Zeeuws cultuurfeest breidt zich uit DELING AAN ERS FIJNAART EIJNINGEN pESTEM ZEELAND C4 IIRLP00L AWM 275 5AUT0MAAT )E BUURT ZIJN DAT: igen, Expert René van Loon, an den Dries, Molendijk 10. osendaal, Expert van Vliet, Dorpsplein 6-7. en Stichting Fijnaart Justus zal in verband met de ie de Voorstraat, een gedeel aat vanaf 12.30 uur afgesloten worden, ook vriendelijk verzoeken o ide tijdstip uw auto buiten ne te parkeren. Dit om eventue de opbouw van de kramen te »eze afsluiting zal duren tot 31 augustus 23.30 uur. begrip voor dit kortstondig ongemak. ten Stichting Fijnaart DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1996 |tekende wasresultaten t de laagste verbruiks- arden. De hoeveelheid ter wordt zelfs aan uw pgoed aangepast. Met i grote vulopening, jitrifugeert 1000 toeren. MIS HALF JAAR ARIEL! 999; Van begin september tot half oktober worden de Zeeland Nazomerfesti vals 1996 gehouden, vroeger de Zeeland Cul- tuurmaand geheten. Bij deze achtste editie is het aantal festivals en voor stellingen opnieuw toege nomen. De nieuwe van vorig jaar (Zeeland uit de Kast, Meer dan Woorden) zijn gebleven naast de aloude 'vaste waarden', zoals het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen en het Filmfestival Zeeland. Voor het eerst maakt nu ook het Festival Nieuwe Muziek deel uit van de nazomerfestivals. Alles bij elkaar zijn er zo'n 125 voorstellingen, concerten en exposities te zien. Van onze verslaggever Middelburg - Met het Franse Cir que Plume hebben de Nazomer festivals een openingsvoorstel ling van de eerste orde in huis. 'Een prominente publiekstrek ker' liet de organiserende stich ting al weten en de praktijk bewijst haar gelijk: De voorstel lingen van het circus, inclusief de opening op 5 september, zijn nagenoeg uitverkocht. En dat wil wel wat zeggen, want er kunnen per avond duizend mensen in de tent die op het Molenwater in Middelburg komt te staan. In het wereldvermaarde circus zie je geen dierendressuur, maar wel muzikanten, jongleurs en goochelaars. De voorstelling, die verder in Nederland alleen in ïenlo is te zien, is een spektakel van licht en schaduw, met poëti sche beelden en oogstrelende decors. Alle artiesten zijn tevens muzikant. De show die ze bren gen leunt tegen muziektheater aan, maar behoudt de bekende circuselementen: halsbrekende toeren aan de trapeze, acrobatiek en komieken, naast theateracts en live-muziek. Viool Meteen na de algemene opening gaat op 6 september het Kamer- muziekfestival van start, dat plaatsvindt op Schouwen-Duive- iandenTholen. Het openingscon cert wordt verzorgd door de Rus sische violiste Lydia Mordko- vitch en de Engelse pianist Julian Milford. Mordkovitch studeerde bij onder anderen David Oistr- ach, terwijl Milford als specialist in het begeleiden van kamermu ziek en duo-repertoire bekend staat. Zij spelen werken van Brahms, Part en Strauss in het stadhuis van Zierikzee. Op diverse locaties volgen in de week erna verschillende andere con certen. Het slotconcert bestaat fit mondiale contemporaine muziek, op 14 september in Üoordgouwe ten gehore gebracht door het trio Audible Lifestream. Het klassieke muziek-festival van Zeeuwsch-Vlaanderen oegint op 7 september met een concert van het Koninklijk Fil- oarmonisch Orkest van Vlaande ren in de r.-k-kerk in Oostburg. Het festival stelt dit jaar de viool centraal en het openingsconcert zet hiervoor de juiste toon met de Eroïca Symfonie van Beethoven cn de Romanza voor viool van Holloway. Het begint met het Concerto voor twee strijkorkes ten van Tippett. Kerkepad Drie weken achter elkaar trekt 01 festival van kerk tot kerk en jan hoogtepunt tot hoogtepunt, want het programma bevat tal 'an grote namen. Zo speelt het Nationaal Orkest van België in de «ardenburgse St. Baafs, Het Hnelgas Ensemble in Nieuw Namen, Anima Eterna en Nieuw «nfonietta in Philippine en hmmy Verhey in St. Jansteen. ™kele concerten vinden niet in ™rken plaats. Pianist Jan Vayne eeat bijvoorbeeld op in het «ualandtheater in Terneuzen. terugkerend onderdeel van et festival is het Muzikaal Rer ead. In dit kader treden het no Veracini, het Trio Mendels- hn en het Raphaël Kwartet op september op in St. Anna ter mden, Groede en Sluis. Ze kun- ,,n jmhter elkaar, maar ook zonaerlijk worden bijgewoond, zingen, workshops en 'fringe'- ÏTf-ten voor jong talent maken «ei teshval compleet. Het wordt °ten met een concert van de Ook de bezoeker wordt bekeken. Els Deceukelier speelt Een Doodnormale Vrouw van Jan Fabre op het Festival Meer dan Woorden. Camerata Sint Petersburg en de gerenommeerde violist Vladimir Mendelssohn in de r.-k. kerk in Kloosterzande, op 29 september. Vorig jaar kwamen voor het eerst proza en poëzie aan bod op het festival Meer dan Woorden. Een succes, want het festival is er dit jaar weer, met als opening twee voorstellingen door het Gezel schap van de Zee: 'Het Moeders kind' en 'De Meisjeskamer'. Beide stukken zijn geschreven door de Vlaamse schrijfster Geer trui Daem, die zelf ook in het eer ste meespeelt. De voorstellingen zijn eerst op 10 september te zien in Podium 't Beest in Goes, later nog in Sluis (14 september) en in Middelburg. Fabre Op donderdag 12 september is er voor het eerst een theaterstuk van de Vlaming Jan Fabre in Zee land te zien. In 't Beest speelt Fabre's vaste actrice Els Deceu kelier Een Doodnormale Vrouw. Evenals vorig jaar besteedt het festival aandacht aan de Beat Generation, nu door middel van de voorstelling 'Angels Still Fal ling', waarin vier Engelse en Amerikaanse acteurs het publiek meevoeren naar de tijd van Kerouac, Cassady en Ginsberg. Andere onderdelen van het festi valprogramma zijn optredens van het duo Ygdrassil, Dichters uit Epibreren en de nederrap- bands Neuk en Loco-Motief. Jazzliefhebber komen aan hun trekken tijdens Jazz by the Sea in Domburg dat in het weekend van 20 tot en met 22 september gro tendeels in de open lucht wordt gehouden. Te gast zijn onder anderen de Fondy Riverside Bul- let Band, Pepping Express en de Golden River City Jazzband. Uiteraard zijn er ook streetpara- des en op zondagmiddag vinden optredens plaats in de strandpa viljoens. Hilaria Hedendaags poppentheater komt aan bod in Zeeland uit de Kast. In de Zak van Zuid-Beveland zijn er vijfentwintig voorstellin gen te zien tussen 25 en 29 sep tember. Deelnemers zijn onder anderen het Stuffed Puppet The atre, Theater Opgepast, Fred Delfgaauw en het Flup Ju Bedrijf. De laatste geeft verschil lende voorstellingen langs het Kanaal door Zuid-Beveland, waar ook theatergroep Hilaria optreedt met It's raining Teckels and Dogs. Met old-timerbus, stoomtrein of fiets kunnen op Cirque Plume brengt muziektheater met circuselementen: hals brekende toeren aan de trapeze, acrobatiek en komieken, naast theateracts en live-muziek. Cirque Plume-artiesten lopen zelfs met ladders over het water. Het Flup en Ju Bedrijf speelt op het festival Zeeland uit de Kast. zondag tal van voorstellingen op verschillende locaties in de Zak worden bezocht. Schaftwagens dienen als ver voermiddel voor de Caravaan, een stoet van beeldende kunst die in september en oktober door Midden-Zeeland trekt. Goes, Middelburg en Vlissingen krijgen bezoek van dit rijdende museum. De deelnemende kunstenaars zijn uitgenodigd door vijf verschil lende organisatoren, waaronder Trechter 5 en de stichting Beel dende Kunst Middelburg. Onder de deelnemers opvallende namen, zoals die van de Belgische Liliane Vertessen en Gery de Smet, Natasja Boezem, Kuno Terwindt en Phil Bloom. Traditiegetrouw verzorgt Oran jezon in Oostkapelle tal van cul tuurhistorische excursies en lezingen. Het Filmfestival Zee land heeft nieuwe films en avant- premières op het programma staan en schenkt in het bijzonder aandacht aan films uit Spanje. Van 6 tot 13 oktober is er een spe cial, gewijd aan de begin dit jaar overleden Japanse componist Toru Takemitsu, die filmmuziek schreef voor verscheidene Japanse films. De special loopt parallel aan de aandacht die de componist krijgt op het Festival Nieuwe Muziek, waar enkele van zijn composities worden uitgevoerd door het Xenakis Ensemble. De Festi val-Opdracht werd gegeven aan gitarist Jan Kuiper. Zijn 'Concert voor gitaar, strijkkwartet en rap- band' wordt op 5 oktober even eens door het Xenakis Ensemble uitgevoerd. Pianist Geoffrey Madge brengt op 6 oktober de wereldpremière van de composi tie Derus Simples van George Flynn. Het Willem Breuker Collectief besluit het Festival Nieuwe Muziek en daarmee tegelijkertijd de Zeeland Nazomerfestivals. In de Grote Kerk in Veere voert het collectief de compositie Psalm 122 uit, een nieuw werk, geschre ven in opdracht van de Van der Leeuw-stichting. Het is een spec taculair, avondvullend muziek stuk voor koor solisten, procla- mator, draaiorgel en orkest. Psalm 122 wordt op 10, 11 en 12 oktober uitgevoerd. Informatie over data, aanvangstij den en entreeprijzen van de ver schillende voorstellingen en con certen is verkrijgbaar bij de stich ting Nazomerfestivals in Middel burg of bij de secretariaten van de verschillende deelnemende festivals. Er is ook een festival krant beschikbaar.

de Stem | 1996 | | pagina 19