banen dreigt bij Elopak DE STEM Verkeer en Waterstaat: 'Geen enkele sprake van dijkalarm' v a 11 Onderzoek naar restauratie sluis bij Stenen Beer Us- en ijskoud... Rechter legt 'bommetje' onder actie Houdgreep •eken Toer' Twee cocaïnevangsten in Vlissingse haven B3 Delta Toer C1 Verzwakking is volgens waterschap De Zeeuwse Eilanden veel ernstiger dan tot nu toe werd aangenomen 75 arbeidsplaatsen op de tocht I Dronken Duitser krijgt boete van twee mille Meisje (16) uit Hoofdplaat gewond na aanrijding GS stoppen inderdaad met herindeling Z-Vlaanderen Inwoner van Rotterdam aangehouden Hoger beroep In zaak tegen drugsrunners IBER 1996 net vertrouwen aan enige Zeeuws-Vla- -Vlaanderen in de an, plak ik er nog een fcmateur aan vast. Als trimmers zie fietsen die best bij de ama-' den kunnen rijden, Ifstand wordt voor hen lr, maar daar kun je op elaas komen er maar hmers over." fskilometers werden de ken opgevoerd en De jt zich er uitstekend bij. pk De Jaeger op dat er veinig Zeeuws-Vlamin- Jde koersen verschijnen. ook en dat is een ten- het laatste jaar. In het In rijden ze allemaal es, maar nu zijn ze op te tellen. Dat is jammer club is het te hopen dat gere renners aandienen, noet er veel voor over Èard werken, nog eens en en dan de wedstrij- i echt niet gemakkelijk i te brengen." startte zijn seizoen goed j een uitstekende Wim Trofee. „Daarna werd allemaal wat minder. moet werken uit zich |n je trainingsarbeid en in Als renner moet je uit- In de start kunnen ver- De ploegendienst vind ik trainen overigens geen kunt soms 's morgens of s lekker fietsen. Ik reken pede Delta Toer en hoop ?euws-Vlaamse rit mijn fe kunnen laten zien. En ]elta Toer wordt het met veer wat minder. In de handen probeer ik met fjn conditie op peil te hou- is me dit seizoen gelukt |evalt me goed. Daarnaast schaatsen, als het even atuurijs." nze sportmedewerker astede - Het jury- van de vijfde Delta wordt 'voorgezeten' niemand dan Wim aiasse uit Schijndel. frordt geassisteerd door Hartman uit Goudri- Us juryleden zijn Joop ders (Grave), Theo [ssen (Zundert), Frank de ekere (IJzendijke), Wim vieler (Tholen), Michel ooter (Axel), Erica Ver en (Kloetinge) en Jos de ker (Hulst) aangesteld. iKerremans uit Ouden- zit weer op de |r,die wordt gereden Henk Raymaekers uit ten. De fotofinishappa- Vr wordt bewaakt door Vriese uit het verre m Speaker gedurende drie dagen is Pierre bekers uit Terneuzen. daarbij Frank Geensen, Zeeland WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1996 Van onze verslaggevers jmeuzen/Den Haag - De dijken in I Zeeland zijn niet verzwakt en er is »een enkele sprake van éen alarme rende situatie. 'Zeeland is veilig', zo reageert een woordvoerder van Ver keer en Waterstaat op een nog niet afgerond onderzoek van provinciale instanties dat sommige dijkvakken een storm als in 1953 (water- I snoodramp) niet zouden kunnen doorstaan. De Zeeuwse gedepu- I teerde Dek (waterkeringen) noemt de I situatie niettemin 'verontrustend'. Dat de dijken aan reparatie toe zijn, is al bekend. De kosten liepen naar schatting in de honderden miljoenen, maar een precies bedrag was niet bekend. Maar volgens het waterschap De Zeeuwse Eilanden in Goes is de ver zwakte toestand van de Zeeuwse dijken veel ernstiger dan totnutoe steeds werd aangenomen. Ze voldoen op plaatsen zelfs niet meer aan de veiligheidsnormen van de nieuwe Deltawet. Er is een enorme investering van een kwart tot ruim een half miljard gulden nodig om de zeewering over een lengte van vele kilometers te herstellen. Bij Walsoorden, Ossenisse, Perkpolder, Kruiningen en Vlissingen zijn eerder gaten in de dijk gevallen en verzakkin gen geconstateerd. Tussen Vlissingen en de haven Vlissingen-Oost werd zelfs een verzakking van een meter diep gevon den. Die schade is met spoed gerepa reerd. Vervolgens hebben Rijkswaterstaat, de provincie en de Zeeuwse waterschappen een studie gestart naar oorzaken en oplossingen voor de problemen. De uit komsten worden deze maand gepubli ceerd. Maar uit de studie is nu al gebleken dat de verzwakking van-de Zeeuwse zeedij ken veel erger is dan werd verondersteld. Niet alleen de blokken die los geplaatst zijn op de klei in de dijklichamen blijken voor problemen te zorgen. Die klei is aan het verdrogen, ook dat was al langer bekend. Ook betonblokken en basalt- «TO \/orclanriA\/Arc o/iho+tinrr ir» rïo milinonpn Hp bnvpn Vlis55incrpn-Onst WPrrl zelfs een keien, die Vastgezet ZÜH in een laa£ slecht. y «B» 1 keien, die Vastgezet zijn in een laag stortsteen, spoelen in geval van een hef tige storm te snel uit. Dat nu is een nieuwe tegenvaller, want Rijkswaters taat en de waterschappen dachten dat die dijkbekleding wel sterk genoeg zou zijn. Het euvel betekent bovendien een extra kostenpost. De Zeeuwse waterschappen, Rijkswater staat en de provincie overleggen op dit moment nog over het probleem en hoe dat het beste op te lossen is. Een van de vragen is wie op moet draaien voor de herstelkosten. Volgens ing. B. Veldhuis, sectorhoofd waterkeringen van waterschap De Zeeuwse Eilanden, zijn enkele tientallen procenten van het totale dijkoppervlak slecht. Over enkele weken bekijken de onder zoekende instanties wat er met de tech nische gegevens gedaan wordt. Dan moet duidelijk worden wanneer en hoe de dij ken worden opgeknapt en wie voor de kosten opdraait. De Kamerleden Lilipaly (PvdA), Te Veldhuis (WD) en Van den Berg (SGP) toonden zich verontrust. Ze willen dat minister Jorritsma (Verkeer en Waters taat) overgaat tot maatregelen, als de dijken inderdaad ernstig verzwakt blij ken te zijn. „Zeedijken mogen onder geen beding worden verwaarloosd. Als blijkt dat dat is gebeurd, moeten we snel tegenmaatregelen nemen, het liefst nog voor de winter," aldus Van den Berg. I Van onze verslaggever Biggekerke - Wie te veel drinkt, achter het stuur van zijn auto kruipt, tegen een paaltje rijdt en I vervolgens de gevel van een I woning ramt, kan in de proble- j men komen. Dat ondervond een 65-jarige man uit het Duitse Alsdorf. De man wilde maandagavond na de aan- rijdingen op het Dorpsplein in I Biggekerke doorrijden, maar een alerte omstander stak daar een stokje voor en pakte 's mans sleu tels af. De politie kwam poolshoogte nemen. Afnemen van een adem analyse lukte niet, waarop een 'l arts werd gewaarschuwd om bij de man een bloedproef af te. i nemen. In overleg met de officier van justitie kon de man met een boete van tweeduizend gulden en I een rijverbod van twaalf uur zijns weegs gaan. Van onze verslaggever 1 Vlissingen - Een zestienjarige f bromfietsster uit Hoofdplaat is gisterochtnd gewond geraakt aan een arm en een schouder na een aanrijding op de Sloeweg/Bos- senburghweg in Vlissingen met een negentienjarige automobi liste uit die plaats. Het meisje uit Hoofdplaat reed over het fietspad van de Sloeweg en verleende geen voorrang aan de Vlissingse, die over de Bossenburghweg reed. De Hoofdplaatse is gewond overge bracht naar het ziekenhuis. Na I behandeling mocht ze naar huis. Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Sta ten hebben gisteren in meerder heid besloten inderdaad te stop- pen met de gemeentelijke herin- beling van Zeeuws-Vlaanderen. 1 In een voorstel aan de Zeeuwse Staten meldt het college het over leg met de gemeenten niet te.zul- len hervatten. Vorige week al lekte uit dat GS stoppen met initiatieven omdat jer geen dringende knelpunten I zijn in het gebied, omdat er geen overeenstemming bij de gemeen ten is, omdat de hoogte van de tosten niet duidelijk is en omdat i het Rijk de regierol van de herin- I heling heeft overgenomen, j Het Rijk moet het dan ook zelf maar klaren, zo vinden GS. Van onze verslaggever Terneuzen - Bij het. verpak kingsbedrijf Elopak in Ter neuzen dreigt verlies van zeker 75 arbeidsplaatsen. Het bedrijf staat volgens de vak bond CNV Papier en Karton als gevolg van tegenvallende verkopen van kartonverpak kingen (melkkartons) voor een ingrijpende reorganisatie. Algemeen directeur van Elopak en Elocoat A. de Groot erkent de problemen, maar noemt het aan tal van 75 arbeidsplaatsen voor barig. „Daarover moeten we juist nog met' onze sociale partners praten." De reorganisatie treft vooral uit zendkrachten en werknemers met een tijdelijk contract. Ze ver liezen hun baan omdat Elopak af wil stappen van het vijf-ploegen- systeem, zegt de bond. De bond baseert haar uitspraken op een door Elopak gepresen teerd plan van aanpak 'om de werkgelegenheid in negatieve zin aan te passen'. „Hoewel exacte cijfers nog ontbreken, betekenen de plannen van Elopak een nieuwe klap voor de werkgele genheid in Zeeuws-Vlaanderen nadat eerder Philips in Terneu zen het mes in het personeelsbe stand zette," aldus vakgroepsbe stuurder A. van Dahime. Volgens directeur De Groot van Elopak/Elocaot ligt het verhaal wat genuanceerder. Zijn fabriek maakte de afgelopen jaren een forse groei door en zag het perso neelsbestand stijgen tot 400 werknemers. Dat het weer min der zou gaan, was volgens De Groot ook voorzien. „Daarom hebben we in die periode mensen een tijdelijk dienstverband aan geboden. We moeten die groei nu dus eigenlijk bekopen." Volgens De Groot zijn de cijfers verminkt door de bonden naar buiten gebracht. De terugval heeft te ma ken met het wegvallen van markten en de zwakkere dollar, maar ook met het niet nakomen van financiële verplichtingen van afnemers in Rusland en Tsjechië. Het volume is er volgens De Groot nog wel, maar het heeft volgens hem geen zin te blijven leveren als er niet betaald wordt. Maandag 16 september hervat de directie het overleg met de bon den. De bond zal daarbij volgens Van Damme een nadere en gede tailleerde onderbouwing van het plan van aanpak eisen. „We wil len pas afspraken maken over een sociaal plan als aangetoond is dat aan inkrimping van het perso neelsbestand niet valt te ontko- Van onze verslaggever Vlissingen - Binnen tien dagen zijn in de Vlissingse haven twee partijen cocaïne van respectievelijk 87 en 5 kilo onderschept,die vanuit Suriname ons land werden binnenge smokkeld. Geassisteerd door een graafmachine scheppen Pabo-studenten van de Hogeschool Zeeland de voormalige sluis bij de Stenen Beer gedeeltelijk van onder het zand. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van'onze.verslaggever Zandberg - Gisteren is nabij Zandberg een stukje Oost- Zeeuws-Vlaamse streekge schiedenis blootgelegd. Geas sisteerd door een graafma chine schepten Pabo-studen ten van de Hogëschool Zee land de voormalige sluis bij de Stenen Beer gedeeltelijk van onder het zand. Uit dit voor- onderzoekje moet blijken of restauratie van het historische kunstwerk de moeite waard is en vooral hoeveel dat karwei dan gaat kosten. De sluis dateert uit 1784, een tijd dat men er nog geen gat in zag om de de dijken door te steken. De sluis voerde weliswaar overtollig water af, maar had vooral oök een krijgskundige functie, ter verdediging van de stad Hulst. Bij oorlogsdreiging zette men gewoon de sluisdeuren open om het achterliggende polderland onder water te zetten. Net niet genoeg om vijandelijke troepen met bootjes te kunnen vervoeren. Maar wel voldoende om door het water wadende sol daten af en toe kopje onder te laten gaan. Boerenmagazijn De sluis bij Boerenmagazijn, zo heette het kunstwerk vroeger, weet de Hulster historicus Karei Brand. „Eind 18e eeuw is er vanaf Sas van Gent tot voorbij Hulst een heel netwerk van dij ken aangelegd, met'daarin op geregelde afstanden inundatie sluizen. Dit was er. één van. Eigenlijk, heeft de sluis maar kort dienst gedaan, namelijk tot 1845. Toen trok hij al niet goed meer, zoals dat in vaktermen heet. Het schorrengebied, nu de Nieuw Kieldrechtpolder, was te hoog opgeslibd." Toen in 1857 de Van Alsteinpol- der werd bedijkt had de sluis helemaal geen nut meer en ver dween een groot deel ervan onder de dijk. Momenteel is van de sluis niets meer te zien, behalve'een muur, de 'Stenen Beer. De muur, een extra obstakel voor aanval lende legers, is nagenoeg intact gebeleven, al vraagt het metsel werk wel om herstel en conserve ring. Twintig jaar geleden al kaartte Karei Brand de restauratie van de sluis aan bij Staatsbosbeheer, eigenaar van de sluis en bijbeho rende dijk. Men hield het idee in het achterhoofd, maar het karwei haalde nooit de 'top tien'. Gebrek aan geld was daar niet vreemd aan. Deze zomer kwam de opgraving van de sluis ineens in een stroom versnelling. Toen bleek dat Staatsbosbeheer toch nog ergens een geldpotje vond en de Pabo in Middelburg op zoek was naar een geschikt project voor de jaar lijkse werkweek was de zaak al snel beklonken. Gesprekken met de provinciale archeologen van de rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek en leden van de oudheidkundige kring Hulst leidden tot een plan voor een vooronderzoek. Plan voor herstel Deze week wordt een stuk van de sluis ontgraven en worden meet- en karteringswerkzaamheden verricht. Afhankelijk van de bevindingen zullen scenario's voor herstel - met bijbehorende kostenramingen worden opge steld en zullen financierings bronnen worden aangeboord. „De hoop is wat dat betreft voor een deel gevestigd op het ministe rie van Landbouw," zegt assis tent-provinciaal archeoloog Bas Oelè, die het project begeleidt. „Daar wil men nog wel eens een paar potjes geld voor dit soort zaken beschikbaar stellen. Meestal gaat het om eenmalige regelingen en dan is het zaak dat je meteen een panklaar plan op tafel kunt leggen." 'Omdat er meestal slechts in de helft van de kosten wordt bijge past, zullen er nog andere spon sors moeten komen. Men denkt aan de mogelijkheden vanuit het bedrijfsleven. In de loop van oktober is duide lijk hoeveel de restauratie precies gaat kosten. Voorlopig gaat men uit van een stelpost van zowat drie ton. Om beschadigingen te voorko men, wordt de sluis, morgen of overmorgen weer terug onder het zand gestopt. „Maar," zegt Brand, „we hopen met z'n allen dat het niet voor lang zal zijn." De onversneden coke, met een straatwaarde van ruim negen miljoen gulden, zat verstopt in containers- met ingevroren cas save en werd op 9 en 19 juli reeds ontdekt: Om het onderzoek niet te bemoeilijken, maakte de dou ane de cocaïnevangsten pas giste ren bekend. De cocaïne is inmid dels verbrand. Gisteren deed de Fiscale Inlich tingen- en Opsporings Dienst (FIOD) op twee plaatsen in Amsterdam en Rotterdam huis zoekingen. Een inwoner van Rot terdam werd daarbij gearres teerd wegens overtreding van de opiumwet. Bronland Volgens een woordvoerder van de douane werd de cocaïne gevon den na risico-analyse. „We bekij ken dan van te voren waar een schip vandaan komt, wat voor vracht het vervoert, wie er wat vervoert, van die dingen. Nou, van Suriname is bekend dat het een bronland voor cocaïne is, cas save is een groente waarin wel vaker cocaïne wordt verstopt. Je pikt er dan een container uit, zet er een speurhond aan en je hebt soms beet en een andere keer niet." Het gaat de douanewoordvoerder te ver om Vlissingen als nieuw Europees 'aanlandpunt' voor cocaïne uit te roepen. „We voeren in Vlissingen, net als in Rotter dam en Amsterdam, risico-analy ses uit gevolgd door controles. Binnen tien dagen was het twee maal prijs, maar daarvoor lange tijd niet." Herkomst Over de herkomst van de cocaïne wil de woordvoerder niks kwijt. Evenmin over de bestemming van de drugs. Nieuwe aanhoudingen worden niet uitgesloten. n, ziet wel kansen voor zi]n FOTO WIM KOOYMAN A-trimmer op De Bevelanden jok in Zeeuws-Vlaamse koer- acterend, als aanwinst voor cyclosportieven genoemd die België puike koersen heeft eden bij de Belgische Vrije id, en je kunt een leuke ploeg itellen. „De toekomst van de ib is helemaal niet zo somber- ■aks hebben we in alle catego- lën renners rijden. Dat is een en dat we gezond bezig zijn. Van onze verslaggever Zierikzee - Een 28-jarige inwoner van Zierikzee zal zich z'jn inbraak in een plaatselijke kroeg zonder enige twijfel nog lang heugen. Tijdens het karwei verscheen de politie namelijk, waarop de inbreker zich ijlings verstopte in de diepvries die in het café stond. Het speelde zich allemaal af in de nacht van maandag op dins dag in een taveerne aan de Nieuwe Haven. He politie kreeg rond 02.15 uur de melding dat iemand daar aan het inbreken was en ging een kijkje nemen. Een raam van het café bleek opengebro ken te zijn. Ook zagen de agen ten een man achter de bar staan. Maar toen ze binnenkwamen, was de vogel gevlogen, ytthans, daar leek het even op. l0t een van de agenten bij het openen van de diepvrieskast een klappertandende en bibbe rende verdachte aantrof. De 28-jarige man uit Zierikzee had reeds rookwaren, flessen drank en consumptiebonnen klaargelegd om mee te nemen. De politie heeft hem aangehou den en voor nader onderzoek en verhoor ingesloten. Het afgelopen weekeinde werd ook al ingebroken in het betreffende café. De politie denkt dat de 'diepvriesdiefook voor die inbraak verantwoor delijk is. Van onze verslaggever Terneuzen - De kantonrechter in Terneuzen heeft gisteren een bommetje gelegd onder de actie Houdgreep. Drugsrun- nen kan aan de hand van de bepaling in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) niet worden aangepakt. De rechter vindt die bepaling te vaag. 'Houdgreep' is een gezamenlijk initiatief van de politie,mare chaussee, douane, gemeente en openbaar ministerie om de (drugs)overlast in het centrum van de Scheldestad terug te drin gen. Gistermorgen moest de eer ste groep van een dertigtal ver dachten in het kader van Houd greep voor de kantonrechter ver schijnen. Drie van hen kwamen opdagen. De eerste verdachte, de 37-jarige P.E. uit Terneuzen, moest voorkomen omdat hij begin dit jaar 'had postgevat' en wat heen en weer gelopen had bij de Dijkgang. Vervolgens was hij bij twee Belgen in de auto gestapt. Die wilden weten waar ze een koffieshop konden vinden. De officier van justitie, C. Fetter, achtte bewezen dat de man zich schuldig had gemaakt aan drugs- runnen. „Ik baseer dat op basis van de getuigenverklaringen van de twee Belgen en de waarne ming van de verbalisanten. Bovendien heeft meneer bekend dat hij in de auto is gestapt." Ze eiste een onvoorwaardelijke boete van driehonderd gulden. De verdachte had een andere ver sie van het verhaal. Hij wilde het duo best de weg wijzen, maar stapte naar eigen zeggen in omdat hij onderweg was naar het ziekenfonds. „Dat kwam dus goed uit. Maar met drugs heb ik niets te maken." Kantonrechter M. Klarenbeek sprak van een 'juridisch probleem in de dag vaarding'. „Ik acht het feit bewe zen, maar ik vraag mij af of het om een strafbaar feit gaat. In de bepaling staat dat het verboden is post te vatten etcetera, indien er redelijkerwijs kan worden aangenomen dat... En met die laatste zin heb ik een probleem. Het is een subjectieve maatstaf, die nogal wat ruimte biedt aan de opsporingsambtenaren. Deze bepaling komt erop neer dat het verdacht zijn zelf een strafbaar feit is. En dat gaat mij te ver. Ik vind dat een aantasting van het recht. Je bent verdacht of straf baar. .Niet beide." Feit is dat de gemeenteraad een, bepaling zal moeten opstellen die meer duide lijkheid geeft. Nieuwe regels zul len eerder op het terrein van de opiumwet dan op het gebied van de openbare orde gezocht moeten worden.VerdachteE. maakte er zich niet druk om: hij werd ont slagen van rechtsvervolging. Datzelde gold voor vier andere verdachten, die niet op de zitting waren verschenen.Minder geluk kig waren de 24-jarige A.B.A uit Terneuzen en de 19-jarige S.W. uit Sas van Gent. Zij hoorden ieder een boete van driehonderd gulden, een week voorwaarde lijke en een week onvoorwaarde lijke gevangenisstraf tegen zich eisen. Beiden waren, ondanks een ■binnenstadverbod, drie keer in het centrum van Terneuzen aan gehouden. De officier van justitie moti veerde het toepassen van de bin nenstadverboden als volgt. „De beperking van de bewègingsvrij- heid moet gezien worden in de context van de overlast in Ter neuzen. Die is de laatste jaren gierend uit de hand gelopen. De noodzaak is inmiddels aange toond. Het binnenstadverbod wordt per individu bekeken. Dat is in de jurisprudentie een belangrijk criterium geweest." Kantonrechter Klarenbeek noemde het binnenstadverbod 'een. zwaar middel', dat met de nodige voorzichtigheid moet worden toegepast. Hij erkende echter de noodzaak ervan. Zeker gezien het feit dat er beroep tegen mogelijk is. Bovendien geldt het verbod voor beperkte tijd (vier weken), en het wordt per indi vidu bekeken. De rechter von niste in beide gevallen conform de eis. Twintig andere verdachten kre gen bij verstek straffen die varieerden van driehonderd gul den boete tot een week onvoor waardelijke hechtenis per over treding. Terneuzen/Middelburg - De officier van justitie gaat in hoger beroep tegen het besluit van de kanton rechter om zes personen, die in de Terneuzense bin nenstad zijn opgepakt wegens drugsrunnen, te ontslaan van rechtsver volging. Het artikel in de Algemeen Plaatselijke Verordening dat de vervolging van drugsrun ners in Terneuzen regelt, werd door de rechter giste ren onverbindend verklaard. Hij vond het artikel te ondui delijk. De officier van justitie gaat er vanuit dat de bepaling wel degelijk tot veroordeling moet leiden. De bepaling is gebaseerd op de modelveror dening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), zo stelt het Openbaar Ministerie (OM). „Overigens beschouwt de officier van justitie dit onderwerp als een beperkt onderdeel van het Houd greep-project, dat reeds op effectieve wijze gebruik maakt van de binnenstad verboden. Negatieve gevol gen van het genoemde ont slag van rechtsvervolging op de aanpak van justitie en politie worden derhalve niet verwacht," aldus het OM in een persbericht. -

de Stem | 1996 | | pagina 11