ANK Meerderheid bevolking gepasseerd' Zeeuwse misdaadcijfers behoorlijk onbetrouwbaar t? DE STEM 'Ik wil het sfeertje van rond 1900 oproepen Oostburg staat langs hele kust voortaan naaktrecreatie toe Mega-samenwerking in 'Reynaert-land' Analyse TVideo Huwelijks- reportage's Portefeuille van Axelse ondernemer gevonden 0p kamerjacht? Etten-Leur Prealle 22 Bemiddelingsburo Neeskens Nieuw Vossemeer NU BINNEN DE NIEUWE NAJAARSCOLLECTIE Terneuzens burgemeester Barbé na beslissing GS om gemeentelijke herindeling af te blazen: W. Gosselaar favoriet voor waterschap De Zeeuwse Eilanden Onbekende deelt en uit aan Hoekse jongens C1 Vijftien gemeenten slaan handen ineen S 1996 *58 ar. Beslist u voor ik de eerste 1000 en (020) 6911544. mrs. mrs. rs. ,-.p.m. ,--p.m. ,--p.m. k/ ,-.p.m. •.p.m. k/ ,-.p.m. ,-.p.m. sl. ,-.p.m. ligb. p.m. 2, p.m. ,-.p.m. s., ,-:p.m. .p.m. k/ 0,-.p.m. m2, 0,-.p.m. i2, '0,-.p.m. ,-.p.m. m2, ,-.p.m. 'Jigb. 0,-.p.m. kmrs. 0t-.p.m. 0,-.p.m. /voonk. 0,-.p.m. dk/ligb/ 0,-.p.m. )or- NE J,- incl. incl. jks ie |D. vrij. .440 uw de s o- Kom naar Direkt Wonen 35 kamers vanaf 300,- Breda 076-5226689 O.G. Koop Mooi rustig gel. royale hoekwoning met 4 sl.ka- mers, garage en schuur. 0113 - 573100. Te Koop: Vr.staande POLDERWONING 3500 m2 grond, gelegen Fortdijk 2' Koewacht (Ned.) vr.pr. 180.000,- te bevr. tussen 18.00 - 20.00U. 0114-671646 OUDENBOSCH, Vrede park 15, Bungalow, geschakeld met' garage. Ruime living, keuken, badkamer, 4 slaap kamers. Patio op Z-W. Koopsom ƒ415.000,- k.K. Bez. na tel. afspraak 0165-314805 na 18.00 uur_ Nieuwbouw 2/1 KAP WONING koopsom 235.000,- V.O.N. Inl. 0164-642626. TV's v.a. 75,-. Ook voor de goedkoopste reparaties van TV er- Tevens inkoop. Speelhuislaan 54, Breda. Tel. 076-5878672. TUNER versterker J?et boxen 2 x 25w st. PM» izgst 49,50 076-5227329, in kleur en bruintoontinten vanaf 750,- Fotogratie Paul Aardewerk, Terneuzen. 0115-69491 Een nieuw pluspunt in nf reclame: Kleintje een Het plaatsen van KLEINTJE vormt een zenlijke bijdrage tot ne liseren van uw doel. DUIZENDEN lezen Zeeland havenstraat 15 - terneuzen - tel. 0115-619505 onze verslaggevers Middelburg - Met de omme- ^aai van Gedeputeerde Sta len om de gemeentelijke her indeling van Zeeuws-Vlaan- jeren niet meer uit te voeren, passeert het college wel bijna zeventig procent van de Zeeuws-Vlaamse bevolking, pat vindt onder meer burgemees- ter Barbé van Terneuzen, die net Ms de burgemeesters van de aidere grote gemeenten, Hulst en Oostburg, vóór herindeling is. Maar gedeputeerde De Kok (bestuurlijke organisatie) deelde gisteren tijdens een persconfe rentie mee dat Barbé en zijn medestanders met hun protesten maar moeten aankloppen bij de staatssecretaris van Binnen landse Zaken, want die gaat er nu over. „Die gemeenten moeten niet meer bij het provinciebe stuur zijn maar in Den Haag, daar wordt het spelletje verder gespeeld," aldus De Kok gisteren. De persconferentie was tussen tijds belegd omdat het nieuwe besluit van GS was uitgelekt. GS wilden eigenlijk tweemaal verga deren over de kwestie, maar na één vergadering lag alles al op straat. De Kok: „Het was zo dat iedereen in GS het wel eens was over het besluit, maar over de inschatting dat het nieuws tussentijds zou uitlekken verschilden de menin gen. Nu is dat toch gebeurd en er is al zoveel beroering over ont staan dat we nu al naar buiten komen. Maar het besluit is nog niet helemaal afgerond." In april 1993 besloot het provin ciebestuur Zeeuws-Vlaanderen op de schop te gooien. Nu is dat niet meer wenselijk. Vanwaar die ommezwaai? De Kok: „Omdat er in de tussentijd veel is gebeurd. Er bestond geen bestuurlijke overeenkomst in Zeeuws-Vlaan deren over een herindeling, niet zoals in Walcheren en Schouwen- Duiveland. Bovendien waren de gemeenten er groter. Daarbij komt dat ik in informeel overleg vóór de zomer ontdekte dat er geen sprake was van dringende knelpunten, een zwaar argument van het Rijk om her in te delen. De kosten liggen veel hoger in Zeeuws-Vlaanderen. De burgers zouden dat moeten betalen, ook een belangrijk argument, maar voor mij was doorslaggevend dat de wet is veranderd waardoor het Rijk de herindeling overneemt en wij alleen maar mogen voorberei den. Dat is voor GS een zwaar principieel punt." Burgemeester R. Barbé van Ter neuzen is van mening dat er in Zeeuws-Vlaanderen wel degelijk Van onze verslaggever Terneuzen - Dijkgraaf W. Gosselaar van het water schap De Drie Ambachten maakt waarschijnlijk een forse promotie, en wordt de eerste dijkgraaf van het nieuwe waterschap De Zeeuwse Eilanden, in Midden- en Noord-Zee land. Gosselaar heeft gesollici teerd en is door de vertrou wenscommissie unaniem voorgedragen voor de func tie. Als nummer twee is bur gemeester Schouwenaar van Castricum voorgedragen. Het is de bedoeling dat de Algemene Vergadering op 13 september de voordracht overneemt, waarna Gedepu teerde Staten tot de benoe ming kunnen overgaan. De planning is dat de benoe ming uiterlijk 1 januari 1977 een feit is. De functie die Gosselaar waarschijnlijk krijgt, is zeer gewild in bestuurlijke krin gen. Eerder al werden de CDA-gedeputeerde Dek en de CDA-voorzitter en burge meester van Reimerswaal, Verbree, als kandidaten genoemd. Het salaris is hoog en er kleeft veel status aan. Het nieuwe waterschap is qua grootte het vierde van Nederland. Gosselaar is momenteel voor de WD raadslid in de Ter- neuzense gemeenteraad. In de jaren tachtig was hij wet houder in de Scheldestad. Cineast Luk Sponselee heeft voor zijn film onder meer gekozen voor Zeeuws-Vlaanderen 'omdat de luchten zo mooi zijn'. Van onze verslaggever Hoek-De Zeeuws-Vlaamse poli tie stelt een onderzoek in naar de mishandeling van twee spelende Hoekse jongens, afgelopen dins dagmiddag door een nog onbe kende man aan een viswatertje in de buurtschap Mauritsfort. He man verscheen rond 16.45 uur duidelijk geïrriteerd aan de vis- Put en deelde enkele klappen uit an de elfjarige en dertienjarige Vervolgens pakte hij de paraplu van de ene jongen en gooide die 111 het water. Daarop stapte de fflan weer in zijn auto en ver dween. De twee jongens liepen Seen zichtbaar letsel op. Door Jeanette Vergouwen Hulst - De technici zijn al in Zeeuws-Vlaanderen aangeko men. Regisseur Luk Sponselee verwacht de acteurs en actri ces tegen'de avond en vrijdag beginnen de opnamen voor de korte speelfüm Vlammend Hart. Het verhaal is gebaseerd op een volksverhaal, maar Luk Sponselee maakte er een soort sprookje van, „Ik ben uitgegaan van het volks verhaal en mythologische verha len uit de hele wereld. De karak ters van de werkmensen zijn meer uitgewerkt en ook de ver haallijntjes tussen de verschil lende personen. Het thema is dat de maan geboren moet worden. Er wordt een hele dag gewerkt in afwachting van deze natuurge- boorte en de maan komt uit het vuur. Vandaar het Vlammend. Dat Hart slaat-meer op het samen iets maken, niet dat ieder-voor- zich-gedoe maar gewoon de ouderwetse samenwerking," stelt Luk Sponselee, die niet graag de term maatschappijkritiek hoort. Kleurrijk In Eindhoven, waar hij woont en werkt, is al de scène opgenomen met de Goden. „Een hele kleur rijke, waarin de Goden aan de mensen beloven dat ze de maan krijgen. De opnamen op het Zeeuws-Vlaamse platteland vin den dus dit weekeinde plaats. Ik hoop op goed weer, want dat heb ben we echt nodig. Een blauwe hemel en wat witte wolken en een rode gloed om het mythische ele ment uit te laten komen." De technische staf en de acteurs en actrices (professionelen uit Eindhoven en Amsterdam) loge ren allen op de boerderij van de familie Hermans aan de Provin ciale weg. Luk Sponselee noemt zijn product een 'cateringfilm'. De medewerkers krijgen kost en inwoning en een onkostenvergoe ding, maar werken gratis. „Ik heb gekozen voor deze locatie omdat de luchten van Zeeuws- Vlaanderen zo mooi zijn en het weilandje achter de boerderij ziet eruit als een stukje landschap van vóór de ruilverkaveling. Enkele Zeeuws-Vlamingen ver zorgen de teksten in het dialect en dat geeft een lokale kleur aan de film." Luk Sponselee heeft al enkele korte films gemaakt en wil met deze twaalf minuten durende film (opname op 16 mm en een kopie op 35 mm) een product afleveren waarbij er voor de kij ker iets te gissen overblijft. „Geen kant en klaar product, het moet nog vragen oproepen." Levensloop De regisseur praat met vlam mend enthousiasme. Toch is hij geen professional. Hij vertelt in telegramstijl zijn levensloop. „Geboren in 1960, in Hulst mid delbare school, dan Grafische School en een jaar stage bij Vink in Axel. En toen dacht ik, dit is het niet. Tijdje met kunst bezig gehouden: schilderen, fotografie, decorbouw, korte films tot 1990 en daarna video en ervaring opdoen met film en geluidsmon tages. En dan maak je je eerste films: Brainloop over een man die niet uit zijn gedachtencirkel kam komen met een horrorelement en Zwarte Parels met als thema dat de tijd alles heelt." Het wordt tijd om te vertrekken naar de opnamelocatie en Luk begint sneller te praten als hem naar zijn verwachtingen over het weekeinde wordt gevraagd. „We zijn blij met de medewerking van een aantal mensen: Rode Kruis en sportvereniging Vogelwaarde. De firma Dieleman uit Axel brengt een fikse berg hooi en Ver- meersch uit Hulst levert bier. Tja, we vervangen wijn voor bier, ten slotte moet de sponsor ook wat hebben. Ik voorzie nog wat moei lijkheden, maar die lossen we Zestig harddrugs-misdrijven •J1 1990 tegen nul drugsmis- drijven in 1994? Geloof het of ®et, maar dit is sinds maan dag een officiële politiestatis tiek van de Regiopolitie Zee land. Maandag presenteerde de politie namelijk een rijstebrij van mis daadcijfers aan de Zeeuwse Sta ten, die al meer dan een klein jaar ™agen om die gegevens. Zeeland dus helemaal misdaad- vnj in 1994 als het om harddrugs gaat? Welnee, ga het maar eens navragen in de Terneuzense bin nenstad, hoeveel ze daar toen te «ellen hadden met die hard drugs, Ket cijfer klopt dus niet. En dat *erd maandag wonderlijk genoeg ook grif toegegeven door woordvoerder L. Schuller, een aderlid van de politie, die de sdaadcijfers kwam aanbieden aan een Statencommissie in de Abdij. Schuller deed er lacherig over, natuurlijk barstten de cij fers van de fouten, dubbele tellin gen en onnauwkeurigheden. Kijk maar, heren en dames, hield hij de politici voor: in de categorie dood en lichamelijk letsel door schuld is het cijfer van 39 geval len in 1990 in vier jaar tijd geste gen tot maar liefst 837. Is Zeeland in die periode ten prooi gevallen aan een grote bende doodslagers en andere mishandelaars? Welnee, alweer: het cijfer klopt niet. Kijk maar, vrolijkte Schuller verder, er staat zelfs in de lijst nog een andere categorie die ook 'dood en licha melijk letsel door schuld' heet met alweer gans andere cijfers. Schuller verklaarde de janboel (en excuseerde zich daar ook voor) door de schuld op de reor ganisatie van de politie te steken. De jarenlang verzamelde cijfers van de verschillende politiekorp- Door Cees Maas sen werden nu op een hoop gegooid en bijeengegaard in een poging een standaardlijst voor Zeeland te maken. Een groot pro bleem was en is dat de regi stratie van feiten van korps tot korps, en nu nog van dis trict tot dis trict, verschil lend verliep en verloopt. Bak daar maar eens één brood van, dat was de boodschap van Schul ler aan de provinciepolitiek. Het viel te begrijpen dat de poli tici steigerden en bezwaar maak ten tegen de cijferlijsten. Ze waren twee jaar oud, onbetrouw baar en gaven geen enkel inzicht in de materie, behalve dan dat er veel schortte aan de interne orga nisatie van de politie zelf. Dat inzicht kreeg de politiek wel. Het verbijsterende rekensommetje van Statenlid Holtkamp (PvdA), dat er zich in het rustige Zeeland toch elke dag gemiddeld 70 cri minele feiten voordoen, moet in het licht van deze onbe trouwbare cij fers worden gezien. Het lijkt een veel te hoog aantal. Immers, mochten er dagelijks 70 diefstallen, vernielingen en geweldplegingen gebeuren, dan zou dit toch zijn weerslag moeten hebben in de nieuwsberichten in de dagbladen en de omroep. Die media melden dagelijks redelijk trouw wat er op misdaadgebied zo'n beetje gebeurt en dan kom je lang niet op 70 feiten per dag. Het cijfer lijkt dan ook minstens even onbetrouwbaar als de andere sta tistieken op de politielijst. Dan rijst de vraag: waarom? Waarom komt de politie met cij fers die niet kloppen, maar in de politiek wel duchtig alarm slaan omdat ze zo schrikbarend hoog zijn? Een totaal van 24.445 mis drijven in 1994, bankovervallen en andere zware delicten inbe grepen, dat zijn 66 misdrijven per dag! De vermogensmisdrijven rijzen de pan uit, en het doorrij den na een ongeval is in vier jaar tijd meer dan verdubbeld (van 600 naar 1477 gevallen). Zeeland lijkt een misdaad-eldorado waar moeders de kinders maar beter binnen kunnen houden. Schuller zelf liet het al blijken en de politici wisten het ook al wel: het presenteren van deze onbe trouwbare cijferbrij is niets anders dan een lobby van de Zeeuwse politie om meer geld te krijgen en dus meer mankracht. Het Zeeuwse korps zit zwaar in de rode cijfers, staat onder finan ciële curatele en kan geen kant meer op. Trek bij uw partijgeno ten in Den Haag aan de bel voor meer centen, dat was in feite de werkelijke boodschap van Schul ler. Hij heeft gelijk, de politie zit klem, schreeuwt om meer man kracht en dat is ook nodig, maar het is een onhandige lobby. De Zeeuwse Staten die alleen om informatie vragen omdat ze wil len weten hoe Zeeland er crimi neel voorstaat, worden onge vraagd voor de politiekar gespannen. Ze krijgen onbe trouwbare cijfers, wat in feite neerkomt op minachting van dit parlement, en het wordt ze nog klip en klaar in het gezicht ver teld ook. De vraag is dan ook of deze poli tici zich heel erg zullen inspan nen voor de Zeeuwse politie onder deze omstandigheden. „Eerst inzicht, eerst goede cijfers, en dan geld," zei CD A-fractie voorzitter Buijs. En zo denken de meeste Statenleden er over na deze wonderlijke ervaring. DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1996 knelpunten zijn die een herinde ling rechtvaardigen. „Dat hebben wij ook aangegeven in gesprek ken met GS. Kijk, we kampen in de Kanaalzone met een afne mende werkgelegenheid. Dat komt omdat er bedrijven zijn die op de internationale markt ope reren. Dus moeten we met man en macht een krachtige bestuurlijke structuur creëren, die die proble men aanpakt. Dat is trouwens ook de opvatting van onder meer de werkgeversorganisaties." ZIE VERDER ZEELAND - C2 48 mille lijkt definitief verdwenen Van onze verslaggever Terneuzen - De portefeuille met een inhoud van bijna een halve ton van de Axelse ondernemer J. Steel is afgelopen dinsdagavond leeg gevonden en op het politiebureau in Terneuzen bezorgd door een 31-jarige inwoner van de Scheldestad. Die vond de beurs van Steel in de buurt van de oostelijke kanaalarm. De Axelse verko per van zonnehemels was zijn portefeuille, met daarin de lieve som van ruim 48.000 gul den, vorige week kwijtgeraakt in Terneuzen. Nadat Steel degene die de por tefeuille plus inhoud bij hem terug zou bezorgen een forse beloning in het vooruitzicht had gesteld, kwamen er welge teld tweè reacties: een anoniem telefoontje bij zijn bedrijf van iemand die beweerde dat er 'nog maar' 36.000 gulden inzat en dat geld tegen beloning wel terug wilde brengen. En een anonieme brief, maandag avond bezorgd bij de redacties van de regionale kranten, waarin de 'eerlijke' vinder stelde dat er geen 48.000, maar slechts 8.000 gulden: in de knip zat. Voor de Zeeuws-Vlaamse poli tie is de kous met het terugbe zorgen van de lege portefeuille afgedaan. Tenzij alsnog aan gifte wordt gedaan bij de poli tie. Dan volgt een onderzoek naar verduistering van de 48 mille, aldus politiewoordvoer der C. Verdoorn gisteren. Steel heeft dat gisteren gedaan. Hij wil zijn geld terug en vraagt de politie daarom de zaak tot op de bodem uit te zoeken. Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg staat naaktrecreatie langs de hele kust toe. Het gaat om een totale lengte van zeventien kilo meter waar mensen in hun blootje op het strand mogen liggen. Het gemeentebestuur ziet naakt- bij Nieuwvliet. L, Wille (PvdA) recreatie door de, vingers omdat merkte gisteren op dat deze in de praktijk blijkt dat deze mensen nagenoeg niet op de bon te slingeren zijn. Daarnaast is naaktrecreatie inmiddels maat schappelijk geaccepteerd. Burgemeester J. Kruize maakte het gedogen van naaktrecreatie langs de hele kustlijn van de gemeente gisteren bekend tijdens de vergadering van de raadscom missie Algemene Bestuurlijke Zaken. „Als ik aan de politie vraag ver baliserend op te treden tegen naaktrecreanten op de plaatsen waar het eigenlijk niet mag, dan krijg ik als antwoord: 'op'welke datum ga je eigénlijk weg?'." Kruize geeft hiermee aan dat de politie geen tijd heeft bloteriken op de bon te slingeren. Naaktrecreatie is eigenlijk alleen maar toegestaan op een kustvak zomer talloze mensen op andere plaatsen naakt in de zon lagen. „Die mensen liggen daar dus ille gaal. Om daar iets aan te doen, moet je het öf legaliseren of ver bieden. Het is toch zinvol daar wat duidelijkheid over te geven." Kruize maakte dus duidelijk dat verbieden een onmogelijke zaak is. Dat er praktisch geen enkele klacht bij de gemeente is binnen gekomen van mensen die zich aan naaktrecreatie stoorden, is voor hem een bewijs dat het maat schappelijk geaccepteerd is. „Trouwens, als we daar als gemeente op moesten letten, wor den we wellicht beticht van voy eurisme. In ieder geval is de tolerantie inmiddels groter dan de afkeer. Overigens hoor je ook niemand als het bovenstuk van de bikini is verdwenen. FOTO WIM KOOYMAN filmtechnisch op. Acteurs kim je een scène laten overdoen, de maan niet. De vlam van Dow en de koeltorens van Doel moeten we zien weg te moffelen, want ik wil absoluut het landelijke sfeer tje van rond 1900 vastleggen." Zweetdruppeltjes Het worden dus echte zweet druppeltjes-werkdagen en daarna begint de montage. „Het zou mooi zijn als de film in pre mière zou gaan tijdens het Film festival Zeeland in Middelburg, maar ik moet met hen nog alles regelen. En natuurlijk wordt de film ook in Hulst en andere Zeeuws-Vlaamse plaatsen gedraaid. Met de subsidies van de provincies Zeeland en Noord- Brabant en de gemeente Hulst zijn de opnamekosten gedekt. Als de film klaar is, probeer ik wel weer sponsors te vinden. Ik maak eerst de film en laat dan aan belangstellenden het resultaat zien. Het geld komt later wel." Van onze verslaggever Hulst - Vijftien gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen en het Waas land, die banden hebben met het Middeleeuwse dierenepos van Reynaert de Vos, slaan de handen ineen om gezamenlijk de streek te promoten. Dit mega-samenwerkingverband krijgt gestalte in de oprichting van een Intergemeentelijk Rey- naertplatform. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen doen de gemeenten Hulst, Hontenisse en Axel mee. De afbakening van het aantal gemeenten dat voor het Platform is gevraagd is gebeurd aan de hand van advie zen van Reynaert-kenner Rik van Daele uit Lokeren. „Het is de bedoeling dat de samenwerking zich uitstrekt op velerlei gebied," zegt de Hulster voorlichter R. de Meijer, die in de werkgroep zit die het projectplan heeft voorgebakken. „Maar vooral natuurlijk op die zaken waar een verband is met Reyna ert." Met name denkt men dan aan het op .elkaar afstemmen van activiteiten op toeristisch en cul tureel gebied. Het initiatief voor het Reynaerplatform is genomen door de gemeente Hulst, waarna vooral wethouder P. Weemaes de grote kartrekker is geweest. Wee maes wordt dan ook de eerste voorzitter van het Intergemeen telijk Reynaertplatform, dat op 7 november officieel in Hulst wordt opgericht. Het Platform krijgt twee corre spondentie-adressen. Voor Zeeuws-Vlaanderen is dat in Hulst, voor het Waasland Sint- Niklaas. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1996 | | pagina 13