'Weg met wapens en misdaad' Nieuwe oorlogsgeluiden in het Midden-Oosten enfonds gat OVSE blaast raadsverkiezingen Bosnië af Afrikanen 'moeten Bastille opnieuw nemen' Kaping Airbus voorbij zonder bloedvergieten Israël vreest aanslag van Islamitische Jihad Ook Democratische Conventie in Chicago schuwt sentimenten niet Analyse A4 MMENTAAR nd KORT rix de Rome eluwe ir Wolkers ïkrimpen voeld BUITENLAND Opiniepeiling presidentsverkiezing vs buitenland KORT Californië gaat 'chemisch' castreren Van Mierlo wil uitleg VS over Van Vliet Bouw nederzetting op Westoever Grote zedenzaak in Australië Schrijver 'vredeslied' overleden Lid Vlaams Blok stapt uit partij Moeder Teresa jarig in ziekenhuis n een bestand bereikt delingen en hele en bal- Kaukasus. Tot nu toe is tijk niet geweldig func. se rebellenleider of een appen niet onder con- am opnieuw in de pan houdbaarheid van het inzake de Tsjetsjeense oor de Russische com- ij heeft de onderhande veiligheidschef Aleks- n spoorslags naar Mos- ing juridisch te toetsen e werkelijke reden voor zijn wantrouwen jegens geliefd bij het Russische rs naar de top heeft hij oen er alles aan om Le- sin in het machtsspel is e verantwoordelijkheid Wanneer de voormalige itie verspeeld, in persoonlijk onderhan- g onmogelijk gemaakt, baar zien, waardoor er ndheidstoestand van de rie persrichten waarin de or nog meer geheimzin lijken de dagen van de "gekeerd. Iletjes tracht Lebed zijn 'enië, zelfs wanneer Rus- moet prijsgeven. Zijn te- ter andere belangen op schap van het Kremlin, tsin gebeurt. De vrede in t tweede plan. f Paul Kooiker heeft de gulden, gekregen. Het oor kunstenaars tot 35 t de tweede prijs (20.000 en Astrid hemmes Krij- Zij maakten hun foto's maanden. Het Amster- ~k vanaf 14 november, andere discipline uitge- ook film en video. Voor oktober. De presentatie staande Internationaal ievrouw zijn gistermor- achtervolging van drie uwe leidde. Aan de ach- agens mee, waaronder korps Landelijke Poli- n Apeldoorn kreeg rond braak in een winkel in -litiemensen gingen kij- van Nunspeet wegrijden, ers gooiden dozen met ito met de kennelijke be- drik de Vries-prijs 1996. icheiding gisteren toege- Ikers krijgt de prijs voor onmiskenbare overeen- 9). Burgemeester H. Ou- Sns het Hendrik de Vries- olkers. elings toe aan een schrij- het bijzondere karakter te geboortedag van dich- ies, besloot de gemeente e reiken aan een dubbel- 1 is noodzakelijk voor de louderij. Dat concludeert zoeksrapport. De minis- oer (Milieu) vroegen het ïs willen de herstructure- nsieve veehouderij te mo- herstructurering voor de miljoen gulden beschik- r> ild dat 'overbleef' van de laatste watersnood? Dat in de staatskas, beklem- Ise Zaken) gisteren in de e juiste mensen, antwoord- lijkstal. ees erop dat zijn ministerie p heden ruim 60 miljoen n heeft uitgegeven om ge" :rde particulieren van het ,e hoogwater tegemoet te n. Het leeuwendeel daar- 51 miljoen gulden) ging °P evacuatiekosten van ruim 00 gezinnen in het Rivie- taal heeft de rijksoverheid gens 364 miljoen uitge- 1 aan gedupeerden. Daaron- vallen bedrijven, boeren, bijvoorbeeld ook gemeen- n politie-korpsen. rtal bleek na enig aandrm- ran CDA en D66 wel bereia e bekijken of particuliere schadeclaims zijn afgewe- alsnog tegemoet kunne en gekomen. Maar de kan ip noemde hij niet groot. WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1996 ooor Harald Doornbos Sarajevo - Bosmsch Servische «ders leggen zich niet neer de beslissing van de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OV SE) om de voor 14 september «lande gemeenteraadsver kiezingen af te blazen. ne presidentskandidaat voor de Serviërs in Bosnië, M. Krajisnik, gisteren dat de Serviërs des noods zonder toezicht van de OV SE hun eigen gemeenteraadver- feingen zullen gaan houden. Er is afgesproken om te gaan Jtemmen," zei Krajisnik, „Dus we stemmen." De OVSE heeft inmiddels al laten weten dat raadsverkiezingen zonder haar supervisie ongeldig zijn. De presidents-, parlements-, federale- en provinciale verkie zingen gaan wel gewoon door op 14 september. Een enigszins aangeslagen Ro bert Frowick, hoofd van de OV- SE-missie in Bosnië, maakte gis termiddag tijdens een persconfe rentie in Sarajevo bekend dat de raadsverkiezingen niet doorgaan omdat er op grote schaal gemani puleerd is met de registratie van vluchtelingen die willen stem men. „Dit zouden geen integere verkiezingen worden. Ik had geen andere keuze," aldus Frowick. Met name in klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) hebben de autoriteiten zware druk uitge oefend op vluchtelingen om niet te gaan stemmen in gebied waar ze vroeger woonden en dat nu in handen is van de Moslim-Kroati- sche federatie, maar zich juist te concentreren in strategisch be langrijke, voor-oorlogse moslim steden die nu liggen in de Servi sche republiek in Bosnië. Hier door zouden de Serviërs de raadsverkiezingen winnen in een groot aantal steden die voor de oorlog een moslim-meerderheid hadden, zoals Srebrenica, Brcko, Foca en Prijedor. Zo schreven zich maar liefst twintigduizend Serviërs in voor de gemeenteraadsverkiezingen in Srebrenica, terwijl er voor de oorlog maar vierduizend Serviërs woonden. Door deze tactiek zouden de mos lims de verkiezingen in Srebreni ca verliezen. Servische vluchtelingen, bijvoor beeld uit Sarajevo, kregen te ho ren van de Servische autoriteiten dat ze geen humanitaire hulp meer zouden krijgen wanneer ze niet voor de gemeenteraad van Srebrenica zouden stemmen. Ook zijn er gevallen bekend waarbij vluchtelingen inschrijfformulie ren kregen uitgedeeld waarop al de naam van hun nieuwe ge meente was ingevuld. Bosnische moslim-partijen rea geerden positief op het besluit van Frowick. Zij noemden de raadsverkiezingen bij voorbaat al 'een legalisatie van etnische zui veringen'. In de Servische gebie den in Bosnië was de reactie te genovergesteld. „De OVSE kiest partij voor de Moslims," aldus de Bosnisch Servische televisie. Het hoofd van de verkiezings waarnemers, de Nederlander Ed van Thijn, zei opgelucht te zijn over het besluit van de OVSE. „De gemeenteraadsverkiezingen zijn zwaar gemanipuleerd. Abso luut niet meer geloofwaardig. Een goede reden om er van af te zien, zodat we tijd hebben om het op te schonen." Volgens de OVSE zullen de nieu we gemeenteraadsverkiezingen plaatsvinden in april of mei vol gend jaar. Tot die tijd zal de or ganisatie in Bosnië blijven. Timei ./DA/A/ anp/afp - Gallup Chicago (anp) - De Democraten hebben hun nationale conventie in Chicago gebruikt voor een frontale aanval op criminaliteit en wapenbezit. Daarbij gebruiken zij de no dige sentimentele ingrediënten. Centraal in het spektakel in het United Center stonden toespra- van Sarah Brady, voorvecht ster van controle op wapenbezit sn de aan een rolstoel gekluister de filmster Christopher Reeve. President Clinton lanceerde van uit zijn campagnetrein een voor voor aanscherping van de onlangs in werking getreden 'Brady-wet', die de wapenver koop aan banden legt. Zo zou er een bepaling in moeten komen dat al degenen die zijn veroor- 'd wegens geweldpleging te gen gezins- en huisgenoten geen vuurwapens meer mogen heb ben. De wet is genoemd naar James Brady, de voormalige woord voerder van president Reagan, die gewond raakte bij de aanslag de president in 1981. Sinds dien is Brady verlamd. Met zijn vrouw voert hij campagne tegen vuurwapenbezit. Binnen hun ei gen Republikeinse partij stuitten de Brady's op tegenstand, mede door toedoen van de wapenlob by. In Chicago hield Sarah Brady een fel betoog tegen het wapen bezit, hier en daar aangevuld door haar man. Het was een dra matisch optreden, dat voor de tv geknipt leek: de invalide Jim en zijn vrouw, twee Republikeinen die bij de Democraten moesten aankloppen om iets te doen aan ongecontroleerd wapenbezit. Ook de tweede ster van de avond zat in een rolstoel: Christopher Reeve, de acteur die bekend werd als Superman. Reeve is groten deels verlamd sinds hij vorig jaar van zijn paard viel. Zijn aanwe zigheid had weinig te maken met het thema van de avond: mis daad. Maar de organisatoren moesten een spreker hebben die de kijkcijfers van de tv net zo hoog zou kunnen opstuwen als generaal Colin Powell met zijn toespraak voor de Republikeinen in San Diego. Probleem Het probleem van Clintons partij was dat Democratische topspre- De aan een rolstoel gekluisterde acteur Christopher Reeve spreekt de Democratische Conventie toe. kers als Jesse Jackson of oud gouverneur van New York Mario Cuomo niet in aanmerking kwa men voor een optreden omdat zij volgens velen te progressief zijn. Jackson mocht zijn boodschap gisteravond buiten prime time brengen. Hij wil een kritisch geluid laten horen over de bijstandswet die president Clinton vorige week heeft getekend. Ook oud-gouver neur Cuomo besloot na veel wik ken en wegen een kritische rede te laten horen, eveneens buiten prime time. Zowel Democraten als Republi keinen pogen de middenmoot van de kiezers te lokken met sprekers die een van de partijlijn afwijkend geluid laten horen. De Republikeinen probeerden op hun conventie hun conservatieve imago te verzachten met veel vrouwen en zwarten op het po dium. De Democraten doen het omgekeerde. Zij proberen hun li berale gezindheid te verstoppen door liberale sprekers en kop stukken als Cuomo en Jackson zoveel mogelijk op de achter grond te dringen. Het uur dat heel Amerika de con ventie op tv kan gadeslaan wordt daarom gevuld door de vrouwen van de president en de vice-pre- Door Wilko Voordouw Parijs - Op het plein voor het wereldberoemde Theatre du Soleil van toneelmaakster Ariane Mnouchkine is het een drukte van belang. Kinderen spelen. Ouders discussiëren. De bonte kledij van de vrou wen steekt schril af bij het grauwe weer. Er vinden vele levendige gesprekken plaats. Deels in het Frans, deels in «et Afrikaans. Hoewel de zon ontbreekt heeft het plein in net lommerrijke Bois de Vin- cennes, even ten oosten van Parijs, heel veel weg van een Afrikaans marktplein. De voormalige munitiefabriek, na een van de bekendste Franse theaters, is de nieuwe tijdelijke verblijfplaats van de driehonderd Sans Papiers', de Papierlozen. De groep van voornamelijk Mali ce families die afgelopen vrij- ag met veel geweld uit de Pa- njse Sint Bernarduskerk werd fezet is weer bijna voltallig. Dp deze dinsdag zijn slechts vier "an de kerkbezetters met een charter teruggevlogen naar Mali. Zeven anderen zitten nog altijd in voorlopige hechtenis. Het tri bunaal in Parijs probeert de Gor diaanse knoop van de uitzet tingsprocedures door te hakken. De Franse politie en justitie sta pelt vormfout op vormfout. De zaak zit nog altijd muurvast. Sans Papier-woordvoerder Aba- bacar Diop blijft glimlachen. „We zijn terug bij af. We gaan door voor de volgende ronde. Maar we krijgen geen 20.000 gul den." Hij heeft in meerdere op zichten gelijk. De Papierlozen 'logeerden' al eerder in de Car- toucherie van Vincennes. Ariane Mnouchkine bood hen in juni en kele weken onderdak, nadat de groep de vlakbij het Parijse Noordstation liggende Sint Am- broisekerk was uitgezet. Belachelijk Diop wordt in de Franse media afgeschilderd als een heuse ster. Hij is een handig onderhandelaar en weet de situatie altijd in een paar woorden te schetsen. „Het beste bewijs dat belachelijk zijn geen dodelijke ziekte is wel dat de Franse autoriteiten vijftien honderd agenten hebben ingezet om uiteindelijk vier Papierlozen met de eerste de beste charter mee te sturen." Hij verdwijnt tussen zijn mede lotgenoten. Aait een klein meisje over de bol, dat gehuld in een bonte jurk met een speelgoedauto in de weer is. Haar ouders waken, want 'ze is al drie keer hier op de stenen geknetterd'. En het is waar dat de kinderhoofdjes snel het evenwicht verstoren bij een kind, dat nog maar net vast op de beentjes staat. Een beetje afzijdig, onder een kleurrijk afdak, zit Niakate Las- sala een stuk stokbrood met ca membert te eten. Hij drinkt er een forse slok jus d'orange bij. Naast hem liggen verder twee pakjes sigaretten en een aanste ker. Lassala is 36 jaar, afkomstig uit Mali. Hij is al tien jaar in Frankrijk. Heeft een vrouw en twee kinderen, die in Frankrijk zijn geboren. Zijn ouders, broers en zussen wonen ook in de Parijse regio. 1 „Maar ik heb pech. Ik ben de eni ge Papierloze van mijn hele fami lie." Het verhaal van Niakate Lassala geeft precies aan hoe de situatie van de meeste Papierlo zen is. „Mijn ouders wonen in Frankrijk, sinds 1963. Ik ben in Mali gebleven. Ik woonde bij mijn opa. Toen die in 1986 over leed, kwam ik naar Frankrijk. Ik vroeg politiek asiel, hoewel ik nog nooit aan politiek had ge daan. Dat werd afgewezen, maar ik behield een voorlopige ver blijfsvergunning, vanwege het feit dat mijn hele familie hier woont. Iedere drie maanden werd die vergunning verlengd. Heel snel vond ik werk als loodgieter. Dat duurde acht jaar. Maar in 1991 werd mijn voorlopige ver gunning ingetrokken." „Ik moest mijn werkgever iedere zes maanden mijn verblijfsver gunning laten zien. Maar na een jaar of vier vond hij het wel goed. Dus heb ik al die tijd tussen de mazen van het net kunnen glip pen. In maart van dit jaar werd ik opgepakt, bij een identiteitscon trole. Er kwam een uitzettingsbe vel. Maar op 19 maart kwam ik vrij, en ging ik bij de groep van de Papierlozen," zo somt hij zijn re laas op. Leugen Dan ineens: „We kunnen de zaak zo niet laten. Ik ken en heb nie mand daar in Mali. Mijn leven is in Frankrijk. En dat geldt voor al die mensen hier. Wij zullen niet rusten voordat alle Sans Papiers geregulariseerd zijn." Er wordt gelachen, gepraat, ge speeld en driftig gediscussieerd. Een van de woordvoerders komt met een nieuwe uitspraak naar buiten. Hij vraagt naar de be trokken Papierloze. Weer is een uitzettingsverzoek afgewezen wegens vormfouten. Maar hij waarschuwt: „Dat betekent niet dat je nu je papieren hebt." VERONTRUSTEND genoeg klinken voor het eerst sinds fn oorlogsgeluiden in het Midden Oosten. Aanleiding rijn de niet geheel verklaar- are Syrische troepenver- Plaatsingen in Libanon sinds Yorige week. Syrië is, zo schreef de Libanese pers, be vreesd voor een Israëlische aanval op Libanon. Israël van Paar kant is bezorgd voor Nist een Syrische actie. Da hoewel beide landen zeggen §een oorlogsplannen te hebben, an de zaak zonder opzet toch uit de hand lopen door het diepe wantrouwen tussen Jeruzalem en Damascus. Damascus had volgens al jaren bestaande afspraken de Israeli's ingelicht over de verplaatsing van troepen in Libanon. Toch vragen militaire deskundigen in Israël zich af, waarom de Syriërs nog steeds bezig zijn manschap pen en tanks vanuit het gebied ten Oosten van Beiroet te ver plaatsen naar de Oostelijke Bee- ka-vallei en zelfs in de richting van het Hermon-gebergte. Dat grenst aan de door Israël ge annexeerde Golan Hoogvlakte. Tot nu toe nemen de Syrische Door Willy Werkman troepen defensieve posities in. Maar toch... Aan al die ontwikkelingen werd gisteren nog een mysterieus ele ment toegevoegd met een onge wone Israelisch-Arnerikaanse- Egyptische driehoeksmarathon in Parijs. Geen van de partijen wilde meer kwijt dan dat de poli tieke adviseur van Israël's pre mier Netanyahu, Dore Gold, de Amerikaanse vredesbemidde- laar, Dennis Ros, en de politieke adviseur van de Egyptische pre sident, Osama el Baz, 'met elkaar praten'. Er is natuurlijk al veron dersteld, dat dit ongewone ge sprek het vastgeraakte vredes proces in het Midden-Oosten weer uit het slop moet halen. Maar waarom is er zo weinig in formatie? En treedt Egypte, zoals de laatste tijd wel meer gebeurt, op om het Syrische standpunt te verwoorden? Het hoofd van het Israëlische In stituut voor Strategische Stu dies, Ze'ev Maoz, houdt het er voorlopig op dat Syrië Israël moet de troepenverplaatsingen wil dwingen weer over de in 1967 veroverde Golan te onderhande len. Israël stopte daarmee na de zelfmoordaanvallen van islami tische extremisten, eerder dit jaar. Maar ook al wil Syrië alleen maar druk op Israël uitoefenen, dan is er volgens Ze'ev Maoz toch het gevaar van escalatie. Nie mand is immers vergeten, hoe in 1967 de militaire spanningen op een oorlog uitliepen, nadat de Sovjet-Unie berichten had be vestigd van een op handen zijnde Israëlische aanval op Syrië. Mocht het ook dit keer tot mili tair geweld komen, dan zijn de gevaren voor de burgerbevolking aan beide kanten veel groter. Sy rië kan met haar pas aangeschaf te raketten doelen bereiken in heel Israël. En er is een kans dat Damascus voor die raketten che mische of biologische koppen zal gebruiken. Israël zou, als dat ge beurt, kunnen reageren met atoomwapens. Theoretisch giswerk nog steeds, maar toch aardig verontrustend in een gebied, waar de weder zijdse angst nog steeds hoogtij viert, waar verklaringen gemak kelijk verkeerd kunnen worden uitgelegd en waar alleen al een tankcolonne de vonk zou kunnen zijn voor niet-gewild geweld. Stansted (rtr/afp/efe) - Aan de kaping van een Airbus van Su dan Airways is gistermiddag op het vliegveld Stansted bij Lon den een vreedzaam einde gekomen. De gewapende kapers heb ben zich overgegeven. Zes Irakese gijzelnemers zijn on middellijk gearresteerd, de poli tie pakte een zevende enige tijd later op. Aanvankelijk was enige verwarring bij de aanhoudingen, omdat de kapers vergezeld waren van familieleden. Eerder op de dag waren al ruim 160 van de 199 inzittenden in kleine groepjes vrijgelaten. De meeste passagiers zijn Sudanezen. De gijzelnemers wilden politiek asiel vragen in Groot-Brittannië. De Britse rege ring heeft in het verleden echter altijd duidelijk gemaakt geen asiel te verlenen aan kapers. Vol gens een zegsman van een Iraak- se verzetsbeweging in Londen, de Opperste Raad van het Islamiti sche Verzet in Irak, zouden de kapers Iraakse militairen zijn dier in Sudan waren gelegerd. sident, en verder door de hoofd spreker Evan Bayh, de conserva tieve Democratische gouverneur van Indiana. Hillary Clinton zal veel spreken over vrouwen, on derwijs en het gezin om de zo be langrijke stem van vrouwen te trekken. En de veertig jaar oude gouver neur Bayh Iaat het geluid van de jonge conservatieve Democraten horen. Hoofdschuddend kijkt de 60-ja- rige Adrien Montfort toe. De metselaar, actief lid van de CGT, is een solidaire Fransman, zoals er enkele tientallen zijn. Hij heeft een lange staat van dienst binnen een Frans-Afrikaanse vriend schapsvereniging. „En ik ben droevig vanwege het beeld dat hier van ons land wordt gegeven. Ik was bij de ontrui ming, ik heb nu vakantie, dus ik ging iedere dag langs. Er is na tuurlijk altijd wel wat te doen. Het was verschrikkelijk. De rege ring stapelt leugen op leugen. Ik schaam me niet voor mijn land, maar de Bastille moet wel weer opnieuw genomen worden." Het kleine groepje Afrikanen, dat bij het gesprek staat, applaudis seert luid op deze woorden. 'Goed gezegd chef', zeggen ze, terwijl ze Montfort op de schouders slaan. Even verderop speelt een Afri kaan een deuntje op een gitaar. Ababacar Diop komt er ook nog even bij staan. Glimlacht en zegt: „Weet je, morgen houden we een demonstratie in Parijs. Dat is een mooie gelegenheid om nieuwe ac ties te ontplooien." Sacramento - Gouverneur Pete Wilson van Californië zal een wet tekenen waarmee pedofielen kunnen worden verplicht hormonen te slikken om hun geslachtsdrift te onderdrukken, zo heeft hij in een interview met de krant New York Times gezegd. De Senaat van Californië nam de wet vorige week aan. De ver plichting van een 'chemische' castratie zou gelden bij een tweede vergrijp. Bij een eerste overtreding mag de rechtbank beslissen of een pedofiel na zijn vrijlating uit de gevangenis hormonen moet nemen om zijn testosterongehalte naar beneden te krijgen. Cali fornië is de eerste Amerikaanse staat die zo ver gaat. De burger rechtenorganisatie ACLU vindt de wet te ver gaan en wijst er op dat het recht om over het eigen lichaam te beslissen is vastgelegd in de grondwet. Den Haag - Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) gaat de Verenigde Staten en de Europese veiligheidsorganisatie OVSE opheldering vragen over de vervanging van de Nederlandse woordvoerster Joanna van Vliet. De diplomate kreeg maandag op aandringen van Washington haar congé omdat ze een te negatief beeld zou schetsen van de verkiezingen in Bosnië. Van Vliet trad op als woordvoerster van de OVSE-missie die in Bosnië de verkiezingen begeleidt. De Amerikanen houden zich tot nu toe op de vlakte. Ook de OVSE zal om een toelichting worden verzocht. Van Mierlo hecht hieraan omdat Buitenlandse Zaken in de afgelopen weken geen aanwijzingen had ontvangen dat Van Vliet niet goed zou functioneren. Jeruzalem - De Israëlische regering heeft ingestemd met de bouw van een nieuwe wijk bij een joodse nederzetting op de westelijke over van de Jordaan. De krant Maariv zegt dat de nieuwe wijk in totaal 1806 huizen telt. De regering van premier Netanyahu hief onlangs de bevriezing op van de bouw van nieuwe nederzettingen. De Palestijnen zeggen dat hervatting van de bouw van joodse nederzettingen het vredes proces zal verstoren. Brisbane - In Australië is gisteren het proces begonnen tegen een 75-jarige man die verdacht wordt van 850 seksmisdrijven met acht minderjarige kinderen. Eerder was de man al in beschuldi ging gesteld wegens seksueel misbruik van twee kinderen in Bangkok. De meeste zaken zou de man tussen 1960 en 1980 hebben ge pleegd. In totaal zijn acht kinderen tussen 13 en 16 jaar het slachtoffer geworden. Tel Aviv - De Israëlische componist en dichter Yair Rosenblum, de auteur van het 'vredeslied/ dat premier Rabin zong op de avond waarop hij werd doóiigeschotéh, is gisteren overleden aan een ernstige ziekte, aldus de Israëlische radio. Hij is 52 geworden. Rosenblum heeft meer dan duizend hebreeuwse volksliedjes ge schreven, waaronder Het Lied van de Vrede. De anders zo stijve premier Rabin had dit lied met volle borst meegezongen op een vredesdemonstratie in Tel Aviv op 4 november. Enkele minuten later schoot Yigal Amir hem dood. Kort voor de moord had Rabin een velletje papier waarop de tekst van het lied geschreven stond in zijn zak gestoken. Het met zijn bloed doordrenkte blaadje is bewaard gebleven als een symbool ter nagedachtenis aan de pre mier. Brussel - Het extreem-rechtse Vlaams Blok verliest één van zijn zeventien vertegenwoordigers in het Vlaamse regionale parle ment. Uit onvrede over de ordeverstoring tijdens de recente Ijzer bedevaart stapt fractielid Jan Caubergs uit de partij. De zondag gehouden Ijzerbedevaart liep uit op een definitieve splitsing van de Vlaamse beweging in een gematigde en een radi cale vleugel. Rechts-extremisten, onder wie leden van het Vlaams Blok, bestormden tijdens een toespraak van voorzitter Vanden- berghe van het Bedevaartcomité het spreekgestoelte. Zij vonden dat hij niet genoeg ijverde voor een onafhankelijk Vlaanderen. Het incident ging gepaard met het nodige geweld. Ook liepen Vlaamse volksvertegenwoordigers klappen op. Volgens Caubergs kwamen de vertegenwoordigers van het Blok de afspraken over de wijze van protest tegen Vandenberghe niet na. De afspraak was het terrein gezamenlijk te verlaten. Calcutta - Moeder Teresa heeft haar zesentachtigste verjaardag gisteren in een ziekenhuisbed doorgebracht, aangesloten aan ma chines die haar in leven moeten houden en omringd door een team van zes artsen die vierentwintig uur per dag over haar waken. De dokters in Calcutta zijn voorzichtig optimistisch over de ma nier waarop de Nobelprijswinnares reageert op hun behandeling. Moeder Teresa werd vorige week dinsdag in het ziekenhuis opge nomen met malaria die de hartproblemen die ze al had vererger de, waardoor ze driemaal een hartstilstand heeft gehad. Door langdurig gebruik van beademingsapparatuur is daar een longin fectie bijgekomen. Door Willy Werkman Tel Aviv - De Israëlische veiligheidsdiensten zijn sinds gisteren in staat van allerhoogste paraatheid na waarschuwingen voor een mogelijke grootscheepse aanslag van de Islamitische Jihad. Volgens de Israëlische televisie gisteravond gaat het om een 'naar zekerheid neigende waarschijn lijkheid', dat activisten van deze kleine, zeer extremistische Pales tijnse organisatie in de komende dagen wraak zullen nemen voor de moord op de leider van de Isla mitische Jihad, Fathi Shkaki, vo rig jaar in Malta. De moord is in dertijd aan de Israëlische gehei me dienst, de Mossad toegeschre ven. Zowel premier Benjamin Neta nyahu als de minister van Defen sie, Yitschak Mordechai, zijn van de gevaren op de hoogste gesteld. Zeer veel politieagenten, man schappen van de grenspolitie en in burger geklede veiligheidsa genten waren gisteren in de stra ten van vooral Tel Aviv en Jeru zalem te zien. Ze controleerden auto's, die ondergrondse par keergarages binnen wilden rij den, de passagiers van de bussen en zelfs afvalbakken op straat. De bevolking is gisteravond op geroepen massale bijeenkomsten te vermijden. De Islamitische Jihad, die in de Palestijnse gebieden vooral aan hang heeft in de Gaza-strook, wordt onder andere gesteund door Iran. De organisatie recruteert reli gieuze jongeren, die vanuit klei ne, geheime cellen opereren en bereid zijn hun leven op te offe ren voor de 'strijd tegen de onge lovigen'. De leider van de groep, dr. Fathi Shkaki, was een Palestijnse kin derarts, die

de Stem | 1996 | | pagina 5