Edalt Arafat gaat praten met N etany ahu 9,9 Spilfiguur Belgisch pedofilie-netwerk voorlopig vrijgelaten Lebed blijft wachten op Boris Jeltsin C De tragiek van Koerdisch opportunisme 'Nederlandse troepen in Bosnië gehalveerd' Amerikaanse chefstaf bezoekt de Golfregio wrowii DE STEM BUITENLAND A5 MENTAAR D KORT Aanbieding geldt t/m aanstaande zaterdag. Gesprek mogelijk nog vandaag Egypte Boutros Ghali JUMBO TOPPERS VAN DE WEEK! C;98 90 BUITENLAND KORT de vastgoedbank ER 1996 A4 I 1111 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1996 haakt meteen aan. kinderporno moe- Tionale congres te ek in Stockholm te- etgevingen aan te worden gelegd en rolerende en beïn- de ontdekkingen in anpak. De publieke rlid Hillen beseft dit n zich met krachtige lerlijke gevallen, zo gedwongen kun- treren'. Hetgeen in een wekelijkse prik die hun lusten ver- voorstel. Niet alleen uwelijks. Het onder- de agressie en frus- 1 leiden tot seksueel vergelijkbaar ernstig htssysteem nimmer van daders toege- rbeterlijke dieven of past niet in het Ne- soort van straffen of ggestie van Hillen te it gericht. Voor een sie over dit serieuze ndelicten ige inwoner van die misbruik van min ers aangifte gedaan e voetbalvereniging >kelen van hen zijn eerste aangiften bij iding van de sport ier dan tien jaar ac- »p Texel en Noordzee, Eco- evangen. Een jonge keinde gevonden in ongeveer vijf maan- ?olgens het centrum rond Groenland. Ze rdzee. Ecomare wil ipmutsen worden in gaat het om 25 die- in Zeeland. Ook in op de Nederlandse accijns accijnsverhoging op sing van de Europe- IA-Europarlementa- n Europees commis- ,e CDA-Tweede Ka ng- zijdige' Nederlandse even belastingen op vragen zij Monti in van arbeidsplaatsen ngopbrengst van 800 s het verlies aan ar- ntucht e poltie Gelderland- n stiefdochters, heeft iet rayon Culemborg. kt met zijn stiefdoch- afwachting van het ïerche werd de man Tij had 32 jaar bij de cijns de volwassen Neder- splan de benzine-ac re motorrijtuigenbe- denkt er echter niet aan. Dit blijk uit een plannen af. Mensen 0 kilometer) oordelen te trappelen om drie pomp. UW Bart Vos probeert in berg van 8167 meter malaya-gebergte. Vos ist, met 8848 meter de 11 meter), n de Dhaulagiri (Wit- 994 strandde op 7250 de top over een Rus- n nood verkeerde. Hij door de mogelijkheid gen kracht en zonder ïw de top te bereiken. ssortiment. Scherpe prijzen Brussel (anp) - Een 34-jarige Brus selse Rijkswachter, die de centrale figuur zou zijn in een Belgisch pedo- filienetwerk, is anderhalve maand geleden voorlopig vrijgelaten. Dat is gebeurd op voorwaarde dat hij zich permanent onder neuropsychiatri- sche behandeling laat stellen. De man heeft daartoe vrijwillig zijn intrek geno men in een privé-kliniek. Volgens justitie in Brussel staat deze zaak los van de affaire Dutroux, rond de ontvoering van zeker zes meisjes. De ver dachte werd begin dit jaar betrapt in een Brusselse parkeergarage, toen hij foto's maakte van naakte jongens uit ex-Joego- slavië. Justitie vermoedt dat de man de leider was van een uitgebreid kinderpor nonetwerk met vertakkingen naar Nederland. Eén van de sporen in de zaak leidde naar Arnhem, waar personeel van een fotola boratorium een filmrolletje met opna men van naakte kinderen doorspeelde aan de politie. De politie bracht deze opnamen vrij snel in verband met de arrestatie van de Rijkswachter. Volgens de officier van justitie in Arnhem zijn er in dit onderzoek nog geen vorderingen te melden. De vrijgelaten Rijkswachter blijft tot aan zijn berechting onder behandeling. Volgens de justitiewoordvoerder zal de man tot aan de rechtszaak 'niet op straat verschijnen'. Ruim twee weken na de lugubere ontdekkingen in de zaak-Dut- roux blijft kindermisbruik de discussie in België beheersen. Kinderen durven verkrachting en incest nu ook sneller te melden. In verband daarmee zijn de laat ste weken door heel België al twintig personen aangehouden. Het zedenschandaal beheerste ook de start van het nieuwe Belgische school jaar. De kleine honderdduizend leer krachten in België hadden zich dan ook voorbereid op veel vragen of opmerkin gen van hun in totaal 1,1 miljoen leerlin gen. Veel scholen begonnen het nieuwe cur susjaar met een minuut stilte. In de pro vincie Limburg droegen veel leerlingen witte kleding, uit sympathie met de ver miste Hasseltse meisjes An en Eefje. De Vlaamse minister van Onderwijs Luc van den Bossche riep docenten gister ochtend op niet te aarzelen om deskun digen, zoals seksuologen, in te schakelen wanneer kinderen seksueel misbruik melden. Onderwijzers zijn voor veel kin deren de enige contactpersonen met wie kinderen over bijvoorbeeld incest kun nen praten. In het Waalse dorp Jumet zijn Rijks wacht en burgerbescherming gistermid dag weer begonnen met graafwerkzaam heden in een woning van de hoofdver dachte in het zedenschandaal, Mare Dutroux. Daar woonde Bernard Wein- stein, een door Dutroux vermoorde handlanger. De speurders zoeken er naar kelders. Ook in een naastgelegen woning wordt nu gezocht. Na het overlijden van de eigenaar blijkt Weinstein hier tot aan zijn moord in april regelmatig te zijn ondergedoken. Later in de week zullen ook weer huis zoekingen en opgravingen plaatsvinden in zeker twee van de zeven huizen die op naam van Dutroux staan. Volgens een woordvoerder van de Rijkswacht kun nen de graafwerkzaamheden nog weken in beslag nemen. Gaza (afp) - Israëlische en Palestijnse onderhandelaars hebben gisteravond een akkoord bereikt over een ontmoeting tussen de Israëlische premier Netanyahu en de Palestijnse president Ara fat. Dit heeft een Palestijnse woord voerder in Gaza meegedeeld. Een datum voor de ontmoeting is nog niet vastgesteld, maar de woordvoerder sloot niet uit dat de twee elkaar vandaag zouden treffen. Eerder op de avond was nog gemeld dat de onderhande laars uit elkaar waren gegaan zonder dat ze overenstemming hadden bereikt. De druk op Israël om het vredes proces in het Midden-Oosten niet te laten verzanden, is gisteren toegenomen. Daarbij wordt van Arabische zijde gezinspeeld op verslechtering van de betrekkin gen als Israël zijn verplichtingen uit de verdragen met de Palestij- nen niet nakomt. Het duidelijkst was de pressie van de kant van Egypte: de Egyp tische ambassadeur in Israël, Mohammed Bassiouny, liet gis termiddag weten dat zijn land van de regering-Netanyahu ver wacht dat die binnen drie weken een begin maakt met de naleving van de afspraken met de PLO. Zo niet, dan zal Egypte de voor november geplande conferentie over de economie in het Midden- Oosten afgelasten. IJkpunten zijn voor Cairo onder meer de terugtrekking van het Israëlische leger uit Hebron, ver dere terugtrekking uit andere delen van de Westelijke Jordaan- oever, het tot stand brengen van corridors tussen de Gaza-strook en de Westelijke Jordaanoever en het ongedaan maken van de afsluiting van Palestijnse gebie den. De vorige Israëlische rege ring had daarmee al ingestemd. Een woordvoerder van de Israëli sche premier Netanyahu noemde de uitspraken van de Egyptische ambassadeur een 'ongelukkig dreigement dat de spanningen alleen maar zal doen toenemen'. Een niet met name genoemde Israëlische regeringsfunctionaris zei dat 'Egypte die economische conferentie harder nodig heeft dan wij'. VN-secretaris-generaal Boutros- Ghali drong gisteren ook aan op snelle hervatting van de bespre kingen tussen Israël en de Pale- stijnen. Hij liet zich tijdens een conferen tie van non-gouvernementele organisaties in Genève kritisch uit over de afsluiting van de Pale stijnse gebieden door Israël. Die heeft volgens hem desastreuze gevolgen voor de broze Pale stijnse economie. De Palestijnse president Arafat riep Netanyahu op de rechten van de Palestijnen eindelijk te erkennen. Hij benadrukte dat 'de geschiedenis noch het Palestijnse volk het ons zullen vergeven als wij deze uitzonderlijke gelegen heid voor het sluiten van vrede voorbij laten gaan'. Volgens hem moet er maar inter nationale arbitrage komen om het vredesproces op gang te hou den als er niet snel iets gebeurt. De Palestijnse autoriteiten heb ben zondag 120 aanhangers van militante islamitische groeperin gen vrijgelaten die waren aange houden na de reeks van zelf moordaanslagen eerder dit jaar in Israël, zo is gisteren bekend geworden. (ADVERTENTIE) WK 36. Geldig t/m zaterdag 7 september 1996. BONZO DINER. zak 6 5 kilo 1248 van 13,88 voor MALSE SPERZIEBOONTJES per 500 gram O,89 CROKY BUBBLE CHIPS ham/kaas of paprika, zak a 150 gram O98 van 1,98 voor <p MAGERE HAMLAPPEN ca. 15 minuten braden, per 500 gram van 9,45 voor f JONGE KAAS vers van het mes, per kilo van 11,90 voor HET SPAARKADO Me» orixe Pro-Kado spoaroktte spoor» o het hele jaar snel en voordelig voor prachtige huishoudelijke ka do's me» wel 30 tol 50% spoorwins». Hcról snel de informatiefolder bij de Jumbo-Supermark». DEZE WEEK MET 3 GRATIS PRO-KADO ZEGELS NATRENA ZOETJES «oosie 600 Stuks KLEENEX SOFT WEAVE TOILETPAPIER Pak 6 8 rollen ZONNATURE MUESLI wwcmte, noten/vruchten of zachte, zak 375 gram HONIG DINNER-TO-DAY Wcurry of flasi gareng, fusiBt/bolognese, bami of ^«ateife/carbonora, per zokje MILNER KAAS van hel mes, pef 500 gram KLANTENINFORMATIE BEL GRATIS: 06-0220161 van maandag t/m vrijdag van 10.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur Koerdische KDP-strijders rijden zegevierend door de stad Erbil, in het noorden van Irak. foto reuter Verrassende partnerkeuzes zijn voor de leiders van de Iraakse Koerden niet onge woon. Ook niet als het ei gen volk daarvan de dupe wordt. Hun rol afgelopen weekeinde bij de twist in Irak geeft dat nog eens aan. Door Ben Ackermans Opportunisme is een vak apart. Wie er slim gebruik van maakt, kan er ver mee komen. De meeste politici weten dat. Ze smeden het ijzer als het heet is. Maar liefst niet te opzichtig. Dat werkt averechts. In Iraaks Koerdistan tellen die subtiliteiten minder. Als het zo uitkomt is daar de vijand van gisteren de vriend van vandaag. Zelfs als hij Saddam Hoessein heet, de man die reeds tiendui zenden Koerden de dood injoeg. Verbijsterend was afgelopen weekeinde niet het nieuws dat troepen van Saddam het 'beschermde' Koerdische deel van Irak binnenvielen. Van de dictator te Bagdad is immers alles te verwachten. Het verbij sterende zat hem in het feit dat die troepen het deden met de hulp van de Koerden zelf. Althans, van een van de twee grote partijen die over deze 3,5 miljoen zielen tellende bevol kingsgroep heersen. Het was de Koerdische Demo cratische Partij (KDP), geleid door Masoud Barzani, die Sad dam uitnodigde de stad Irbil binnen te vallen. De actie was voorgekookt in gesprekken tussen Barzani's neef Nowchervan en Saddams zoon Quday. Gevaarlijk spel, want de toch al afbrokkelende westerse sympathie voor de Koerden ligt nu helemaal in de waagschaal. In de nasleep van de Golfoorlog leek het de Iraakse Koerden ein delijk even voor de wind te gaan. In het noorden van het land kregen ze de gelegenheid een autonome staat te leiden. Niet in naam, wel in de praktijk. Dankzij de militaire bescher ming van met name de Amerika nen. Boven de 36ste breedte graad mag Saddam Hoessein niet komen. De Koerdische 'veilige haven' zou de voorbode moeten zijn van een democratisch, federaal Irak, zoals dat na de verhoopte val van Saddam tot stand zou komen. En inderdaad: in 1992 waren er vrije verkiezingen, die een parlement en een centraal bestuur opleverden. Die werden geschraagd door de twee grote politieke partijen, die tot dan toe vooral eikaars rivalen waren geweest: de KDP en de Patriot tische Unie van Koerdistan (PUK) onder leiding van Jalal Talabani. De hoopvolle start ten spijt kwam er van het experiment weinig terecht. Als vanouds vochten KDP en PUK al gauw weer hun strijd om macht, geld en grond uit. Aanvankelijk op kleine schaal, sinds 1994 in een aantal openlijke, bloedige con frontaties. Verschillende vred esconferenties werden belegd - de laatste was juist eind vorige week in Londen begonnen -, maar beterschap bleef uit. De 'Koerdische lente' werd geen zomer. De kloof tussen KDP en PUK bestaat al twintig jaar. De KDP steunt op clans uit de bergen en grootgrondbezitters, de PUK meer op de stedelijke bevolking. De laatste is ook linkser geo riënteerd. De KDP controleert het noordwesten van Iraaks Koerdistan, de PUK het zuiden, inclusief de steden Erbil en Sulaymaniah. De strijd van de laatste tijd draait vooral om olie. Hele kolonnes Turkse vrachtwagens rijden dagelijks via Koerdistan met voedsel en sigaretten naar het Irak van Saddam, en keren met olie terug. Deze smokkel is een bron van welvaart voor de KDP, die als douanier aan de Turkse grens 'belastinggeld' kan opstrijken. En nu de VN op het punt ston den Bagdad toe te staan weer olie uit te voeren, zou er ook straks wellicht iets te regelen zijn. Maar de financieel zwak kere PUK wil graag in de reven uen delen. De tweespalt in Koerdenland is koren op de molen van andere partijen in de regio. Natuurlijk maakt Saddam er gretig gebruik van. Veel heeft hij niet te verlie zen. Maar hij brengt de westerse machten die de Koerden zeggen te beschermen, de VS voorop, wel in een lastig parket. De PUK militair steunen is voor de Amerikanen geen optie, want daarmee zouden ze partij kiezen in het Koerdische conflict. Bovendien heeft de PUK de steun van een land dat voor de VS wel de laatst gewenste bond genoot is: Iran. Dat maakt han dig gebruik van de geboden gelegenheid zijn invloed in de regio uit te breiden. Voor de Koerden is hulp inroe pen van buitenaf niets nieuws. Het is een beetje de tragiek van een volk dat van alle kanten in de knel zit. Desondanks zijn de partnerkeuzes soms wel uiterst verrassend. Ook PUK-leider Talabani kuste een paar jaar geleden nog de wangen van Saddam. Zijn ver klaring toen: „Wanneer je oor log voert moet je vechten, wan neer je onderhandelt moet je praten, en misschien ook wel kussen. Dat is politiek." Op dat punt verschilt KDP- voorman Barzani kennelijk niet met hem van mening. Door Wierd Duk Moskou - Aleksandr Lebed is een geduldig man. „Ik heb begrepen dat de ontmoeting op een ander tijdstip zal plaatshebben," zei de Russi sche veiligheidschef gisteren toen duidelijk werd dat hem opnieuw geen onderhoud werd gegund met president Boris Jeltsin. „Ik verlies de hoop niet, ik ben een opti mist." Lebed kwam vrijdagnacht een vredesakkoord overeenkwam met Tsjetsjeense rebellen en reisde zaterdag terug naar Mos kou om, zoals hij zei, Boris Jeltsin in te lichten. Maar de president, die via zijn woordvoerder mee deelde 'opheldering' te willen over 'details van de overeen komst', ontving Lebed niet en hult zich in een hardnekkig stil- zijgen. Lebed vertelde dat hij nog gepro beerd had om Jeltsin telefonisch te bereiken. Maar in Roes, het rustoord op zo'n honderd kilome ter van Moskou waar de 65-jarige president vakantie houdt, werd blijkbaar niet opgenomen. Jeltsins machtige kabinetschef, Anatoli Tsjoebais, die controle heeft over de presidentiele agenda, vond dat Lebed niet moest wanhopen. Volgens Tsjoe bais was Boris Jeltsin van plan om zijn veiligheidsadviseur nog op maandagavond te bellen. Van zelfsprekend zou het vredesak koord dan onderwerp zijn van gesprek. Maar er kwam geen tele foontje uit Jeltsins jachtdatsja. De Russische president had eer der die dag op zijn vakantieadres wel een ontmoeting met zijn trouwe premier, Viktor Tsjerno- myrdin, die zijn instemming met Lebeds akkoord had betuigd. Volgens persbureau Interfax duurde de bijeenkomst twee uur. Allerlei belangrijke onderwerpen kwamen volgens Interfax aan de orde, zoals het begin van het nieuwe academische jaar en de graanoogst. Over het vredesak koord hadden beide politici ook gesproken. Maar wat Jeltsin er van vond, werd niet meegedeeld. Jeltsins stugge zwijgen is zolang- zamerhand 'bespottelijk', aldus de Komsomolskaja Pravda. Maar de redenen zijn voor de hand lig gend, meent de krant. Als de pre sident het plan goedkeurt, dan roept hij allerlei pijnlijke vragen op. Zoals: waarom heeft hij ooit met «lie oorlog ingestemd? En zijn in Tsjetsjenië misschien 50.000 mensen voor niks omgekomen? Ook) de plotselinge bereidheid van i het Kremlin om zaken te doen met rebellen, die kort gele den nog werden afgeschilderd als 'bandieten', is moeilijk te verko pen. Het komt de president, menen Lebed foto epa waarnemers, beter uit om te wachten. Mocht het wankele bestand in Tsjetsjenië instorten, dan kan Jeltsin -zoals hij gewoon is te doen - schuldigen aanwijzen, namelijk Aleksandr Lebed en zijn Tsjetsjeense onder- handelinspartners. Blijkt het akkoord te werken, dan kan Jelt sin altijd nog zeggen dat hij op vakantie was en moest uitrusten, maar dat hij op afstand de ont wikkelingen nauwlettend in de gaten hield. Vredesakkoord op Filipijnen Manilla - De Filipijnse regering en het moslim Moro Nationale Bevrijdingsfront (MNLF) hebben gisteren na bijna een kwart eeuw strijd een vredesakkoord ondertekend. Naar schatting 125.000 mensen zijn omgekomen in de strijd. Tijdens een indruk wekkende ceremonie in het presidentiële Malacang-paleis, in aanwezigheid van president Fidel Ramos, tekende de oprichter en leider van de MNLF, Nur Misuari, voor zijn rebellenbeweging. De regeringsonderhandelaar Manuel Yan zette zijn handtekening voor de Filipijnse staat.De nu gesloten overeenkomst voorziet onder meer in een referendum als overgang naar zelfbestuur voor de moslims in het enige overwegend christelijke land van Azië. Opening Servische school tegengehouden Sarajevo - De Nederlandse ambassadeur in Bosnië, H. Glaubitz, heeft gisteren de officiële opening van een Servische school net buiten Sarajevo tegengehouden. De school is met financiële hulp uit Nederland herbouwd. Nederlandse Ifor-militairen in Sarajevo hadden op de rondgestuurde uitnodiging voor de openingscere monie de vlag van het Karadzic-regime in Pale naast de Neder landse vlag gezet. 'Dat kan je toch niet hebben', zegt Glaubitz in een reactie. Belgacom mag wanbetalers niet afsluiten Brussel - De Belgische telefoonmaatschappij Belgacom mag wan betalers niet langer afsluiten. Alle telefoonbezitters moeten gesprekken kunnen ontvangen en zelf alarmnummers kunnen bellen, heeft de Belgische regering besloten met het oog op de liberalisering van de Europese telecommarkt op 1 januari 1998. Tot dusver was Belgacom slechts verplicht gedurende drie maan den een minimumdienst voor wanbetalers te garanderen. Maar vanaf het moment dat het kabinetsbesluit kracht van wet heeft zal die minimumdienst voor onbepaalde duur moeten worden gewaarborgd. 'Mitterrand wist van aanslag' Parijs - De voormalige Franse president Mitterrand was wel op de hoogte van de plannen van de Franse geheime dienst voor een aanslag op het Greenpeace-schip Rainbow Warrior in 1985. Hij heeft daarvoor zelfs zijn toestemming gegeven. Dit schrijft een voormalig hoofd van de Franse terreurbestrijding, Paul Barril, in zijn boek 'Geheime oorlogen in het Elysée', dat gisteren is ver schenen. In zijn boek beweert Barril dat Mitterrand de aanslag had goed gekeurd in een poging de acties van Greenpeace tegen de Franse atoomproeven een halt toe te roepen. De ex-president ontkende dat steeds. Barril citeert daarbij uit aantekeningen van het voor malig hoofd van de geheime dienst, Paul Lacoste, over een bijeen komst waar Mitterrand het groene licht zou hebben gegeven voor de operatie. Identiteit ontvoerders Costa Rica bekend Den Haag - De politie van Costa Rica heeft de identiteit van de ontvoerders van het Nederlandse paar Huite Zijlstra en Jitty Coers vastgesteld. Het betreft zes leden van de voormalige contra guerrillabeweging van Nicaragua. Twee van hen zijn begin dit jaar ontslagen door de leiding van de teakhoutplantage bij Alta- mira waar de ontvoerde Zijlstra en Coers ook werkten. De ontvoerders, opererend onder de naam Maria Felix, naar een bekende Mexicaanse actrice en zangeres, hebben om bemiddeling gevraagd van een rooms-katholieke priester en een in Costa Rica wonende Nicaraguaan. Door Debbie Langelaan Buso Vaca - Als de aanwezigheid van Navo-troepen in Bosnië wordt verlengd na 15 december, zal het aantal manschappen grofweg de helft van het huidige aantal bedragen. Dat betekent voor Nederland een daling van 2000 naar 1000 man schappen. Dit verwacht minister Voorhoeve van Defensie. Er is nog geen besluit over wat er na 15 december moet gebeuren, de dag dat de Ifor-troepen Bosnië in principe gaan verlaten. Landen die troepen leveren, wachten af wat de Verenigde Staten doen na de verkiezingen in november. Maar de Nederlandse militaire planners gaan nu uit van duizend Nederlandse manschappen, zo bleek gisteravond tijdens een bij eenkomst met Voorhoeve in Buso Vaca. De minister is gisteren aan een driedaags werkbezoek aan de Nederlandse troepen begonnen. Er nemen nu 53.000 manschap pen deel aan de Navo-operatie in Bosnië. Volgens Voorhoeve zullen er na 15 december 25.000 a 35.000 manschappen blijven, als de Amerikanen besluiten tot ver lenging van de aanwezigheid. Waar de manschappen precies moeten worden gestationeerd is nog onduidelijk. Voorhoeve noemde onder meer Hongarije en Italië als plaatsen om reserve troepen te stationeren. Een andere mogelijkheid is dat dit najaar wordt besloten tot terugtrekking van de Ifor-troe pen. Kabinetschef Anatoli Tsjoebais zei gisteren naar aanleiding van het Tsjetsjeense akkoord dat hij 'verre van euforisch' is en dat hij er niet van uitgaat „dat alle pro blemen zijn opgelost." Tsjoebais zei dat wat hem betreft 'de aan tasting van Ruslands teritoriale integriteit absoluut onaanvaard baar is'. Hij bedoelde: de Tsjets jeense rebellen kunnen onafhan kelijkheid wel op hun buik schrijven. Volgens het vredesak koord wordt een beslissing over de status van Tsjetsjenië met vijf jaar uitgesteld. De kabinetschef, die naar mag worden aangenomen het stand punt van Boris Jeltsin verwoordt, haalde in bedekte termen uit naar Aleksandr Lebed toen hij zich afvroeg 'welke prijs we moe ten betalen voor de akkoorden die zijn getekend'. Hoe fragiel het bestand in Tsjets jenië is, bleek uit de woorden van de bevelhebber van de troepen van Ruslands ministerie van Bin nenlandse Zaken, generaal Anat oli Sjkirko. Volgens Sjkirko zijn zo'n tweeduizend Tsjetsjeense rebellen in Grozny achtergeble ven, veel meer dan de afgespro ken 270 die samen met Russische troepen in de Tsjetsjeense hoofd stad de orde moeten bewaken. Sjkirko zei zich genoodzaakt te zien als reactie een deel van zijn mannen eveneens in Grozny ach ter te laten. VERVOLG VAN VOORPAGINA Generaal John Shalikashvili, voorzitter van de verenigde chefs van staven, is naar de Golfregio gereisd om er Amerikaanse troe pen te bezoeken en consulterende gesprekken te voeren met Saoedi-Arabië en andere bond genoten. President Clinton, op campagne in zijn thuisstaat Arkansas, overlegde telefonisch met regeringsleiders in West- Europa en het Midden-Oosten over te nemen stappen. Volgens vertegenwoordigers van de regering-Clinton wordt de besluitvorming over hoe te reage ren bemoeilijkt door de verdeeld heid van de Koerdische gemeen schap. Bagdad zegt te hebben gehandeld op verzoek van Barza ni's Koerdische Democratische Partij, die in een machtsstrijd verwikkeld is met de Patriotti sche Unie van Koerdistan van Jalal Talabani. De stad Erbil was het belangrijkste bastion van Talabani in de 'safe haven' die de VS en hun bondgenoten na de Golfoorlog voor Iraks Koerdische minderheid creëerden. Daar komt bij dat de legale grondslag voor een wraakaktie enigszins kwestieus is. In het gebied geldt alleen een vliegver bod van Saddams strijdmacht. En in weerwil van berichten van Talabani's strijders zeggen Ame rikaanse waarnemers dat ze geen Iraaks vliegtuig boven de 36ste breedtegraad hebben kunnen ontdekken. Niettemin menen de regerings vertegenwoordigers dat een strafexpeditie voldoende wordt gerechtvaardigd door VN-resolu- ties die eisen dat Saddam de rechten van etnische minderhe den in zijn land eerbiedigt. Woordvoerders van de Iraakse oppositie in Ankara en Londen schilderden gisteren een grimmig beeld van massa-executies en - arrestaties onder haar kaders en volgelingen van Talabani's Koer dische fractie. Zo zouden 96 gedeserteerde soldaten, die waren overgelopen naar «ie door de VS gefinancierde overkoepe lende oppositieorganisatie Iraaks Nationaal Congres, zijn doodge schoten. (ADVERTENTIE) FGH BANK Eindhoven, fazantlaan 27, 5613 CB Eindhoven Tel: (040) 244 68 55, Fax: (040) 245 18 20

de Stem | 1996 | | pagina 5