Kabinet laat lokale lasten ongemoeid België in sho Borst wil studenten uit ziekenfonds halen Studenten gooien eieren naar Ritzen Itoeede fax voor maar f 95,- Parijs wil i uitvoering 'olie-voor- Bronstig damhert 'gekorfd Jorritsma: praten met Gelderland Twee airbags, ABS en airco standaard. De Toyota Carina GL. ■Bi BINNENLAND KORT Corruptii Clintons aanval DE STEM BINNENLAND Niet meer dan strakker toezicht Marktaandeel publieke tv flink lager EO brengt PvdA in verlegenheid over seksrapport DE STEM COMMENTAAR Limburgse dekens steunen Het Werk Oud-CHU-voorman Tilanus overleden Brandstichter zwaar gewond Jeugdleider bekent ontucht Netelenbos: kleinere klassen kosten veel Kamer wil kunstgebit terug in ziekenfonds Prïmafc ]Va vondst lijken i Brunswijk wil wapens desnoods weer oppakken v THjJH 1111 DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1996 A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Vanaf volgend jaar moeten de studenten die nu via de polis van hun ouders gratis in het ziekenfonds zit ten, een particuliere ziekte kostenverzekering afsluiten. De kosten krijgen zij volledig gecompenseerd. De studenten maken plaats voor circa tweehonderdduizend be jaarden met een klein pensioen die, als gevolg van een 'weeffout' in de wet, een dure particuliere ziektekostenverzekering moeten afsluiten terwijl ze op grond van hun inkomen in aanmerking zou- den komen voor het goedkopere ziekenfonds. Dit is de kern van een voorstel dat minister Borst (D66, Volksge zondheid) verdedigt in het kabi net. Een eerdere poging om stu denten uit het ziekenfonds te zet ten om de getroffen bejaarden te helpen, stuitte op een veto van minister Ritzen (PvdA, Onder wijs). Bij deze tweede poging valt van deze kant minder weerstand te verwachten: de studenten zul len er geen cent op achteruitgaan. De extra kosten die zij moeten maken worden volledig gecom penseerd. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer heeft Borst ge vraagd iets te doen voor de be jaarden met een klein pensioen die een stevig deel van hun inko men kwijt zijn aan een dure par ticuliere ziektekostenverzeke ring. Dit is een niet-voorzien ge volg van de wet-Van Otterloo, ge noemd naar een voormalig PvdA- Kamerlid. Deze wet was bedoeld om bejaar den die alleèn van de AOW moes ten rondkomen en toch waren aangewezen op een particuliere polis, in het ziekenfonds te hel pen. Na het inwerking treden van de wet bleek dat tweehonderddui zend bejaarden die wél in het zie kenfonds zaten daaruit moesten omdat ze over een aanvullend pensioen beschikten. Deze oude ren moesten zoveel premie beta len, dat hun besteedbaar inko men lager uitkwam dan bejaar den met alleen AOW. De Kamer wilde de 'weeffout' wel repareren, maar de WD stel de een harde voorwaarde: het aantal ziekenfondsverzekerden mag niet toenemen. Anders ge zegd: als er tweehonderdduizend bejaarden in het fonds gaan, moeten er ook zo veel mensen uit. Borst kwam eerst met het voor stel om de gratis meeverzekerde studenten (toevallig ook circa tweehonderdduizend personen) te weren, maar daar kon Ritzen niet mee akkoord gaan. Vervolgens stelde Borst voor om eenmalig de gebruikelijke jaar lijkse verhoging van de inko mensgrens voor het ziekenfonds achterwege te laten. Daarmee zouden circa 220.000 kostwin ners extra boven de inkomens grens uitkomen die nu ligt op 57.900 gulden bruto. Deze opera tie bleek zeer ingewikkeld en had bovendien ongewenste inko mens-effecten. Borst is daarom teruggekeerd tot haar eerste optie: studenten uit het fonds, ouderen erin. Daar naast stelt zij voor om de inko mensgrens voor ouderen, die nu op 31.450 gulden ligt, te verhogen naar 38.000 gulden. Het kabinet hoopt op korte termijn knopen door te hakken. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet ziet geen mogelijkheid in te grijpen in de grote verschillen in de hoogte van gemeentelijke heffingen. Een studie van staatssecretaris Vermeend (Financiën, PvdA) leidt tot de conclusie dat aan de autonomie van gemeenten op het vlak van eigen 'belastingen' niet valt te tornen. Het kabinet zal dit op Prinsjesdag bekendmaken. „We kunnen niet veel verder gaan dan de constatering dat de Rijksoverheid beter zou moeten kijken naar de effecten van be- zuinigingsorperaties voor ge meentelijk beleid," zo zegt een ingewijde. Het kabinet zal aan kondigen dat er een strakker toe zicht komt op gemeenten met ho ge tarieven. En als een overheids maatregel tot financiële nadelen van gemeenten leidt, komt er extra geld beschikbaar in het ge meentefonds. Staatssecretaris Vermeend begon de studie op nadrukkelijk ver zoek van de Tweede Kamer, die zich ergert aan de wel erg grote verschillen in gemeentelijke ta rieven, van onroerend-zaakbe- lasting tot rioolrecht. Die grote verschillen - oplopend tot 1600 gulden - kunnen nooit tot uitdrukking worden gebracht in de koopkrachtplaatjes, waar van het kabinet zich bedient bij het vaststellen van bijvoorbeeld de hoogte van sociale uitkerin gen. Voor de berekening van de koopkracht kan het Centraal Planbureau alleen gemiddelden van gemeentelijke heffingen ge bruiken. Vermeend liet de belangrijkste gemeentelijke lasten onderzoek: de ozb, de rioolrechten, de reini gingsrechten/afvalstoffenhef fing, de verontreinigingsheffing en de waterschapsomslagen. Tus sen 1990 en 1995 steeg het totaal bedrag van gemeentelijke lasten met 59 procent: van 5,3 miljard naar 8,5 miljard. Ook ten opzich te van vorig jaar was er nog een stijging van acht procent: 650 miljoen gulden meer. In de nota constateert Vermeend ook dat de groei van de gemeen telijke lasten de laatste jaren ver mindert. Stegen bijvoorbeeld de reinigingsrechten in 1991 nog met 29,6 procent, in 1996 is dat nog 7,5 procent. De staatssecre taris constateert dat gemeenten rond 1990 zijn begonnen met een financiële 'inhaalslag' waarbij tarieven omhoog schoten. Er treedt nu min of meer een stabili satie op: maar uitzonderingen blijven bestaan. Het geheel van lasten - de collec tieve lastendruk - daalde, zo merkt Vermeend op, van 46,1 procent in 1990 tot 44,6 procent in 1996. Maar de gemeentelijke lasten maakten daarvan wel een steeds groter deel uit. Het is bronstijd voor damherten. Voor de mannetjes houdt dit in dat zij hun geweien 'wassen', door ze ergens tegen aan te schurken. Het hert Floris uit een dierenpark in het Drentse Ruinen meende dit te kunnen doen met een aan een boom gebonden korf, waaruit normaliter schapen hun hooi eten. De korf bleef echter steken en Floris loopt nu al twee dagen rond met een 'bood schappenmand' op zijn kop. Een dierenarts zal proberen de korf te verwijderen nadat Floris met een injectie verdoofd is. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De invloed van studenten op het reilen en zei len wordt eerder groter dan kleiner. Weliswaar verliezen zij hun rol als mede-bestuur der, maar dat versterkt juist hun positie. Want studenten hebben voortaan de handen vrij om de universiteiten di rect aan te spreken op hun handelen. Dat betoogde minister Ritzen (Onderwijs) gisteren tijdens het debat over de modernisering van de universitaire bestuursorgani satie (MUB). Volgens Ritzen is de huidige or ganisatie, waarbij studenten me de-verantwoordelijkheid dragen, 'verre van ideaal'. Universiteiten worden steeds zelfstandiger en krijgen meer en meer verantwoordelijkheden. Dat vergt een slagvaardig be stuur. Daarom wil de minister de macht van colleges van besturen en van decanen vergroten. Studenten en personeel houden wel medezeg genschap. Maar van mede-be stuur wil Ritzen niets meer we ten. Met name het personeel zou meer het eigenbelang dan het al gemeen belang dienen. De beschuldiging van de SP dat Ritzen de zwaar bevochten de mocratisering op universiteiten met één pennenstreek om zeep helpt, wees de minister resoluut van de hand. Hij vindt juist dat de positie van de studenten met de nieuwe wet 'uiterst sterk' wordt. Zij krijgen in de verschillende ge ledingen van de universiteit ad vies- en instemmingsrecht. Het debat in de Tweede Kamer werd tijdelijk onderbroken nadat een handjevol studenten luid ruchtig uiting had gegeven aan hun ongenoegen over het wets voorstel van Ritzen. Ook be stookten zij de minister met eie ren, maar die misten hun doel. De studenten werden van de publie ke tribune verwijderd. De Kamer rondt vandaag het de bat over modernisering van de universiteitsbesturen af. Ritzen wil van mede-bestuur niets meer weten. foto de stem/johan van gurp Van onze Haagse redactie Den Haag - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat staat welwillend tegenover het voorstel van de provincie Gelderland om aanpassingen in het tracé voor de Betuwe route zelf te financieren. „De deur staat altijd open voor nader overleg," aldus een woord voerder van minister Jorritsma. De kans dat Jorritsma in zo'n ge sprek extra geld op tafel legt, is echter miniem. Jorritsma heeft meermalen onderstreept dat ze financieel tot het uiterste is ge gaan in haar plannen voor de Betuwelijn (kosten: 8,4 miljard). Ook de coalitiepartijen D66, WD en PvdA vinden dat. Jorritsma, die gisteren vanwege een verblijf in het buitenland voor commentaar onbereikbaar was, suggereerde in maart 1995 zelf al eéns dat gemeenten en provincies specifieke tracé-aan passingen in de Betuwelijn voor hun rekening kunnen nemen. Destijds reageerden de provincie Gelderland en Gelderse gemeen ten langs de Betuweroute afwij zend. De coalitiefracties vinden het huidige voorstel van Gelderland weinig realistisch. De provincie wil twee extra tunnels die vol gens eigen berekening zo'n 500 miljoen gulden extra gaan kos ten. „Dat kan Gelderland in ieder geval nooit zelf betalen," aldus het WD-Kamerlid Blaauw. Ook de PvdA'er Crone en zijn D66- collega Versnel vinden de wensen te hoog gegrepen. (ADVERTENTIE) Standaard op elke Toyota Carina: twee airbags. Standaard op de Carina GL: ABS en airco. Compleet comfort, geruststellende veiligheidsvoorzieningen, maximale betrouwbaarheid. Heel Toyota, nietwaar? Er is al een Carina vanaf 37.990,-. Ga voor meer informatie naar de Toyota-dealer. Voor adressen zie de Gouden Gids of bel gratis 06-0369. TOYOTA Importeur: Louwman Parqui B.V., Steurweg 8, 4941 VR Raamsdonksveer. Wijzigingen voorbehouden, prijzen incl BTW, excl. kosten rijklaar maken. Hilversum (anp) - Het markt aandeel van de publieke om roep op Nederland 1, 2 en 3 lag in de eerste zeven maan den van dit jaar beduidend la ger dan in de vergelijkbare periode van vorig jaar. De afdeling kijk- en luisteron derzoek van de NOS kwam over de eerste vijf maanden van dit jaar op een marktaandeel van rond de 35 procent, zo'n zeven procent minder dan in de verge lijkbare periode van 1995. In juni piekte het marktaaandeel op 44 procent, maar in juli van dit jaar zakte de belangstelling weer te rug tot 38 procent. De kijkers stemden eveneens minder af op buitenlandse zen ders. De winst ging derhalve naar de commerciële zenders. RTL 4 en RTL 5 profiteerden echter niet van deze ontwikkeling; in juli van dit jaar verloren zij achter eenvolgens drie en twee procent marktaandeel en kwamen terecht op twintig en zeven procent. Met name Veronica, met in juli een marktaandeel van zeven procent, en SBS 6, met acht procent, dra gen bij aan het beeld van een toe nemende versnippering van de kijkersgunst. Den Haag (anp) - De Evange lische Omroep heeft gistera vond in zijn tv-programma Tijdsein de PvdA in verlegen heid gebracht door een onder deel van het rapport Seksuele Integriteit over seksuele om gang met kinderen vanaf twaalf jaar onder het ver grootglas te leggen. Volgens de EO wil de PvdA het mogelijk maken dat een leraar seksuele omgang heeft met leer lingen, zolang die daar geen be zwaar tegen hebben en de relatie zich in de vrije tijd afspeelt. Het zelfde zou gelden voor bijvoor beeld artsen en patiënten. De EO baseert zich op het rap port van een PvdA-commissie onder voorzitterschap van het Tweede-Kamerlid Swildens- Roozendaal, waarin tevens pro minenten als A. Kosto en E. Jur- gens zitting hadden. Volgens de EO is het rapport offi cieel gepubliceerd, maar werd er geen ruchtbaarheid aan gegeven. Gevraagd naar een reactie zegt Swildens dat het om een 222 bladzijden tellend rapport gaat dat in de zomer van vorig jaar met vooraankondiging aan de pers, het partijbestuur en minis ter Sorgdrager van Justitie is overhandigd. Het boekwerk breekt een lans voor modernisering van de ze- denwetgeving. In september 1995 organiseerde de PvdA bovendien een congres over het onderwerp in Amsterdam. Volgens het Kamerlid ging het de commissie om een discussie aan te zwengelen over de vraag of de overheid niet te veel de hoeder wil zijn van de zeden en er niet meer ruimte moet zijn voor zelf beschikking van kinderen, zon der overigens hun rechtspositie aan te tasten. Zij vindt het dan ook wat treurig dat de EO nu de emoties over het Belgische zeden- schandaal rond Dutroux hoog oplaaien, deze passage zo in de schijnwerpers zet. DAT DE IRAAKSE leider Saddam Hoessein zich niet onder de indruk heeft getoond van de Amerikaanse raketaanvallen op doelen in Zuid-lrak, betekent niet dat de onberekenbare dicta tor tot een tegenaanval zal overgaan. Zijn optreden voorde Iraakse staatstelevisie waarin hij de Amerikanen hevig verzet in het vooruitzicht stelde, is een onderdeel van zijn persoonlij' ke show. Hij gebruikt graag grote woorden, ook al beseft h» terdege dat hij niet in de positie verkeert om de Verenigde Sta ten daadwerkelijk te bedreigen. Niets is echter ondenkbaar bij de onberekenbare Hoessein, Het is al vaker voorgekomen dat hij, zonder ook maar met de ogen te knipperen, grote aantallen mensen heeft opgeofferd aan een uitzichtloze zaak. De oorlog tegen Iran en de Golfoorlog zijn daarvan de schrijnendste voorbeelden. En voorlopig heeft Hoessein niet te kennen gegeven te willen wijken voor het Amerikaanse geweld; evenmin is het bewijs geleverd dat hij zijn troepen wil terugtrekken uit Iraaks Koerdistan. Wanneer Hoessein zich niet wil schikken, dan zit de Ameri kaanse president Clinton in de problemen. Uit opinie-onder zoeken blijkt dat een grote meerderheid van het Amerikaanse volk achter Clinton staat. Een mooie opsteker voor de komen de presidentsverkiezingen. Wanneer de Amerikanen in Iralt aan echte gevechtsacties zouden moeten deelnemen, dan is het rap gebeurd met die positieve houding. Om nog een reden wordt dan de positie van Clinton minder gemakkelijk. Hij heeft de eerste raketaanval gepleegd zonder zonder zijn directe bondgenoten te raadplegen. De meeste hebben hem desondanks niet in de steek gelaten, maar het ge mor over het eigenmachtig optreden van de Amerikanen is hoorbaar. Frankrijk heeft de aanvallen zelfs veroordeeld. Het zal Clinton heel wat overredingskracht kosten om - indien de situatie uit de hand loopt - de partners te laten participeren in eventuele verdergaande militaire operaties. Amerika is de enig overgebleven supermacht en het heeft zichzelf de rol van mondiale politie-agent toebedeeld. Dat betekent echter niet dat anderen niet hoeven te worden geraadpleegd. Roermond - De internationale religieuze beweging Het Werk, waarover onder de geestelijkheid in het bisdom Roermond zeer recent commotie is ontstaan, dient alle kansen te krijgen om zich in te zetten voor de re-evangelisatie van de wereld in samen spraak met de paus en met de bisschoppen. Alle dekens in het diocees Roermond hebben zich met deze ver klaring gesteld achter het standpunt van de bisschop van Roer mond, mgr. F. Wiertz. In zijn bisdom is het enige klooster van de zustergemeenschap Het Werk in ons land gevestigd. Binnen de activiteiten van Het Werk mag volgens de dekens geen plaats zijn voor sectarisme, geheimzinnigdoenerij, gewetensdrang, willekeur of soortgelijk gedrag. Zoetermeer - A.D.W. Tilanus, het vroegere Tweede-Kamerlid voor de CHU, is afgelopen zaterdag in zijn woonplaats Zoeter meer overleden. Hij is 85 jaar geworden. De vroegere CHU-voor- man is inmiddels in besloten kring begraven. Tilanus, van origine huisarts, was de zoon van de grote man in de CHU, H.W. Tilanus en zat van 1963 tot 1977 in de Tweede Kamer, Van 1966 tot 1968 was hij tevens voorzitter van de CHU. Weesp - De 35-jarige eigenaar van een bedrijfje in Weesp is gis termorgen zwaar gewond geraakt bij het stichten van brand in een bedrijfspand waarin ook zijn zaak was gevestigd. Dje man, af komstig uit Lelystad, is opgenomen in het brandwondencentrum in Rotterdam. Dat heeft de politie meegedeeld. De uitslaande brand op het industrieterrein van Weesp heeft voor een miljoen gulden schade aangericht. Het bedrijfspand met een aantal bedrijfjes en kantoren brandde uit. De brand volgde op een explosie. Rotterdam - Een 48-jarige jeugdleider van de Schiedamse voet balvereniging HBSS heeft bekend enkele pupillen te hebben mis bruikt. De man werd afgelopen maandag aangehouden op ver denking van seksueel misbruik van minderjarigen. Zes slachtof fers hebben aangifte gedaan bij de politie in Schiedam. Enkelen van hen zijn inmiddels meerderjarig. De voetbalvereniging stelde de man in augustus op non-actief na dat de eerste aangiften bij de politie waren binnengekomen. De man is meer dan tien jaar actief geweest binnen de voetbal- club.De Schiedammer heeft toegegeven pupillen bij hem thuis te hebben misbruikt. Hilversum - Verkleining van de laagste klassen in het basisonder wijs naar zeventien leerlingen is buitengewoon kostbaar. Eén leerling per klas minder kost 200 miljoen gulden per jaar. Aldus reageerde staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) gisteren op een Amerikaans onderzoek. Daaruit is naar voren gekomen dat jonge kinderen blijvend bete re resultaten behalen als zij de eerste jaren in klasjes van hooguit zeventien leerlingen zitten. Netelenbos liet in het Radio 1-Jour- naal blijken dat zij niet zit te springen om verlaging van het aan tal kinderen per klas. Gemiddeld bestaat een klas nu uit 25 leer lingen. Zij heeft het basisonderwijs in 1995 geadviseerd het aan tal kinderen in de eerste drie jaren van het basisonderwijs 'zo klein mogelijk' te houden. Den Haag - Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat het kunstgebit moet terugkeren in het ziekenfondspakket. De maat regel kost 150 miljoen gulden. Het kabinet wil pas in het uiterste geval het kunstgebit weer onderbrengen in het ziekenfonds. Dat bleek gisteren tijdens algemeen overleg in de Kamer. Minister Borst (Volksgezondheid) ziet meer in betere en aantrek kelijke aanvullende verzekeringen en de mogelijkheid dat mensen een beroep kunnen doen op de bijzondere bijstand. De Socialis tische Partij wil het kunstgebit in het ziekenfonds te krijgen. Een groot deel van de tandartsenhulp verdween in 1995 uit het zie kenfondspakket. Fondspatiënten kunnen een aanvullende verze kering afsluiten. Uit een onderzoek van de Ziekenfondsraad blijkt dat een kwart van de verzekerden dit niet heeft gedaan. Ruim de helft wegens fi nanciële redenen. De Kamer vindt dat er iets voor deze groep mensen met een prothese moet gebeuren. (ADVERTENTIE) Een uitnodiging faxen naar vrienden. Of recepten uitwisselen met je moeder. Met een fax kan het allemaal. En Primafoon heeft nu een schitterend faxaanbod. Koop je een fax vanaf f795,-, dan krijg je een tweede fax, de Hudson 80, voor maar f 95,-. Normaal kost ie f 495,-. Kom dus snel naar Primafoon of bel gratis 06-0402. Koop een fax voor jezelf en geef de tweede fax cadeau aan een ander. Hudson® 80. 0 Thuisfax. Tijdelijk voor 95,- DE WINKEL VAN PTT TELECOM Primafoons Breda, Ginnekenatraat 145; Oosterhout, Arendstraat 14; Etten-Leur, Hof van den Houte 7-9; Roosendaal, Dr. Braberstraat 19 en Bergen op Zoom, Zuivelstraat 14. Prijswijzigingen voorbehouden. Bij gelijktijdige aankoop van een fax vanaf f795,-. De aanbieding is geldig t/m 14 september 1996, zolang de voorraad strekt. telecom Brussel/Hasselt (anp) - Na het rouwproces rond de dood van Julie en Mélissa uitte België gisteren, de dag na het droevig nieuws over An en Eefje, een nieuw nationaal verdriet. De dooc van de twee meisjes uit Hasselt leidde opnieuw tot een massale uiting van mede leven aan de nabestaanden. Koning Albert liet de ouders van An Marchal en Eefje Lambrecks per telefoon weten diep geëmo tioneerd te zijn door de moord op de twee meisjes. Tal van Vlaamse gemeenten hebben gisteren rouwregisters opengesteld. Vooral 'Hasselt, de woonplaats van An en Eefje, was in diepe rouw gedompeld. Op het stadhuis hingen zes witte vlaggen half stok. Mensen stonden in lange rijen om het rouwregister te teke nen. Bij de huizen van de beide fai tu: Pr ou foi di, re stq ge ha ril be Df wt op m K< ou Cl de Hi te: vé G: Door Wilko Voordouw Parijs - Frankrijk wil dat het 'olie de Verenigde Naties ten gunste va: zo snel mogelijk wordt uitgevoerd. Volgens regeringswoordvoerder Alain Lamassoure moeten de partijen in het Iraaks-Ameri- kaanse conflict opnieuw rond de tafel gaan zitten. Frankrijk neemt openlijk afstand van de Amerikaanse bombardementen met kruisraketten op Irak. Presi dent Chirac wil de actie van zijn Amerikaanse collega Clinton niet goedkeuren. Onwettig Zodra de anonimiteit wordt gegarandeerd zijn in diploma tieke kringen duidelijk hardere oordelen te horen. Volgens som migen is de Amerikaanse opera tie onwettig, en absoluut in strijd met de VH-resoluties. „De bombardementen zijn voor honderd procent een Ameri kaanse actie, die vooral is ingege ven door electorale redenen," zei een diplomaat aan de Quai d'Or- say, het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Van onze correspondent Paramaribo - Het voormalige Surinaamse junglecommando dreigt de wapens weer op te pak ken om verbetering van de situ atie in het binnenland af te dwin gen. Hun leider Ronnie Bruns wijk wil dat nog vóór het aantre den van een nieuwe president, die vandaag wordt gekozen, delen van het vredesakkoord uit 1992 worden uitgevoerd. Het junglecommando bond in de tweede helft van de jaren tachtig de strijd aan met het militaire regime van Desi Bouterse. Deze binnenlandse oorlog kostte hon derden mensen het leven en ver nietigde een groot deel van de dorpen in het oosten van het land. In het in 1992 getekende vredes akkoord zijn afspraken gemaakt over de wederopbouw van het binnenland waarvoor Nederland zelfs een bedrag van zo'n 50 mil joen gulden beschikbaar stelde. Maar van de plannen is tot op heden weinig terecht gekomen. Het merendeel van het geld is nimmer besteed omdat er geen Projectaanvragen zijn ingediend. Tl hl d T vl i' I a dl a P s 1(1 g vl vl cl cl M c i! Door Ingrid de Vlugt (anp) Paramaribo - Surinaamse volksv| üigers, die vandaag een keuze i "enetiaan en Wijdenbosch, zij campagne voor een nieuwe Surii uent veelvuldig met het fenome geconfronteerd. Naar schatting dentallen miljoenen guldens gem zijn legio gevallen bekend, wa taande leiders van de Beweging v( Timocratie (BVD), vergezeld van democratie Partij (NDP) van Desi B geschenken in ruil voor hun stem he en aan districts- en ressortraads ampagne kan elke volksvertegenwi b ijaenbosch en Radhakishun wi reidis daarvoor een verklaring te 1 e instantie 10.000 gulden krijgen, t enlijk vertrek naar het stemloka hony Nesty, komt daar 25.000 gij

de Stem | 1996 | | pagina 4