169, Ik heb baan van de Ie MBO-er Ericsson te zetten? DE STEM ÏCSSON j RKOPEN. Telecommunicatie B.V. M/V Jacobs Breda Electronics Philips draadloze telefoon Td 9240 B1 Pil 1996 twikkeling en marketing van iobiele telecommunicatie. Een )ons een belangrijke rol spelen team Mobile Phones, dat haar jit 10 medewerkers. Om zich i een Channel Manager. :hannel Manager richt je je op ibuteurs. Aan jou de taak de aliteit van deze verkoopkana- omotionele ondersteuning en ndgebruikers beter weten te lacht voor de klant en een per- de markt leeft ben jij degene e interne organisatie. peten hebben en de taal van de ng - verkoop of support - in de garandeert je bekendheid met jonlijkheid die kan overtuigen t. Jouw sterkste punt is echter i verantwoordelijkheidsgevoel s minimaal op MBO-niveau in in zowel de Nederlandse als eigen inbreng. De zelfstandig- Uitdaging voor mensen die toe n ontplooiing in een informele petence management integraal n je rekenen op een uitstekend lar je zult voornamelijk on the :e bouwen. icsson Telecommunicatie B.V., channel manager', postbus 8, ichs, Business Manager Mobile ente Bergen op Zoom. Onze ?n marktgericht werken staat op korte termijn plaats voor t van een LBO-diploma bij :ing, die ook met betrekking den binnen de functie van Ie vaardigheden zodat zowel T onbevoegden op een preI' kan werken en zich flexibel ega's. leid en een klantgerichte in- of directe omgeving of de g te vestigen. nnis en ervaring en bedraagt plaats. pr. H. Zwering, telefoon Oil men met de personeelstunv ze advertentie, te richten aan Zoom, onder vermelding J je voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie nu bij JBE slechts i ipsbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Bij Studio Sport zijn ze helemaal gek geworden. Nemen ze Johan Cruyff als commentator annex analyticus aan en doen ze net als of ze er nog trots op zijn ook. Dat is de voorlopig grootste stommi teit in dat op hol geslagen media circus, waar de een van gekkig heid niet weet hoe de kunstjes van de ander te overtreffen. Net nou ik mezelf de afgelo- i pen weken gedwongen j had om een paar keer naar dat Sport &h te kijken en besloten had dat ik in iè- j der geval geen cent mee j zou betalen aan dat opge- i klopte aftreksel van de j eerste de beste Ameri- j kaanse sportzender. Te veel reclame, te veel herhalingen, te veel slow motion, te veel van dat po- pie-jopie-gedoe, en veel te i veel geouwehoer. Ik mag j die Koos Postema wel, j omdat hij een echte Feye- I noord-supporter is, maar j voor anchor-man van een sportprogramma is-ie niet geknipt, Koos had ge- j woon voor de klas moeten I blijven staan, op zondag middag met zijn petje op naar de Kuip, en een flinke borrel nemen als er weer eens een Feyenoorder het -net weet te vinden. Over de rest van dat links en rechts bij elkaar ge kochte zootje amateur-ou wehoeren praat ik niet eens. Het is het allemaal net niet, het haalt het qua uitstraling, kalmte, profes sionaliteit niet bij de grand old daddy's van Studio Sport. Ik krijg er alleen maar heimwee van naar Sport in Beeld, in zwart-wit, op een herfstachtige zondag avond, half jaren zeventig. Sodemieter op met al die toeters en bellen, laat gewoon even zien wat er allemaal gebeurd is, en ver der niet te veel overbodige heisa. Jansma, Smeets en Poelman had den nog een paar haren op hun kop en kwamen niet te vaak in beeld. Zo hadden alle sportpro gramma's altijd moeten blijven, en zo zullen ze nooit meer worden. Vanwege dat gedoe dus, en van wege mijn legendarische loyaliteit had ik dus besloten om nooit meer naar Sport 6'/2 te kijken en trouw te blijven aan Studio Sport, ook al slaan die aanvangstijden nergens meer op. Komen ze god betert met Cruyff aan als uithang bord. Cruyff! Die er een uur lang op los kan orakelen zonder dat ie mand er ook maar een touw aan vast kan knopen. Het doet er ver dorie niet eens toe of-ie Catalaans of Amsterdams spreekt, want er is geen hond die het verschil hoort. Als ik deze column durf te vullen met een integrale weergave van het monoloogje waarmee Cruyff zichzelf introduceerde, kan ik maandagmorgen naar het ar beidsbureau. Nou niet allemaal gelijk beginnen te schreeuwen over gebrek aan respect, want ik ben een onvoor waardelijke fan van de voetballer Cruyff. Videoband Nummer Veer tien heb ik net zo lang gedraaid tot-ie gebroken is en wie mij er een kopie van kan bezorgen, zal ik zeer dankbaar zijn. Maar zijn ge zwets heeft me nooit kunnen be koren en als commentator is Jopie absoluut niet geschikt. Dat weten ze best bij Studio Sport, maar om dat Sport 6Vi Willem van Hane- gem aan de haak geslagen heeft, denken ze ook wat te moeten. Overigens vind ik ook Willem een aardige vent, maar ook van zijn geleuter krijg ik kromme tenen. En net nou ik dacht dat ze bij Stu dio Sport goed bezig waren, net "Ou ik dacht nooit meer naar Sport 614 te zullen gaan kijken, durven ze het aan om met Cruyff op de proppen te komen. Bedankt jongens, nou hoef ik voor jullie ook nietmeer op te blijven, ik ga maar eens naar Eurosport kij ken. Die lieten de afgelopen week een uur lang sumo-worstelen zien. Kent u dat? Twee van die tot barstens volgevreten Japanners die waarschijnlijk voor hun 25e verjaardag op het toilet ontplof fen, proberen eikaars lillend vlees omver te duwen. Dankzij de zeer deskundige uitleg begon ik het op een gegeven moment nog te snappen ook. Daar kan Cruyff nog een hoop van leren. Als ze die su- mo-commentator bij Studio Sport ln dienst nemen, zap ik misschien weer eens terug. Léon Krijnen Door Tim Overdiek Washington - Een gitzwarte, open Landrover met het ken teken Meo B baant zich moei teloos een weg door het spits uur in de buitenwijken van Washington. Achter het stuur bevindt zich Romeo Bandison, wiens verschijning elke opge fokte automobilist eerder op de rem doet trappen dan dat deze sluw probeert een behen dig verkeersvoordeeltje uit te buiten. Romeo Bandison is verdediger defensive tackle) bij American- football-club Washington Redsk ins. De 25-jarige Nederlander verdient zijn brood met het zo vlug en genadeloos mogelijk neerhalen van vijandelijke quar ter-backs en running-backs. Zijn imponerende gestalte (1.95 meter bij een gewicht van 132 kilogram) straalt het simpele advies uit dat met hem niet te spotten valt. Noch op het veld, noch in het ver keer. Maar de waarheid is zoveel anders, buiten het veld in ieder geval. Oranje-bitter Want Bandison blijkt een heer in het verkeer. Hij manoevreert ge duldig richting een sportcafé, waar beleefd de eigenaar wordt bedankt als deze, vereerd met het bezoek van de sporter, de reke ning kwijtscheldt. Bandison ver heugt zich op een cursus typen, die hem van pas komt bij zijn nog verre toekomstplannen als afge studeerd econoom. Hij is met vriendin Amy lid geworden van de Nederlandse vereniging in Washington, en kijkt reikhalzend uit naar bijeenkomsten waar ha ring wordt gehapt of met oranje bitter wordt getoost op de ver jaardag van de koningin. Kortom, Bandison voldoet niet bepaald aan het beeld dat van menige American- football-spe- ler bestaat. Omhoog gevallen ve detten die zich boven de wet wa nen, en zich uitspattingen per mitteren, waarmee drugs, drank en vrouwen gemoeid zijn. Top sporters gaan in de Verenigde Staten al? rolmodel door het le ven, en elke misstap wordt on herroepelijk geregistreerd. Het geen in het American football nogal eens gebeurt. Maar als je kijkt naar de aantallen, dan gaat het om enkele procenten die de sport een negatief imago geven, zegt Bandison in zijn rol van vol leerd verdediger. Bescheiden rol Hoe het ook zij, miljoenensala rissen en bijbehorende onver kwikkelijkheden zijn vooralsnog niet eens besteed aan Bandison, die in Washington een beschei den rol vervult. Al is het mini mum jaarsalaris van 198.000 dol lar dat hij opstrijkt, zelfs voor Amerikaanse sportbegrippen bo- venmodaal. Hij is tamelijk onbe kend in zowel Amerika als Ne derland, dat hij op zijn zeven tiende verliet. Bandison ging gre tig in op een uitnodiging van een Amerikaanse football-coach, om aan een middelbare school te ko men spelen. Een jaar later kreeg hij een studiebeurs aangeboden door de universiteit van Oregon, en vier jaar nadien lijfde de Na tional Football League hem in. Het was een stormachtige carriè re die de avonturier nimmer had kunnen bevroeden. Als kind in Amsterdam-Noord zat hij aan de buis gekluisterd als er college- football werd vertoond. Dat leek hem ook wel wat. Op een dag toog hij richting Sloten, waar een wedstrijd uit de minder aanspre kende Nederlandse competitie werd gespeeld. „Maar ik kon het niet vinden, en ben toen maar weer naar huis gegaan." Een fraai staaltje van de manier waarop American football werd gepopulariseerd. Bizar Eenzelfde bizar voorval vond plaats op de dag van het Neder lands kampioenschap, tussen de Amsterdamse clubs Rams en Crusaders. Bandison had zijn zinnen gezet op een lidmaatschap Sport 11 ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1996 - w~ w; Romeo Bandison, Amsterdammer in Washington. van de Rams. „Meteen na de wed strijd schoot ik een speler aan van de Rams. Maar die bleek geen tijd te hebben, en was meteen verdwenen. Toen stelde ik me voor aan iemand van de Crusa ders, en die bracht me in contact met zijn vrienden in de kantine." Een half jaar later stond hij met het Nederlands team in de finale van het Europees kampioenschap in Londen. Zo voortvarend verloopt zijn loopbaan niet in de Amerikaanse profcompetitie, waar hij zijn eer ste schreden zette in het tenue van Cleveland Browns. Hij was in 1994 als 75e in de derde ronde verkozen uit het arsenaal college spelers dat zich ieder jaar voor de NFL beschikbaar stelt. Zijn drie jarig contract werd evenwel kort na het begin van het tweede sei zoen ontbonden. Bandison had tot dan toe nog geen wedstrijd gespeeld, was de laatste in het rijtje linebackers en toen de Browns nieuwe spelers op andere posities nodig hadden, was zijn onmiddellijke ontslag een feit. Clubliefde bestaat niet in het American football, waar zakelij ke aspecten de sportieve koers bepalen. Bandison: „Je moet al tijd rekening houden met zoiets; dus verbaasd was ik niet. Maar ik had het niet zien aankomen; je kunt je er amper op instellen." Slagvaardig Andere clubs hingen vrij spoedig aan de lijn. Washington Redskins kampte met blessures en handel de slagvaardig. Hij is niet echt nodig om het team direct beter te maken, maar prima om er bij te hebben, voor het geval dat. Zijn vierjarige opleiding aan het uni- FOTO'S WASHINGTON RED SKINS versiteit van Oregon had Ban dison niet in de categorie topt alenten gebracht, die een zorge loze miljonairsstatus verwerven, voordat de eerste bal is gewor pen, rush is gemaakt of touch down is gescoord. Daarbij komt dat Romeo Ban dison wordt achtervolgd door een hardnekkige vrees voor medische problemen. Een zware kniebles sure, daterend uit de tijd dat hij nog op Nederlandse voetbalvel den rondstruinde, is naar eigen zeggen weliswaar overwonnen, maar herbergt een potentieel risi co voor acute beëindiging van de sportieve loopbaan. En dat soort overwegingen zijn bij contract besprekingen doorslaggevend in de wereld waar de gemiddelde profcarrière slechts drieëneen half jaar bestrijkt. Dergelijke bespiegelingen zijn echter niet besteed aan Bandison, die er een ontwapenende pluk de "dag-mentaliteit op nahoudt. „Ik heb de beste baan van de wereld. Zes maanden van het jaar ben ik dag en nacht bezig met football, maar de andere helft kun je je met ontspannende dingen bezig houden." Of met zakelijke onder nemingen. Bandison is voorne mens een uitwisselingsprogram ma voor Nederlandse en Ameri kaanse studenten op te zetten. „Zodat anderen dezelfde kans kunnen krijgen zoals ik die heb gehad." Typerend Het is typerend hoe hij meer spreekt over financiële doelen dan over sportieve aspiraties. „Als je de play-offs haalt in ja nuari, dan verdien je meteen meer geld. En als je de Super Bowl wint, dan pak je in één klap negentigduizend dollar." De Su per Bowl is de eindstrijd tussen de winnaar van de twee divisies van de NFL, de American en Na tional Football Conference. Deze zondag ergens aan het eind van de maand januari legt het leven in de Verenigde Staten volledig lam. Het is voor Bandison moeilijk voorstelbaar hoe het is om deel uit te maken van een Super- Bowl-team, laat staan hoogstper soonlijk een substantiële bijdrage te leveren. Zijn palmares ver meldt tot op heden slechts vier maal een kortstondig optreden als invaller in de hoofdmacht van Washington Redskins, viervoudig winnaar van de Super Bowl. Zijn debuut in de NFL, toch de reali sering van een droom, kan hij zich niet eens meer helder voor de geest halen. „Het was thuis tegen New York Giants, maar dat is het enige wat ik me herinner. Ik maakte geen vergissing, dat weet ik nog wel." Schaven Zijn wapenfeiten vermelden ver der welgeteld één halve sack. Een sack is het neerhalen van de vij andelijke quarter-back, zodat deze geen pass.kan Versturen. Een halve sack wordt gescoord wanneer de quarter-back door twee verdedigers tegen de vlakte is gemept. Bandison: „Ik zag pas in het voorseizoen dat ik een hal ve sack achter mijn naam heb staan. Ik heb geen idee in welke wedstrijd dat gebeurd moet zijn. Meestal is mijn collega line backer net iets sneller dan ik ben, of komen we tegelijk aan. Een li nebacker mag zich een topper noemen wanneer gedurende het seizoen tien sacks tot stand zijn gekomen. Zover ben ik nog lang niet. Ik moet nog behoorlijk scha ven aan mijn techniek." Defensive-line-coach Bob Kar- melowicz roemt zijn onbegrensde mogelijkheden, en heeft een ge stage verbetering geconstateerd. Op zondag 1 september kan Ban dison dat misschien laten zien, als de Redskins op eigen terrein het zestien duels omvattende sei zoen openen tegen Philadelphia Eagles. Het voorseizoen heeft hij in ieder geval overleefd. Twee weken geleden werd de selectie van 82 kandidaten teruggebracht tot zestig spelers. En afgelopen zondag werden nog eens zeven namen geschrapt. Romeo Ban dison, de eerste Nederlander in de NFL, bleef gehandhaafd. Verder kijken dan vandaag of hooguit morgen heeft geen zin, beseft Bandison. Als hij toch in doelen op langere termijn denkt, dan formuleert hij dat als volgt. Een huis in Holland, en een huis in Amerika. En dan als zakenman op en neer reizen. De NFL biedt je de mogelijkheden om alle con tacten te leggen. Het is meer dan football alleen.

de Stem | 1996 | | pagina 11