VNK DE STEM 'Softdrugs verkopen in Molly's' Zwaar transport in Sas van Gent ;L. 69.95 ma Vakbond hekelt directie Elopak Watertoren aan Bolwerk Terneuzen wordt woontoren Nieuwe 'versneller' aanwinst voor Zeeuwse kankerbehandeling Reorganisatie Stichting Welzijn in Terneuzen ^eerderheid Hulster horeca ondernemers voorstander gecontroleerde verkoop Kringloop-pas voor Terneuzenaren DE NIEUWE NAJAARSCOLLECTIE 5eeuws-Vlaams itreekvervoer ieelt mee in )e Boer-gelden )ronken mannen ernielen iten woning f 1.600,- 'OORDEEL F 3.275, Om hoeveelheid afval te beperken C1 96 X sir NU BINNEN eslist u voor eerste 1000 20) 6911544. m m o d r havenstraat 15 - terneuzen - tel. 0115-619505 I Zeeland an onze verslaggever l„lst - Een ruime meerder- ieidvan de Hulster horeca- mdernemers wil dat er in een gecontroleerd 'erkooppunt Van softdrugs 70rdt aangewezen. Dat noet dan op een locatie die ,00r de Hulster binnenstad o weinig mogelijk overlast eroorzaakt. Naar de nening vdn de horeca- nensen voldoet Molly's lockschuur daar prima )e horeca schrijft dat in een brief aan de gemeente Hulst, naar aan leiding van de plannen van bur gemeester A. Kessen om Molly's Rockschuur te sluiten. De horeca-ondernemers vrezen dat daarmee de verkoop van soft drugs niet is uitgebannen, maar dat er een verplaatsing komt naar de binnenstad. „Dit laatste wil len wij voorkomen," aldus de brief, „Immers wij als Horeca Hulst steunen burgemeester Kes sen in zijn anti-drugsbeleid, maar wij zitten ook niet te wach ten op taferelen op straat zoals in Terneuzen. Daarom pleiten wij bij deze voor een gecontroleerd verkooppunt van softdrugs. De brief is ondertekend door 38 van de in totaal 55 benaderde horeca-ondernemers. Elf onder nemers zouden de brief wel mon deling steunen, maar hun hand tekening niet durven zetten. Twee kroegbazen waren op vakantie en vier uitbaters zeiden ronduit tegen zo'n verkooppunt te zijn. Horeca Hulst zegt verder dat de toename van illegale verkoop punten binnen Hulst zorgen baart. „Daarom zijn wij voor een goed gecontroleerd verkooppunt en sluiting van alle illegale ver kooppunten. Het softdrugsge- bruik van Hulst en omgeving is duidelijk toegenomen. Dus er is zeker wel een plaatselijke behoefte," aldus de brief. Met die uitspraak doorkruisen de horeca-ondernemers de argu menten die de gemeente altijd voor sluiting van koffieshops heeft aangevoerd. De meeste klanten zouden uit België en Frankrijk komen en er zou slechts een geringe lokale behoefte zijn. De horeca-brief heeft geleid tot een vertrouwelijk schrijven van W. Kayser namens de onderne mersvereniging Hulst Reynaert- stad. Volgens Kayser hebben de horeca-ondernemers de brief ondertekend op grond van 'onjuiste gegevens'. „Zij willen enkel bereiken, dat zij geen klan ten verliezen doordat er drugsge bruikers in hun zaak komen en dat die klanten afstoten. Logisch uitgangspunt, maar door hun handtekening geven ze de 'drugs- scene' wel wapens in handen om het strikte gemeentelijke beleid te laten ondergraven. Laat u niet verleiden tot het plaatsen van uw handtekening onder tendentieuze brieven," waarschuwt Kayser de Hulster ondernemer." De kwestie is voor Hulst Reyna- ertstad aanleiding om alle horeca-ondernemers uit te nodi gen voor een besloten discussie avond op 12 september. Burge meester Kessen treedt dan als spreker op. Uitbater G. Aarden van Molly's Rockschuur heeft geopperd nog wat andere 'neu trale' sprekers uit te nodigen, maar dat is door Hulst Reynaert- i onze verslaggever liddelburg - Er wordt de oraende vier jaar meer dan een ïiljoen gulden van de zogeheten Ie Boer-gelden gestopt in de ver- 'letermg van het streekvervoer in leeuws-Vlaanderen. Jthans, als alle projecten wor- en gehononeerd die Gedepu- eerde Staten deze week op een ooriopige voordracht hebben ezet. ds die doorgaan, gaat het nerendeel van het geld, zes ton, aarde verplaatsing van het bus- tation en de bouw van fietsvoor- aeningen in Hulst. 1,7 ton gaat an op, aan het aanleggen van altes in de Axelsestraat in Ter- euzen en 1,1 ton wordt gebruikt oor het maken van een door eek van de Rooseveltlaan naar e ZuidsingeFm Axel. Het ove- ige geld gaat fiaaf kléinéte pro- eten. De Boer-gelden zijn een lg van de commissie-De loer, die besloten heeft de .omende vier jaar 900 miljoen ulden extra uit te trekken voor ■tering van het openbaar ervoer. Het Zeeuwse streekver- oer krijgt 12 miljoen gulden uit 'ie pot. e waarde :aalt ts :el - De politie heeft dins- lagavond in Axel twee man- len aangehouden die onder ivloed van alcohol enkele iten hadden vernield van :n woning in de Generaal feijerstraat. kn 42-jarige man, die eerder die jag uit deze woning was gezet, iep een slagaderlijke bloeding op moest ter plaatse worden lehandeld door een arts en pbulancepersoneel. Naast deze ian werd een 40-jarige inwoner an-Axel aangehouden. Beiden f 4.875.- 'in ter ontnuchtering opgesloten het politiebureau in Temeu- ffl. Ze krijgen in elk geval een Mees-verbaal. De tweehonderd ton zware óude krq.an wordt op een ponton gehesen. w huidige voor een Punto. Vijzigingen jiber 1996. Van onze verslaggever Sas van Gent - De uit 1914 stammende beladingskraan van Zuid-Chemie in Sas van Gent is gisteren op spectacu laire wijze verwijderd. Deze 'Noordkraan' wordt vervan gen door een modern laadpor- taal. Die wordt deze ochtend op zijn plaats gehesen. De ongeveer tweehonderd ton wegende en dertien meter hoge oude kraan overspande de West kade. Hij is met een drijvende kraan in het kanaal op een pon ton gehesen en afgevoerd. Het nieuwe laadportaal weegt 150 ton, is dertien meter hoog en heeft een overspanning van ruim dertig meter. Hij zal gebruikt worden voor de buikbelading van schepen met gekorrelde meng- meststofferi. Tand des tijds De vervanging van de oude kraan was nodig omdat de 'tand des tijds zijn werk heeft gedaan', ver telt woordvoerder M. Moeys van Zuid-Chemie. „Een aantal jaren geleden heb ben we de kop van die kraan gehaald omdat die in slechte staat verkeerde. En dan kom je voor de vraag te staan of je groot onderhoud aan de kraan moet verrichten of dat je maar beter een nieuwe kunt aanschaffen. We Van onze verslaggever Terneuzen - Inwoners van de gemeente Terneuzen krijgen ®et ingang van januari 1997 een kringloop-pas voor het aanbieden van afval bij het tóngloopstation aan het nieuwe adres Industrieweg 4 Naast de invoering van aeze pas wordt het station verplaatst. hat is althans het voorstel van en W aan de gemeenteraad. college wil met de invoering van deze pas inwoners en «kijven uit andere gemeenten, momenteel afval naar het erneuzense station brengen, oveel mogelijk weren. Zonder P®s is het immers onmogelijk afval aan te bieden. Familielid jn de huidige opzet kunnen Mnjven en aanbieders van 'al uit andere gemeenten niet Men tegengehouden. „Aan- eders, die niet in Terneuzen onen, blijken stuk voor stuk een familielid te hebben in de gemeente Terneuzen, die ze op dat moment van dienst zijn," aldus het college. Inwoners van Terneuzen die afvalstoffenheffing en/of reini gingsheffing betalen krijgen een kringloop-pas. Een pas is een jaar geldig. De kringloop-pas bevat een persoonlijk nummer, waarmee de historie van een gebruiker kan worden vastge legd. Het gaat dan om het aan tal keren dat het kringloopsta tion wordt bezocht en de hoe veelheid aangeboden afval. Naast de invoering van de pas moet volgend jaar ook voor een aantal fracties worden betaald. De meeste afvalstoffen kunnen gratis worden aangeboden maar voor puin, grond en zand en bouw- en sloopafval moet boven de twee kubieke meter worden betaald. Composteer baar afval is tot vijf kubieke meter gratis. Het college beseft wel dat met de invoering van de kringloop pas het gevaar bestaat dat het aantal clandestiene vuilstorten toeneemt. De kosten voor het opruimen van deze storten wor den de burger indirect in reke ning gebracht. Gestegen aanbod B en W willen verder het kring loopstation verplaatsen van het remise-terrein naar een terrein aan de Industrieweg 3. In ver band met het sterk gestegen aanbod is het huidige terrein te klein. Het nieuwe terrein biedt mogelijkheden voor uitbreiding en het kringloopstation kan op deze locatie een eigen in- en uit gang krijgen. De toegang krijgt een slagboom. Op. deze manier kunnen de aanbieders beter in de hand worden gehouden en mogen ze het terrein pas verla ten als de beheerder de materia len heeft getoetst op juiste scheiding. Het krediet voor de verplaat sing van het kringloopstation bedraagt 115.000 gulden. Het voorstel komt donderdag 12 september aan de orde tijdens de vergadering van de raads commissies Vrov en Financiën. Van onze verslaggever Terneuzen - CNV Papier en Karton vindt dat de directie van verpakkingsfabriek Elo pak in Terneuzen nalatig is geweest door de uitzendbu reaus vooraf niet in te lichten over de ophanden zijnde reor ganisatie. De twee uitzendbureaus Vedior/ASB en Tence die uit zendkrachten aan Elopak leve ren, moesten vanochtend uit de krant vernemen dat Elopak fors wil snijden in het aantal uitzend krachten. Volgens CNV-vak groepsbestuurder A. van Damme spreekt hier minachting uit voor het uitzendwerk. „Uitzendkrach ten zijn ook werknemers. Als je zo'n klapt uitdeelt op de arbeids markt moet je de verantwoorde lijkheid nemen om alle partijen te informeren zodat ze ook kunnen meedenken over oplossingen. Hoe eerder je dat doet hoe meer tijd een uitzendbureau heeft om adequaat op de situatie in te spe len en uit te zien naar vervangend werk voor haar mensen." Volgens het CNV komen er zeker 75 arbeidsplaatsen te'vervallen. Een derde van de driehonderd perso neelsleden bij Elopak heeft vol gens Van Damme een los dienst verband. Directeur A. de Groot van Elopak vindt dat hij wel correct handelt. „Eerst zijn er gesprekken met bonden en de ondernemingsraad. Daarna, als je tot een vergelijk komt, informeren we de belang hebbende partijen. We doen dat niet andersom. En bovendien hebben we er niet voor gekozen om de zaak in de publiciteit te brengen. Dat is een verantwoor delijkheid van de bond." De ondernemingsraad van Elo pak is zeer ongelukkig met de vroegtijdige bekendmaking door het CNV. Het plan is maandag gepresenteerd en lag een dag later al op straat. De publicaties zorgen volgens OR-voorzitter G. Pille onnodig voor onrust en ver storen de onderhandelingen. En dat in een periode dat er, aldus Pille, 'in goed overleg' met al'le partijen wordt gesproken over de maatregelen die genomen moeten worden. „Dit soort onderhande lingen moeten in een bepaalde rust verlopen." Pille vindt-de .conclusie van de bond dat er 75 mensen uit moeten te voorbarig en zegt in dit sta dium niet te kunnen oordelen dat DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1996 stad afgewimpeld. De steeds maar terugkerende stelling dat er geen lokale behoefte aan softdrugs zou zijn, is inmiddels door Aarden met cij fermateriaal ontkracht. Hij heeft een lijst van 178 lokale consu menten van softdrugs, compleet met naam en adres. Daarnaast zijn er nog eens 172 gebruikers geregistreerd die anoniem willen blijven. Burgemeester A. Kessen zei gisteren niet warm of koud te worden van allerlei cijfertjes, enquêtes en handtekeningen. „Ons beleid blijft ongewijzigd." Én dat betekent dat in Hulst geen verkoop van softdrugs zal wor den toegestaan. Van onze verslaggever Terneuzen - De watertoren aan het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen wordt wellicht omgetoverd tot een woontoren. De watertoren is kortgeleden gekocht door een groep beleg gers. Deze groep heeft een architectenbureau uit Amster dam opdracht gegeven een ontwikkelingsplan te maken voor de woontoren. Dit plan wordt door architect Roodbeen toegelicht tijdens de vergadering van de raadscom missie Vrov op donderdag 12 september. Het is de bedoeling dat de watertoren het centrale mid delpunt wordt voor woning bouw tegen de toren aan. Of er ook woningen in de toren zelf worden gebouwd is nog niet bekend.' Het is de bedoeling dat de toren wel hoger en dikker zal worden. Aan de hand van het advies van de commissie' wordt het plan verder door de beleggers uitgewerkt. Dan wordt er ook een bestemmingsplanproce dure opgestart en volgt er een informatie-avond. Ondanks het feit dat het plan voor een woontoren geheel nieuw is zijn de omwonenden van de toren al geïnformeerd over de plannen. Van onze verslaggever Vlissingen - De jongste aankoop van het Zeeuws Radio-Thera peutisch Instituut, een peperduur bestralingsapparaat, is een aanwinst voor de kankerbehandelingen in Zeeland. „95 procent van de gevallen kun nen we nu in Zeeland behande len. We hebben een grotere capa citeit, meer mogelijkheden en continuïteit, wij zijn zeer tevre den," zegt Th. Dekkers, het hoofd van de algemene dienst van het Vlissingse instituut. De versneller, want zo wordt het apparaat genoemd, heeft exclu sief de inbouw tussen de 2,5 en de 3 miljoen gulden gekost. Voor de installatie is ook de oudste bun ker verbouwd, een lazareth dat stamt uit 1954. Het was die bun ker die de doorslag gaf dat het instituut naar Vlissingen kwam destijds en niet naar Goes. De versneller bestraalt populair gezegd kwaadaardige kankerge zwellen en vervangt het apparaat dat in 1979 werd aangeschaft. Nieuwkoop was nodig, niet alleen om het werk van het insti tuut onafhankelijker te maken van andere klinieken, maar zeker ook omdat het zorgwerk toe neemt. Vorig jaar werd een derde radio therapeut aangesteld, ook een belangrijke versterking, en het aantal verrichtingen nam toe op alle fronten. In 1993 werden er 674 nieuwe behandelingen gestart, maar twee jaar later waren dat er al 808. Vorig jaar ook, werden 2184 controles verricht. De buitenpolikliniek in het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis werd ook drukker bezocht vorig jaar. Momenteel ziet één van de radiotherapeut-oncologen de controlepatiënten uit Zeeuws- Vlaanderen tweemaal per maand in het ziekenhuis in Terneuzen. Dit bespaart de patiënten vele reisuren over de Westerschelde. Van de nieuwe patiënten vorig jaar, kwam 27 procent uit Zeeuws-Vlaanderen, 32- procent uit Walcheren en 20 procent uit de Bevelanden. De samenwerking met de Dr. Daniël den Hoed Kliniek, het Integraal Kankercentrum Rotter dam en de zieknhuizen in het ■werkgebied is vorig jaar nog beter geworden, meldt het jaar verslag. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE hebben voor dat laatste geko zen." Als de nieuwe kraan deze morgen op zijn plaats wordt gehesen, zal de openbare weg bij Zuid-Che mie, net als gisteren ongeveer een uur voor het verkeer zijn afgeslo ten. Moeys verwacht dat dat omstreeks 9.00 uur zal plaatsvin den. Van onze verslaggever Terneuzen - Het bestuur van de Stichting Welzijn Terneuzen is momenteel bezig met een reorganisatie in verband met de pro blemen uit het recente verleden. Zoals bekend was onder andere onduidelijk hoe de diverse gemeentelijke subsidiestro men verliepen en waar ze terecht kwamen. Ook verkeerde de stichting in financiële problemen. het die richting uit Volgens Van Damme is er al maanden onrust in het bedrijf. „Mensen zien toch zelf dat er minder omzet is, dat er machines stilstaan en dat ze soms niet weten wat ze moeten doen en stellen vragen. We waren dan ook niet echt verrast toen de directie ons op de hoogte bracht van de reorganisatie." De bonden, ook FNV Druk en Papier schuift aan, gaan maan dag 16 september de gesprekken in met de eis om een betere onderbouwing van het plan te krijgen. Elopak wil inkrimpen omdat dé verkopen van drank kartons teruglopen en afnemers in Rusland en Tsjechië niet aan hun betalingsverplichtingen vol doen. De Groot beweert dat Elo pak het verlies van markten had voorzien en om die reden uit- zendpersoneel binnenhaalde toen -Elopak vorig jaar besloot, juist als gevolg van een groeiend orderpakket, over te gaan tot een vijf-ploegendienst systeem. Nu het minder gaat wil Elopak weer terug naar een vier- of drie-ploe gendienst en zijn de uitzend krachten de eersten die eruit moeten. De bonden gaan niet akkoord met die uitleg. Het bestuur rapporteert eind dit jaar de gemeente over de resulta ten van deze reorganisatie. Tege lijk moet dan ook de financiële positie onder controle moeten zijn. Aangezien de eerste resultaten nog niet bekend zijn maken B en W een voorbehoud met betrek king tot het concept-raadsvoor stel over de subsidiëring van de Stichting Welzijn in 1997. „Mocht onverhoopt blijken dat de bedoelde rapportage voor het gemeentebestuur onvoldoende aanleiding geeft om het vertrou wen in de Stichting Welzijn uit te spreken, dan stellen we u voor het thans voorliggende voorstel te heroverwegen," maakt het col lege duidelijk aan de leden van de raadscommissie Welzijn. Het gaat om een. totale subsidie van ruim 645.000 gulden voor 1997. Het college maakt dus ech ter wel duidelijk dat dit bedrag alleen wordt uitgekeerd als de reorganisatie naar volle tevre denheid van het gemeentebestuur zal verlopen. Het geld is onder andere bedoeld voor inhoudelijke ondersteuning van vrijwilligers organisaties, de organisatie van de warme maaltijdvoorziening Tafeltje Dekje, ondersteuning aan bewoners bij het verbeteren van de woon- en leefomgeving en ouderenwerk. (ADVERTENTIE) SPORTS CASUAL WEAR St. Annastraat 27 Sluis Tel. 0117-463057

de Stem | 1996 | | pagina 13