Compromis metaal blijft uit FNV Hobbyketen Pipoos gaat door rond snische kwijt Ook laatste verdachte beursfraude BolsWessanen op vrije voeten telefonie Italië Rozen in Rijnmond Van werknemers heeft 4 procent een bijbaan Twintig jaar FNV: macht verloren en veel illusies kwijt Wijffels: banengroei moet verdubbelen ECONOMIE A6 De Unie vergeefs op de solotoer Dasa laat zaak smaad Lakeman Fokker zitten SEON helpt allochtone werkgevers ECONOMIE KORT Iedere ondernemer kan het overkomen! UGUSTUS 1996 DE STEM 11111 ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1996 omt steeds meer onder Ugen om zo snel moge- an Bosnische vluchte reer 350.000 vluchte- ied. dat niet aan allerlei, ook hulporganisaties kun- rlaten. .sland bestaat er eensge- id over dat vluchtelin- geen geval mogen wor- iruggestuurd als er ook ■nig risico voor lijf en aestaat. Bosniërs mogen op kosten van de overheid een kijkje gaan in hun vroegere woon- om te zien hoe de situ- ar nu is. Maar desnoods de vluchtelingen hun pan zoeken in andere van ex-Joegoeslavië wel veilig kunnen .itse regering is niet van m, naast de terugreis, een ceerpremie' te betalen, nister van Buitenlandse Klaus Kinkel wil een aal 'ronde tafelgesprek' ;eren met kerken, over- vakbonden en hulpor- ties om de terugkeer vol- én en hetzelfde afgespro- troon te laten verlopen. voor telecommunicatie ;rum-linkse kabinet van al jaren oud plan ten uit- uari en maart 1997 op de :vaar te lopen van een vijan- ivername door bijvoorbeeld uitse of Amerikaanse Tele- giganten. Het streven is 'een sterk concurrerend met een harde kern van vegend Italiaanse aandeel- ers alsmede een belangrijke ntie van buitenlandse part- aatste officieel geformu- doelstelling wordt echter zins onderschreven door de voor Communistische Hel ing (PRC) die in beginsel elke vorm van privatisering aar nu ook nog eens een isatie door buitenlandse ten vreest. De economische dist van de partij, oud-ban- Verio Nesi, geeft weliswaar de privatisering de effi- van het Italiaanse tele- (die overigens in de afge- n jaren al aanzienlijk is ver- rd) ten goede kan komen, r volgens hem wordt er ddoende garantie geboden n een 'vreemde overname van inuwcentra van de Italiaanse omie'. :ommunisten hebben al ver- aangekondigd bij de parle- taire behandeling van de ringsplannen, na het zomer- s. En omdat Prodi in het par ent afhankelijk is van de n van de PRC-fracties wordt rivatisering van de STET een we test-case voor zijn kabi- at het de hiërarchie nog vrijwel .getast." vermoedt dat 'duistere iten', die zich ten doel stel le ontwikkeling van het 'e Zuid-Afrika te onder- n, mogelijkerwijs een hand :t initiatief hebben. Aan hten dat op de achtergrond ïoslim-fundamentalistische den een rol spelen, hecht inder waarde. „Van som- PAGAD-leiders is bekend ze een islamitische staat even, maar van anderen is uiterst onaannemelijk. Er lok christenen actief in de ïisatie." lie ;oppen even voor de wijk waarvanuit PAGAf jert. „De familie van Stag- ilde een islamitische begi a- maar de imam van deze .ee weigerde. „Dat verdien liet," aldus de man. „He was dat de bendeleider i tantia werd begraven. ïu vindt Lewin 'een ironie^ onstantia woont de chiqu Kaapstad. De wijk oe^en ndien een onbedwingbare ■ekkingskracht uit op 'n nale filmsterren en P°Pza „Het is een beetje als tenjongen die het tot mllL maakte. Rashaad Stagg de op in District Six, e van arme sloebers, die in zeventig in het kader v ipartheidspolitiek met d gelijk gemaakt werf. uiteindelijk heeft hij toch maar tot Constant» acht. Amsterdam (anp) - Ook de derde verdachte in de voor kenniszaak rond het beurs- fonds BolsWessanen, een 50- jarige gewezen zakenman uit Noordwijkerhout, is weer op vrije voeten. pe Economische Controle Dienst (ECD) heeft de man reeds donder dag na verhoor naar huis ge stuurd. De derde verdachte werd woensdag aangehouden en opge sloten in het politiebureau in Noordwijk. Volgens de politie woordvoerder is hij slechts kort verhoord. „Daar is weinig uitge komen. Het is maar de vraag in hoeverre de man inderdaad ver dacht is." De advocaat van de inmiddels weer vrijgelaten man, mr. J. Dek ker, is niet bereid tot enige toe lichting. „Dat is niet in het belang van mijn cliënt." Verder gaat mr. M. de Klerk, de raadsman van de 55-jarige vrou welijke verdachte uit Bentveld die maandag werd aangehouden en woensdag weer is vrijgelaten, bij justitie een schadeclaim indie nen. Volgens de advocaat heeft zij ten onrechte drie dagen in de cel gezeten. „Het is ronduit schanda lig. Drie dagen cel is voor een winstje van hooguit drieduizend gulden een lachertje. Bij bijstand fraude komt Justitie pas in actie bij bedragen van boven de tien duizend gulden." Ook eist De Klerk inzage in het dossier. Hij zal hier bij het Open baar Ministerie schriftelijk op aandringen. „Het lijkt erop dat ze ons het dossier bewust willen ont houden. Ik kan daarvoor slechts twee redenen verzinnen: of er staat iets in, of het dossier is flin terdun." De tweede verdachte, een een 50- jarige zakenman uit de regio Ken- nemerland-Zuid, werd eveneens donderdag vrijgelaten. De man werd maandagochtend vroeg ge arresteerd samen met vrouw uit Bentveld. De vrouw en de twee mannen worden verdacht van handel met voorkennis in effecten van het drank- en voedingsconcern Bols Wessanen. Mogelijk volgen er binnenkort nog meer aanhoudingen. Volgens advocaat De Klerk is zijn cliënte tijdens het verhoor geconfron teerd met de namen van tien a vijftien mogelijke verdachten. Overigens ontkennen alle tot nu toe aangehouden beleggers perti nent met voorkennis te hebben gehandeld. De BolsWessanen-affaire draait om de handel in effecten van het drank- en voedingsmiddelencon cern tussen januari en september 1994 en januari en juni vorig jaar. Op 3 juli, één dag voordat de on derneming de winstprognose naar beneden bijstelde, werden liefst 3593 puts verhandeld. De dag daarop daalde de koers van het aandeel een rijksdaalder. Op pa pier betekende dit voor de eigena ren van de opties een winst van maximaal 1 miljoen gulden. Eige naren van put-opties hebben het recht om de onderliggende aande len op termijn te verkopen tegen een tevoren vastgestelde prijs. Zoetermeer (anp) - De werkgeversvereniging FME-CWM gaat niet in op het compromisbod van De Unie. Het lijkt de organi satie niet verstandig met maar een van de vier bonden te onder handelen over een nieuwe CAO. FME-CWM geeft daarom ook geen oordeel over de inhoud van het voorstel. De Unie is de op een na kleinste vakbond aan de on derhandelingstafel. De werkgevers wijzen De Unie erop de onderhandelingen te wil len hervatten als er een voorstel van de bonden gezamenlijk komt. De Unie brak donderdag het ge sloten vakbondsfront met een so lo-actie. De bond stelde tevreden te zijn met een structurele loons verhoging van 5 procent in twee jaar en een eenmalige uitkering van 0,6 procent. Toen afgelopen dinsdagnacht de onderhandelingen over een nieu we metaal-CAO vastliepen was de gezamenlijke vakbondseis nog 3 procent structureel per jaar. FME-CWM bood 3,95 procent voor 22 maanden. De Unie wil ook genoegen nemen met 0,4 procent voor werkgele genheid. De bonden eisten 0.8 procent. De werkgevers boden 0,3 procent. Bij Philips sloot De Unie samen met de Vereniging voor Hoger Personeel een CAO met het con cern. De Industriebonden van FNV en CNV stonden daardoor buitenspel. Een roos als metafoor voor zuiverheid. In opdracht van de Rotterdamse stadsreiniging Roteb creëerde beeldend kunstenares Lydia Schouten een 260 meter lang kunstwerk bij de reinigingsinstallatie in Rotterdam-Zuid. Het kunstwerk is drieënhalve meter hoog en be staat uit een gezeefdrukt rozenpatroon, dat zich om de vijf meter herhaalt. foto anp Voorburg (anp) - Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat 4 procent van de werknemers een bijbaan heeft. Mensen die parttime werken (12-20 uur) hebben zelfs in 8 procent van de gevallen een tweede baan. Vrouwen hebben vaker een bij baan dan mannen, staat in de pu blicatie Enquête beroepsbevol king van het CBS. Dit rapport geeft een overzicht van de voornaamste ontwikkelin gen in de beroepsbevolking en de werkloosheid in 1995. De Enquê te wordt sinds 1987 jaarlijks ge houden onder liefst 100.000 huis houdens in ons land. Het aantal flexibele werknemers is tussen 1992 en 1995 fors toege nomen. Van de vijf miljoen men sen die vorig jaar in Nederland werkten, heeft 9 procent een flexibele arbeidsrelatie (uitzend krachten en mensen met bijvoor beeld een halfjaar-contract). Van deze 477.000 werknemers heeft driekwart een contract voor minder dan een jaar. De overigen hebben werk voor een wisselend aantal uren per week. Vrouwen, jongeren en laag opgeleiden heb ben in verhouding vaak een flexi bele arbeidsrelatie. Uit het rapport komt naar voren dat tussen 1985 en 1995 het be roepsniveau duidelijk is gestegen. In 1985 had nog 40 procent van de werknemers een ongeschoold of lager geschoold beroep. Tien jaar later is dat afgenomen tot 32 pro cent. Het aantal werknemers met een hoger of wetenschappelijk beroep steeg van 20 tot 25 pro cent. Van de beroepsbevolking woont 80 procent in de eigen re gio. Woon-werkverkeer tussen verschillende regio's vindt vooral plaats in de Randstad. Nieuwersluis (anp) - Dasa, moeder van het failliete Fokker, ziet af van verder procederen tegen bedrijfs- onderzoeker Pieter Lake man. Daarmee vervalt een claim van 125.000 gulden. Dasa had hem aangeklaagd bij de civiele rechter omdat Lakeman een artikel had ge schreven in een vaktijd schrift voor ondernemings raden. Daarin maakte hij melding van geruchten als zou ex- topman E. Nederkoorn van Fokker smeergeld hebben ontvangen van Dasa. Het Duitse bedrijf noemde dit verhaal beledigend. In mei stelde het hof in Am sterdam Dasa in het onge lijk. Het Duitse bedrijf kon digde aan de mogelijkheid van cassatie bij de Hoge Raad te onderzoeken. De termijn voor cassatie is gis teren echter verstreken. Van onze verslaggever Breda/Middelburg - De keten van hobbywinkels Pipoos blijft voortbestaan. Gisteren kwam curator mr. E. van Ewijk tot overeenstemming met de heren E. Loontjens uit Middelburg en L. Heerkens- Thijssen uit Amsterdam over de overname van alle activiteiten van Pipoos. De twaalf vestigingen, waaron der die in Breda en Middelburg, blijven open. Pipoos werd vorige week failliet verklaard. Een te snelle groei, die tot liquiditeitsproblemen leidde, was de hoofdoorzaak van het faillissement. Beide heren, die samen de direc tie over Pipoos gaan voeren, heb ben een garantie afgegeven voor 95 procent van de arbeidsplaat sen. Dit betekent dat 6 van de 110 werknemers hun baan verliezen. Mevrouw W. van Grinsven, die begin juni door medefirmant Verhagen op een zijspoor was ge rangeerd, komt terug. Zij het niet als directeur. Zij wordt verant woordelijk voor de productont wikkeling en de assortimentssa menstelling. „Ik blijf doen wat ik heb gedaan. Het recht heeft geze gevierd, meer wil ik niet zeggen." Grootste verliezer bij de door start van Pipoos zijn de Rabo bank, die volgens Van Ewijk voor 2,6 miljoen gulden het schip in gaat en Verhagen die 1,3 miljoen verliest. Ook Van Grinsven, die over 50 procent van de aandelen beschik te, heeft een flinke veer moeten laten. Over de hoogte van het be drag wil ze zich niet uitlaten. Verder zijn er nog een groot aan tal leveranciers die gezamenlijk ongeveer 800.000 gulden als ver lies moeten boeken. Dat de schuldeisers met een grote strop blijven zitten, heeft volgens cura tor Van Ewijk te maken met een afwaardering van de voorraad. „Die stond voor acht miljoen in de boeken, maar was dit bij lange na niet waard." E. Loontjens wordt commercieel directeur, zijn compagon finan cieel directeur. Beiden hebben in het verleden voor management adviesbureau McKinsey gewerkt. Loontjens is op dit moment com mercieel directeur van het gelijk namige familiebedrijf in Middel burg, dat biljarts assembleert en verkoopt en daarnaast speelauto maten exploiteert. Heerkens- Thijssen heeft een bureau voor interim-management in Amster dam. Loontjens zegt op het spoor van Pipoos te zijn gezet door een rela tie die bij Pipoos adviseerde. Aan de groei die oprichtster Van Grinsven voor ogen stond - 40 vestigingen over heel Nederland binnen een paar jaar - denkt hij voorlopig nog niet. „We hebben het bedrijf uiteraard niet gekocht om stil te staan, maar in de verwachting dat het groeit. Maar eerst zullen de erfe nissen uit het verleden van Pipoos effectief opgelost moeten worden. We zullen erg kritisch moeten zijn op de financiering bij groei, want daar is het mis mee gegaan." Gouda (anp) - De landelijke Stichting SEON (Sociaal Economisch Ondernemer schap Nederland) gaat onder steuning bieden aan starten de allochtone ondernemers. Dit omdat is gebleken dat de drempel om een eigen onder neming te beginnen voor hen hoog ligt. Een ondernemer in Neder land moet rekening houden met tal van regels, soms to taal anders dan die in het land waar de werkgever van daan komt. „Wij kunnen de ondernemer het gereedschap bieden om goed met al deze zaken om te gaan," zegt Odulf van Summeren van SEON. De stichting biedt allochto nen allereerst een oriëntatie cursus aan. Wie daarna zijn plannen wil doorzetten, krijgt van SEON een half jaar lang individuele begeleiding. Hierbij komen alle technische aspecten, zoals ondernemer- plan en administratie, van het ondernemerschap aan de or de. Tevens verzorgt SEON een stoomcursus Algemene Ondernemersvaardigheden (het oude Middenstandsdi ploma). De ondernemer krijgt een mentor die hem of haar ™ee jaar zal bijstaan. Het ondersteuningstraject van SEON gaat half septem ber in Zeist en Gouda van s'art en is financieel mogelijk gemaakt door de Stichting Doen, bekend van de Postco deloterij. Door Jeroen Windt (anp) Amsterdam - Macht verloren en illussies kwijt. Concurren tie moeten dulden. Veel speelruimte voor onderne mers moeten accepteren. Niet leuk om op terug te kijken voor de twintigjarige FNV die aanstaande woensdag 4 september haar verjaardag viert. Kwalificaties als vernieuwend denken, realisme dat de boven toon voert, fatsoenlijke partner waar beter mee samen te werken is dan twintig jaar terug, stem men tot meer tevredenheid. Ze komen van Anton Westerla- ken de voorzitter van het CNV, Frans Leijnse, plaatsvervangend kroonlid van de Sociaal Econo mische Raad, Chris van Veen, VNO-voorzitter toen de FNV ontstond en Gerrit van Dalen, voorzitter van de kleine vakcen trale MHP. „Er zit zeker sleet op hun in vloed en macht," stelt Leijnse. Hij wijt dat aan de achterban. Te veel mannen met een vaste en volledige baan. Te weinig vrou wen, deeltijders en witte boor den. Ook de wervingskracht van een CAO neemt af. De werkgever heeft meer invloed op een steeds groter deel van de arbeidsvoor waarden dat buiten de CAO valt. Bijvoorbeeld de bonussen en an dere salariscomponenten. Voeg daarbij de sterkere positie van het bedrijfsleven en het ont breken van belangrijke partner in de politiek en het beeld is compleet. Op centraal niveau taant de invloed en in de bedrij ven is die er nooit echt geweest. „Ze zeggen al vanaf 1958 dat ze aantal leden FNV-bonden sinds de start in 1976 1.200.000 gHMMBHMK" 1.100.000 i.muuu 900.000 1976: 1.051.879 leden 1 per 1 juli 1996: 1.172.427 leden WÈÈSÊÊÊ '76 '78 '80 '82 '84 1986:900.886 leden de bedrijven in gaan om meer macht op te bouwen." Van Veen had een sterkere rol van de gefu seerde NKV en NVV verwacht. „Ik kan niet zeggen dat het er van is gekomen. Het kabinet- Den Uyl en de FNV waren twin tig jaar terug bondgenoten als het ging om verdeling van werk, inkomen en macht. Wij hadden ze als één front tegenover ons. De samenleving en de politiek zijn nu veranderd. De FNV is met de tijd meegegaan. De markt vraagt dienstverlening, geen maatschappijverandering. Op het verjaarsfeestje presen teert de FNV de vernieuwde grondslagen. De maatschappij hoeft niet meer op zijn kop met daarin een grote rol voor de ar beider. Het stuk ademt de tijd geest van de jaren negentig uit. Maar toch. „Het denken dat de samenleving maakbaar is, is bij de FNV nog steeds sterk veran kerd," vindt CNV'er Westerla- ken. „Ze zijn centralistischer dan wij, ze geloven in een grote rol van de overheid. De sociaal democratie heeft er nog sterke wortels," De oud VNO-man Van Veen zag '90 '92 '94 1996 twintig jaar terug al dat de soep van maatschappijverandering, die het kersverse FNV gloeiend heet wilde opdienen, bijna koud werd gegeten. „Als wij het in de onderhande lingen eens waren over 'bread and butter', staken we niet zo heel veel tijd meer in de andere punten," formuleert hij diplo matiek. „De grote verdienste van Kok en Spit (respectievelijk eer ste voorzitter en vice voorzitter van de FNV) was dat zij al te wilde ideeën, die bij afzonderlij ke bonden leefden, goed in toom wisten te houden." „Na de bevlogenheid van de ja ren zeventig, volgde de ontnuch tering van de jaren tachtig. De FNV kon wel overal een mening over hebben, maar die werd niet serieus genomen. Als je dan te gelijkertijd invloed verliest als het gaat om werk is het een logi sche reactie je terug te trekken op ijle kern," analyseert Leijnse. „Ik'geloof niet dat het een socia le ANWB wordt die alleen maar heel eng aan de belangenbehar tiging voor leden doet," voegt hij toe. Ook Gerrit van Dalen van de vakcentrale MHP, signaleert dat de FNV steeds gematigder en minder hemelbestormend is. „Nivellering, centralisme, maakbaarheid van de samenle ving, centrale potten geld voor werkgelegenheid; het neemt een steeds minder grote plaats in in hun beleid. Zaken als maatwerk, marktconforme afspraken, cao a la carte, klinkt nu ook bij de FNV door. Wij werken al jaren zo. Onze achterban pakt zulke ontwikkelingen sneller op. Af te toe zie je nog een oprisping. Hoe kan je nu centraal zeggen dat er ruimte is voor 3 procent loons verhoging en de rest moet wor den ingezet voor scholing?" De onderlinge verstandhouding tussen de bonden verbeterde ook naarmate het beleid naar elkaar toegroeide. Dat zag er bij de start heel anders uit. Toen bleek dat het CNV niet meedeed met de fusie, verbood de kersverse FNV zijn bestuurders elk con tact en samenwerking met CNV- collega's. „Ze dachten dat wij het alleen niet zouden overleven. Dat maakte mijn voorganger Hofste de wantrouwig. Het bleek dat je moest opassen met het FNV. Als het op macht aankomt drukten ze naar hun eigen kant door," al dus Westerlaken van het CNV. De MHP werd geen klein plaats je in de overlegeconomie gegund. De FNV was zwaar gefrustreerd dat De Unie wegens de fusie was overgestapt naar de MHP. „Wij werden toen ronduit vijandig benaderd en openlijk tegenge werkt. Nu gaan we collegiaal met elkaar om," aldus Van Da len. Goede verstandhoudingen zijn echter niet synoniem met gelijk waardigheid. Westerlaken: „Als de buitenwereld iets belangrijk IMF wil goud verkopen voor arme landen Washington - Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) over weegt een deel van zijn goudvoorraad te verkopen. Met de op brengst wil het IMF de armste landen helpen door een deel van hun schulden af te betalen. Het monetaire fonds bezit goud met een waarde van ongeveer veertig miljard dollar. Door een deel van de schulden af te beta len krijgen de arme landen een nieuwe kans om te groeien. Het geheime plan is deze week naar de IMF-lidstaten verstuurd. Met de goudtransactie wil het IMF critici tegemoet komen die vinden dat het fonds te weinig doet om de armste landen te hel pen. Sommige IMF-staten vinden het te riskant de goudvoor raad aan te spreken als er nog enorme miljardenschulden uit staan bij niet erg stabiele landen als Rusland en Mexico. Europese ondernemingsraad bij Randstad Diemen - Randstad krijgt een Europese ondernemingsraad. On langs heeft de holding hierover een akkoord gesloten met de FIET, de Europese organisatie van dienstenbonden. Elk land van de Europese Unie waar Randstad een vestiging heeft, vaardigt minimaal iemand namens het personeel af. Op vallend is dat ook de Britten iemand mogen sturen. Dit land heeft de sociale paragraaf in het verdrag van Maastricht niet on dertekend en hoeft ook ook de Europese richtlijn over zeggen schap niet in eigen wetgeving om te zetten. Aandeelhouders verwerpen jaarrekening Breda - De aandeelhouders van de NV Nederlandsche Elevator Beleggingsmaatschappij hebben de jaarrekening over 1995 ver worpen. Het komt in Nederland zeer zelden voor dat de algeme ne vergadering van aandeelhouders dat doet. De raad van be heer van Elevator 'beraadt zich over de thans ontstane situatie'. De aandeelhouders willen van de beheerders van Elevator weten waarom P. van 't Hoff is teruggetreden als voorzitter van de raad van beheer. Hierop kregen zij geen antwoord. Daarop besloot een nipte meerderheid zijn goedkeuring te onthouden. Fraude-onderzoek tegen Philip Morris New York - De Amerikaanse justitie is in actie gekomen tegen de Amerikaanse sigarettenindustrie. De FBI heeft een fraude onderzoek geopend tegen 's lands grootste sigarettenfabrikant Philip Morris. Wat het doel van het onderzoek is, is niet bekend, maar de siga- rettenproducenten worden beschuldigd van misleiding van de rokers. De deelstaat Connecticut heeft verschillende tabakspro ducenten voor de rechter gedaagd. Ze zouden stiekem de hoogte van de nicotine in de sigaretten verhoogd hebben om rokers nog meer verslaafd te maken. Unox wil twee keer zo groot worden Eindhoven - De Unilever Vleegroep (UVG) in Oss gaat in vijf jaar 88 miljoen gulden investeren in technologie om haar voor sprong op de Nederlandse markt veilig te stellen en te vergroten. De producent van Unox, Chicken Tonight en Cup a Soup wil voor het jaar 2002 'twee keer zo groot groeien' en tegelijkertijd de kosten met 30 miljoen drukken. Elk jaar wil de Osse soep-, saus- en vleesproducent tien nieuwe producten op de markt brengen. Gisteren lag de productie in Oss helemaal stil, zodat directie en werknemers zich konden buigen over de toekomstplannen in het PSV-stadion in Eindhoven. De inzet is een omzet van 600 mil joen in 2002. Daarmee moet UVG de concurrenten kloppen en het grootste voedingsmiddelenbedrijf van Nederland worden. Winkelketen De Boer ziet winst groeien Hoogeveen - De nettowinst van De Boer Winkelbedrijven (onder meer De Jong-supermarkten en Trekpleister-drogisten) lag het afgelopen halfjaar 5 procent hoger dan twaalf maanden eerder. De omzet groeide echter veel sneller, met 26,8 procent tot 1,12 miljard gulden. De sterke omzetgroei is te danken aan de consolidatie van Kar stens Groothandel, waarvan De Boer inmiddels 100 procent van de aandelen bezit. Dat de winst veel minder snel is gegroeid dan de omzet, komt doordat het resultaat van Karstens vorig jaar al via het hoofd stukje 'deelnemingen' in de totaalwinst was opgenomen. De om zet is dus pas sinds dit jaar bij de cijfers van het concern ge- voegd.Het bedrijf merkt op dat de verkoop is gestegen dank zij de verruiming van de winkelopeningstijden per 1 juni. Van onze redactie economie Doorn - De komende jaren moeten jaarlijks 150.000 tot 200.000 banen worden geschapen om op afzienbare tijd iedereen die wil en kan aan werk te helpen. Rabobank-topman drs. H. Wijffels bepleitte gisteren tijdens de jaarlijkse vergadering van het Convent van Christelijke Sociale Organisaties versterking van het werkgelegenheidsbeleid. vindt dan wil de FNV daar een zwaar stempel op drukken. Bij arbeidsvoorwaarden zijn zij al tijd harder en directer aanwezig. In de zuivelindustrie, bij Heine- ken en het streekvervoer kozen wij een eigen lijn. Dat was het lef van het CNV de realiteit on der ogen te zien. De FNV dacht met stakingen meer af te dwin gen. In die situaties is het de ar rogantie van de macht en niet de kracht van de argumenten." „Wij leveren wel eens punten in die wij belangrijk vinden. Dat doen we dan in het belang van de gezamenlijkheid, maar dat is eenrichtingsverkeer," stelt Van Dalen vast. Groot is niet altijd zaligmakend stelt Westerlaken. Vanwege de omvangrijke ach terban kost het de FNV veel tijd in eigen huis de geesten rijp te maken voor veranderingen. „In de discusie over de WAO bleek Johan (Stekelenburg, red) een paar ideeën in eigen huis nog niet te kunnen brengen. Daar door kwam er een verdeeld SER- advies en ging de discussie in de politiek alle kanten op. Ik denk dat het WAO-beeld er anders had uitgezien als de FNV sneller had kunnen reageren." Leijnse heeft nog een compli ment voor de jarige. „Ik vind de FNV sterk vernieuwend. Ze be schermen verworven rechten, maar verzetten op tijd de ba kens. Met nieuwe ideeën, als scholing en de combinatie zorg en betaalde arbeid vind ik dat ze voor de muziek van hun eigen achterban uitlopen. Ze brengen discussies verder, dan zie je dat werkgevers eerder conservatief zijn. Twintig jaar terug was het meer een strijdorganisatie. Nu is het een belangenbehartiger, maar wel een met visie." Het succes van het huidige beleid ten spijt, is de banengroei van dit moment (ongeveer 100.000 per jaar) nauwelijks genoeg om nieuw aanbod van werkzoeken den te 'ruimen', aldus Wijffels. De directievoorzitter van de Ra bobank taxeert dat in de bestan den van niet-actieven (zoals WW- ers, WAO-ers, Vut-ers en mensen met een heel klein baantje) min stens een miljoen mensen zitten die betaald werk willen doen. Om daarvoor de komende jaren ruim te te scheppen, is intensivering nodig van de vele lokale projec ten om langdurig werklozen be geleid aan een baan te helpen en moet het seniorenbeleid 'einde lijk een écht' vorm worden gege ven, aldus Wijffels. Bij dat laatste hoort naar zijn mening de moge lijkheid van deeltijdwerk voor ouderen, een minder belastende (en betalende) baan en een ande re grondslag voor het pensioen: middelloon in plaats van eind loon. De Rabo-bankier en CD A-promi nent Wijffels pleitte tijdens de Conventsconferentie in Doorn ook voor het verschuiven van be lastingheffing uit de sfeer van ar beid en productie naar consump tie. Hij bepleitte ook een drasti sche verlaging van de loonkosten op het laagste niveau. Vondsten als de gesubsidieerde Melkertba- nen beschouwt hij als 'gaatjes bo ren in de bestaande orde'. (ADVERTENTIES) Teruglopende markt, tegenvallende kosten, aanhoudende druk op de resultaten, spanningen. Dat alles kan leiden tot een situatie waarin het voortbestaan van de onderneming direct wordt bedreigd. - Participatie is een samenwerkingsverband van ervaren adviseurs. Wij leggen ons toe op het weer gezond maken van ondernemingen die in moeilijkheden zijn geraakt. Ons concept onderscheidt zich o.a. door: (tijdelijke) inzet van risicodragend kapitaal actieve betrokkenheid van de ondernemer behoud van zoveel mogelijk werkgelegenheid Bel voormeer informatie 06-52959591 of schrijf WWIMI® - Participatie, postbus 2192, 5202 CD 's-Hertogenbosch Vanzelfsprekend worden al uw gegevens vertrouwelijk behandeld. Wegens veranderde omstandigheden zijn wij op korte termijn op zoek naar een nieuwe werkomgeving voor onze directiechauffeur. De gedachten gaan uit naar een organisatie in de regio Rotterdam-Breda-Antwerpen. Ruime ervaring; gediplomeerd (Interseco A en B); prima referentie. Reacties gaarne aan EOE-Optiebeurs, de heer E.A.A. Casteelen, hoofd Personeelszaken, telefoon (020) 550 4525.

de Stem | 1996 | | pagina 7