fiuimte voor landbouw n natuur Roofvogels ontdekken Zeeuws-Vlaanderen Eis anderhalf jaar voor verkrachting V POLITIE RAPPORT Jitgebreide inspraak ïerinrichting kust molders SgS&ZJi Het VriJe 1,011,11 ruim ne§en ton over hou van dit stadje, dat is mijn verdienste jESTEM ZEELAND C2 )P RRUIMTE TE KOOP TE KOOP %n herinrichting kust FERKOCHT 12 I PASTORIEDIENSTEN Straten dicht Sluis Met succes Sperwer ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1996 sur onroerend goed flaaiU72 ling b.g.g. 'verwarming. 60 dieping met woon- straat 18 39 m2 rre, garage en ber- uwjaar 1956. Aan- lid LMV 15-621475 fa acht ton minder dan Jdot nodig gehad om rond [komen. ibiijkt uit de jaarrekening dat jaar. Het waterschap je boeken met een batig van ruim negen ton, begroot was een batig saldo van 128.000 gulden. Het waterschap komt opnieuw laat met de cijfers, 1996 zit er bijna op. De invoering van een nieuwe financieel systeem, zo schrijft het dagelijks bestuur, heeft de afdeling Financiën han denvol werk bezorgd. Het dagelijke bestuur wil een kwart miljoen van het overschot in de reserves voor waterkwali teitsbeheer stoppen. Een kwart miljoen gaat naar een nog te vor men bestemmingsreserve voor kering van zeewater. Dit heeft alles te maken met de overname van de zeewering bij Breskens tussen de handelshaven en de veerhaven. Het waterschap moet daarvoor in verband met bestaande erfpachten aan het rijk een fiks bedrag betalen. Het Vrije weet niet hoeveel dat precies is, maar houdt kennelijk rekening met minstens enkele tonnen. Van het overschot woi'dt 89.000 gulden gebruikt voor onderhoud aan uitwateringsgemalen en dui kers. Een groot bedrag, 322.000 gulden is bestemd voor onder houd aan wegen. De verlate jaarrekening komt donderdag 19 september aan bod tijdens een algemene vergadering in sociaal cultureel centrum Den Hoekzak in Oostburg. De open bare vergadering begint om 9.00 uur. Ijnonze verslaggever llostbiirg - De herinrichting van de kust van West-Zeeuws- flaanderen biedt kansen voor de landbouw, de natuur, het mdschap en het recreatief medegebruik. ■e herinrichting bestaat naast L yerkavelen van landbouw enden in grote lijnen uit het Jitwikkelen van multifunctio nele groengebieden bij Cadzand- Ll (105 hectare), Nieuwvliet- (ad 1115 hectare) en tussen ïieuwvliet en Groede-Bad (235 lectare), uitbreiding van natuur- [ebiecen (326 hectare) en het ver- Jeersveiliger maken van de kust strook. Ie kansen en mogelijkheden lorden aangegeven in het stree- ïrapport van de landinrichtings- iommissie. In dit rapport staan Ie diverse bouwstenen om tot de erinrichting te komen. De oofdlijnen van het milieu-effec- •apport en het voorontwerpplan oor landinrichting zijn gecom- ineerd. lezwaren Ie commissie heeft goed geluis- ird taar de bezwaren vanuit de uidbouw met betrekking tot de [(wikkeling van nieuwe natuur- ïbieden. Uitgangspunt voor de commis- ic is dat door realisering van de ieuwe bestemmingen zoals atuurgebieden en multifunctio- ele groengebieden geen extra verlast voor de landbouw mag afstaan. Ter voorkoming van verlast over en weer zijn afspra- en genaakt," aldus de commis- e in het rapport. oor dt herinrichting van de kust i een oedrag van ongeveer 22,5 liljoer gulden beschikbaar. Van it bedrag worden onder andere ronder aangekocht, uitgeruild, ieuwenatuurgebieden en groen- ebiedsn ontwikkeld, verkeers- laatregelen getroffen, fietspa- en en parkeerplaatsen aange- tematief ijf kernpunten staan centraal in et rapxort. Een verbetering van e verkaveling en waterhuishou- hg ten behoeve van de land ouw, tehoud en versterking van e recreatieve aantrekkelijkheid an de kust, een verkeersveilige otsluiing naar de kust, realisa- e van natuurgebieden die door inleg van verbindingszones 'anaf le Herdijkte Zwarte Pol- er tot aan de Passageule) met Ikaar vorden verbonden en het e insoraak is bedoeld om de teek voldoende informatie te lv® [ver de plannen en om een [M teeld te krijgen van de leeen,wensen en knelpunten die aaizien van het landinrich- ngsplm leven. ®ditte realiseren worden twee 0,e hjeenkomsten voorgesteld. P te bijeenkomsten zal vanuit verse invalshoeken (onder efe landbouw, recreatie, uur en waterbeheer) door de usie een toelichting wor- J1 gefeven op het plan en krijgt Puoliek gelegenheid tot het ftevan vragen. 2 'e twee grote iuformatie- Rte worden drie tot vijf klei- e teenkomsten belegd. Erva- gen bij voorlichtingsactivitei- landinrichtingsprojecten nis u6cen?e ver'eden leren dat cttenwisselingen intensie- Constructiever worden als in lit Stoepen plaatsvin- inpe C'an om ongeveer e aarwezigen hebben dan r %>he,d zelf mee te denken e,„ et 'andinrichtingsplan. Oprekken zouden onder i/„f{ van een gespreksleider aatt-- comm'ssielid kunnen >rekli n gtoepsge- lato,n en!Sszins georganiseerd verlopen is een beperkt J. du Fossé uit Sluis dertig jaar wethouder veilig stellen en herstellen van de karakteristieke historische ken merken van het landschap. Ook is het plan gericht op een uitbrei ding van de mogelijkheden voor recreatief medegebruik van het gebied. Het wegenstelsel is momenteel niet afgestemd op de grote ver keersstromen in het zomersei zoen naar het strand. Om gevaar lijke verkeerssituaties op te los sen wordt een slagenstructuur voorgesteld. Het komt erop neer dat een aantal wegen bestemd zijn voor het autoverkeer, terwijl andere routes voor het autover keer, met uitzondering voor openbaar vervoer en landbouw- verkeer, worden afgesloten. De hoofdweg wordt de provin ciale weg Breskens-Sluis met als verdere doorgaande wegen de Lange Weg en Puyendijk voor Breskens en Groede-Bad, Baanstpolderdijk en St. Jansdijk voor Nieuwvliet-Bad en Zuid- zandse weg en Kanaalweg voor Cadzand-Bad. Deze 'slagen' zijn wegen met aparte rijstroken voor fietsers en landbouwverkeer. Nadere uitwerking vindt plaats in het kader van het verkeersvei- ligheidsproject Duurzaam Veilig. De groengebieden worden aange legd om meer mogelijkheden te bieden voor dagrecreatie en cam pings en vakantiewoningen beter in te passen in het landschap. Deze campings zijn immers momenteel al van veraf te zien in het open polderlandschap. Ook het versterken van de aanwezige kreken, forten, schansen en dij ken moeten een bijdrage leveren tot uitbouw van de recreatie. Verder moet de verkaveling ervoor zorgen dat de diverse kavels van de individuele boer dichter bij elkaar komen te lig gen. Inspraak Het rapport met de diverse bouwstenen gaat de inspraak in. De commissie werkt het plan ver der uit in een tweede conceptrap port (1998). Ook dit plan wordt aan de streek voorgelegd. Na de opstelling van het landinrich tingsplan nemen Gedeputeerde Staten rond de eeuwwisseling het besluit om de herinrichting uit te voeren. Zadels Axel/Hulst - Uit een stal aan de Ferdinandusdijk in Hulst zijn vijf paardenzadels gesto len. Datzelfde gebeurde aan de Capellestraat in Axel waar uit een garagebox één zadel van 2500 gulden is ontvreemd. Verbod Terneuzen - Een 30-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats is gistermorgen in de Arsenaalstraat aangehouden omdat hij een binnenstadver bod negeerde. Hij kreeg een dagvaarding. Trainingspak Hulst - Uit een winkel aan het Oranjebolwerk is gisteren een trainingspak met de nieuwste kleuren van de Olympische Spelen gestolen. Het pak had een winkelwaarde van 250 gul den. Aanrijding Terneuzen - Een 28-jarige beschonken automobilist heeft gistermiddag een aanrijding veroorzaakt op de kruising van de Mr. F.J. Haarmanweg met de Industrieweg. Hij wilde linksaf afslaan, maar gaf daar daarbij geen voorrang aan een automobilist die uit de tegen overgestelde richting kwam. Bij de aanrijding raakten beide auto's aanzienlijk beschadigd. De politie nam de 28-jarige Terneuzenaar een blaastest af. Die test gaf 1,98 promille aan. De man kreeg een dagvaarding en moest zijn rijbewijs inleve ren. Ongeluk Zuiddorpe - Bij een eenzijdig ongeval liep een 21-jarige automobilist uit Zuiddorpe gisteren een schouderfractuur op. De man verloor in een bocht van de Bonte Koe de macht over het stuur en botste tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuur der is met zijn verwondingen overgebracht naar het zieken huis De Honte in Terneuzen. Snelheidscontrole Kuitaart - Bij een snelheids controle op rijksweg N60 in Kuitaart gingen gisteren 134 automobilisten in de fout. Een automobilist reed 126 kilome ter per uur, toegestaan is 80 kilometer. In de loop van de dag passeerden 1968 voertui gen het controlepunt. Op de Tractaatweg, ter hoogte van Axel, reden 7 van de 727 gecontroleerde auto's harder dan de toegestane 100 kilome ter per uur. Een drukte het gas pedaal in tot 144 kilomter. De controle op de Tractaatweg was tussen 9.30 en 12.00 uur. In de middag verhuisde de politie naar Zaamslag. Tussen 13.15 en 14.15 uur passeerden 479 auto's het controlepunt, 19 reden te hard. Mag ik uw pin... Kloosterzande - Een onbe kende man heeft donderdag tevergeefs geprobeerd een 20- jarige vrouw in Kloosterzande de pincode van haar bankpas te ontfutselen. De voruw was het pasje 's middags kwijtgeraakt. Later werd ze gebeld door een man die zich voordeed als iemand van de bank. Het slachtoffer vertrouwde de zaak echter niet en beëindigde het gesprek. Wethouder J. du Fossé ziet één gemeente in West-Zeeuws-Vlaanderen niet zitten: 'We zijn niet anti-Oostburg, maar we kunnen onze zaakjes best zelf behappen.' foto wim kooyman 'an onze verslaggever ostbtrg - De landinrichtingscommissie van de herinrichting list West-Zeeuws-Vlaanderen start met een uitgebreide hspraak op het gisteren gepresenteerde streekrapport over de «ïnrchting van de West-Zeeuws-Vlaamse kuststrook. J. DU Fossé is dertig jaar wethouder van eerst Sluis en vanaf 1995 de gemeente Sluis-Aarden- burg. Hij werd vanwege zijn jubileum door burge meester C. van Liere gis teravond tijdens een bij zondere raadsvergade ring benoemd tot erebur ger. De discussies omtrent herindeling lie pen eigenlijk als een rode draad door zijn carrière als wethouder. Bij zijn aantreden in 1966 was een herindeling aan de gang. Dit fenomeen is nu nog steeds actueel. Door Frank van Cooten DU Fossé wilde eigenlijk hele maal niet stilstaan bij zijn dertig jarig jubileum. „Wat voor grote verdiensten heb ik eigenlijk gehad," vraagt hij zich beschei den af. „Ik heb dertig jaar op een stoel gezeten. Als er iets is bereikt sta ik niet vooraan om de bloe men in ontvangst te nemen. Dat laat ik liever aan anderen over. Ik kijk liever naar het resultaat. Ik hou van dit stadje. Misschien is dat wel mijn grootste verdienste geweest. Dertig jaar meegewerkt aan de bloei van Sluis. Daarom ook blijven we liever baas in eigen huis. Ik zie één gemeente in West-Zeeuws-Vlaanderen niet zitten. We zijn niet anti-Oostburg maar we kunnen onze zaakjes best zelf behappen." De discussie omtrent herindeling was ook de reden waarom Du Fossé in '66 direct als wethouder in de raad kwam. „Toen moest Sluis bij Aardenburg. Een grote groep middenstanders en anders denkenden was het daar niet mee eens. Vandaar dat er ander bloed in de raad moest komen. Door het amendement van Wiegel is die herindeling toen niet doorge gaan. Vanaf die tijd is ook de vriendschap tussen Wiegel en Sluis ontstaan." Dat de gemeenten Sluis en Aar denburg in 1995 toch fuseerden is volgens Du Fossé juist gedaan om weer een herindeling te voorko men. Opnieuw Wiegel gaf toen het advies om te fuseren. „Het was geen liefdeshuwelijk maar een verstandshuwelijk. Dat gede puteerde De Kok ons nu de schuld geeft van de voorlopig mislukte herindelingsplannen is zijn zaak. Hij moet een zondebok zoeken. Wij hebben alleen van de mogelijkheden gebruik gemaakt die er toen waren." Du Fossé noemt het opvallend dat alle projecten van de gemeente nu stelselmatig door de provincie worden afgeblazen. Zoals het grote recreatieproject in Aardenburg en de weigering van GS om Sluis als zogenaamde dragende kern in de regio aan te wijzen. „Ik zeg niet dat we nu door de provincie worden gestraft maar opvallend is het wel. Ook de argumenten snijden geen hout. Het rapport voor het recreatieproject heeft ons 150.000 gulden gekost en dat is jammer, Wat we ook betreuren is dat er in het streekplan van de provincie zo weinig mogelijkhe den zijn voor de kleine dorpen. Zoals Eede. We willen het bedrij venterrein uitbreiden voor de vestiging van nieuwe bedrijven en dus werkgelegenheid in dit dorp, maar we krijgen volgens het streekplan hiervoor niet de mogelijkheden. Terwijl we wel de medewerking van de provincie nodig hebben. Wellicht worden we gestraft voor ons goede beleid. Want we zeurden niet toen we de miljoenenschuld van het studie centrum aflosten. Daar deden we niet moeilijk over." Wennen Du Fossé kijkt tevreden terug op het verloop van de fusie. „Natuurlijk moesten we aan elkaar wennen. De cultuur in Aardenburg is anders dan die in Sluis. Dat geldt ook voor de amb tenaren. Maar het begint nu goed te draaien. Ook politiek gezien. Er zijn in de raad geen twee blok ken." De jubilerende wethouder werkt nu samen met de vijfde burge meester. „Iedere burgemeester had en heeft zijn eigen kwalitei ten. Ik kan niet zeggen dat de een slechter of beter is geweest. Iedere burgemeester doet het werk op zijn eigen manier. Ook wij hadden en hebben conflicten binnen het college, maar daarmee treden we niet naar buiten zoals vroeger in Aardenburg. Als je ruzie hebt met je vrouw gooi je dat toch ook niet op straat." Du Fossé noemt zichzelf geen man van regeltjes en papierwerk. „Misschien is dat de ondernemer in mij. Ik bedrijf politiek op dezelfde manier als het doen van zaken. Klantvriendelijkheid staat voorop. Maar een oordeel geven over mijn functioneren laat ik liever aan de inwoners over." Dat Du Fossé de onderkoning van Sluis wordt genoemd, doet hem niet zoveel. „Wat moet ik hiermee. Ik zie er overigens wel de humor van in." De wethouder maakt zijn periode nog af. Daarna stopt hij ermee. „Ik ga in ieder geval niet rustig achterover leunen. Er is nog genoeg werk. Zoals de discussie omtrent de reconstruc tie van de Traverse in Aarden burg en de mogelijke aanleg van rondwegen. Vooral dat laatste zal nog een heel moeilijke discussie worden." Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht -- Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. G. Claessens, St, Jansteen, tel. 0114- 320159. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. r. Schouteten, tel. 0117-452003 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117- 459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, West- dorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. L. Rubbrecht, tel. 0115-471418 of 00- 32.92.33.90.30. Van onze correspondent Middelburg - Officier van justitie mr D. van der Bel heeft deze week op de zitting van de rechtbank in Middelburg een gevan genisstraf van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk en toezicht van de reclassering geëist tegen de 21-jarige Mid delburger G. P. Dit wegens het verkrachten, bedreigen met de dood en on tuchtig betasten van zijn inmid dels ex-vriendin. Eind vorig jaar boterde het al niet meer tussen P. en zijn geliefde. De vriendin had abso luut geen zin meer in sexuele activiteiten met haar partner en als er 'iets' gebeurde, dan gebeurde het allemaal zeer tegen haar zin in. Op 9 december hakte zij de knoop door en beëindigde zij in de slaapkamer de relatie. P., overmand door woede, paniek en verwarring liep naar de keu ken, haalde daar een mes en dreigde haar daarmee dood te steken. Op de zitting zei hij dat het de bedoeling was geweest dat zij het mes zou aanpakken en zij desnoods een einde aan zijn - vanaf dat moment- zinloze leven zou maken. P. vertrok voor enkele weken naar Bonaire, kwam midden januari terug en wist nog steeds niet waarom zij de relatie had verbroken. Ondanks een verbod om met zijn ex in contact te komen belde hij bij haar aan en deed een poging om de zaken uit te praten. Zover kwam het allemaal niet, want binnen de kortste keren werd P. handtastelijk, sleurde hij haar mee de slaapkamer in en werd zij door hem verkracht. Volgens P. was met name dat laatste een pertinente leugen en was zij geheel vrijwillig met hem meege gaan. De rechtbank doet uit spraak over veertien dagen. aantal deelnemers per avond wenselijk. De commissie denkt bij de kleine bijeenkomsten aan maximaal vijftig tot zestig perso nen per avond. Dit kan volgens de commissie worden gereali seerd door streekbewoners per deelgebied van het landinrich- tingsgebied uit te nodigen voor deze bijeenkomsten. Het voorstel en het streekrapport worden donderdag 12 september besproken tijdens de vergadering van de landinrichtingscommissie. De vergadering begint om 09.30 uur in het regiokantoor in IJzen- dijke. Sluis - B en W van Sluis/Aarden burg verwachten morgen zo'n grote toeloop naar de Mosselfees ten dat ze een aantal straten wil afsluiten. Tussen 10.00 en 18.00 uur wordt de Oude Kerkstraat en de Kapellestraat ter hoogte van de kruising Geweldigerstraat afgesloten. Dat geldt ook voor het gedeelte van de Nieuwstraat vanaf de T-splitsing Nieuw- straat/Grote Maagdenstraat in de richting centrum en wel zodanig dat doorgaand verkeer mogelijk blijft vanuit de richting Plompe Toren naar de Nieuwstraat, rich ting Geweldigerstraat. Door Mare Buise GEEN groep vogels wekt zoveel tegenstrijdige gevoelens op als die der roofvogels. De een raakt in vervoering als hij zo'n maje stueuze vogel schijnbaar moei teloos boven bos of veld ziet zweven, de ander zou liefst z'n geweer pakken en dat stuk venijn neerknallen. Maar de meeste mensen zien gewoon niets of op z'n best 'een vogel' voorbijvliegen. Tot voor kort waren roofvogels erg schaars in het Zeeuwse. Alleen de torenvalk, beter bekend als 'klamper' of 'stekker' trok van oudsher de aandacht als hij (of zij) 'biddend' boven een weg berm of akker hing. En boven rietvelden en akkers vlogen hier en daar soms van die grote klampers, bruine kiekendieven in de zomer en blauwe kieken dieven in de winter. Roofvogels zocht je in het oosten des lands, in de bossen op de zandgronden, was lang de gang bare gedachte. Volkomen terecht overigens. Maar de afge lopen twintig jaar is dat veran derd. Enkele soorten proberen al geruime tijd vaste grond te krijgen en met succes. Vooral het oosten van Zeeuws-Vlaan- deren begint een klein roofvo gelparadijs te worden. Ware het niet dat niet iedereen zich hier over gecharmeerd toont, want tegelijkertijd met de vestiging Roofvogelszoals deze biddende torenvalk, roepen tegenstrijdige gevoelens op. De een raakt in vervoering, de ander wil ze het liefst uit de lucht knallen. foto de stem/ben steffen van nieuwe soorten begon ook de i vervolging. De wettelijke bescherming wordt daarbij wil lens en wetens aan de laars gelapt.Aanvankelijk suste men zich in vogelaarskringen met de gedachte dat het allemaal wel losliep met deze praktijken. Dat bleek een miskleun. De vorig jaar opgerichte roofvogelwerk groep Zeeland heeft er de han den vol mee, terwijl maar het spreekwoordelijke topje van de ijsberg bekend wordt. Bruine kiekendief en torenvalk zijn reeds lang vertrouwde ver schijningen in de streek en zijn thans vrij algemeen. De bruine kiekendief is gemakkelijk te herkennen aan de zweefvluch ten boven rietvelden of akkers waarbij de vleugels veelal in een V-vorm worden gehouden. Soms zitten ze op een struik, weipaal of in een lage boom. Dan is ver warring mogelijk met de bui zerd, een nieuwkomer die voor het eerst broedend werd aange troffen in 1983 en zich sindsdien heeft uitgebreid. Gaat de vogel vliegen dan wordt het iets mak kelijker, want de buizerd houdt z'n vleugels tijdens glij- en zweefvluchten horizontaal met opgekrulde randen, een liggende accolade als het ware. Boven dien zullen we een buizerd vaker in een meer boomrijke omgeving aantreffen dan de bruine kiekendief, Een andere nieuwkomer is de sperwer, broedvogel sinds 1990 en vooral de laatste paar jaar flink in de lift. In tegenstelling tot de voorgaande drie krijgen we van de sperwer weinig te zien. Hij heeft z'n postuur niet mee en komt door z'n levenswijze wei nig op de voorgrond. Een sper wer laat zich zelden rustig bekijken, een enkele keer met een pasgeslagen vogel op een paaltje of tak. Meetal komt een sperwer 'voorbijgestormd' tij dens een drieste achtervolgings- vlucht. Hij heeft wel wat weg van een koekoek maar dan met brede afgeronde vleugels. Er bestaat ook een aanmerkelijk grotere uitvoering van de sper wer en dat is de havik. Ook die wil zo nu en dan tot broeden komen in het Hulsterse maar tot nu toe nooit meer dan 1. Zeld zaam blijft de boomvalk, een soort die na een afwezigheid van enkele decennia, weer vaste voet heeft gekregen. Deze vogel, een soort grote zware gierzwaluw bij wijze van spreken, valt op door z'n bijzonder levendige manier van jagen, waarbij insecten uit de lucht worden geplukt. Maar verwarring met zowel torenvalk als sperwer blijft mogelijk, en dat geldt in feite ook tussen sperwer en torenvalk; want ook een sperwer kan bidden, zij het kort, en ook een torenvalk kan laag langs een bosrand scheren. Dat soort zaken maakt roofvo gels op naam brengen juist zo moeilijk. En we zijn er nog niet, want er is nog een zevende soort die sinds kort interesse begint te tonen, de wespendief. Deze lijkt weer sterk op buizerd en bruine kiekendief maar de kans dat een grote roofvogel een wespendief is, blijft vooralsnog uiterst klein. Vorig jaar was waarschijnlijk de eerste broed- poging.

de Stem | 1996 | | pagina 25