DE STEM Bouwsubsidie geregeld fout besteed fS Uitkering van kortingen failliete zonnebankspecialist Axel onzeker Monument voor gesneuvelde Indiëgangers Veertig schapen in Saeftinghe verdronken Eversdijk pleit voor één groot Zeeuws Plan 'Onze mensen werken uiterst loyaal mee' a Ongemak op gemak Schade Zeeuwse kust lijkt mee te vallen Groot aantal inbraken in Zeeland opgelost Klokkenshow van maar dan 400 Klokken e administratief ledewerksters Minder dan helft geld gebruikt Afvalproject van provincie krijgt vervolg 'Combinatie werkt kostenbesparend' MORGEN 't PAVILJOEN LIVE vanuit OM O A ZEE i~r\ gv Zeelandkaart levert een miljoen op voor provincie 1 Paard springt op politie-auto nu is ver weg dichtbij. I996 amend ont- Itrumentatie- elkom is ook tikkeling van figsprojecten. 3S is: HTS-E. ig is vereist. mperatuur- instrumen- oductie-bedrijven in ssisteren bij secretariaat- en ikingswerkzaamheden. Het in verschepings- en export- i, het verzorgen van inkomen- ^nde post. I Havo/Meao met goede de Nederlandse, Duitse en 1. rvaring met of kennis van het computers en goede sociale ïicatieve vaardigheden, en werken in teamverband. \dotherm CES INSTRUMENTATIE B.V. 3 - Postbus 485 - 3300 AL Dordrecht 466 ïtje. Uw sollicitatie kunt u elaar. pecialiseerde groothandels- et. Met 40.000 verschillende n Nederland op dit Jagende en verantwoordelijke com rn gezonde groothandelsorganisatie. sollicitatie met alle relevante i it u binnen 14 dagen zenden aan. lus 5034, 5004 EA Tilburg, t.a.v. lanisatie. Voor een snelle en directe trgged ragen. Zeeland \/an onze verslaggever Iferneuzen - Het is nog maar de vraag of mensen die zo'n half jaar geleden een zonnehemel via een speciale actie van Wajoca in Axel hebben aangeschaft de korting die hen in het vooruitzicht is gesteld ooit terugkrij gen. De kans is niet erg groot dat er uitke ringen zullen plaatsvinden aan mensen met vorderingen op Wajoca bv," zegt mr. D. Boere, de curator in het faillisse ment van de twee ondernemingen van de Axelse ondernemer J. Steel. Die kwam onlangs in eerste instantie op een andere wijze in het nieuws. Hij verl oor vorige week in Terneuzen een porte feuille met een inhoud van, naar zijn eigen zeggen, ruim 48 mille. De 'zonnebankspecialist' uit Axel deed potentiële kopers van een zonnehemel geruime tijd via een advertentie in de regionale media een aanlokkelijk aan bod. Afhankelijk van het gekochte model zonnehemel kreeg de koper zeven maanden na aanschaf respectievelijk 1351 en 2513 gulden terug. Curator Boere weet niet hoeveel mensen er na het afgelopen woensdag uitge sproken faillissement van Wajoca Hol ding en Wajoca Zonnehemels Axel nog aanspraak wilden maken op die kor ting. „Van de curator krijgen ze in ieder geval hun geld niet terug. Ik heb inder daad gehoord van de actie. Momenteel ben ik nog aan het onderzoeken wat er van waar is." Boere moet zich de komende dagen door een enorme stapel administratie van de failliete bedrijven heen werken. Daarom kan hij er nu nog geen uit spraak over doen of gedupeerde parti culieren, die naar aanleiding van de speciale actie een zonnehemel bij Wajoca kochten, hun indertijd in het vooruitzicht gestelde geld terugzien. Beide bedrijven staan voor zeshonderd duizend gulden in het krijt bij handels crediteuren en de bank. Die hebben allen zekerheden dat ze (een deel van) hun centen krijgen. Over de positie van het in de adverten tie voor de actie-zonnehemels eveneens genoemde Seven for One kan Boere op dit moment evenmin een uitspraak doen. „Het riekt enigszins naar een piramidespel-achtige organisatie. Maar het fijne weet ik ook daar nog niet van." Van onze verslaggever Middelburg - Een aantal Zeeuwse gemeenten besteedt het geld dat zij van de provincie krijgen voor subsidie aan particulieren die hun huizen willen verbeteren, verkeerd. Van onze verslaggever Emmadorp - Het noodweer van de afgelopen dagen heeft het leven gekost aan veertig schapen in het Verdronken Land van Saeftinghe. De combinatie van springtij en hevige noordwesterstorm zorgde voor zo'n hoge waterstand, dat de schapen werden ingesloten en vervolgens verdronken. De dieren behoorden tot de kudde van scha penhouder Lucas van Crimpen uit Emmadorp. De veertig kadavers zijn gister morgen opgehaald en naar een tij- I delijke opslagplaats in Hansweert gebracht. Vandaaruit zijn ze gis teravond vervoerd naar het Van onze verslaggever Middelburg - Het project afval preventie dat de provincie uit voert bij Zeeuwse bedrijven krijgt een vervolg. Het aantal deelnemers is beperkt, maar nog dit jaar kan een aantal bedrijven gratis een verkenning hten uitvoeren naar kostenbe sparingen op hun afvalstromen. Eerder voerde de provincie zes proefprojecten uit, zoals bij het bedrijf De Hoop Terneuzen BV, waarvan de resultaten verras send waren. Ondernemers bleken veel meer te kunnen besparen op hun afval dan ze zelf dachten. destructiebedrijf CeBe in Son, bij Eindhoven. Volgens een woord voerster van dat bedrijf worden de schapen tot veevoer verwerkt. Volgens J. Neve van het Zeeuwse Landschap, dat de gronden en de schaapskooi aan de schapenhou der beschikbaar stelt, is men woensdag verrast door het slechte weer. „Om half vier 's middags was het al hoogwater, toen stond het gebied onder water. Het werd donker en konden niks meer doen, de volgende morgen is daar nog een noordwesterstorm overheen gegaan." De meeste schapen zijn gistermor gen aangespoeld. Ze zijn verdron ken omdat ze vanwege hun zware vacht nauwelijks kunnen zwem men, legt Neve uit. „Er zaten ové- rigens geen drachtige schapen tussen, pas volgende maand zou den ze naar de ram gaan." Neve schat de schade op zes- tot negen duizend gulden. „Afgezien van de emotionele schade." De resterende schapen, ruim tweehonderd, zijn in veiligheid gebracht. „Die staan voorlopig op de dijk," aldus Neve. Joop van Liere, die in Saeftinghe ongeveer 170 Limousin-koeien en Blondes d'Aquitaine-runderen houdt, heeft geen van zijn dieren verloren. „Wij zijn gelukkig niet in de problemen gekomen. Wel verbleven." »In Terneuzen is gistermiddag onder grote belangstelling het monument onthuld, dat is opgericht ter nagedachtenis aan de ruim dertig Zeeuws-Vlaamse militairen, die tussen 1945 en 1962 sneuvelden in Nederlands Indië en Nieuw-Guinea. Na een her denkingsdienst in de Goede Herderkerk werden bloemen en pla- quetten gelegd bij het monument, in het plantsoen bij zorgcen trum Bachten Dieke. Het monument is eén initiatief van de stichting Oost-Indië Monu ment Zeeuws-Vlaanderen. De stichting zag dit jaar het licht en vond een gewillig oor bij de zeven gemeenten, het bedrijfsleven en de Vereniging Oud-Militairen Indiëgangers (VOMI). Het monument is ontworpen door J. Lantsheer. Vijf messing palen met geslepen punten beelden de bamboestaken uit, die des tijds rond de kampongs stonden. Daar doorheen zijn stroken 'geweven' die aan de zijkanten uitsteken en abrupt worden afge broken, als symbool voor de plotselinge dood van vele jonge sol daten. Het geheel staat op een sokkel waarop zeven platen zijn bevestigd. Eén voor elke gemeente, waarop de namen van de gesneuvelden komen te staan. De stichting benadrukte eerder dat het monument geen politieke boodschap uitdraagt en zeker geen rancune tegenover de bevol king van Indonesië. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - Combinatie van plannen leidt tot een effectievere besteding van middelen en is dus kostenbesparend. Die stelling legde de Zeeuwse senator H. Eversdijk gisteren voor aan een gehoor op de Zeeuwse Zomeruniversiteit in Middelburg. In 1994 ging minder dan de helft van het beschikbare geld aan dit doel op, vorig jaar was het iets verbeterd, maar nog onvol doende. Het gaat om een jaarlijks bedrag van ongeveer 2,5 miljoen gulden. Dat stelt het provinciebestuur in het nieuwe verdeelplan voor de subsidies aan stads- en dorpsver nieuwing. 'Het sleutelgeld voor particuliere woningverbetering wordt in onvoldoende mate voor dit doel besteed. Dit, en een te verwachten daling van de midde len in de toekomst, dwingt ons na te denken over de vraag of de jaarlijks doorsleuteling van gel den al dan niet moet worden gehandhaafd,' aldus het verdeel plan. Kraan dicht Met andere woorden: als de gemeenten het hen toegestopte geld voor andere doelen blijven gebruiken, kan die subsidiekraan dichtgedraaid worden. De Zeeuwse burger is dan de dupe. Want het gaat om subsidie voor burgers die hun woning wil len renoveren. Er zijn volgens de provincie genoeg aanvragen voor, maar de gemeenten honoreren er veel te weinig. En besteden het geld dat zodoende overblijft, aan onder andere stadsvernieuwing, zoals herbestratingen en verbete ringen aan overheidsgebouwen. Een provinciaal ambtenaar denkt dat dit komt omdat de gemeenten een denkfout maken. „Uit con tacten met die gemeenten is gebleken dat ze vaak denken dat het om subsidies voor cascoher stel gaat. Dat ze daar geld voor hebben gekregen, voor gevelher stel dus. Terwijl de subsidie voor een veel breder veld van verbou wingen bedoeld is, daar is een misverstand over," aldus de amb tenaar. (ADVERTENTIE) Misverstand of niet, in 1994 is ruim een miljoen gulden aan bouwsubsidies opgegaan aan straten en renovaties van over heidsgebouwen, terwijl dat geld bedoeld was voor bijvoorbeeld nieuwe dakkapellen van particu lieren. En vorig jaar was de ver deling weliswaar verbeterd, maar werd een bedrag van ook ettelijke tonnen, de provincie heeft dat nog niet precies uitgerekend, onjuist besteed. Scherpe daling Daarbij komt dat er in de nabije toekomst in Zeeland minder geld voor stads- en dorpsvernieuwing beschikbaar zal komen dan nodig is. Dit komt omdat het totale budget van 65 miljoen gulden voor de jaren 1994 tot en met 2005 al met 36 miljoen gulden gebruikt geld is verminderd. In de eerste jaren is te veel gebruikt, scherpe dalingen van de budget ten zijn onontkoombaar, stelt de provincie. Slechts de politiek kan ingrijpen door meer geld beschikbaar te stellen, anders kunnen tal van renovatieprojec ten niet meer worden uitgevoerd. (ADVERTENTIE) Een aantal typisch Zeeuwse plannen met een sterke onder linge relatie is volgens Eversdijk op relatief simpele wijze om te smeden tot Hét Zeeuwse Plan. Hij doelde op het streekplan, het waterhuishoudingsplan en het milieubeleidsplan. Stuk voor stuk plannen die een zekere orde ning waarborgen en wildgroei proberen te beperken. 'We werden en worden bijna let terlijk doodgegooid onder de vele nota's, plannen, deelplannen, schetsen, structuren en wat al niet meer en dat vergroot de dui delijkheid voor de burger niet. Neem daarbij verder in ogen schouw dat de maatschappij een zuinige overheid verwacht ('mijn belastingcenten')'. Zo komt Eversdijk tot de stelling dat integratie van plannen kos tenbesparend is. Weliswaar plaatst de senator er ook de nodige kanttekeningen bij, die dat standpunt relativeren. Vragen en onzekerheden over de haalbaarheid van de opstelling van Het Zeeuwse Plan zijn er daarmee te over. „Maar toch kunnen wij zeker op een dag als vandaag niet om de vraag heen: is geïntegreerde planning van de Zeeuwse fysieke omgeving handzaam, duurzaam en inzichtelijk te vatten in een Zeeuws Plan? Die gedachte ver dient het zeker om nader te wor den bekeken." Vanaf iedere zondag een programma over schone zaken in Zeeland Panta Rhei op het Nollestrand in Vlissingen van 10.00-13.00 uur R EP I LAND 1 I. VJI OP ALLK KADIO'S IN ZKLLAND Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeland kaart gaat de provincie ongeveer een miljoen gul den opleveren. Na aftrek van de kosten die de pro vincie er in heeft gestopt, blijft er netto dan onge veer drie ton over, te besteden aan toeristische voorzieningen. Daarbij komt ook dat de kaart en de Zeelandpromotie die de kaart moet opleveren de provincie geen geld heb ben gekost. Dat onthulde de WD-gede- puteerde Van Zwieten (recreatie) gisteren in het programma Politiek. Café van Omroep Zeeland. Van Zwieten repte in de wandel gangen al enige tijd van winst, maar wilde het exacte bedrag niet prijsgeven. Een meerderheid in de Sta ten is al akkoord met de investering van zeven ton in het project. De kaart is plas tic kleingeld, bedoeld om ermee te parkeren, bood schappen te doen en te tele foneren, maar kan nog lang niet overal in de provincie worden gebruikt. VERVOLG VAN VOORPAGINA Het vergt inleving van het perso neel in een nieuwe rol en aanpas singsvermogen. Een omschake ling die het personeel volgens Van der Ster tot nu toe heel goed afgaat. „Die missie vullen we goed in. De infrastructuur in Polen en China (waar de produc tie van de SL-lampen naar toe is verhuisd, FD) is opgebouwd. Onze mensen hebben uiterst loy aal meegewerkt. Volgende week gaat er weer een groep mensen naar Polen om verder product kennis over te brengen. Ik hoor vanuit Polen en China, maar ook intern, alleen maar goede gelui den over de manier waarop de kennis is overgedragen." Toch blijft het 'vervelend', - een ander woord heeft hij er niet voor-, dat er voor zo weinig mensen vervangende arbeid is gevonden. Het bureau Business Creation Europe, dat vorig jaar door een onderschepte brief, waarin drastische maatregelen voor Terneuzen werden aange kondigd, verantwoordelijk was voor het vroegtijdig uitlekken van de reorganisatieplannen, wist niet meer dan zeven mensen te plaatsen. Bij het arbeidsbu reau bleef de teller op nul staan. Een bedroevend resultaat geeft Van de Ster toe, maar hij wil daar, afgezet tegen eerdere inschattingen, toch niet op terugkijken met een negatief gevoel. „We wisten voordat we begonnen aan onze reorganisatie dat het niet gemakkelijk zou zijn om onze ongeschoolde mensen elders in de regio te plaatsen. We hoopten dat het goed zou gaan. En er waren ook bedrijven die mensen wilden hebben, maar het paste gewoon niet bij de mensen en de mogelijkheden van de indi viduen. Als dan uiteindelijk blijkt dat bemiddeling niet veel oplevert, dan zeg ik sorry, we hebben onze uiterste best gedaan." „Terugblikkend, als je het resu- laat afzet tegen de energie die we erin gestopt- hebben, moet je je ernstig afvragen of het wel een beetje in balans is. Als je kijkt •HÜPDE LBOSS" ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1996 Van onze verslaggever Hulst - Inwoners van straten in Hulst en Sint-Jansteen kunnen de komende weken wel eens vóór verrassingen komen te staan tijdens hun bezoek aan het toilet. Of de wc-pot loopt ineens gor gelend leeg, of, en dat is minder mooi, het water stijgt plots klaps tot aan de rand of erger. De gemeente Hulst gaat vanaf volgende week namelijk een deel van het rioolstelsel schoonmaken. Bij deze klus wordt een hogedrukspuit in de strijd geworpen. Een vacuüm- wagen zuigt vervolgens het los- gespoten vuil op. Omdat bij deze bezigheden de riolering vacuüm wordt getrokken, kan het gebeuren dat er onaangename rioolgeur- tjes het huis binnendringen. Dat is te verhelpen door na de werkzaamheden alle kranen even open te zetten. Maar het kan ook dat door overdruk tijdelijk het rioolwa ter naar de woningen terug stroomt. De gemeente raadt de inwoners dan ook aan om tij dens de werkzaamheden het toilet met een deksel af te slui ten, om overstroming van de wc-pot te voorkomen. In Sint-Jansteen kunnen de bewoners van 2 tot en met 16 september gorgelende rioolaf- voeren verwachten. Het gaat om het gebied dat wordt omsloten door de Hemelstraat, Hoofdstraat, Badhuisweg en Clingendijk, alsmede de riole ring in de Brouwerijstraat en Heerstraat. De riolering van de Geslechtendijk krijgt op 4 sep tember een beurt. Tussen 17 en 30 september wordt het riool in de binnen stad schoongemaakt en wordt ook het eerste stuk van de Zou- testraat meegenomen. De Julianalaan en Clausstraat staan voor 19 september op de rol en de Kreekzoom voor 1 oktober. Middelburg De schade aan de Zeeuwse kust als gevolg van de storm lijkt mee te vallen. De Zeeuws-Vlaamse stranden hebben de storm goed overleefd, de grootste schade treft het Walcherse strand. Daar is sprake van enkele tiental len weggespoelde strandhuisjes, waaronder dertig bij Domburg. De hokjes zijn bezit van particu liere verhuurders. Door de noordwester is ook de kerncentrale in Borssele tijdelijk stilgelegd. De filters van de koel- waterinlaat raakten verstopt met vuil, zoals wier en opgewaaid gras van dijk. Er is geen gevaar geweest voor de veiligheid, meldt de productiemaatschappij EPZ in een gisteren verschenen persbe richt. De voet van de Walcherse duinen is door de storm enigszins afge kalfd. Maar volgens een woord voerder van het Waterschap De Zeeuwse Eilanden zal het natuur lijke proces van zandaanwa's weer voor aanvulling zorgen. De Zeeuwse fruitteelt is het groot ste slachtoffer. Woordvoerder A. Sinke van de veiling in Kapelle schat dat zo'n 500 ton peren, met name van de soort Conference, net voor de pluktijd van de bomen is gewaaid. De schade loopt in de miljoenen, verwacht hij. ,;Sommige telers hebben doorge geven dat 15 procent van de peren gevallen is, bij anderen is er meer dan de helft van de oogst naar beneden gekomen." De schade loopt verder op doordat fruitbo men zijn omgevallen, beschadigd of scheef gewaaid. Fruittelers zijn volgens Sinke niet tegen storm schade verzekerd. De Zeeuwse waterschappen zijn nog enkele dagen bezig met het opruimen van omgewaaide bomen, die donderdag van rijba nen naar de berm zijn verplaatst. In veel gevallen moeten de bomen in stukken gezaagd en verwijderd worden. De VW Zuid-West-Wal- cheren, verantwoordelijk voor het schoonhouden van een groot deel van de Walcherse kust, begint maandag pas met de grote schoonmaak. Eerst krijgen ver huurders en particulieren de gele genheid wat over is van de strand huisjes zelf weg te halen. In Dom burg begon het opruimen van wrakhout gisteren al. Cadzand - Twee paarden en een pony van een familie uit het Bel gische Brasschaat komen in hun wei aan de Tienhonderdpolder- middenweg bij van een hachelijk avontuur. In de nacht van donderdag op ■vrijdag waren de edele viervoe ters aan de wandel gegaan en lie pen over de Mariastraat. De poli tie probeerde de dieren te helpen vangen. Een van de paarden raakte in paniek toen hij de agenten zag en probeerde te ontsnappen. In plaats van echter over de politie auto springen, zoals kennelijk de bedoeling van het dier was, sprong het paard tegen dat voer tuig. De surveillance-auto liep aan zienlijke schade op. Het paard raakte bij zijn ontsnappingspo ging gewond en moest door de dierenarts gehecht worden. Van onze verslaggever Goes - Met de aanhouding van een 35-jarige man uit Hans- weert heeft de politie een groot aantal inbraken in Zeeland opgelost. wat voor lawaai de bonden heb ben gemaakt, wat voor inspan ningen van bonden, OR en de lei ding er zijn geweest en hoeveel geld er mee gemoeid is geweest. Is die balans in evenwicht?. „Je kunt geen appels met peren ver gelijken. Je kunt geen werkgele genheid met geld en inspannin gen vergelijken. Maar ik vind het ■jammer dat er niet meer uitgeko men is. We hebben van het pro ces geleerd. Ik denk dat wij geen brieven meer schrijven voordat we met sociale partners hebben gesproken. Dat lijkt me zo'n leer moment. Maar als je kijkt naar de intentie, zou ik het weer zo doen. Ik vind dat wij het goed gedaan hebben, qua intentie." De man werd begin deze maand in zijn woonplaats op heterdaad betrapt tijdens een inbraak in het dorpshuis. Hij heeft inmiddels dertien inbraken bekend in het zwembad van Kruiningen (vier keer) en de kantine van de voet balvereniging in die plaats (twee keer). Het dorpshuis in Hansweert werd door de man eveneens vier keer 'bezocht'. De verdachte heeft bekend de buit van acht inbraken te hebben ver kocht. Op last van de rechter commissaris zit de man in bewa ring gesteld. Tijdens het onderzoek is een tweede verdachte aangehouden, een 28-jarige man uit Yerseke. Deze man heeft elf inbraken bekend in kerken en scholen in Schore, Kruiningen en Wemel- dinge. De inbraken werden gepleegd in de periode april- augustus vorig jaar. Hij is gisteren voorgeleid aan de rechter-com- missaris en in bewaring gesteld. Tevens is gisteren een achttienja rige in inwoner van Hansweert aangehouden, die in verband met deze zaak verdacht wordt van heling. In zijn' woning werd een klein gedeelte van de buit terug gevonden, die onder meer bestond uit geld, drank, sieraden, compu ters en audio-apparatuur. De benadeelden zijn inmiddels op de hoogte gesteld. De man is na verhoor weer in vrijheid gesteld. De politie_sluit niet uit dat in ver band met de inbraken nog meer mensen worden aangehouden. (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa Mn bagrp in Mrvte* an d« «Marante* v*n morgan. errrit e jonge axel Oranjestraat S - Telefoon 011S - 562710 3steners

de Stem | 1996 | | pagina 19