Ijkt s, er Harde actie tegen xtc-maffia HULST Coalitie Suriname met Bouterse zo goed als rond Ontvoerd Duits meisje gevonden Afscheid laatste dienstplichtige 'jantjes' Shell wapent zich tegen infiltratie DE STEM Onzekerheid is nergens op gebaseerd'' 18 keer naar Den Haag voor nog geen 9 piek DE STEM 10-62423 6. 1 BOSCH OPTIEK DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Van Galen bij selectie van Oranje Bouwsubsidie geregeld fout besteed 40 Schapen verdronken in Saeftinghe Maandag half uur van de waarheid voor TV8 Brabant De Bredase hamburger koning van Brazilië Uii Speciaal team in oprichting r r.o. achtereindstraat Kabinet schaft vaste provisie tussenpersonen verzekeraars af Politie België paraat na wapendiefstal ACATURES Op zoek naar werk heeft vandaag ruim 310 vacatures. j Maak er werk van i Philips-manager J. van der Ster over nieuwe onrust in Terneuzen: Brunswijk weer op vrije voeten 3 weken voor 8,50 X SS een verzoek wordt gedaan ïen voorlopige voorziening; voorlopige voorziening ge. aan de voorzitter van de af spraak van de Raad van State- van kracht wordt voordat op oeld onder 2 is beslist. wethouders van Terneuzen het bepaalde in artikel 3.19 Algemene wet bestuursrecht nber 1995 bij hen een aan- ïchilderbedrijf P.W. de Zeeuw, te Terneuzen om een nieuwe, omvattende vergunning jn- n de Wet milieubeheer ten lande inrichting op het per- I Mr. F.J. Haarmanweg I bekend gemeente Terneuzen 71 en 2472. de vergunning ingevolge de verlenen, onder het stellen bescherming van het milieu. werp-beschikking en andere liggen met ingang van heden :age op de eerste verdieping elijk Bolwerk 4 in Terneuzen, iber 1996 elke werkdag van i wensen in te zien op donder- uur worden verzocht daarvan doen (tel. 01 15 - 642 264), is de kantooruren een monde- stukken worden verkregen. 96 kunnen gemotiveerde be- ij het college van burgemeester n ingediend. :nking indient kan verzoeken vens niet bekend te maken. verzocht (tel. 01 15 - 642 264), iber 1996 voorts gelegenheid ig bedenkingen in te brengen an gedachten te wisselen met aanvrager en eventuele overige er tenslotte op gevestigd, dat edenkingen hebben ingebracht even wijze en de belangheb- dat zij daartoe redelijkerwijs /veest, naar aanleiding van de beroep kunnen instellen bij de Bestuursrechtspraak van de I van State. Terneuzen, 30 augustus 1996. rgemeester en wethouders van jzen, burgemeester, er. drs. R.C.E. Barbé. J 5) <5-42 OOO or 96 ïouders van Hulst, dr. A.A.L.G.M. Kessen van Geesbergen VOOR AL UW OOGZORG KORTE NIEUWSTRAAT 3 4561 AX HULST TELEFOON (0114) 312327 TELEFAX (0114) 319494 DE STEM 136e JAARGANG 6 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Zomergids RTV-programma's D2/D3 Weekend E1 t/m E3 Kleintjeskrant ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 PAGINA PAGINA ZATERDAG MIN./MAX. 10/19 I ZON MIN./ ZONDAG MAX. 19 PAGINA Van onze Haagse redactie Den Haag - Politie en justitie, in samenwerking met de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD), bereiden in opdracht van het kabinet harde acties voor tegen fabrikanten van de hard drug xtc en tegen de grootschalige kweek van nederwiet.. p werkdagen inzien in het irkt 21 te Hulst, bureau Bouwen Het betreft hier de bouw van woningen binnen het oostelijK d dat globaal begrensd wordt aan de Julianalaan, de Tabak en de Tivoliweg en de actuali- se gevestigde tuincentrum, elde termijn kan eenieder ze aan de gemeenteraad ken- at ontwerp-bestemmingsplan ulst). Juist brengt ter openbare ken- burgemeester en wethouders ;ing van de ter plaatse gel- innen, met toepassing van ar i- de Ruimtelijke Ordening, toe- roor het uitvoeren van onder- n tuinhuisje op het perceel Koe ilst; imber 1996 ligt het bouwplan i op de afdeling Stads- en i de gemeente-secretarie, ka n Wonen), voor eenieder ter i enkingen heeft tegen het lurende voornoemde termijn burgemeester en wethouders. ïouders van Hulst maken beken herstratingswerkzaamheden ereindstraat, gelegen tus/je s ulpstraat, vanaf 2 septembe zoveel langer als noodzakeW „I k»;i,.n voor alle ver al langer ais uw-" f. ogelijk zal blijken, voor al ten. imrdfiH middel van aanwijzing50 Daartoe wordt een speciaal team samengesteld, dat vanaf eind dit I jaar vanuit Den Bosch gaat ope reren. Dat de actie vanuit Bra bant wordt gecoördineerd, komt omdat deze provincie geldt als centrum van de xtc-productie. Vorig jaar werden in Brabant ze ventien laboratoria ontmanteld. Met deze gerichte actie wil het I kabinet-Kok het aanzien van Ne- derland in de wereld verbeteren, zegt minister Sorgdrager (Justi tie). „Uiteindelijk gaat het erom dat Nederland niet meer wordt aangeduid als het xtc-centrum van Europa." Nederland staat internationaal bekend als de grootste xtc-pro- ducent en één van de belangrijk ste doorvoerhavens van drugs. De I overige lidstaten van de Europese Unie, Frankrijk voorop, hebben steeds meer moeite met het nogal tolerante Nederlandse drugsbe- Den Haag (anp) - Het kabinet beeft gisteren besloten dat de wettelijk vastgelegde provisies voor tussenpersonen in het verze keringswezen over vier tot vijf jaar geleidelijk worden afge schaft. Hiermee hoopt het kabi net te bereiken dat de concurren tie zal toenemen en de verzeke ringspremies omlaag gaan. Door de nu bestaande regelingen krijgen de assurantie-tussenper sonen geen stimulans om kwali tatief goede verzekeringen af te sluiten voor de consument, meent bet kabinet. De Consumentenbond juicht het besluit toe. Brussel (anp) - Uit een schietclub ui de Waalse gemeente 's-Gra- "enbrakel zijn in het begin van de week vijftig AK-47 Kalashnikov- machinegeweren gestolen. Die zelfde nacht werden elders drie vrachtwagens ontvreemd. De Belgische politie houdt sindsdien rekening met een nieuwe overval op een geldtransport. België wordt al lange tijd ge plaagd door een reeks van uiterst gewelddadige overvallen op geld- wagens. Eind juli werd een geld wagen nabij Charleroi klem gere- oen en opengeramd met twee vrachtwagens. Daarbij viel een dode. jongste diefstal van wapens vrachtwagens doet de politie vermoeden dat een nieuwe over- I val wordt voorbereid. In het hele 'and zijn politie en rijkswacht in verhoogde staat van paraatheid gebracht. De geldtransporteurs Rebben het aantal ritten vermin- berd. Wagens die toch vertrek- en. worden geëscorteerd door extra voertuigen met gewapende i Ze gooien er met de pet naar leid. De formatie van het xtc- team is slechts één van de maat regelen die het kabinet wil nemen tegen de drugsoverlast. De plan nen, die op Prinsjesdag bekend worden gemaakt, werden giste ren al uitvoerig doorgesproken in de wekelijkse ministerraad. Mi nister-president Kok wilde na af loop van het óverleg nog niet veel kwijt over de inhoud van de maatregelen, die een uitwerking vormen van de drugsnota waar mee minister Sorgdrager dit voorjaar naar de Tweede Kamer ging. „Het gaat om zaken als vei ligheid, volksgezondheid, over last, drugstoerisme en de aanpak van xtc," aldus Kok. Naar verluidt heeft de minister president persoonlijk sterk aan gedrongen op de formatie van het speciale xtc-team, dat gaat ope reren onder toezicht van het Openbaar Ministerie in Den Bosch. Deelnemers zijn, naast agenten van de BVD en de regio politie, specialisten van de doua ne, de Economische Controle Dienst (ECD) en de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI). Uit hoeveel personen het team gaat bestaan, staat nog niet vast. Wel is al bekend dat politie en ECD elk tien mensen zullen leve- Tweehonderdachtendertig petten van evenzoveel marinemensen gaan de lucht in. De laatste dienstplichtige 'jantjes' namen gisteren in Dén Heidei der zwaaiden al de laatste dienstplichtigen bij de land- en de luchtmacht af. (ADVERTENTIES) Londen (anp) - Olie-multina- tion'al Shell heeft samen met vier andere olieconcerns een veiligheidsteam opgericht dat criminele infiltratie moet bestrijden. Bij de operatie zijn naast Shell, Exxon, Mobil, British Petroleum en de Noorse Sta- toil betrokken. Het team is twee jaar geleden al in het geheim samengesteld in Londen. Interpol, het overkoe pelend wereldwijde politie-or- gaan, en verschillende nationale politiediensten zijn uitgenodigd om deel te nemen. Het is volgens directeur H. Nor- vik van Statoil de taak van de veiligheidsdienst om uit te vin den 'wie de criminelen zijn, waar ze werken en wie hun leiders zijn'. Volgens Norvik dringen crimi nelen bij de oliemaatschappijen binnen en trachten ze 'zwakke' personeelsleden om te kopen. Doel is het verkrijgen van gehei me informatie, om die weer door te verkopen aan andere geïnte resseerden. Geschat wordt dat er vele tien tallen miljoenen dollars gebruikt worden bij het omkopen van werknemers. Hoeveel omkoop- gevallen er bestaan, is niet be kend. Maar in 1993 werden twee men sen veroordeeld voor het omko pen van twee BP-functionaris- sen. De twee hadden informatie verkocht over werkzaamheden in de Noordzee. Volgens Shell gaat het om een voorlichtingsbureau dat infor matie uitwisselt. Dat orgaan is opgericht om medewerkers 'pre ventief' te informeren over on- oirbare praktijken. Wanneer er orders te vergeven zijn, kunnen medewerkers im mers aan verleidingen worden blootgesteld. Mocht Shell een fraudegeval ontdekken, dan informeert het concern de andere branchegeno ten en neemt het zelf 'passende maatregelen'. Daarbij kan ook Interpol inge schakeld worden, zo laat een woordvoerder weten. Management-consultants Bel voor onze folder! Breda, 076-5216064 5 Paramaribo (anp) - De Nationale Democratische Partij (NDP) van Desi Bouterse heeft gisteren met de Javaanse KTPI en de Beweging voor Vrijheid en Democratie (BVD-VHP) een ak koord getekend voor een nieuwe Surinaamse coalitie. Enige voorwaarde is dat Jules Wijdenbosch en Pretaap Radhakishun, de kandidaten van de NDP en BVD-VHP, de presidents- en vi- ce-presidentsverkiezingen winnen. Door Frank Deij Terneuzen - Een jaar na de hete zomer van 1995 sluipt onder het Philips-personeel in Terneuzen opnieuw onze kerheid binnen ovër de toe komst van de vestiging. Een schommelende marktvraag, verandering van werkzaam heden en werkvloer en het vertrek van collega's voeden de twijfels en zorgen voor een broeiierig sfeertje. „Iedere verandering in het be drijf geeft nu onrust," zegt OR- voorzitter R. van Itegem. Loca tiemanager J. van der Ster, ge confronteerd met de geluiden uit eigen huis, stelt: „Er is geen fun dament voor onzekerheid." Hij zegt het pas op het laatste moment. En is zelf eigenlijk ook een beetje verbaasd dat hij er niet eerder op kwam. „We zijn bezig om onze gemechaniseerde productiecapaciteit voor spaar lampen uit te breiden in Terneu zen. Dat is een compleet ander verhaal. Het is mechanisatie, maar die is wel minder gevoelig voor verplaatsing naar verre streken." Hij wil daarmee tegenwicht bie den aan de ongerustheid op de werkvloer over wisselende ploe gendiensten en ondoorzichtige golfbewegingen op de markt. Vlak voor de vakantie nog moes ten voorraden als gevolg vdn een teruglopende vraag worden gere duceerd, maar kort daarna - door extra orders - weer wor den opgevoerd. Voor het personeel moeilijk te vatten en een bron van zorg. Maar voor Van der Ster niet. „Het is voor mij een indicatie dat de markt wild is, maar er is een markt. Weliswaar kleinerdan wij gebudgetteerd hebben, maar ten opzichte van vorig jaar zit daar een schitterende stijging in. In het bijzonder in de markt van de elektronische spaarlampen. Daar zit onze toekomst en innovatie in." Van der Ster verklaart de huidi ge onrust uit de emoties over de herverdeling van werk en de be drukte stemming rond het af scheid van het personeel dat moet vertrekken. De vorig jaar aangekondigde reorganisatie, die tot fel verzet leidde en waarbij de handassemblage van de SL-lamp compleet uit het Terneuzense pakket verdween, kost uiteinde lijk een kleine honderd mensen hun baan. Een aantal van hen is nu aan zijn laatste dagen bezig. „Die mensen zijn niet blij en stralen dat naar de blijvers uit. Tegelijkertijd heb je het verschijnsel dat mensen binnen het bedrijf op andere plekken moeten worden ingezet. Er is verandering van dienst rooster. Je gaat het sociale ver band rond machines verbreken. Dat is allemaal niet prettig. Ik vind het niet meer dan begrijpe lijk dat mensen zo reageren. Maar ik beweer dat die onrust veel meer in de sfeer is van onze nieuwe uitdaging, die we nog niet helemaal in de vingers heb ben, dan dat er dramatische wij zigingen op ons afkomen die con sequenties hebbén voor de conti nuïteit van de vestiging in Ter neuzen. Ik begrijp de onrust. Maar het fundament voor onze kerheid is er niet. Hij gaat er vanuit dat Terneuzen met het huidige personeelsbe stand de toekomst Zal ingaan. Philips in Terneuzen zal zich meer en meer gaan ontwikkelen tot een kenniscentrum, waar nieuwe producten worden ont wikkeld en uitgetest. Verder blijft Terneuzen de plaats voor de hooggemechaniseerde pro ductie van bepaalde types elek tronische PL-lampen. „We moeten leren omgaan met het feit dat er meer spaarlampen op andere plaatsen gemaakt worden dan in Terneuzen. De tijd dat massa-fabricage uniek en alleen uit Terneuzen komt, is eindig. De weg daar naartoe zet ten we stap voor stap. Het is alle maal aangekondigd. We wisten dat het zou gebeuren." VERVOLG OP ZEELAND - Cl: 'Onze mensen werken uiterst loyaal mee' Als de nieuwe coalitie het haalt, krijgt de NDP als grootste partij zeven ministeries toebedeeld. De KTPI, tot voor kort deel uitma kend van de coalitie Nieuw Front, krijgt in het nieuwe sa menwerkingsverband vijf minis tersposten. De dissidenten uit de andere Nieuw-Frontpartij, de BVD-VHP, kunnen rekenen op vier ministeries. Het principe-akkoord stelt na drukkelijk dat de nieuwe coalitie onverkort een onderzoek zal in stellen naar schendingen van de mensenrechten in de jaren tach tig. Hiertoe behoren ook de de- cember-moorden van 1982 waar voor Bouterse verantwoordelijk wordt gehouden. De voormalig legerleider zal geen openbare functies bekleden. In het akkoord verplichten de drie coalitiepartijen zich tot het uitbouwen van Suriname als de mocratische rechtstaat. Voorts wil de coalitie de strijd tegen de drugscriminaliteit opvoeren en daarvoor internationale hulp in roepen. Ook illegaal wapenbezit zal intensiever worden bestre den. Tevens zou het leger een herstructurering moeten onder gaan. Op financieel-economisch terrein wordt gestreefd naar mi nimalisering van het begrotings tekort. Op 5 september komt de verenig de volksvergadering, een forum van 869 parlementariërs en ver tegenwoordigers van het regio naal bestuur, bijeen voor de ver kiezing van een president en vi ce-president. Redelijk weer Aan het slechte weer van de afgelopen dagen komt een einde. Vandaag begint de dag grijs, in de loop van de dag volgen opklaringen. Mogelijk nog een enkel buitje. Morgen zal het overwegend droog blijven. Den Haag (anp) - De politie heeftgistermiddag op een camping in de stad Groningen het ontvoerde 10-jarige Duit se meisje Nicole 'gevonden. Twee Duitse ontvoerders zijn aangehouden, 'Het meisje maakte het naar om standigheden goed. Het 'is niet bekend of ze is misbruikt. On derzoek moet dat de komende dagen uitwijzen. Een woord voerder van de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) in Den Haag verwacht dé ontvoer ders binnenkort uit te leveren aan Duitsland, dat een uitleve ringsverzoek heeft ingediend. Het ontvoerde kind werd aange troffen op camping Stadspark in het gelijknamige park in het westen van de stad Groningen. Volgens de beheerder van de camping verbleef het Duitse meisje daar sinds maandag in een tent, samen met haar twee ontvoerders. Volgens de beheerder gedroegen de drie zich als toeristen. „Het meisje was vrolijk en zag er goed uit. Aan niets was te merken dat ze tegen haar wil werd vastge- houden." Volgens de woordvoerder van de CRI hebben tips uit de bevolking mede geleid tot de oplossing van de ontvoering. De dienst had gisteren aan het einde van de morgen al tiental len tips binnen over de Duitse ontvoerdérs. Daar zat een tip tussen van iemand die de auto ■van de ontvoerders had gezien en suggereerde dat de politie maar eens op de camping moest gaan kijken. Het meisje verdween maandag nadat ze door een 47-jarige tante en haar 28-jarige.levensgezel in Velten, ongeveer tien kilometer ten noorden van Berlijn, van school was gehaald. Paramaribo (anp) - In Suriname is gisteren Ronnie Brunswijk weer op vrije voeten gesteld. De politie had de ex-leider van het Surinaamse Jungle Commando vorige week opgepakt op verden king van poging |ot moord en il legaal wapenbezit. Een aantal voormalige strijders van het Jungle Commando had gedreigd met acties als hun ex-leider niet vrij zou komen. Brunswijk en een paar van zijn lijfwachten zouden onlangs op een man hebben geschoten die zich verzette toen zij zijn vrouw molesteerden. officieel afscheid. Eer- FOTO ANP (ADVERTENTIE) Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: 1 I I Plaats: L-i Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND l-J

de Stem | 1996 | | pagina 1