België pakt misbruik kinderen aan Clinton slaat brug naar de 21 e eeuw Picknick onder Eiffeltoren smmmm Tweede fax voor maar f 95,-. Toekomst Tsjetsjenië krijgt langzaam vorm Lichaam Beuningse bij Parijs gevonden Palestijnse betoging verijdeld and KORT DESTEM BUITENLAND A5 ogen! Vanaf morgen zes keer per week direct na het Acht Uur Journaal Nederland^ 95,- PrimafooiT buitenland KORT 5USTUS 1996 A4 5MMENTAAR >r het tv-landschap isge. iar door en de discussie idt hevig. De modale kii- :omen en wordt nergens ngzamerhand wel duide- wereld en de eigen regio temonnee van de consu- lultuur ligt, wordt detoe- r nog hoger. Vanaf vol- ial tien gulden per huis- geld heffen. Nuis zelf legt obegroting bij. bend gereageerd op de deur de regionale omroe- »n een eigen tv-kanaal te ornemen van Nuis afge- an de Provinciale Staten de plannen van Nuis te provinciale politici is te- even ontplooid om te ko er van uit dat ze op eigen budget afstemmen op de n van kijkers. Dat is dan e. t dat marktmechanisme ële zaken niet voor elkaar \luis, die vervolgens een epbijdragen legt. Terwijl el zit te wachten op weer ieeën achter de ontwikke- randert bijna met de dag. d moet zich daarbij terug extra omroepbijdragen id'-formaat eeft gisteren een bijzon- Een 'dwarse krant': de na over de breedte ge- oloid' (halfformaat). De aan hoofdredacteur Syt- aakte dat hij opstapt. ;n beschouwt het als on- hoofdredacteur leiding t het verliesgevende Pa- 8, ontwikkelde een plan sstaan, op een handzaam Guido de Bres ing in tegen een van on- rsfoortse scholengemeen- e had de man beticht van sterie heeft voor die aan- de zaak daarom gesepo- jcent gisteren bekendge- ir kwamen in maart, vlak r de geruchtmakende on- jkskundedocent aan het ertelde de inmiddels 25- elijke opvoeding zich ja- at zij een avondje op zijn leerlinge zouden ook nog er aangehouden t9-jarige vrouw en een 34- te Sittard) aangehouden, ïheid bij de gewelddadige t Urmond, afgelopen zon- iemocraten bij de laatste Stein, werd zondagnacht i auto gevonden. De auto hten op een kruising. s maanden lerlandse militairen die in iden. De Explosieven Op- lei op aan deze militairen na vier maanden af te los- >ie) wees dat in antwoord is in het algemeen niet te n is dat de inzet in Bosnië ivaardbare fysieke en psy- le gevallen hoog oplopen, nteerd met explosieven op ant ter plaatse de militai- tandigheden dat toelaten, omenteel nieuwe instruc- ;n gaat goed nilitairen verloopt bijzon- retaris Meijling (Defensie) amer. i op de arbeidsmarkt aan een baan bij Defensie, en jaar blijkt dat Defensie ie aangeboden banen kan ar naar een vrijwilligers' selfde positieve resultaat, leel bedraagt in 1996 onge- 11 ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1996 Van onze redactie buitenland Brussel - De Belgische regering wil regels voor gedetineerden die vast zitten voor kindermisbruik verscherpen, zo heeft Justi tieminister De Clerck gistermiddag gezegd. Een commissie van rechters moet voortaan bij unanimiteit besluiten nemen over vervroegde vrijlating van veroordeelden. Daarnaast blijven rechters ver antwoordelijk voor de behande ling die volgt op de vervroegde invrijheidstelling. Bij risicoge vallen wil de regering die vrijla ting terugdraaien. Een speciale commissie moet daarover oorde len. De regering wil zo in de toekomst drama's als de zaak-Dutroux voorkomen. Mare Dutroux blijkt verantwoordelijk te zijn voor ontvoering, seksueel misbruik en mogelijk ook de dood van zeker zes Belgische meisjes. Verder valt zijn naam bij vele andere ver dwijningen van kinderen binnen en buiten België. Dutroux kwam in '92 vervroegd vrij, na zes jaar te hebben uitge zeten van een straf van 13,5 jaar voor de verkrachting van vijf meisjes. Een commissie was - overigens niet unaniem - van me ning dat hij niet in zijn oude fout kon vervallen. Naast een strengere beoordeling van gedetineerden zegt De Clerck dat er ook meer aandacht komt voor de behandeling van slacht offers van seksueel misbruik. Misbruikers krijgen behandeling in speciale centra. Na hun vrijla ting gaan reclassering en hulp verleners hun gedrag beter vol gen. De Belgische politie heeft in Ju- met, in het houten huis van Mare Dutroux, twee verdachte plaat sen ontdekt met behulp van de sonarapparatuur. Volgens de po litie zal zij de verdachte plaatsen pas maandag nader onderzoeken. Ook in een ander huis van Du troux in Marcinelle is een ver dachte plek ontdekt. De afgelopen dagen spitste de zoektocht naar lichamen zich vooral toe op het achtererf van het huis in Jumet. Daar is tot dusver niets gevonden. In het huis in Jumet woonde Bernard Weinstein, de handlanger die door Dutroux is vermoord. Ook op acht andere plaatsen in de omgeving van Charleroi zal justitie systematisch zoeken naar lichamen. Inmiddels zijn de procureur van Neufchateau Michel Bourlet en onderzoeksrechter Connerotte onder extra politiebewaking ge steld, nadat ze bedreigingen had den ontvangen. Bourlet en Con nerotte leiden het onderzoek in de zaak Dutroux. Gisterochtend kwam meer naar buiten over de toedracht van de dood van Julie en Mélissa. Michè- le Martin moest voor Julie en Me lissa zorgen terwijl haar echtge noot Dutroux enkele maanden in de gevangenis zat, verklaarde zij. De lichamen van Julie en Mlissa waren op 17 augustus gevonden in Sars-la-Buissière. De acht-ja- rige meisjes waren door verwaar lozing gestorven. Eerder had Du troux verklaard dat Weinstein de taak had voor de twee te zorgen. Dutroux zelf kon dat niet omdat hij van 7 december 1995 tot 20 maart 1996 in voorarrest zat we gens autodiefstal. Toen hij terug kwam was een van de meisjes al overleden. Het tweede meisje stierf in zijn armen, zo zei Du troux. De verklaring van Martin is strij dig met zijn verhaal. Volgens de vrouw durfde ze de gevangenis van de twee meisjes niet te betre den, waarna ze hen aan hun lot overliet. Chicago (anp) - De Amerikaanse president Clinton heeft de De mocratische conventie afgesloten met een gloedvol betoog over de brug die hij zal slaan naar de 21e eeuw. In een optimistische toespraak prees Clinton de vooruitgang die de afgelopen vier jaar is gemaakt op het gebied van de economie, onderwijs, mis daadbestrijding en het milieu. .Amerika is op het rechte pad, maar dat is niet genoeg," aldus Clinton. Daarom wil hij de ko mende vier jaar op de ingeslagen voortgaan. Dat was het cen trale thema, de brug naar de 21e eeuw, niet terug naar het verle den met Dole, maar op naar de toekomst met Clinton. Op de hem eigen wijze illustreerde Clinton problemen en oplossingen in een stortvloed van woorden en cijfers en voorbeelden die voor de gewo ne man begrijpelijk zijn, met het accent op kinderen. Kansen voor ieder en een eigen verantwoorde lijkheid is het motto. Iedere Amerikaan moet twee jaar universitair onderwijs kunnen genieten na de middelbare school. Om dat mogelijk te ma- moet universitair onderwijs vrijgesteld worden van belasting. Om de kansen voor allen te ver groten moeten er verder subsidies training komen voor het om scholen van werknemers. s we dat soort dingen doen zal ®n kind van acht kunnen lezen, iedere twaalfjarige zal op het In ternet kunnen komen en iedere achttienjarige zal naar een uni versiteit kunnen," aldus Clinton. »™t gaat economisch goed in Amerika. Moeten we dan volgens ®t recept van Dole dezelfde fout maken van de jaren tachtig die de staatsschuld opdrijft, economi- sche groei afremt, recessie ver oorzaakt? Natuurlijk niet," riep Clinton samen met de zaal. Oe president ging in op de om streden bijstandswet. Die wet moet bijstandstrekkers aanspo ren om een baan te zoeken. Een nieuw sociaal contract met de ar men, noemde Clinton dat. Dat was een belangrijk onderwerp in zijn toespraak. Want Clinton staat onder zware kritiek binnen eigen kring. De voorstanders van deze nieuwe wet moeten nu maar eens bewij zen dat het mogelijk is de bij stand af te schaffen en te vervan gen door werk voor allen. Maar nu moet het bedrijfsleven er ook voor zorgen dat die banen voor handen zijn. Tot het jaar 2000 moet er een miljoen banen voor de armen komen. Als bedrijven bijstandstrekkers in dienst ne men kunnen ze een belastingaf trek krijgen. Koeien grazen onder de Eiffeltoren. De beloning voor een tocht vanuit Midden-Frankrijk naar de hoofdstad Parijs. foto epa Door Wilko Voordouw Parijs - 'Pain de campagne', droge worst, ham, verse ca membert, ettelijke flessen koppige wijn en vers stads- gras voor de koeien. Dat was het menu van het overwin- ningsmaal voor de boeren en hun vee, die vanuit Midden- Frankrijk naar Parijs waren gelopen. Een picknick onder de Eiffeltoren. De veehouders zijn tevreden. Hun 'Mars van de hoop' heeft de gestelde doelen gehaald: een ge sprek met president Chirac, aan dacht in de internationale me dia, veel contact met het pu bliek. „Alleen had het zonnetje er vandaag bij moeten zijn," grapt Olivier Petreau, een van de boeren uit Charroux, die even de koegekte en de lage prijzen voor vleesvee opzij zet, bij het zicht op de Eiffeltoren. De oorspronkelijke vijftien ini tiatiefnemers - allen veehouders rond het plaatsje Charroux bij Portiers - zijn uitgegroeid tot ruim duizend. Iedereen heeft zijn eigen 'casse-croüte' (pick nick) meegenomen. Het enige dat nog ontbreekt is concrete steun van de Franse overheid. Maar die heeft in ieder ga val zijn oor te luister gelegd. De glorievolle dag van de vee houders begon gistermorgen om negen uur. Vijf van de veeboeren stapten door de toegangspoort van het Elysée-paleis, voor een gesprek met president Chirac. Gekleed in hun overalls, boeze roens of spijkerbroek staken ze schril af tegen het strikte Parijse decorum. Maar ze waren niet ge komen voor een beleefdheidsbe zoek. De boeren wilden hun president eens haarfijn uitleggen, hoe hun situatie in elkaar zat. Het ge sprek duurde vijf kwartier. De president nam tijd voor ze, vond het vijftal. Stelde gedetailleerde vragen. Maar kon niets concreets beloven. „Ik heb helaas geen toverstokje. De situatie is nu eenmaal moei lijk. Maar-geloof me, wanneer ik zeg dat wij de problemen van de veehouders onderkennen," aldus het staatshoofd. Woordvoerder Olivier Petreau had niet op meer gerekend. „De president heeft naar ons geluis terd. Hij kent de situatie. En weet hoe wij boeren daar over denken. Dat is alvast heel be langrijk." Zijn collega Pierre Grolleau: „Chirac spreekt de taal van de boeren. Dat op zich is al een goede zaak." Minister Vasseur kwam wel met een belofte. Hij wil gedaan krij gen dat de controle op mager mestvee uit derde landen wordt verscherpt, en vindt dat de im port van die dieren niet mag drukken op de al zo lage prijzen. De picknick onder de Eiffeltoren is een soort overwinningsmaal tijd. En de wandelaars diepen Kun herinneringen aan die twintig dagen langs de Route Nationale 10 op. Ze verhalen van het voed sel dat ze kregen van voorbij gangers. De bemoedigende woorden van het winkelend pu bliek. De solidariteit van de ak kerbouwers uit de Beauce. Van onze verslaggever Parijs - In een bos nabij Parijs is vermoedelijk het stoffelijk overschot van de vermiste Beuningse Caroline Pino ge vonden. Dat is gisteren door de politie van het rayon Wij- chen/Beuningen bekend ge maakt. De politie was al an derhalve week op de hoogte van de vondst van het lichaam van de 24-jarige Beuningse. Bij het stoffelijk overschot werden papieren aangetroffen die er op wijzen dat het om de vermiste Beuningse gaat. Overigens zal de indentificatie moeten plaatsvin den op basis van de gebitsstaat en vingerafdrukken. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Parijs heeft het lichaam geruime tijd in het bos gelegen, wat de identificatie be moeilijkt. Gisteren was nog niet bekend of er een misdrijf in het spel was. De doodsoorzaak moet nog worden vastgesteld. Caroline Pino vertrok op 10 juli met haar 32-jarige Nijmeegse kennis naar Portugal. Daar wilde zij tijdens de vakantie het popfes tival 'Rainbow Catering' bezoe ken. Ze zou zich op 28 juli op de camping 'Leons Lodge' in Crecy La Chapelle, vlakbij Parijs, lif tend bij haar stiefvader en moeder vervoegen, maar bleef weg, waar op de in Vught wonende ouders alarm sloegen. De Nijmeegse reisgenoot had het meisje voor het laatst gezien in Hendaye, op de grens tussen Frankrijk en Spanje. Hij zou tij dens een ruzie door haar zijn weg gestuurd. Speurtochten naar de vermiste Beuningse leverden de afgelopen weken niets op. Op opsprorings- berichten die via Interpol, de We reldomroep, teletekst en het Tros- programma 'Vermist' werden ver spreid, kwamen wel tips binnen, maar die bleken niet bruikbaar. Jeruzalem (dpa) - Israëlische or detroepen hebben gisteren vele duizenden Palestijnen tegenge houden die wilden deelnemen aan de gebedsbijeenkomst op de Tem pelberg in Oost-Jeruzalem. Als gevolg van wegversperringen bereikten slechts 15.000 van de verwachte 100.000 Palestijnen de stad. Volgens de Israëlische politie waren het er zelfs nog minder. Al op grote afstand van de stad, diep in het gebied van de westelij ke Jordaanoever, waren versper ringen aangebracht. Daardoor kwamen zelfs nog minder mensen voor het vrijdagse gebed in de Al Aksa- en de Omarmoskee dan normaal. De Tempelberg binnen de muren van de oude stad van Jeruzalem behoort tot de heiligste plaatsen van het jodendom zowel als de islam. De bijeenkomst waartoe PLO-leider Arafat afge lopen woensdag had opgeroepen, was bedoeld als protest tegen het Israëlische nederzettingenbeleid op bezet gebied. (ADVERTENTIES) De nieuwe actualiteitenrubriek van Een uitnodiging faxen naar vrienden. Of recepten uitwisselen met je moeder. Met een fax kan het allemaal. En Primafoon heeft nu een schitterend faxaanbod. Koop je een fax vanaf f 795}-, dan krijg je een tweede fax, de Hudson 80, voor maar f 95,-. Normaal kost ie f 495,-. Kom dus snel naar Primafoon of bel gratis 06-0402. Koop een fax voor jezelf en geef de tweede fax cadeau aan een ander. Hudson 80. Thuisfax. Tijdelijk voor DE WINKEL VAN PTT TELECOM Primafoons Breda, Ginnekenstraat 145; Oosterhout, Arendstraat 14; Etten-Leur, Hof van den Houte 7-9; Roosendaal, Dr. Braberstraat 19 en Bergen op Zoom, Zuivelstraat 14. Prijswijzigingen voorbehouden. 'I gelijktijdige aankoop van een fax vanaf f 795,-. De aanbieding is geldig t/m 14 september 1996, zolang de voorraad strekt. BELANGRIJK BERICHT 'Kapitein Koek, kinderkoekreep met chocolade', in een verpakking met een inhoud van 8 stuks, inhoud 180 gram e, is tijdelijk uit de handel genomen. Dit product wordt geproduceerd door Koninklijke Peijnenburg's Koekfabrieken. Als gevolg van productie met iets te veel water bestaat er een kans op schimmelvorming. Er zijn vooralsnog geen aanwijzingen die duiden op gevaar voor de gezondheid; slechts smaak en uiterlijk kunnen afwijken. De kwaliteitsafvviiking doet zich alleen voor hii 'Kapitein Koek. kinderkoekreep met chocolade' en niet bii 'Kapitein Koek met rozijnen' en overige producten van Peiinenburg. Het gaat hierbij uitsluitend om producten met een houdbaarheidsdatum die ligt tussen 01-08-1996 en 31-12-1996. Bij een houdbaarheidsdatum vanaf 01-01-1997 bestaat geen kans op schimmelvorming. De winkelorganisaties zijn direct verzocht om de pakken uit de schappen te verwijderen. 'Kapitein Koek, kinderkoekreep met chocolade' is dus tijdelijk niet voorhanden. Het productieproces is inmiddels aangepast; binnen enkele dagen is het product weer verkrijgbaar. Als u het product in huis heeft, wordt u geadviseerd het niet te gebruiken, maar weg te gooien. Stuurt u alstublieft de originele verpakking met houdbaarheidsdatum, met vermelding van uw naam, adres en bank- of gironummer naar: Koninklijke Peijnenburg's Koekfabrieken B.V., Antwoordnummer 19, 5660 VB Geldrop. Een postzegel is niet nodig. Peijnenburg zorgt er dan voor dat u uw aankoopbedrag zo spoedig mogelijk terugkrijgt. Met eventuele vragen kunt u het informatienummer 06-0054 (gratis) bellen. Wij bieden u onze oprechte excuses aan voor het ongemak. Koninklijke Peijnenburg's Koekfabrieken B.V. Hart 'Braveheart' wellicht gevonden Edinburgh - Archeologen in Schotland hebben verklaard dat ze een kistje hebben gevonden met mogelijk het gebalsemde hart van Robert the Bruce, de koning die de Schotse onafhankelijk heid bevocht in de slag van Bannockburn in 1314. Zij deden hun ontdekking bij opgravingen van een klooster dat vier eeuwen geleden door de Engelsen werd verwoest. In een la boratorium in Edinburgh zal met behulp van DNA-analyse de inhoud van het kistje worden vergeleken met botresten van Bru ce die elders liggen begraven. Als het daadwerkelijk om Bruce's hart gaat, heeft in Melrose een herbegrafenis plaats. Robert the Bruce verdient volgens historici evenzeer de bijnaam Brave heart als zijn voorganger, William Wallace, die vooral bekend is door de film van Mel Gibson. Valujet mag over een week weer vliegen Washington - ValuJet heeft zijn vliegvergunning teruggekregen, waardoor de Amerikaanse budgetmaatschappij eind volgende week weer het luchtruim mag kiezen. ValuJet-president Lewis Jordan zegt dat de maatschappij onge veer een maand nodig zal hebben om de boel weer van de grond te krijgen. Volgens de federale luchtvaartdienst FAA voldoet ValuJet aan de veiligheidsvoorschriften en is het nu aan de maatschappij om ervoor te zorgen dat er veilig wordt gevlogen. De opschorting van de vergunning kwam nadat in mei een DC-9 van ValuJet was neergestort in de Everglades-moerassen in Florida. Alle 110 inzittenden kwamen daarbij om het leven. Berging deel wrak Titanic mislukt New York - De berging van een deel van het wrak van de Tita nic, die 84 jaar geleden in de Atlantische Oceaan zonk, is mis lukt. Pas over een jaar zal een nieuwe poging worden onderno men. Donderdag was het wrakstuk, een stuk plaatstaal van twee ca bines van de eerste klasse dat rond tien ton weegt, van de zeebo dem gelicht met behulp van balonnen. Maar op slechts 75 meter van het wateroppervlakte braken de hijskabels als gevolg van slecht weer en een woelige zee, en zonk het stuk weer naar de bodem. Het stuk staal zou worden ten toongesteld in New York. Rebellen in Mexico willen volksopstand Mexico-Stad - Een linkse guerrillabeweging in Mexico heeft gisteren in een verklaring opgeroepen tot een volksopstand te gen de regering. Daags tevoren voerde deze groep, het Revolu tionaire Volksleger (EPR), verscheidene aanslagen uit waarbij twaalf doden vielen. „Nu is het tijd dat heel het volk de politieke strijd aangaat waardoor de natie zichzelf kan bevrijden van de repressieve staat," aldus de EPR-verklaring die in een dagblad verscheen. De beweging zegt 'zelfverdedigingsacties' uit te voeren 'om de soevereiniteit van het volk en het respect voor de mensenrechten af te dwingen'. Strijders van het EPR voerden donderdag in zes verschillende staten aanvallen uit op voornamelijk politie- en legerposten. Bij deze gecoördineerde actie vielen tenminste twaalf doden en 22 gewonden. Britten willen monarchie afschaffen Londen - Een kleine meerderheid van de Britten pleit voor af schaffing van de monarchie in het land na koningin Elizabeth II. Dit blijkt uit een opiniepeiling van een BBC tv-programma. De helft van de ondervraagde personen zei dat koningin Eliza beth de laatste persoon zou moeten zijn op de Britse troon. Daarentegen was 48 procent er voorstander van de monarchie te handhaven. Meer dan 40.000 mensen gaven hun mening. Het BBC-program- ma hield de peiling een dag na de officiële scheiding van kroon prins Charles en prinses Diana, die de gemoederen in Groot- Brittannië danig bezig hield. Verwarring rond ontvoering Costa Rica San Jose - In het Midden-Amerikaanse Costa Rica claimen twee bewegingen de ontvoering van hët Nederlands echtpaar Huite Zijlstra en Jetty Coers. Nadat eerder donderdag een linkse on dergrondse groep in een verklaring anderhalf miljoen dollar los geld had geëist, dook later een brief op van het onbekende com mando Maria Felix. Het hoofd van de Costaricaanse politie be schouwt dit schrijven, deels met het handschrift van Zijlstra, als authentiek. In de verklaring stellen de kidnappers een ultimatum aan de Costaricaanse regering en aan de Nederlandse bezitter van het landgoed Altamira waarop het echtpaar werkte. De ontvoer ders, die eveneens anderhalf miljoen dollar eisen, willen dat binnen acht dagen de onderhandelingen beginnen. Strengere aanpak Italiaanse 'pentiti' Rome - De Italiaanse ministers van Justitie en Binnenlandse Za ken hebben gepleit voor een strengere aanpak van de 'pentiti', ex-maffialeden die besloten hebben met de justitie samen te werken. De informatie die pentiti over de georganiseerde mis daad hebben verstrekt, is voor de Italiaanse justitie van grote waarde geweest. Maar deze week bleek dat een van hen, Guisep- pe Ferone (41), van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt om de vrouw van een andere maffioso uit de weg të ruimen. De politie arresteerde Ferone, hoofd van een mafiaclan in de Si- ciliaanse havenstad Catania, in een villa in Anzio bij Rome. De overheid betaalde het huis. De politie heeft ontdekt dat Ferone zijn neef telefonisch heeft opgedragen woensdag naar de begraafplaats van Catania te gaan en daar de 22-jarige Santa Puglisi en haar 12-jarige neef Salvo te vermoorden. Puglisi ging naar de begraafplaats om bij het graf van een familielid te bidden. Haar vader had Ferones vader en zoon vermoord. De pentiti had daarom gezworen 'het hart van de Puglisi's op te eten'. Drie gijzelaars vrij in Irian-Jaya Jakarta - Drie Indonesiërs die in Irian-Jaya werden gegijzeld, zijn door het leger gevonden. Ze hadden een zwakke gezondheid en zijn na ruim twee weken vrijgelaten door de gijzelnemers. Negen andere Indonesiërs zijn nog in handen van de ontvoer ders. Mogelijk zijn de twaalf bosbouwers 14 augustus ontvoerd door de separatistische Vrij Papoea Beweging. Eerder dit jaar hield de beweging elf mensen gegijzeld, onder wie twee uit Nederland. Bij een actie van het leger in mei von den twee Indonesische gijzelaars de dood. De anderen werden bevrijd. Moskou (efe/dpa/anp) - De speciale Russische gezant voor Tsjetsjenië, Aleksander Lebed, is gisteren voor de vierde keer in drie weken tijd naar de Kaukasus afgereisd om over vrede in Tsjetsjenië te praten. Lebeds vredesplan heeft de zegen van president Jeltsin gekregen, zei premier Tsjernomyrdin in Mos kou. Lebed praat aan de grens tussen Tsjetsjenië en Dagestan met de Tsjetsjeense stafchef Asian Maschadov over de politieke toe komst van de rebellerende repu bliek. Lebed zou hebben voorge steld de kwestie van formele on afhankelijkheid voor Tsjetsjenië tien jaar in de ijskast te zetten. De rebellen zouden wel degelijk bezwaren hebben tegen Lebeds politieke ontwerp voor Tsjets jenië en het niet eens zijn met de voorgestelde status van de deel republiek. Lebed zei er evenwel op te vertrouwen dat de rebellen tot een compromis bereid zijn. Leiders van de Tsjetsjeense sepa ratisten maakten een verzoenend gebaar, door de bevolking op te roepen niet de onafhankelijk heidsverklaring op 6 september te vieren. Ze drongen erop aan te bidden voor het einde van de oor log in het land. Lebed en Mascha dov tekenden afgelopen week een militaire overeenkomst die een einde maakte aan de onlangs nog verhevigde gevechten in Tsjets jenië. Russische troepen en sepa ratistische strijders moeten op grond van de overeenkomst 1 september de Tsjetsjeense hoofd stad Grozny hebben verlaten.

de Stem | 1996 | | pagina 5