Benzine per 1 juli 15 cent duurder Het extraatje van Latta. Groen licht voor fusie De Stem en BN Politie koortsachtig op zoek naar slachtoffers Dutroux Schot in besprekingen over CAO in metaal Akkoord over volledig bestand in Tsjetsjenië 400 Passagiers cruiseschip ziek 18 keer naar Den Haag voor nog geen 9 piek DE STEM iz&y'- - de Postbank e chipkaart nische porte- ogelijkheden, paren, vervoer, ct dat via de tgebreid rt technology rmen en stan- LGEMAK. ruikt worden, nnen Chipper acties en aan- bonnen voor urlijk. ornaat hebben, geheel nieuwe ers die te maken chipapparaten, voor u als iedingen, etalingen kunt IPPERS. n worden voor- KB Nederland, h, de oliemaat- edrijven en en. miljoen kaarten Al met al een edereen mee te t Chipper maakt iet leven voor AGBLAD VOOR Z U i D W E S T-N E D E R L A N D Motorrijtuigenbelasting omlaag 0ok Rabobank verlaagt hypotheekrente P arkeervakken voor vrouwen bij Duitse wegrestaurants Autovignet verplicht in Oostenrijk Deze week alleen bij Albert Heljn. OH 3 weken voor 8,50 DE STEM |36e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Zomergids- BTV-programma's 710311 "000218 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Krajicek kansloos tegen Edberg PAGINA Van onze redactie binnenland Den Haag - Benzine kost per 1 juli volgend jaar 15 cent per li ter meer. De dieselprijs gaat 5 cent omhoog en die van lpg 8 cent. De hogere prijzen zijn het gevolg van een accijnsverho ging waartoe het kabinet gisteren heeft besloten. De accijns verhoging wordt teruggegeven aan de autobezitter door een verlaging van de motorrijtuigenbelasting. Benzine wordt volgens het re geerakkoord per 1 januari al 1,5 cent duurder. Daar komt in juli nóg eens 11 cent bovenop. Ge voegd bij de BTW-stijging komt de prijs aan de pomp daarmee uit op 15 cent extra. Als compensatie gaat de motor rijtuigenbelasting voor automo bilisten die op benzine rijden met 123 gulden per jaar omlaag en die voor motorrijders met 31 gulden. Voor bestelwagens bedraagt de verlaging 178 gulden. Dieselrij ders hoeven 98 gulden minder aan motorrijtuigenbelasting te betalen en lpg-rijders (afhanke lijk van de installatie) 188 of 438 gilden. Doel van de accijnsverhoging is het autogebruik terug te dringen. Minister Jorritsma van Verkeer en haar collega De Boer van Mi lieubeheer hadden ingezet op 25 cent accijnsverhoging voor ben zine, 10 cent voor diesel en 8 cent voor autogas. Met name de minis ters Zalm (Financiën) en Wijers (Economische Zaken) vonden dat te veel. Zij vreesden dat pomp- Utrecht (anp) - De verlaging van de hypotheekrente zet door. De Rabobank, de grootste aanbieder op de hypotheekmarkt, verlaagde de tarieven gisteren met 0,3 pro cent. Voor een hypotheek met een vaste renteperiode van vijf jaar zakt de rente van 6,5 naar 6,2 procent, een laagterecord voor de Rabobank. De Rabobank is niet de eerste die reageert op de daling van de ka pitaalmarktrente. ING en het pensioenfonds ABP kondigden al een verlaging aan. R°nn (dpa) - Bij de 420 wegres taurants aan de Duitse snelwegen «omen speciale parkeervakken 'oor vrouwen. De plaatsen ko len dicht bij de ingang van het restaurant om gevoelens van on veiligheid van automobilistes zo wel mogelijk te beperken. De eerste speciale parkeerruimte 's gisteren in gebruik genomen Jij de Raststatte Siegburg-Ost in «ordrhein-Westfalen. Binnen ui terlijk twee jaar krijgen alle weg restaurants in Duitsland twee tot v'er parkeerplaatsen voor vrou wen. Ze zullen goed worden aan geduid en verlicht. De vrouwen-parkeervakken zijn een primeur in Europa. In som- ri'ge landen bestaan al wel spe cie plaatsen voor vrouwen in Parkeergarages. De speciale parkeerplaatsen bij Pe RaststStten dienen ook ter verhoging van de verkeersveilig heid. De verwachting is namelijk Jat vrouwen meer rust nemen tij- ens lange autoritten omdat ze 'et bang meer zijn om bij een "aststatte te stoppen. Oosten rijker houders aan de grens de dupe zouden worden, doordat automo bilisten in België en Duitsland zouden gaan tanken. Gistermid dag lag er een compromis van Zalm op tafel om de verhoging van de benzine-accijns tot 10 cent (aan de pomp 13,5 cent) te beperken. Uiteindelijk is dat 11 cent (aan de pomp 15 cent) ge worden. Volgend jaar zal het ka binet bekijken of er in 1998 op nieuw een accijnsverhoging op motorbrandstof mogelijk is. Daartoe wordt alleen besloten als België en Duitsland de accijns ook verhogen. D66 en PvdA zijn positief over de accijnsmaatregel. D66-woord- voerster Van 't Riet wil echter ook dat minister Jorritsma haast gaat maken met het invoeren van rekeningrijden om het autoge bruik nog verder aan te pakken. De WD zal alleen akkoord gaan als Nederland in de pas blijft lo pen met de ontwikkeling van de benzineprijzen in België en Duitsland, zoals ook in het re geerakkoord staat. De grootste oppositiepartij CDA vindt de ac cijnsverhoging 'dom en onver standig'. Volgens woordvoerder Reitsma krijg je 'met de 15 cent van Jorritsma' de automobilist niet van de weg. „Het is gewoon autootje pesten," aldus Reitsma. Het wegtransport eist van het ka- binet dat de aangekondigde ac cijnsverhoging voor diesel volle dig wordt gecompenseerd, zoals ook in het regeerakkoord staat. Een verhoging van de dieselac cijns' betekent voor het beroeps- goederenvervoer een lastenver zwaring van 175 miljoen gulden per jaar. Die kan niet worden ge compenseerd via de motorrijtui genbelasting, omdat die vanaf 1 juli 1997 al op het binnen de EU afgesproken minimum niveau zit. Het kabinet is het gisteren ook eens geworden over een plan van Jorritsma om de bereikbaarheid te verbeteren, vooral in de Rand stad. Voor meer wegen en vooral verbetering en uitbreiding van het openbaar vervoer wordt de komende jaren 2 miljard extra uitgetrokken. Bovendien komt er 700 miljoen beschikbaar om de uitstoot van kooldioxide (uitlaat gassen) tegen te gaan. ZIE OOK BINNENLAND - A4: Benzine-consument snel de grens over Wenen (afp) - Automobilisten in Oostenrijk moeten vanaf 1 janauri 1997 een vignet achter de autoruit hebben om door het land te mogen rijden. Een vignet voor de duur van een jaar gaat rond de 80 gulden kosten. Buitenlandse toeris ten kunnen een vignet kopen voor ruim 10 gulden, maar dit geldt slechts voor tien dagen. Vrachtwagens tot 7,5 ton be talen voor een jaarvignet 900 gulden en 1800 gulden boven dit gewicht. Met het autovig net wil de regering in Wenen een besparing bereiken. De opbrengst gaat naar verbete ring van het wegennet. Auto mobilisten die zonder vignet rijden, moeten rekenen op een boete van het dubbele van de jaarkaart. Een tweede maal kan de straf oplopen tot 9000 gulden. Italiaanse zege in Profronde van Nederland Streep door herindeling Z-Vlaanderen PAGINA Dow-personeel wil vrije dag voor extra uren PAGINA PAGINA Musea moeten waken voor status van pretpark MIN./MAX. 12/20 PAGINA iZ Het wordt slecht In de ochtend kan de zon nog even schijnen. Geleidelijk neemt de bewolking toe op de nadering van een nieuwe depressie. Tegen of in de avonduren kan het flink gaan regenen. Het begin van onstuimig herfstweer. Van onze redactie buitenland Jumet/Neufchateau - De zoektocht naar slachtoffers in de Belgische zedenzaak heeft zich gisteren geconcentreerd rond een woning in Jumet bij Charleroi. De hele dag werd met man en macht gezocht in de tuin en woning van Bernard Weinstein, de vermoorde handlanger van hoofdverdachte Mare Dutroux. Het zoeken bleef voor zover bekend zonder resultaat. Het gaat vandaag verder. Politie-experts zoeken in het huis van Bernard Weinstein, de vermoorde handlanger van Mare Dutroux, in Jumet naar slachtoffers. FOTO REUTER Volgens niet bevestigde berich ten zouden bij het pand van Weinstein 'vijf meisjes zijn be graven, onder wie An (17) en Eefje (19) uit Hasselt. De Brus selse krant Le Soir maakte daar gisteren in zijn middageditie melding van. De krant baseerde zich op bronnen binnen justitie. De Duitse minister van Buiten landse Zaken Klaus Kinkel meldde gisteren eveneens dat er vijf lijken zouden zijn gevonden in Jumet. Hij zei dat in Stock holm tijdens een internationale conferentie tegen seksueel mis bruik van kinderen. Kinkel zou het nieuws hebben vernomen van zijn Belgische collega Derycke. Openbaar aanklager Michel Bourlet reageerde woe dend op de berichten. Hij ont kende met klem dat Dutroux zou hebben bekend of dat er licha men waren gevonden. De werkzaamheden in Jumet werden gisteravond rond half elf gestaakt wegens de duisternis. Nieuwe verklaringen van Du troux waren de directe aanlei ding voor het speurwerk. In de nacht van maandag op dinsdag werd Dutroux naar Jumet ge bracht om plaatsen aan te wijzen waar mogelijk lichamen begra ven liggen. Zijn. ex-vrouw Michèle Martin volgde gister middag. De politie zocht niet al leen in de tuin, maar ook in de woning. Een architect heeft een ongewoon verschil in afmeting geconstateerd tussen de binnen- en buitenkant van de woning van Weinstein. Dat verschil is volgens justitie mogelijk te ver klaren door de aanwezigheid van verborgen ruimten. Justitie heeft verder huiszoeking gedaan in een appartement en twee garageboxen in Oostende. Daarbij is kinderkleding en een filmrol aangetroffen. Het appar tement in Oostende wordt be heerd door een 58-jarige Neder lander, die vorige week al is ver hoord in verband met de zaak- Dutroux. De man is echter niet opnieuw aangehouden. Wel is de hechtenis van twee andere ver dachten, een 25-jarige Griek en een dertigjarige klusjesman van Dutroux voor een maand ver lengd. Dutroux blijkt tien dagen voor zijn arrestatie, op 13 'augustus, in Slowakije te zijn geweest. Hij probeerde daar jonge vrouwen te werven voor medewerking aan pornofilms. Eerder zouden tien Slowaakse meisjes met Dutroux zijn meegereisd naar België om mee te werken aan seksfilms. Van onze redactie economie Zoetermeer - Er zit schot in de onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de 180.000 werknemers in de metaalin dustrie. Op een paar punten is gisteren overeenstemming bereikt tussen bonden en werkgevers, maar er liggen nog forse meningsverschillen. (ADVERTENTIE) Afspraken over de werkgelegen heid blijven het grote knelpunt. De bonden willen per indivi dueel bedrijf het recht hebben afspraken te maken over stimu lering van de werkgelegenheid. Daarvoor willen zij per jaar 0,8 procent van de loonsom reserve ren. De werkgeversorganisatie FME- CWM wil van die verplichting in de CAO niets weten en biedt voorlopig aan 0,25 procent van de loonsom in een collectief fonds te storten. Daaruit kunnen dan werkgelegenheidsprojecten worden gefinancierd. Ook over het loon en de looptijd zijn partijen het nog niet eens. FME-CWM stelde gisteren aan het begin van de vijfde onder handelingsronde voor een CAO voor 31 maanden af te sluiten, met een totale loonsverhoging van 5,5 procent structureel en 1,5 procent incidenteel. De bon den vinden deze looptijd te lang en streven naar een contract voor 19 maanden. Het geboden loon vinden zij te laag. Hun uit gangspunt voor een éénjarige CAO was 3 procent erbij. Op twee punten is FME-CWM de bonden volledig tegemoet geko men. Bij ziekte wordt het loon tot 100 procent aangevuld en de ombouw van de collectieve VUT tot een individueel bij elkaar ge spaard pré-pensioen wordt een jaar vooruit geschoven. Als de onderhandelingen niet tot resultaat leiden, gaan de bonden door met de voorbereiding van stakingen. Die moeten volgens plan 16 september beginnen. Latta, de halvarine bereid met magere melk en een vleugje room, heeft sméak. Dat proeft u. En dat ziet u aan het "smaakdocument" dat u nu gratis krijgt bij een 500-grams kuipje. Het laat u kennismaken met de lak- kerste broodjeswinkels (en- recepten van Nederland. Moskou (rtr/afp) - De Russische militaire commandant in Tsjetsjenië, Tichomirov, heeft gisteren een akkoord over een volledig bestand bereikt met chefstaf Maschadov van de Tsje tsjeense opstandelingen. Latta halvarine, kuip 500 gram Nu met gratis "SMAAKDOCUMENT"* Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 31 augustus a.s. 'Zolang de voorraad strekt President Jeltsin werpt echter een schaduw over de overeen komst, omdat hij weigert de ar chitect van het plan, veiligheids adviseur Aleksandr Lebed, te ontvangen. Jeltsin is op vakantie buiten Moskou. Tichomirov en Maschadov onder tekenden in Novy Atagi, ten zui den van de hoofdstad Grozny, een protocol over de terugtrek king van hun troepen uit Grozny vanaf vandaag. In de komende vier dagen zullen Russen en Tsjetsjenen gezamenlijke pa trouilles in de stad vormen. Binnenkort wordt begonnen met het uitwisselen van gevangenen en later zullen onderhandelingen beginnen over de terugtrekking van alle militairen uit het gebied. Grozny is sinds 6 augustus, toen de rebellen een verrassingsaanval uitvoerden, voor het grootste deel in Tsjetsjeense handen. Beide partijen zijn overeengekomen dat voorkomen zal worden dat nieu we obstakels het vredesproces verhinderen. Tichomirov sprak van een ak koord over 'de praktische uitvoe ring van het Lebed-plan'. De Russische onderhandelaar voor. Tsjetsjenië, Aleksandr Lebed, had vorige week al de weg voor het akkoord vrijgemaakt, toen hij op de meeste punten overeen stemming bereikte met de op standelingen. In zijn plan zou Le bed vooropstellen dat Tsjetsjenië deel blijft uitmaken van de Rus sische Federatie. Heraklion (ap) - In de haven van Heraklion op Kreta hebben artsen gisteren on geveer vierhonderd passa giers van een cruiseschip behandeld die getroffen wa ren door voedselvergifti ging. Volgens de havendienst over wogen de artsen aanvankelijk ongeveer zestig van de 1300 passagiers van de Costa Ri viera, onder wie vijftien kinde ren, te laten opnemen in het ziekenhuis omdat ze hoge koorts hadden.De artsen zei den dat ze uiteindelijk de zie kenhuisopname van slechts vier mensen hadden gelast. De agent van de rederij in Herak lion zei later dat in totaal tien mensen, allen Italianen, in het ziekenhuis waren opgenomen. (ADVERTENTIE) Geen van de getroffenen zou in levensgevaar verkeren. Het 9642 ton metende schip, dat onder Liberiaanse vlag vaart, maakte een cruise van Bari in Italië naar Kreta en terug. De passagiers werden ziek kort nadat het schip maandagavond uit de haven van Korfoe in de Ionische zee was vertrokken. De bron van de voedselvergifti ging is nog niet achterhaald. Van onze verslaggever Breda/Roosendaal - De redac ties van De Stem en het Bra bants Nieuwsblad (BN) heb ben gisteren het sein op groen gezet voor een fusie van beide kranten. Over de concrete uitwerking van de fusieplannen gaan de redac ties nu verder praten. Ook zal met de directie onderhandeld moeten worden over de middelen en mensen die de nieuwe krant ter beschikking worden gesteld. De redacties houden tijdens het fusietraject zeggenschap over de uitwerking van de plannen. „De redactie van De Stem zal gere geld geraadpleegd worden door de hoofdredactie en zal ook moe ten instemmen met belangrijke besluiten," aldus hoofdredacteur A. Verplancke van De Stem. Ook bij het BN wil de redactie de vinger aan de pols houden bij de vorming van de nieuwe krant. „De redactie van het BN is bereid het pad van fusie op te gaan. Voorwaarde is dat de beoogde kwaliteitsverbetering daadwer kelijk plaats vindt. Daarop zal het uiteindelijke plan getoetst worden," zegt hoofdredacteur G. Bielderman van het BN. De re dacties van De Stem en het BN vertrouwen erop dat ze op korte termijn met de directie tot over eenstemming zullen komen over de vorming van de nieuwe krant. In dat geval zullen de kranten in de loop van volgend jaar fase-ge- wijs ineen worden geschoven. Op 1 januari 1998 zou er dan één nieuw dagblad moeten verschij nen. Gelet op de oplagen van De Stem (110.000) en het BN (54.000) zou het nieuwe-dagblad een oplage van ruim 160.000 krijgen. De naam van die krant is nog niet bekend. De fusie kwam aan de orde toen VNU, eigenaar van De Stem, vorig jaar het BN overnam van de Nederlandse Dagblad unie. De redacties verzetten zich in eerste instantie tegen een opge legde fusie, maar nadat de redac tieraden van De Stem en het BN diverse gesprekken hadden ge voerd, concludeerden ze dat de lezersmarkt in Zuidwest-Neder land het best bediend wordt door de kranten ineen te schuiven. De extra middelen en mensen die be schikbaar komen, moeten zorgen voor een betere kwaliteit. Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: I I I Postcode: I I I I Plaats: L-a Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND l-J V V

de Stem | 1996 | | pagina 1