€B 6Ik ben leutig oud geworden Hulp bij misbruik is onvoldoende Jansen bv. Dertig bezwaarschriften tegen bestemmingsplan WOV Studenten woedend over dienstregeling Zwem- en vaarverbod alweer ingetrokken ^Ctsei2°e Terneuzenaar krijgt boete voor slaan vrouw 1-B relatiegeschenken I promotie-artikelen 1 LiCvICIIIU DE STEM ERGEN. Brand in woning Ter neuzen Iqs\ EOC laat bom ontploffen Hjnterprice Relasport Tiel Utrecht verzekeringen ETEKENAAR M/v fES: Internationaal symposium estuaria aandacht /an ziekte- wensen te tre ven we \Uw welzijn ten bij aan ?n. Door te lische tech- rscheid tus- ekeren, dat 06-0199. Ko van Hoove uit Vogelwaarde vandaag 100 jaar oud Gemeenten waren te voorbarig nu is ver weg dichtbij.... CHASSÉ THEATER BREDA Start vrije verkoop Open Dag Rapport jeugdhulpverlening: Meer geld voor voorlichting mishandeling kinderen Snelheidscontroles I Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. T I Grootste sortering van Zeeland 1 ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1996 C1 béids- aarden en basissalaris kunt u op een uitstekende regeling, vakantiegeld er de provisie), een de maand, een winst- egeling, een vaste etkoming in de kosten premievrij pensioen Vijf vakantie per jaar maken rekkelijke pakket et. ollicitatie naar uw mening de man w die wij zoeken en u in het werkgebied of bereid op korte termijn aar toe te verhuizen, "n uw brief met C.V. september a.s. aan: recht Verzekeringen, rsoneelszaken, e heer W.P.Hoijtink, s 53, C UTRECHT. «onze verslaggever {idelburg-Dertig personen instanties hebben officieel r gemaakt tegen het bestemmingsplan van jorsele Qver de toltunnel Staten hadden wel zo'n aantal bedenkin gen verwacht, gezien de voorge schiedenis van de procedure. De bezwaren zijn van velerlei aard, variërend van opmerkingen over milieuschade door de toelei- dende weg naar de tunnel aan de Bevelandse kant, tot landeige naars die het niet eens zijn met de aanleg van de tunnelweg en het tolpiein in hun onmiddellijke omgeving. Het bestemmingsplan is eind juni door de gemeenteraad van Bor- sele vastgesteld en daarna ter inzage gelegd. GS zullen "een hoorzitting gaan houden over de bedenkingen en daarna zullen zij nog dit jaar het besluit nemen of het bestemmingsplan wordt goedgekeurd of niet. Valt die beslissing nadelig uit voor de bezwaarmakers, dan kunnen die nog terecht bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State. Het werk aan de tunnel vordert inmiddels gestaag. De aannemer, de Kombinatie Middelplaat Wes- terschelde, start 19 september met een nieuw bodemonderzoek over de draagkracht van de grond aan Bevelandse kant om te kijken of de grond sterk genoeg is voor de toeritten en de kunstwerken die er bij zullen worden geplaatst. De boringen en sonderingen zul len twee weken duren. Het merendeel van de grondeige-* naren en -gebruikers aan Beve landse kant heeft zich verenigd in een club waarvan het bestuur opkomt voor de belangen. Met dat bestuur heeft al een eerste overleg plaatsgevonden over de uitgangspunten van de grondver werving. Aan de Terneuzense zijde zullen uit een groep van belanghebben den een aantal vertegenwoordi gers worden aangewezen die in de toekomst als intermediair zul len optreden tussen de belang hebbenden en de projectorgani satie Westerscheldetunnel. VIESBURO TERHOUT voor de functie van nstructies in beton. leiding tructie ebied OCAD LING VOOR DEZE FUNCTIE? ige, met de handge- 'ebrief aan bovenstaand Van onze verslaggever Lamswaarde - Studenten uit de regio Hulst die onderwijs volgen aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen zijn woe dend op de ZWN vanwege de nieuwe dienstregeling die deze maand is ingegaan. Een reisje van Hulst naar Vlis singen en terug duurt nu pre cies 1 uur en 43 minuten langer dan vroeger. j)e trein in Kruiningen is enkele minuten vertrokken als de bus arriveert of omge keerd," verwoordt HEAO-stu- dente Annette de Bakker de gevoelens van talloze medestu denten. „Wat volgens de oude dienstregeling nog wel kon, kan blijkbaar niet meer en resulteert in meer dan een uur wachten op een station en een kalf uur blauwbekken bij de W"s, /an onze verslaggever fiddelburg - Wetenschappers uit heel de wereld komen bin nenkort naar Middelburg om daar vier dagen lang te praten over riviermonden met getijdestromen, zoals het Wester- ichelde-estuarium er een is. ■5.312.311 '"''SS///'1' 'OE JE MET KLEINTJES Wat is het geval? Studenten uit de regio Hulst vertrokken bij de oude regeling om 6.52 uur in Hulst en waren dan om 8.30 uur op het station in Vlissin gen. Bij de nieuwe regeling komen ze pas om 9.13 uur aan en komen dus te laat op school. De terugweg naar huis duurt zelfs een uur langer dan vroe ger. Annette de Bakker en heel wat mede-studenten hebben hun klacht inmiddels gedeponeerd bij de klantenservice van de ZWN. Dat heeft geresulteerd in een voorlopige oplossing. De ZWN heeft de dienstregeling veerhaven-station aangepast, waardoor de reistijd met 43 minuten is bekort. Dat bete kent dat de studenten weer op tijd op school kunnen zijn. Het is echter nog lang niet zeker dat het om een blijvende oplos sing gaat. Annette de Bakker hoopt dat de gemeenten Hulst en Honte- nisse bij de ZWN zullen aan dringen op een blijvende oplos sing. „Bestuurders van gemeenten dienen op te komen voor de belangen van hun inwoners," vindt ze. „En'het is toch aardig meegenomen dat je als gemeente per openbaar ver voer goed bereikbaar bent." 16 tot 20 september worden in zestien sessies een groot aantal irocessen in de estuaria besproken. De belangrijkste conclusies van iet congres zullen worden gepubliceerd in een boek dat over een jaar zal verschijnen.Voor deskundigen, veelal marinebiologen, is het Mid- lelburgse symposium zeer belangrijk. Het wordt georganiseerd door iet Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek uit Yerseke. )e deelnemers komen van twee grote wetenschappelijke verenigin- ;en, de Estuarine and Coastal Science Association uit Europa en de "ïstuarine Research Federation uit Amerika. Eenmaal per drie jaar lomen beide verenigingen samen en kunnen wetenschappers uit de iele wereld van eikaars onderzoeksresultaten leren en hun ervaringen uitwisselen. ieu,p0vhenver^eP'n9 van een woning aan de Corellistraat in Ter- n °randde gistermiddag volledig uit. foto wim kooyman onze verslaggever geuzen - Bij een brand in hoekwoning aan de Ter- JSe C°reUistraat is .gis- u- 1 rïhg de bovenverdie- 2L uitgebrand. Nie- ^vondraakte bij de brand a«K kirlri3 udUitbrak Was een2" Zis 711 ai en m huis aanwe- 1 ouders en een oom ston- Door Jeanette Vergouwen Vogelwaarde - De man met een geheugen als een olifant en de adem van een paard: Jacobus (zeg maar Ko) van Hoove uit Vogelwaarde, wordt vandaag honderd jaar. Het feest wordt gehouden in het dorpscentrum en belangstel lenden kunnen hem feliciteren tussen 15.00 en 18.00 uur. „Ja, het begint te korten, nog een nachtje slapen en dan is 't zo ver, Ik heb het nooit gedacht. Toen ik tachtig was, en er vrienden dood gingen, dacht ik steeds 'nu is het mijn beurt', maar ik ben door blijven lopen en ik ben er nog." Ko van Hoove woont nog zelf standig in zijn huisje in de Kerk straat in den Bos. Zijn kinderen houden het schoon, de wijkzuster komt eenmaal per week langs en Tafeltje Dekje brengt zijn warme maaltijd. Paratyfus Ziekte, op eenmaal paratyfus na, is hem bespaard gebleven. „Mijn oren en ogen zijn niet meer wat ze moeten zijn, maar ik zijn nooit chagrijnig en ik verveel me nooit. Och, van de toekomst verwacht ik niet veel meer. Vroeger kon ik zingen, dansen en biljarten. Dat gaat ook wat minder, maar op mijn schallemaai (mondharmo nica) spelen en liedjes zingen dat blijf ik doen." Het bewijs wordt meteen gele verd. Met een stevige bariton zingt hij het refrein van 'Als de zon schijnt door de ruiten'. Zijn stem klinkt als een klok, het is er een van eikenhout met wat barst jes erin, maar wei onverwoest baar. Hij houdt zich niet in, zingt op volle kracht en blaast daarna een melodietje op zijn muziekske. „Hij heeft er veel versleten, als ze vals klonken, kocht hij een ander," vertelt zijn dochter. „Tot vorig jaar werkte hij nog volop op het land. Nu zit er toch wat sleet op." Ko knikt: „Ik heb tot mijn 65ste veel gewerkt, maar ik was nooit moe." Moei Hij. en zijn vrouw Maria de Klerk (t) zijn allebei van Boschkapelle. Zij woonden lang op Schapers- hoek en kregen drie kinderen. Ko heeft tien klein- en elf achter kleinkinderen. Als het woord kermis valt, begint hij te stralen. „Ik vind de wereld tegenwoordig slecht, de mensen hebben ook geen plezier meer. Ze zijn altijd moei en ze willen steeds op vakantie. Vroeger hadden we veel plezier, onder mekaar. Ik zong altijd op de kermis en dan dans ten we de Pielekensdans." Hij kent veel liedjes en als hij een tekst krijgt, pakt hij zijn loep, denkt even na en galmt uit volle borst. Ambras kreeg van hem zo veel wijsjes en iedereen die een oude liedtekst heeft en de melo- Ko speelt nog vaak op zijn 'schallemaai'. die niet meer kent, weet Ko te vinden. Waar hij ook werkte: als koeter, bij de boer of op de NSM in Sluis kil, als de bietencampagne begon, zegde hij zijn werk op en ging in de beeten. „Mijn vrouw was dan benauwd dat ik daarna zonder werk kwam te zitten, maar ik heb niet veel dagen thuis gezeten. Ik vond altijd wel wat. Met de dui ven heb ik ook veel gespeeld en veel prijzen gewonnen." Hij lacht als hem gevraagd wordt of hij ook haar kan knippen. „Elke zaterdag in de schuur, met de duiven boven ons hoofd en het varken in zijn hok, knipte ik een aantal koppetjes. Ik heb er eens eentje per ongeluk kaal geknipt, die was kwaad en is nooit meer teruggekomen." Oostburg - Donderdag ingesteld, vrijdag alweer uitgesteld. En zo werd binnen het etmaal het zwem-, vaar- en surfverbod dat vanaf maandagmorgen zou gelden voor een kleine acht kilome ter zee voor de kust van Cadzand alweer ingetrokken. 'Tot nader order', aldus coördinator Humphrey Saffrie. Dinsdag 10 september valt er een definitief besluit. (ADVERTENTIES) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa toprip In Mnik» tn de •Mdronfca ven morgen.... errrit .e jonge axel Oranjestraat 5 Telefoon 0115 - 562710 den buiten. Toen de oom zijn jas uit de woning wilde halen om te vertrekken, merkte hij de brand op. Hij kon het kind, dat zich beneden bevond, ongedeerd mee naar buiten nemen. Het is nog niet duidelijk hoe de brand is ontstaan. Ook over de schade aan de bovenverdieping van de woning is nog niets bekend. De bewoners zijn opge vangen door een arts en het Bureau Slachthofferhulp. De burgemeesters van Oostburg en Sluis-Aardenburg zijn dus te voorbarig geweest, zo bleek vrij dag bij nader inzien. Donderdag namiddag werd in verband met de berging van het munitiewrak Fort Maisonneuve uit veilig heidsoverwegingen een zwem- verbod uitgevaardigd. De maat regel had betrekking op het gebied tussen de paalhoofden 16 en 22 en voor het watergebied dat aansluit aan het Zwin, plaatselijk bekend als Appelzak. Maar gistermiddag werd de maatregel inderhaast ongedaan gemaakt, voorlopig althans. Want de bestuurders en het Beleids Ondersteunend Crisis team bleken even over het hoofd te hebben gezien dat maandag alleen de voorbereidingen voor de berging starten, derhalve niet de berging zelf. Het echte werk -het verwijderen van de munitie- start pas in week 38, en deze week begint volgens de kalender pas op maandag 16 september. „En dus heeft het geen zin om het gebruik van het kustwater in het betreffende gebied nu al te verbieden," ver- goeilijkt Saffrie. De ambtenaar van de gemeente Oostburg had het er vrijdagmid dag maar druk mee: ook (ver plichte) advertenties van de maatregel in de dagbladen moes ten inderhaast worden geannu leerd. Informatie 076 - 5303132 za 7 sep v.a. 12 uur (volgnummers v.a. 11 uur) zon 8 sep v.a. 12 uur (volgnummers v.a. 11 uur) Vrije verkoop Optredens topsterren (Joke de Kruijf, Willeke Alberti, Liesbeth List) soul. blues, wereldmuziek, cabaret, (kinder)film etc.. Van onze verslaggever Middelburg - De hulp aan kinderen in Zeeland die seksueel misbruikt worden is niet optimaal. Terwijl het aantal slacht offers jaarlijks toeneemt. Ongeveer zeventien instellingen houden zich in de provincie bezig met die hulp, maar het schort een aantal hulpverleners aan deskun digheid over de gevolgen van sek suele kindermishandeling. Ook houdt het legertje hulpverle ners er verschillende meningen op na over de vraag wanneer er nu echt sprake is van seksuele kindermishandeling. Verder bestaat bij een groot aantal van die hulpverleners onduidelijk heid of en wanneer ze een geval moeten melden bij een speciaal meldpunt. En tenslotte wordt door de hulpverlening nauwelijks de mogelijkheid tot aangifte van seksueel misbruik overwogen en besproken. Rapport Deze kritische punten staan in een rapport van het Provinciaal Samenwerkingsverband Jeugd hulpverlening Zeeland. Het rap port bekijkt de resultaten van een door de provincie gesubsidieerd project over seksuele kindermis handeling dat liep van juni vorig jaar tot mei 1996. In die periode werd de hulpverle ning bij dertien nieuwe gevallen van actueel seksueel misbruik onder de loep genomen. Actueel wil in dit verband zeggen dat het misbruik het afgelopen jaar gebeurde, oude gevallen van bij voorbeeld incest zaten er niet bij. Die dertien zaken waren er acht meer dat het jaar ervoor, toen ook een dergelijk project liep. Knelpunten Behalve de niet optimale hulp verlening aan de slachtoffers zijn nog meer knelpunten aan het licht gekomen. Er zijn in Zeeland twee meldpunten, de Raad voor de Kinderbescherming en het Bureau Vertrouwensarts. Maar vanaf het moment dat de Raad een raadsonderzoek heeft afge sloten, tot het moment dat door de kinderrechter een ondertoe zichtstelling is uitgesproken, krijgen kinderen bij wie sprake is van seksuele kindermishandeling geen uitvoerende hulpverlening aangeboden, aldus het rapport. Een aanbeveling is dan ook om in dat traject van een zaak de hulp verlening te hervatten. Verder moet er in Zeeland een standaardprocedure komen voor samenwerking van de meldpun ten en alle hulpverleners plus hun organisaties, zo luidt een ander advies. Van onze verslaggever Middelburg - Het provincie bestuur trekt meer geld uit om de GGD voorlichting te laten geven over kindermis handeling. Tot medio 1998 kan de gezondheidsdienst rekenen op ruim 22 mille per jaar Middelburgse subsidie. Het is een voortzetting van een al bestaand voorlichtingspro ject. De provincie stelt wel als voorwaarde dat de GGD ook een 'makelaarsfunctie' moet gaan vervullen tussen de hulpinstellingen. Voorlichting over kindermis handeling is nodig omdat het vaak verzwegen wordt, omdat kinderen soms niet weten waar ze hulp moeten vragen en ook, bijvoorbeeld op scholen, omdat het moei lijk te ontdekken is. foto wim kooyman Hij zet een hoge borst op en ver klaart dat hij niet van vechten houdt, maar zich altijd goed heeft kunnen verdedigen. Een recept voor ouder worden heeft hij niet. „Blijven asemen hé, ik ben leutig oud geworden. Dat feest omdat ik 100 ben, vind ik fijn. Ik zal mijn eigen niet vervelen. Ik tel niet meer in jaren, maar in dagen en als het mijn tijd is, is 't mijn tijd." Oostkapelle (anp) - Het Explosieven Opruimingscommando (EOC) heeft vrijdagmiddag op het voormalig werkeiland Neeltje Jans een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing gebracht. De bom, een zogenaamde 500-ponder, was vrijdagochtend door een man met een detector gevonden in het natuurgebied bij Kasteel West- hove in Oostkapelle. Uit voorzorg heeft de politie tijdens de graaf werkzaamheden en het overbrengen van de bom op een vrachtwagen, het nabijgelegen strand ontruimd en afgezet. Volgens de politie waren er niet veel mensen aanwezig en is de operatie zonder problemen ver lopen. Van onze correspondente Terneuzen - Zeshonderd gulden boete, waarvan vijfhonderd voorwaardelijk was gisteren het vonnis van politierechter A.M. Janssens-Van Kampen voor de 34-jarige D.D.M. uit Terneuzen. Tevens moet de man een schade vergoeding van tweehonderdder tig gulden betalen. Van onze verslaggever Hulst - De basiseenheid Hulst van de politie Zeeland, district Zeeuws-Vlaanderen, houdt deze maand snelheidscontroles op de volgende locaties: vandaag, zaterdag 7 september, Gents evaart in Kapellebrug; zaterdag 21 september, Absdaalseweg in Hulst; zondag 22 september, Julianastraat en Vylainlaan in Heikant; maandag 23 september, Zoutestraat in Hulst; dinsdag 24 september, rijksweg N60 in Kui taart en Terhole; woensdag 25 september, Woestijnestraat in Clinge; donderdag 26 september, Bossestraat en Rapenburg in Vogelwaarde. De man stond gisteren terecht wegens mishandeling en vernie ling. Op 18 augustus vorig jaar ont stond onenigheid met zijn ex- vrouw over de behandeling van hun zoontje. Volgens de man zou zijn vrouw die dag het zoontje uitgescholden hebben. „Toen mijn zoon huilend naar me toe kwam, werd ik hartstikke kwaad. Ik ben naar mijn ex-vrouw gegaan en heb haar twee keer met de hand geslagen." Ook de vader van de nieuwe vriend van zijn ex-vrouw kwam er slecht vanaf; van hem maakte D.D.M. de bril kapot. Op het moment zou de verhouding tus sen D.D.M. en zijn ex-vrouw weer in beter vaarwater terecht gekomen zijn. De politierechter hield in haar vonnis rekening met het feit dat het de eerste keer was dat de man voor moest komen. (ADVERTENTIE) inlays steunzolen t~S yürthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika s teteringsedijk 60 breda 076-5148168/5223475 fax: 5200729

de Stem | 1996 | | pagina 21