FNV richt zich meer op service Politiek en mediawereld rekenen op uitstel regionale tv Haagse verplegers verdacht van nog twee moorden Stella Jongmans in Sportcafé, vanavond om 18.00 uur. Heineken wil geen uitzicht op 'blokkendoos IMH 'Staat in gebreke in affaire Van Damine' Ter Laak treedt af als secretaris Pax Christi Storm tussen Dijkstal en politiebonden 'beetje gaan liggen' DB STEM BINNENLAND A3 Ontwerp nieuwe Grondslag Bejaarde drie dagen zonder eten vast in bad Biermagnaat houdt opknappen hotel in zijn woonplaats tegen 'Overlast van wespen houdt aan tot eerste nachtvorst' ER 1996 A2 nië en Ierland: velden, geleidelijk oog en in de nacht ans op mist. Mid- ur ongeveer 19 emburg: Donder- ns op wolkenvel- flinke zonnige oog. Middagtem- eveer 18 graden. idden-Frankrijk: n en droog. In de tend hier en daar iddagtemperatuur aden. ijk: Rustig weer en on. Bijna overal nacht en ochtend mist. Donderdag nd 24 graden; e meeste plaatsen Half tot zwaar 1 kans op enkele mweersbuien, mis- windstoten. Mid- ituur meest tussen den. ~sselend zon en en enkele lokale nweersbuien; don- al in het midden en et noorden. Mid- tuur uiteenlopend den langs de Golf tot 30 in het zui- Eilanden: Wolken een kans op een Middagtempera- i graden. ïbiza: Wisselend soms een bui, mis- onweer. Maximum- ongeveer 26 gra- lijk veel wolken en de Adriatische Zee - of onweersbuien, den een stuk droger zon. Minder warm a van ongeveer 22 het zuiden ongeveer d en Kreta: Op de -regeld zon, in het veel stapelwolken Ie onweersbui. Mid- atuur ongeveer 28 Donderdag flink droog. Vrijdag in de deelstaten bewolkt ui, misschien met tevige noordelijke xima ongeveer 18, het oosten maar 14 d: In het noorden ten en kans op een onweersbui. In het egeld zon en waar- droog. Middagtem- vrijdag rond 18 gra- carno 25 graden. Half"'tot zwaar n enkele buien, in het gelijk met onweer, vrijdag maxima van 13 graden. 1111 DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1996 ARTJE 'ee n nplaats van deze man orde de naam van zijn or de kost? laten, anemie; 3. nep, r, tip, nap; 5. aal, pek, open; 7. ore, lire, eis, plint; ten, toe, beige; 10. melee, rente; 12. aga, les, Euterpe, ineb, gard, roe, eelt; 15. es, Aaron, ergens; 3. Nepal, ibi; 5. olm, kepie, tel, eega; aren, none, ara; 8. merel, t, tra; 10. pastel, smeer, 12. reep, bolder, epiek; 13. enig, etui, Ie; 15. eed, JFS apuo uteejuei 'ojns uba |I!j9 pen Haag (anp) - Uitstel van invoe ring van regionale publieke tv-pro- gramma's met op zijn minst negen maanden tot 1 september 1997 lijkt zo goed als onvermijdelijk. Tot die slotsom komen Haagse politici en de omroepbonzen aan de vooravond van een cruciaal overleg met staatssecretaris Nuis (Media). Vanochtend om tien uur schuiven de me- djaspecialisten in de Tweede Kamer om de tafel met de bewindsman, om onder meer te praten over diens voornemen provincies de mogelijkheid te geven van de burger maximaal een tientje te vragen om regionale publieke tv te financieren. Nuis wil daar een even groot bedrag bij leggen uit de omroepgelden, de heffing van 192 gulden per jaar die de kijker ver plicht moet betalen voor de landelijke publieke omroep. Het aanvankelijke voornemen om een 'regionaal venster' te openen op Neder land 2, dat daarvoor diverse malen per week driekwartier uit de ether zou gaan voor regionale publiekprogramma's, sneuvelde uiteindelijk op de financiën. De NOS vond de financiering te ongewis. Niet alleen weigerden Noord- en Zuid- Holland mee te doen, Gelderland en Noord-Brabant wilden slechts financiële garanties geven tot de eeuwwisseling. Verplichte wettelijke opcenten op de omroepbijdrage geven een steviger basis. Maar ondertussen nam bij de NOS de voorkeur voor regionale publieke uitzen dingen via de kabel toe. Inmiddels is de NOS op de valreep voor het overleg ge komen met een brief aan de Haagse poli tici waarvan de inkt nog nauwelijks droog is. De NOS biedt opnieuw medewerking aan voor het opzetten van de publieke regio tv. Als politiek Den Haag en de staatssecretaris willen vasthouden aan uitzendingen via de ether in plaats van direct de kabel te benutten - en daar ziet het wel naar uit - wil de NOS geen op centen maar een verhoging van de om roepbijdrage met (bijvoorbeeld) een tientje. Dat zou het probleem oplossen dat de provinciale besturen in Noord- en Zuid-Holland de aanvullende heffing weigeren - zij hebben daarover dan in het geheel niets meer te zeggen of te be slissen. Het geld voor de financiering is er dan voor een landelijke dekking van regionale publieke programma's. Tech nisch moet er wellicht nog wat uitbrei ding komen om etherfrequenties te re serveren voor dertien regionale (lees pro vinciale) programma's, met name om ie dereen in Brabant en Limburg de kans te geven het programma te zien. Die op het oog handzame financierings oplossing kan er overigens juist voor zor gen dat het doek voor regionale publieke tv later opengaat dan de beoogde datum van 1 januari 1997. WD-Kamerlid Klein Molekamp zal er donderdag bij de staatssecretaris op aandringen alsnog advies in te winnen bij de Raad van Sta te over het 'tientje van Nuis'. De be windsman wil het tientje wettelijk mo gelijk maken door het op te nemen in een aanvulling op een omroepwetsvoorstel dat toch al bij de Tweede Kamer ligt. De vraag is of hij daar zo makkelijk mee weg komt. Ingrijpende wijzigingen in wetsvoorstellen - het omroeptientje is zelfs een in het wetsvoorstel wezens vreemd element - worden immers door gaans wel gedeponeerd voor juridisch advies bij de Raad van State, het hoogste adviesorgaan van de regering. Dat kost tijd, die Nuis niet kan terug winnen door de opcenten met terugwer kende kracht tot 1 januari 1997 het tien tje verplicht te stellen. Lastenverzwaringen voor de burger mo gen, krachtens een stelregel van de Eer ste Kamer, niet met teugwerkende kracht worden opgelegd. Van onze Haagse redactie Amsterdam - De FNV gaat zich in de toekomst vooral concen treren op het terrein van arbeid en inkomen. Daarnaast krijgen het milieu en economische zelfstandigheid van het individu veel aandacht. De FNV zal zich minder snel bemoeien met on derwerpen buiten de sfeer van de arbeidsverhoudingen. Dat is de kern van het gisteren gepresenteerde voorontwerp voor een nieuwe FNV-Grondslag, die de Grondslag uit 1981 moet ver vangen. Een stuk dat volgens FNV-voorzitter Stekelenburg ge dateerd is en een uiting was van de vaak polariserende opstelling van de vakbeweging in die tijd, waarin het nu alom geaccepteer de verschijnsel van marktwer king werd afgewezen. Stekelenburg benadrukte dat de idealen van de FNV, zoals gelijk waardigheid en solidariteit, on veranderd blijven. Ook ontkende hij dat de FNV met het vaststel len van kerntaken een 'one-issue- beweging' zou worden. Zo zal bij de behartiging van de werknemersbelangen, waarbij service voorop staat, rekening worden gehouden met een duur zame economische ontwikkeling. Verder zal gestreefd worden naar een sociaal Europa en naar vreedzame, democratische en so ciaal rechtvaardige internationa le verhoudingen. Zo zal de FNV zich volgens Stekelenburg niet afzijdig houden als de mensen rechten van werknemers in enig buitenland met voeten worden getreden, maar zal de FNV min der snel oordelen over een kwes tie als die van de Koerden in Irak. Welke maatschappelijke ontwik kelingen van belang zijn voor de positie van werknemers, moet volgens Stekelenburg steeds op nieuw bekeken worden. In dat verband hekelde hij de politiek en de werkgevers, bij wie volgens hem de samenhang vaak zoek is. „Neem het milieu, waar de werk gevers zich vaak als geweldige bootafhouders laten gelden. En neem de internationale handels verhoudingen, waarin werkge vers en politici liever voorbij gaan aan kinderarbeid, sociale rechten, mensenrechten en mi lieubelangen," sprak Stekelen burg gisteren tijdens het twintig jarige jubileumfeest van de FNV in Amsterdam. Niet alle FNV-bonden hebben de tekst met gejuich ontvangen. Vooral" de Voedingsbond en de ambtenarenbond AbvaKabo vin den dat de verzakelijking wel erg ver gaat. Tijdens het jubileumfeest werd ook de laatste stand van zaken doorgenomen rond de fusie die er binnen de FNV aan lijkt te ko men. De bestuurders van de In dustrie-, Voedings-, Vervoers- en Dienstenbond gaan binnenkort met het voorstel om te fuseren naar hun afzonderlijke achter bannen. Binnen de top bestaat er eensgezindheid over een fusie, waardoor een nieuwe bond van tegen de 500.000 leden ontstaat. Volgens voorzitter Van de Weg van de Industriebond FNV is de Bouw- en Houtbond buiten de boot gevallen, omdat het fusie proces dan te lang zou gaan du ren. Ook zou er in dat geval een wel erg grote bond binnen de FNV ontstaan. „Wij hadden ook het gevoel dat de keuze van de Bouwbond was ingegeven door eerdere, maar mislukte fusiepo gingen. Nu zijn we met fusiepart ners die volledig in elkaar gelo ven, maar in de toekomst zijn nog alle mogelijkheden open." Volgens voorzitter Waleson van de Vervoersbond zal de belan genbehartiging verbeteren door het ontstaan van een sterke bond. „Doordat je groter wordt, heb je op centraal niveau minder men sen nodig. Je kunt dan meer men sen inzetten. Daar word je zicht baarder. Dat komt de ledenaan- was ten goede." Den Haag (anp) - De twee Haagse verplegers die worden ver dacht van moord op een 95-jarige miljonaire, hebben mogelijk nog twee moorden op hun geweten. De Haagse rechtbank be gint volgende week vrijdag met het proces tegen de twee, de 37- jarige J.H. en de 40-jarige A. du M. Justitie verdenkt hen ervan de rijke weduwe A. Sloos-Fischer voedsel en drank te hebben ont- Amsterdam (anp) - De politie in Amsterdam heeft gistermiddag een 81-jarige bewoner uit de Ri vierenbuurt geholpen uit bad te stappen waarin de man al drie uagen zat. De man was zondag middag in bad gestapt, maar kon af niet meer op eigen kracht uit komen. Omwonenden hoorden let hulpgeroep niet, terwijl de man ook niet bij de telefoon kon. Al die tijd moest hij het zonder voedsel stellen. De buren alar meerden gisteren de politie toen Ze merkten dat de man de post voor de deur niet meer weghaal de. De agenten forceerden de eur en vonden de bejaarde in goede gezondheid in de badkuip. FOTO WIEBE KIESTRA Hotel Helmhorst aan de Kofiigin Astrid-boulevard in Noordwijk. Door Rinze Brandsma aanfluiting. Er staat aan de boulev Door Rinze Brandsma Noordwijk - „Ook mijn collega-horeca ondernemers vinden het onbegrijpelijk van meneer Heineken. Die man is toch groot geworden dankzij de Nederlandse horeca, omdat daar zoveel van zijn bier afgenomen wordt? Hoe kan dan juist hij een horeca-ondernemer zö dwarszitten? Hij berooft mij van mijn broodwinning en het kost mij vreselijk veel geld." De Noordwijkse ondernemer L. van Wijk begrijpt zijn plaatsgenoot en bijna-buur- man, biermagnaat Freddy Heineken, niet. Heineken verzet zich, met een paar andere kapitaalkrachtige buren, al jaren tegen de bouwplannen voor het hotel Helmhorst van Van Wijk aan de Koningin Astrid-boule vard, waar zij op uitkijken. De eigenaar, een geboren en getogen Noord- wijker, wil het karakteristieke, maar ver vallen Helmhorst verbouwen tot modern hotel met appartementen. Vandaag dient de slepende beroepsprocedure bij de Raad van State in Den Haag. Gescheurd, bespoten met graffiti, de dakgo ten verveloos en scheefgezakt, planken voor de kapotte ramen, het dak provisorisch ge dicht, staat hotel Helmhorst als laatste pand aan de zeereep, waar het natuurgebied Coe- pelduynen Noordwijk scheidt van Katwijk. De Vierde Man Het pand ernaast, met net zo'n mooi punt dak, is fraai opgeknapt. Daarnaast staat een kapitale ultramoderne design-villa in de strakke vormen van een blokkendoos.' Er achter golft op de duinen een riante villa wijk met omheinde percelen. Verderop langs de boulevard rijzen lelijke, rechthoe kige hotels en appartementen op. Daartus sen resten nog een aantal originele villa's - met puntdaken. Om de bijzondere sfeer werd in een ervan de speelfilm De Vierde Man naar het boek van Reve opgenomen. „Een lange lijdensweg, een droeve geschie denis," zegt Van Wijk. „Intussen staat mijn hotel leeg en raakt in verval. Het is nu een aanfluiting. Er staat aan de boulevard voor een godsvermogen renteloos. Om de haver klap wordt er ingebroken en zijn er brand stichtingen. Ik wil er graag mee aan de slag, het verbouwingsplan is allang goedgekeurd door de gemeente en de provincie. Collega- horeca-ondernemers vinden het jammer dat het maar steeds niet doorgaat, als onderdeel van het 'upgraden' van de boulevard." Het zit hem ook dwars dat de machtige, steenrijke Heineken-topman nauwelijks re den tot ergernis kan hebben. De woning op het riante landgoed in het golvende duinge bied achter de boulevard staat zeker 400 meter van zijn hotel vandaan. „En meneer Heineken woont hier maar een dag of dertig per jaar. Meestal zit hij in een van zijn vil la's in Zwitserland en Frankrijk, of op zijn jacht." Blokkendoos „Een blokkendoos, daar ziet het plan naar uit," luidt de belangrijkste kritiek van Hei neken en de andere buren. Mevrouw C. Schinck kijkt vanuit haar villa aan de Boer- haveweg tegen de foeilelijke, dichtgetim merde en verkrotte achterkant van hotel Helmhorst aan. Een verpest uitzicht, jaze ker, maar toch is haar man een van de drie buurtgenoten die zich, in de slipstream van Heineken, via een serie juridische procedu res met hand en tand verzetten tegen de bouwplannen. „Omdat het hotel, aan het ui terste zuideind van de Noordwijkse boule vard, een mooie karakteristieke vorm heeft. Hier in Noordwijk springt de gemeente wel erg gemakkelijk om met de voorschriften en met bestemmingsplannen. Het hele gezicht van Noordwijk gaat verloren, het ene na het andere karakteristieke pand aan de boule vards wordt veranderd in een lelijke blok kendoos-flat. Wij willen als Noordwijkers het oude karakter bewaren." „Het wordt heel fraai," belooft van zijn kant Van Wijk. Schoonheidscommissie en pro vincie keurden het ontwerp goed. Het wordt met vier bouwlagen niet veel hoger dan het huidige pand. Het zijn ook maar een paar buren, die tegen zijn, zegt hij. 'De directe buurman aan de boulevard heeft zich er niet tegen verzet'. Heineken zelf is niet thuis. Zijn Amsterdamse advocaat mr. J. van der Kolk wil liever niet te -veel vooruitlopen op zijn pléidooi voor de Raad van State. Het verzet komt mede namens de Stichting Noordwijkse Zuidduöfefiydie al dertig jaar vecht tegen aantasting van alles wat ihooi is aan de badplaats. Heinekens advocaat wijst op het vonnis van de Haagse rechtbank, die Heineken en de andere buren in het gelijk stelde: het plan verdient geen navolging. „Het is een grootschalig bouwplan dat voor hun neus verrijst en tussen hun woningen en de zee komt te staan. Zoiets hoort daar niet, pal naast een beschermd duingebied." De advocaat wil niet ingaan op het verweer dat Heineken weinig recht van spreken heeft, omdat hij er te ver vandaan woont en toch bijna nooit in Noordwijk vertoeft. „Dan had de gemeente meneer Heineken maar niet "ontvankelijk moeten verklaren. Dat is niet gebeurd." De gemeente Noordwijk zit in haar maag met de affaire. J. Kroon van de afdeling bouwen en wonen legt uit dat in de jaren lang slepende procedure de belangen van Van Wijk èn de gemeente dreigen onder te sneeuwen. Het bouwplan maakte deel uit van een deal tussen de gemeente en Van Wijk. Avondtoerisme Deze bezat de bar-dancing Buil 7 aan de Wilhelminaboulevard. Om de overlast van het 'avondtoerisme' met alle herrie terug te dringen ging de dancing dicht en maakte plaats voor nieuwbouw met appartementen en en restaurant. Van Wijk zou verder het oude familie-bezit, hotel Helmhorst, sinds 1981 een probleempand, mogen slopen en vernieuwen. Moderner en vierkanter, maar met bijna elf meter even hoog als het oude hotel. Kroon, spijtig: „Het past best in het beeld van de boulevard. Uit nostalgie zou het mooi zijn het hotel in oude stijl op te knap pen. Maar als gemeente kun je dat niet af dwingen." (ADVERTENTIES) houden en haar te veel medicij nen te hebben toegediend. Iets dergelijks zouden ze met nog eens twee bejaarden hebben gedaan in februari '95 en in mei van het jaar daarvoor. Ook deze twee zouden gestorven zijn na een overdosis aan medicijnen. Daarnaast beschuldigt justitie hen ervan bejaarde dames van geld en/of goederen te hebben be roofd. Eén van de gedupeerden zou de bejaarde schoonzus van prins Bernhard, Simone zur Lip- pe-Biesterfeld, zijn. Zij is de we duwe van de in 1988 overleden broer van prins Bernhard, prins Aschwin. De Haagse politie onderzoekt in tensief naar liefst twintig sterfge vallen naar aanleiding van de ar restatie van de innig samenwer kende verplegers. Elk van die sterfgevallen betreft gefortuneer de oude dames. Onder hen bij voorbeeld ook Catharina Roëll, jarenlang de particulier secreta resse van koningin Juliana. Roëll overleed in december vorig jaar op 84-jarige leeftijd. TV serie naar beroemde boek van Jane Austen Actuele programma-informatie dagelijks op Sport7 Text. ER IS MEER TE BELEVEN MET SPORT7 Dat heeft het bestuur van de rk- vredesbeweging gisteren bekend gemaakt. Volgens het bestuur treedt Ter Laak 'om redenen van persoonlij ke aard' af. Hij wil met zijn be sluit bijdragen aan de oplossing van een arbeidsconflict, aldus het bestuur. Het aartsbisdom Utrecht wilde bevestigen noch ontkennen dat kardinaal Simonis Ter Laak bij het Vaticaan heeft voorgedragen voor ontslag uit het priesterambt. Als omroeppastor heeft Ter Laak een verhouding gehad met een cliënt. In afwach ting van een beslissing van het Vaticaan heeft Simonis hem ge schorst voor het uitoefenen van zijn priesterlijke functies. Ter Laak zelf is niet voor commen taar bereikbaar. Het aartsbisdom onthoudt zich van commentaar omdat het in principe geen mede- De tand des tijds. Eerst wordt het gebed uit de troonre de geschrapt, maar later komt het weer terug. Vervol gens wordt het gebit uit de miljoenennota geschrapt, maar ook dat dreigt nu weer terug te komen. Kiezen is slecht voor tanden, zo is gebleken, want veel mensen besteden het geld voor de vrijwillige tandartsver zekering liever aan iets anders, als ze dat geld al hebben. Als er dan ineens geld nodig is voor een kunstgebit, dan is er dat niet en daarom wil de Kamer dat het kunstge bit weer opgenomen wordt in het ziekenfondspakket. Men liet zowaar gisteren aan de verantwoordelijk mi nister de tanden zien. Regeren is misschien vooruitzien, maar volk vertegen woordigen is dat kennelijk niet, want eerder oordeelde een Kamermeerderheid dat het kunstgebit wel uit het pakket kon. Ik kan me in ieder geval weinig politici her inneren die zich met hand én tand tegen die maatregel verzet hebben. Het kan natuurlijk ook zijn dat de terugkeer van het kunstgebit de eerste verdienste is van het geheime overleg tussen CDA en PvdA over de sociale zeker heid. Rottenberg is daar de initiator van geweest. Misschien heeft die naam in het onderbewustzijn van de gespreks deelnemers voor een associatie met tanden gezorgd. MERIJN Den Haag (anp) - De Staat der Nederlanden is 'ernstig in ge breke gebleven' in zijn pogingen de executie van de Nederlan der Johannes van Damme in Singapore te voorkomen. Dat zegt advocaat mr. G. Spong in het jongste nummer van het weekblad Vrij Nederland. De raadsman kan zich niet aan de indruk onttrekken dat koningin Beatrix misschien welbewust lang heeft gewacht met het in dien van een gratieverzoek. Van Damme werd op 23 september 1994 opgehangen, nadat hij schuldig was bevonden aan de smokkel van heroïne. De reconstructie van Vrij Neder land probeert een reeks vragen te beantwoorden. Bijvoorbeeld: waarom kreeg de raadsman van Van Damme geen Engelse verta ling van een rapport van de CRI? En waarom is de koningin pas op het laatste moment gevraagd haar gewicht in de schaal te leg gen? Volgens CDA'er J. Jansen van Raay, honorair consul van Singapore, had het CRI-rapport het leven van Van Damme kun nen redden. Volgens G. van Bla- del, destijds sociaal raadsman van Van Damme, wilde de konin gin helemaal geen gratieverzoek indienen. Zij zou het onder druk van de Nederlandse regering toch hebben gedaan. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wilde gisteren niet reageren. Utrecht (anp) - Jan ter Laak (57) treedt met onmiddellijke in gang af als algemeen secretaris van Pax Christi Nederland. delingen doet over persoonlijke zaken. De voorzitter van Pax Christi, bisschop Van Luyn van Rotterdam, verwijst via zijn se cretaresse naar adjunct-secreta ris Jan Gruyters van Pax Christi, die van het bestuur opdracht heeft gekregen niets te zeggen. Vorig jaar heeft KRO-Kruispunt gemeld dat een priester van het aartsbisdom Utrecht een man seksueel had misbruikt. De naam van Ter Laak viel daarbij niet. Op de vraag of het slachtoffer 50.000 gulden schadeloosstelling had gekregen, zoals de man be weerde, zei vicaris-generaal P. Rentinck in die tv-uitzending dat het aartsbisdom zoveel geld niet had. Het KRO-Omroeppastoraat, zelf betrokken bij de nazorg van slachtoffers van seksuele misdrij ven, wilde geen commentaar leveren. Den Haag (anp) - De kou tussen minister Dijkstal van Binnen landse Zaken en de politiebonden over de benoemingsprocedu res voor korpschefs is voorlopig uit de lucht. Dat bleek gisteren na afloop van het anderhalf uur durend overleg tussen de politieminister en de voorzitters van de politiebonden in Den Haag. Afgesproken is dat partijen el kaar op 18 september opnieuw ontmoeten om verder overleg te voeren over de in de toekomst te volgen procedures bij benoemin gen. Directe aanleiding van het overleg was de commotie die ont stond bij de benoeming van gene- raal-majoor Brinkman tot korps chef van Rotterdam-Rijnmond. De bonden toonden zich na af loop tevreden over de manier waarop Dijkstal het overleg is in gegaan. Volgens P. Kruizinga van de Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) 'is de storm een beet je gaan liggen', al kreeg hij al op voorhand van Dijkstal te horen dat een door hem gewenste open sollicitatieprocedure niet haal baar is. Volgens H. van Duin van de Ne derlandse Politiebond (NPB) zet ten de bonden nu in op een zware adviesronde voor de medezeg genschapsorganen. „De adviesli chamen moeten vantevoren met de kandidaat-korpschef kunnen spreken. En als zij ervan over tuigd zijn dat het met deze per soon mis gaat, zullen de politie ministers daar ernstig rekening mee moeten houden. Dijkstal zei in zijn toelichting dat hij de bonden nog eens duidelijk had gemaakt dat hij als minister een eigen verantwoordelijkheid en bevoegdheid heeft om af te wijken van een aan hem gepre senteerde kandidaat. De bonden hebben daar in feite niets mee te maken, wel de inspraakorganen. Dijkstal. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP De bewindsman zei dan ook 'geen excuses te hebben aangeboden en geen beterschap te hebben be loofd' over de affaire-Brinkman. De bonden waren bijzonder nij dig dat bij de benoeming van de Rotterdamse korpschef Dijkstal van te voren gemaakte afspraken niet nakwam. Kruizinga. merkte echter op dat de minister welis waar niet zelf zijn excuses aan bood, maar dat zijn directeur-ge neraal wel degelijk heeft toegege ven dat er 'een foutje was ge maakt'. Dijkstal zei in het algemeen te hechten aan inspraak en kondig de aan dat alle korpsen eind mei volgend jaar over een onderne mingsraad moeten beschikken. Alleen bij het korps Rotter dam/Rijnmond bestaat nu al zo'n inspraakorgaan. Wageningen (anp) - De overlast van wespen houdt dit jaar langer aan dan normaal. Dat zegt insektendeskundige J. Calis van de Landbouw universiteit in Wageningen. Directe oorzaak is de lange winter van dit jaar. „Normaal zie je dat de koninginnen begin april actief worden," vertelt Calis. „Dit jaar gebeurde dat vanwege de lang aanhoudende kou pas eind april, begin mei. Door die maand vertraging houdt de overlast van de wespen nu langer aan. Het zal tot de eerste nachtvorst duren voordat alle wespen zijn verdwenen." Hij neemt het woord wespenplaag bewust niet in de mond, omdat die term volgens hem niet helemaal juist is. „Elke zomer zijn er eind au gustus, begin september enorm veel wespen die voor overlast zorgen. Dat is een vast patroon. Het zijn er dit jaar niet meer of minder dan andere jaren," constateert de insektendeskundige.

de Stem | 1996 | | pagina 3