IP 141 Doden bij vliegramp Spitsbergen De eerste gemene noordwester II i II Duitse politie stuit op netwerk kinderprostitutie Aanleg HSL kan veel goedkoper Schandaal rond dodelijk kindermedicijn DE STEM 18 keer d'r helemaal uit voor nog geen 9 piek Veel overlast door zware storm - Er valt nog heel wat «oordeel te halen in Antiek- en Celeond grenen meubelenj; "rlVde Wirtckelaer^L de 1000 is per en het dan van op uw l hoeveel ld er kleine ons ham. naar ook n. Dat het open- fs zegels n thuis via n heel etaalgemak AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Russisch toestel stort neer Nederlanders in Costa Rica ontvoerd door linkse groep Servische politie ijzelt VN-medewerkers Uitkomst onderzoek adviesbureau WEG PECH gelijktomen 3 weken voor 8,50 DE STEM 10311 "000218" I I I I I VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 NAC krijgt NEC niet op de knieën RTV-pT0gramma s pagina Blijlevens blijft bijTVM Directie neemt Z-Vlaamse Gieterij over pagina PTT vergoedt ongemak van VVV Hulst pagina pagina Internationaal Vocalisten Concours: een nieuwe Pavarotti? pagina |m I MIN./MAX. t r/'W'-'/'/'l Oslo/Moskou (rtr/dpa) - Geen van de 141 inzittenden van het Russische toestel dat gisterochtend op het Noorse eiland Spits bergen is verongelukt, heeft de crash overleefd. Volgens de lo kale autoriteiten is het speuren naar overlevenden gestaakt. „Er zijn geen overlevenden ge vonden," aldus woordvoerder Kjetil Hansen. „Onze hulpverle ners keren terug van de plaats van de ramp." Hansen sprak berichten tegen dat er vijf mensen levend zijn terug gevonden en naar ziekenhuizen zijn gebracht. Dat was eerder in Moskou gemeld door de Russi sche luchtvaartmaatschappij San José (dpa) - De linkse groep Comando Viviana Gallardo in Costa Rica heeft zich gisteren verantwoordelijk gesteld voor de ontvoering van het Nederlands echtpaar Huite Zijlstra en Jitty Coers, het afgelopen weekeinde. In een brief, gevonden in een kerk in het noorden van het land, her haalden de ontvoerders de eis van een losgeld van anderhalf miljoen dollar. Zij willen ook de vrijla ting van twee leden van het com mando en stellen eisen voor so ciale verbeteringen in het land. Dezelfde groep ontvoerde eerder dit jaar al een Duitse toerist en een Zwitserse gids. Vnoekovo Airlines, de eigenaar van het toestel. Het vliegtuig, een Toepolev 154, was afkomstig uit Moskou. Enke le minuten voordat het gister morgen op de luchthaven van Longyearbyen zou landen, ver loor de controle-toren alle con tact met het vliegtuig. Volgens het Noorse' persbureau NTB is het wrak teruggevonden tussen de bergen Helvetia en Opera, tien kilometer ten oosten van Longyearbyen. Over de oor zaak van het ongeluk is nog niets bekend. Het toestel was door een Russisch mijnbedrijf gecharterd om Russi sche arbeiders over te .brengen naar Spitsbergen, waar twee Russische ondernemingen een kolenmijn exploiteren. Spitsber gen en de vier andere eilanden van de Svalbard-archipel zijn sinds 1925 Noors grondgebied, maar krachtens een internatio naal akkoord mag zowel Noor wegen als Rusland de bodem schatten in het gebied exploite ren. Er wonen zo'n 1600 Russen, allen mijnwerkers en hun gezins leden, en 1200 Noren. Vnoekovo Airlines is één van de vele luchtvaartmaatschappijen die zijn ontstaan na het uiteen vallen van de voormalige Sovjet maatschappij Aeroflot. Na de verdwijning van de Sovjetunie bleef Aeroflot slechts in afge slankte vorm voortbestaan. De twee ontvoerders, bekenden van de politie, zouden hun slacht offer hebben meegenomen naar Nederland om haar in de prosti tutie te laten werken. De Duitse Politie heeft daarom de hulp inge roepen van Nederlandse collega's. Het meisje verdween maandag "adat ze door haar tante in Vet ten, circa 15 kilometer ten noord westen van Berlijn, van school Deze 47-jarige tante Zvornik (rtr) - Servische politie mensen houden sinds gisteren "1* leden van de politiemacht van de Verenigde Naties in Bos- He en drie andere medewerkers van de VN vast in een kantoor in 'vornik. Een grote groep Bosni sche Serviërs heeft zich voor het Sebouw verzameld. "''oordvoerder Ivanko ver oordeelde de gijzeling in harde doordingen. „Sinds de onder- ening van de vredesakkoorden rod vorig jaar is zoiets schanda- 'gs nog niet gebeurd in Bosnië." C Bank en CDK Bank. b Takkenweer Neuruppin/Den Haag (dpa/anp) - De Duitse politie is gestuit op een netwerk van kinderprostitutie met vertakkingen naar Nederland. De openbare aankager in Neuruppin bij Berlijn deed deze mededeling gisteren naar aanleiding van de ontvoe ring van een 10-jarig Duits meisje, afgelopen maandag. Door Cees Maas HET water is woedend en bijt naar de duinen. Geel schuim hangt in flarden in de duin doorns. De zomer in Zeeland waait weg met 22 meter per se conde. De eerste najaarsstorm is een feit. Een noordwester, de ge meenste. Buitengaats klimmen de golven naar vier meter hoog, alle loods- diensten zijn gestaakt en lood sen, die zijn niet licht bang. De schuiven van de stormvloedke ring in de Oosterschelde gaan net niet dicht, maar wel roepen de waterschappen de alarmfase nummer één uit, de dijkgraven zijn dus ingeschakeld en waken over de dijken. Een noordwesterstorm met windkracht negen raast over Zuidwest-Nederland, en om het nog een beetje guurder te maken, is het nog springtij ook. Extreem hoge waterstanden dus. Overal in de delta volgen des kundigen van weerdiensten, scheepvaartbedrijven, water schappen en Rijkswaterstaat met hun computers nauwgezet het verloop van de storm. Lijsten voor hulpdiensten liggen klaar. Dat is een automatisme, want rampen of ander gevaar ver wachten de stormvolgers niet. Augustusstormen zijn in de regel niet van de venijnigste. Er zit nog te veel zon in de zee, zeggen de mensen van de kust dan. Maar iedereen is wel paraat, want noordwesterstorm met spring vloed, dat is altijd oppassen ge blazen. Het is ook het scenario van de februariramp in 1953, al valt iedere andere vergelijking met die watersnood onmiddellijk weg. „Het zal zachtjes afnemen, hebben onze berekeningen laten zien," zegt coördinator Klop van de Dienstkring Deltakust don derdagmiddag. Die dienstkring bepaalt of de stormvloedkering wordt gesloten. Donderdagmiddag, met hoogwa ter rond de klok van drie, staan de amateurfotografen weer klaar op de boulevard van Vlissingen om de spectaculaire stuifgolven te fotograferen. Ze worden niet teleurgesteld. Zeeuws-Vlaande- rén is nauwelijks te zien van hier. Het verdrinkt in regenvlagen en witte Westerschelde-golven. Gezandstraald word je op de top van de Veêrse Dam, zo raast het zand. Meeuwen hangen doodstil boven de kruin van de dam. Zelfs noordwest-twaalf blaast zo'n fragiele vogel niet omver. Een groot mysterie. En hier kun je als volwassen vent leunen op de wind. Je gaat ge woon schuin staan en je valt niet op je snuit. Als je wilt weten hoe sterk windkracht negen werke lijk is, moet je nu je mond wijd open doen, recht op de wind. Het geraas in je hoofd en de druk op de binnenkant van je wangen, dat hou je niet lang vol. Noord- west-negen proeft niet lekker. Aan de overkant is de storm vloedkering vaag te zien. „Zee land is nu veilig," zei koningin Beatrix toen ze de pijlerdam in 1986 opende. „We gaan niet slui ten, maar het scheelt niet veel," zegt coördinator Klop. Voor donderdagmiddag, met hoogwater om 14.55 uur, hebben zijn computers een waterstand van 2.76 meter boven NAP bere kend, terwijl de schuiven Zee land op slot zetten wanneer de waterstand boven de 3 meter bo ven NAP komt. Veel scheelt het dus inderdaad niet. „Een volle negen en dan uren lang, dat is toch vrij zeldzaam," zegt de Zeeuwse weerman Jos Broeke op de radio. Hoor ik een vonk bewondering in zijn stem? Vanochtend bij hoogwater is de waterstand bij de dam berekend op 2.65 meter boven NAP, tien centimer lager dus dan donder dagmiddag. Een beetje maar, maar het zakt. De eerste najaarsstorm blaast Zuidwest-Nederland schoon en het lage land weet na een suffige zomer weer wat een echte noord wester is. Mooi, voor wie het zien wil, maar bovenal gemeen. Heel gemeen. Wind en regen Eeri depressie blijft als een draaimolen pal boven ons land rondtollen. Er verandert zodoende maar heel weinig. Wolken en regen plus tamelijk veel wind. Ook morgen houden we het niet droog. De zware storm van gister nacht heeft in Zeeland, Bra bant en Limburg veel schade en overlast veroorzaakt en één dodelijk slachtoffer geëist. In Uden kwam een bromfietser om het leven doordat hij botste op een over de weg gevallen boom. In heel Zeeland moesten vooral de bomen het ontgelden. Het verkeer ondervond er veel hin der van. Persoonlijke ongeluk ken bleven uit, maar er 'ont stond wel behoorlijk wat blik schade door kettingbotsingen. De gehele dag zijn gisteren tientallen brandweerlieden, politiemannen en medewer kers van de gemeentelijke plantsoenendiensten bezig ge weest met het opruimen van de brokstukken, zoals op de weg tussen Breskens en Schoondij- ke. Op de Westerschelde raakten boten op drift, maar echte pro blemen bleven uit. Tussen Westkapelle en Dishoek wer den tientallen strandhuisjes omvergeblazen. De storm be reikte een kracht van negen, maar ging gepaard met wind stoten tot kracht elf. Ook in België veroorzaakte de storm grote overlast. FOTO WIM KOOYMAN Van onze Haagse redactie Den Haag - De aanleg van de hoge-snelheidslijn (HSL) tussen Antwerpen en Schiphol kost honderden miljoenen guldens minder als het kabinet zou kiezen voor een lagere maximum snelheid. Dat geld kan dan gebruikt worden om verbeteringen in het tracé bij onder meer Breda/Prinsenbeek aan te brengen. Het CDA pleit hier nadrukkelijk voor. (ADVERTENTIES) en een 28-jarige metgezel worden van de ontvoering verdacht. Bij een huiszoeking, in de woning van één van de verdachten heeft de Duitse politie een lijst gevon den met de voornamen en leeftij den van zeventien kinderen. De vondsten in het doorzochte pand geven de politie aanleiding te ver onderstellen dat de ontvoering een achtergrond heeft die ver band houdt met zedendelicten, met name in Nederland. Volgens een woordvoerder van het parket zijn ook beschrijvingen gevonden van 'smerigheden' die het ont voerde meisje mogelijk te wach ten staan. In Mönchengladbach is justitie bezig met een grootscheeps on derzoek naar de handel in kinder porno via Venlo. Het onderzoek, dat begin dit jaar is gestart, is ge richt tegen 'meerdere personen'. Centraal staat een man uit Ober- hausen die sinds zestien jaar in Venlo een postbusnummer ge bruikt als doorgeefluik voor de verboden handel in kinderporno. Hij is begin jaren negentig al eens veroordeeld wegens zedendelic ten. Een betrouwbare bron bij de Duitse politie zegt dat de regio Venlo 'zo'n twintig' postbusnum mers telt waar geïnteresseerden aankloppen voor kinderporno. Het is niet bekend of de postbus houders iets te maken hebben met het fabriceren van de kinderpor no die ze leveren. Volgens dezelf de bron komt het materiaal uit al le delen van de wereld. ■•p0.000 m2 2.500 mZ =»- - _iwachten, j Alléén °P industrie Uniek in antiek- en geloogd grenen meubelen Chr. Huygensstraat 3 (ind. terr»), 3291 CN Strijen (Zuidholl. eil.) tel. 078 - 674 30 00 Heerlijk...! Het najaar is in zicht. Kom daarom 29, 30 of 31 augustus naar onze modekijkdagen om te genieten van een nieuw en veelzijdig modebeeld. Voor iedere klant een aardige attentie! VAN OORSCHOT MODE Pr. Brabersstraat 6, Roosendaal Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Ook de regeringspartijen PvdA, VVD en D66 willen dat het kabi net extra geld uittrekt om de knelpunten in het zuidelijk deel van het HSL-tracé op te lossen. Een tunnel bij Breda is daarbij, wat de Tweede Kamer betreft; niet op voorhand uitgesloten. „Maar het hangt van de extra kosten af. Misschien zijn andere oplossingen goedkoper en min stens even goed," aldus het WD-Kamerlid Verbugt. Uit een gisteren gepresenteerd onderzoek van het bureau Moret Ernst Young blijkt dat de aan leg van de HSL - totale kosten bijna 8,5 miljard gulden - veel goedkoper kan. Nu gaat het ka binet nog uit van een maximum snelheid van 300 kilometer per uur. Maar zou het kabinet kiezen voor 250 kilometer per uur, dan vallen de aanlegkosten 165 mil joen gulden lager uit. Bij 200 ki lometer per uur dalen de kosten zelfs met 355 miljoen gulden. Een verlaging van de maximum snelheid leidt al met al tot slechts enkele minuten vertra ging. Tussen Schiphol en de Bel gische grens is hoe dan ook maar over maximaal 22 procent van het traject de maximumsnelheid van 300 kilometer per uur haal baar. Het adviesbureau heeft in op dracht van de Tweede Kamer een vergelijking gemaakt tussen de verschillende tracés voor de HSL. Daarbij is vooral gekeken naar het gebied tussen Rotter dam en Schiphol. Het zuidelijk deel van het tracé komt slechts zijdelings aan de orde in het on derzoeksrapport 'Op het spoor'. VERVOLG OP BINNENLAND - A4: Foutmarge van één miljard (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Alphen a/d Rijn - „Wij werken aan de opheldering, in nauwe sa menwerking met de autoriteiten." Dat is het enige commentaar dat de firma Vos bv in Alphen a/d Rijn wil geven in het schandaal rond om het dodelijke koortswerende middel waaraan vele tientallen kinderen op Haïti zijn overleden. Het bedrijf leverde in februari van dit jaar een grondstof waaruit op Haïti koortsverlagende drankjes en pillen zijn bereid. De stof, 72 vaten met 1800 kilo glycerine, bleek zwaar (tot 20 procent) ver ontreinigd met het giftige diëthy- leenglycol. Die stof wordt in de chemische industrie veel gebruikt, onder meer als oplosmiddel en als bestanddeel voor anti-vries. Al bij lage doses is de stof snel fataal. Woensdagavond deed de Duitse actualiteitenrubriek Monitor de onthulling dat na het slikken van Afebril-koortsdrankjes en -pillen - te vergelijken met in Nederland veelgebruikte middeltjes als Si- naspril - ten minste tachtig kinde ren op Haïti zijn omgekomen. De Nederlandse handelsonderneming Vos bv had een partij glycerine, afkomstig uit China, via de Rot terdamse haven rechtstreeks doorgeleverd aan het Haïtiaanse farmaceutische bedrijf Pharval. Op verzoek van de Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA), nog volop bezig met een wereldwijd onderzoek naar de vergiftigde kindermedicijnen, zocht de Nederlandse Inspectie voor de Gezondheidszorg uit hoe het transport van de grondstof was gelopen. Dat is gebeurd aan de hand van de vrachtbrieven. Het ministerie van Volksgezondheid vindt dat Vos bv de partij via het nemen van mon sters had moeten controleren op zuiverheid. Volgens de informatie van het ministerie heeft die con trole niet plaatsgevonden, gezien 'het feit van de verontreiniging'. Volgens de formulieren was de zuiverheid van de glycerine 98 procent en geschikt voor verwer king ter consumptie. Volgens de wet is bemonstering op zich niet verplicht. Import en export van grondstoffen is niet aan wettelijke eisen gebonden. Maar volgens de 'Wet op de productaansprakelijk heid is controle noodzakelijk en kan dat niet zonder monsters te nemen. Een woordvoerder van het ministerie meent dat de controle op de zuiverheid niet al te moeilijk moet zijn. VERVOLG OP BINNENLAND - A3: Diglycol-vergiftiging kan tot de dood leiden "1 I Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: L-i Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda I I DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1