Leegstand Terneuzen verdubbeld Mesto onmoj zonde Axelse school viert zilveren jubileum Mikro Electro Terneuzen verhuist naar nieuwbouw Kennedylaan Woonwagenbewoners verlaten Blikweide 'Rioolheffing van 75 gulden is voldoende' POLITIE RAPPORT InformatiecentruiJ Schelde verdwijnt Abramoff: Zeeuwse ambulances vaker en beter paraa| 'Afvalstoffenheffing! kan nog stuk lager' I Muziekfestiv Pater Moei Sterrefeest 'Onrustbarende ontwikkeling' COC viert gouden jubileum Commissie financiën Sluis-Aardenburg: Nieuw lokaal Gaspar van der Heydenschool in gebruik Auto gestolen Harddrugs Binnenstadverbod Provincie stopt subsidie PESTEM Kunst wil af vai CDA in Sluis-Aardenburg: Skate-party in Kalashnikov Muziekfestival in Oostburg DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1996 Van onze verslaggever Terneuzen - Electro'nicazaak Mikro Electro begint zo snel mogelijk met de bouw van een nieuw filiaal naast bouw markt Gamma aan de Kenne dylaan in Terneuzen. Direc teur Hoogstraten maakte gisteren bek end dat de knoop is doorgeha.'kt. Naast de vestiging van Mikro Electro v/rordt ook tegelijkertijd begonnen met de bouw van een filiaal van meubelzaak Leen Bakker. Beide zaken komen naast elkaar te staan. Hiermee wordt steeds verder invulling gegeven aan het voor malige terrein van De Hoop dat begon met de komst van de Gamma. Mikro Electro verlaat met de verplaatsing naar de Ken nedylaan het huidige pand aan de Schependijk. De electronicazaak was daar vanaf 1983 gevestigd. „Het hui dige pand aan de Schependijk is niet meer van deze tijd," aldus Hoogstraten. „Daarnaast bete kent de plaats aan de Kennedy laan een prima locatie voor ons. Behoorlijk wat grotere zaken dicht bij elkaar. Dat is alleen maar een voordeel." Het nieuwe filiaal van Mikro Electro bestaat uit twee verdie pingen met een totale opper vlakte van zestienhonderd vier kante meter. Met de bouw is een investering van zo'n 1,5 miljoen gulden gemoeid. Het filiaal van Leen Bakker beslaat een opper vlakte van 2.500 vierkante meter. Wat er na de verhuizing met het leegstaande pand gaat gebeuren, is nog onbekend. De gemeente Terneuzen is bezig met de aan koop van het pand als mogelijke locatie voor een permanente dag en nachtopvang van drugsver slaafden. Burgemeester R. Barbé benadrukte vorige week dat het nog lang niet zeker is dat de opvang ook in dat pand wordt gevestigd. Het is volgens' hem slechts één van de mogelijkhe den. Naast de Gamma, Mikro Electro en Leen Bakker vestigen zich mogelijk ook - warenhuisketen Kwantum en meubelverkoper Piet Klerkx op het voormalige terrein van De Hoop. Beide zaken lieten onlangs weten belangstel ling te hebben voor vestiging in de Scheldestad. Het voormalige terrein van De Hoop is een locatie die hoog scoort op het verlang lijstje van genoemde onderne mingen. Naast de bouw van een nieuw filiaal aan de Kennedylaan begint Mikro Electro dan ook gelijk met de verbouwing van het voormalige sportcomplex De Veerhoek in Oostburg. In De Veerhoek komt namelijk ook een vestiging van Mikro Electro. Om de voormalige sporthal geschikt te maken wordt er onder andere een geheel nieuw voorstuk gebouwd. Van onze verslaggever Terneuzen - De leegstand in de gemeente Terneuzen is in een jaar tijd meer dan verdub beld. Op 1 januari '95 bedroeg de leegstand nog 251 wonin gen, op 1 januari dit jaar wer den 546 leegstaande huizen geteld. B en W van de Schel destad noemen deze ontwik keling 'onrustbarend'. Deze constatering wordt gedaan in de basisinformatie woning bouw en woningverbetering 1997-2000. De maximale leeg stand in een gemeente mag vol gens provinciale normen 2,5 pro cent van de totale woningvoor raad bedragen. Terneuzen zit daar met een percentage van 3,63 procent ver boven. De leegstand is het hoogst in de Terneuzense binnenstad (8,5 pro cent), gevolgd door de wijken Noordpolder, Zuidpolder, Serlip- penspolder en de dorpen Bier vliet, Hoek en Sluiskil. De leegstand in de binnenstad vloeit voort uit de specifieke pro blemen aldaar. De gemeente heeft d.aarom met de woning bouwvereniging afgesproken te streven naar een structurele opzet van beleids- en beheers maatregelen ten aanzien van de huisvestingssituatie in de bin nenstad. Onderzoek In de gemeente Terneuzen als geheel neemt de leegstand bij de duurdere eensgezinswoningen toe. Om alle ontwikkelingen in de woningmarkt in kaart te brengen is momenteel een regionaal woningmarktonderzoek aan de gang. Het college stelt voor de wijken en dorpen bij dit onder zoek te betrekken. Het college vindt het verder opmerkelijk dat van de ruim twintigduizend werknemers bij bedrijven en instellingen in Ter neuzen er slechts 12.500 wonen in de gemeente. Ruim 6.500 komen van elders uit Zeeuws-Vlaande- ren terwijl er duizend van buiten de regio komen. B en W van Ter neuzen noemen deze cijfers opmerkelijk. Uit het verslag blijkt verder dat het aantal inwoners opnieuw is gedaald. Van 35.088 op 1 januari tot 34.938 per 1 augustus. De afname doet zich procentueel gezien het sterkst voor in Sluis kil. Gebrek Het college schrijft de daling voor een deel toe aan het gebrek aan bouwgrond in Terneuzen. Daarnaast kon in verband met de bouwstop de afgelopen jaren in Sluiskil helemaal niet gebouwd worden. B en W hebben in ieder geval hoop voor de toekomst. De bouw stop in Sluiskil is opgeheven en het tekort aan bouwgrond is door dé ontwikkeling van de nieuwe stadswijk Nieuw-Othene in de toekomst achterhaald. Het col lege meent daarom dat Terneu zen voldoende potenties in huis heeft een kansrijke acquisitie op het gebied van wonen in de gemeente Terneuzen vorm te geven. Zowel de Pvda als de fractie WD/Gemeentebelangen vindt een rioolrecht van 75 gulden voorlopig voldoende. „Als ik alles doorreken en de verfijningsuitke- ring meetel dan kom ik zelfs aan een dekkingspercentage van 90 Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws- Vlaamse afdeling van het COC heeft voor zaterdag 28 september een zoge naamde 'RUP-avond' (Rechtstreeks Uit Porgy Bess) georganiseerd. Het feestje vindt plaats in het kader van het 50-jarig bestaan van het landelijk COC. Om 21.30 uur gaat de avond in het Terneuzense jazzcafé van start met een talkshow. Drie gasten zullen aan de tand gevoeld worden: Maya van Lemmen, Gart Zeebregts en Annelie Stahl-Hemelsoet. Tijdens de talkshow wordt tevens de 'homofoob-' en de 'homofilieprijs' uitgereikt, gevolgd door een ludieke presentatie van een con doomapparaat, dat in café De Uientuin zal worden opgehangen. Na afloop kan er gedanst worden, de band Tremble zorgt voor de muzi kale omlijsting. De entree bedraagt tien gulden, leden krijgen vijftig procent kor ting. Gisteren is een begin gemaakt met de verhuizing van de eerste bewoners van woonwagencentrum de Blikweide in Sluiskil naar het nieuwe centrum Zuidhof, ook in Sluiskil. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Sluiskil - Het is nog niet dui delijk waar de bewoners van woonwagencentrum de Blik weide in Sluiskil hun bedrijfsactiviteiten kunnen voortzetten. De bewoners zijn nog steeds in gesprek met de gemeente Terneuzen, zo laat voorlichter O. Vosveld weten. Gisteren is een begin gemaakt met de verhuizing van de eerste bewoners van de Blikweide naar de nieuwe centra. Tot en met maandag 16 september zullen elke dag een of twee gezinnen verhuizen naar het nieuwe cen trum Zuidhof, ook in Sluiskil. In oktober volgt de verhuizing van drie gezinnen naar de Oost hof in Zaamslag. „De rest van de bewoners blijft voorlopig nog staan tot het nieuwe Terneu zense centrum De Noordhof bij Othene klaar is. Maar die ver huizing is gepland voor halver wege volgend jaar." Heikel punt momenteel is de vraag of de woonwagenbewo ners hun huidige bedrijfsactivi teiten kunnen voortzetten. Het huidige centrum in Sluiskil is behalve als woonruimte nog in gebruik als sloopterrein. Dat behoort straks tot het verle den. De nieuw aan te leggen centra zijn uitsluitend bedoeld om op te wonen, niet om er te werken. Waar de bewoners hun sloopac- tiviteiten kunnen oppakken, is nu nog niet duidelijk. Er zijn op dit moment twee opties: een ter rein aan de Polenweg of in de buurt van de stortplaats in de Koegorspolder. „De gemeente heeft daarover vorige week een gesprek gehad met de bewoners. Waarschijnlijk volgt volgende week een nieuwe gesprek." De bewoners vrezen hoge huur- of koopprijzen van nieuwe bedrijfsterreinen. Vosveld be seft dat, maar zegt tegelijkertijd dat 'wij als gemeente er niet toe verplicht zijn voor zo'n dergelijk terrein te zorgen'. Het Regionaal Platform Woonwagenbewoners Zeeuws-Vlaanderen heeft onlangs laten weten niet voor voldongen feiten gesteld te wil len worden. „Zodanig, dat wij buiten de boot vallen middels huizenhoge huurprijzen in de Koegorspolder." Van onze correspondent Sluis - Een meerderheid van de commissie financiën en alge mene zaken in Sluis-Aardenburg stelde gisteravond voor om volgend jaar een rioolrecht van 75 gulden per aansluiting in rekening te brengen. Dat is 50 gulden lager dan het voorstel van het college van B en W. procent," aldus PvdA'er J. Boog aard. Volgens burgemeester C.van Liere zal men toch ook aan meerjarenplanning moeten doen. „Ik kan me best vinden in dit bedrag, maar als er straks over vijf jaar dan 300 gulden betaald moet worden dan zal dat ook niet gewenst zijn." Vooral naar aanleiding van deze laatste opmerking ging Boogaard even recht in zijn stoel zitten. „We moeten de mensen voorbe reiden. Dat blijft maar doorgaan. Er zijn beloftes gedaan tijdens de verkiezingen en fusie, namelijk het zou allemaal budgetneutraal verlopen. Nu krijgen we de ene kostenverhoging na de andere en daarom kunnen we hiervoor best eens een ander bedrag rekenen." Van Liere vond de hoogte van het genoemde bedrag geen probleem. „Van mij mag u zelfs 25 gulden noemen. U krijgt mij daar niet kwaad mee, als dat tenminste de bedoeling was. Uit ervaring weet ik dat een gemeentelijk riole ringsplan kapitalen kost. De mensen moet niet alleen de worst worden voorgehouden. Volgend jaar kunt u dan aan de hand van adequaat cijfermateriaal beoor delen of het bedrag gewijzigd moet worden. Zoals gezegd zal het gemeentelijk rioleringsplan eind dit jaar gereed zijn." Volgens J. Boogaard is aan de burgers van Sluis altijd verteld dat rioolbelasting altijd was ondergebracht in andere belas tingen. „Dat is door ambtelijke mensen aangedragen, maar blijkbaar mag je hier ook al niet meer over vroeger praten," aldus Boogaard, die evenals de overige fracties bleef vasthouden aan een riool recht van 75 gulden. De leerlingen hebben het nieuwe lokaal van de Gaspar van der Heydenschool in Axel al in gebruik genomen. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Axel - Met twee dagen feest voor alle kinderen, viert de Gaspar van der Heydenschool in Axel het 25-jarig bestaan. Ook het in gebruik nemen van het nieuwe lokaal is voor de school aanleiding eens flink uit te pakken met tal van fes tiviteiten. Het jubileumfeest begint voor de leerlingen vandaag met een bal lonnenwedstrijd. Verder is er een spelcircuit, een kleurwedstrijd, poppentheater en springkussen. Ook morgen hoeven de kinderen zich niet te buigen over somme tjes en taalkundige problemen. Voeg daarbij het gisteravond gehouden feest voor ouders en genodigden en de grote reünie van komende zaterdagmiddag voor oud-leerlingen en collega's, en het is duidelijk dat de school haar 25-jarig bestaan niet zom aar aan zich voorbij wil laten gaan. Noodgebouw De Gaspar van der Heydenschool begon in 1971 met zo'n zeventig leerlingen in een houten noodge- bouwtje aan de Prinses Marijke- straat. Vijf jaar later werd de huidige accommodatie in gebruik geno men. Die werd in 1988 uitgebreid met twee kleuterlokalen en een speellokaal. „Maar al gauw kampten we weer met ruimtegebrek," vertelt Ger ard Klapwijk, sinds 21 jaar direc teur van de school. „Daarom creëerden we een lokaaltje in de centrale hal, afgeschermd met wat wandjes. Aanvankelijk dach ten we dat het tijdelijk zou zijn. Maar door de toename van het aantal kleuters bleef het een per manente zaak." Een onhoudbare situatie. Dus moest er een lokaal bijkomen. Probleem daarbij was dat de Nederlandse scholen momenteel in een soort overgangsperiode verkeren. De landelijke overheid zal per 1 januari 1997 het beheer van de gebouwen overdragen aan de gemeenten. Bij het Rijk hoefde de school niet meer aan te kloppen, terwijl gemeenten nog geen echt beleid hebben bepaald. Actie Maar de Gaspar van der Heyden school vond de nood zo hoog, dat ze er zelf voor heeft gezorgd dat er een lokaal bij kwam. Een inza melingsactie onder de ouders, in april van dit jaar, leverde de school 25 mille op. Klapwijk: „Voor de rest, 125.000 gulden, hebben we een lening afgesloten. Met in ons achterhoofd de gedachte dat we op een gegeven moment de kosten terugkrijgen van de gemeente. Dat is ons ove rigens niet door de gemeente toe gezegd, dus ik weet, we lopen een bepaald risico. Toch heb ik er alle vertrouwen in." De bouw van het nieuwe lokaal begon in juni en kon aan het begin van het schooljaar al in gebruik worden genomen. De leerlingen van groep drie hebben er hun intrek in genomen. De school telt in totaal 270 leerlin gen. Biervliet - Een witte Citroen AX TGE met het kenteken YP- 86-VN is in de nacht van dins dag op woensdag gestolen in de Beukelstraat in Biervliet. De waarde van de wagen wordt geschat op 5500 gulden. Terneuzen - De politie heeft op de Noordstraat in Terneuzen een 37-jarige man uit Rilland aangehouden omdat hij hard drugs bij zich had. Bij zijn aan houding deed hij zich voor als een inwoner van Krabbendiil Hij gaf een valse naam 1 omdat hij vreesde te worjl teruggebracht naar een pJ tentiaire inrichting waar niet was teruggekeerd. Terneuzen - Een dertigjajJ man is gisterochtend in centrum van Terneuzen aai houden omdat hij het bim., stadverbod overtrad dat hjj] 1 september had gekregen. I man heeft de afgelopen maai] den al zes keer een d overtreding gepleegd. i Van onze verslaggever i Aardenburg Dt? aanleg v| rondweg rond Aardenburg vwisting van belastinggeld. Ei mers geen enkele noodzaall „ondweg aan te leggen. Dat is ning van Aardenburger S. AbJ die eigenhandig het verkeer i Kikkerstad heeft geteld. Het door mij gemeten aanbod val I tuigen °P de invals" en uitvalswef Aardenburg (gedurende de drukst] Van onze verslaggever Middelburg - Het dagelijks provinciebestuur stopt de subsij aan het Schelde Informatiecentrum (SIC) dat daardoor zal 1 dwijnen. De laatste kans voor het centrum is dat meer Scheie! gemeenten gaan bijdragen. Statenlid Wiersma (Delta AndeJ heeft Statenvragen over de kwestie gesteld. Het SIC kent één vaste arbeids plaats terwijl er daarnaast van tijd tot tijd ambtenaren gedeta cheerd worden van Rijkswaters taat en de provincie. De voor naamste taak van het SIC is voortgangrapportages te maken over de uitvoering van het Beleidsplan Westerschelde. Bij de start van het SIC, twee jaar geleden, is bepaald dat alle Scheldegemeenten zouden mee betalen, maar al snel bleek i. alleen Vlissingen en ReimeistJ in de beurs tastten, besloot de provincie voor proefperiode van twee jaail subsidiëren, om het SIC i meteen na de start over c laten gaan. Herhaaldelijk is in de tussenlt gepoogd de overige gemeeil alsnog over te halen, maar if mislukte. Van onze verslaggever Middelburg - De paraatheid van de Zeeuwse ambulances in de toekomst sterk verbeteren indien de Rijksoverheid d tenminste extra geld voor over heeft. Problemen met aanrijtijden die langer duren dan een kwartier, een probleem in heel Zeeland, behoren dan tot het verleden. Wel moeten de ambulances dan anders worden verspreid over de provincie. Met dat nieuws kwam een spe ciale projectgroep bij Gedepu teerde Staten. GS hadden die projectgroep ingesteld om de problemen rond de ambulances op te lossen. Binnen de bestaande ambulance diensten zijn ernstige menings verschillen ontstaan over de adviezen van de projectgroep. Directeur Murre van de Stichting Ambulancevervoer Walcheren heeft gisteren per brief aan GS afstand genomen van de advie zen. Hij vindt dat Walcheren te wei nig ziekenauto's overhoudt. de ambulancedienst uit Tholl overweegt uit de gemeensohil pelijke regeling te stappen f zich aan te sluiten bij West-Brj bant. De twee belangrijkste a lingen van de groep zijn datl organisatie van de ambulani dienst sterk moet worden verbl terd en dat het personeel vl meer paraat moet staan das f het geval is. Meer dan de 21 ambulances dj Zeeland nu heeft, hoeven er d niet bij te komen. Sterker nog.J een perfecte organisatie zou t met twee wagens minder af k nen. In oktober is pas duidelijk o extra geld beschikbaar koij zodat het plan kan worden uitgi voerd. Van onze correspondent Den Haag/Breskens - Loonbed dat het onmogelijk is zonder I koekte mest te verwijderen van] pen aan de Handelskade in Brë teren in een spoedprocedure v State opschorting van de dwar De gemeente Oostburg wil Kunst een dwangsom van 4000 gulden laten betalen voor iedere keer dat het lossen van een schip met mest teveel stinkt. De dwangsom kan oplopen tot maximaal 12.000 gul den. Het loonbedrijf laat per schip mest aanvoeren uit gebie den waar een overschot bestaat. Deze mest wordt door Kunst over de Zeeuwse akkers uitgereden. De gemeente Oostburg besloot tot de dwangsom omdat omwo nenden en bedrijven aan de Han delskade klagen over stank. Daarom wil de gemeente dat de mest niet meer in contact komt met de buitenlucht. De woordvoerder van Kunst, mr.J. van Groningen, zei dat het onvermijdelijk is dat bij het schoonmaken van de schepen mest te ruiken is. „Het schoon maken van het schip moet met open luiken gebeuren," zei Van Groningen. „Het is al te vaak voorgekomen dat mensen, die af daalden in een gierkelder, om het i leven zijn. gekomen" De gemeente MaLeohteriniets we ten van het schoonmaken van schepen met geopende luiken. Kunst moet van de gemeente een voorziening treffen om de luiken gesloten te houden. Als dat niet lukt, moet de dikke mestlaag el ders uit de schepen gehaald wor den. Rederij Vroon en horecabe drijf De Jachthaven klagen over ernstige stank. Medewerkers van Vroon, die op enkele meters van de mestschepen werken, zeggen braakneigingen te krijgen van de mestlucht. Volgens Kunst zelf Van onze correspondent Sluis - De afvalstoffenheffing, die het college van B en W voo 1997 heeft voorgesteld, kan volgens de CDA-fractie nog lag] Dat zei L. Kamphuis gisteravond tijdens de vergaderingvans commissie financien en algemene zaken in Sluis. Het college stelt in verband met de grote reserve voor 1997 al een verlaging voor naar 250 gulden voor een eenpersoonshuishouden en 325 gulden voor een meerper- soonshuishouden. Dat kan vol gens de CDA-fractie echter nog veel lager. „We zijn trouwens erg blij dat het college de afvalstoffenheffinf wil verlagen. Dat was ons voorstel al in 1995," aldus L. Kamphuis gis teravond. „Door het grote over schot over 1995, de grote reserve en de uitkering die we krijgen van het AVZV kan de heffing zelfs teruggebracht worden naar 230 gulden per eenpersoonshuis houden en 303 gulden voor een meerpersoonshuishouden. Er blijft dan nog een reserve over van 309.500 gulden en daarmee kunnen we de komende twee jaar qua tariefstelling zeker mee vooruit." De overige fracties WD/Gemeentebelangen, lijst Rammelaere en PvdA konden zich echter niet vinden in dit voorstel. „Wij kiezen voor de voorzichtige benadering, dan Terneuzen - In jongerencentrum Kalashnikov in Terneuzen staat voor vrijdag 6 en zaterdag 7 sep tember een skate-party op het programma. Er is een skate-course uitgezet in de Grote Zaal. Op zaterdag wordt het schaatsfestijn gecombineerd met live-optredens van onder meer de Roosendaalse formatie Butt-Plug. De toegang is op beide dagen gra tis. voer ik liever volgend jaar t nog eens een verlaging door] antwoordde J. Boogaard vani PvdA. Hij werd hierin gesteuffi door J. Dees(WD/Gemeentebt langen). Ook burgemeester C. van Lie.1 was geen voorstander van tl CDA-plannen. „Als college zjj we ook voor een voorzichtig benadering. Vooral doordat wei] verband met afvalverbranding nog voor hoge kosten zulle] komen te staan," besloot Liere. Van onze correspondente Oostburg - Het 21e Muzieïl festival brengt elf muziekgj zeischappen naar Oostbu" Het muziekfestijn vindt z< dag 8 september plaats tussen 14.00 en 17.00 uur. Na de rondgangen en optrede® is er om 18.00 uur nog een tapdjl op de Markt, waar ongeveer vijt| honderd muzikanten aan doen. De optredens zijn op het hoornplantsoen, het Ledelpl0! en in de Erasmusstraat. VoOT Jan Boone van de organisav- trekt dit spektakel elk jaar vel belangstellenden. „Het is een i van streetparades en dit j komen er fanfare- en tamboer] korpsen, een showband en eej slagwerkgroep. Variatie in ove] vloed dus." De organisatie is in handen va de Harmonie van Oostburg. vo« de taptoe, die spectaculair zijn, wordt de Markt autovrijj gemaakt. Oostburg - In Oostburg staat zé. West-Zeeuws Vlaamse muziekfes De elf regionale muziekgezelschappl kanten, geven van 14.00 tot 17.00 co| door de West-Zeeuws-Vlaamse cent] De centrale plaatsen van het evenen asmusstraat en Ledelplein. Slotspek se gezelschappen op de markt om la zal worden gedirigeerd door Wim I Die zal op de autovrije markt het tapl helmus deze jaarlijks terugkerende J organisatorische gedeelte tekent Ha] Van onze correspondente Clinge - De stichting Samenwe: het komende weekend voor de Clinge. Publiekstrekkers zijn vri; en zaterdagavond de band Pater Vele vrijwilligers staan weer pa raat-om de Sterrefeesten te laten slagen en de bezoekers te ont vangen op het terrein van De rterre aan de Sterredraaf. burgemeester A. Kessen van hulst en Sterre-directeur J. T^SJtraten openen zaterdag middag de feesten met muzikale medewerking van de Clingse atitare Weldoen door Vermaak, njdagavond zijn er optredens an Wendy van Wanten met het ansorkest The Sonny Boys. P zaterdag en zondag zijn er al- wiet activiteiten en demonstra- es, waaronderd de Vlaamse ermis. De kinderen kunnen eedoen aan allerlei spelen bij verschillende kraampjes. Op rt- gmiddag zijn er demon- van modelboten door terprice en hondenclub de Moebers. oorts zijn er exposities van mi- [j ]juren roestvrijstaal, fotogra af,,.' schapenwolproducten, quarellen, fossielen, foto's, pop- en houtdraaien. Ook de In d 6kierclub is weer present. e feesttent verzorgt circus

de Stem | 1996 | | pagina 16