Hard gevecht om de Superjumbo Beter Bed gaat naar Amsterdamse beurs Rosen Jacobson laat Fokker lopen voor Vlaamse VLM 53 Zorgen om kwaliteit Franse wijn Libertel: afrekening gesprekskosten mobiele telefoon per seconde Hiswa te Water opent zijn poorten >rk ABJ zoekt A6 ECONOMIE m/v ï/v litzendbureau Grote plannen Boeing en Airbus Van Leer ziet winst stijgen Bolkestein wil gulden nog niet inruilen voor de euro O DE VIJANDEN VAN VALS 52 ALARM ÖS Bel: 076-5143986 KOP MUNT Bananensmaak ECONOMIE KORT Hoger resultaat voor Cap Gemini Tebodin neemt Projekta over Cebeco-Handelsraad verdubbelt winst Nedschroef boekt 15 procent meer winst WTO-topman Ruggiero naar Den Haag Nieuwe recordopbrengst koopsompolissen BER 1996 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1996 meet iany Isfe Ich pbuck [chn. iouse Icorp hh 30/08 48 55'/: 58% 61% 40% 52% 69 25 31 10% 90% 80 22% 58 12% 29% 83% 26% 38% 82% 79% 72% 81% 33% 83% 49% 45% 43% 114% 22 27 35% 50% 65% 112% 32% 33 149% 44 87% 88% 43% 143% 112% 16% 22% 21% 03/09 49% 55 57% 61 41 52% 69% 26% 32% 10% 90% 79% 22% 59 12% 28% 84 26% 37 83% 79% 72% 83% 33% 84 49 45% 44% 115% 22% 27 35% 50 65% 115% 33% 33% 152 43% 89% 91% 44% 147% 113 16% 23% 21% idvieskoers forige koers Jotkoers gisteren laten bieden lex claim |ex dividend /laten dend vidend 4,50 4,00 i!oo 0,90 14,90 14,30 2,90 2,40 22,20 20,80 4,00 3,00 4,00 3,80 2,80 3,40 1,90 1,80 8,3 0 6,80 5,30 4,50 3,60 2,60 2,10 1,50 1,50 0,80 0,70 0,40 8,20 7,10 16,50 16,00 20,50 a 18,50 b 1,00 1,30 1,70 a 2,30 2,20 3,00 a 3,00 3,90 a 4,00 6,00 6,00 7,00 8,00 9,90 11,00 12,90 4,30 a 5,20 6,20 7,30 7,00 8,50 12,50 13,50 a 16,00 18,00 0,50 0,40 1,60 1,20 4,00 3,70 b 10,00 9,60 0,40 a 0,60 0,80 a 1,10 a 1,00 a 1,00 4,70 5,10 a 9,90 9,50 1,70 1,80 b 0,70 0,70 5,10 5,30 b 1,80 1,70 9,00 9,50 0,80 1,00 2,90 2,50 7,60 6,40 2,30 1,70 erkt in heel Nederland zoeken i Op beurzen en tentoonstel- het werk is vrij zwaar en het is 'erband met de onregelmatige en en ben je beschikbaar tot tel. (0165) 32 03 03, [zoeken wij een betonrepa- an uit het afspanen van ken van beschadigingen. Heeft zoekt u een full-time baan el contact met ons op. tel. (0165)32 03 03, 61. all-round timmerlieden voor div. projecten. Tel. 040-2447787. AW BOUWCONSULT zoekt per direkt all-round timmerlieden Voor div. projecten. Langdurig dienstverband. Wekelijkse betaling. Tel. 010-4189605 Amsterdam (anp) - Libertel gaat de gespreks kosten voor mobiele telefoongesprekken per seconde afrekenen. Vooral mensen die korte gesprekken voeren, zullen hier het meest van profiteren, verwacht de concurrent van PTT- Telecom. Telefoongesprekken worden tot nu toe in tijdseen heden afgerekend. Bij de mobiele gesprekken gebeurt dat naar boven afgerond tot een halve minuut en in de daluren zelfs tot hele minuten. Met de nieuwe manier van afrekenen wil nieuwkomer Libertel zijn marktaandeel verder vergroten. Ook PTT-Telecom bezint zich op de tariefstructuur. „Maar daar zijn ook andere mogelijkheden voor dan het per seconde afrekenen," zo reageert een woordvoerster. De voor - sommige klanten - lagere gesprekskosten moeten voor een deel de verhoging van de abonne mentskosten per 1 oktober goed maken. Dan vervalt namelijk de introductiekorting van 40 procent die Libertel verstrekte omdat het netwerk de eerste tijd nog geen landelijk bereik had. Dat is nu wel het geval, zo verzekert directeur J. de Wit. Mensen kun nen via Libertel zelfs met 44 landen bellen en in het grootste deel van Nederland geldt het bereik ook binnenshuis. In het eerste jaar van zijn bestaan heeft Libertel 140.000 abonnementen afgesloten. De Wit is ervan overtuigd dat dit er voor het einde van het jaar meer dan 200.000 zijn. „In een'jaar tijd is het totale aan tal mobiele telefoons in Nederland verdubbeld. Tegen het einde van het jaar beschikt zes procent van de Nederlanders over een mobiele telefoon." Hoeveel de consument wijzer wordt van de nieuwe berekeningswijze, kan De Wit niet zeggen. „Dat is afhankelijk van het belgedrag en het soort abonne ment." In de rekenvoorbeelden komt Libertel uit op kostenbesparingen van 1 tot 77 procent. Ervaringen in bijvoorbeeld Groot-Brittannië hebben geleerd dat deze manier van afrekenen het belgedrag en het gebruik van de telefoon stimuleert. In Nederland vinden momenteel drie miljoen mobiele telefoonge sprekken per week plaats. Door Willem Reijn Farnborough - Boeing en Airbus voeren een hard gevecht om de nieuwe Superjumbo's, die begin volgende eeuw het lucht ruim moeten kiezen. Boeing gaat de bestaande 747 vergroten, Airbus wil een compleet nieuw vliegtuig ontwerpen. Op de luchtvaartshow in het Engelse Farnborough is de strijd tussen de twee grootste vliegtuig fabrikanten ter wereld echt begonnen. De luchtvaartindus trie herstelt zich van de depressie van de beginjaren negentig en bestelt weer nieuwe toestellen. Boeing maakte voor 6,6 miljard dollar aan orders bekend en Air bus voor 4 miljard dollar. En dus durven de fabrikanten weer grootse plannen voor de toekomst te presenteren. Boeing introduceerde officieel de nieuwe 747-500 en 747-600. Deze vliegtuigen zijn respectievelijk zes en vijftien meter langer dan het huidige vlaggenschip van 70 meter. Daardoor kunnen er 462 (747-500) of 548 (747-600) passa giers mee, tegen 416 in de huidige 747. Het toestel kan nog verder worden vergroot tot 660 stoelen. Omdat de toestellen zijn afgeleid van het huidige type, kan de Superjumbo al in 2001 worden afgeleverd. Voorsprong Daarmee heeft Boeing een voor sprong op Airbus. Het Europese consortium bouwt nu toestellen tot 300 stoelen en moet dus een compleet nieuw toestel ontwer pen. Dat vliegtuig, met de code naam A3XX, zou pas in 2003 aan de klanten kunnen worden afge leverd. De A3XX kan in drie klassen 555 mensen meenemen en in een complete toeristen-inde ling zelfs 800 passagiers. Met een groei van vijf procent per jaar lijkt de luchtvaartindustrie behoefte te hebben aan steeds grotere vliegtuigen. Zeker omdat de fabrikanten twintig procent lagere kosten beloven. Er zijn niettemin heel wat beren op de weg. Allereerst zijn de ontwikkelings kosten van een nieuw vliegtuig heel hoog. Toen Boeing en Airbus nog samenwerkten aan het pro ject, kwamen zij uit op een bedrag van 12 tot 15 miljard dol lar. Airbus stelt nu 'maar' 8 mil jard dollar nodig te hebben. Wie de financiering moet verzorgen, is vooralsnog ongewis. Belastingbetaler Boeing-topman Ron Woodard weet dat wel: de Europese belas tingbetaler. „Het zou goed zijn als de Europese belastingbeta lers, hun regeringen, financiers en partners eens goed naar de markten en de investeringkosten zouden kijken," aldus Woodard. Airbus-topman Leahy wijst nadrukkelijk op de belangen van Boeing. De Amerikanen weten zich met de Jumbo een monopo- list bij vliegtuigen van 400 en meer stoelen. Boeing koestert zijn kip met de gouden eieren dan ook, want in de rest van de vlieg- tuigenmarkt is het al jaren een bloedbad. Boeing, dat zelf vijf miljard dollar uittrekt voor de nieuwe generatie, wil dan ook graag Airbus van deze markt afhouden. Oud model De voorsprong van twee jaar helpt Boeing, maar is niet alles- beslissend. Airbus-voorman Leahy onderstreept graag dat de Jumbo inmiddels een 34 jaar oud model is en dat de kopers van de Superjumbo in het jaar 2001 dus met de basistechniek van de jaren zestig van de vorige eeuw rond vliegen. „Als een compleet nieuw vlieg tuig voordelen biedt boven een ouder model, dan wachten wij gewoon twee jaar," zegt Peter Sutch, topman van de belang rijke maatschappij Cathay Paci fic uit HongKong. Cathay geldt voor Airbus en Boeing als een belangrijke klant voor het nieuwe vliegtuig. De luchtvaartmaatschappijen hebben toch al geen grote haast. Boeing had graag met harde orders het nieuwe programma willen lanceren, maar die zijn er onvoldoende. De luchthavens zitten bovendien niet te wachten op de Super- Jumbo of de A3XX. De toestellen zijn een stuk groter dan de hui dige generatie en aanpassing van de luchthavens vergt miljarde- ninvesteringen. Bovendien voor zien zij problemen met een fat soenlijke aan- en afvoer van pas sagiers. Lufthansa stapt daarom voorlopig uit het project: ze kan op te weinig luchthavens terecht. Rechtstreeks Bovendien prefereren reizigers om zonder tussenstop rechtst reeks naar de plaats van bestem ming te vliegen. Daarom vliegen er juist kleinere toestellen over de Atlantische Oceaan dan vroeger. Daar staat de aanhoudende groei tegenover. Of het gevecht tussen Europa en Amerika nu ook in de hoogste regionen mag worden uitgevoch ten, hangt af van de beoordeling van deze factoren. „Wij vinden dat onze vrienden uit Seattle niet het monopolie mogen houden," zegt Leahy van Airbus. „De luchtvaartmaatschappijen willen graag dat wij doorgaan. Dat geldt ook voor hen die niet bij ons bestellen. Want eindelijk kunnen zij dan eens onderhandelen over de orders." De Hiswa te Water in de haven van IJmuiden opende gisteren zijn poorten voor het publiek. Zo'n 330 zeil- en motorjachten, alle top pers van de Nederlandse en internationale jachtbouw, worden er gepresenteerd. Daarnaast kan het publiek een kijkje nemen bij zeil- en mastenmakers en aanbieders van motoren en navigatie-apparatuur. fora anp Van onze verslaggever Uden - Om verdere uitbrei ding in Nederland mogelijk te maken, gaat Beter Bed, de winkelketen op het gebied van slaapkamers, eind dit jaar of begin volgend jaar met de aandelen naar de Amster damse effectenbeurs. Boven dien denkt het Udense bedrijf aan uitbreiding naar het bui tenland en het aanboren van andere marktsegmenten. De beursgang, die begeleid wordt door ABN/Amro-Rothschild, werd gisteren bekendgemaakt door financieel-directeur A. van der Heijden. Hij noemt de beursnotering van 'groot belang' voor het Udense bedrijf. „Op deze manier kunnen we ons een goede toegang ver schaffen tot de kapitaalmarkt om de toekomstige expansie te kun nen financieren," aldus Van der Heijden. Beter Bed werd vijftien jaar gele den opgericht door de broers Mark en Pieter Diks, beiden nog steeds actief als directeuren van de onderneming. Beter Bed heeft nu 52 filialen in heel Nederland en zegt daarmee de grootste win kelketen op het gebied van slaap kamers te zijn. Het bedrijf wil ieder jaar vier tot zes nieuwe filialen openen. Beter Bed heeft nu 800 mensen in dienst. Het bedrijf haalde in 1995 een omzet van 118 miljoen en een winst van 8,7 miljoen gulden. Beter Bed heeft een eigen fabriek in Uden, één van de modernste en grootste meubelfabrieken in Nederland. In Uden wordt gewerkt aan de bouw van een nieuw distributiecentrum, dat eind dit jaar klaar moet zijn. Daarnaast heeft de keten nog twee fabrieken in Polen, waar massief grenenhouten meubelen worden gemaakt. Beter Bed maakt verreweg het grootste gedeelte van de afzet zelf. De rest wordt gekocht bij meubelfabrie ken in heel Europa. Behalve de uitbreiding van het aantal filialen wil Beter Bed in de nabije toekomst ook trachten het duurdere segment van de markt aan te boren. Het Udense bedrijf begeeft zich nu vrijwel alleen op het middensegment van de markt. Om die uitbreiding te realiseren, worden overnemingen zeker niet uitgesloten. Ook overweegt Beter Bed om een uitstapje naar het buitenland te maken. In dat verband wordt voornamelijk naar Duitsland gekeken. Van der Heijden: „Maar dat gebeurt weloverwogen. Abso luut niet zonder een gedegen marktonderzoek. Introducties op de Amsterdamse beurs zijn de laatste jaren een weinig voorkomend verschijnsel. Het laatste grote Nederlandse concern dat zijn aandelen op deze manier naar het publiek bracht, was verpakkingsconcern Van Leer, in mei van dit jaar. Brussel (anp) - Niet Fokker, maar de Vlaamse Luchttransport maatschappij (VLM) is in handen gekomen van de Nederlandse zakenman J. Rosen Jacobson. Hij is grootaandeelhouder geworden bij de kleine onderneming, die vliegt tussen Antwer pen, Londen, Rotterdam en Mönchengladbach. Basen Jacobson, afkomstig uit de dingspoging van Fokker, nam hij Zeist gevestigde investerings maatschappij Wolters Schaberg, was enkele maanden geleden in ae markt voor de overname van Fokker. De entrepreneur wilde ae vliegtuigbouw in Nederland opstarten, maar het plan mis lukte door gebrek aan geld. De zakenman heeft overigens nog steeds belangstelling voor Fok- jjer, aldus een woordvoerder, hit keer heeft Rosen Jacobson z'jn pijlen gericht op de Ant werpse VLM. De eigenaar en oprichter, F. van Gaever, heeft «ij uitgekocht. Van Gaever leerde Bosen Jacobson kennen door de 'okker-perikelen. Toen Van Laever hoorde dat Rosen Jacob- son betrokken was bij een red- contact met de zakenman op. Van Gaever was eveneens geïnteres seerd in een doorstart van Fok ker, want VLM vliegt met vijf Fokker 50's. De Vlaamse maat schappij was bovendien ook geïnteresseerd in de Fokker 60. De kleine maatschappij draaide tot vorig jaar met verlies, maar Rosen Jacobson verwacht dat VLM in het laatste kwartaal van 1996 winst zal maken. Wel blijft het hele jaarresultaat voor de drie jaar oude vliegfirma in het rood staan. Rosen Jacobson wil er geld in ste ken om het routenet uit te brei den. VLM richt zich vooral op kleine luchthavens die de lucht reiziger tijdwinst opleveren. Amstelveen (anp) - Verpak kingsfabrikant Van Leer heeft in het eerste halfjaar de netto winst zien stijgen met 20,3 procent tot 45,3 miljoen gul den. Het bruto-bedrijfsresul- taat steeg minder sterk, met 11 procent tot 105,1 miljoen gulden. De directie verwacht dat de resultaten over heel 1996 een ver gelijkbare stijging laten zien als de resultaten in de eerste zes maanden. Bestuursvoorzitter W. de Vlugt sprak gisteren van een robuuste winstverbetering in het eerste halfjaar. In 1995 ging de winst van Van Leer omhoog met 17 procent naar 79 miljoen gul den, wat het bestuur enigszins teleurstelde, De omzet ging zeer bescheiden omhoog, met 1,7 procent tot 2,06 miljard gulden. De lagere prijzen voor oud papier drukten de omzetgroei. Zonder dit zou de omzetgroei 3,2 procent zijn geweest, waarmee de voorspel ling van een jaarlijkse toeneming van twee tot drie procent is gehaald. De Vlugt wees erop dat de lagere papierprijzen niet van invloed zijn op de winstontwik keling. Het gaat om handel, waarbij hoofdzakelijk de marges van belang zijn. De handel in oud papier is een afgeleide activiteit, ooit begonnen om de grond- stoffenvoorziening veilig te stel len. Intussen is het een aardige bijverdienste geworden, waar mee zonder veel risico een paar miljoen gulden per jaar wordt verdiend. De groei van het bedrijfsresultaat is vooral te dan ken aan de verhoogde winstge vendheid van de divisie consu mentenverpakkingen. De divisie industriële verpakkingen liet een 20 procent lager bedrijfsresultaat zien van 45 miljoen gulden. Rond de uitbreidingsplannen van Van Leer is het de afgelopen zes maanden nogal stil gebleven, maar er is niet stilgezeten. Er is met name gekeken naar Oost- Europa en het Verre Oosten. Rotterdam (anp) - Nederland mag de gulden in 1998 niet inruilen voor de euro als het huishoudboekje van de Staat niet op orde is. VVD-leider Bolkestein heeft dit gisteren gezegd tijdens een bij eenkomst in Rotterdam, waar president Duisenberg van De Nederlandsche Bank juist een pleidooi voor de Europese munt afstak. Bolkestein wees erop dat Nederland nog niet voldoet aan de in het Verdrag van Maastricht gestelde eisen voor deelneming aan de muntunie. Hij betwijfelt of dat over twee jaar wel het geval zal zijn. Die eisen betreffen onder meer een verdere daling van de staatsschuld en het financieringstekort. Duisenberg vindt dat de Benelux, Duitsland, Frankrijk en zo mogelijk Oostenrijk en Fin land begin 1998 moeten besluiten tot invoering van de euro. De liberale leider gaat ervan uit dat de Tweede Kamer volgend jaar een stevig debat over afschaffing van de nationale munteen heid met de regering zal voeren. Als premier Kok, minister Zalm (Financiën) en minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) de WD dan niet kunnen overtuigen, zal deze regeringsfractie de gulden euro-ruil blokkeren. (ADVERTENTIE) Borg 1.0 gecertificeerd Uneto erkend ISO 9001 gecertificeerd Wilhelminastraat 4, Breda Door Wilko Voordouw Parijs - Franse wijnboeren gaan de kwaliteitseisen van hun wijn verder aanscherpen. „In sommige delen van Frankrijk hebben de wijnboe ren de kwaliteit enige tijd uit het oog verloren. Dat heeft ons imago geen goed gedaan," aldus voorzitter Jean-Louis Trocard van de CNAOC, een vereniging van wijnstreken met een Appellation d'Origine Controlée (AOC), de gecontro leerde herkomstbenoeming. De wijnboeren met een zoge naamde AOC maken zich zorgen. Ooit stonden de drie letters voor kwaliteit. Volgens critici in Frankrijk is die in de afgelopen jaren sterk gedaald. Te veel stre ken met een dubieuze wijnkwali teit Izouden de afgelopen jaren zijn toegetreden. Ook zou de con trole op de wijnen scherper moe ten worden uitgevoerd. Maar volgens wijnkenners in Frankrijk sluit het systeem van AOC's zichzelf op in conserva tisme en afkeer van experimen ten. De bestaande AOC's zijn het gevolg van eeuwenoude tradities, waarbij de wijn een optelsom is van de grond, het klimaat, de gebruikte druivenrassen en het werk van de wijnboer. „Door het systeem te laten zoals het is, wor den nieuwe druivenrassen volle dig uitgesloten," aldus wijnre censent Antoine Gerbelle. De Franse wijnwereld is de afge lopen jaren op z'n kop gezet door de hernieuwde belangstelling voor de 'vin de pays' of 'vin de table'. Tot voor tien jaar geleden was dat de eenvoudige land- of tafelwijn, waar de liefhebber zich niet al te veel bij moest voorstel len. Maar jonge wijnboeren met ambitie vestigden zich in streken met zo'n landwijnreputatie en plantten nieuwe wijnstruiken. Waarbij het niet de bedoeling was dat die veel en vooral matige landwijn zouden 'pissen', maar dat die de wijn juist zouden ver beteren. De opmars van die 'modernisten' werd aanvankelijk gnuivend opzij geschoven. Maar de 'tradio- nelen', die vasthouden aan het 60 jaar oude systeem van de AOC's, zagen ook de gevaren. De benaming 'eredivisie van de wijn' kreeg de aanduiding AOC, omdat de wijn aan een aantal minimumeisen moet voldoen. Het gaat dan om de gebruikte drui venrassen, maar ook om het gebied waar de wijn wordt geproduceerd en het maximum aantal hectoliters per hectare. Daar werd in 1974 een zoge naamde proeftest aan toege voegd. Sinds dat jaar wordt in de AOC-gebieden blind geproefd van alle gemaakte wijnen. „Omstreeks twee procent wordt definitief afgewezen en kan dan alleen als tafelwijn worden ver kocht," aldus Jean-Louis Tro card. De CNAOC wil een betere orga nisatie van de proeftest, liefst met professionele proevers en stelt voor om ook regelmatig bij supermarkt en wijnhandelaar flessen te testen. Verder wil men een betere opleiding verzorgen voor de wijnboeren van wie de wijn wordt afgewezen. Volgens Trocard kunnen de Franse AOC-wijnen daarna de strijd aan met hun collega's van de land- of tafelwijn, en ook de buitenlandse concurrentie beter het hoofd bieden. Oom Willem, waar gaan die plaatjes over?" „Welke plaatjes, lie verd?" „Die plaatjes met die mevrouw die een rondje in haar hand heeft." „Vraag dat maar aan je tante," antwoordde ik laf. Want ik wist natuurlijk al lang over welke plaatjes mijn petekind het had. De hele stad is ermee behangen. Ik wist dat vroeg of laat de vraag zou komen. Mijn vrouw bleek uit geen ander hout gesneden. „Dat vertel ik nog wel eens als je groot bent," ontweek zij vlug. Daar moetje bij een schrander meisje van zeven niet mee aan komen. „Vertel het nou maar, dan onthoud ik het wel." De rondjes die de wisselende paren (man/vrouw, man/man) in hun hand houden, zijn con dooms in diverse pretkleuren. De anti-aidscampagne heeft dit keer de tactiek van een schot hagel: schiet maar alle kanten op, dan raak je vanzelf de doelgroep wel. Gezien het feit dat de campagne ook nog eens op radio en televisie draait, mag worden vastge steld dat er geld zat is voor dit project. Tot nog toe heeft de voorlich ting over aidspreventie weinig effect gehad. De verkoop van condooms is al jaren redelijk stabiel. Alleen degenen die denken dat het aantal seksuele contacten drastisch is terugge lopen, mogen enig vertrouwen stellen in de resultaten. Maar verder is het een bekend fenomeen bij reclamecampag nes: de boodschap komt over, maar verder heeft de consu ment geen boodschap aan de reclame. Hagelschoten kunnen niette min tamelijk irritant zijn. Zo krijg ik bij het NRC-Handels- blad brieven van het opinie blad HP/De Tijd: of ik geen abonnement wil nemen. Neen, want dat heb ik ai. En bij HP/De Tijd moedigen ze me weer aan om de NRC te nemen. En die heb ik ook. Dat is om twee redenen verve lend. Allereerst hadden ze me dus die brieven niet hoeven sturen. Het is zonde van de kosten en ook nog eens van het milieu. Ten tweede druk ken de brieven me nog eens met de neus op de feiten: als ik mijn abonnement opzeg, krijg ik drie maanden later een fikse korting om me opnieuw in te schrijven. Kortom: merken trouw loont niet. Nu valt hier overheen te Door Willem Reijn komen. Maar het schot hagel rond het condoomgebruik wekt andere irritatie op. Want met honderden posters van twee bij drie meter weet je op voorhand dat je ook groepen treft die helemaal niet tot de risicogroepen behoren. Nu weet ik dat moderne opvoeders de stelling verkon digen dat kinderen niet dom zijn en dus alles moeten weten. Keihard oorlogsnieuws, wurg- sex op het jeugdjournaal en - als variant op het oude vreemde-mannen-met-snoep- jesverhaal - de tragedie rond de slachtoffers van Dutroux. Maar toch. Hoe moet ik gaan uitleggen waarom er con dooms met bananen-, aard beien- en sinaasappelsmaak zijn, zoals Durex zo vrolijk adverteert op de achterkant van de Nieuwe Revu? Dat het een soort Fruitella's voor grote meisjes zijn, of zo? Moet ik gaan uitleggen dat je van sex dood gaat en daarom op tijd je regenjas aan moet trekken. Of moet ik zeggen dat dit alleen geldt voor de liefhebbers van dark-rooms („Wat zijn dat, oom Willem?" „Kijk maar eens naar een commerciële zender, schat"), die hun liefde compleet socialiseren. Okay. Ik zal wel een conserva tieve peer zijn. Maar toch. Hebben kinderen dan geen recht op hun kind-zijn? Moe ten we hen bombarderen met de verwording van het volwas- sendom? Of zouden de gezondheids- en rubberindus trie een tikje terughoudender moeten zijn, net als de media in het algemeen? Ach, het doet er al niet meer toe. Uit de radio brult: 'Heb je al geneukt, hé lullo?' We draaien nu alleen nog cassette bandjes, bekijken vier keer per week de video van Bambi en rijden rond met geblindeerde ruiten. Tot ze twaalf zijn. Dan moeten ze het zelf maar uit zoeken. mmm M Utrecht - Software-leverancier Cap Gemini, voorheen Cap Vol- mac, heeft in de eerste zes maanden van dit jaar het resultaat zien stijgen met 21,4 procent tot 41,1 miljoen gïdden. Het bedrijfsre sultaat steeg eveneens sterk, met 28,5 procent tot 63 miljoen gul den. Groei van het resultaat is volledig het gevolg van autonome groei. De vraag en de ontwikkelingen in de markt waren positief. De belangstelling voor een zakelijk gebruik van Internet nam flink toe. Den Haag (anp) - Het ingenieursbureau Tebodin, onderdeel van Hollandsche Beton Groep (HBG), neemt de Tsjechische branche genoot Projekta voor een groot deel over. Met de eigenaren van Projekta is overeenstemming bereikt over de aankoop van 51 pro cent van de aandelen, met de optie op den duur een groter belang te verwerven. Met 125 medewerkers is Projekta actief in fabrieksbouw, energie- en milieuconsultancy en het ontwerpen van waterzuiveringsin stallaties. Het bureau is winstgevend. Rotterdam - De coöperatie Cebeco-Handelsraad heeft over de eerste helft van 1996 haar resultaat zo goed als verdubbeld. De nettowinst steeg van 4,9 miljoen in de eerste zes maanden van 1995 tot 9,1 miljoen gulden in het afgelopen halfjaar. Het bedrijfsresultaat ging echter achteruit van 39,2 miljoen tot 38,3 miljoen gulden. Dat de nettowinst toch kon stijgen, ligt vol gens een woordvoerster aan lagere rentekosten en een hoger resultaat uit minderheidsdeelnemingen. Helmond - Nedschroef (bevestigingsmiddelen, machines en gereedschap) heeft in de eerste helft van 1996 ten opzichte van dezelfde periode van 1995 de nettowinst zien stijgen met 15 pro cent, van 4,8 miljoen tot 5,6 miljoen gulden. De stijging is vooral te danken aan de positieve ontwikkeling in de machines. Hier leed het bedrijf vorig jaar nog fors verlies. Het resultaat was nu posi tief, onder invloed van vooral omzetgroei en margeverbetering. De netto-omzet groeide in de eerste helft van dit jaar met 7 pro cent tot 168,7 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat steeg met 22 procent, van 6,8 miljoen tot 8,3 miljoen gulden. Den Haag - Topman Renato Ruggiero van de Wereldhandelsorga nisatie (WTO) brengt op 29 oktober een bezoek aan Nederland. Hij spreekt onder anderen met premier Kok en staatssecretaris Van Dok van Economische Zaken over de eerste WTO-top, in december in Singapore. Ook Ruggiero's voorstel voor een wereld handelstop in 1998 staat op de agenda, zo liet een woordvoerster van Economische Zaken gisteren weten. Ruggiero is voorstander van een 'megatop' van regeringsleiders om de vrijmaking van de wereldhandel een impuls te geven. Nederland steunt dat idee en lobbyt onder de Europese partners voor zo'n conferentie. Den Haag (anp) - De levensverzekeraars hebben in de eerste zes maanden van dit jaar voor een bedrag van 2,9 miljard gulden aan koopsompolissen afgesloten. Het gaat daarbij om een recordbe drag, blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Het bedrag ligt een half miljard gulden boven het vorige record van 2,5 miljard uit het eerste halfjaar van 1995. Wat betreft het totaal aan individuele levensverzekeringspolissen ging het in de eerste zes maanden om een bedrag van 4,5 miljard gulden aan nieuwe contracten. De koopsompolissen met een lijf rente- of pensioenclausule maken daar wat betreft de inleg twee derde vanuit. Het aantal koopsompolissen dat verzekeraars in de periode januari-juni afsloten, bedroeg 100.000, eveneens een record.

de Stem | 1996 | | pagina 7