Gezamenlijke aanpak van kinderseks Hillary Clinton koningin van het bal Met een koeiengang op weg naar Parijs iatbeleid Charles en Diana officieel gescheiden Verkiezingen Bosnië lopen uit op chaos COMMENTAAR DE STEM BUITENLAND A5 Besluit congres in Stockholm MENLAND KORT ligen buitenlanders inger in Bosnië' dhoven De Lundia Basis Kast nü maar 350,- fldiïüïiaJ Politie Finland ontdekt harde kinderporno Kritiek op graafwerk Belgen N(ftV BUITENLAND KORT Mogelijk toch NDP-regering Suriname 'Moeder Teresa buiten levensgevaar' Dikke man overlijdt in ziekenhuis Gewonden bij treinbotsing Oostenrijk Echtgenoot Stephanie naakt betrapt Ernstige wateroverlast rond Brussel Turks-Israëlisch defensie-akkoord Kohl arrangeert ontmoeting met Jeltsin 29 AUGUSTUS 1996 A4 zedenschandaal in België staat es tegen commerciële seksuele Jckholm. Afgevaardigden uit heel praken afgestemd op het drama kerwijs hoog op en de roep 0m thodoxe maatregelen klinkt luid uttig. De seksuele exploitatie vari dacht. Het besef dat de verschrik- Igië slechts het topje van de ijs- De misstanden in bijvoorbeeld mogelijk nog schrijnender, arts etaleren dezer dagen gretiq terrein van seksuele misdrijven t al langer op de hoogte zijn van let verderfelijke circuit. Vaak on- met oncontroleerbare cijfers en iuden duizend kinderen onder de werken en en tevens wordt ge- jftien kinderporno-netwerken ac- H grootscheeps onderzoek recht- ginnen? Welke kenner of belan- wijzing die politie en justitie op moet worden benut om te ko- aanpak van het probleem. Ver- ardere sancties vormen een be- eder land voor zich regelen. Het kan echter niet zonder internatio- gekiende taak voor de nu nog itie-organisatie Europol in Den eist veel politieke wil, tijd en des- lat de politici - eenmaal terugge- in goede bedoelingen nog herin- t fundament worden gelegd voor en schokkend probleem. Hetwe- chiedenis ingaan als een podium eren van vals sentiment. DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1996 poor Chris Halkes Stockholm - Het eerste Wereldcongres tegen Seksuele Com merciële Uitbuiting van Kinderen in Stockholm heeft gisteren de intentie uitgesproken maatregelen te nemen en samen te werken om kinderprostitutie, kinderporno en kinderhandel te bestrijden en kinderen ertegen te beschermen. Roermond heeft woensdag het jroordeeld tot een geldboete van n van buitenlanders. Limburgs Nieuwsblad over al- „Nou, die duobak met allochto- behoorlijk over." eek woensdag beriep S. zich op Het vonnis van de politierechter er van justitie. gde Staten aan het eind van dit rugtrekken, is het mogelijk dat oor een verlengde Ifor-vredes- ein. ernationale missie militair haal- jvoorbeeld kunnen blijven als n Bosnië handhaaft. al heeft gisteravond in het ooste- ame in Eindhoven, voor veel wa- fgesloten, omdat ze onder water :pen onder water. Op sommige zitten. Er viel in korte tijd zo loed niet kon verwerken. In Den :ls omhoog. TENTIES) Zo'n goeie 5 meter boekenstalling: Het Flexibele Woonsysteem. Breda, Houtmarktpassage 24-26 Unaniem keurde het congres de 'intentieverklaring' goed. De 128 deelnemende landen erkennen in die verklaring dat commercieel seksueel misbruik van kinderen een schending is van fundamen tele mensenrechten en een zeer ernstig wereldwijd probleem vormt. Alleen Colombia en Cuba, die tenslotte wel instemden met de verklaring, hadden er problemen mee. Colombia zei in een stem verklaring een gedeelte van de paragraaf over vervolging van kinderhandelaren en sekstoeris ten - die oproept om uitlevering van kinderseks-misdadigers te bevorderen - niet te kunnen na komen, 'omdat Colombia grond wettelijk niemand kan uitleve ren'. Cuba vond de verklaring on volledig, omdat de conferentie pas halverwege is en pas de ko mende dagen de ruim honderd aanwezige non-gouvernementele organisaties (ngo's) hun zegje mogen doen. Vanaf vandaag gaan Helsinki (rtr) - De politie in Finland heeft in een flat in Helsinki grote hoeveelheden uitzonderlijk harde kinder porno, waaronder beelden van verminkte mensen en kanni balisme, ontdekt. De Finse politie nam vorige week bij een inval in de flat van een 19- jarige student computers en bijna 350 floppy-disks in beslag. Ze kon de student niet arresteren omdat ze daarvoor geen bevoegd heden had. De computers konden worden verbonden met Internet, maar le ken vooral bedoeld als een biblio theek waar opbellers foto's kon den opvragen of aanleveren. Hieruit concludeert de politie dat vooral mensen uit de Helsinki en omgeving ernaar belden, zei Malmberg. De politie begon het onderzoek nadat ze een floppy-disk had ont dekt die een menu gaf van onge veer 3000 perverse foto's. In to- I taal konden de computers hon derdduizenden foto's bevatten. „Het is het omvangrijkste porno- j netwerk dat ik ooit heb gezien," zei de politie-expert. De kinderen varen Europees en Aziatisch. Be halve perverse seks-scènes waren er ook foto's met marteling en sadisme. in kleinere groepen de ngo's met de regeringsdelegaties overleg gen hoe de intentieverklaring in praktijk gebracht kan worden. De verklaring geldt niet als een verdrag en is dus niet als zodanig bindend. Ecpat, een wereldwijde organisatie tegen kindersekstoe- risme en met onder meer Unicef een van de organisatoren van de conferentie, vindt dat geen pro bleem. „We zijn er nu getuige van geweest dat de regeringen dit al les hebben beloofd, en dus kun nen we ze dat voortaan voorhou den; en hen dus verwijten maken als ze hun beloften niet nako men," aldus F. de Man van Ecpat-Nederland. Hij verwacht dat de meeste regeringen daar voor wel gevoelig zullen blijken 'al zijn er natuurlijk altijd landen die zich nergens iets van aantrek ken'. De verklaring bevat oproepen tot het aanpassen van wetten om seksuele exploitatie van kinderen beter te kunnen vervolgen, en het nemen van maatregelen - zoals betere voorlichting en onderwijs - om te voorkomen dat kinderen slachtoffer worden van commer ciële seksuele uitbuiting. Zo be veelt de verklaring aan voor deze misdrijven het extraterritoriali- teitsbeginsel te laten gelden - wat betekent dat zij overal ver volgd kunnen worden, ongeacht het land waar het misdrijf is ge pleegd - en vraagt zij om uitbrei ding van internationale politieor ganisaties als Interpol. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Eric Derycke heeft gisteren opgeroepen tot vorming van een 'internationaal repressief systeem' tegen kinder handel en kinderporno. Om dat doel te bereiken moeten volgen Derycke politie en justitie in Eu ropa meer samenwerken. Dinsdag hield de Nederlandse minister van Justitie, W... SorgA drager, in Stockholm een soort gelijk pleidooi. Zij meende dat er een databank moet komen met daarin alle gegevens (eventueel ook DNA-profielen) over seksu ele delicten waarbij kinderen zijn betrokken. Binnen de Europese Unie zou volgens de Nederlandse bewindsvrouw Europol een be langrijke rol kunnen spelen. Derycke zei te spreken namens 'een land dat in diepe rouw is en een zwaar trauma heeft opgelo pen'. De minister bedankte verder alle landen, waaronder Nederland, Groot-Brittannië en Slowakije, die de afgelopen weken met Bel gië hebben samengewerkt in de zaak-Dutroux. Door Bert Ummelen Chicago - Ze mag dan de meest omstreden 'first lady' uit de Amerikaanse geschie denis zijn, in Chicago is ze de koningin van het bal. Bij voorbaat was de 'prime-time' rede van Hillary Clinton op de Democratische conventie ge brandmerkt als haar belangrijk ste publieke optreden sinds ze in 1992 haar man op tv hielp zich te verdedigen tegen beschuldigin gen van ontrouw. Die beschuldigingen dreigden destijds Clintons campagne van de rails te duwen. Dit keer ging het om haar eigen reputatie. Na een korte periode van betrek kelijke populariteit is Hillary Clinton een controversiële figuur geworden. En ook al ontbreekt het aan bewijs dat ze enige bete kenisvolle invloed zal hebben op het politieke lot van haar man, elk woord dat ze spreekt en elke stap die ze zet trekken een ner veus soort aandacht in de Ameri kaanse media. Zou ze erin slagen haar publieke image van keiharde carriere vrouw te verzachten? Zou ze zich kunnen meten met Elizabeth Do le, de vrouw van Clintons Repu- zes keer per week ht Uur Journaal IVERVOLG VAN VOORPAGINA Bij de werkzaamheden in Jumet wordt nog steeds de Nederlandse spe cialist van de landmacht, luitenant Harry Jongen, ingezet. Hij uitte gisteren kritiek op de tot nu toe door Rijkswacht en burgerbescher- ®'ng gevolgde werkwijze. Bij de graafwerkzaamheden in Sars-la-Buissière, waar tien dagen ge leden onder meer de lijkjes van de meisjes Julie en Melissa zijn gevon den, is volgens Jongen te snel groot materieel ingezet. Daardoor zijn belangrijke sporen verloren gegaan. Het parket van justitie in Brugge heeft de dossiers over de door Du troux ontvoerde meisjes An en Eefje officieel overgedragen aan de hoofdverantwoordelijken voor het onderzoek, Procureur des Konings Bourlet en onderzoeksrechter Connerotte. Binnen enkele dagen ont vangen zij ook dossiers over de verdwijning van andere kinderen. Dutroux wordt nu ook verdacht van de moord op een jonge Slowaak se zigeunervrouw in 1995. Volgens Interpol in de Slowaakse hoofdstad Bratislava komt een politieschets van de verdachte moordenaar voor procent overeen met de foto van Dutroux. blikeinse tegenstrever die in San Diego de show stal door zich als een Oprah Winfrey onder de ge delegeerden te begeven? Aan bijstand ontbrak het dins dagavond in elk geval niet. Voor de duizenden gelegeerden en hun reserves, opeengepakt in de arena van de Chicago Bulls, speelde ze overduidelijk een thuiswedstrijd. Een vier minuten durende staan de ovatie en een zee van bordjes met 'Welkom thuis Hillary' be groetten haar komst op het po dium. Vervolgens deed ze zelfs geen po ging Elizabeth Dole naar de kroon te steken. Hillary wilde de rol van ster niet, in plaats daar van sprak ze, wat stijfjes achter het spreekgestoelte, de gedele geerden en, over hun hoofden heen, de natie toe als een bezorg de lerares. 'Op dit moment', sprak ze, 'zijn er in onze grootste steden en klein ste dorpen jongens en meisjes die teder worden ondergestopt, en er zijn jongens en meisjes die nie mand hebben om mama of papa te noemen en geen plek om thuis te noemen.' Net als de openingssessie rond persoonlijke geschiedenissen van uitdaging en volharding, leek de Hillary Clinton foto reuter tweede conventiedag, met de toe komst van Amerika's kinderen als motief, in aanpak als twee druppels water op wat de Repu blikeinen twee weken geleden in San Diego voorschotelden. Alsof beide partijen voor alles de in druk willen vermijden dat ze aan politiek doen. In prime-time, de tv-piekuren, gaat het over hart en huis en haard. Soms is het lar moyant, soms ontroerend, soms meeslepend, maar in elk geval is het vrij van risico's. Met, vooraf gaand aan Hillary, Jesse Jackson en oud-gouverneur Mario Cuomo van New York op het podium, was het dinsdagavond, behalve een Avond voor het Kind, een avond voor de 'liberals', de pro gressieve vleugel van de partij. Cuomo en Jackson hebben beiden een reputatie van onafhankelijk heid en dissidentie, maar niets daarvan in Chicago. Beiden zijn het niet eens met de hervorming van de sociale zeker heid die Clintons fiat heeft gekre gen en die volgens onafhankelij ke deskundigen armoede zal be tekenen voor nog eens een mil joen Amerikaanse kinderen, maar de enige kritische noten die ze lieten horen waren van het type 'je kunt wel eens van mening verschillen'. 'Mijn broeders en mijn zusters, we zijn hier al eerder geweest', zo riep Jackson de heilloze twisten op de conventie van achtentwin tig jaar geleden in herinnering. 'Toen konden we de kloof tussen opinies (over de Vietnamoorlog) niet overbruggen en Nixon won met de marge van onze wanhoop.' De Democratische rijen zijn gesloten. Op hun dooie gemak sjokken boeren en koeien richting Parijs. Een man draagt een spandoek met de leus 'ik ben fokker' en een kind draagt de tekst 'en ik dan?'. foto reuter Door Wilko Voordouw Rambouillet - Rustig sjokken de zeven koeien door Ram bouillet. Hun eigenaars, vee houders uit het Midden-Fran se Charroux, zijn al sinds veertien dagen met een dertig tal van hun dieren onderweg naar Parijs. Het doel is bijna bereikt: nog vijf tig kilometer. Zaterdag komen ze in de hoofdstad aan. Dan willen ze, na een parade over de Champs Elysées, een onderhoud met pre sident Chirac. „Ik heb er vertrou wen in. Want Chirac houdt van de landbouw," aldus een van de boeren. Het normaal gesproken kleine spitsuur in het pittoreske stadje Rambouillet loopt volledig uit de hand. Logisch. Want niet iedere dag trekt door je stad een 'Mars van de laatste kans'. Hoewel de automobilisten in de file zich af vragen wat er in vredesnaam aan de gang is, weten de voorbijgan gers in de straten wel beter. Nie mand reageert geschokt. Vrijwel iedereen roept een bemoedigend 'Allez les gars' (Vooruit kerels) of 'Vous faites du bon boulot' (Jullie doen goed werk) toe. En zo gaat het al ruim 300 kilo meter lang, vertelt de zestigjarige Michel Trichère. Hij maakt deel uit van het groepje boeren uit Charroux, een plaatsje in de pro vincie Vienne, waar het initiatief is ontstaan. „We werden steeds wanhopiger. De prijzen van ons vee kelderden steeds sneller. We vierden feest als we een dier op een van de vee markten hadden verkocht, be grijp me wel, voor een afbraak- prijs. Maar het betekende in ieder geval dat we hadden gehandeld." Het clubje bevriende boeren be sprak de moeilijke situatie. „Uit eindelijk ontstond het idee van de 'Mars van de laatste kans'. Via deze wandeltocht willen we pro motie maken voor Frans rund vlees bij de consumenten, trek ken we aandacht voor onze moei lijke situatie, en hopen we begrip en hulp te vinden via een onder houd met president Chirac." Dus sjokken de boeren met steeds zeven koeien in een geïmprovi seerde kraai van touw achter een traktor aan. Regelmatig worden de dieren gewisseld. Want het lo pen over het asfalt kan funest zijn voor de klauwen van de die ren. De rustende koeien worden vervoerd in veewagens. De boeren hebben een dwars doorsnede genomen van alle vleesveerassen die Frankrijk kent: er zijn wat roestbruine Sa- Iers met hun fiere hoorns, zware, roodbonte Maine-Anjous, een en kele Parthenaise en vertegen woordigsters van de klassieke rassen, Blonde d'Aquitaine, Li mousin en Charolaise. De 71-jarige Guy Petreau is de oudste deelnemer. Met zijn wan delstok, strohoed en zwarte werkmansschoenen vertegen woordigt hij, zoals hij zegt, de ge neratie die zegt dat men veehou der was. „Want ik ben met pen sioen. Mijn 43-jarige zoon zegt dat hij veehouder is. En ik ben van plan aan Chirac te vragen of hij mij ervan kan verzekeren dat mijn kleinzoon nu met een gerust hart kan zeggen dat hij veehou der wórdt." De algemene klacht van de boe ren in de 'Mars van de laatste kans' is dat er de afgelopen maanden verwarring is gesticht. „Onze koeien lopen in de wei. Ze krijgen hooi te vreten, ingekuild gras en maar heel af en toe wat ingekuild maïs. Bij ons gebeurt alles nog op natuurlijke wijze. We hebben geen gekke koeien. Vandaar dat we vinden dat we het slachtoffer zijn van de waan zin in met name Engeland, waar men geknoeid heeft met de na tuur," zegt Michel Dousseau, die een bedrijf heeft met 100 moeder- dieren. „Ik zou me best tegen Engeland willen keren. Zou de consumen ten willen smeken om weer vlees te eten. Maar omdat ik het alle maal niet meer weet, richt ik me tot de president. Ik hoop dat hij ons wil ontvangen en ons kan ge ruststellen." De lokale paardenrenbaan in Rambouillet heeft zijn poorten voor de rondtrekkende veestapel geopend. In een van de bijgebou wen van de renbaan staan lange tafels opgesteld. Daar wordt een copieus apéritief opgediend. Wandelen maakt nu eenmaal hongerig en dorstig. De burge meester van het stadje en de vol tallige gemeenteraad treden aan om de marcheerders welkom te heten. Maar eerst het vee. Het dertigtal koeien en de twee kalveren worden losgelaten op de geïmproviseerde wei. Hooi wordt verstrekt, de bak met water ge vuld. Ze mogen rusten. „Ik denk dat sommige koeien wel 60 kilo zijn afgevallen," aldus actieleider Philippe Paradot. „Maar ze doen het uitstekend." en vliegwerk'. De maatregelen dk komen moeten daadwerkelijk t de dijk zetten, vindt ze. Het bev 'an duurzame energie, meer i"111®, umte-krachtkoppeling en keteI;e. i over energiebesparing in het ?en en in de huishoudens zijn v rctie van belang. wi iders van de stichting Natuur en ïadrukt in zijn reactie dat de e ïing wel erg laat komt. „We he ir gewaarschuwd dat het gat tu iet gebeuren en wat daadwerk J it, steeds groter wordt. Hoe lang®. J hoe drastischer de maatregelen J loet nemen om alsnog aan de te voldoen." „n s Reijnders is vooral het sluiten estookte centrales (in Braban rg) de oplossing om de uits'°°jen. ermijn binnen de perken te ho erlies aan capaciteit vang je °P ^-krachtkoppeling. Londen (rtr) - Aan het mis lukte, vijftien jaar oude hu- *elijk tussen de Britse 00nPrins Charles en prin- ses Diana is gisteren in een §erechtsgebouw in Londen een eind gekomen. Advocaten van de prins dienden in verzoek tot echtscheiding in '1 rechtbankfunctionarissen, le met een stempel de docu menten bekrachtigden. J "^Heidingsregeling voorziet '1 aat Diana een uitkering in- v ns van 42 miljoen gulden ont- ngt, maar haar koninklijke ti- verliest. Ze wordt voortaan noemd PrinSeS Van Wales' ge~ Riding, waar beiden mee lm, l in§estemd, was voor de i e® feit, deelde Bucking- Halace mee. De wettelijke n. ls dat Charles en Diana ho/i §escheiden van tafel en leven. De financiële problemen van haar voormalige schoonzuster Sarah Ferguson, gescheiden van prins Andrew, indachtig zei Dia na dinsdag dat een accountant voortaan haar zaken zal beharti gen. Na de scheiding zal Diana een van de meest begeerde vrou wen ter wereld zijn. Charles kan problemen verwachten rond zijn 26 jaar durende relatie met Ca milla Parker Bowles, die volgens veel Britten de oorzaak is van de echtscheiding. Een peiling in de Daily Tele graph gaf gisteren aan dat 56 procent van de Britse kerkelijke functionarissen meent dat Char les geen koning zou moeten wor den als hij Parker Bowles trouwt. Ook bij het publiek be staan volgens onderzoeken grote bezwaren tegen het idee dat Par ker Bowles koningin zou wor den. Charles heeft gezegd niet van plan te zijn opnieuw in het hu welijk te treden. Maar hij zet zijn relatie voort met Parker Bowles, die hij in 1970 ontmoet te toen Diana negen jaar oud was en die hij de 'liefde van zijn leven' heeft genoemd. Het paar werd afgelopen week einde samen gefotografeerd in Wales en de 47-jarige Charles overstelpt Parker Bowles met geschenken, zoals een paard en een ring. De prins brengt momenteel de vakantie met zijn twee zoons en moeder koningin Elizabeth door op Balmoral in Schotland. Diana, die nooit wat moest heb ben van de doe-vakanties in Schotland, blijft in Londen en woont een lunch bij van het En gelse Nationale Ballet. Hier is zij nog beschermvrouwe van geble ven, nadat ze zich onlangs had teruggetrokken uit meer dan 100 liefdadigheidsorganisaties. Na de eerste stap van de echtschei ding kon Diana haar verdriet niet verbergen en barstte zij in tranen uit. Charles is niet van plan nog iets van Diana's reke ningen te betalen. Zijn kantoor heeft Londense modehuizen op gedragen hun rekeningen direct naar Diana te sturen. Diana geeft jaarlijks honderdduizen den guldens uit aan kleding, lun ches en een scala aan therapieën en schoonheidsbehandelingen. Hoewel de prinses eens heeft ge zegd een leuke carrière belang rijker te vinden dan een man in haar leven, verwachten velen dat zij zal hertrouwen. Ze zou ver langen naar meer kinderen, vooral een dochter, aangezien ze al twee zoons heeft, de 14-jarige erfopvolger William en 11-jarige Harry. „Diana moet leren de slechte tij den achter zich te laten. Ze moet naar de toekomst kijken - die er rooskleurig uitziet. Er zal geen gebrek aan knappe mannen zijn die zich een weg naar haar deur Het 'sprookjeshuwelijk' tussen Charles en Diana is definitief voorbij. foto reuter banen, en het geluk aanbieden waar ze naar verlangt," schreef het boulevardblad Sun. Dit is een van de kranten die met hun accuraat gebleken berichten over de problemen binnen het huwelijk bijdroegen tot het mis lukken ervan. Het blad specu leerde al wat Diana tijdens de lunch met het ballet zou zeggen tegen 'dat Hongaarse stuk', bal letster Zoltan Soymosi. Paramaribo - De Nationale Democratische Partij (NDP) van Desi Bouterse voert besprekingen met de Javaanse regeringspartij KT- PI en vijf dissidenten van de VHP over de vorming van een nieu we Surinaamse regering. De achterban van de KPTI gaf eerder deze week het hoofdbestuur van de partij geen toestemming om mee te doen in een coalitie van het regerende Nieuw Front. Na de scheuring binnen het Hindoe- staanse VHP en de terugtrekking van de KTPI krijgt de door het Nieuw Front beoogde regeringscoalitie met de partijcombinatie Middenblok geen meerderheid in het parlement. De NDP, KTPI en de VHP-afvalligen daarentegen bezetten samen 26 van de 51 parlementszetels. De woordvoerder namens de VHP- dissidenten, de zakenman Atta Mungra, gaf gisteren toe dat er vergaande besprekingen zijn gevoerd met de twee partijen. Met de NDP zou een principe-akkoord al bijna zijn bereikt, de KTPI wil eerst nog haar achterban raadplegen. Calcutta - Moeder Teresa is volgens de artsen buiten levensge vaar. Sinds dinsdag vindt er geen kunstmatige beademing meer plaats. Gisteravond mocht ze weer een beetje lopen. Maar het zal volgens de cardioloog Sen nog minstens drie dagen duren voor de 86-jarige religieuze het ziekenhuis mag verlaten. In het hoofd kwartier van de Orde van de Zusters van Barmhartigheid, die door moeder Teresa is opgericht, heerst optimisme. „Ik weet dat God haar weer bij ons zal brengen," zei zuster Priscilla, woord voerster van de orde. New York - De 450 kilo zware man die eerder deze maand door de brandweer met touwen, tuig en een hydraulische lift uit zijn ap partement werd getakeld om naar het ziekenhuis te worden over gebracht is overleden. Op 15 augustus werd hij op de intensive ca re geplaatst omdat zijn nieren niet meer werkten, aldus een woordvoerder. Zijn verzorger had gezegd dat hij ongeveer 450 ki lo woog en niet meer kon lopen. Wenen - Bij een botsing tussen een reizigerstrein en een locomo tief op het station van de Oostenrijkse stad Linz zijn 28 mensen gewond geraakt. Van drie personen is de toestand ernstig. Het on geluk had even na tien uur plaats toen een sneltrein met 80 inzit tenden uit de provincie Steiermark met een snelheid van 60 kilo meter per uurhet station van Linz binnenreed. De trein reed frontraal op de locomotief die een geringe snelheid had. Rome - De man van prinses Stephanie van Monaco, Daniel Du- cruet, is in Frankrijk betrapt op overspel. Fotografen snapten hem aan de rand van een zwembad, naakt in de armen van een al even bloot danseresje uit een Belgisch cabaret. Prinses Stephanie trouwde vorig jaar met Ducruet, haar vroegere lijfwacht. Ze had toen al twee kinderen van hem. Stephanie's vader prins Rainier van Monaco is nooit erg enthousiast geweest over de keuze van zijn jongste dochter. Brussel - Wolkbreuken en hevig onweer hebben gisteren opnieuw gezorgd voor forse wateroverlast in België. Ten oosten van Brus sel kwamen in diverse dorpen straten en kelders onder water te staan. Op enkele plaatsen stond het water zelfs een halve meter hoog. Tussen Leuven en Tienen sloot de politie de wegen op verschillen de plaatsen af voor het verkeer. Dinsdagavond trof noodweer al de provincie Belgisch Limburg. De stad Hasselt kwam daardoor enkele uren zonder stroom te zitten. Ook daar stond het water op veel plaatsen veertig tot vijftig centimeter hoog. Ankara - Turkije en Israël hebben gisteren een defensie-akkoord ondertekend. Een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken in Ankara zei woensdag dat de Israëlische ondermi nister van Defensie Ivry tijdens een eendaags bezoek het Turks- Israëlisch defensie- en industrieel samenwerkingsakkoord heeft ondertekend. Een eerder gesloten akkoord tussen beide landen had tot gevolg dat er Israëlische gevechtsvliegtuigen landden op een luchtmachtbasis bij Ankara. Dat leidde tot grote ophef en woede in de islamitische wereld. Moslimlanden beschuldigden Turkije van het doorbreken van de islamitische solidariteit tegen over Israël. Bonn - De Duitse bondskanselier Helmut Kohl zal op 7 september een ontmoeting hebben met de Russische president Boris Jeltsin. een regeringswoordvoerder zei dat Kohl gisteren uitvoerig met Jeltsin over de telefoon had gesproken. Met name de kwestie- Tsjetsjenië had in het overleg centraal gestaan. Beide bewindslie den zullen elkaar ontmoeten op Jeltsins vakantieadres bij Mos kou. Door Harald Doornbos Sarajevo - 'Kies de beste!' of 'Laat de democratie winnen'. Zo luiden de verkiezingsspotjes van de OVSE (Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa) op de Bosnische radio. Veelzeggend is echter niet de boodschap, maar de begeleidende muziek van de spotjes. De OVSE heeft namelijk gekozen voor de tonen uit de film 'Mission Impos sible'. Oftewel: Missie Onmoge lijk. Dat geeft precies aan in wat voor een moeilijk vaarwater de OVSE is beland nu Serviërs en Moslims in Bosnië er alles aan doen om van de op 14 september geplande verkiezingen een grote chaos te maken. Eergisteren maakte het hoofd van de verkiezingscommissie, de Amerikaan Robert Frowick, be kend dat de gemeenteraadsver kiezingen zullen worden uitge steld. Er was namelijk vooral door de Serviërs gemanipuleerd met de inschrijfformulieren in een poging om een meerderheid te krijgen in steden die voor de oorlog voornamelijk werden be woond door moslims. De Serviërs reageerden woest en zeiden dat ze dan op eigen houtje gemeenteraadsverkiezingen zul len gaan houden op 14 septem ber. Wat is er aan de hand. Vluchte lingen kunnen zich op twee ma nieren registreren voor de verkie zingen, zo heeft de Ovse al maan den geleden besloten. Moslims kiezen met name voor de moge lijkheid om hun stem uit te bren gen in de plaats waar zij voor de oorlog woonden. Dit heet formu lier 1. De Serviërs kiezen echter voor formulier 2. Dat houdt in dat ze juist niet stemmen op de plaats waar ze voor de oorlog stonden ingeschreven, maar op de plaats waar ze nu verblijven of waar ze in de toekomst graag zouden wil len wonen. Met name die laatste paar woorden: '...stemmen op de plaats waar ze in de toekomst graan willen wonen', bood de Serviërs de mogelijkheid om zich massaal in te schrijven in ge meenten waar voor de oorlog een moslim-meerderheid bestond, zoals Srebrenica of Brcko. Geen van de Servische vluchte lingen heeft ooit de daadwerke lijke bedoeling om daar ooit te gaan wonen. Maar het is een han dige tactiek om - zonder officieel fraude te plegen- de meerder heid te krijgen in voormalige moslim-steden. Een legitieme vraag lijkt dan: Waarom hebben de moslims zich niet nog massaler ingeschreven in bijvoorbeeld Srebrenica, zodat ze toch de gemeenteraadsverkiezin gen zouden winnen? Daar zit een addertje onder het gras. Want volgens de - uiterst ingewikkelde - spelregels van de verkiezingen moet je voor de presidentsverkie zingen stemmen op een kandi daat die de etnische afkomst heeft van die entiteit. Oftewel: een moslim die zich in schrijft voor de verkiezingen in Srebrenica mag wel voor een moslim-gemeenteraad stemmen, maar moet voor een Servische presidentskandidaat kiezen aan gezien Srebrenica deel uit maakt van de Servische republiek in Bosnië. Hadden de moslims dus dezelfde tactiek bedreven als de Serviërs, dan zou Srebrenica wellicht een moslim-gemeente raad krijgen, maar dan zou mos lim-leider Izetbegovic niet ge noeg stemmen krijgen om presi dent te worden van Bosnië.

de Stem | 1996 | | pagina 5