-JÉ* "zm»" a», S,V®iÊ Xs\ Verkoop van Fokker zo goed als rond '1 af. i JSlBiw WD: Lage lonen om allochtonen aan werk helpen Slachtoffer explosie moest lang wachten op ambulance VS bereiden acties tegen Saddam voor MOVER! W™1- ioetinge Geen tunnel bij Effen 18 keer d'r helemaal uit voor nog geen 9 piek DE STEM Ha l en ni Jlf Idelburg ECHT ANTWERPS /odelbv^S NAG-topman optimistisch: Snelle trein? Zand erover!' ALS 'T MOET., STUURT GEO VÉ U NAAR DE CHINEES. 06-0565 Wli WktEH IROVW' W WU WiLLEü^HlE| t. 3 B9 MOSSELEN en 'n bolleke De Koninck Restaurant Jie &m}oor Nieuwe Ginnekenstraat 3 - Breda - Tel. 076-5211199 Netanyahu gaat praten met Arafat Loopbaan Kanu in gevaar door hartprobleem FNV-Zeeland uit kritiek op beleid minima Nederland bij inferno niet gewaarschuwd erikzee via rafschoppen Hide verder AC slacht 'aronie af 20 EROVER- Hoofdprijs tien miljoen bij Oudejaarsloterij Raad van State verbiedt jacbt op Walcheren Enorme vangst cannabis in Frankrijk Lebed: Oorlog Tsjetsjenië kost 80.000 doden 3 weken voor 8,50 fEMBER 1996 lampend Sluiskil ver let 0-1 van Graauw. len aantrekkelijk duel pr Middelburg en won rewacht scoorden John- isen (2x) en Patrick Voor Hontenisse knal hard Tieleman, Dave de Werner van Kerckho- rafschop) raak. )ORPSE BOYS-DREI- 10-0 - Rust 5-0. Een lijd van kat en muis. Le- >se Boys was veel te 'oor Dreischor. Voor de |oeg scoorden Erwin e (3x), Danny van Dijke Sudie Rijk (2x), Simon |2x) en Guido-Moison. OLE-AXEL 2 1-4 - Axel lyeel sterker en domineer- iwel het gehele duel. Na rinuten nam de thuis- nog wel de leiding via van de Walle, maar nam Axel ruim afstand loelpunten van Patrick kart, Jan Wieland en Fon- cstraeten. Laatstgenoem- eler legde in de tweede le 1-4-eindstand vast. RINGEN 3-GROEDE 1-1 evenwichtige wedstrijd, kwam voor rust op 0-1 Jan van Belois. In de |e helft scoorde Patrick tegen. 136e JAARGANG 2 KATERNEN DE STEM De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Etonomie A7 Sport B1/B2 Zeeland C1 t/m C3 Gids Dl RTV-programma's D2 pagina pagina pagina pagina Kurt Cobain: onzeker en onverzadigbaar 8 710311 000218 lllll DINSDAG 3 SEPTEMBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - 2ATERDAG: 2,50 oetinge heeft een nieuwe stingadviseurs te Goes en gaat voorlopig voor drie is een druk bezochte bij- ntract ondertekend door moeten uiteraard weer fi- ile middelen beschikbaar aldus Kraak. „Daarom zijn irheugd op deze avond een e hoofdsponsor te kunnen teren." Weststrate van DRV: „Wij eeds enkele jaren lid van de sorclub Vrienden Van ,inge' en zijn ons inmiddels gaan voelen bij Kloetinge. eer bij deze club heeft ons sproken. Kloetinge streeft :walitatief hoog niveau van beoefening na, waarbij ipiële en ethische zaken een grijke rol spelen." 'dtrainer Paul Telussa stelde :electiegroep voor, die uit 21 s bestaat. John Bentschap k is spijtig genoeg door een Ibreuk, opgelopen in de be- edstrijd tegen Yerseke, ge- e tijd uitgeschakeld, maar issa hoopt dit goed te kunnen angen. Nadat de genodigden, ronder de Goese burgemees- J.J. van der Zaag en de wet ter van sportzaken D. van de we, de gelegenheid kregen nieuwe sponsorhome te be- tigen, werd de nieuwe kle- van de spelers gepresen- d. De voetbalvereniging etinge heeft behalve een nieu- ontvangstruimte en kleedac- imodaties nu ook de beschik- l over een fraaie tribune. De riële opening daarvan is za- .ag 14 september. onze sportmedewerker ■neuzen - Zierikzee had han- vol werk om zich via straf- oppen te plaatsen voor de ■de ronde van de strijd om de VB-districtsbeker. In en tegen ïesse speelde Zierikzee met 1- elijk en kwalificeerde zich via beter benutten van de straf- oppen. NESSE-ZIERIKZEE 1-1 erikzee wint na strafschop- i) - Rust 0-0, Jan de Bruin 1-0, bert Roggeband 1-1. EENBERGEN-HANS- ERTSE BOYS 4-0 - Rust 2-0, irtin Vaiserre 1-0, Ger Uijtde- lige 2-0, Martin Vaiserre 3-0, r Uijtdewillige 4-0. GASTEL-VLISSINGEN 3-1 - st 2-1, 0-1, Tommy Traets 1-L nald Akkerman 2-1 en 3-1. n onze verslaggever eda - NAC bekert met een ■dstrijd voor de boeg (Kozak- n Boys) verder. Na winst op rrdrecht (4-2) werd Baronie op pijnbank gelegd, 7-1. rofdklasser en stadsgenoot BS- nle begon goed. Oud-NAC er lardemans scoorde voor' rust It enige doelpunt. In de tweede >lft stelde NAC orde op zaken. >oral international Barry van alen viel met goed spel en drie >elpunten op. Twan Scheepers aakte twee treffers. Ook Gorter Arnold troffen de roos. Door Willem Reijn Farnborough - De kans op een doorstart van het failliete Fok ker groeit met de dag. Voorzitter ir. Th. Bierman van de Neder landse Aerospace Group (NAG) schat de kans op behoud van de vliegtuigbouw op tachtig procent: Samsung staat voor hem op de eerste plaats voor een overname, 'maar ook alle anderen zijn weer terug'. Bierman denkt dat de overname binnen twee maanden een feit zal zijn. Het gesprek met Bierman vindt plaats in een expositiehal op het terrein van het Engelse Farnbo rough, waar elke twee jaar de luchtvaartindustrie haar tenten opslaat. De Nederlandse Aerospace Group is een overkoepelende organisatie van 34 Nederlandse bedrijven, die toeleveren aan de vliegtuigindustrie. Tot die bedrij ven horen Fokker Elmo in Woensdrecht, Stork, Philips, Desso en Urenco. Ook Dasa wil weer Samen, delen de bedrijven onder de NAG-noemer een grote stand, die gisteren al bezoek kreeg van de Kamercommissie voor Defen sie en donderdag staatssecretaris van Defensie Gmelich Meijling ontvangt. Het gesprek gaat over het leven na Fokker. Moet Nederland zich opnieuw op de kaart zetten? Maar Bierman blijkt opmerkelijk optimistisch over de doorstart van Fokker. „Er bestaat grote internationale belangstelling voor Fokker," zegt hij, net als minister Wijers eerder aan de Tweede Kamer berichtte. Maar Bierman noemt namen: „Samsung natuurlijk. Maar ook Airbus: dat bedrijf richt zich nu helemaal op de grote vliegtuigen, maar zou Fokker aan de onder kant willen integreren. Bombar dier kijkt ook weer naar Fokker. Ik sluit niet uit dat Dasa ook weer terug is om Fokker op een heel andere wijze over te :nemen. Indonesië heeft ook belangstel ling, zij het dat minister Babibi misschien iets te "hard heeft geroepen dat Fokker-toestellen verouderd zijn." Bierman zou persoonlijk heel graag hebben gezien dat' de Rus sen onder leiding van Yakolev Fokker overnemen. „Rusland heeft een gigantische markt. Eerst door de grote vervangings- markt, dan omdat Rusland zich gaat herstellen van de'enorme schok na het vallen van de Muur. Rusland heeft een hele sterke kennisinfrastructuur, maar is logistiek-economisch nu nog een puinhoop." Amerikanen dwars „Maar Rusland mag Fokker niet overnemen, namelijk van de Amerikanen niet. De Amerika nen zeggen: wij staan niet toe dat de Russen aan de ene kant van de muur Fokker-vliegtuigen bou wen terwijl Fokker aan de andere kant Amerikaanse oorlogsvlieg tuigen met vele militaire gehei men onderhoudt." Een drogreden, vindt Bierman. „De Amerikanen willen zelf snel de Russische markt inpikken, voordat de Russen zich kunnen herstellen van de economische schok." VERVOLG ECONOMIE - A7 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het minimumloon moet omlaag om te voorkomen dat er een onderklasse ontstaat, die overwegend bestaat uit allochtone werklozen. Dat verklaarde WD-leider Bolkestein gisteren aan het slot van een ronde-tafeldebat over de liberali sering van de economie. Volgens Bolkestein is economi sche groei onder andere noodza kelijk om tal van sociale proble- Men op te lossen, zoals 'de vele tienduizenden mensen, in over wegende mate van allochtone herkomst, die een productiviteit hebben welke het minimumloon niet bereikt, laat staan de onder ste loonschaal van verreweg de I meeste CAO's'. Dat laatste leidt Bolkestein af uit het feit dat een kwart van de allochtone beroepsbevolking werkloosis. Een werkgever neemt volgens de WD'er geen werknemer aan, die in zijn ogen het huidige wettelijke minimum loon niet waard is. „Het ontstaan 'an een onderklasse is een zo gevaarlijke tijdbom dat er meer concurrentie terzake van de loon- vorming moet komen," aldus Bolkestein. De WD pleit al heel lang voor afschaffing van het huidige mini mumloon en het niet-langer alge meen verbindend verklaren van CAO's voor hele bedrijfstakken, "aar in de praktijk worden de VVD heeft meer aan toonmatiging onderste loonschalen van CAO's - vlak boven het minimumloon - niet eens benut. Minister Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) wil dat sociale partners die loonruimte opvullen. De WD legt zich hier voorlopig bij neer en wacht af hoeveel werknemers op dat lager loonni veau worden aangesteld. Gebeurt dat onvoldoende, dan moet het huidige minimumloon van de WD verdwijnen. Het nieuwe wettelijke minimum zou dan op 70 procent van het huidige minimumloon moeten komen met een eventuele toeslag tot iets boven het sociale mini mum. „Werken moet tenslotte lonen," aldus Bolkestein. Nu al kunnen bedrijven een aan vraag indienen om werknemers tijdelijk minder dan het mini mumloon te betalen, maar die periode is beperkt tot twee jaar. (ADVERTENTIE) fgrarisch opieidings centrum Duizenden inwoners van Prinsenbeek lieten er gisteravond tegenover bezoekende Kamerleden geen misverstand over bestaan: Een snelle trein langs het dorp is prima, maar dan wel zand erover. Of het massale protest een tunnel tot gevolg heeft, blijkt pas in het najaar. foto de stem/johan van gurp Door Ron Gregoor Breda - Er komt. geen tunnel bij Effen. Over de vraag of Prin senbeek er wel een krijgt moet Brabant nog een fors robbertje vechten met de Tweede Kamer. De kans dat de hoge-snelheids- lijn bij Zevenbergschen Hoek verdiept wordt aangelegd stijgt daarentegen. Dat is de balans na het bezoek van de specialisten in de Tweede Kamer aan Brabant. Nagenoeg alle woordvoerders geven een tunnel onder de Aa of Weerijs bij Effen de laagste prio riteit. Het protest van een kleine honderd Effenaren tegen de aan tasting van het landschap maakte lang niet zoveel indruk als de protesten in Zevenbergschen Hoek en Prinsenbeek. In beide plaatsen dreigt de HSL op meer dan tien meter hoogte de dorpskom te passeren. De bewo ners daar wisten de Kamerleden heel nauwkeurig duidelijk te maken hoe hoog dat wel is. Toch is het nog lang niet zeker dat straks in november een Kamer meerderheid minister Jorritsma dwingt om geld uit te trekken voor tunnels. Het CDA en de kleine fracties, inclusief GroenLinks, staan ach ter de Brabantse eisen. D66 is daar uiterst kritisch over. VVD- specialiste P. Verbugt wil zich nog niet vastleggen en voor P. van Heemst (PvdA) scoren Prin senbeek en Zevenbergschen Hoek in de 'prioriteiten top vijf'. „Maar ik ben geen Sinterklaas, ik moet nog eens heel serieus bekijken hoe de Brabantse problemen zich verhouden met die in het rest van het land." Den Haag (anp) - De Staats loterij heeft ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Oudejaarsloterij een hoofd prijs van tien miljoen. Voor het lustrum zijn het prijzenpakket en de speel- mogelijkheden verruimd. De consument kan kiezen uit het OudejaarsSuperlot van 50 gulden of uit het traditionele lot van 25 gulden. Het OudejaarsSuperlot geeft kans op de hoofdprijs van tien miljoen gulden, het tra ditionele lot op een prijs van vijf miljoen gulden. De totale prijzenpot bedraagt 65 mil joen gulden en is de grootste ooit. De verkoop begint 'op 25 november en eindigt op 30 december. De trekking vindt plaats tijdens een grote tv- show op 31 december. september open avond tel. 076 571 22 80 Van onze verslaggever Baarle-Nassau - Een van de slachtoffers van de gasexplo- sie in Baarle-Nassau afgelo pen weekeinde heeft ongeveer drie kwartier op een ambu lance moeten wachten. Burgemeester drs. J. Hendrikx van Baarle-Nassau verklaarde gisteravond dat het bovendien niet is gelukt om de dienstdoende huisarts te alarmeren. Baarle-Nassau is de plaats die voor ambulances uit Breda of Til burg het meest veraf gelegen is. Ziekenauto's hebben ongeveer een kwartier nodig om de plaats te bereiken. Daarom is afgesproken dat altijd de dienstdoende huisarts wordt gewaarschuwd, als een ambu lance uitrukt. De regionale alarmcentrale in Roosendaal heeft afgelopen weekend geprobeerd de dienst doende arts te bereiken. Dat nummer was eerst in gesprek en later nam de arts niet op. Burgemeester Hendrikx heeft de arts gesproken en die was volgens eigen zeggen normaal bereik baar. „Ik vind dat er toch een soort van achterwacht moet komen. Als de dienstdoende arts naar een patiënt is, is hij ook onbereikbaar." Volgens hem is de tweede ambu lance pas gewaarschuwd toen de eerste ter plaatse kwam op bun galowpark De Kievit. Hendrikx laat nog uitzoeken waarom niet eerder om een tweede ambulance is gevraagd. „Ik denk dat er maar één slachtoffer is gezien, omdat de vrouw bij buren onder de dou che was gezet." Volgens Hendrikx valt de ambu lancedienst niets te verwijten. Drie kwartier is volgens hem erg lang, maar in dit geval verklaar baar. Volgens onder-commandant Raeijmaekers van de vrijwillige brandweer heeft zijn bevelvoer der op weg naar de brand al om twee ambulances gevraagd. Hoofd van de alarmcentrale in Roosendaal is de heer A. van Broekhoven. Hij heeft gisteren op verzoek van de burgemeester van Baarle-Nassau alle banden nog eens afgeluisterd en de tijden van de alarmering doorgenomen, de tijden van het uitrukken van de ambulances en de tijden dat ze ter plaatse waren. Volgens hem is de eerste melding van bungalowpark De Kievit om 4.40 uur binnengekomen. „De eerste melding die wij kregen was van een blikseminslag. Van slachtoffers was- toen nog geen sprake. Daarop is de brandweer gealarmeerd. Kort daarna zijn nog 7 of 8 meldingen binnenge komen. Daarin was sprake van een of meerdere slachtoffers. Daarop is een ambulance van het Stadsgewest Breda uitgerukt. Die is om 4.50 uur vertrokken en die was om 5.06 uur ter plaatse. Dat is 16 minuten. Om 5.08 uur wordt verzocht een tweede ambulance te sturen. Daarvoor is de ambulancedienst Tilburg gewaarschuwd. De tweede ambulance was om 5.24 uur ter plaatse. Dat is ook 16 minuten," zegt Van Broekhoven. Op basis van de binnengekomen meldingen was het volgens hem volkomen terecht dat er slechts één ambulance is uitgerukt. Er staan nog twee ambulances paraat in Oosterhout en Roosen daal. Maar op basis van de mel ding was het niet verantwoord om een gebied van 300.000 inwo ners zonder „ambulances te zet ten. Bovendien was de ambu lance in Roosendaal uitgerukt. Door Bert Ummelen Washington - De Verenigde Staten zullen de agressie van Sad dam Hoessein tegen de Koerden in het noorden van Irak niet onbestraft laten. Ooli niet nu zijn troepen de stad Erbil, belang rijkste doelwit van de aanval, deels hebben ontruimd. Maar onduidelijk is aan wat voor lijke strijdmacht blijvend in of actie de regering-Clinton denkt. 'Onvoldoende', noemde gisteren woordvoerder McCurry van het Witte Huis de terugtrekking van Saddams manschappen tot bui ten de grenzen van de stad die ze zaterdag onder de voet liepen. Hij wees erop dat drie Iraakse divisies zich in de directe omge ving van Erbil bevinden en dat niets wijst op een terugkeer naar hun oorspronkelijke posities. Eerder had Clintons stafchef Leon Panetta aangekondigd: „Er komt een reactie. Saddam Hoes sein blijft een bedreiging voor zijn eigen volk en de regio. En wij hebben duidelijk gemaakt dat dat onaanvaardbaar is." Bronnen bij het Witte Huis wezen erop dat Saddam met zijn aanval niet alleen VN-resoluties heeft geschonden, maar bovendien zijn doel heeft bereikt: de overname van Erbil door de hem welge zinde Koerdenleider Massoud Barzani. Daar komt nog bij dat de Amerikanen de Iraakse dicta tor niet graag strategisch voor deel zien halen door een aanzien- vlakbij de Koerdische 'safe haven' ten noorden van de 36ste breedtegraad te legeren. Terwijl alle opties - diploma tieke, economische en militaire - worden opengehouden en Repu blikeins presidentskandidaat Bob Dole de crisis politiek pro beerde uit te buiten, waren er gisteren signalen dat de regering- Clinton een militaire strafexpe ditie voorbereidt. In de Perzische Golf stoomden het vliegkampschip Carl Vinson en zijn escorterende oorlogsbo dems op richting Iraakse kust. Vier B-52 bommenwerpers wer den van de VS overgebracht naar Guam in de Grote Oceaan voor een mogelijk gebruik tegen Irak. Ook zijn tankvliegtuigen in posi tie gebracht om te kunnen assis teren bij het overvliegen van jachtvliegtuigen van de VS naar Jordanië. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Fraai weer De komende dagen mogen we rekenen op fraai zomer weer met aangename temperaturen. Door het wegvallen van de wind in de vroege morgen plaatselijk mist. Den Haag (-anp) - Minister Van Aartsen (Landbouw, Natuurbeheer) moet een nieuw besluit nemen over de jacht op Walcheren-. Het jagen in natuurgebieden op Ame^ land is verboden. Dat heeft de Raad van State gisteren, via twee afzonderlijke besluiten, bekendgemaakt. Voor Walcheren heeft het minis terie de jacht toegestaan in het natuurgebied Manteling. Het gaat om de jacht op fazant, konijn, ree, damhert, wilde kat ten en eenden. Als er të veel die ren komen, betekent dat schade voor de natuur en de landbouw, luidt de verdediging van het departement. Tegenstanders van de jacht, waaronder de stichting Duinbe houd, dienden bij de Raad van State bezwaren in. De raad heeft hen in het gelijk gesteld. De jacht in natuurgebieden moet volgens de raad tot de grote uitzondering te behoren. De jachtvergunning voor het gebied is vernietigd en er moet een nieuw besluit komen. Rennes (afp/dpa) - In een opslag plaats in Noordwest-Frankrijk is afgelopen weekeinde twintig ton cannabis in beslag genomen. Volgens de Franse justitie gaat het om een van de grootste can- nabisvangsten in Europa tot nu toe. De waarde van de partij wordt geschat op ongeveer 70 miljoen gulden. Bij de actie zijn vier drugshande laars uit Frankrijk, België en Colombia gearresteerd. De vangst werd mogelijk na tips van de Colombiaanse en Spaanse politie. De drugs zijn afkomstig van het Cali-kartel uit Colombia. De afgelopen maanden zijn in Europa al enkele malen grote partijen drugs in beslag geno men. Op 2 januari werd in de Spaanse haven Marin 36 ton en op 11 januari in de Britse haven Erith 18 ton hasj in beslag geno men. Moskou (afp) - De oorlog in de Kaukasische republiek Tsjetsje nië heeft aan 80.000 mensen het leven gekost. Meer dan tachtig .procent van de slachtoffers was burger. Dat heeft de veiligheidsadviseur van de Russische president Jelt- sin, Lebed, gisteren gezegd voor de Russische televisie. ZIE OOK BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Geové ziektekosten. Vooraan met zorg. Ook voor alternatieve geneeswijzen. VERZEKERINGEN VOORAAN MET ZORG Bel nu gratis: Ik neem een proefabonnement: Plaats: Naam: Adres: Postcode: Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1