L Wie zonder zonde is...( J duim de helft van alle software in Nederland nog steeds illegaal Als je een aap lang genoeg laat typen.... IT(en) (m/v) fl K [Dagblad De Stem] INTERNET E5 lEENSCHAP 'ellijke indiensttreding hypotheek visie \OMONTEURS WG- IOMONTEURS Zeg eens eerlijk: wie van u heeft thuis een pC die brandschoon is? j Eentje waarop alleen maar officiële software draait? Nou? INTERFACE 09 DOS passé Virus Escher Op zoek naar De Geladen Dame SCHIJF _X sd fHErl ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1996 lectrotechnisch Bureau zNS-JANSSEN B.V. thus 1723, 4700 BS Roosendaal mdweg 3, 4707 CA Roosendaal t165-555959. Fax 0165-542%^ oedige indiensttreding; limaal 5 jaar. |inimaal M.T.S. Elektro duele eigenschappen bllicitaties richten aan Ld adres. ^-SCHOLENGEMEENSCHAP nnasium - havo - mavo 14818 BC Breda i (drie 4 havo-groepen, bevoegdheid) [2 mavo 2 havo, bevoegdheid). taan door lang buitengewoon verlof uijk vervanging wegens ziekte (4 ansdag 11 september a.s. te rich- -n de school, drs. G. van Steijn, 818 BC Breda. 'erkrijgen bij de conrector perso- V Lans. rtule met een solide basis en ifhankelijke adviseurs, die verzekeringen en beperkte een totaaloplossing op klant vanuit de filosofie Visie ruim 60 vestigingen neer dan honderdduizend ankelijk en kosteloos advies. Hypotheek Visie een gebied van de ïn, verzekeringen en ïmerciële instelling ïiddelen or de franchisegever, k op hun terrein advies p doen op uw collega- ij u bieden, voldoet irt u dan uw schriftelijke ://www. dse.nl/stem Reacties: |E-mail: L.Krijnen@uitg-zwn.nl CHIPS BITES inisch Installatie Bedrijf KAN OORSCHOT B.V. ireiding der werkzaamheden, op |"S en/of MTS- niek/VEV fng i5 jaar I'S en/of MTS-Energietechniek sluitend schriftelijk, voorzien van september a.s. en gericht aan dej rschot, postbus 12, 4840 AA Prin- j Door Léon Krijnen üatuurlijk staat er nog een I stukkie shareware op waarvan ie evaluatie-periode allang verstreken is, en dat moet u dus nog even laten registreren. En I ie rest zat erop toen u dat ding i tocht, en u mag toch aannemen dat de leverancier geheel vol- geus de regels gehandeld heeft (oen hij er een paar honderd gabyte aan software opzette. Niet dan? Maar waar zijn de in- i stallatie-diskettes of cd-rom's dan? Zaten die er niet bij? Dan bestaat de mogelijkheid dat u, (oikomen te goeder trouw, toch ook een klein beetje illegaal he iig bent. j Het raag dus eigenlijk niet, dat besturingssysteem draaien zon- I der de bijbehorende licenties, maar u hoeft niet bang te zijn dat een arrestatie-team om vijf uur 's morgens de voordeur uit uw huis blaast. De softwarepo- litieiaat de kleine visjes zoals u rustig zwemmen en probeert j vooralsnog alleen de haaien aan I de haak te slaan. De producen- I ten en handelaars die in het groot hoogwaardige software kopiëren en verspreiden, én de 1 bedrijven die illegale program- I ma's draaien. j Omdat ik, net als u waarschijn- lijk, allang gehoord had dat er cd's in de handel zouden zijn waarop voor tien- tot honderd- duizenden guldens aan soft ware staat, had ik er links en j rechts al eens naar lopen vis- sen. Sommige lezers lieten me weten dat ze wel wisten waar die dingen te krijgen zouden rijn, en ik zou nog van ze horen. 1 Niet dus. Totdat er enkele we- I ken later een E-mailtje binnen- kwam waarin me twee cd'tjes werden aangeboden. Aan het desbetreffende katte belletje was een zogenaamde attachment bevestigd. Dat ge- keurt wel vaker, maar deze in- J trigeerde me vanwege de leng te; een slordige 10.000 bytes, en dan nog gecomprimeerd, zo te zien. Het bleek, na het uitpakken, niet meer dan de inhoudsopga- iïe te zijn, met een korte be schrijving van de titels. Tien tallen programma's, waaronder enkele peperdure, zijn op die twee cd's geperst. I Die ik, zo liet de afzender van "et desbetreffende mailtje weten, voor vijfenzeventig piek °P kon komen halen. Het logo van de illegale WinZippers, én het stempel van de BSA zullen nooit samen op één doosje komen te staan.. Dat ik hem terugmailde dat ik wel belangstelling had maar dat ik er wel een verhaal voor de krant over zou gaan schrij ven vond-ie geen probleem, zo lang ik zijn naam en E-mail adres er maar niet inzette. Dat moest ik wel even beloven. Dat laatste plechtig gedaan en drie geeltjes overhandigd waar na ik in het bezit kwam van een plastic doosje met twee cd's. De achterkant van de schijfjes was zilverkleurig en niet goudkleu rig zoals de schijfjes die je blanco koopt en die je zelf kan beschrijven. Op de omslag staat: WinZippers for Windows 95, door iemand met gevoel voor verhoudingen een beetje aangekleed met het officiële lo go van Windows, y Op de binnenkant staat de in dex afgedrukt; van Borland C++ 5.0 tot en met WinZippers Tiny Tools. Als je een van die twee schijfjes in de pc stopt en zegt dat-ie alle directories met alle subdirectories moet laten zien dan staat die pc een paar minuten lang flink te ratelen, voordat-ie een ellenlange index laat zien. Het zijn niet de minste pro gramma's die erop staan: zowat alles van Corel, Adobe PhotoS hop, Netscape Server, Micro soft Office, Front Page, waar van er enkele ongeveer tegen de tweeduizend gulden per stuk zouden kosten als je de officiële licenties zou betalen. Boven dien blijken er op de cd nog een paar programma's te staan die in de gauwigheid niet eens in de index terecht gekomen blijken te zijn. Of je nou wilt of niet, af en toe moet je lachen om het commen taar dat de hackers aan de ori ginele 'read-me's' en handlei dingen hebben toegevoegd. 'Pf- ff, this was a real bitch to hack', staat er onder een read-me in Front Page. Vervolgens wordt uitgelegd welke kunstgrepen je uit moet halen om het program ma, ondanks het ontbreken van een licentie en de daarbij beho rende sleutel, toch aan het draaien te krijgen. Maar eens even de homepage van de BSA benaderd, de Bus- siness Software Alliance. De software-politie, zogezegd. Op het adres http://www.bsa.nl draait de site van de Neder lands-Belgische afdeling van die club. De BSA is een samen- werkingsverbond van een groot aantal leidende softwarehui zen, waaronder Adobe Systems, Autodesk, Bentley Systems, Lotus Development, Microsoft, Novell, Symantec Corporation en The Santa Cruz Operation. Sinds de oprichting in 1988 heeft de BSA meer dan 600 ■rechtszaken aangespannen te gen vermoedelijke softwarepi- raten over de hele wereld. Je zou mogen verwachten dat de website van die club tot in de puntjes zou kloppen, maar dat is niet helemaal zo. Zo staat er voor Nederland een oud, nog niet omgenummerd telefoon nummer vermeld, waar men voor klachten en/of informatie terecht kan terwijl heel Neder land al op 10 oktober vorig jaar omgenummerd is. Geen nood, er staat ook een gratis 06-num- mer op de site, maar als je dat belt krijg je eerst een bandje waarop meegedeeld wordt dat het niet gratis is, maar 40 cent per minuut kost. Journalisten, zo blijkt uit een mededeling, kunnen zich gratis laten registreren, maar hoe of waar blijft een volslagen raad sel. Mensen die weten dat er gens illegale software gedraaid wordt, wordt verzocht om, het zij via dat gratis 06-nummer dat dus 40 cent per minuut kost, hetzij via een klachten formulier op de site, dat te ver klikken. Als je dat anoniem wilt doen, kon dat altijd via een anonymous mailer in Finland, en op die mogelijkheid wordt door de BSA gewezen. Toevalli gerwijze is dinsdagmorgen, als ik de BSA bel, die Finse server door zijn beheerder voor onbe paalde tijd uit de lucht gehaald, na problemen met de Sciento logy Church. Aan dat laatste kan de BSA na tuurlijk niets doen, en, het moet gezegd, de juffrouw die de tele foon aanneemt op dat niet-gra- tis 06-nummer is een zeer vriendelijke. Ze verontschul digt zich voor de schoonheids foutjes op de site, die al eerder geconstateerd zijn, maar zegt dat verbeteringen maar lang zaam doorgevoerd worden om dat de boel onderhouden wordt door de Belgische afdeling van de BSA en die is blijkbaar aan de trage kant. Roosendaler J. Machgeels van Autodesk, die mij een dag later als woordvoerder van de BSA benadert, is van het bestaan van WinZippers op de hoogte, maar zegt dat er verschillende van dergelijke titels rondzwer ven die min of meer op elkaar lijken. Een paar titels gehoord hebbende schat hij dat ik op dit moment voor 'minstens enkele tienduizenden guldens' aan il legale software in bezit heb. „Hoe je het ook wendt of keert," aldus Machgeels, „het is een vorm van diefstal, waar door de consument zichzelf uit eindelijk in de vingers snijdt. Bo vendien heb je een gerede kans dat er vi russen op zit ten," zegt de woordvoerder van de BSA, „en als er iets fout gaat kun je nergens terecht voor ondersteuning. Voor een particuliere gebruiker is het nooit zo'n ramp als er iets fout gaat, maar er zijn ook be drijven die illegale software draaien en die kunnen daarmee dus wel rampen over zichzelf afroepen." .Volgens Machgeels is voor 'vijf tig tot zestig procent' van de software in Nederland nooit een cent betaald. Van de thuisgebruikers, zal hij bedoelen? „Nee hoor, van alle soft ware...." Dat is dus niet mis, en hoeveel van die 600 rechtszaken die de BSA aangespannen heeft, zijn er gewonnen? „Bij de meesten is het zover nooit gekomen," al dus Machgeels. „Ik sluit me maar aan bij onze advocaat die altijd zegt dat een slechte schikking altijd nog een stuk beter is dan een gewonnen zaak. Negentig procent van de door ons aangespannen rechts zaken eindigt in een minnelijke schikking." Kom ik daar nu ook voor in aanmerking? Lachend: „Ach, als u daar op staat. Maar als u die dingen aan de muur spijkert is er niemand die er een probleem van maakt. En er zal tussen al die titels misschien wel een share-ware- programma staan. Als u dat nou netjes laat registreren is die cd in ieder geval een klein stukje legaal." Nog maar eens even kijken of er iets van mijn gading bij is en na dat gesprek met meneer Mach geels mijn eigen pc nog maar eens nagekeken. Ik zeg niet dat die brandschoon is, maar ik heb het laatste jaar bijna alles wat ik dagelijks gebruik, netjes la ten registreren. Al was het maar omdat ik de herinnerin gen eraan, die te pas en te on pas voor mijn neus verschenen, beu werd. Overigens blijkt ook sommige collega's niets menselijks vreemd te zijn. Zou ik daartoe bereid zijn dan kan ik een wachtlijst aan gaan leggen voor de willige leners, terwijl enke len al likkebaardend gevraagd hebben of ik voor hen ook niet zo'n doosje.kan besteilen. Daar begin ik dus niet aan en intussen zit ik met een ander probleem dat aan de aanschaf van die twee illegale schijfjes verbonden is: omdat ik geen bonnetje gekregen heb kan ik ze niet declareren of van de be lasting aftrekken... Ie moet tegenwoordig uitkijken met wat je schrijft. Vraag maar aan die »ené Diekstra, die op zijn onderduik- «es ongetwijfeld zijn overgebleven wen één voor één uit zit te trekken. N|et van spijt, maar van woede op Z|u©lf omdat-ie, in de haast om wer een hit te scoren, zo stom ge west is om die Amerikaanse vak broeders in de zielezalverij bijna Iet- Wijk te vertalen. In plaats van een PMr hoofdstukken van verschillende auteurs eens goed door te lezen, ™rel achterover te slaan, sigaar op e steken - bevalt sommigen overi gens sowieso een stuk beter dan een «Kult bij iets wat met ps begint - eetje te laten bezinken en er vervol- yenseen eigen draai aan te geven, an was er niks aan de hand ge- Pest en daar kan iedere journalist er «graten. Als ik 's morgens heen kijk zijn alle collega's „fnen in allerlei landelijke, regio- J austerkranten, ieder leest zo- n mogelijk publicaties uit zijn ei- L ^Pec'3lisme en 's avonds kijken slemaal naar het nieuws en de mirt n- Journalistiek is een es"wi9durende kruisbestuiving aardoor kan het weieens voor- +ri!n de ene publicatie ver- J™ vee °P de andere lijkt. Nie- znian 'u c'aar een Pr°bleem van, ontaardt1 n'etoverschriiven Met de komst van internet is het on gelooflijk gemakkelijk geworden om dingen te jatten, kopiëren, gebrui ken, lenen, overschrijven en wat dies meer zij. Kom je een mooi plaatje te gen op het world wide web? Muis erop zetten, met de rechterknop die- ken, opslaan en het is van u. Het staat op uw harde schijf en u kunt er mee doen wat u wilt. Teksten? Het zelfde verhaal. Markeren, cut and paste, en wegschrijven in een verhaal met uw eigen naam erboven. Een kind kan de was doen. Nou is het mooie van dat internet dat het niet alleen voor de luien van geest onder ons het leven ge makkelijker maakt, maar ook voor de speurders op zoek naar wat niet door de beugel kan. Die staat immers hetzelfde scala aan mogelijkheden ter beschik king als degene die er gebruik van gemaakt heeft om iets te pikken. Het zou mij helemaal niets verbazen als Diekstra op die manier door de mand gevallen is. Een pien tere collega, een beetje jalouzie de métier, en via internet eens even wat teksten gaan vergelijken. „Het Daily P/anef-gehalte van je co lumn was vandaag wel erg hoog," kreeg ik op een zaterdagmorgen van een lezer te horen toen ik een adres getipt had dat ik inderdaad enkele dagen eerder in de Planet gelezen had. Als dat ook al niet meer mag.... Die jongens van de Planet hebben het ook weer ergens anders opge duikeld en die zetten er ook niet bij waar. Maar ik kan me dus geen en kele misstap veroorloven in mijn po sitie want ik val onmiddellijk door de mand. Dat betekent dat ik uit moet kijken, want omdat ik een redelijk geheugen heb sla ik soms aardige zinnen in mijn hoofd op, die een tijd kunnen blijven hangen. Stel dat ik deze column met de ko mende inleiding was begonnen - en het is een aardige omdat ik me vaak zo voel als ik achter de pc zit, te geen trein is die je tegemoet komt. Dat zou een aardige inleiding kun nen zijn, maar ik vraag me af of ik dan ook onmiddellijk op mijn vingers getikt zou worden. Want mijn favo riete columnist John C. Dvorak van het Amerikaanse PC Magazine be gon een paar maanden geleden zijn wekelijks op het net verschijnende rubriek met die variatie op een oud Amerikaanse spreekwoord. Diekstra zou er misschien ook nog wel iets mee hebben kunnen doen, met dat licht aan het eind van de tunnel. Een columnist die niemand er ooit op heeft kunnen betrappen iets overge- Door léon Krijnen wachten op een pagina die maar niet binnen wil lopen, op post die daar nog ergens rondzweeft terwijl er weer een verdinding uitknalt. Mijn column vandaag had dus zó kunnen beginnen: Gezeten achter die pc heb je vaak het gevoel dat je in een stikdonkere tunnel zit. Als je maar lang genoeg door blijft rijden zie je op een gege ven moment licht aan de andere kant, en nou maar hopen dat het schreven te hebben is Leo Derksen. Die mocht, tot hij enkele jaren gele den de vut in gedwongen werd, van De Telegraaf iedere dag voor dé stem van de zwijgende meerderheid spelen. Niet gehinderd door enig ge voel voor verhoudingen, relativisme of nuaijice, schopte dat geborneerde heertje altijd onbehouwen aan tegen alles wat burgerlijk onbetamelijk werd geacht. Inmiddels heeft de man ook internet ontdekt en is hij daar een column gaan publiceren. Ik heb er één gele zen en dat was weer genoeg voor de komende tien jaar. Wie hoopt dat met de jaren de wijsheid en verge vingsgezindheid komen moet er ook maar eens eentje lezen. Maar net als vroeger blijkt de haat van alles wat de middelmaat ontstijgt en de onbe schaamde afkeer van alles wat in zijn ogen vreemd is ook de internet-goe- gemeente zó aan te spreken dat zijn pagina binnen de kortste keren een van de best bezochte in Nederland werd. Van mij mag-ie, maar het vreemde is dat zijn provider daar helemaal niet zo blij mee was. Sterker nog, Planet Internet sloot de toegang tot zijn pagina af om dat het allemaal een beetje te veel zou worden en de andere klanten er last van zouden heb ben. Je zou verwachten dat een provider daar blij mee zou zijn, de hardware aan zou passen en Derk sen desnoods zou vragen of ze geen advertentie op zijn pagina mochten zetten, maar dat was dus niet het ge val. Waarop ze bij concurrent WorldOnli- ne onmiddellijk de deur wagenwijd openzetten voor Derksen en hem binnenhaalden als boegbeeld en vas te columnist. Toen was het homme les in de tent bij Planet Internet waar degene die Derksen de wacht had aangezegd de mantel uitgeveegd werd door iemand met een jas met meer strepen. Die vervolgens ook nog een kniebuiging maakte voor Derksen, in de hoop hem terug te kunnen halen, maar dat was tever geefs. WorldOnline heeft op tijd ge counterd en gescoord, en ook bij PI zitten ze zich de haren uit de kop te trekken. Even terug tenslotte naar jatten, le nen en kopiëren. Theoretisch bestaat de mogelijkheid dat hele zinnen of zelfs alinea's van een bepaald essay of boek precies hetzelfde zijn zonder dat de ene auteur de andere ooit ge lezen heeft. Die opvatting wordt ver woord in The Blind Watchmaker, dat fantastische boek van Richard Dawk- ins over de evolutie. Om de verschijn selen tijd en toeval wat nader te dui den deponeert Dawkins de volgende stelling: Als je een aap maar lang ge noeg op een typemachine laat ram melen, komen er vroeg of laat de verzamelde werken van Shakespeare integraal uit. Ik meen dat te kunnen begrijpen, maar hoeveel miljard jaar zou dat duren? Nou maar hopen dat niet hele ali nea's van het voorgaande van de eerste tot de laatste letter hezelfde blijken te zijn als een eerdere publi catie op het world wide web. Hoe groot zou de kans daarop zijn? Op grote harde schijven met veel kleine bestanden zit veel loze ruimte. Een tekstbestandje van bijvoorbeeld 600 bytes neemt toch 4096 bytes in be slag; dat zijn de kleinste brokken waar de schijfboekhouding - de FAT - mee werkt. Een komende versie van Windows 95 gaat die ruimte terug winnen. Microsoft noemt een voorbeeld: op een volle schijf van 1000 Mb blijkt dan ineens nog 300 Mb beschikbaar te zijn. V/af heet deze techniek die over enkele maanden standaard in Windows 95 zal zitten. Er zijn ook nadelen: de harde schijf moet eerst nieuw worden geformat teerd en DOS-programma's zijn onbruikbaar. Bij installatie van de nieuwe Windows wordt de gebruiker hierop gewezen en hij/zij krijgt dan ook de keuze deze nieuwe techniek niet toe te passen. De conclusie is echter duidelijk: DOS is nu echt passé. Het Hare-virus dat verspreid wordt via het Internet, zou actief worden op 22 augustus óf wordt dat nog op 22 september. Op geïnfecteerde machi nes verschijnt het bericht: HD-Euthanasia by Demon Emperor: Hare Krish na, hare, hare, hare... Waarna de volledige harde schijf wordt gewist. Op 22 augustus zijn rampen uitgebleven, maar 22 september komt er nog aan. Kortom, een virusscanner kan geen kwaad. Zowel tegen het Hare-virus als het nieuwe Laroux-virus (dat zich aan werkbladen van Microsoft Excel hecht) is een tegengif ontwikkeld door virusbestrijder McAfee. Adres: http://www.mcafee.com of het BBS van McAfee in Vught: telefoon 073- 657 06 26. Voor Hare heeft men nodig het bestand scan-251l.zip, voor Laroux scanxls.zip. Kijk de kunst van Escher af, aldus CompuKids in het septembernummer. Het blad bespreekt de cd-rom 'Escher interactief' met alles over deze gro te graficus, De cd-rom biedt de kans om ook zelf plaatjes te maken in de stijl van de beroemde vogels, vissen of trappen van Escher. Verder in het blad aandacht voor Shooting Gallery, een verzameling niet-bloederige schietspellen. Iets leuks doen met een bekend programma is een vast ele ment in CompuKids. Deze keer: tekeningen maken en printen in Paint of Paintbrush. Door Peter Vierenhalm LOS Angeles, ergens in de jaren veertig. Buiten legt een hittegolf het stadsleven volledig lam. In een zweterig kantoortje zit pri- vé-detective Scott Anger onder uitgezakt in zijn stoel. Als on derzoeker heeft hij de afgelopen maanden alleen de bodem van whiskyflessen afgespeurd. An ger wacht op een klus, geld en een reden om zijn saaie leven weer inhoud te geven. Zo begint The Dame was Loaded, de eerste film-noir op cd-rom. De hoofdrolspeler Scott Anger zou zo weggelopen kun nen zijn uit een B-film met Humphrey Bogart in de hoofd rol. Met dat verschil dat de stem van privé-snuffel Anger meer doet denken aan het gebrom van Naked Gun-acteur en komiek Leslie Nielsen, dan aan het lijzi ge gebrabbel van Bogart. Maar goed. Het duimendraaien is snel voorbij als een klant, in de vorm van de charmante Ca rol Klein, het versleten kantoor tje binnenwandelt en de hulp van onze cd-rom-held inscha kelt. Vanaf dat moment duikt de speurneus gewapend met een gleufhoed en een gezonde dosis verstand onder in een duistere wereld van corruptie, begeerte, bedrog en geweld. Anger gaat op zoek naar een vermiste per soon, gestolen diamanten en een uitweg uit alle ellende. The Dame was Loaded is een in drukwekkend spel. Het oog van de computer tovert de meest fantastische (en scherpe) beel den te voorschijn. Meer dan der tig acteurs spelen een rol in de ze interactieve film op cd-rom. Zo maakt onze hoofdpersoon een praatje met Meg, de eigenaresse van een eettent. Meg is zo dik als een hangbuik- zwijn, kookt ver schrikkelijk en is zeer spaarzaam met het ge ven van informatie. Maar Anger geeft niet op. Hij vervolgt zijn weg langs chique ten ten, louche kroegen en gevaarlijke vrouwen. Het spel is zeer gebrui kersvriendelijk, dus eenvoudig te spelen. Met je muis kun je ver schillende icoontjes aanwijzen een aan klikken. Alle informa tie kan opgeslagen worden in een inven taris, een notitieboek je, dat je keer op keer kunt raadplegen als je het flinterdun ne spoor bijster raakt. The Da me was Loaded garandeert uren spelplezier. Het avontuurlijke spel werkt soepeitjes, vertoont geen bugs en blijft boeien. Minder sterk uit de verf komt de cd-rom 'D', een mysterieus spel doorspekt met gothische horror. De hoofdrolspeelster, Laura Harris, moet haar vader zien in te tomen. Bij de arme man, directeur van een ziekenhuis in San Francis co, zijn de stoppen doorgesla gen. Met een pistool heeft hij enkele patiënten en collega's CD-ROM RECENSIES naar het hiernamaals geschoten. En heeft hij een onbekend aan tal mensen gegijzeld. Laura is de enige die mad-dad tot rede kan brengen, maar om haar doel te bereiken moet ze eerst door de kille ruimten van een oud kasteel haar weg naar een goed einde zien te vinden. Een weg geplaveid met (dodelijke) obsta kels. 'D' is een traag werkend DOS- spel, dat grafisch knap oogt. Verder heeft het niet veel om het lijf. Laura doolt sloom door de gangen, onderzoekt ruimtes en komt hier en daar wat ellendig overleden voorgangers tegen. De enige spanning die er is, wordt geleverd door de factor tijd. Een tikkend klokje laat zien hoe lang Laura nog heeft voordat het spel stokt. Een herstart is dan nodig. En dat is de echte gruwel van 'D', want je begint van voren af aan. Opnieuw in een trage tred door al die - inmiddels vertrouwde - ruimtes. Vervelend. Systeem-eisen The Dame was Loaded: 486DX2/33Mhz, 8MB RAM, cd-romspeler, 6MB ruimte op harde schijf, geluidskaart en muis (aanbe volen). Importeur: Philips. Advies prijs: honderd gulden. Systeem-eisen 'D': 486DX21 66Mhz, 8MB RAM, 4MB vrije ruimte op har de schijf, double-speed cd-romspe ler, DOS 5.0, 1MB VESA compatible SVGA-videokaart, geluidskaart. Im porteur: Artware. Adviesprijs: 75 gulden. advertentie

de Stem | 1996 | | pagina 47