DE STEM srt Prinsenbekenaar lijdt aan zeldzame ziekte van de lach 2&98' BS022SS 'Lachziekte is ongeneeslijk' M E1 sbroek HET ZIEKENHUIS Lijf Eleven WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1996 Met of zonder tussenoog aw- 95.- i 275:- 122.- 460:- 199.- 73ÜT- 329.- 1050.- 475.- 1050.- 560.- etc. etc. Frans kan niet tegen een geintje Een leuke opmerking van de kinderen is voor Frans Renne al genoeg om van zijn houtje te gaanAls er een mop verteld wordt, ga ik naar de wc.' FOTO KEES VAN DONGEN modellen onkerblauw Poor Frank Timmers Prinsenbeek - Frans Renne gaat niet lachend door het le- |en. Niet omdat hij depressief of veel verdriet heeft maar ndat lachen voor hem ver den is. Als hij lacht, ver- appen zijn spieren en zakt lij ineen. Renne lijdt aan een er bijzondere ziekte, narco- psie ofwel de ziekte van de |ach. s ik lach dan val ik een poosje g. Ik hoor en zie alles maar ik an geen kant op," vertelt de 35- 'ge Frans Renne, die elke mi- van de dag op zijn hoede zijn. De humor ligt immers p straat. i leven zonder lachen is moei- i voor te stellen. Frans heeft er e moeten leren leven. „Al zal me lat nooit echt lukken. Voordat ik e ziekte kreeg, was het altijd lang e de leut. Mijn leven bestond uit 1 veel werken, eten, slapen en Ik lach nu eenmaal graag r ik weet dat het voor mij echt 'erboden is. In het begin bleef ik P'jd thuis. Daar werd ik wel zo thagrijnig van dus dat hield ik niet "1. Tegenwoordig ga ik nog maar en toe naar het café, bij een vrij- llenavond of het scheel af- als een van mijn maten is geworden. Twintig keer op een avond is dan Mijn maat Bart van Loen- t en mijn broer Wim staan al- PJd bij me in de buurt om me op te fengen. Zij gaan vaak bekaf naar fws, steeds 130 kilo opvangen is Patuurlijk niet niks." pet leven met de ziekte van de pch is niet eenvoudig. „In het be- Jin stortte mijn leven in. Ik werkte PP het slachthuis. Maar met een pes in mijn handen in de lach Wiieten was levensgevaarlijk dus ferd ik afgekeurd. Dat autorijden pevaarlijk was merkte ik toen ik Foorbij een akker kwam waar ffln kameraad Henk Huybregts L °emkool aan het snijden was. Ik praaide mijn raampje open en riep P™ar(l 'bloemkolen.' Die mannen ehen en ik ook, ik raakte op slag Van onze correspondent Breda/Heeze - De ziekte narcolepsie is volgens professor A. Declerck een van de meest uitzonder lijke en onbekende ziekten. Declerck is neuro- loog/slaapspecialist en hoofd van het slaap-waak- centrum van het epilepsiecentrum Kempenhaeghe in Heeze. Hij heeft zich verdiept in de ziekte waarbij mensen zich letterlijk slap lachen en is tot de conclusie ge komen dat deze ongeneeslijk is. „Volgend jaar wordt een Europees onderzoek gestart naar de ziekte. We weten niet of narcolepsie erfelijk is, we weten wel dat het in bepaalde families vaker voor- komt," aldus Declerck die wijst op de sociale con sequenties van de ziekte. Deze zijn volgens hem ontzettend groot. „Het is een aandoening die men sen isoleert. Ze zijn verstandelijk volledig normaal maar als ze lachen dan zakken ze door de knieën. We kunnen niet meer voor de patiënten doen dan samen met hen een levenswijze zoeken die voor hen het beste is. Zo kunnen ze het beste niet te lang slapen want dan kunnen ze angstdromen krijgen, overdag moeten ze een half uurtje op bed liggen, ze mogen niet te zwaar zijn dus sommigen moeten vermageren en daarnaast hebben we medicijnen tegen het in slaap vallen. Maar dat zijn peppillen en daarmee moeten we voorzichtig zijn. Tegen het lachen worden medicijnen gegeven die ook tegen depressies gebruikt worden, maar ook daarbij moeten we attent zijn op de neveneffecten." Volgens A. Declerck moeten veel meer mensen dan bekend is lijden aan narcolepsie. „Naar schatting hebben vijf op de tienduizend mensen de ziekte. Maar bij meer dan de helft wordt het nooit ontdekt en als het ontdekt wordt dan blijken ze vaak de ziekte al tien of twaalf jaar te hebben," aldus De clerck die een brochure aankondigt over narcolep sie. Tegen het einde van dit jaar krijgen alle artsen deze toegestuurd. In 1984 heeft een aantal patiën ten de koppen bij elkaar gestoken en de Neder landse Vereniging voor Narcolepsie opgericht. Het adres is Postbus 397,1440 AJ Purmerend. verlamd, later kwam ik bij en was met mijn auto in de berm beland." Terwijl Frans dit voorval vertelt, moet hij plots lachen. „Kijk, daar komt het, ik krijg het weer," kon digt hij aan. Zijn laatste woorden vallen weg, zijn hoofd valt achter over in het bankstel, de ogen lijken te draaien, het grote lichaam wordt slap en de mondhoeken die even daarvoor nog naar boven krulden hangen er nu droevig bij. Zijn vrouw Anja zit er bij en kijkt er naar. Met een blik van 'meer kun je toch niet doen' kijkt ze de kamer in. Anja probeert de stilte te verbreken door een ander voorval te vermelden: „Met de-elfde-van- de-elfde probeerde de carnavals club De Atoompjes Frans aan het lachen te maken...". Verder gaat ze niet want ze ziet dat het verhaal Frans niet sneller uit zijn benarde positie haalt. Een twintigtal se conden later komt hij bij. Alsof er niets gebeurd is praat hij verder. „Ik was bijna bij maar het verhaal dat Anja vihlde vertellen is zo leuk dat het wat langer duurde." De ziekte van de lach is tevens de ziekte van de traan. Bij emoties als lachen, huilen, vreugde of woede, raken de spieren verslapt. De ziek te narcolepsie kent een aantal symptomen. Bij Frans zijn dat slaapaanvallen; daarbij wordt hij plots overvallen door een onbe dwingbare slaap, cataplexie (spierslapte bij emotie), angstdro men en slaapstoornissen. Frans Renne: „Er was eens een bij eenkomst van mensen met narco leptic, er waren er 174. Na het eten waren er nog 24 wakker, de rest lag te pitten. Als er visite komt, ge beurt het wel eens dat ik halver wege de avond in slaap val, ik ben dan ook niet meer wakker te krij gen. Echt gezellig is dat voor de gasten natuurlijk niet." Zomaar een pilsje gaan drinken in het café doet Frans niet meer. Maar bij speciale gelegenheden kan en wil hij niet wegblijven. „Ik moet er gewoon rekening mee houden. Als iemand een mop gaat vertellen ga ik naar de wc. Je lach onderdrukken is onmogelijk, ik probeer het wel maar dat maakt het alleen maar erger." MARIAZIEKENHUIS TILBURG Foto Piet den Blanken De achtjarige Linda van Oudheusden trekt een vies gezicht. „Het aanbrengen van krasjes op haar hoofd is dan ook een irritant ge voel," zegt Karin van den Broek (33), coördinerend laborant van de polikliniek Klinische Neurofysiologie (KNF) in het Mariazieken- huis te Tilburg. Van Linda wordt een zogenaamd EEG gemaakt. Daarom heeft ze zo'n rare badmuts op haar hoofd, die met banden om haar borst op zijn plaats wordt gehouden. In de badmuts zitten kleine gaatjes, waaronder elektroden zijn geplaatst. Om de elektroden goed con tact te laten maken wordt in het krasje op het hoofd gel aange bracht. Het signaal gaat naar de 'voorversterker', die op de foto links van Linda staat. Een computer registreert vervolgens de her sengolven van het meisje. „Zo kunnen we de hersenactiviteit me ten," legt Van den Broek uit. De KNF-poli van het Mariaziekenhuis verricht ongeveer 1600 EEG's per jaar. EEG's zijn nuttig bij tal van neurologische aandoe ningen. Als een patiënt chronische hoofdpijn heeft, bijvoorbeeld. „Bij jonge patiënten kunnen we zien of er verschil is tussen de lin ker- en rechterhelft van de hersenen. Dat is van belang als we wil len weten of het kind achterstand heeft in de ontwikkeling." Zeven jaar geleden merkte Frans dat het mis ging. „Ik was in de kroeg en was helemaal de kluts kwijt. Ik wist niet meer waar ik was. Ik ben toen naar het ziekenhuis gebracht, daar dachten ze dat ik dronken was maar ik was amper een uurtje binnen geweest en zal nooit meer dan vijf glazen bier op hebben gehad. Toen ben ik via de dokter naar een heleboel specialis ten gegaan. Professors die overal in de wereld lezingen houden, blij ken me niet te kunnen helpen," al dus Frans die verwacht dat hij voor de rest van zijn leven blijft lijden aan de ziekte. „Niemand kan mij helpen, ook niemand kan verklaren hoe het komt. Ik ga nu regelmatig voor acupunctuur naar het Friese Jou- re, daar ben ik al 34 keer geweest. Het kost me handenvol geld maar ik heb er een klein beetje baat bij dus heb ik het er graag voor over." Af en toe tart Frans het noodlot en kijkt hij naar het programma Moppentoppers. „Ik zeg dan tegen mijn vrouw An ja dat het nü moet lukken maar na een paar seconden lig ik weer plat. André van Duin, waar ik altijd graag naar keek, is voor mij een verboden persoon. Een paar we ken geleden viel ik weg toen ik in huis rondliep. Ik had de radio aan staan en hoorde Jack Spijkerman op de radio tekeer gaan. Even later kwam ik op de grond weer bij. Zo heb ik al heel wat ribben gek neusd." Dat zijn ziekte bij buitenstaanders lachwekkend over kan komen, be seft Frans terdege. „Zo zijn men sen. Als ik vertel over mijn ziekte dan beginnen negentig van de honderd mensen te lachen. In het begin vond ik dat wel erg maar ook daar leer je mee leven. De mensen zijn niet wijzer." Frans houdt zich vast aan de troost dat er altijd ergere dingen in het leven zijn. „Al zou ik zelf liever alle botten in mijn lijf breken om er vanaf te zijn. Ik ga dan wel niet lachend door het léven maar ik leef geluk kig nog."

de Stem | 1996 | | pagina 21