'Willekeur bij lokale heffingen' Einde dreigt voor Festival Mundial Moordenaar Reeve moet Nederland uit Echtpaar verkocht drugs aan kinderen Priesters willen nu onderzoek Het Werk Amsterdam Arena zwijgt over litanie van klachten Pedellendag Klacht MKB Nederland: BINNENLAND Wijnvoorraad Christina ook geveild Zo'n honderd Nog weinig kans op een vaccin tegen chlamydia schadeclaims na stroomstoring Maastricht De eerste meevaller uit Den Haag is binnen. De benzi ne gaat niet een kwartje, maar slechts vijftien cent in prijs omhoog en de wegenbelasting gaat met 120 gulden omlaag voor een grote groep rijders. Honderdtwintig gulden per jaar is een tientje per maand en iets meer dan 2,30 gulden per week. Met die dik twee gulden dertig ben je dus in staat het prijsverschil van 15 liter benzine nu en 15 liter straks weg te strepen. Bij een verbruik van één op tien, hebben pendelaars die een vol jaar lang niet meer dan 30 kilometer per dag rei zen er zelfs voordeel bij. Wie zestig kilometer per dag heen en weer tuft, is nog altijd maar iets meer dan 2,30 gulden extra kwijt, oftewel 46 cent per dag. Pas als je zo ongeveer een vertegenwoordiger of burge meester van Tilburg bent, voel je wat meer pijn, want dan maak je jaarlijks zoveel kilometers dat je geen wegenbe lasting meer terugkrijgt. Kortom, de Haagse methode om via hogere accijns au- toverbruik en vervuiling terug te dringen, werkt niet zo best. Dat het schonere lpg naar verhouding veel meer in prijs stijgt dan benzine, zal ook wel Haagse logica zijn. MERIJN GUSTUS1996 A2 Brittannië en Ierland e perioden, maar ook enkele bui. Donderdag and grotendeels droog temperatuur variërend graden in Noord-Schot. 119 in Zuid-Engeland en Luxemburg: Vrij veel ing en van tijd tot tijd Donderdag hier en daar erslag. Middagtempera- ssen 17 en 20 graden, en Midden-Frankrijk- end bewolkt en buien kans op onweer. In Mid- ankrijk donderdag wat on. Temperatuur 's mid- 6 tot 20 graden, rankrijk: Hier en daar ar ook wolkenvelden en p een enkele bui, in het nog met onweer. In het sten kan de Mistral tij- opsteken. Temperatuur ;s rond 22 graden ijdens een bui frisser, al: Zonnige perioden en hijnlijk droog. Maxima tussen 23 en 30 graden. Geregeld zon maar in het oosten ook bewol- n met name donderdag ote kans op enkele stevi- "en- en onweersbuien, gtemperatuur uiteenlo- an 20 graden vlak langs lf van Biskaje tot ruim 30 zuiden. ische Eilanden: Aan de 'jde zonnig met tempera van een graad of 28. Aan ordzijde meer bewolking gelijk een enkele bui. ca en Ibiza: Eerst nog on maar later meer be ng en een toenemende op een fikse regen- of on- bui. Maxima woensdag ond 28 graden; daarna r warm. Woensdag zon, maar ook wolken en enkele regen weersbuien. Op Sicilië de e buien, in het noorden de e en de zwaarste. Don- meer zon en droger, agtemperatuur uiteenlo- van 30 graden in het zui- ri 23 in het noorden, enland en Kreta: Zonnig arm. Middagtemperatuur den op de eilanden en 33 t binnenland. Donderdag name langs de westkust e kans op een bui. land: Bewolkt en lange regen. Donderdag vanuit uiden enkele opklaringen ter op de dag iets droger, agtemperatuur 20 tot 22 n, tijdens regen slechts 17 n. Woensdag mogelijk ge oostenwind in het noor- serland: Bewolkt en lang- -e regenval;'-' Donderdag er en enkele zonnige perio- Middagtemperatuur 17 tot aden. enrijk: Bewolkt en gerui- ijd regen. Plaatselijk veel lag. Donderdag later op ag vanuit het westen op- 'ngen en droger. Middag- eratuur ongeveer 19 gra- uur; 13. obelisk; 16. fee; 17. nn; 12. tape; 24. libel; 26. nota; 28. mer; 35. poelet; 37. el; 38. roos elaas; 45. aal; 46. gek; 48. non; 55. ar; 56. taal; 58. teen; 60. ik; 66. tarra; 67. gal; 68. kamer. roe; 5. beril; 6. al; 7. liter; 8. ski; 14. bel; 15. sul; 18. leem; 20. tel; 27. Orleans; 29. merel; 31. er; 36. Eva; 40. garant; 41. vast; g; 47. ketel; 50. aria; 51bar; 52. 62. sr; 64. va; 65. om. Sep S)|UI| JJEBJS 'U33JS100® L >ord is in dit sel verborgen? DE STEM poor Rob Oostelbos Tilburg - Het einde van het Tilburgse Festival Mundial is in zicht, omdat voor de orga niserende stichting COS een faillissement dreigt. De in komsten van de negende edi tie dit jaar waren veel minder dan begroot: er is een tekort van 800.000 gulden. Aan de ongeveer veertig kleine en grote schuldeisers is een beta lingsregeling voorgesteld. „Als één van hen echter ons bankroet aanvraagt, dan is het voorbij", aldus J. Brouwers namens het stichtingsbestuur. Stichting Centrum voor Interna tionale Samenwerking (COS) te kent voor de organisatie van Mundial. Vlak voor aanvang van het me dio juni gehouden Mundial, dat informatie en muziek uit de Der de Wereld brengt, lag het plan op tafel het festival volledig los te koppelen van het COS. Om praktische redenen werd dat uit gesteld. In het belang van het voortbe staan van het festival en van de vijftien COS-medewerkers, heeft het COS-bestuur per brief een dringende oproep aan de schuldeisers gedaan akkoord te gaan met een betalingsregeling. Die voorziet erin dat het COS al le rekeningen tot 75 procent vol doet. Het geld daarvoor is af komstig van enkele externe par tijen, die anoniem willen blijven maar hechten aan het voortbe staan van Mundial. Het COS kan het tekort zelf op geen enkele manier dekken. Het verregende Mundial van 1995 soupeerde al de tot dan toe opge bouwde reserves op. Dat jaar vond het evenement plaats in het Leypark in Tilburg, dat veel te lijden had van de ruim 150.000 bezoekers. Festival-directeur H. van Vugt, die Mundial wil laten uitgroeien tot een toonaange vend evenement in zijn soort in Europa, week dit jaar daarom uit naar een andere plek. Ook vroeg Mundial voor het eerst en tree: 7,50 gulden. Dat laatste vooral leverde Van Vugt binnen en buiten het COS de nodige kritiek op. Hij zou met het Festival, dat ideëel van opzet is, teveel op de commerciële toer gaan. Het bezoekersaantal bleef dit jaar steken op 90.000. Volgens Brouwers staat de posi tie van Van Vugt niet ter discus sie. „Hij is in de afgelopen jaren een uitstekend organisator ge bleken en met die verdienste houden we rekening. Het past niet bij het COS om een zonde bok te zoeken. Alle inspannin gen zijn erop gericht volgend jaar de tiende editie te kunnen organiseren. Als het COS failliet gaat, zie ik echter niet in hoe het festival in '97 het tweede lus trum kan vieren." WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1996 Den Haag (anp) - De Britse meervoudig moordenaar Alan Ree ve (46), onder meer veroordeeld wegens het doodschieten van een Amsterdamse politieman, moet Nederland uit. Al zijn pogingen om na zijn ge vangenisstraf in Nederland te kunnen blijven zijn gestrand. Gisteren wees zijn laatste red middel, de Raad van State, zijn verzoek om een verblijfsvergun ning af. De Hoge Raad bepaalde al in 1994 dat uitlevering van de Brit naar Engeland niet onrecht matig is. Reeve werd in 1964 en 1967 als minderjarige in Engeland twee maal veroordeeld wegens dood slag. Wegens geestelijke stoornis sen werd hem geen gevangenis straf opgelegd, maar dwangver pleging. Reeve ontsnapte echter in 1981 uit de psychiatrische gevangenis Broadmoor en vluchtte naar Ne derland. Een jaar later werd hij in Amsterdam aangehouden na een schietpartij waarbij twee agenten betrokken waren. De 27- jarige Jaap Honingh, kwam daar bij om het leven. Zijn collega raakte zwaar gewond. Reeve kreeg vijftien jaar cel. Tien jaar na de schietpartij kwam de drievoudig moordenaar weer op vrije voeten. Direct na zijn vrijlating werd Reeve tot onge wenst vreemdeling verklaard en wilde het ministerie van Justitie hem uitleveren naar Engeland omdat hij daar nog een soort tbs- maatregel tegoed had. Reeve had zich intussen opgewerkt tot poli ticoloog en was benoemd in het bestuur van de Coornhert-Liga, de vereniging voor strafrechther vorming. De Brit vocht zijn uitlevering tot en met de Hoge Raad aan, maar verloor steeds. Hij dook onder en is nog steeds onvindbaar. Didam (anp) - De politie heeft gisterochtend een echtpaar uit Didam aangehouden op verdenking van de verkoop van soft en harddrugs aan met name twaalf- en dertienjarige kinderen. In de woning van het paar (52 en 45 jaar oud) zijn ook een man van 52 en een man van 59 jaar gear resteerd. De 25-jarige zoon van het echtpaar, die in Wehl woont, werd eveneens opgepakt. Uit de buurt kwamen al maan denlang klachten over de handel van het Didamse paar. Elke avond zouden er grote aantallen fietsen en brommers voor en ach ter hun huis staan. Vooral in het begin van de avond stonden er, volgens buurtbewoners, tiental len kinderen voor de dein: op hun beurt te wachten. De politie van het district De Lie- mers schakelde de Groep Bijzon dere Opdrachten (GBO) uit Arn hem in, omdat uit onderzoek be kend was dat de Didammers over vuurwapens beschikten. Buurt bewoners die bij de politie klaag den zijn diverse malen met een vuurwapen of een schot hagel be dreigd. De meeste klachten kreeg de politie dan ook anoniem bin nen. Bij de aanhouding vond de politie drie vuurwapens in de wo ning. Het Didamse paar bleek een klei ne wietplantage op zolder te heb ben. De politie heeft de planten gerooid en de bijbehorende appa ratuur in beslag genomen. De politie zal, aldus een woord voerder, nog nader onderzoeken waar de kinderen vandaan kwa men, die hasj, heroïne en xtc bij het paar zouden hebben gekocht. Het is mogelijk dat daar ook kin deren uit de Duitse buurregio bij zijn. Amsterdam/Wassenaar (anp) - Prinses Christina laat op 19 november 230 kisten wijn veilen bij Sotheby's in Am sterdam. Eerder werd be kend dat ze bij het zelfde vei linghuis kunst en antiek laat verkopen, omdat ze naar Amerika verhuist. Christina en Jorge Guiller- mo, van wie de prinses in middels officieel is geschei den, brachten in hun huis in Wassenaar een indrukwek kende verzameling wijnen uit de jaren 1947 - 1979 bij elkaar. Sotheby's denkt dat de flessen gezamenlijk maxi maal 150.000 gulden gaan opbrengen. „De collectie toont een breed spectrum van de beste wij nen van Frankrijk en opwin dende wijnen uit Italië, Spanje en Noord- en Zuid- Amerika", zo zei Sotheby's wijndeskundige Serena Sut- cliffe gisteren. RAADSEL Maastricht (anp) - Zo'n hon derd particulieren en bedrij ven hebben gisteren na de stroomstoring in het centrum van Maastricht maandag avond en maandagnacht til mac schadeformulieren vraagd aange- Volgens een woordvoerder van de gemeente is nog niet te zeggen hoe hoog de schadeclaims zijn. Een groot aantal mensen heeft gisteren bij de Keuringsdienst van Waren geïnformeerd of hun spullen uit de koelkast nog te consumeren waren. De gemeente had in Maastricht een aparte container geplaatst waar bedor ven voedsel in kon worden gede poneerd. De meeste schade werd geleden uoor het uitvallen van allerlei ap paratuur (telefooncentrales en computernetwerken) en door het bederven van voedsel. Alleen de mensen die verwachten een scha de van meer dan 300 gulden te hebben, worden verzocht hun schade te melden. Jjet is overigens nog niet duide- h]K of alle schades ook daadwer kelijk vergoed worden. Juridi sche adviseurs van NV Nutsbe- uhjven onderzoeken momenteel de juridische aansprakelijkheid. De binnenstad van Maastricht kwam maandagavond om half zeven zonder stroom te zitten door kortsluiting in een schakel station van NV Nutsbedrijven, ussen de acht- en tienduizend mensen hebben de maandag- vond en maandagnacht geen ektriciteit gehad. Daarbij heb ben zich geen ernstige calamitei- ï?1, °f incidenten Wel js de voorgedaan. gemeentelijke telefoon- Nv w waaroP 4e brandweer, Nutsbedrijven en de Stads en aangesloten, gisteroch- bus tend enige uren ontregeld ge- Door Rinze Brandsma Amsterdam/Rotterdam - De eerste weken geen interviews, geen antwoor den op klemmende vragen, geen be zoek aan het stadion. 'Eerst maar eens in alle rust hard werken aan oplossin gen.' De Raad van Commissarissen van het gloednieuwe stadion Amsterdam Arena heeft besloten even niet in te gaan op alle vernietigende publiciteit over de voetbal- annex poptempel. Eerst moeten een paar grote evenementen - Nederland-Brazilië en een serie optredens van Tina Turner - heel huids achter de rug zijn. Getergd door alle verhalen over het misluk te gras vol losliggende plaggen, onheuse be handeling door het onervaren personeel, protesten van en over de horeca, supporters die de pest in hebben over seizoenkaarten en de speciale betalingskaarten en een reeks van andere kinderziektes is de direc tie en woordvoerders voor een paar weken verboden mee te werken aan publiciteit. Het liefst zouden ze alle kritiek en klachten onder de grasmat schoffelen als die er al niet zo wanhopig slecht aan toe was. Intussen moeten de collega's van het Rot terdamse Feijenoord-stadion zich verbijten om niet in leedvermaak uit te barsten. „Kinderziekten zijn normaal", zegt direc teur Jos van der Vegt van het Feijenoord- stadion. Als het gaat om het grootste pro bleem, het niet wortelende gras in de Arena, zegt hij 'het ergste voor de toekomst te vre zen'. Dat de Arena nu zo'n vloedgolf aan slechte publiciteit over zich heen trekt, heeft dat stadion volgens hem aan zichzelf te wijten. De keuze voor èn een voetbalsta dion èn vele tientallen grote evenementen per jaar is fundamenteel fout geweest. „Wij zijn blij dat wij ervoor gekozen hebben om vooral voetbalstadion te zijn. Een goede grasmat om te voetballen moet prioriteit zijn". Al voor de opening door koningin Beatrix, op 14 augustus, kwamen de rampverhalen over de niet groeiende grasmat naar buiten. In allerijl werd het gezaaide gras, verpest door zure betondampen en teveel bouw- vocht, schimmels en te weinig lucht, ver vangen door dure zoden. Die wortelden vervolgens ook niet vlug genoeg, zodat bij de wedstrijden de pollen gras de spelers om Van onze redactie binnenland Heerlen - Bisschop Wiertz van Roermond moet een onderzoek instellen naar de internationale religieuze gemeenschap 'Het Werk'. Dat vinden enkele Limburgse priesters, onder wie deken R van der Horst van Helden en deken L. Kirkels van Meerssen. Zaterdag meldde deze krant al dat er binnen de rk-kerk een priester- en zustergemeenschap actief is die kenmerken van een sekte vertoont, Het Werk ge naamd. In Nederland is er één klooster, namelijk in het Limburgse Merkelbeek nabij Brunssum. Leden van Het Werk worden voortdurend onder zware morele druk gezet. Zo wordt hun post gecensureerd en is contact met familie slechts mondjesmaat toegestaan. Dat is gebleken uit getuigenissen van ex-leden. Tot nu wilden de Limburgse ker kelijke autoriteiten niet reageren op de berichten in onder meer de ze krant. Maar nu hebben enke len van hen toch laten weten een onderzoek naar Het Werk zinvol te vinden. Deken Th. van Galen van Heer len, woordvoerder van Het Werk is zeer verbaasd over het door zijn collega's gevraagde onder zoek. De klachten gaan volgens hem over 'oude kwesties' die al lang zijn onderzocht en 'ontze nuwd'. Voetballers klagen steen en been over de grasmat van de gloednieuwe Amsterdam Arena. foto cor salverius de oren vlogen. Ajax-spelers klaagden over een mat die te papperig en te plakkerig is en los ligt. Opkrullende graszodes deden de bal hangen en spelers struikelen. Hardop vragen voetbalkenners zich af, of de eerstvolgende wedstrijd, Nederland- Brazilië, komende zaterdag, eigenlijk nog wel door kan en mag gaan. En of het gras de afdekking van een halve week wél aan kan, als Tina Turner eind volgende week drie concerten geeft. Feijenoord heeft in 1994 haar stadion ook verregaand verbouwd en de tribunes over kapt. Problemen met het gras waren er in Rotterdam niet. Feijenoord koos ook voor een gelimiteerd aantal evenementen: vijf tot zes grote manifestaties per jaar, zoveel mo gelijk buiten het voetbalseizoen. „Toen ik hoorde dat ze in de Arena, voor een sluiten de exploitatie, zestig tot tachtig grote mani festaties per jaar nodig hebben heb ik direct al gezegd 'dat kan niet'. De combinatie van een megatheater met een topvoetbalstadion verdraagt zich niet." Verder ging Feijenoord verder met een ingewerkte or ganisatie, waar de Arena moet .starten met vers personeel. De Amsterdammers hebben misschien een te grote broek aangetrokken en overspan nen verwachtingen gewekt, denken ze in Rotterdam. Echt weer die Amsterdammers die zich superieur voelen? Directeur Van der Vegt van het Feijenoord-stadion zegt nadrukkelijk niet mee te willen doen aan enige animositeit Amsterdam-Rotterdam. „Maar die slechte publiciteit van nu is ook wel wat hun eigen schuld. Voortdurend vantevoren roepen hoe geweldig en fantas tisch het wordt, al die juichende publiciteit dan roep je het ook over jezelf af als het niet direct goed gaat. Over het nieuwe sta dion van NAC in Breda lees je nu toch ook geen rampverhalen, die hebben tevoren ook niet zo'n drukte gemaakt. De kinderziektes lossen ze wel op." Tientallen zogeheten pedellen deden gisteren mee aan de Nationale Pedellendag. Een pedel houdt binnen een universiteit toezicht op protocolaire zaken rond promotie en andere officiële gebeurtenissen. foto anp Van onze Haagse redactie Delft - Gemeenten stellen hun heffingen en tarieven met 'schijnbare willekeur' vast. Dat zegt voorzitter Wijnolst van MKB Nederland, de organisatie van werkgevers in het midden- en kleinbedrijf. Wijnolst baseert zich op een Nipo-onderzoek naar lokale heffingen. Uit het onderzoek, gehouden in opdracht van MKB Nederland, blijkt dat gemeentelijke tarieven vele honderden procenten uiteen kunnen lopen. „De 625 gemeen ten van Nederland vormen een lappendeken van tarieven", al dus Wijnolst. In het algemeen geldt: hoe groter de gemeente, hoe hoger de tarieven. Het onderzoek spitste zich toe op heffingen als onroerend zaakbe lasting, rioolrecht en afvalstof fenheffing plus tarieven waar mee alleen ondernemers te ma ken hebben, zoals precariorech ten en toeristenbelasting. Fictief Het Nipo vergeleek de tarieven in 43 gemeenten voor een fictief bedrijf: een middelgroot restau rant met een buitenterras en een eigen parkeerplaats. Als duurste gemeente kwam Den Haag uit de bus, met als goede tweede Maastricht; de goedkoopste ge meente van Nederland bleek Someren. Staatssecretaris Vermeend van Financiën heeft, naar aanleiding van deze uitkomsten, een breed onderzoek gelast naar de samen stelling van lokale tarieven. Hierbij zijn naast het ministerie van Financiën ook betrokken het ministerie van Binnenlandse Za ken, de Vereniging Nederlandse Gemeenten, het Inter Provin ciaal Overleg en de werkgevers- organisaties VNO-NCW en MKB Nederland. Wijnolst toonde zich daarmee zeer tevreden. „Als Vermeend zich hier achter stelt, dan wordt de zaak in ieder geval daadkrachtig aangepakt", zo loofde hij de PvdA-staatssecre- taris. Doorberekenen Gemeentelijke en provinciale ta rieven rijzen de pan uit, vindt Wijnolst. Vergeleken met 1993 brengt de lagere overheid het be drijfsleven ruim 19 procent meer in rekening. Provincies en ge meenten innen samen 9,2 mil jard gulden per jaar voor hun diensten en dat was in 1993 nog 7,7 miljard. „De lagere overheid genereert dus inmiddels ander half miljard gulden meer. Dat is verontrustend", aldus Wijnolst. De prijsontwikkeling staat vol gens hem haaks op de lastenver lichting voor het bedrijfsleven op rijksniveau. De lokale tarieven staan niet in verhouding tot de geleverde kwaliteit van dienstverlening, meent 72 procent van de onder vraagde ondernemers. Zij vin den de samenstelling van de ta rieven ondoorzichtig en wanor delijk. Wijnolst: „Onze indruk is dat bij gemeenten grote ineffi ciëntie heerst. Er is geen prikkel om efficiënt te werken, want ge meenten mogen hun kosten toch doorberekenen." MKB Nederland bepleit een mo del-verordening waarin precies wordt vastgelegd hoe gemeente lijke tarieven tot stand komen. Verder moet er één loket komen waar de ondernemer terecht kan. Nu nog moet in veel geval len per heffing een andere amb tenaar worden aangesproken. Amsterdam (anp) - De kans is zeer gering dat op korte ter mijn een vaccin beschikbaar komt tegen de geslachtsziekte chlamydia. Uit onderzoek blijkt dat de bescherming door proefvaccins erg gering is. Dit zei J. Ossewaarde, vaccin- deskundige bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) gisteren op een bijeen komst over chlamydia. Ieder jaar lopen zestigduizend mensen een chlamydia-infectie op, meestal zonder dat ze het zelf weten. De ziekte is de meest voorkomende seksueel over draagbare aandoening. Deson danks is zij bij het publiek am per bekend. De gevolgen van chlamydia kun nen desastreus zijn: onvrucht baarheid, buitenbaarmoederlij- ke zwangerschap, chronische buikpijn of bijbalontsteking. Van de vrouwen die besmet zijn, krijgt 60 procent geen klachten. Bij mannen is dat percentage 30. De gevolgen van de infectie wor den in een aantal gevallen pas zichtbaar als een vrouw niet zwanger kan worden doordat haar eileiders zijn aangetast. Er wordt niet alleen onderzoek gedaan naar een mogelijk vac cin, maar ook naar de noodzaak van een landelijk bevolkingson derzoek. Uit een proefonderzoek van de GGD Amsterdam blijkt dat 4 a 5 procent van de vrouwen tussen de 15 en 40 jaar geïnfec teerd is. „Het zijn voorlopige cijfers want we zitten nog volop in de studie. Maar het gaat wel om veel men sen", zegt arts en epidemioloog A. van Hoek. Of er een bevolkingsonderzoek moet komen hangt volgens haar af van de vraag hoe vaak de in fectie voorkomt en of de voorde len opwegen tegen de nadelen, zoals kosten. Chlamydia is een oude ge slachtsziekte waarvoor pas de laatste jaren veel aandacht is. Volgens prof. dr. O. Bleker komt dat doordat er tegenwoordig goede methoden zijn om besmet ting aan te tonen. „Voor 1984 had ik als gynaeco loog nog nooit van chlamydia gehoord. Het was ook altijd erg moeilijk om aan te tonen of ie mand besmet was. Nu kan het veel gemakkelijker."

de Stem | 1996 | | pagina 3