Sorgdrager pleit voor afschaffen bordeelverbod Weg Nieuwe 'Benzine-consument snel de grens over' Controle op BVD niet aangescherpt Nuis blijft snijden in kunstopleidingen Eigen budget gehandicapte scholieren 'Geld Rampenfonds niet in zwart gat' Kroonprins bezoekt Bosnië DE STEM BINNENLAND A4 'Om kinderprostitutie uit te kunnen bannen' 'Politiek uit de Wandelgangen' Marine zwaait dienstplichtigen vrijdag uit DE STEM COMMENTAAR Jeltsins erfenis BINNENLAND KORT Fotograaf Kooiker krijgt Prix de Rome Wilde achtervolging over Veluwe Hendrik de Vries-prijs voor Wolkers Rapport: veestapel moet inkrimpen Dijkstal aan de tand gevoeld PB STEM Ook Democri Opiniepeiling presidentsverkiezir 11111 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1996 Den Haag (anp) - Een belang rijke rol tijdens de kabinets onderhandelingen over de verhoging van de benzine-ac- cijns was ingeruimd voor de 'weglekeffecten'. De vrees bestond dat een aanzien lijke verhoging van de benzine prijs veel bewoners van de grens regio's ertoe zou aanzetten te gaan tanken in België en Duitsland. Keiharde recente cijfers daarover zijn niet voorhanden. Uit een on derzoek van het Nederlands Eco nomisch Instituut (NEI) naar de effecten van het 'kwartje van Kok' in 1991 blijkt echter dat de effec ten aanzienlijk kunnen zijn. Als een van de maatregelen van de zogenoemde Tussenbalans ver hoogde het vorige kabinet in juli 1991 de prijzen van gelode bezine met 31 cent (inclusief btw), de on gelode benzine met 22 cent, en de diesel met 8 cent. De prijsverschil len met Duitsland en België kwa men daardoor op 27, respectieve lijk 24 cent voor een liter gelode benzine en 24, respectievelijk 22 cent voor bezine met lood. Diesel en lpg bleven toen in Nederland goedkoper dan in de buurlanden. Het NEI onderzocht de 'weglekef fecten' in maart 1992. Op dat mo ment bleek dat er door de accijns verhoging ongeveer 175 miljoen liter over de grens was getankt, hetgeen de schatkist bij benade ring 240 miljoen aan inkomsten scheelde. De accijnsverhoging kostte naar schatting duizend ar beidsplaatsen. Het Instituut bere kende destijds ook wat in hoogte oplopende volgende prijsverho gingen (ongelode bezine kostte toen 1,97 gulden per liter, onge lood 1,82 gulden) voor effect zou den hebben. Een dubbeltje meer op de benzine zou grofweg leiden tot een verdubbeling van de 'weg lekeffecten' (353 miljoen liter, 515 miljoen gulden aan accijns). Tien cent accijnsverhoging op alle brandstofsoorten zou ongeveer 1500 arbeidsplaatsen kosten. Twintig cent meer belasting op benzine werd berekend op een verlies van 481 miljoen liter aan verkochte benzine en 779 miljoen gulden aan gemiste opbrengsten voor de schatkist. Door Chris Halkes Stockholm - De Tweede Ka mer zal over twee weken be slissen of in ons land het bor deelverbod definitief wordt afgeschaft. Dit heeft minister W. Sorgdrager (Justitie) gisteren verklaard na afloop van haar rede op de eerste dag van het wereldcongres tegen commerciële seksuele uitbuiting van kinderen in Stockholm. In haar rede pleitte zij ook voor uit breiding van de bevoegdheden van Interpol en het oprichten van een internationale databank met gegevens over seksdelicten met kinderen. Volgens Sorgdrager maakt de le galisering van bordelen het moge lijk te reguleren wat daar ge beurt, zodat kinderprostitutie er kan worden uitgebannen. Aan het wetsvoorstel is een strafverho- ging gekoppeld voor het prosti tueren van minderjarige kinderen van een naar zes jaar gevangenis. Sorgdrager gaf toe dat het een al jarenlang bestaand plan betrof, dat zij nieuw leven heeft ingebla zen. Bovendien was de aanleiding ervoor niet het bestrijden van kinderprostitutie, maar een be hoefte van gemeenten, die prosti tutie nu vaak gedogen. Sorgdrager verklaarde dat kinderprostitutie en het produce ren van kinderporno in Neder land plaatsvinden, maar kon niet zeggen op welke schaal. Over het algemeen bleek uit haar woorden dat Nederland verder niet van plan is de wetgeving zodanig aan te passen dat zaken als kinder- sekstoerisme, kinderprostitutie en kinderporno beter kunnen worden bestreden. Volgens de minister is de Neder landse wetgeving adequaat ge noeg. Zo blijft de minister bij haar standpunt dat het bezit van kinderporno op zich geen straf baar feit moet worden, een eis van veel van de tientallen organisaties die deelnemen aan de conferentie. Volgens Sorgdrager zal het straf baar stellen van het bezit ervan de vraag naar kinderporno niet doen afnemen. Ook ziet zij niets in het aanscher pen van de wet op seks met min derjarigen in het buitenland. Nu kan dat in Nederland worden ver volgd als het in het land waar het misdrijf wordt gepleegd ook strafbaar is. Diverse Europese landen, waaronder Duitsland en Zweden, hebben die eis laten val len omdat in China en landen in oost-Europa geen wetgeving op dat gebied bestaat, zodat kinde ren daar anders straffeloos mis bruikt zouden kunnen worden. Sorgdrager ziet de oplossing voor deze problemen niet in verscherp te wetgeving, maar in voorlich ting en het aankweken van het besef dat seks met kinderen uit den boze is. „Binnen kringen van pedofielen zou een discussie moe ten ontstaan over waar de gren zen van het toelaatbare liggen. We moeten na alle toestanden in Belgie geen heksenjacht ontkete nen. Laten we in Nederland met beide benen op de grond blijven staan en eerst maar eens kijken wat er nu werkelijk allemaal ge beurt." Volgens haar kan het in Neder land niet voorkomen dat iemand die is veroordeeld wegens kinder misbruik, na zijn vrijlating weer ongestoord zijn gang kan gaan. „Wij hebben op dat gebied een goede tbs-regeling, en daar ben ik heel blij om." De Belgische zedenzaak hield de gemoederen gisteren fors bezig op de conferentie die is georgani seerd door Unicef (Het VN-kinde- rfonds) en ECPAT (Een coalitie van groepen die zich inzetten te gen kindersekstoerisme in Azië). Veel sprekers, onder wie de Duit se minister Kinkel, ECPAT-voor- zitter O'Grady en Unicef-direc- teur Bellamy spraken hun af schuw daarover uit, en waar schuwden ervoor dat dit slechts het topje van de ijsberg kon zijn. „De omvang van deze afschuwe lijke vorm van criminaliteit blijkt groter dan we ooit gedacht heb ben," zei O'Grady die de kinder seksindustrie de 'donkere zijde van de globalisering' noemde. Bellamy pleitte voor het zonder pardon bekend maken van identi teiten van kindermisbruikers. F. de Man van ECPAT-Nederland vertelde aan de ene kant wel blij te zijn met alle extra aandacht voor het congres door de Bel gische zedenzaak, maar hij vreest ook dat alle andere onderwerpen erdoor zullen worden onderge sneeuwd. Tijdens de conferentie deze week in Stockholm bespre ken delegaties van ruim 100 lan den en talloze non gouvernemen tele organisaties over hoe seksu ele kinderexploitatie, waarvan wereldwijd miljoenen kinderen het slachtoffer zijn, bestreden kan worden. v-\» „Politiek moet bedreven wor den binnen de muren van de Kamer en niet in de wandelgan gen." Een uitspraak van Ka mervoorzitter Wim Deetman, die gisteren het slot van het po litieke zomerreces markeerde met een toespraak in de Tweede Kamer, waarin hij zijn politie ke lijn voor dit jaar uiteenzette. foto anp Den Haag (anp) - Na de lucht macht en de landmacht neemt vrijdag ook de marine afscheid van haar dienstplichtigen. Met een traditionele Alle Hens (cere monieel aantreden van de man schappen) zwaaien de 238 dienst plichtigen die in Nederland die nen af. De plaatsvervangend bevelheb ber der zeestrijdkrachten schout bij-nacht L.L. Buffart spreekt de jongens tijdens de Alle Hens toe. In totaal zijn bij de marine op dit moment nog 298 dienstplichtigen werkzaam. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer gaat de controle op de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) voorlopig niet aanscherpen. Pas als volgend jaar het plan voor commissie Inlichtingen- en Veilig- een inspectie voor de BVD wordt besproken, zal de Kamer beslui ten of er meer Kamerleden belast moeten worden met de controle op de veiligheidsdienst. Dat is de uikomst van het Kamerdebat over de BVD en de commissie Inlich tingen- en Veiligheidsdiensten. Deze commissie, waarin de voor zitters van de vier grootste frac ties zitten, is nu namens het parle ment belast met de controle op de BVD. Vorig najaar sprak een meerderheid in de Kamer uit dat het parlement meer controle moet uitoefenen op de BVD. De com missie Inlichtingen en Veilig heidsdiensten, die vertrouwelijk overleg voert met de regering over de activiteiten van de BVD, zou moeten worden uitgebreid. Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en ook de voorzitter van de Kroonprins Wïllem-Alexander middenis gisteren begon nen aan een bezoek van Nederlandse Ifor-eenheden in Bosnië. Hij begon met een bezoek aan een onderdeel van hel 17Ge mechaniseerde Bataljon uit Oirschot. foto anp Zoetermeer (anp) - Staatssecretaris Nuis van Onderwijs en Cultuur houdt vast aan de bezuinigingen van 25 miljoen gulden op kunstacademies en conservatoria. De bewindsman gaat niet in op het verzoek van de HBO-raad om de door efficiency behaalde winst opnieuw binnen het kunstonder wijs of het overige HBO te beste den. Nuis vindt dat onwenselijke en onnodig. Dit blijkt uit de brief die de staatssecretaris gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Nuis bespreekt het bezuinigings plan begin september met de Ka mercommissie voor Onderwijs en Cultuur. Bezuinigingen op het kunstonderwijs zijn volgens Nuis nodig, omdat er te veel kunste naars in de bijstand zitten, er te veel kunstopleidingen zijn die meer van hetzelfde bieden, en om dat er te veel onduidelijke pseudo- kunstopleidingen zijn. De staatssecretaris wil dat kunst academies en conservatoria nog slechts zoveel studenten toelaten als er behoefte is op de arbeids markt. Ook gaat hij de pseudo- kunstopleidingen saneren. De be zuiniging levert in 1998 vier mil joen gulden op, oplopend tot 25 miljoen in 2001. Den Haag (anp) - Ouders van leerlingen met een handicap kunnen in de toekomst kiezen of ze hun kind naar een speciale school sturen of naar een reguliere school waar het kind extra zorg krijgt. Ze krij gen daartoe met ingang van 1998 een zo genoemd leerlinggebonden budget ter beschikking. Dat staat in het beleidsplan De Rugzak, dat staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) gis teren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Zij neemt daarin grotendeels de aanbevelin gen over van een commissie onder leiding van prof.dr. Rispens, die in oktober vorig jaar rapport uitbracht. Die voorstellen kregen veel bijval van ouders en mensen uit het onder wijs. De bonden PCO en KOV zijn bang voor een taakverzwaring van de leerkrachten in het reguliere onderwijs. De nieuwe bekostiging is alleen bedoeld voor leerlingen met zintuiglijke en verstandelijke handicaps en lichamelijke stoornissen. Het kind neemt het recht op extra zorg en begelei ding als het ware in een rugzakje mee. Het ministerie kent het budget toe aan de school waar de ouders overeenstemming mee berei ken. Onafhankelijke commissies van onder zoek beoordelen of een kind in aanmerking komt voor de speciale financiering. Een dove scholier hoeft in de toekomst dus niet langer per se naar een doveninstituut, maar kan kiezen voor een reguliere school met extra begeleiding en hulpmiddelen. Er bestaat de laatste jaren al een tendens om ge handicapte kinderen meer in het reguliere on derwijs op te vangen, maar het aanvragen van geld voor de benodigde extra begeleiding is tamelijk omslachtig en moet elk jaar opnieuw plaatsvinden. Zo'n 2500 reguliere scholen hebben nu één of meerdere leerlingen met een handicap. Netelenbos denkt dat de integratie van ge handicapten sterk gestimuleerd wordt door de nieuwe regeling. „Dit zal zeer emancipe rend werken. Ik ben hier best trots op." Zij verwacht dat uiteindelijk een kwart van de ruim 30.000 gehandicapte leerlingen in het reguliere onderwijs terecht komt. Nu is dat nog 15 procent. Het geld voor extra begelei ding komt onder meer uit het budget dat nu naar de speciale scholen gaat. Netelenbos wil dat kinderen met een verstan delijke handicap minder snel recht krijgen op ontheffing van de leerplicht. Veel van derge lijke kinderen krijgen volgens haar ten on rechte geen onderwijs. De afgelopen jaren hebben op diverse scholen verstandelijk ge handicapte kinderen met succes een opleiding gevolgd. De staatssecretaris wil de huidige elf schools oorten en de 338 betrokken scholen voor (voortgezet) speciaal onderwijs samenvoegen tot zogenoemde expertisecentra. Door die clustering moet de opgebouwde kennis en er varing behouden blijven. De nieuwe financie ring maakt het voortbestaan van sommige scholen voor gehandicapte leerlingen name lijk een stuk onzekerder. De CNV-onderwijsbonden PCO en KOV steu nen de gedachte achter de plannen, maar ze hebben de nodige vraagtekens. „De groeps leerkracht krijgt er toch het nodige werk bij. Het overleg met de ouders bijvoorbeeld. Daarover wordt in het plan weinig gezegd," aldus PCO-voorzitter E. de Jong. Hij vraagt zich af of veel ouders zullen kiezen voor het reguliere onderwijs. „We hebben nu in Ne derland een goed voorzieningenniveau. Je kunt je afvragen of zo'n gigantische operatie wel noodzakelijk is." DE RUSSEN en de Tsjetsjenen hebben een bestand Het zoveelste in de rij van oorlogshandelingen en hele en ve bestanden in het bergstaatje in de Kaukasus. Tot nu toé], gebleken dat die akkoorden in de praktijk niet geweldig func. tioneren. Er is altijd wel een Tsjetsjeense rebellenleider of een Russische commandant die zijn manschappen niet onder con. trole weet te houden waardoor de vlam opnieuw in de pan slaat. Een extra reden voor zorg omtrent de houdbaarheid van het bestand is de houding van Moskou inzake de Tsjetsjeense kwestie. Het akkoord is afgesloten door de Russische com. mandant in Tsjetsjenië Tichomirov. Hij heeft de onderhande lingen afgerond die door de Russische veiligheidschef Aleks- andsr Lebed op gang waren gebracht. Deze is echter een paar dagen geleden spoorslags naar Mos kou vertrokken om het bestand in wording juridisch te toetsen Dat was althans zijn formele uitleg. De werkelijke reden voor de overhaaste afreis van Lebed was zijn wantrouwen jegens de Moskouse regeringskliek. Lebed is geliefd bij het Russische publiek, maar in zijn stormachtige mars naar de top heeft hij veel politieke vijanden gemaakt. Zij doen er alles aan om Le bed ten val te brengen. De rol van de Russische president Jeltsin in het machtsspel is uiterst vaag. Hij heeft Lebed de eerste verantwoordelijkheid voor Tsjetsjenië in de maag gesplitst. Wanneer de voormalige generaal faalt, heeft hij zijn sterke positie verspeeld. Lebed wil daarom het liefst met Jeltsin persoonlijk onderhan delen, maar dat wordt hem nagenoeg onmogelijk gemaakt, Jeltsin laat zich nauwelijks in het openbaar zien, waardoor er veel twijfel is ontstaan over de gezondheidstoestand van de Russische president. De dagelijkse serie persrichten waarinde geruchten worden ontkend, zorgen voor nog meer geheimzin nigheid rond Jeltsin. In dat opzicht lijken de dagen van de communistische machtshebbers weergekeerd. In dit doolhof van obscure machtsspelletjes tracht Lebed zijn weg te vinden. Hij wil vrede in Tsjetsjenië, zelfs wanneer Rus land een deel van zijn bevoegdheden moet prijsgeven. Zijn te genstanders in het Kremlin hebben echter andere belangen op het oog. Zij vechten om het kroonprinsschap van het Kremlin, voor het geval er iets met de zieke Jeltsin gebeurt. De vredein Tsjetsjenië komt bij deze lieden op het tweede plan. heidsdiensten, PvdA-fractieleider Wallage, voelen hier echter niets voor. Wallage wees er gisteren op dat met een uitbreiding van de commissie het risico groter wordt dat er geheime informatie naar buiten komt. Hij bestreed ook dat de huidige commissie niet vol doende greep zou hebben op de acties van de BVD. Wel is Wallage bereid om na de verkiezingen in 1998 te kijken naar een andere sa menstelling van de commissie. De fracties van PvdA en D66, die zich vorig jaar uitspraken voor een scherpere controle op de BVD, namen hier gisteren voorlopig ge noegen mee. Ze kondigden aan de kwestie opnieuw aan de orde te zullen stellen als de Kamer praat over het voorstel van Dijkstal voor een onafhankelijke commissie van toezicht voor de veiligheidsdienst. Amsterdam - De Amsterdamse fotograaf Paul Kooiker heeft de Prix de Rome voor fotografie, groot 40.000 gulden, gekregen. Het is de grootste Nederlandse staatsprijs voor kunstenaars tot 35 jaar. De Arnhemmer Hans Wijninga krijgt de tweede prijs (20.000 gulden), de Amsterdamse Désirée Dolron en Astrid hemmes Krij gen de basisprijzen van elk 10.000 gulden. Zij maakten hun foto's onlangs tijdens een werkperiode van drie maanden. Het Amster damse Arti et Amictiae exposeert het werk vanaf 14 november. De Prix de Rome wordt jaarlijks in een andere discipline uitge reikt. Dit jaar zijn dat behalve fotografie ook film en video. Voor film en video is de toekenning rond half oktober. De presentatie van dit werk is te zien tijdens het aanstaande Internationaal Filmfestival in Rotterdam. Harderwijk - Een politieman en een politievrouw zijn gistermor gen vroeg gewond geraakt bij een wilde achtervolging van drie inbrekers, die hen over de hele Noord-Veluwe leidde. Aan de ach tervolging deden uiteindelijk elf politiewagens mee, waaronder een auto van de marechaussee en één van korps Landelijke Poli tie Diensten uit Driebergen. De centrale meldkamer van de politie in Apeldoorn krèeg rond half vier een melding binnen van een inbraak in een winkel in Hierden (gemeente Harderwijk). Toen politiemensen gingen kij ken zagen zij drie mannen in de richting van Nunspeet wegrijden. Zij achtervolgden de wagen. De inbrekers gooiden dozen met naar later bleek gestolen waar uit hun auto met de kennelijke be doeling een ongeluk te veroorzaken. Groningen - Jan Wolkers krijgt de Hendrik de Vries-prijs 1996. De gemeente Groningen heeft de onderscheiding gisteren toege kend aan de schrijver/beeldhouwer. Wolkers krijgt de prijs voor zijn dubbeltalent. Volgens de jury een onmiskenbare overeen komst met Hendrik de Vries (1896-1989). Burgemeester H. Ou- werkerk zal de prijs, 15.000 gulden, tijdens het Hendrik de Vries- weekeinde-op 5 oktober uitreiken aan Wolkers. Groningen kent de onderscheiding beurtelings toe aan een schrij ver en een beeldend kunstenaar. Wegens het bijzondere karakter dit jaar, met de viering van de honderdste geboortedag van dich ter/beeldend kunstenaar Hendrik de Vries, besloot de gemeente de prijzen eenmalig te koppelen en uit te reiken aan een dubbel- kunstenaar. - Den Haag - Inkrimping van de veestapel is noodzakelijk voorde herstructurering van de intensieve veerhouderij. Dat concludeert adviesbureau Van de Bunt in een onderzoeksrapport. De minis ters Van Aartsen (Landbouw) en De Boer (Milieu) vroegen het bureau om advies. Landbouworganisaties willen de herstructure ring echter bewerkstelligen door de intensieve veehouderij te mo derniseren. Het kabinet heeft voor de herstructurering voor de periode 1996-2002 een fonds van 475 miljoen gulden beschik baar. Van onze Haagse redactie Den Haag - Wat gebeurt er met het geld dat 'overbleef' van de inzamelacties voor slachtoffers van de laatste watersnood? Dat bedrag verdwijnt niet in een zwart gat in de staatskas, beklem toonde minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) gisteren in de Tweede Kamer. De 45 miljoen gulden die het Na tionaal Rampenfonds uiteinde lijk overhield, is wel degelijk te recht gekomen bij de particulie ren voor wie het bedoeld was. Dijkstal werd tijdens het mon delinge vragenuurtje stevig aan de tand gevoeld door het bezorg de CDA-Kamerlid Van der Hoe ven. Die had begrepen dat van de 82 miljoen gulden die begin 1995 jaar tijdens grootscheepse acties werden ingezameld, 'slechts' 36,4 miljoen aan gedu peerde particulieren was uitge keerd. De rest ging naar het rijk. Van der Hoeven vroeg zich af of dat principieel wel juist is. „Moet geld dat de Nederlandse bevolking ten bate van mede burgers bijeen heeft gebracht, in de staatskas vloeien? Is dit wel een stimulans om te blijven ge ven?" Wel als het geld ten goede komt aan de juiste mensen, antwoord de Dijkstal. Hij wees erop dat zijn minister'6 tot op heden ruim 60 miljo® gulden heeft uitgegeven om ge dupeerde particulieren van het laatste hoogwater tegemoet te komen. Het leeuwendeel daar van (51 miljoen gulden) ging °P aan evacuatiekosten van ru® 100.000 gezinnen in het Rivie rengebied. In totaal heeft de rijksoverhew overigens 364 miljoen uitge keerd aan gedupeerden. Daaron der vallen bedrijven, boeren, maar bijvoorbeeld ook gemeen ten en politie-korpsen. Dijkstal bleek na enig aandrin gen van CDA en D66 wel berei om te bekijken of particuliere wier schadeclaims zijn afgewe' zen, alsnog tegemoet kun® worden gekomen. Maar de kan daarop noemde hij niet groot. Sarajevo-Bosnisch Servische leiders leggen zich niet neer 'i! de beslissing van de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OV- SE) om de voor 14 september Geplande gemeenteraadsver kiezingen af te blazen. pp presidentskandidaat voor de cprviërs in Bosnië, M. Krajisnik, 1 Bisteren dat de Serviërs des noods zonder toezicht van de OV- SE hun eigen gemeenteraadver- kiezingen zullen gaan houden. Er is afgesproken om te gaan stemmen," zei Krajisnik, „Dus we stemmen." Chicago (anp) - De Democi conventie in Chicago gebruik criminaliteit en wapenbezit, dige sentimentele ingrediënt* Centraal in het spektakel in het United Center stonden toespra ken van Sarah Brady, voorvecht ster van controle op wapenbezit en de aan een rolstoel gekluister de filmster Christopher Reeve. President Clinton lanceerde van uit zijn campagnetrein een voor stel voor aanscherping van de onlangs in werking getreden 'Brady-wet', die de wapenver- koop aan banden legt. Zo zou er een bepaling in moeten komen dat al degenen die zijn veroor deeld wegens geweldpleging te gen gezins- en huisgenoten geen vuurwapens meer mogen heb ben. De wet is genoemd naar James Brady, de voormalige woord voerder van president Reagan, die gewond raakte bij de aanslag op de president in 1981. Sinds dien is Brady verlamd. Met zijn vrouw voert hij campagne tegen vuurwapenbezit. Binnen hun ei gen Republikeinse partij stuitten de Brady's op tegenstand, mede door toedoen van de wapenlob- Door Wilko Voordouw Parijs - Op het plein voor het wereldberoemde Theatre du Soleil van toneelmaakster Ariane Mnouchkine is het een drukte van belang. Kinderen spelen. Ouders discussiëren. De bonte kledij van de vrou wen steekt schril af bij het grauwe weer. Er vinden vele levendige gesprekken plaats. Deels in het Frans, deels in het Afrikaans. Hoewel de zon ontbreekt heeft het plein in het lommerrijke Bois de Vin- eennes, even ten oosten van Parijs, heel veel weg van een Afrikaans marktplein. De voormalige munitiefabriek, nu een van de bekendste Franse theaters, is de nieuwe tijdelijke verblijfplaats van de driehonderd Sans Papiers', de Papierlozen. De groep van voornamelijk Mali- nese families die afgelopen vrij dag met veel geweld uit de Pa- rijse Sint Bernarduskerk werd gezet is weer bijna voltallig. P deze dinsdag zijn slechts vier van de kerkbezetters met een VERONTRUSTEND genoeg klinken voor het eerst sfr",° iaren °°riogsgeluiden in Midden Oosten. Aanleiding rijn de niet geheel verklaar-' bare Syrische troepenver- Plaatsingen in Libanon vorige week. Syrië is, schreef de Libanese pers, vreesd voor een Israëlische aanval op Libanon. Israël haar kant is bezorgd luist een Syrische actie. Dn hoewel beide landen zeggen geen oorlogsplannen te hebben an de zaak zonder opzet tocl sinds zo be- van voor

de Stem | 1996 | | pagina 4