Nieuwe kans voor het edelhert Aarde wordt elke 400 jaar door eigen kern 'gedubbeld' Vereniging tot Behoud van het Veluws Hert wil leefgebied vergroten Blij dorp wil olifanten kunstmatig insemineren Uiten van gevoelens goed voor gezondheid BINGO Laatste kans voor hamster D NODIG? en bij AMI jen op Zoom Viswinkel Malamutes Brieven Inder nummer DE STEM, fOSTBUS 3229, '800MB BREDA Super Bingo 13 onden met geldprij zen en Jackpot. DESTEM LIJF LEVEN Ruimteclaims Aanrijdingen Radar Ongelukken Tentoonstelling Campagne moet angst epilepsie wegnemen WETENSCHAP KORT Satellieten zo klein als vlinders Dieper, diepst Locomotief op aardgas Radongas wellicht minder schadelijk Kemfiisiecentrale komt in Japan mers gevr. zkt KAMER~^ in Breda. 0164. 6-59676425. minder per maand alen bv 50.001 -/ /mnd (netto lasten) acceptatienorm OS, 045-5218340. ingen. Rozemariin- 4811 LV Breda 206755/5421378 crname in de regio -date ingerichte endeert uitstekend is gevest, in een ~d, dat aantrekkelijk 'tueerd m.b.t. aan- de "vers"winkels. ijfsbemid.bureau ans Oudenbosch 0165-320520 fax 313242 Killik River heeft nu t.k. v. uitm. ouders 0168-452836. 5 paards TRAILER bj.'90 ggk tot 2001 4.900,- 14647. iv.contacten 37 jr. gesch. met erk zkt vrouw voor vriendschap, later elatie, kind, geen be- B.o.nr. 3916. wilt reageren op ad- nties met brieven on- nummer gelieve U boven op uw envelop elijk het briefnummer |t de advertentie te nelden en uw brief frankeerd) alsvolgt te adresseren: (NIET AAN ONS VOORDNUMMER IVM "AUTOMATISCHE OPENING VAN VOORDNR. POST!) bn U Foto's e.d. wenst j te ontvangen van de dverteerder, is het standig een aan Uzelf êichte en gefrankeerde envelop bij uw reactie te voegen. oep/Reunie EEN St. Clara, belang- vraag alleen positieve pn. Bid 9 dgn. het gegroet bij een bran- 3 kaars, ook als u er zin in heeft. Vraag 2 en die vast onmogelijk om verhoord te wor- en iets wat u heel erg ïarte gaat. Laat de 9e de kaars geheel op- iden en publiceer dit ht. U krijgt wat u 3. C.R. 'EEN St. Clara, belang- vraag alleen positieve en. Bid 9 dgn. het sgegroet bij een bran- de kaars, ook als u et zin in heeft. Vraag 2 en die vast onmogelijk om verhoord te wor- en iets wat u heel erg harte gaat. Laat de 9e de kaars geheel op- den en publiceer dit icht. U krijgt wat u g. W.M. r/EEN St. Clara, belang- vraag alleen positieve ien. Bid 9 dgn. het sgegroet bij een bran- de kaars, ook als U er n zin in heeft. Vraag 2 gen die vast onmogelijk n om verhoord te wor- en iets wat u heel erg harte gaat. Laat de 9e een kaars geheel op- inden en plubliceer dit -icht. U krijgt wat u 3. A.J.K /EEN St. Clara, belang- vraag alleen positieve 'gen. Bid 9 dgn het esgegroet bij een bran- ide kaars, ook als U e' n zin in heeft. Vraag gen die vast onmogelijk sn om verhoord te wor- en iets wat u heel erg harte gaat. Laat de de kaars geheel op- iden en publiceer dit richt. U krijgt wat u 3g. O. en O.J. inlijk dank aan St. Clara or de verkregen gunsI 1 ons zeer ter harte lag en O. J. Bingo/Kienen B.V. Ebony Ivory g. iedere woensdag een In Feestzaal De Pin te Wouwse Plantage. Aan lang: 19.30 uur. Hoofdpo zen: 100,-// 15°'" 300,-/ƒ600,- Ooor John van Oppen Hoog Soeren - Het leefgebied van het edelhert, in de loop der eeuwen ingekrompen tot de Veluwe, kan weer vrij gemakkelijk worden verruimd. Met relatief eenvoudige middelen zijn er vanuit het laatste overlevingsgebied ecologische verbindszones aan te leggen, zodat het dier binnen tien jaar weer te zien is in je Gelderse Poort, de uiterwaarden van de IJssel en de Utrecht seheuvelrug. Verder moet er een ecologische verbindingsroute komen tussen de Noordwestelijke Veluwerand en de Oostvaardersplassen, waar kortgeleden een populatie edel herten is uitgezet. Deze groep blijkt zich prima thuis te voelen in dit nieuwe en waardevolle na tuurgebied aan de rand van de Flevopolder. Voor de overleving san de roedels op langere termijn, is uitwisseling van genetisch ma teriaal via natuurlijk contact met de populatie edelherten op de Vel uwe echter noodzakelijk. Dat zegt de 'Vereniging tot Be- boud van het Veluws Hert'. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan heeft deze vereniging een plan opgesteld om het edelhert meer ruimte te geven. Koninklijk In de oertijd kwam het edelhert overal voor in Nederland. Met de komst van de mens is de soort gaandeweg teruggedrongen. Zo dra het edelhert menselijke activi teit opmerkt, heeft het de neiging rijn territorium driehonderd me ter terug te leggen. Op dit moment bevindt de soort zich in zijn aller laatste overlevingsgebied: de Vel uwe. Daar leeft het dier in feite in zeven verschillende zones, stuk voor stuk van elkaar gescheiden door asfaltwegen. De dieren uit vijf van de zeven zones kunnen contact met elkaar zoeken door drukke wegen over te steken. Twee leefgebieden in het hart van i bosrijke regio, het Konink lijk jachtdomein Het Loo en het Natuurpark Hoge Veluwe, zijn echter volledig omsloten met hek ken. De dieren in deze twee reser vaten leven volstrekt geïsoleerd van de rest. De vereniging probeert de beheer ders van beide reservaten te bewe gen tot afbraak van de hekken, zo dat alle edelherten meer ruimte en vrijheid krijgen, ook bij het zoe ken van een partner. Volgens jonkheer drs. H.P.M. van Nispen tot Pannerden, voorzitter van de verening, lopen de onder- INFORMATIE We nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan "Wens kantooruren bellen naar: 076-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. "et adres daarvoor is: "eStem, redactie Lijf Leven, Postbus 3229,4800 MB Breda, eindredactie: René van der Velden. handelingen over deze kwestie stroef. Met name de beheerders van Natuurpark Hoge Veluwe zouden aarzelen. „De Hoge Vel uwe wordt immers druk bezocht door toeristen. Edelherten mijden contact met mensen. Het risico be staat dat de herten helemaal uit dit natuurpark zullen verdwijnen en een rustiger plekje aan de bui tenkant zullen opzoeken," aldus de voorzitter. Met lokale, regionale en landelijke overheden wil de jubilerende ver eniging het overleg openen over de aanleg van ecologische verbin dingsroutes in de richting van de uiterwaarden van de grote rivie ren. Dat past naadloos in het stre ven van het Wereld Natuur Fonds, om de hoeveelheid natuurgebied in Nederland in tien jaar tijds te verdubbelen. Ook volgens het WNF kan dat vooral gebeuren door twee gebieden aan elkaar te koppelen via een 'verkeersroute voor wilde dieren', die taboe moet zijn voor gemotoriseerd verkeer. De groene structuur vanuit de Veluwe richting uiterwaarden is echter alleen te realiseren als de overheid bij alle ruimteclaims voor bouw- en wegenplannen re kening houdt met de bewegingen van bedreigde flora- en fauna soorten. Verder dienen er op be paalde reeds geasfalteerde over steekplaatsen wildvoorzieningen worden getroffen. Om het aantal dodelijke aanrij dingen op de Veluwe te verminde ren, wil de vereniging nog min stens twee nieuwe wildviaducten laten aanleggen over de snelwe gen die de Veluwe doorkruisen. Op dit moment zijn er bij Teriet en de Woeste Hoeve al wildviaducten over de A50 tussen Arnhem en Apeldoorn, die de Veluwe splijt in een oostelijke en een westelijke helft. Deze wildwissels blijken steeds beter te functioneren. Met Rijks- Edelherten komen in Nederland alleen nog voor op de Veluwe. waterstaat is dan ook inmiddels overeenstemming bereikt over de aanleg van minstens één, maar mogelijk twee wildviaducten over de Al, de snelweg van Apeldoorn naar Amersfoort die de Veluwe doormidden kapt in een noorde lijk en een zuidelijk gedeelte. De eerste wildwissel over de Al zal nog voor de eeuwwisseling worden aangelegd op een plek tussen Beekbergen en Kootwijk. „Naar de exacte locatie voeren we nu onderzoek uit. De dieren moe ten weer zo snel mogelijk in hun beschermde milieu zitten," zegt ook woordvoerder Hans Liekens van de Verening Het Edelhert. Omdat ook de provinciale wegen op de Veluwe veel slachtoffers ei- foto do visser sen, worden nog in het jubileum jaar elektronische verkeersborden geplaatst, die oplichten zodra grofwild de weg oversteekt. De borden zijn in Zwitserland al langer in gebruik en werken via een radar dat lichaamswarmte meet. Ze komen te staan op de N309 tus sen Tongeren en 't Harde - een weg op de Noord-Veluwe waar spijkerhard gereden wordt - en op de N304, beter bekend als de Otterloseweg tussen Ughechen en Hoenderloo. Beide wegen zijn van fundamen teel belang voor edelherten die van het ene in het andere leefge bied willen geraken. De vereniging wil ook iets doen aan het aantal spring-ongelukken bij zwartwild-afrasteringen, die bedoeld zijn om wilde zwijnen binnen het territorium te houden. Elk jaar betekent die afrastering de dood voor zo'n tien tot vijftien onervaren kalveren van edelher ten. Ze maken een misrekening en blijven met hun lopers (poten) tus sen het gaas hangen. Daarnaast breken trouwens ook tal van dam herten en reeën hun poten als ze te laag springen. Om dit probleem te vorkomen, gaat de vereniging op veelge bruikte 'springplaatsen' manchet ten aanbrengen over het grofma- zige gaas. Deze manchet bestaat uit draad waarvan de gaten niet groter zijn dan een dubbeltje. Vol gens de vereniging 'een simpele maar doeltreffende methode' om het aantal ongelukken drastisch te verlagen. In het jubileumjaar blijft één wens onvervuld: extra toezicht door po litie en jachtopzieners. Volgens voorzitter Van Nispen tot Panner den is de stroop op de Veluwe zichtbaar toegenomen, sinds de politie gereorganiseerd is en de stedelijke gebieden extra surveil lance krijgen ten koste van het platteland. Ter gelegenheid van het jubileum jaar heeft de vereniging in wild- chalet Het Aardhuis een fraaie tentoonstelling ingericht, die alle actuele ontwikkelingen toont die van groot belang zijn voor het edelhert en andere wilde diersoor ten op de Veluwe, zoals dassen, marters, vossen, everzwijnen, ringslangen, adders, damherten I De tentoonstelling duurt tot 27 ok tober 1 996 en is te bezichtigen van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Het Aardhuis ligt aan de oude rijksweg Apel- doorn-Amersfoort, bij kilometer- paal 30.2. Beek-Ubbergen (anp) - Minister Van Aartsen van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij kan de Ne derlandse hamster nog voor uit sterving behoeden. Hij moet dan wel binnen een jaar speciale ham- sterreservaten verwerven en in richten. Dat stelt de stichting Das en Boom in een gisteren gepubli ceerde brief aan de bewindsman. De Nederlandse hamster komt maar sporadisch voor in en kele gebieden in Limburg. De maatregelen die in het onlangs verschenen hamsterbescher- mingsplan zijn aangekondigd, zijn niet bindend en schieten te kort om de voortgaande achter uitgang van het diertje tot stil stand te brengen. „Als er op zeer korte termijn geen actie wordt on dernomen zal de laatste Neder landse hamster zijn verdwenen voordat de uitvoering van het plan goed en wel op gang is gekomen," waarschuwt de stichting. De minister moet bereid zijn om vier hamsterreservaten van elk circa 25 hectare groot aan te ko pen en in te richten. Anders, zo vreest Das en Boom, staat ons land een herhaling te wachten van de geschiedenis van de visotter. Terwijl de discussies over de ernst van de situatie en de manier waar op de otter het best kon worden gered gaande waren, stierf het dier uit. Den Haag (anp) - Een wereldwij de imagocampagne moet angst, ™ythen en misverstanden rondom epilepsie wegnemen. Epilepsie is een te behandelen u®senziekte, maar zowel leken als professionals zijn daar soms slecht van op de hoogte. De cam pagne, gesteund door de Wereld teondheidsorganisatie, is maan dag aangekondigd op het congres van de internationale epilepsie- otganisatie ILAE in Den Haag. Door Martijn Hover New York - Onze aarde is in meer dan één opzicht een bij zondere planeet. Een van haar meest opvallende eigenschap pen is haar grote 'tectonische activiteit', zoals dat in weten schappelijke termen heet. Dat betekent dat zich op aarde veel meer aardbevingen, vulkaanuit barstingen en andere geografi sche oprispingen voordoen dan op een qua omvang vergelijkba re planeet als onze naaste buur Venus. Een van de redenen daarvoor is dat de kern van de aarde (onge veer zo groot als de maan en op gebouwd uit onder zeer hoge druk samengeperst nikkelijzer) wordt omgeven door een laag heet, vloeibaar gesteente. De draaisnelheid van de kern is echter niet gelijk aan die van de rest van de planeet. De kern, zo is onlangs gebleken uit onder zoek van Amerikaanse geofysici, draait sneller om haar as dan het oppervlak van de aarde. En dat is waarschijnlijk de oorzaak van typisch aardse verschijnse len als de verschuiving van de continenten en de daarmee sa menhangende vorming van bergketens als de Alpen en de Himalaya. De laatstgenoemde is bijvoor- veeld ontstaan toen India, oor spronkelijk een eiland, miljoe nen jaren geleden tegen de zuid kust van Azië botste. Sindsdien 'duwt' het Indiase subcontinent als het ware tegen het Aziati sche vasteland aan, met als ge volg een 'kreukelzone' in de vorm van het Himalaya-geberg- te dat door de constante druk vanuit het zuiden elk jaar nog altijd een paar centimeter hoger wordt. De geoloog Paul Richards en de geofysicus Xiaodong Song van het Lamont Doherty Earth Ob servatory in New York melden onlangs in het gezaghebbende tijdschrift Nature dat de kern van de aarde per jaar 1,1 graad sneller ronddraait dan de erbo ven gelegen aardlagen. Een punt op het aardoppervlak heeft er 24 uur voor nodig om weer op zijn uitgangspositie uit te komen; de vloeibare kern voltooit een com plete rotatie in 23 uur, 59 minu ten en 59,33 seconde. Een eenvoudige rekensom leert dat de rest van de planeet (in sporttermen uitgedrukt) elke 400 jaar door de kern op één ronde achterstand wordt gezet. Naar astronomische maatsta ven, aldus de geleerden, is dat zeer snel. Bij hun onderzoek bestudeerden Richards en Song hoe lang ge luidsgolven van aardbevingen er over doen om van de ene kant van de aarde via de kern naar de andere kant te komen, waar ze werden opgetekend door seis- mografen. Computersimulaties hadden al uitgewezen dat de kern sneller draait. Hoe het komt dat de aarde wel over een 'actieve' kern beschikt en een even grote planeet als Ve nus blijkbaar niet, is vooralsnog een raadsel. Sommige geleerden veronderstellen dat het leven op aarde daarbij een rol speelt. Or ganisch materiaal (zoals bij voorbeeld steenkool en aardolie) zou in onderaardse rotslagen als een soort 'smeermiddel' dienen waardoor de aardkern - als een soort kogellager - onafhankelijk van de rest van de planeet kan blijven rondtollen. Op een planeet als Venus, waar geen leven voorkomt en zich dus geen planetaire smeerolie heeft kunnen vormen, zou de kern in de loop van miljarden jaren in middels aan de buitenste lagen van de planeet vastgeplakt zijn geraakt. Venus kent weliswaar vulkanis me, maar de Venusische vulka nen blijven trouw op hun plaats, in tegenstelling tot hun aardse tegenhangers. Ook heeft de pla neet blijkbaar nooit de ver schuiving van continentale pla ten meegemaakt waardoor de geologische geschiedenis van de aarde wordt gekenmerkt. Rotterdam (anp) - Diergaarde Blij dorp in Rotterdam wil kunstmatige inseminatie gaan toepassen op olifanten. Met deze techniek hoopt Blijdorp het Eu ropese fokprogramma van Azia tische olifanten beter te kunnen uitvoeren en inteelt te voorko men. Dat heeft een woordvoerster desgevraagd gezegd. Voor zover bekend is deze techniek voor het eerst toegepast in de dierentuin van Washington, maar het re sultaat van de behandeling is nog niet bekend. Diergaarde Blijdorp coördineert al jaren de fok en het kruisen van slurfdieren in Europa. Daartoe worden geregeld dieren uitgewisseld met andere tuinen in West- en Oost-Europa. Soms zoekt een mannetje een vrouw tje op in haar vertrouwde omge ving, geregeld komen ook vrouwtjesolifanten naar Rotter dam om te worden gedekt. „De gebruikelijke methode heeft veel voeten in de aarde, vooral vanwege het transport van de dieren," zegt de woord voerster. „Lang niet iedere die rentuin is erop berekend een buil te huisvesten. Voor kunst matige inseminatie zou sperma in een fles kunnen worden over gebracht, waardoor olifants koeien gemakkelijker kunnen worden bevrucht. Blijdorp is overigens nog niet toe aan uit voering van het plan. Dat be vindt zich nog in de fase van het verkennen van de mogelijkhe den," benadrukt ze. Onlangs deed de Rotterdamse dierenarts W. Schaftenaar, die een pleitbezorger is voor kunst matige bevruchting van olifan ten in Europa, zijn eerste erva ringen op met het maken van echoscopieën van drachtige oli fanten. Dat gebeurde met appa ratuur die is geleend van een Duitse dierentuin. „De vrouwtjes Yu Yu Yin (17) en Khaing Phyo Phyo (15) zijn op deze manier onderzocht, nadat ze waren gedekt door onze buil Ramon. Uit de foto's bleek dat beide koeien drachtig zijn. Voorheen vond dit soort zwangerschaps controle plaats aan de hand van urine- en bloedonderzoek. De volgende stap zou daarom best kunstmatige inseminatie kun nen zijn," zo schetst de woord voerster de ontwikkeling. Diergaarde Blijdorp coördi neert al jaren de fok en het kruisen van olifanten in Europa. foto anp Dank zij de moderne technologie is het mogelijk om allerlei inge wikkelde apparaten steeds kleiner te maken. Zo ook satellieten. Hadden de eerste satellieten de afmetingen van een personenauto, nu is het vaak nog amper een verhuisdoos. De Amerikaanse ruim tevaart-organisatie Nasa voorziet dat toekomstige satellieten zelfs zo klein worden als een vlinder. Chips zorgen voor de besturing en zonnecel-vleugels voor de ener gie. Hoe klein het allemaal kan worden? Volgens Nasa zijn zelfs sa tellieten mogelijk met de afmetingen van een bacterie. In de Golf van Mexico vinden boringen naar olie plaats in open wa ter dat 900 meter diep is. Daarmee heeft Shell met haar boorplat- form Mars een record op haar naam geschreven. Tot nu toe had het eiland Auger met een diepte van 850 meter het record. 'Mars' wordt door vele kabels en ankers op de bodem op haar plaats gehouden, terwijl het eiland drijft. Dit record zal niet lang stand houden. In 1997 is het de bedoeling in 1650 meter diep water te gaan boren. „Over een paar jaar zal het zelfs mogelijk zijn om in waterdieptes tot 2400 meter te boren," aldus een woordvoerder van Shell. Locomotieven die rijden op aardgas is een van de dromen in het railtransport. Aardgas is in het gebruik goedkoop en vooral schoon. Het Amerikaanse Southwest Research Instituut denkt de oplossing te hebben gevonden. Probleem bij aardgas motoren is de weerstand van de onderdelen tegen de temperaturen. Door een speciale in- blaasmond voor het gas, wil het instituut dit probleem omzeilen. Testen met een model van de trein hebben aangetoond dat het sys teem werkt. Nu nog een echte locomotief. Het radio-actieve gas radon, dat op tamelijk grote schaal voorkomt in natuurlijk gesteente en beton, is mogelijk minder kankerverwek kend dan werd verondersteld. Dat concluderen Finse geleerden uit een onderzoek naar de leefomstandigheden van 2000 mensen van wie de helft longkanker had. Radon is een gas dat vrijkomt bij het radio-actieve verval van ura nium. Het hoopt zich op in stenen en beton waarvan huizen worden vervaardigd. In de gesloten atnmosfeer van een woning zou dat er toe kunnen leiden dat de bewoners longkanker krijgen, zo werd (en wordt) gevreesd. Volgens de Finse geleerden blijkt uit hun onder zoek echter geen aantoonbaar oorzakelijk verband tussen het op treden van longkanker en de aanwezigheid van radongas in de wo ning van de patiënt. Andere medici reageren voorzichtig op het Finse onderzoek. Vol gens Britse deskundigen 'lijdt het geen twijfel dat radon kanker veroorzaakt'. Het Finse onderzoek zou echter wel aantonen dat 'mogelijk vraagtekens kunnen worden geplaatst' bij de veronder stelling dat ook lage doses in de huiselijke omgeving tot kanker kunnen leiden. Om 's werelds eerste werkende kemfusiereactor in huis te halen, heeft Japan een bod gedaan waar de andere deelnemers in het pro ject (de Europese Unie, Rusland en de Verenigde Staten) niet tegen op kunnen. De Japanners hebben voorgesteld 70% van de kosten (totaal: meer dan 12 miljard gulden) op te hoesten als zij de reactor mogen huis vesten. De Internationale Thermonucleaire Experimentele Reactor (ITER) moet in staat zijn om kemfusieprocessen gedurende tien tot vijftien minuten aan de gang te houden. Tot nu toe is het niet gelukt een kernfusie-kettingreactie langer dan enkele seconden te laten duren. Frankrijk en Duitsland hadden ook nog hoop het ambitieuze pro ject te kunnen huisvesten. Zij hebben echter laten weten het Japan se bod niet te kunnen evenaren, laat staan overtreffen. Geleerden verwachten al decennia lang veel van kernfusie ais al ternatieve energiebron. Ze zou schone en schier onuitputtelijke kernenergie kunnen leveren. Helaas vormen de vereiste temperatu ren (meer dan 100 miljoen graden) vooralsnog een struikelblok. WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1996 E3 Iedereen weet dat mensen van elkaar verschillen voor wat be treft de mate waarin ze hun ge voelens laten zien. Aan de ene kant heb je de volslagen emotio nele exhibitionisten en aan de andere kant de volstrekt on doorgrondelijke poker-faces. De manier waarop iemand zijn of haar emoties uit, hangt van verschillende factoren af, zoals culturele achtergrond, leeftijd, geslacht en het soort maat schappij waarin men leeft. Zo mogen bij ons traditioneel man nen niet huilen, en kinderen en vrouwen weer wel. Oosterlingen zijn in onze ogen ondoorgronde lijk, terwijl we het idee hebben dat zuiderlingen met hun emo ties te koop lopen. Het is overi gens niet juist om uit het feit dat iemand zijn emoties niet uit te concluderen dat iemand ook geen emoties heeft. Japanners zijn bijvoorbeeld even emotio neel' als wij. Ze tonen hun ge voelens alleen niet in het bijzijn van anderen. De Tilburgse psycholoog Ad Vingerhoets doet al jaren onder zoek naar de relatie tussen (het uiten van) emoties en stress. In een artikel in het maandblad Psychologie zet hij de feiten op een rij. Opvallend daarbij is dat veel dingen die we intuïtief 'we ten' wetenschappelijk aantoon baar blijken te zijn: binnenvet ten blijkt inderdaad slecht te zijn voor de geestelijke en licha melijke gezondheid. Uit weten schappelijk onderzoek komen ook minder voor de hand liggen de zaken naar voren. Zo blijkt de mate waarin we emoties ui ten niet alleen cultureel- en op- voedingsbepaald te zijn, maar voor een deel ook aangeboren. Vingerhoets meldt dat het al na 36 uur mogelijk is om bij pasge boren baby's verschillen in le vendigheid van de gelaatsex pressie waar te nemen. En kin deren die op jonge leeftijd zijn mishandeld, blijken als het ware afgeleerd te hebben om hun emoties te tonen. Dus ook de er varing speelt een rol. Niet-praten over je gevoelens blijkt nogal wat geestelijke en lichamelijke gevolgen te heb ben. Zo wordt ons autonome ze nuwstelsel voortdurend belast wanneer we proberen onze emo ties koste wat kost onder con trole te houden. Na verloop van tijd is de kans groot dat er daar door allerlei psychosomatische ziektes gaan optreden. Mensen die niet praten over hun gevoe lens (bijvoorbeeld na een heel ingrijpende ervaring) blijken een verhoogd risico te lopen om bepaalde ziektes te krijgen. We moeten daarbij denken aan ziektes als kanker, hoge bloed druk, maagzweren en zelfs een voudige aandoeningen als griep en verkoudheid. Omgekeerd geldt dat het uiten van je gevoelens dus goed is voor je gezondheid. Het blijkt zelfs al heilzaam te zijn als je alleen maar je gevoelens naar aanlei ding van een bepaalde gebeurte nis opschrijft. Mensen die dat in een onderzoek gedaan hadden, bleken later meer afweercellen in hun bloed te hebben. Om te weten te komen hoe ie mand met zijn emoties omgaat, is het in de regel voldoende om naar zijn of haar gezicht te kij ken: mensen met een expressief gezicht zijn beter in staat over hun gevoelens te praten dan mensen met een 'uitgestreken' gezicht. In de wereld van de psy chotherapie maken psychologen nog steeds ruzie over het ant woord op de vraag welke vorm van therapie het meest succesvol is. Ze blijven dat doen, terwijl bijvoorbeeld allang duidelijk is dat het niet zozeer om het soort therapie gaat, als wel om de per soon van de therapeut. Vinger hoets wijst er in zijn artikel te recht op dat het bovendien wel eens zo zou kunnen zijn dat niet alleen de persoon van de thera peut de 'werkzame' factor is, maar evenzeer het gegeven dat er in elke vorm van therapie (vaak negatieve) emoties en er varingen geuit worden. Het zou dus niet veel uitmaken in wat voor therapie (en bij welke the rapeut) je terecht komt. Zolang je je maar voldoende op je ge mak voelt om alles te kunnen zeggen wat je op je lever hebt.

de Stem | 1996 | | pagina 25