Bouwplannen |kosten Hulst flink wat geld )e stem Sterke wind tijdens Saeftinghe-feesten Lasten voor inwoners Hontenisse stijgen in '97 minder dan verwacht Scoutshome Kloosterzande open DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS Rechter vernietigt vergunning van Delta voor een windturbine PËSTEM ZEELAND I ^fvalstoff enverwij dering I Zeeuws-Vlaanderen (AVZV). I pat overschot vloeit voor een Loot deel terug naar de I leeuws-Vlaamse gemeenten. foningen op terrein Ter Steene laamse boeren I'vinden' 5000 ïectare grond editie zeeland Goesenaren gewond bij vechtpartij Extra controle op snelheid op gevaarlijke wegen Zilveren medaille Scouting Nederland voor Tilly de Waal Nieuw-Namen Axel Bijdrage voor KB O-afdeling Nieuw-Namen Boerenbestaan herleeft in Axel Man gewond bij Lamswaarde Tekeningen in bibliotheek van Kloosterzande Oogstdankfeest in Hontenisse DINSDAG 3 SEPTEMBER 1996 C2 yan onze verslaggever I (doosterzande - De lasten Lor de burgers van de I gemeente Hontenisse zullen in I |j97 minder sterk stijgen. Dat I js mogelijk omdat ook Honte- I nisse profiteert van het over- Ischot over 1995 van de I gemeenschappelijke regeling Wethouder B. Pauwels maakte dat gisteravond bekend in de commissie Middelen op vragen van het CDA-raadslid A. Sponse- lee. Die zag bovendien perspectieven als gevolg van de lagere rente standen, waar de gemeente haar voordeel mee kan doen. Waar de inwoners van Hontenisse op kun nen rekenen, is nog niet bekend, zo stelde Pauwels. „Dat zal pas bij de begroting voor 1997 blij ken." Pauwels gaf dat voorzetje op de begroting tijdens de behandeling van de gemeenterekening over 1995. Daaruit blijkt dat het over schot een kleine 360 mille bedraagt. Het college van B en W wil ruim twee ton toevoegen aan de algemene reserve en ander halve ton aan de vorming van een reserve voor renovatie en uitbrei ding van de Hinde. Dat laatste stuitte, zoals ver wacht mocht worden, op bezwa ren van de oppositiepartijen Algemeen Belang en Progressief Hontenisse. Renovatie van De Hinde, waarvoor de gemeente raad zich voor de zomervakantie heeft uitgesproken, kost 1,1 mil joen gulden. Een deel van dat bedrag wil het college halen uit de reserve 'sport- en evenemen tenhal', waarover in Hontenisse al eeuwen gebakkeleid wordt. Algemeen Belang en Progressief Hontenisse herhaalden hun woorden uit de juni-vergadering waarin ze duidelijk maakten dat wat hen betreft de totale renova tie bekostigd wordt uit de sport halreserve. Ook burgemeester Th. Steen kamp herhaalde zijn woorden nog maar eens. „We hebben in juni toegezegd een behoorlijk gedeelte uit die reserve te halen voor De Hinde. Ook hebben we toen gezegd dat we een deel uit het batig saldo over 1995 voor dat doel zullen gebruiken." Kindt kwam met het voorstel het volledige overschot te gebruiken voor het opknappen van de haven van Walsoorden. Het verbeteren van de kademuur en een gedeelte van het haventer rein gaat vijf ton kosten. Honte nisse krijgt twee ton aan Euro pese gelden en moet de rest zelf lappen. Kindt's idee vond geen weer klank bij het college. „Een gul den kun je maar één keer uitge ven. Dus ik ben geen voorstander van het doorsluizen van dat geld naar de haven," aldus Steen kamp. Overigens zal het havenproject, dat vanwege de Europese subsi die met twee jaar vervroegd wordt, onderhands aanbesteed worden. Althans, het college heeft de provincie verzocht dat te mogen doen in plaats van een, tijdrovende, openbare aanbeste ding. IVanonze verslaggever [Sint-Jansteen - De gemeente Hulst zal flink wat geld moeten I bijpassen om de plannen rond het voormalige gezinsvervan gend tehuis Ter Steene in Sint-Jansteen te kunnen laten door- IHoeveel het project de gemeente kosten, is nog niet bekend. Jüaarover wordt nog onderhan- De provincie heeft in ieder il een bijdrage van 81.000 I gulden in het vooruitzicht I gesteld. |De plannen voorzien in de bouw Ivan 12 appartementen door de ■Regionale Zeeuws-Vlaamse ■Woningbouwvereniging, een ■supermarkt en 12 koophuizen, ■waarvan zes vrijstaande wonin- Igen en zes twee-onder-één-kap. Prijskaartje l„Een schitterende invulling voor de dorpskern van Sint-Jansteen, izegt wethouder G. van de Voorde. |„Maar er hangt een nogal behoorlijk prijskaartje aan." ETen eerste moet de betrokken projectontwikkelaar flink wat geld neertellen om het pand aan jte kopen. Daarnaast zijn er hoge Van onze verslaggever Antwerpen - Hét blijft de mag hoeveel landbouwgrond jer nu eigenlijk in Vlaanderen ligt, omdat verschillende tel lingen nogal uiteenlopen. ^olgens het jaarverslag van de /laamse Landbouwmaatschappij meldden de boeren dat ze eind in totaal 633.896 hectare [grond in gebruik hadden. Dat is vim 5000 hectare meer dan in |1993. Wellicht heeft daar de nieuwe milieuwetgeving mee te maken, pie bepaalt onder andere dat [boeren heffingen moeten betalen fels ze niet genoeg grond hebben [om hun mest te verspreiden. Te zogenaamde '15 mei-telling' [van 1994 geeft een heel ander jbeeld. Daarbij werd 615.994 hec- [tare gemeld. Dat is dus bijna hectare minder dan de [oppervlakte die bij de Mestbank Verd opgegeven. De verklaring voor het verschil leeft in dit geval wellicht alles te faken met het feit dat de boeren pr hectare worden belast en faarvoor zijn de '15 mei-tellin- pn' de grondslag. Hlartie INeuMiv. («Elandstraat 32,4532 CG yl.0115-645769, fax 0115-645742. redacteuren: Peter Oggel (editiechef), («ervan[den Assem, Frank van Cooten, frank Deij (plv. ed. chef), Rein van der TJ, Harold de Puysseleijr. jWstraat 1,4461 JK «0113-273700, fax 0113-273701 "acteur: Cees Maas (provincie- «flaggever). («1st: rjudeloo 16,4561 ES |10m-37277O,fax 0114-372771. cteuren: Gerlach Hochstenbach, fütne Verstraeten. Poifredactie Zeeland: l°n Koomen ria t/m vrij. 0115-645751 Fbondag 0115-645753 Wentie-exploitatie «tem enzVK "neuten: Setraat 32,4532 CG mil 40, fax 0115-645741 larr oordigers: Jnóv ie' P"vé 0115-563976, luis,.'mmers, privé 0115-562354 S°°16,4561 ES «0114-372770. Jegenwoordigers: fi!den Br«nde, privé 0114-314570, I"1 Verstraeten privé 0114-316755. 'Mngstijden: ""I V. 8.30-17.00 uur sloopkosten en moet een belen dend timmerbedrijf gesaneerd worden. Tenslotte is er dan ook nog het bouwrijp maken van het gebiedje. „Wij zijn als gemeente bereid daar ook wat aan te doen," zegt Van de Voorde. „Zonder gemeentelijke bijdrage kan het plan niet gerealiseerd worden. Er heeft zich al eens een projectontwikkelaar op stuk gebeten." De meeste omwonenden kunnen zich in grote lijnen vinden in de plannen, al gaan er ook stemmen op om van de tuin achter het voormalige gezinsvervangende tehuis een parkje te maken. „Dan zal er toch heel wat moeten gebeuren," stelt Van de Voorde, „want de tuin verkeert in een slechte staat van onderhoud. Bovendien zullen de direct omwonenden daar ook niet op zitten te wachten. Als je er een parkje van maakt, dan betekent het namelijk dat het voor ieder een vrij toegankelijk is. Het is dan niet ondenkbaar dat de pri vacy van de bewoners van de aanliggende woningen wordt aangetast." Groenbuffer Die omwonenden zullen een stuk minder last hebben van de plan nen zoals die er nu liggen. Er is namelijk een zeven meter brede groenbuffer voorzien. Volgens de wethouder is de besluitvorming nabij en zal de gemeenteraad in ieder geval nog voor de komende begrotingsbehandeling worden geïnformeerd over de stand van zaken. Van onze correspondente Goes - Twee jeugdige inwoners van Goes hebben zondagmiddag bij een vechtpartij op de Grote Markt in hun woonplaats steek wonden opgelopen. De toedracht van de vechtpartij, waarbij ook nog een derde man was betrokken, is nog niet duide lijk. De politie heeft de drie man nen aangehouden. De vechtpartij gebeurde zondag middag omstreeks half vijf. Een 19-jarige en een 20-jarige Goese- naar werden met respectievelijk een steekwond in de nek en een ingeklapte long overgebracht naar het Oosterscheldezieken- huis. De derde, een 22-jarige inwoner van Goes, werd ter plekke aange houden. Volgens een woordvoerder van politie is het niet uitgesloten dat nog meer arrestaties volgen. Van onze verslaggever Terneuzen/Middelburg - De poli tie in Zeeland houdt deze week extra snelheidscontroles in West- Zeeuws-Vlaanderen, de Bevelan- den en Schouwen-Duiveland. Eerder kondigde de politie al aan meerdere controles, en ook meer verspreid over de dag, uit te voe ren. De controles worden gehouden op wegen waar meer verkeerson gelukken gebeuren dan gemid deld. Het gaat hierbij met .name om tweebaanswegen waar een maximum-snelheid van 80 kilo meter per uur geldt. Op deze wegen monden te hoge snelheden en inhaalpogingen vol gens de politie vaak uit in aanrij dingen. De platbodems varen uit voor het Admiraalzeilen tijdens de Saeftinghe-feesten. Van onze correspondente Paal - De formule is eenvou dig en werkt al jaren. De eigenaars van de jachten en platbodems die in de haven van Paal liggen, organiseren elk jaar de Saeftinghe-fees ten. Het doel is duidelijk: de haven openstellen voor de bevolking om eens het havenleven aan den lijve te ondervinden. Op het haventerrein lopen hon derden mensen, die blijkbaar tevreden zijn met een snuif zee lucht, het schilderachtige uit zicht en de stromen muziek die uit het clubhuis, het havenge bouw en het café komen. De boten liggen zondag om 16.00 uur nog met de romp in de mod der. „Dat doen we expres, dan kun nen die honderden mensen niet met de boten gaan lopen," grapt de man die bonnen voor con sumpties verkoopt. Opmerkelijk is dat het randge- beuren rond het havenfeest steeds uitgebreider wordt. Zaterdag werden kinderen geschminkt en liepen er tiental len kattenkoppen rond. Beide dagen was er veel belangstelling voor demonstraties poppenma- ken, aquarel, keramiek, sie raden maken en andere kunst zinnige zaken. In café In het zicht der Schelde storen de schutters zich aan geen enkele andere activiteit. Zij concentre ren zich, mikken en proberen prijzen bij elkaar te schieten. De leden van Watersportvereni ging Saeftinghe zijn overal te vinden en genieten zichtbaar van de (on)verwachte drukte. Het feest begon vrijdagavond met een disco in het clubhuis. Zaterdag was het een gezellige drukte.. De rommelmarkt leverde het bekende resultaat op en dit jaar waren er ook weer veel scheeps- spulletjes te koop. „De drukte was niet overdreven, maar er was toch veel volk. Ik denk dat we duizend man over de kaai hebben gehad. Men stond vanaf te dijk te kijken naar het Admiraalzeilen. foto camile schelstraete Dit jaar extra mooi vanwege de sterke wind. De schippers moes ten vaak met de motor afrem men omdat ze voor stroom en voor de wind zeilden." De zwarte wolk die opsteeg boven Kallo was goed te zien en leverde extra spektakel voor de mensen die zaten te wachten op de gratis rondvaarten. De boten vertrokken pas na 17.00 uur, de garnalenkotter bracht een goede oogst aan zeevruchten binnen en het parachutespringen was dit jaar spectaculair vanwege de sterke wind. Enkele parachutis ten weken wat van de landings plaats af. Eentje moest zelfs al zijn stuurkunst gebruiken om niet tussen de geparkeerde auto's te landen. De zojuist gehuldigde scouting-leidster Tilly de Waal met een aantal leden voor het nieuwe clubge bouw van de Canisius-groep. foto camile schelstraete Van onze correspondent Kloosterzande - Burgemees ter Th. Steenkamp van Honte nisse heeft zaterdag de offi ciële openingshandeling ver richt van het nieuwe clubge bouw van de Canisius-scou- tinggroep. Tilly de Waal kreeg van Scouting Nederland de zilveren medaille voor haar inzet. Alle leden van de scouting en een paar honderd belangstellenden waren samengekomen op het eve nemententerrein aan de Hulster- weg in Kloosterzande om deze langverwachte gebeurtenis bij te wonen. Stichtingsvoorzitter Mon Mast heette iedereen welkom en Tilly de Waal sprak namens het groepsbestuur de aanwezigen toe. Vervolgens dook burgemeester Steenkamp in de geschiedenis van scouting Kloosterzande en sprak hij zijn bewondering uit voor het doorzettingsvermogen van stichtingsbestuur en groeps leiding. Er is een eind gekomen aan de bekrompen behuizing in gemeen schapshuis St-Martinus aan de Groenendijk en de nieuwe behui zing staat op een ruime locatie tegen een natuurgebied aan. Idealer kan het niet. Namens scouting Zeeuws-Vlaan- deren feliciteerde Diny Zandburg de club met het nieuwe onderko men. Bovendien had zij een ver rassing voor Tilly de Waal. Van wege1 haar grote verdienste voor de scjouting en vanwege het feit dat zij al meer dan 40 jaar lid is, werd zij onderscheiden met de zilveren medaille van Scouting Nederland. Dankzij Tilly de Waal bestaat de Kloosterse afdeling nog. Toen jaren geleden vrijwel iedereen en alles de scouting verliet, ging zij door met één groepje kabouters en daaruit is de huidige scouting groep gegroeid. Als waardering mocht zij van elke scout een rode roos in ontvangst nemen. Na het officiële gedeelte volgde een receptie en was er tevens gelegenheid om het nieuwe gebouw te bekijken. De komende maand zal de bouwploeg nog veel werk hebben om de afwerking te voltooien, zodat vanaf oktober alle activiteiten en bijeenkom sten in het eigen home kunnen plaatsvinden. In ieder geval is er op 7 septem ber de reünie en wordt van 21 tot 23 september het kabouter weekend gehouden, waaraan zo'n tweehonderd kabouters en ver kenners uit de gehele streek zul len deelnemen. Voor belangstel lenden volgt op 5 oktober een open dag. DIVERSEN CLINGE Kaarting - Café de Gouden Kroon - 14.00 uur KIELDRECHT Schieting voor bejaarden - 't Sleepbootje -13.30 uur ST.-JANSTEEN Kaarting - café Zondagsvermaak - 14.00 uur WESTDORPE Koersbal - zaal Concordia - 13.30 uur AXEL Koersbal - De Halle -14.00 uur WALSOORDEN Schieting - café Rue du Nord - 14.00 uur HULST Dansen - De Lieve - 20.00 uur Bieden - De Lieve -13.30 uur SLUIS Belfort Sluis - bezichtigen Belfort - 13.00-17.00 uur NIEUW-NAMEN Geologisch avontuur - fossielen, gesteenten en zandlagen op het oudste strand van Zeeland - aan melden bij dhr Bleyenberg tel. 0114-345384 - Meester van der Hey- dengroeve 2,50) Vleeskaarting - Café St. Cecilia - 20.00 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Twister HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Twister 20.00 uur Mission Impossible 20.00 uur The Rock 20.00 uur Eraser 20.00 uur Phenomenon MIDDELBURG Cinema - 20.30 uur Dead Man VLISSINGEN Alhambra 1 - 20.00 uur Twister Alhambra 2 - 20.00 uur Mission Impossible Alhambra 3 - 20.00 uur Eraser Alhambra 4 20.00 uur The Rock BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Rumble in the Bronx 20.00 uur Stolen Hearts 20.00 uur From Dusk till Dawn 20.00 uur The Craft GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Striptease 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Rumble in the Bronx 22.30 uur Tot Ziens 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Twister 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Sto len Hearts 14.30, 17.00 en 20.00 uur It takes Two 14.30 en 17.00 uur Flipper 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Era ser 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur From Dusk till Dawn 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Rock 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Craft 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Spy Hard 14.30 en 17.00 uur Dunston Checks In 20.00 en 22.30 uur Primal Fear 20.00 uur Le Huitième Jour KNOKKE Beverly Screens 20.00 uur Striptease 20.00 uur Twister 20.00 uur The Rock 20.00 uur It takes Two DIVERSEN GRAAUW Jokeren - Gemeenschapshuis - 13.30 uur SAS VAN GENT Kermis-modeshow voor senio ren en gehandicapten - De Speye -13.30 uur WALSOORDEN Schieting voor bejaarden - café Rue du Nord -13.30 uur CONCERTAVOND - Zaterdag 14 september wordt er in lokaal De Scheldegalm een concertavond gehouden, met medewerking van het zangkoor St.-Cecilia, fanfare De Schel- dezonen en streekorkest Ambras. De aanvang is 20.00 uur. EXPOSITIE - Tussen 7 en 29 september is in Cultur Shop in Axel een expositie te zien met werk van Delphine Baes. De stijl van Baes is psychedelisch en symbolisch. Er zijn tekenin gen en kaarten te zien. Geo pend op zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur. Van onze verslaggever Nieuw-Namen - De afdeling Nieuw-Namen van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) krijgt van het Juliana Welzijn Fonds een bijdrage van 1500 gulden in de kosten van een kopieerappa raat. Het fonds helpt verenigingen, stichtingen en groepen hun plan nen en projecten uit te voeren. Die activiteiten moeten liggen op het gebied van maatschappelijk welzijn. Het fonds stelt jaarlijks ruim twintig miljoen gulden beschikbaar. Van onze correspondente Axel - Scharreleieren, boe- renboter en karnemelk; het was zaterdag allemaal te krij gen op de demonstratiedag van 'Den Ouwen Woagen' in het streekmuseum 'Het Land van Axel'. De vereniging 'Den Ouwen Wae- gen' had de deuren van het museum gratis opengezet voor belangstellenden. Mooie boeren wagens, helemaal gerestaureerd, waren op de binnenplaats van het museum te bewonderen. Tevens werden er diverse demon straties van oude en nieuwe ambachten gegeven, zoals boek binden, houtsnijden, spinnen en strovlechten. In het museum zelf werd in klederdracht door leden van de vereniging uitleg aan de bezoekers gegeven. „Op deze dag, die we elk jaar organiseren om het boerenleven van vroeger levend te houden, wordt het museum door zo'n achthonderd mensen bezocht. Dat is een heel aantal. Vooral de boerenproducten vallen goed in de smaak. Van de opbrengst spekken we de kas om restaura ties aan de boerenwagens te kun nen bekostigen," aldus penning meester A. van Avermaete, die zich ook met het restaureren bezighoudt. Van onze verslaggever Lamswaarde - Een 19-jarige man uit Vlissingen is in de nacht van zondag op maandag met zijn auto van de weg geraakt op de Boude- loodijk bij Lamswaarde en met kneuzingen en een hersenschudding overgebracht naar het ziekenhuis. De politie vermoedde dat er alcohol in het spel was en heeft een bloedproef afgenomen. Het eenzijdig ongeval gebeurde rond 2.30 uur. De Vlissinger verloor de macht over het stuur van zijn auto, raakte van de weg af en belandde met zijn voertuig tegen een boom. De brandweer moest hem uit zijn wagen bevrijden. Zijn rijbewijs is ingevorderd. Van onze correspondent Den Haag/Hontenisse - De Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State heeft de milieuvergunning vernietigd die B en W van Hontenisse hebben verleend aan de Delta Nutsbedrij ven NV voor het plaatsen van een windturbine van 59 meter hoog aan de Cambronsestraat in Vogelwaarde. Het rechtscollege heeft uitge maakt dat de milieuvergunning onvoldoende waarborgen biedt tegen geluidshinder. Ook vindt het Haagse rechtscollege dat de milieuvergunning te weinig eisen stelt aan de veiligheid. Tegen de in 1993 verleende ver gunning kwamen bezwaren van omwonenden en van het Water schap Hulster Ambacht. De buurtbewoners beklaagden zich vooral over geluidsoverlast en Van onze correspondente Kloosterzande - In de open bare bibliotheek van Kloos terzande loopt een tentoon stelling van werken van deelnemers aan de tekencur sus van de Zeeuwse Volks universiteit. De expositie bevat vooral tekeningen en aquarellen die gemaakt zijn onder leiding van Silvia van Kampen. Er zijn werken te zien van de dames K. Boon, M. de Buck, Bruyndoncx, A. Goetheer, J. van Houdt-van Dijk, A. Hubbers, R. de Rijk, C. van Vooren en L. Warrens. De expositie is te zien tijdens de normale openingsuren van de bibliotheek. aantasting van het landschap, terwijl het Waterschap zich voor namelijk druk maakte over de onveiligheid van de rotorbladen, die een draaicirkel hebben van twintig meter. In de vergunning nam het gemeentebestuur onder meer op dat een van de twee turbines moest worden uitgeschakeld bij een bepaalde windrichting. Dit voorschrift vindt het rechtscol lege te karig. Voorts heeft het gemeentebestuur verzuimd onderzoek te doen naar het geluidsniveau dat in de omge ving heerst. Alleen dan kunnen pas geschikte geluidsvoorschrif ten worden vastgesteld. Klachten over vogelsterfte en vallend ijs vanaf de rotorbladen zijn door de Afdeling bestuurs rechtspraak van de hand gewe zen. Vogelwaarde - De afdelingen Hengstdijk, Kloosterzande en Vogelwaarde van het Comité Oogstdankfeest houden zondag 8 september om 10.30 uur een eucharistieviering in de kerk van de H.H. Petrus en Paulus van de parochie Boschkapelle. Voorganger is pastor J. van der Heyden en de dienst wordt opge luisterd door het parochiekoor van Boschkapelle. Na de viering is er een gezellig samenzijn in een feesttent naast de kerk.

de Stem | 1996 | | pagina 13