Palestijnen breken met Israël A. M R. Wegenbelasting verder omlaag Stakingsgolf dreigt in de metaalsector Grootste tomatengevecht van de wereld Zoektocht in Jumet nog tevergeefs 18 keer scoren voor nog geen 9 piek DE STEM 06-98.50 06-96.80 dealer De Splenter —schoenen Nieuwe kans publieke regionale tv oor de rubriek s/06/escort Bel Dames thuis Bel kontaktzoekende vrouwen Bel me thuis! Clubs Massagesalon Breda nd -/ schoudertas VEL HOESLA soons II ierenslips Siliconenolie ■2,99 Wegens kolonisatiepolitiek Nog geen spoor van ontvoerde Nederlanders Milieuvriendelijk autowassen vanaf 5," DE WASBEER >PI El NOC ENKELE WEKEN 'Hogere accijns leidt tot ontslagen en faillissementen' 3 weken voor 8,50 JNEIM n contante betaling aan oren worden opgegeven verplicht), f excl. BTW: 14,84 Zaterdag 16 34 excl. BTW: 3,45 Zaterdag 3,80 é/clubs/06 zijn geen lingen van toepassing, Doorschakelsex! 53di^ Live voor 'n heet gesDr.Bk 06-9779 pm 1g. 06-9770 Snelsex! Hier liggen klaar om te komen. Je man 5min m haar 06-9838pmlg in heel Nederland GEHEEL PRIVÉ (24 u/p.d. 10Ocpm) 06-96.88 Direkt doorgeschakeld via PTT (24 u/p.d. IQOcpmi Partnerruil] Echtparen zijn op zoek 06-350.20.272 (100 Cpm), 24 u/p.d. 100 cpm. Erotische/body/thai/hydro mass, in luxe salon. Mat/m za 11-23u. Zo 13-22u. Mauritsstr. 4 076-5222333 fijn buffelleder vakverdeling liting bruin of zwart M0.U S/s. e uni-kleuren x 200 cm. i0% supergekamde atoen ..I atenSt/mXL Q flQ stuks UlvO eaal als smeermiddel aterafstotend ■estwerend Duitbus a 200 ml 'mmmmmrn nu Van Bommel OOSTBURG (zondags open 14.00-18.00u.) TERNEUZEN 136e JAARGANG 8 "710311 000218" I I I I I DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T, Jij wrijft jezelflekketA^jTZTr- telt wat ze bij je do|,Ver- dan kom je! De lekkerste!: vesex! 1gpm. Qe-SPnnW' Effe snel Grükü rwj voorspel gelijk achterlag 1gpm. Staat die "Bj 06-9505 Vluggiel. al? 3 KATERNEN pe Binnenkrant o&M-Live! Laat je Live ver nederen door de mestere i 06-96.26 pm. 1g. 06-96 26 Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Zomergids RTV-programma's A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1 t/m 84 C1 t/m C4 D1 t/m D3 D4 Moeizame zege Ajax op AZ PSV klasse beter dan Volendam pagina pagina Luk Sponselee neemt film op in Hulst Oostburg staat naaktrecreatie langs kust toe pagina Viool centraal op Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen Slecht weer Gisteren was het de slechtste dag van augustus. Vandaag wakkert de wind aan tot krachtig. Dat maakt het weer herfstachtig. pagina |Ji Van onze redactie buitenland Ramallah - Het Palestijnse parlement heeft gisteren besloten alle contacten met Israël af te breken. De aankondiging kwam enkele uren nadat de Palestijnse president Yasser Arafat Israël ervan beschuldigde 'de oorlog te hebben verklaard' aan het vre desproces en de Palestijnen. Het is het grootste tomatengevecht van de wereld: de tomatina in Bunol. Gisteren was het weer zover. Duizenden Spanjaarden in dit normaal rustige Oost-Spaanse dorpje zagen vuurrood doordat zij elkaar met tomaten bekogelden en besmeurden. De hoofdstraat was tot enkelhoogte een en al tomatenpuree. Het halve eeuw oude evenement trekt jaarlijks steeds meer deelnemers en toeschouwers. Voor ie tomatina werd zo'n 100 ton aan tomaten gebruikt. foto reuter Van onze verslaggever Middelburg - Er gloort nieuw licht aan de horizon voor de Zeeuwse publieke regio-tv. Provincies die per 1 januari 1997 regionale televisie willen invoeren, krijgen financiële steun van staatssecretaris Nuis (Cultuur). Provincies mogen maximaal tien gulden per huishouden bovenop het huidige kijk- en luistergeld heffen. Nuis zal de opbrengst van die heffing per provincie aanvul len met een gelijk bedrag uit de landelijke omroepbegroting. Voorwaarde is dat samengewerkt wordt met de landelijke omroep en dat de provincies een omroep- plan maken, waarin alle omroep activiteiten in een provincie op elkaar zijn afgestemd. Ook zullen de reclamemaat- schappijen STER (landelijk) en ORN (regionaal) moeten samen werken of fuseren. Met dit besluit reageert Nuis op het stuklopen van de plannen voor de zogeheten vensterpro grammering, waarbij de regiona le omroepen dagelijks een uur op Nederland 2 zouden uitzenden. Voor dit programma had de staatssecretaris 125 miljoen gul hen beschikbaar gesteld. Maar de NOS kreeg de plannen niet rond, onder meer door de weigering van Noord- en Zuid-Holland om ®ee te werken. Nuis voert nog overleg met het ®terprovinciaal Overleg en de NOS. Volgende week is er een de- rat in de Tweede Kamer over de regio-tv. Voorzitter Ginjaar van Omroep Zeeland had gisteravond nog geen tijd gehad het plan van Nuis ri alle details te beoordelen. «Maar ik had niet anders ver wacht dan dat hij in actie zou ko- ®en. Een reactie geven is moei- h)k, vooral over de financiële kant, want ik weet nog niet of Z1jn plan ook een kans biedt voor ra» dunbevolkte provincie als Zeeland." Die zitten behoorlijk in de puree Van onze redactie economie Zoetermeer - De onderhandelingen voor een nieuwe CAO voor 180.000 werknemers in de grootmetaal zijn in de nacht van dinsdag op woensdag afgebroken. Er dreigen stakingen vanaf 16 september. Arafat reageerde op de politiek van de nieuwe, rechtse Israëli sche regering onder leiding van premier Benjamin Netanyahu om weer een actieve kolonisatiepoli tiek te voeren in Oost-Jeruzalem en de bezette gebieden, ten koste van de Palestijnen en hun eigen dommen. Hij noemde dat ,'een schending van de vredesakkoor den en een misdaad van de nieu we Israëlische leiding'. Arafat kan het besluit van het parlement uitvoeren, maar for meel bestaat daartoe geen ver plichting voor Arafat en zijn mi nisters. Hij heeft de bewoners van de Palestijnse autonome ge bieden wel opgeroepen vandaag in staking te gaan uit protest te gen de Israëlische politiek. Hij riep de bevolking voorts op mor gen naar de Al-Aqsamoskee te gaan. De moskee ligt in Oost- Jeruzalem, dat Israël in strijd met de VN-resoluties heeft gean nexeerd en zoveel mogelijk met joodse Israëliërs bevolkt. „Vrij dag zullen alle moslims, inclusief Palestijnen in Oost-Jeruzalem, naar de Al-Aqsamoskee gaan en daar bidden. Joden en christenen die niet bidden, zouden hen moe ten vergezellen en achter hen moeten staan. Israël is de oorlog om Jeruzalem begonnen. Zij zijn idioten dat zij deze strijd zijn be gonnen," aldus Arafat. Netanyahu reageerde met de waarschuwing dat dè autoritei ten 'met strengheid zullen reage ren op elke actie die tot escalatie kan leiden en het vredesproces in gevaar brengt'. De Israëlische re gering heeft de meeste van de twee miljoen inwoners van de Gazastrook en de Westelijke Jor- daanoever verboden Oost-Jeru zalem in te gaan, na de zelf moordaanslagen van radicale Pa lestijnen in februari en maart. Israël sloopte dinsdag een ge meenschapscentrum in Oost- Jeruzalem, dat voornamelijk President Yasser Arafat bij zijn vertrek naar Ramallah, waar het Palestijnse parlement gisteren vergaderde over de kolonisatiepoli tiek van Israël. foto reuter door Palestijnen wordt bewoond en tijdens de Zesdaagse Oorlog van 1967 door Israël werd vero verd. „De voortdurende schen dingen en misdaden die de nieu we regering in Israël begaat, be tekenen dat zij de oorlog aan het Palestijnse volk verklaart. Da alarmklok luidt. De situatie is nu zeer kritiek," waarschuwde Ara fat. Op de bezette Westelijke Jor- daanoever viel gisteravond min stens één zwaargewonde, toen onbekenden met automatische vuurwapens schoten op een Is raëlische autobus. De aanslag ge beurde ten zuiden van de Pales tijnse enclave Beuehem, vlakbij de joodse nederzetting Newe Daniel. Aangenomen wordt dat Palestijnse terroristen de aanslag pleegden. Nuis. foto de steiwjohan van gurp Den Haag (anp) - Er is nog geen enkel spoor van de twee in Costa Rica ontvoerde Ne derlanders. De ambassadeur van Costa Rica in Den Haag, Francisco Oreamuno, heeft dat gisteren verklaard. Het echtpaar Huite Zijlstra en Jitty Coers werd zaterdag ont voerd in het uiterste noorden van Costa Rica, aan de grens met Ni caragua. De ontvoerders hebben nog altijd geen contact opgeno men met de autoriteiten in het land. Volgens de Nederlandse ambassade in San José is zelfs niet bekend wie de ontvoerders zijn. Kanselier M. Rusch vindt dit vreemd, omdat bij vorige ontvoe ringen de daders zich kort erna altijd bekendmaakten. Aangenomen wordt dat de ont voerders de twee hebben meege nomen naar Nicaraguaans grondgebied. Het Nicaraguaanse leger heeft toegezegd mee te wer ken aan zoektochten in het dun bevolkte en ontoegankelijke oer woud. Kanselier Rusch is zeer te spre ken over de grote inzet van de Costa-Ricaanse politie bij het op sporingsonderzoek. Vele tiental len mensen werken aan de zaak. Het ontvoerde echtpaar beheert een plantage van Flor y Fauna in het noorden van het land. De Ne derlandse directeur van het be drijf, de Friese zakenman R. Hui- zinga, vliegt vandaag terug naar zijn woonplaats in Costa Rica. Ook hij had gisteravond geen nieuwe informatie. Bonden en werkgevers konden het niet eens worden over de loons verhoging en de hoeveelheid geld die er zou worden uitgetrokken voor werkgelegenheid. Ook een mogelijke verslechtering van de VUT-regeling op termijn bleek een groot struikelblok. De enige winst die partijen boekten, lijkt de overeenstemming voor een hon derd-procentvergoeding van loon bij ziekte. De voorbereidingen voor de stakingen die voor 16 sep tember zijn aangekondigd, gaan onverminderd door. Op de eerste regionale ledenbijeenkomst, giste ren in Sneek, toonden de leden van de vakbonden grote bereid heid te gaan staken. De leden zijn furieus over het mislukken van de gesprekken met de werkgevers. Zij willen tot het uiterste gaan om hun eisen ingewilligd te krijgen. „Een tegenhouden van de ver slechteringen noemen we het en niet meer," aldus FNV-districts- bestuurder F. de Vries. Echte gro te stakingen hebben zich de laat ste jaren in de grootmetaal niet meer voorgedaan, zodat de eis van een staking voor onbepaalde tijd voor veel leden even schrikken was. Wel hebben de bonden een opbouwfase ingebouwd. In de eerste week wordt maar één dag gestaakt. In de tweede week twee dagen, totdat er zonodig een volle dige staakweek is bereikt. Wan neer die dagen precies zijn ge pland, wordt nog geheim gehou den. (ADVERTENTIES) Van Beethovenlaan 6, Roosendaal Tel. 0165-57 85 68 Zegge, augustus 1996 - Na 60 jaar moeten we er helaas mee stoppen. Alle bestaande voorraad kwaliteitsmeubelen wordt daarom nu recht streeks uit de showroom voor HALVE PRIJZEN uitverkocht. De verkoop duurt nog slechts enkele weken. Bijvoorbeeld: slaapkamer grenen cpl. van 3450,- voor 1725,-; eethoek van 1950,- voor 975,-, blank donker eiken; bankstellen leer van 4500,- voor 1500,-; kasten, dressoirs, secretaires van 980,- voor 490,-. Tevens voor de jongeren een compleet huis ingericht: bankstel, 4-eethoek stoelen, eetkamer tafel, salontafel en wandmeubel. Alles samen van 7750,- voor 3750,-. Bovendien hebben we nog diverse bankstellen in Leolux-model: ook tegen halve prijzen. MEUBELZAAK SCHOONE, Onze Lieve Vrouwestraat 152, Zegge. Alleen donderdag, vrijdag en zaterdag geopend. Vrijdag koopavond. Van onze redactie buitenland Jumet/Neufchateau - De zoektocht naar meer aanwij zingen of mogelijk nieuwe lij ken in de Belgische zedenzaak begint dramatische proporties aan te nemen. In de gutsende regen zetten de onderzoekers gisteren tevergeefs hun werk zaamheden voort rond een woning van hoofdverdachte Mare Dutroux in het Waalse dorp Jumet. Het slechte weer bemoeilijkt het onderzoek. Volgens een woord voerder van de Rijkswacht is pas ongeveer een kwart van de ge plande werkzaamheden uitge voerd. Hij sluit niet uit dat de ac tiviteiten in Jumet zonder enig resultaat blijven. Naast een loods is ook een kelder van de woning volledig uitgekamd. Geruchten over een gevonden tunnel zijn te gengesproken. Diverse Belgische media bericht ten gisteren dat Dutroux in de nacht van maandag op dinsdag De Britse politiecommissaris John Bennett in overleg met Bel gische onderzoekers. foto reuter bewust verkeerde aanwijzingen zou hebben gegeven. Justitie ont kent dat. Ook wilde openbaar aanklager Bourlet in Neufcha- teau niet bevestigen dat Dutroux' ex-echtgenote Michèle Martin na een nieuw verhoor een gedeelte lijke bekentenis heeft afgelegd. Ook handlanger Michel Lelièvre is opnieuw verhoord, maar zon der resultaat. VERVOLG OP BUITENLAND - A5 ZIE OOK BUITENLAND - A5: Gezamenlijke aanpak van kinderseks ZIE OOK COMMENTAAR - A4 Van onze verslaggever Breda - De accijnsverhogin gen van motorbrandstof lei den bij benzinepompen in de grensstreek in eerste instantie tot ontslag van werknemers en vervolgens onherroepelijk tot het faillissement van ondernemers. Dat stelt E. Schuitema, secretaris van de BeTa, de Belangenvereni ging Tankstations. Deze club overkoepelt 1100 van de 3000 pomphouders in Nederland. Pompstations op minder dan twintig kilometer van de grens zitten in de gevarenzone, zo heeft BeTa-onderzoek uitgewezen. Schuitema: „Wie minder dan twintig kilometer van België zit, verkoopt al jaren geen benzine meer, omdat die brandstof over de grens 15 cent goedkoper is. Diesel en lpg zijn nog wel te ver kopen, zij het dat er dan kortin gen moeten worden weggegeven tot aan een dubbeltje per liter. Dan moeten de oliemaatschap pijen wél bijspringen, want glo baal kun je zeggen dat de marge voor de pomphouder per liter willekeurige brandstof zes tot ze ven cent bedraagt. De korting komt dan uit de totaalmarge, die tussen raffinaderij en pomp on geveer een kwartje is." Schuitema benadrukt een vol gens hem niet te verwaarlozen neveneffect van grote prijsver schillen voor brandstoffen tussen Nederland en België: „Naar het buitenland gaan om te tanken, doe je niet op grond van rationele elementen. Elke kilometer die je omrijdt, kost twee kwartjes én tijd. Maar heel vaak wordt het gecombineerd met het doen van andere inkopen. Dan is de detail handel ook de pineut. In België speelt dat op dit moment nog niet zo erg, maar in Duitsland heb je enorme winkels die voor een be langrijk deel drijven op Neder lands brandstoftoerisme." ZIE OOK ZEELAND - C2: Pomphouders woedend over ver hoging van benzineprijs Van onze Haagse redactie Den Haag - De motorrijtuigenbelasting wordt vanaf 1 juli 1997 verder verlaagd met zo'n twintig gulden per jaar. Het kabinet heeft hiertoe gisteren besloten. Daarmee is één van de belangrijkste bezwaren van de WD tegen het kabinetsvoorstel weggenomen. Beide andere rege ringspartijen, PvdA en D66, stem den eerder al in met de voorgeno men accijnsverhoging op benzine, diesel en lpg. De WD houdt nog wel vast aan de eis dat ook de buurlanden Duitsland en België de accijns verhogen. Het kabinet gaat er vanuit dat beide landen daartoe op korte termijn ook zul len besluiten. Begin deze week besloot het kabi net de benzine-accijns vanaf me dio 1997 met 11 cent te verhogen. Eerder was al een accijnsverho ging per 1 januari van anderhalve cent afgesproken. Inclusief de bij komende BTW-verhoging leidt dat tot een prijsstijging van 15 cent per liter. Het kabinet wilde eerst alleen de accijnsverhoging van 11 cent compenseren via een verlaging van de motorrijtuigen belasting. Maar mede onder druk van de WD is gisteren besloten ook de BTW-verhoging aan de au tomobilist terug te geven. Het ministerie van Financiën weet nog niet precies hoe de nieuwe be dragen gaan uitvallen, maar naar verwachting zal de verlaging van de motorrijtuigenbelasting nu uit komen op zo'n 140 gulden per jaar. Ook diesel- en lpg-rijders gaan minder wegenbelasting betalen. (ADVERTENTIE) I I Ik neem een proefabonnement: I Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ■l

de Stem | 1996 | | pagina 1