemen weer te boven zijn. Moeder Teresa kreeg in 1979 de Nobelprijs voor de Vrede voor haar werk in arme wijken van de Indiase stad Calcutta. Ze werkt sinds 1928 in India. De als Agnes Gonxha Bejaxhiu geboren Moeder Teresa werd 27 augustus 86 jaar. Drie jaar cel voor invoer kinderporno Londen - De Britse diplomaat, Robert Coghlan, heeft gisteren een gevangenisstraf van drie jaar opgelegd gekregen wegens invoer van kinderporno uit Japan naar Groot-Brittannië. De 54-jarige diplomaat die dertig jaar voor Britse ambassades over de hele wereld werkte, hoorde het vonnis met gebogen hoofd aan. Het Openbaar Ministerie verklaarde tijdens de zitting dat de diplomaat vooral tijdens zijn periode als eerste secretaris van de Britse ambassade in Japan zijn collectie van zeker honderd 'obscene' video's opbouwde. Zeventig banden bevatten homo porno met een pedofiele inslag. 'Vergissing' verdachte veearts-moord Brussel - Een van de hoofdverdachten van de moord op de Belgi sche veearts Karei van Noppen heeft een verklaring over een medeverdachte ingetrokken. De man, een wapenhandelaar die vast zit in een Franse cel, zegt de andere verdachte bij nader inzien niet te kennen. De wapenhandelaar werd enkele maanden geleden op verzoek van de Belgische politie aangehouden in zijn villa in Zuid-Frankrijk. Na verhoor door Belgische rechercheurs zei hij op foto's zijn opdrachtgever te hebben herkend. De man die werd herkend als opdrachtgever is een vetmester uit Lokeren. Deze werd door Van Noppen zwaar aangepakt bij diens onderzoek naar het gebruik van verboden groeihormonen in rundvlees. Ontvoerders Nederlanders melden zich San Jose - De ontvoerders van een Nederlands echtpaar dat afge lopen maand in het noorden van Costa Rica verdween hebben zich opnieuw gemeld. Ze hebben volgens de Costaricaanse politie op donderdag een boodschap achtergelaten op dezelfde plaats in Costa Rica als waar de slachtoffers werden ontvoerd. Hun hoofd eis is dezelfde als de vorige maal, namelijk 1,5 miljoen dollar los geld. Daarnaast willen ze nu ook nog bemiddeling van een Nica raguaanse tussenpersoon. Berlijn/Wolfsburg (dpa) - Het Duitse autoconcern Volkswagen (VW) heeft tijdens de Tweede Wereldoorlog gebruik gemaakt van joodse dwangarbeiders uit het concentratiekamp Ausch witz. Twee Nederlandse fregatten varen de haven van de Noord-Russische stad Sint Petersburg binnen. Ter gelegenheid van het Peter de Grote Jaar hebben de schepen een geschenk van het Koninklijk Huis aan boord. Het gaat om een beeldje getiteld 'Tsaar Peter de tim merman'. De Tsaar Peter bezocht 300 jaar geleden geregeld Nederland. Hij was geïnteresseerd in ondermeer de scheepsbouw en de hout bewerking. Premier Kok en zijn Russische collega Tsjernomyrdin hebben vanmorgen boodschappen uitgewisseld bij de opening van het Peter de Grote Jaar. Beiden wezen op de vriendschappelijke betrekkingen tussen de twee volken. foto reuter Minister Christopher wil Navo met Frankrijk, Spanje én Oost-Europa over de jaarwisseling jaar heen, zijn bijdrage zal leveren om de vrede in Bosnië te bevorderen. Over de ontmoeting tussen Bondskanselier Kohl en Chris topher eerder op de dag werd niets concreets bekend gemaakt. 'Alle actuele vragen zijn in een aangename, vriendschappelihjke sfeer aan de orde geweest', zo heette het na afloop. Bijna woor delijk dezelfde toelichting als na de ontmoeting tussen Kohl en de Russische minister van Buiten landse Zaken, eerder deze week. Kohl is vandaag op ziekenbezoek bij de Russische president, Boris Jeltsin. Hij zal er ongetwijfeld verslag'doen van zijn bezoek aan Oekraïne, begin deze week, waar hij overigens weinig concreet was over Duitse financiële ondersteu ning van de regering in Kiev. En natuurlijk komen de uitbreiding van de Navo - met atoomvrije midden-Europese partners - en de grotere OSVE ter sprake. Wat dat betreft komt Christopher's rede in Stuttgart niet helemaal toevallig. Dat blijkt uit onderzoek van de vooraanstaande historicus Hans Mommsen. Mommsen maakte gisteren de belangrijkste conclusies bekend van een negenjarige studie die is gefinancierd door VW en onder meer is gebaseerd op bronnen van het concern. Het werk wordt eind oktober gepubliceerd onder de titel 'Das Volkswagenwerk und seine Arbeiter'. In de laatste fase van de oorlog bevonden zich onder de dwang arbeiders van VW meer dan 1500 joden, in meerderheid vrouwen. Ze waren afkomstig van de trans porten naar Auschwitz die Adolf Eichmann organiseerde vanuit VERVOLG VAN VOORPAGINA Het onderzoek naar de ont vreemde waardepapieren stond enkele jaren geleden onder lei ding van openbaar aanklager Bourlet en onderzoeksrechter Connerotte, nu verantwoordelijk voor de ontrafeling van de zaak- Dutroux. Het onderzoek werd Bourlet en Connerotte na korte tijd weer afgenomen. Bourlet suggereerde enkele weken geleden dat ook de zaak- Dutroux hem weer afgenomen zou worden. „Ik pak iedereen in deze zaak aan, als men mij dat toelaat. Ik heb wat dat betreft nare ervaringen uit het verle den," aldus Bourlet twee weken terug. Hij doelde daarmee nadrukkelijk op het onderzoek in de zaak-Cools. Het onderzoek in Luik is in han den van onderzoeksrechter Vero nique Ancia. Zij houdt zich al lang bezig met de zaak-Cools. In verband daarmee kwam zij ook de corruptie-affaire rond de aan schaf van 48 Italiaanse Agusta- helikopters op het spoor. Die affaire leidde vorig jaar tot het opstappen van de Vlaamse socialist Willy Claes als secreta ris-generaal van de NAVO, als mede de val van drie PS-kop- stukken. Door de prominente rol van Con nerotte in de zaak-Dutroux zou justitie in Luik nu echter weer het oorspronkelijke spoor van de aandelendiefstal volgen. Hongarije. De joodse dwangar beiders werkten 'tot het laatste moment van de oorlog' aan de productie van het wapen V-l en zogenoemde pantservuisten, draagbare anti-tankwapens. De meesten overleefden, maar velen kwamen om na verplaatsing van de. productie naar ondergrondse fabrieken. Volgens Mommsen is het voor het eerst dat bij een vooraanstaande Duitse onderneming onderzoek is gedaan naar de verbanden tussen wapenproductie, productie-ont wikkeling en dwangarbeid. Tij dens de oorlog bestond twee derde van het personeel van VW uit dwangarbeiders. „De geschie denis van Volkswagen laat zien hoe directie en werknemers steeds meer verstrikt raakten in de gewelddadige politiek van het nazi-regime," aldus Mommsen. Een woordvoerder van Volkswa gen zei gisteren in een reactie dat de betrokkenheid van VW en andere Duitse bedrijven bij het nazi-regime als een paal boven water staat. „Maar het gaat er nu om hoe men met het verleden omgaat." VW zal op voorstel van Mommsen volgend jaar juni een openbaar archief over de bedrijfsgeschiedenis openen bij de hoofdvestiging in Wolfsburg. Sarajevo (anp) - Er is geen sprake van een wijziging van de bevoegdheden van Ed van Thijn als hoofd van de onafhankelijke waarnemersmissie van de OVSE bij de verkiezingen in Bosnië. Een woordvoerster van de Orga nisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa heeft dit gisteren tijdens een perscon ferentie in Sarajevo gezegd. Zij reageerde daarmee op berich ten in diverse Nederlandse media donderdag, dat zou worden getornd aan Van Thijns bevoegd heden als hoofd van de waarne mersmissie. Van Thijn uitte in de afgelopen tijd herhaaldelijk kritiek op de voorbereiding van de verkiezin gen in Bosnië. Hij ontkende don derdag echter onder Ameri kaanse druk te staan om zijn kri tische uitlatingen te beperken. {litgafcittótiifcruis i

de Stem | 1996 | | pagina 5